Inteekenbiliet Uw Kinderen kunnen weer genieten TOONTJE EZELSVEL C MR. PIMPELMANS' AVONTUR] MA/'"v\G 27 J II T 941 STADSNIEUWS Officieele publicatie SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, -dat ge legenheid zal worden gegeven tot het aangeven van leerlingen voor plaatsing op de school voor buitengewoon L.Q. tot met 31 Januari e.k. op eiken werkdag durende een kwartier vóór den aanvang van de ochtend- en de middagschooltijden, bij het hoofd der school in het schoolgebouw aan de Caeciliastraat 65a; dat voor kinderen, die thans een openbare lagere school bezoeken de inschrijving op genoemde tijden ook kan plaats hebben bij het hoofd der school, waar het kind thans geplaatst is. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, burgemeester. VAN STRYEN, secretarie Leiden, 25 Januari 1941. INSCHRIJVING VAN LEERLINBEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Openbare bewaarscholen aan de Gortestraat, de Atjehstraat en het Elisabeths- hof tot en met 8 Februari e.k. gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlin gen gedurende een kwartier vóór den aan vang van de ochtend- en de middagschool tijden. De kinderen moeten op 1 Maart a.s. den leeftijd van 4 jaar hebben bereikt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, burgemeester. VAN STRYEN, secretaris. Lelden, 25 Januari 1941. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden: lo. dat tot het doen inschrijven van leer lingen voor de toelating, met Maart a.s., tot de openbare lagere scholen aan: het Schut tersveld, de Duivenbodestraat, de Haver- straat, de PaulKrugerstraat, tijdelijk Oude Vest 35, den Zuidsingel, de Medusastraat, tijdelijk Maresingel 54, en de Boommarkt ge legenheid zal worden gegeven aan die scho len tot en met 8 Februari e.k., dagelijks ge durende een kwartier vóór den aanvang van de ochtend- en de middagschooltijden; 2o. dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden getoond; 3o. dat de kinderen vóór 1 April a.s. den leeftijd van zes jaar moeten hebben bereikt. Hoogstwaarschijnlijk zal eerst daags weder onderwijs kunnen worden gegeven in de schoolge bouwen aan de Paul Krugerstraat en Medusastraat A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, burgemeester. VAN STRYEN, secretaris. Lelden, 25 Januari 1941. „De Lakenhal" Wijziging in de indeeling Den laatsten tijd heeft de indeeling van de Lakenhal op enkele plaatsen een niet on belangrijke wijziging ondergaan. Nu de on vervangbare voortbrengselen van de oude schilderkunst en de relieken van Leidens his torie door de tijdsomstandigheden moesten worden opgeborgen, is meer de nadruk ge vallen op de oude meubelkunst en de moder ne schilderkunst. De stijlkamers, vroeger ten deele op de bovenverdieping ondergebracht vonden aan sluitend aan de Papezalen een nieuwe op stelling in de benedenverdieping van het nieuwe gebouw. Bijzondere aandacht werd be steed' aan de verschillende soorten wandbe- kleeding uit de 18e en 19de eeuw. De ruimte van de bovenverdieping, welke thans vrij kwam en ten deele gereserveerd is voor costuums en Leidsche portretten, werd inge richt voor de Leidsche schilders uit de 19de en 20ste eeuw. De onmiddellijke aanleiding tot deze wijzi gingen was het legaat van mejuffrouw L. S. P. Hubrecht, waardoor het bijzonder impo sante stilleven „Bladeren" van Floris Verster verworven werd. Daarbij kwam nog een bruikleen van twee kleinere doch niet min der bekoorlijke stukken van denzelfden mees ter. Ook de portretten van het legaat de Gijselaar zijn thans weer tentoongesteld. handelsregister kamer van koophandel einhandel Uittr. E: Wed. J- Rijnsburg, d.d. 22 Jan een vennootschap on H. en W. H. van d€ Eykel en W. H. van Januari 1941 ontbonc "van" den "Eykel-^de^Moc i. 1941. De zaak is omgezet der firma onder den naai ;n Eykel. Venn.: H. van d den Eykel, Rijnsburg. 