Radioprogramma (AANDAG 27 JANUARI 194T PAG. 5 10TSING TÜSSCHEN AUTOBUS EK GROENTEKAR Twee gewonden e voertuigen zijn nader onderzoek. êslag genomen in een eierenpakhui» ie Leidtchendam zijn opgesloten. ORT VAN NEDERLANDSCHE BLOEMEN NAAR DUITSCHLAND h A.N.P. meldt: I uitvoer van snijbloemen, zooals rozen, se in, fresia's en amarylli, naar Duitschland thans weer een aanvang genomen. Van feche zijde zal aan den importeur een jernahmeschein" worden uitgereikt, welke S geeft tot den invoer van een bepaald aan- jyilogrammen snijbloemen. De commissie "Iden uitvoer van snijbloemen naar Duitsch- '■jdeelt nog mede, dat het verbod van invoer 'jgrootbloemige chrysanten en bolbloemen 'en narcissen en hyacinthen) vooralsnog ter plaatse was tevergeefs. Gil lijk van het meisje opgehaald. OP HEETERDAAD BETRAPT Een 30-jarige jongeman is Zaterdagnacht op heeterdaad betrapt, toen hij in een kleine ma. nufacturenzaak aan de Dijkstraat te Amster dam trachtte in te breken. Hij is opgesloten in bureau Warmoesstraat. Brand te Alkmaar ^Jïterdagavond omstreeks half tien is brand ^5||ebroken in de groote steenen wagonloods het station der spoorwegen te Alkmaar. eFn brandweer rukte onder leiding van H^jnandant ,den heer F. Ringers, met groot triaal uit en tastte met behulp va ispuiten en een magyrusladder het vuur gezb loods betonden zich twee groote bus- in tvan den A. T. O. AlkmaarLeewarden. slaagde erin een dezer bussen, hoewel reeds gehavend was, en een rijdende inepomp naar buiten te brengen. De JaiKire bus was door het vuur onbereikbaar, geh# loods is geheel uitgebrand; over de en o^ak van den brand is niets met zekerheid »nd, men vermoedt dat hij veroorzaakt is een generator, die tijdelijk in de loods OPROEP 'et A.N.P. meldt: e commissaris van politie te Ede verzoekt REHbestuurder van den personenauto, die op ïtrolefanuari 1941, des namiddags te omstreeks ;ur, voor den afgesloten spoorwegover- ANU/ i11 ^en rÜksweg ArnhemDe Klomp te heeft moeten waohten en daarbij getuige van een ongeluk met een motor met zij- "l, zich bij hem bekend te maken. IEK '■'•■ijdagavond is te Deventer een autobus van derde dienst tusschen Deventer en Zutphen op n- ij-.JZutphenscheweg op een groentewagen, be- inliepen met een paard, gereden. Twee per il, die op den wagen zaten, werden er af gerd en kregen ernstige verwondingen ..et hoofd. Het paard moest worden afge- ;t De beide zwaar gewonden zijn per .aar het St. Geertruidenziekenhuis eventer overgebracht. De naam van een zwaar gewonden is Vink. Zoowel de pus als de groentekar werden ernstig be- ||i^d. Noch de chauffeur, noch de passa den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in werk P'1611 'n ^et aan ^en Achterweg staande rde wis van den eierenhandelaar C. van Schie eidschendam. eb. f daders zijn op het dak geklommen, waar lij eenige pannen hebben verwijderd en het ontstane gat zijn binnengekomen. Met mpfneming van 3500 eieren hebben zij het tuis door de deur weer verlaten. KLOMPEN MET INHOUD DTfibraak ia da melkfabriek „de Kievit" in I h te IJsselmonde li terdagnacht is wederom ingebroken in de fabriek de Kievit te IJsselmonde. De :teur der inrichting, de heer A Kievit, in het late avonduur nog een ronde doen Landb de fabriek en zag een paar klompen r een trap doorsteken. Bij nader inzien iers et in deze klompen een paar beenen te gevenn van een manspersoon, die zich met een istijdsf, toegang tot de fabriek verschaft had. d, is s heer Kievit, die gezien had, dat de orengge het hazenpad koos. leverde den man, meelijn de fabriek achtergebleven was, aan de le over. De andere is des nachts van zijn Begrafenib dr. C. D. Cramer Zaterdagmiddag heeft onder zeer groote be langstelling op de eerste algemeene begraaf plaats te