't UHart. Leiden. Vondellaan 1. Aannei exploitatie van onroerende goederen. E: J. 't Hart, Leiden. Ver. van Chr. onderwijzers K. v. d. Graaf over taal en school in onderling verband De afdeeling Leiden en Omstreken van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers (essen) in Nederland en de Overzeesche Gewesten, hield Zaterdagmiddag in Patrimonium een vergade ring waarin de heer K. v. d. Graaf, inspecteur van het L.O. te Hilversum en voorzitter van de Commissie van het Chr. L.O. der Mij. ter bevordering van Woordkunst, gesproken heeft over taal en school in onderling verband. De voorzitter, de heer B. Offringa van Ha- zerswoude, las na opening een gedeelte uit Hand. 1 om naar aanleiding van het daarin vervatte tekstwoord „Gij zult mijne getuigen zijn" een kort inleidend woord te spreken. Bij de ontvouwing van een en ander merkte spr. op, dat de roepstem van het „Gij zult mijne getuigen zijn" ook voor het jaar 1941 weer geldt voor het onderwijzend personeel. Deze roepstem moet heel ons leven vullen. Zal ons daarbij menigmaal de vrees beklem men dat wij in eigen kracht zoo weinig be kwaam zijn, de wetenschap, dat hij die roept ook getrouw is, geeft ons moed om in het ge loof verder te gaan. Na vervolgens een woord van welkom te hebben gesproken, wekte spr. met veel warmte op het werk van de vereeniging „Lukas", steun aan zieke onderwijzers (essen) te steunen. De secretaris ,de heer G. Drexhage, bracht hierna het jaarverslag uit. De vereeniging, zoo vernamen wij daaruit, telt thans 249 leden Deze penningmeesteresse, mej. Wilbrink, gaf in deze vergadering een overzicht van de financiën, die in orde bleken te zijn. Vervolgens was het woord aan den heer K. de Graaf, die begon met er op te wijzen, dat taal behalve klank ook idee is. Woordkunst aldus spr., is de kunst om het woord te ge bruiken maar dan zoo, dat het woord nooit los gedacht wordt van de idee, die achter de dingen legt. Hebben wij het echter over woordkunst dan moeten wij niet denken, dat deze kunst alleen ligt op het gebied van de schoonheid onzer taal. Op schier elk gebied wordt de woord kunst beoefend. Op het terrein van het tenschappelijk-sociale-, en religieuze leven als op het terrein van de politiek, de psycho logie, de reclame en de economie komt dé beoefening en toepassing van de woordkunst voor. Zelfs de marktkoopman, die zijn waren aanprijst, bedient zich van de woordkunst, al is dit dan niet de verhevenste. De school op het breede terrein der woord kunst, aldus spr., heeft tot taak om het kind de schoonheid van het woord te doen gevoelen te doen gebruiken. Woord en begrip bly- i daarbij een. Wel te bedenken hebben wij- op school, dat er een grens aan de intelli gentie der kinderen komt. Het kind is receptief, dan weer productief of repro ductief. Als leerkrachten hebben wij er naar te streven, dat wij de kinderen opvoeden tot het volgen van een