Utrecht de teraardebestelling plaats gehad van dr. C. D. Cramer, in leven oud geneesheer-directeur van het Diaconessenhuis hier ter steden en oud-kerkvoogd van de Ned. Herv. Gem. Tevoren was in de kerkzaal van het Dia conessenhuis een rouwdienst gehouden, waar een broer van den overledene prof. dr. J. A. Cramer uit Bilthoven, die in het bijzonder de verdiensten van den overledene schetste ten aanzien van het werk voor het diaco nessenhuis. Na den dienst werden Gezang 74 en Psalm 89 gezongen, waarna prof. Cramer het Onze Vader uitsprak. Op het kerkhof waren o.a. aanwezig prof. de Snoo, prof. de Langen, en dr. Pondman, respectievelijk voorzitter en secretaris van dc afdeeling Utrecht van de Maatschappij tot Be vordering van de geneeskunst, prof. de Kleyn uit Amsterdam, dr. van Melle. directeur van het Diaconessenhuis, dr. Lichtenbeld, voorzit ter van de specialistenvereeniging en direc teur van de Emma-kliniek dr. Leheux ir Daan Jansen, ds. §tellwag, gep. luitenant- generaal. S. W. Praag uit Den Haag, mevr ter Pelkwijk-Donath, echtgenoote van den burge meester van Utrecht, dr. Hemmes, inspecteur van de volksgezondheid, mej. dr. Dentz, secre taresse van de vereeniging voor Utrechtsche dagverblijven, dr. Klein, ds. Bartels uit Zeve naar, ds. van Dorp uit Gendringen, zuster Haspels, directrice van het Diaconessenhuis, jhr. mr. van Holthe tot Echten, oud-burge meester van de gemeente Zeist en vele anderen. Aan het graf werd niet gesproken, alleen broer van den overledene prof. dr. Cramer meende in den geest van den overledene te handelen, wanneer als laatste woord aan zijn graf een gedeelte uit den bijbel zou worden voorgelezen. Nadat de rond het graf geschaarde diaco. nessen een tweetal Gezangen ten gëhoore hadden gebracht, bad prof. Cramer het Onze Vader, waarna een familielid de aanwezigen dankte voor de laatste eer den overledene bewezen. Een overvol op een eenzamen weg Zaterdagmorgen werd mej. J. te Ede tij- den§ de wandeling op een eenzaam gedeelte der Infanterielaan door een tot nog toe on bekend gebleven persoon onverhoeds van ach teren aangevallen en op hevige wijze op haar hoofd geslagen. De man, die gekleed was in een lichte regenjas, nam toen zijn aanval blijkbaar niet het verwachte effect had en de juffrouw om hulp riep, onmiddellijk de vlucht Mej. J. kon zich nog naar het politiebureau in de nabijheid begeven, waar zij aangifte deed van de mishandeling. De politie achtte het met het oog op haar toestand gewenscht geneeskundige hulp in te roepen. Dr. Hoekstra, die werd gewaarschuwd, con stateerde na onderzoek dat mej. J. een her senschudding had opgeloopen en oordeelde het noodig haar per auto naar het ziekenhuis over te brengen. Rijks- en gemeentepolitie stellen een onderzoek in naar de identiteit van den aanvaller. Verdronken Te Varsseveld is de 13-jarige A. Janssen toen j van de school per rijwiel huiswaarts keerde door de gladheid geslipt en met zijn rijwiel in de Slingebeek geraakt en verdronken. Pogir,- ;n om hem te redden mislukten. Vrijdagavond is de veertienjarige dochter van den schipper P. Stallinga uit Rotterdam, toen zij te Schoonhoven zich in het donker aan boord de Catharina wilde begeven bij een misstap de plank gevallen en in de Kat, een buiten haven van de Lek, terecht gekomen. Dreggen De griep Amsterdam komt er op het oogenblik wat de griep betreft, goed af, naar de directeur van den Geneeskundigen en Gezondheids dienst, dr. J. H. Tuntler, ons op onze vraag meedeelde, is het getal der griepgevallen slechts iets hooger dan de vorige maand. De toestand is dus niet verontrustend. Ook het aantal longontstekingen steekt niet uit boven het normale. PETROLEUMZEGELS NIET INGELEVERD Door daartoe bevoegde ambtenaren werd Vrijdag