betoog. Daarbij dienen wij vooral ook voor te zorgen, dat wij de kin deren het woordbegrip bijbrengen. Spr. ziet het als een nadeel, dat op vele scholen de laatste jaren de stijlboekjes zijn afgeschaft 't Lijkt er soms wel eens op, of het spellen en vervoegen vain woorden het een en het al is. De eigenlijke waarde van de taal, aldus spr., logt in de idee, het begrip van het woord en niet in de spelling, 't Is dan ook heel wat moeilijker om een kind goed te leeren lezen om er voor te zorgen, dat het weet dat b.v. nieuwsgierig met een u geschreven wordt Verstandelijk leeren spreken en schrijven hoofdzaak. Daarbij dienen wij ook er op te letten, dat wij blijven binnen de inte- ï-sfeer van het kind. Er moet voor ge waakt worden, dat er hard gelezen wordt; wel dient dit duidelijk en vooral gearticuleerd te geschieden. Verder moet ook op het melo disch accent gelet worden. Spr. eindig met enkele leesstof te bespre ken. Na de pauze heeft mej. E. Flügel van 's-Gravenhage in aansluiting op dit onder werp proza en poëzie voorgedragen. BURGERLIJKE STAND Mr. F. van Lanschot, de burgemeester van 's Hertogenbosch, was persoonlijk tegenwoordig bij de opening van het nieuwe distnbutiebureau aan den Haven- singel in zijn gemeente. De magistraat dient zich aan bij een der loketten (Foto Het Zuiden) Johanna Elisabeth, dr. v Catharma, dr Th. Coelen, dr., 4 j.; M. Segijn, wed. van F. G. Doesburg Lanooij, 92 j. ONDERTROUWD: A. Hoppenbrooiwer Jm 24 J. en A. de Laaf jd. 22 j.; M. v. d. Linden jm. 212 j. a S. M. Schouten jd. 19 J.; P. J. v. Steden jm 26 en J. Ober jdi 21 j. 7 j.; M. Kootte ar Hazerswoude DAMCLUB „H.D.C." De Hazerswoudsche Damclub „H.D.C." welke wekelijks vergadert in hotel „Het oude Raadhuis", speelde onderlinge compe titiewedstrijden waarvan de stand is: gesp. gew- rem. verl. pnt. D. Hassefras 14 9 1 4 19 L. Masze 11 8 1 2 17 1 Windhorst 10 5 2 3 12 Jac. Hassefras 15 2 6 7 10 Kroor 13 3 2 8 8 J. de Gelder 6 2 2 2 6 A. J. de Wisse 6 2 2 2 6 Abr. Dorsman 10 2 2 6 6 J. Worsman 3 2 0 1 4 Hillegom WINTERHULP De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat de waardebonnen van de Winterhulp door den winkelier alleen in ontvangst mogen worden genomen van de desbetreffende personen en door den winke lier bij een bankinstelling moeten worden in geleverd. De waardebons mogen dus nimmer worden gebruikt door derden als betaal middel. Hierbij verzoeh ik, naai aanleiding van Uw oproep om medewerking olj de uitbreiding van nei lezersaantal- aeven staande oieuwe abonne id te schri) ven Nieuwe Leidsche Courant De toezending moet direct olaats neboen terwijl de oetaling Naam nieuwe abonné Woonplaats, enz. Oe aanbrenger: WINTERHULPCOLLECTE Op 31 Jan. en 1 Febr. Van de burgemeester ontvingen wij het volgende schrijven: Op bovengenoemde dagen zal in deze ge meente wederom een collecte worden gehou den voor de Winterhulp. Deze collecte zal met lijsten geschieden. Teneinde vele misverstanden weg tenemen, die hier en daar gerezen zij-, verklaar ik u i t- d r u kj k e 5jj k dait bij deze collecte geen dwang rechtstreeks noch zijdelings zal worden uitgeoefend. Een ieder vuile zelf het bedrag, hetwelk hij beschikbaar wil stellen voor de behoef- tigen in Nederland, in volle vrijheid in, waar bij alle bedragen hartelijk welkom zijn. Het opschrijven of op andere wijze noteeren van degenen, die onverhoopt niet bereid zouden zijn voor dit doel bij te dragen, is den col lectanten ten strengste verboden en op het navolgen dezer instructies zal nauwlettend worden toegezien. Zelfs wil ik verder gaan en hoewel ik verzoek hiervan zoo weinig mogelijk gebruik te maken, aangezien dit storend werkt voor onze administratie, kan ik toestaan dat achter het ter beschikking gestelde bedrag met N.N. wordt geteekend. Vertrouwend dat door het bovenstaande veel wantrouwen zal zijn weggenomen mag ik deze collecte gaarne bij alle ingezetenen aan bevelen. Reeds zijn ook in deze gemeente vele gezinnen met een bijdrage van Winter hulp geholpen. Deze bedragen waren echter nog slechts gering en dienen verhoogd te worden, terwijl meerdere gezinnen nog in het geheel niet ge holpen konden worden. Geeft derhalve aan Winterhulp Nederland. ERNSTIGE WAARSCHUWING Aangezien er hier te lande op verschil lende plaatsen zich sabotagehandelingen voordoen, waarschuwt de burgemeester voor de ernstige gevolgen die hieruit kunnen voortvloeien. Zulke daden verdienen in de hoogste mate afkeuring. De Burgemeester stelt er prijs op daartegen zeer ernstig te waarschuwen, en een ieder op het hart te binden zich van iedere directe of indirecte deelneming te onthouden. In zijn schrijven doet de Burgemeester een beroep op de bur gerij in al haar geledingen en organisaties om het optreden der overheid tegen de sabo tage te steunen. Katwijk aan Zep GEMEENTE-SECRETARIS IS ZIEK De gemeente-secretaris de heer D. C. O. Boekhoven is ongesteld en als waarnemend secretaris fungeert de heer J. C. Tieleman. NIEUWE LIDMATEN In de Ned. Herv. Kerk alhier zullen eer lang 165 personen belijdenis des geloofs af leggen. GESLAAGDEN Mej. Timmermans alhier slaagde voor het examen Dudtsche Handëlscorrespondentie- Mercurius, en Mej. A. Verloop voor het examen Mercurius boekhouden. VERKOOPING T~n overstaan van Notaris Verhees zijn in „Casa Cara" bij afslag verkocht Perceel Var- kevisserstraat 91, in bod op 4700 door D. van Beelen, niet afgemijnd; vier perceelen aan de Hoogstraat gecombineerd in bod op 1875, afgemijnd op 200 door D. J. Kleen. BURGERLIJKE STAND Geboren: IJs- de Wilt-Lengbeek, d. J. J. de Vreugd-Kuijt, d. IJsb. v. d. Bent- Harteveld, d. W. Remmelswaal-van Rijn, A. v. Dijk-v- d. Plas, z. J. N. v. Dunvehbode, d. D. v. d. Pias-van Duijn, W. Schoop-v. d. Horst, z- L. v. d. Bent-Minnoe, d. Ondertrouwd: G. v. d. Plas en T. v. Duijn; P. van Schie en W- J. Olijslager. Overleden: N. Groen, z., 2 mnd.; K. Dijk, m 85 j.; M. v. Duyenvoorden vr. 78 j. D- Houwer, vr. 30 j.; C. W. Harteveld, vr. j.; A Burggraaf, m 75 j.; H. de Mooij, vr. j.; D. Klinkenberg, vr. 86 j.; N. Zwanen burg vr. 85 j-; A. Houwer z. 17 j. Koudekerk a/d. Rijn JAARVERGADERING „MEERWIJCK" De ijsvereen. „Meerwijck" heeft haar eerste jaarvergadering gehouden op de bovenzaal van de Bruin onder leiding van den voorzitter, de heer R. A. Meijer. Nadat de voorzitter met een hartelijk welkomstwoord deze avond had geopend, werden de notulen en het jaarverslag van den secretaris gelezen en onveranderd goed gekeurd. Het verslag van den penningmeester sloot met een batig saldo van 54. Bij de bestuursverkiezing werden de heer N. de Jong, N- Oudshoorn, D. Geerlof en A. van Klaveren allen herkozen. Verder had nog een gratis verloting plaats waarvoor door eenige ingezetenen mooie prijzen beschikbaar waren gesteld. Noordwijk