en Zaterdag j.l. tegen een 25-tal land bouwers in de gemeente Ede proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Petroleum- beschikking. De betrokkenen hadden, nadat hun wonin gen onlangs op het electrische net waren aangesloten, verzuimd de nog in hun bezit zijnde petroleumzegels bij den distributie- dienst in te leveren. VALSCHE KOFFIEBON AANGEBODEN Vrijdagavond werd een politie-agent door een winkelier aangesproken, die hem mede deelde, dat zich in zijn winkel een jongeman bevond, die een koffiebon nr. 18 had aange boden, waarvan de winkelier vermoedde, dat deze valsch was, daar hij geen watermerk vertoonde. De jongeman zeide, den bon zijn moeder te hebben ontvangen. Naar leiding van dit geval werd de moeder hoord, die bekende den bon veTvalsoht te hebben. Zij had dezen nl. samengesteld uit twee andere bonnen en aan elkaar geplakt. Tegen de vrouw is procesverbaal opgemaakt wegens valschheid in geschrifte. Financieel Nieuws Engelsche dollartegoeden Minister Morgenthau zou deze te laag hebben geraamd Verleden week heeft minister Morgenthau het Congres een overzicht doen toekomen van de Britsche buitenlandsche beleggingen en dollartegoeden in de Ver. Staten. Das Reich heeft daaraan een beschouwing gewijd, waaraan het volgende is ontleend: In zijn inleiding schreef de minister, dat het Engelsche bezit aan buitenlandsche effecten grootendeels in ponden sterling luidde. De totale nominale waarde was 3868 millioen- Belegd was voor 481 mil- lieen in Canada, 2233 millioen in het overige Empire, 1002 millioen in Zuid- Amerikaansche landen, 308 millioen in Azië en 250 millioen in Europa. De liqui datie van deze fondsen, waarop sommige kringen in de Ver. Staten hadden aange drongen, vooral ten aanzien van de Engelsche beleggingen in Zuid-Amerika, zou groote moeilijkheden opleveren. Daarmede be schouwt minister Morgenthau de mogelijk heid, dat de Ver. Staten de sterlingfondsen uit Argentinië ter waarde van ongeveer 309 millioen tegen de nominale waarde zouden overnemen, als een afgedane zaak. raamt, dat Engeland dit jaar in de Ver. Staten voor 1554 millioen aan goederen zal koopen. Verder zal Engeland waarschijn lijk voor 338 millioen uit het Empire (buiten Canada) koopen, voor 247 millioen uit lan den buiten het sterlingblok en voor 880 mil lioen uit Canada en Nieuw-Zeeland, in totaal is voor 3019 millioen. Daartegenover zal Groot-Britannië dit jaar de beschikking krijgen over S 165 millioen uit den uitvoer van Britsche goederen naar de Ver. Staten, 15 millioen uit transportdiensten, 560 millioen uit den export van het Empire (buiten Canada) naar de Ver. Staten, 75 mil lioen voor Australisch goud, 480 millioen uit Zuid-Afrikaansch goud en 260 millioen uit de Canadeesche hulp, dus in totaal, Canada niet medegerekend, 550 millioen. Er blijkt dus een tekort te zijn van: 3019 millioen inin 1555 millioen is 1464 millioen, waarvan 844 millioen uit verplichtingen tegenover de Ver. Staten en 620 millioen tegenover Ca- Tot dekking van genoemd tekort beschikt Engeland over 1775 millioen aan dollartegoe- "75 millioen wegens goudvoor- Het is belangwekkend, deze ramingen v minister Morgenthau te vergelijken met die het Januari-nummer van het Fed. Reserve Bulletin. Engeland zou bij het begin van oorlog een dollartegoed hebben gehad van 7115 millioen. Verder heeft het voor 1100 millioen goud geproduceerd en voor 1400 millioen goederen aan de Ver. Staten geleverd, ti 2500 millioen. Daartegenover had Engeland voor Ameri- kaansche leveringen en vooruitbetalingen Amerika S 2600 millioen noodig, zoodat nog een dollartegoed van ca. 7 milliard hebben. De financieele pers te Washington ei Londen acht de raming van^het Fed. Reserve Bureau de meest nauwkeurige. De