CHR. VOLKSBIBLIOTHEEK De Chr. Volksbibliotheek houdt Dinsdag 28 Jan. haar ledenver'gedering in het Vereen, gebouw. Aan de orde rijn de Jaarverslagen r: Onze Lectuur. De heer J. G. v. d. Stel, brigadier bij de Rijksveldwacht alhier, is benoemd tot briga dier-majoor. AANHOUDING Twee jeugdige personen zijn door de politie .angehouden, verdacht van het stelen van ;en schaap. Na volledige bek a nij, zijn zij voorloopig op vrije voeten gesteld. Financieel Nieuws Jubileum Incasso-Bank Een overzicht van den groei in vijftig jaren De Incasso-Bank zal morgen vijftig jaren hebben bestaan. Zij werd in 1891 opgericht met een maatschappelijk kapi taal van 500,000 waarvan f 104,000 bij de oprichting werd geplaatst. Er zijn slechts weinig groote banken, die met een zoo klein kapitaal hun bedrijf aan vingen. In de Incasso-Bank werd ingebracht het kassiers- en effectenbedrijf van de firma Goedewaagen en Co., die in 1885 door den heer K. G. Goedewaagen te Amsterdam als commissiehuis in effecten was opgericht- De eerste directeuren van de Incasso-Bank waren de heeren K. G. Goedewaagen en mr. Jan Vijn. Laatstgenoemde heer verliet de vennootschap per 1 Januari 1896 en werd opgevolgd door mr. F. Foekens. De Incasso- Bank nam per 1 Januari 1897 den tot dusver onder de firma Goedewaagen en Co. ge dreven commissiehandel in effecten over en de heer C. T. Goedewaagen, lid van ge noemde firma, werd met ingang van dien zelfden datum tot derden directeur der Incasso-Bank benoemd. Sedert 1903 een kantoor te Rotterdam Per 18 Maart 1903 werd een kantoor te Rotterdam geopend- De andere groote bank instellingen te Amsterdam onderhielden toenmaals wel nauwe betrekkingen met plaatselijke banken aldaar, doch hadden geen kantoren te Rotterdam gevestigd. In 1910 werd te Amsterdam aan het Weesper- plein, in verband met een overeenkomst met de Vereeniging Beurs voor den Diamanthan del te Amsterdam een bijkantoor geopend en ia 1914 werd: aan den Overtoom te Amsterdam onder de betiteling Deposito Kas A. een bij kantoor geopend en op 15 Juni aan de Willemsparkweg Deposito Kas B. en in 1915 aan de Ceintuurbaan, hoek Ferdinand Bol straat de Deposito Kas C. te Amsterdam gevestigd. Hiermede werd het buiten- landsohe voorbeeld, zooals dit o.a. te Berlijn, Londen en Parijs werd aangetroffen, door de Incasso-Bank gevolgd. De Incasso-Bank sloeg haar vleugels steeds wijder uit. In 1917 vestigde zij zich in Den Haag door de overneming van de Provincie; bank aldaar. In 1919 werd met Wiegman's Bank te Amsterdam een overeenkomst ge troffen tot voortzetting van haar zaken. Op 30 April 1921 legden de heeren C- T. Goedewaagen en mr. F. Foekens hun functie als directeuren neer; inmiddels waren op 1 Maart 1921 de heeren K. G. Goedewaagen jr., mr. A. B. van der Laan en mr. H. M. Roelofsz tot directeuren der Incasso-Bank benoemd- Mr. A. B. van der Laan nam echter reeds het volgende jaar zijn ontslag. Op 31 Augustus 1924 overleed de oprichter van de Incasso-Bank, de heer K. G. Goede waagen. In 1925 werd mr. L. F. A. M. van Ogtrop tot directeur benoemd, doch reeds ln 1927 nam hij zijn ontslag; mr. R. Koole werd met ingang van 1 September 1927 tot directeur der vennootschap benoemd- De uitbreiding in de provincie Met de uitbreiding van het bedrijf werd onverstoord voortgegaan. In 1931 werden de kantoren van de n.v. Scheurleer en Zoonen Bank te Delft, Gorinchem, Gouda en Leiden overgenomen. In 1932 werd het hoofdkantoor van de Incasso-Bank te 's-Gravenhage in het pand der firma Scheurleer en Zoonen ge vestigd. In October 1934 kocht de Incasso- Bank bijna alle aandeelen van de Disconto Maatschappij n.v. te Rotterdam, welke instel ling daarna in liquidatie ging. De relaties der Disconto-Maatschappij brachten bijna zonder uitzondering hun rekening naar een der Rotterdamsche kantoren van de Incasso- Bank over. In Maart 1937 werd een overeenkomst aangegaan met de Bank-Associatie Wertheim en Gompertz 1834 en Credietvereeniging 1853. De heer C. Flemming, directeur van deze instelling, werd op 7 Mei 1937 tot direc teur van de Incasso-Bank benoemd- Aan het eind van 1940 was de Incasso- Bank in 51 verschillende plaatsen van ons land vertegenwoordigd en zij heeft in totaal 76 kantoren e'n correspondentschappen. De uitbreiding van de zaken ging gepaard met een regelmatige kapitaalvergrooting en aan het einde van het achter ons liggende j&ar bedrpeg het volgestorte kapitaal 30,000,000 en de reserve f 7,300,000. Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij Aan het versjag over het boekjaar 1 Octo ber 193930 September 1940 der Zuid-Hol landsche Bierbouwerij te 's-Gravenhage ont- leenen wij: De door den oorlogstoestand veranderde omstandigheden hebben tot gevolg gehad, dat de binnenlandsche omzet is gestegen, terwijl de export sinds 10 Mei 1940 geheel stilstaat. Door gestegen omzet zijn de resultaten der door de n.v. geëxploiteerde hotels, café's en restaurants beter dan in het vorige boekjaar. De bedrijfswinst is dit jaar hooger dan in het vorige boekjaar. Afgeschreven werd 2 pet op gebouwen, 7% pet op machinerieën, legvaten en gistkuipen en 10 pet. op gereedschappen en inventarissen. De vorderingen op verwante ondernemingen Kunnen als behoorlijk gedekt worden be schouwd. Ook thans is zooveel voor binnen landsche debiteuren gereserveerd, dat de bij de reorganisatie geschapen verhouding tusschen het debiteurensaldo en de gevormde reserve on veranderd gehandhaafd is gebleven, terwijl wij, aldus de directie, met het oog op het feit, dat wij ten aanzien van de buitenlandsche debiteu ren geheel in het onzekere verkeeren, zooda nige voorzieningen hebben getroffen, dat ver liezen uit dien hoofde niei meer te verwachten De voorraden bier en grondstoffen zijn ge- ■aardéérd resp. tegen productie- en kostprijs. Zooals Gekend, is krachten? de met obligatie- houders getroffen regeling, sedert 1 -Januari 1937 1 pet. rente per jaar op de 5 pet obligatie lening 1918 en 2 pet rente per jaar op de 6 pet obligatieleening 1926 niet uitgekeerd. Hoe de toestand zich in het nieuwe boekjaar zal ontwikkelen, vermag de irectie niet te zeg gen. De grondstoffenvoorziening baart zeer veel zorg, de transportmoeilijkheden nemen met den dag toe, de grondstoffenprlj zen zijn gestegen. Een en ander kan een nadeeligen invloed heb ben op de bedrijfsresultaten. De ba la nis vermeldt alb a o tl va: gebouwen I 2,846.000 (2.740,000), mecfli. enz. 179,000 (152,400), gereedbdh. en Univ. j 297,900 (264,900), deeln. In en vxxrd. op verw, ondern. 147,840 (264,202), deb. en voorsoh. 462,390 (477,495), voorudlbet. en te verr. n f 31,488 39,339), voorr. 1,106,574 (1,126,666), -■ ,n kaSsiere 373,102 elf. f 10,967 (10,726), kas ivlnstid. ld. 300,000 J 30,0 hyp. 257,650 (290,460), cred'. 