nota minister Morgenthau houdt alleen rekening met de Engelsche dollartegoeden en niet met die van het overige Empire, omdat die hun eigen valutavraagstukken hebben en Enge land niet over de dollartegoeden van de Dominions kan beschikken. Rekening hier mede houdend, raamt het Fed. Reserv» Bulletin het Engelsche dollartegoed of 4860 millioen tegen den raming var minister Morgenthau van 1775 millioen, hetgeen men zou kunnen verklaren uit het feit, dat het Engelsche goud bezit ad ca. twee milliard dollar waarschijnlijk naar Canada is gebracht. In verband hiermede beschouwt Das Reioh de nota van minister Morgenthau als een poging om de Britsche dollartegoeden lager voor te stellen dan zij in werkelijkheid zijn, zulks in verband met Engelsche verzoeken om crediethulp en dergelijke- Rechtszaken FELDGERICHT - FOTOGRAFEERVERBOD OVERTREDEN Het A.N.P. meldt: Voor het Feldgericht heeft te Arnhem terecht gestaan de 21-jarige leerling der Koloniale Landbouwschool te Deventer, P. C. v. d. W., geboren in Amoy (China) en van Engelsche nationaliteit. De ouders van verdachte waren Nederlanders van geboorte, doch vestigden zich later in Zuid-Afrika waar de vader als zendeling-arts den Boerenoorlog meemaakte en daarna derhalve Engelsch onderdaan werd. De familie vestigde zich later weer in Neder land. Verd., die Nederlandsch spreekt, was ten laste gelegd, dat hij fotografische opnamen van een militair vliegveld had gemaakt. Op 16 November 1940 passeerde verd. per rijwiel een vliegveld in Overijssel. Van den weg af maakte hij eenige foto's. Een arbeider van het vliegveld zag dit en waarschuwde een Neder- landschen politieman. Deze reed den verd. in een vrachtauto achterna en arresteerde hem. Op hem werd een foto-apparaat gevonden, benevens vier foto's, waarop bij ontwikkeling militaire gebouwen en gedeelten van het vlieg veld bleken te staan. De verdachte verklaarde, dat hij de foto's curiositeitshalve gemaakt had. Hij verwachtte dat het vliegveld wel eens door Britsche vliegtuigen gebombardeerd zou worden en wilde in verband daarmede foto's voor en na het bombardement vervaardigen. Andere be- •-(olinapn had hii met de foto's niet. De Staatsanwalt wees er in zijn requisitoir op, dai deze verd. door het fotografeeren van een v'i»>«rveld zich schuldis gemaakt heeft aan overtreding van de verordening van den Rijks commissaris, waarbij het fotografeeren van in richtingen der Duitsche weermacht strafbaar gesteld. Ieder dient te begrijpen, dat de Duitsche be zettingsautoriteiten niet kunnen toestaan, dat van militaire inrichtingen foto's worden ge maakt. Daarom dient hier een voorbeeld te worden gesteld. Spr. wilde in aanmerking nemen, dat niet vast is komen te staan, dat verd. uit spionnage overwegingen heeft ge handeld en eischte derhalve zes maanden ge vangenisstraf. In zijn verdediging merkte de verd. op, dat hij zich volkomen Nederlander voelt. Zijn vader heeft tijdens den boerenoorlog tweemaal in een Engelsch concentratiekamp gezeten. Het gerecht veroordeelde den verdachte tot vier maanden met aftrek van twee maanden voor- loopige hechtenis en met verbeurdverklaring in het fototoestel. In het vonnis werd overwogen, dat de ge zindheid van den verd. buiten beschouwing Dinsdag 28 Januari HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch Programma. K.R.O. 8.00 Wij beginnen den dag 830 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 9.30 Concertgebouw-Orkest en Yvonne Georgi- ballet (opn.) 10.15 Nederlandsch solisten- programma (opn.) 10.45 Gramofoonmuziek l'l.IS Rotterdamsch Philhar- monisch Orkest (opn.) 11.30 Godsdienst, halfuurtje 12 00 Gramofoonmuziek Gerard 'Lebon en zijn orkest 12.45 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.0C Gramofoonmuziek 1.15 Vervolg van 12.15 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Voor de vrouw 3.00 Gramofoonmuziek 3.30 Zang met pianobegel '3.40-3.50 gramof.muz.) 4.00 KRO-Orkest (opn.) 4.30 Cyclus ..De betrekkin gen met het Nederl. muziekleven v. groote figuren uit de Muziek geschiedenis" 4.4ö Pianovoordracht 5.15 Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP 5.30 RVU: Cyclus „Wat leert ons de ontwikke lingsgang der dieren omtrent het leven op onze aarde en het levensvraagstuk?" 