774,166 uwu.oct:), saldo winst v. boekj. 1321 (589), ld. 1039—1040 (1938—1930) 1041 (732), -- --- - ekenlng luldft: ,871), stat- adïsicfl- - (14*7,105), afschT, en res. 169,1 (160,936), saldo winst v. boekj. 1320 (569), id. 1038—11940 (1938—1900) 1047 (732). Credit: saldo winst v, boekj, 1327 (569), be drijfswinst I 4776.666 (477,447), Alg. Friesche Hypotheekbank Leeningen 17.989.484 (v.j. 19.065,907), pandbrieven 18,584,000 (18,973.500), divi dend 8 pel. (onv.). Aan het verslag over 1940 der Algemeene Friesche Hypotheekbank te Leeuwarden, Is het volgende ontleend: De winst- en verliesrekening sluit met een batig saldo van 210,449 (207,566), voorgesteld wordt een dividend uit te keeren van 8 per aandeel (als v.j.) en aan houders van oprich- tersbewijzen 14,50 per oprichtersbewljs (onv.) uit te keeren, het kantoorgebouw te Leeuwar den alsmede het daaraangrenzende perceel elk af te schrijven tot 1, de vorderingen wegens niet,betaalde verschenen rente eveneens af te schrijven tot 1 en voorts de reserves uit de winst te versterken met 125,898. In 1940 werd voor 2,265,050 nieu' gen gesloten en 1,385,341 op nieuwe den verlengd, afgelost werd voor j 4,ïzö,ö34, zoodat het totaal aan hypothecaire leeningen achteruitliep van 19,065,907 tot 17,989,464, de vrij gekomen gelden zijn tijdelijk belegd in schatkistpromessen, teneinde deze gelden voor den wederopbouw beschikbaar te houden. Van slechts 12 leeningen ad totaal 311,855 uitma kende 1,7 pet van de uitstaande hypotheken werd het onderpand ten gevolge van den oor log geheel of gedeeltelijk vernietigd. De gemiddelde rente der hypothecaire lee ningen bedroeg 4,3485 (4,4079) pet Aan pandbrieven werd in 1940 teruggenomen 325,800, afgelost werd door uitloting 63,700. Het bedrag aan uitstaande pandbrieven (uitslui tend 314 pet.) bedraagt 18,584,000 (18,973,500) De bank bezit geen ingekochte onderpanden, noch direct noch indirect door het bezit van aandeelen in onroerende goederen maatschap- P Voorts wordt voorgesteld de koerswinst op de effecten ad 17,859 en de rente van de statu taire reserve ad 32,123 aan deze reserve toe te voegen en de verschuldigde winstbelasting uit de algemeene extra reserve te voldoen, in de otatie is met deze belasting rekening ge houden. Hierdoor zullen de gezamenlijke reser ves stijgen tot 1,817,566 (1,632,509). Binnenlandsch Nieuws Het geweer ging af Sirooper om het leven gekomen. In den nacht van Zaterdag on Zondag is de strooper KL Vredeveld uit Coevorden, door een ongeluk om het leven gekomen. Vr. was des avonds, vergezeld van een ander, uitgegaan om in de nabijheid van de Haan- druk te Gramsbergen, te stroopen. Door onop gehelderde oorzaak ging het geweer, na afloop van de jachtpartij, plotseling af, waardoor Vr. de kogel juist in het hoofd kreegt; hij was op slag dood. Vr. laat een vrouw met kinderen na. Verdronken Gisteravond om 11 uur is bij de Koningsbrug te Middelburg de 34-jarige Klap uit Nieuw- en St. Joostland te water geraakt Hoewel men er in slaagde hem vrij spoedig op het droge te brengen, mocht het niet gelukken de levens geesten op te wekken. >1— riboi Gem. Radio-distribu Dinsdag 28 Januari Ie programma: 8.0022.15 KRO; 24.00 Duitsoh programma. lie programma: 8.0017.00 AVRCOVl —17.15 VPRO; 17.15—19.15 AVRO; j 22.45 AVRO, uitsluitend voor Radio 1 les, 22.45—23.00 VPRO, idem; 23.0( Duitsch programma. III