6.00 KRO-Symphon -Orkest 6.45 Waarom Germaansch? lezing 7.00 Vragen v. d. dag ANP 7.15 Rococo-octet (opn 7.30 Berichten (Engelsch) 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 Nieuwsber. A.N.P. 8.15 Reportage 830 Berichten (Engelsch) 845 K.R.O.-Symphonie- orkest en soliste 9.30 Gramofoonmuziek 9.40 Wij sluiten den dag 9.45 Engelsche berichten A.N.P. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting HILVERSUM II. 301.5 M. 9 00 Orgelspel 9.20 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.25 Voor de vrouw 1030 Omroeporkest 11.00—11.20 Huishoudelijke wenken 12.00 Berichten, eventueel Gramofoonmuziek 12 45 Omroeporkest 12.30 Gramofoonmuziek 12.45 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.00 AVRO-Amusementsor kest cn solist 1.25—1 35 Cyclus „Groote Nederlanders". 2.00 Gramofoonmuziek 2.15 Philharm. kwartet 3.00 Reportage 3.15 Cabaretprogramma 4.30 Ensemble Pali 5.00 VPRO: Jeugduitzend. 5.15 Nieuws-, oeconom. en Beursberichten ANP 5.30 AVRO-Aeolian - orkest en soliste 6.15 Zang met pianobege leiding en 'n inleiding 6.45 „Waarom Ger- maansch?" lezing 7.007.15 Vragen van den dag ANP en sluiting Ambtenarengerecht te s-Gravenhage HET ONTSLAG VAN DEN DIRECTEUR DER LANDSDRUKKERIJ De behandeling geëindigd Het ambtenarengerecht heeft Zaterdagmor gen de behandeling van het ontslag van den heer K., als directeur van de Algemeene Landsdrukkerij voortgezet Het pleidooi voor den heer K. Dte raadsman van klager, mr. Drossaert Bent- fort, zette zijn pleidooi voort. Hij betoogde, dat de heer K altijd tot volle tevredenheid van allen zijn functie heeft uitgeoefend. Hier op wijst wel het feit, dat in 1937 hem een per-, soonlijke toelage, boven zijn salaris, van 500 per jaar werd toegekend, en in April 1939 een gratificatie van 500. Hierop leest pleiter eenige passages voor uit kamerstuk ken, waaruit blijkt dat reeds eenige jaren hierin tot uitdrukking kwam de vrees van de particuliere drukkers voor de Landsdrukkerij kan blijven en dat het gerecht aannam, dat de vera, niet uit laaghartige overwegingen heeft gehandeld, doch uit jeugdige onbezon nenheid en onervarendheid. EEN AANPLAKBILJET AFGERUKT Vervolgens stond terecht de 27-jarige arbei der J. van V. uit Zwartsluis, die in October 1940 aldaar een affiche met het opschrift „Engelsche vliegers kennen geen genade" had afgerukt en het kastje, waarin dit biljet was opgehangen, in een sluis had geworpen. Verd. gaf de feiten toe. Hij had eenige glazen bier gedronken en wist niet goed meer wat hij deed. Hij had geen bijzondere bedoe ling met zijn daad gehad. Uit het getuigenverhoor bleek evenwel, dat de verd. tevoren over zijn voornemen ge sproken had, het biljet te verwijderen en daartoe een beitel bij zich had gestoken. De Staatsanwalt eischte vijf maanden gevangenis- Wegens sabotage ten opzichte van de Duit sche weermacht werd verd. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming. In het vonnis werd overwogen, dat verd. het biljet met voorbedachten rade heeft af gerukt en dat hij dat gedaan heeft uit afkeer tegen de Duitsche weermacht. Het is in belang van de Nederlandsche be volking en van de Duitsche weermacht, dat dergelijke feiten streng gestraft worden, op- J-* rust en orde gehandhaafd blijven. IprHioschars Cortln. d'Amp.,zo li g.rp.d voor do otniloonde weroldkarnpio.niehopp.o la hat ski-springen. - Der. biedt d. mogelijkheid tot iprongen ven 89 meter^ Prins zu Wied heeft in het nationaal museum te Stockholm een tentoonstel ling van Duitsche grafische kunst ge opend. Een detail van de expositie (Foto Weltbild) die de boomen van de spoorwegovergang in den Korte Muiderweg te Weesp, welke van de seinkamer in het station uit bediend worden, bij de nadering van een trein oplichten, om da rails ta passeeran (Foto Pax-Holland) la tt Nederlandsch Roode Kruis, dat zich verdienstelijk maakt met la '•"den "an paketten naar particulieren en geïnterneerden In 6 buitenland, ontvangt van verschillende magazijnen daartoe (ö'^wiHend bet pakmateriaal, dat dankbaar In ontvangst genomen In. wordt (Foto Schimmelpenning}*) Een telegrafisch overgebrachte foto tijdens de zitting van de Duitsche academie te Praag, waar dr. Dietrich het woord voerde V.l.n.r.dr. Dietrich, president dr. Hacha en de bestuurder van het protectoraat, freiherr von Neurath (Foto Weltbild) Vervolgens leest spreker eenige aanvallen van het blad Graficus op klager voor, alsmede uitingen van een Kamerlid en het Liberale weekblad, waarbij de heer K. werd voorge steld als iemand met sympathieën voor een bepaalde politieke richting. Volgens pleiter hebben deze twee stroom ingen zich vereenigd en samen zijn zij tegen klager opgetreden. Door den minister wera in Juni 1938 voor geschreven, dat voor hét aanknoopen van on derhandelingen voor aankoop van machines een machtiging van den minister noodig was. Klager protesteerde hiertegen onmiddellijk, daar zulk een toestand onhoudbaar was en in strijd was met een commercieel beheer. Voorts wees pleiter .op de uitstekende repu tatie van de Landsdrukkerij onder klager, waarvan vele bezoeken van binnen- en bui tenlandsche collega's getuigen. Dan komt pleiter aan het aankoopen van verscheidene machines. Hij betoogt dat altijd is gekocht onder voorbehoud van de goed keuring van den minister Ten aanzien van den aankoop van de vouwwamchine voor de oraer zegt pleiter, dat aeze moet worden ge zien in het licht van de omstandigheden De Landsdrukkerij was overbelast en de order had groote haast Teulings was de eenige, die de spoedorder kon uitvoeren, indien nij een voüw- machine had, waarom de machine werd aan gekocht. en de prijs op de nota's zou worden gezet. Pleiter meent, dat, indien klager zijn bevoegdheden te buiten is gegaan, hij een beroep mag doen op de omstandigheden. Hoofdzaak was dat de order op tijd gereed was, daar de distributie hiervan afhing. Pleiter behandelde dan nog eenige gevallen van aanschaffing, waarbij hij verschillend»* be wijzen aanvoert voor de bewering, dat alleen gekocht was onder voorbehoud van goedkeu ring door den minister. Wat de offset-pers betreft, deze werd door klager gewenscht voor een oeconomischer exploitatie van de Landsdrukkerij. Bij de on- df 'landeünëen werd in qe correspondentie echter herhaaldelijk gezegd: „ria verkregen goedkeuring van den minister". Door een brief van den minister werd klager in den waan gebracht, dat de aanschaffing zou worden goedgekeurd, waarrra- hij verschillende maat regelen nam. Ook hier is hij volgens pleiter zijn bevoegdheden niet te buiten gegaan. Wat de uitvoering van verschillende werk zaamheden betreft, zeide pleiter dat deze ge schiedden met het oog op den góeden gang van zaken in het bedrijf. Het werk van de Landsdrukkerij, dat werd opgedragen aan klagers vader, was ver be neden het bedrag dat hiervoor was toegestaan. Het werk van den Gezondheidsraad, dat vol gens pleiter, hiernaast staat, was van f 15O00 per jaar verminderd tot circa 5000. Be langen