programma: 7.0024.00 Duitsij gramma- IVe programma: 7.0024.00 Duitsi gramma. Vee gestolen Twee veckoopers le Si. Oedenrode aang De gemeentepolitie te St Oedenrck de hand weten te leggen op twee die niet minder dan 3 koeien uit den een landbouwer wisten te stelen. Eenij geleden werd bij de gemeentepolitie landbouwer G., wonende op het Weideven onder de gemeente St Oei I' aangifte gedaan dat hem des nachts 3 waren ontstolen. Hy kon aan de politi deelen, dat hij den vorigen dag in i in het naburige Lieshout kennis had met twee veekooplieden, de gebrs. vai resp. te Oss en te Heesch woonachtig landbouwer wilde gaarne eenig vee v« en met zijn drieën werd de tocht boerderij op Weideven aanvaard. toonde zijn vee, doch men kwam o koop niet tot overeenstemming. Hoe gi echter de verbazing van den boer, 1 den volgenden morgen tot de ontdekkinj dat juist de drie stuks vee, waarover handeld was, spoorloos uit den stal verdwenen. De deur van den stal De politie vermoedde dadelijk, dat van O. van deze vermissing wel meer weten, te meer daar de Ossenaar ni gunstig bekend staat. De verdwenen konden echter niet meer worden acht daar zij reeds in andere handen ware gegaan en reeds waren geconsumeerd. O 's werden gearresteerd, doch zij hiel( dat zij de koeien van den boer hadden De prijs, dien zij als koopsom noeme echter zoo abnormaal laag, dat aan het der verdachten geen geloof werd gehe< den zyn op transport te 's-Hertogenbcp beschikking van den officier steld. jd just et Clandestiene slachtingen De Diemer politie is wederom stdeno slachting van varkens op het sj komen, waarvan verdacht wordt de sterdam wonende F. K. Deze had veehouder D. aan den Stammerdijk t\ kens gekocht, welke hij in Amsterda duleus heeft laten slachten. Volgens hem tegenover de Diemer politie a verklaringen, zou hij ze zelf hebbel beend en daarna het vleesch aan parti hebben verkocht. Bovendien wordt dacht, zich schuldig te hebben gemai diefstal van een varken, eigendom schillenboer aan den Merwedekanaal bfvi diemen. De politie beschikt over c /elke zóó bezwarend zijn voor de dat aan zijn schuld niet getwijfeld bel worden. K. Is voorloopig ln de Marec kazerne te Watergraafsmeer Ingesloten. 60 JAAR GETROUWD H. Vvieringa en C. Wieringa-Noor te zen (Gr.) zullen morgen den dag ken, waarop zij zestig jaar geleden in welyk traden. Marktberichten van één onzer kinderboekjes. Nu Sambo uitverk(,an hebben we alles in het werk gesteld, hiervoor iets in de plaats te stellen. En we zijn schitterend ge Zij die reeds hun bestelling voor Sambo inzoncferi dit niet ontvingen, zullen wij, mits zij voorkeur vol bepaald boekje hebben, eind dezer week is e< Dit zijn allebei boekjes van Rotmans. Wij wetN we den kinderen geen grooter plezier kunnen dorya één van de geestige en buitengewoon frrssche !L t van Rotmans te geven. Deze boekjes zijnll v kleuren beschikbaar. fcehj nne Deze aanbieding geldt tot 15 Februari, daarna ;vo]j prijzen f 0.10 hooger per ex. Zij die nog niet beiëne. kunnen we adviseeren, doe het omgaand dt^at zending van onderstaanden bon. ■nrVNT Aan N V- Daf?blad »DE ROTTERDAM!? 2 •DVw/lN Afd. Uitgeverij, W. de Withstraat 47 a, Ik verzoek U mij omgaand te willen zenden: f,93" 1 ex. PIMPELMANS of ;opga 1 ex. TOONTJE EZELSVEL a f' waarvoor ik postzegels insluit j°pga Adres: ^0£ Woonplaats:

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6