had klager niet in deze drukkerij. O.ok ten aanzien van andere punten zeide pleiter, dat klager nimmer is tekort geschoten en nimmer zijn bevoegdheden heeft oveaschre- den. Hij was er steeds op uit, en dit lukte hem steeds, zoo goedkoop mogelijk aan te koopen of te doen werken, waarbij hij zeker in het belang van het rijk handelde. Pleiter concludeerde dat het ontslag niet met redenen is omkleed en verwees naar .de bekende kwestie van den nieuwen bouw voor de artillerie-inrichtingen, in welke kwestie hiemand ontslagen werd, doch die zooveel ern stiger was. Pleiter meende, dat, indien kla ger zou moeten worden bestraft, deze straf veel te zwaar is, doch eerder zou moeten wor den bestraft door inhouding van de boven ziin salaris toegekende toelage van 500. Subsi diair vraagt klager toekenning van een wacht geld. Het standpunt van het departement Hierna werd gepauseerd, waarn mr. Schol ten, vertegenwuoraiger van net departement van binnenlandsche zaken het woord verkreeg. Mr. Scholten zette uiteen, dat het hier be treft een verzet "tegen een eervol ontslag. Men kan hier dus niet spreken van een straf in den zin van het Ambtenarenreglement. Pleiter wees er op, dat het voeren van on derhandelingen en het sluiten van contracten op proef, ging buiten de bevoegdheid van den klager. Hierbij komt nog, det de verkoopers in de meening verkeerden, dat de verkoopen bindend waren. Ten aanzien van de order aan drukkerij Teulings meende pleiter, dat hier wel degelijk de bedoeling voorzat om den heer Teulings gun stig te stemmen voor de plannen van klager. De wijze waarop de aanschaffing vouwmachine in dezen order- werd verwerkt, gaat om buiten alle voorschriften-ten aanzien, van aanschaffing van machines voor de Landsdrukkerij. Een be roep op de oorlogsomstandigheden gaat hier niét óp, daór Röelants deze order even goed, en goedkooper had kunnen uitvoeren. Derge lijke handelingen zijn een symptoom van de mentaliteit, welke aanleiding werd voor het ongevraagd eervol ontslag Vervolgens behandelde pleiter de verschil lende aanschaffingen, waarbij hij verklaarde, dat de directeur bij. de onderhandelingen zijn bevoegdheden verre overschreed. Een verge lijking met het geval van den nieuwen bouw voor. de artillerie-Inrichtingen gaat niet op, daar in dat geval alles geschiedde onder goed keuring van den minister, zoodat de ambte naren „gedekt" waren en er,dan ook geen ont slagen zijn gegeven. Bij het verleenen van drukwerkorders aan den heer K. Sr verklaart pleiter, dat klager hierbij zijn bevoegdheden heeft overschreden. Volgens pleiters meening had niet meer dan 3000 per jaar mogen worden gegeven, daar de post van den gezondheidsraad ad 15,000 apart werd genoemd als inbegrepen in het totale bedrag van 18,000. Dat de post van den Gezondheidsraad ver onder de 15,000 bleef, tioet, volgens pleiter, hieraan niets af. De commissie van toezicht heeft veel werk verzet in het belang van de Landsdrukkerij. Op de samenstelling der commissie is critiek uitgeoefend, doch de eenige manier om des kundigen hierin te krijgen was er particuliere drukkers in op te nemen. De krenkende uit latingen van klager over de commissie acht pleiter dan ook te lakèn. Voorts zeide pleiter, dat de klager door het ontslaan van negen huisvaders invloed wilde uitoefenen op den minister, teneinde een voor zijn plannen gunstige beslissing te verkrijgen. Aan het einde van zijn pleidooi betoogde pleiter, aan de hand van art. 98 van het Amb tenarenreglement. dat het ontslag ten rechte is gegeven, daar klager niet kon worden ge handhaafd als directeur van de Landsdrukkerij. Na re-, en dupliek is de uitspraak vastgesteld op Zaterdag 15 Febru- a r i- a.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5