ROTTERDAM „5ri neus af- Inteekenbiljet VRIJDAG 24 JANUARI 1941 STADSNIEUWS Officieele publicatie UK <üe recht meenen te hebben op vet- marten of toeslagkaarten voor textiel, zullen bij het opgeven hunner inkomsten, zoo zij geen aanslagbiljet van de inkomstenbelasting I®40'41 hebben ontvangen, kunnen volstaan met het toonen van een loonzakje, een loon- strook, een werkgeversverklaring betreffende bet op 31 December 1940 verdiende loon, een Stempelkaart van de Arbeidsbeurs, een be wijs van steun ontvangen van Maatschappe lijk Hulpbetoon e.d. Men wordt dringend verzocht den Ontvanger of den Inspecteur van de Directe Belastingen niet te verzoe ken om een bewijs dat men geen aanslag biljet van de Inkomstenbelasting heeft ont vangen. Leiden, 24 Januari 1941. DE GRIEP WAART DOOR DE STAD In onze stad heerscht reeds eenige dagen een wane grlep-epidemie, die zoo'n omvang beeft aangenomen, dat de H.B.S. voor Meisjes op de Garenmarkt voor enkele dagen moest worden gesloten. Oo(k in de klassen van tal van andere scholen zijn abnormaal veel ab senten. Onder het gemeente-personeel, als mede onder het personeel van tram- en spoorwegen en ook onder de postbeambten zijn veel zieken. Verschillende predikanten zullen Zondag in de onmogelijkheid verkee- ren voor hun gemeente op te treden. De huis artsen hebben het overstelpend druk. Zij Werden door de bernzine-schaarschte ernstig gehandicapt, maar zullen thans een extra- toewijzing voor benzine verkrijgen. Gelukkig draagt de ziekte over 't algemeen een goed aardig karakter. SPOEDIG OPGEHELDERD Gistermiddag tusschen de middag- en avondvoorstelling is ingebroken in het Rex- iheater op de Haarlemmerstraat. De kassa is opengebroken en de dieven hebben daaruit een klein geldbedrag meegenomen. In verband met deze diefstal zijn aangehou den de 21-jarige melkknecht G. de J. en de 20-jarige C. S. Zij hebben een bekentenis afgelegd. KAMER VAN KOOPHANDEL Wyziging: Eerste Leidsche Chroomindustri®, Leiden, Rijn- en Schiekade 124. Uittr. Proc. (verkoopleider): J. Chr. van der Horst, Voorschoten, del 23/1 '41. N. Proc.: H. C. van der Horst, Leiden (B.P.) (waarn. verkoop leider). G. R. van der Horst (procuratie gewij zigd). Autobusdienst NoordwijkJ—Den Haag v.v. Koord Wijk, Huis ter Duinstraat 12. Bovengenoemde zaak is overgegaan aan de n.v. Duinlander. Algemeene Verzekering Maatschappy „De Rijnstreek" n.v. Alphen a. d. Rijn, Hooftstraat 73. Vest. van gevolm. te: Rotterdam (N.V. Assu rantiekantoor van Wyk Steeneken, Schie kade 160) en te Amsterdam (N.V. Alg. Assu rantiekantoor Henri Eyi, Sarphatistraat 44/46. BURGERLIJKE STAND Geborent Nicolaas Jacobus, zn. van N. J. Va. vier en C. v. Kalkeren. Overleden: A. Jongeleen m., 68 j. J. Prins, m.. 63 j. D. E. M. Schenk, vr., 79 j. F. Kramer, zn., 5 mnd. C. C. G. Staats, m., 75 j. M. Zaal, m, 48 j. N. Onderwater, vr., 82 j. G. A. Kleberg, wed. van H. Borgerding, 84 j. J. W. E. A. Broers, vr., 82 j. P. C. v Borselen, vr., 78 j. Alkemade LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: A. Prins, A 160, van Hoorn (rijks veldwachter); M. G. Schoonderwoerd, D 71, van Hazerswoude (dienstbode); G. J. M. v. d. Steen straten, B. 146, van Rotterdam (verpleegster). Vertrokken: J. M. S. v. d. Ploeg naar "s Bosch, St Janssingel 21 (zonder ber.); N. M. Reijnders, naar Venray, Grootestraat 32 (adm. distrib. kant); M. v. Haestrecht, naar Leiden, Haar lemmerstraat 57 (dienstbode). Geboren: Arnoldus Antonius, z. van A. J. Hogeboom en M. G. v. Kins; Cornelia, d. van N. Hoogeveen en E. v. Iperen; Jobje Sietje Eli zabeth, d. van C. v. d. Knyff en M. C. v. 't Hot Overleden: A. van Leeuwen, oud 85 jaar, wed. van P. Veenswijk. Ondertrouwd: C. S. de Jong (tuinder) en A. J. Bakker (zonder beroep); J. Spruit (tuinder) en J. M. Koek (zonder beroep). Alphen a/d. Rijn BEGRAFENIS MR. J. JL P. W. SLICHER Op de Oosterbegraafplaats had Donderdag middag de begrafenis plaats van mr. J. A. P. W. Slicher, in leven griffier by het Kan tongerecht te Alphen. Onder de vele belang stellenden en genoodigden zagen wy nevens de familie verschillende leden van de rech terlijke macht en ambtenaren van het kan tongerecht: den kantonrechter, mr. J. H. W. Nicolai, de verschillende waarnemende kan tonrechters, den deurwaarder, den heer S. Geerstma, heeren notarissen, advocaten, de ambtenaar van het openbaar ministerie by dit kantongerecht, Mr. Bijleveld, archivaris te Leiden, den heer D. en Cate-Brouwer, voorz. v. d. kamer v. koophandel te Leiden, leden v. d. pachtkamer, den majoor v. d. rijksveld- wacht en tal van vrienden van den over ledene. Nadat de rouwstoet op het kerkhof was gearriveerd, werd de kist direct graf waarts gedragen en op verzoek in de aula niet gesproken. Zoodra de kist in het graf was bijgezet, bracht een familielid namens mevr. Slicher en haar dochter dank voor de vele blijken van belangstelling. De kantonrech ter Mr. Nicolai sprak nog een korte af scheidsgroet, waarin hij er op wees hoe niet alleen de familie doch allen die aan het kantongerecht zijn verbonden den over ledene noode zullen missen. In de 10 jaren die spr. persoonlijk met Mr. Slicher heeft mogen arbeiden was er nimmer een wan klank geweest en had men lief en leed ge deeld. zoodat spr. de meest prettigste herin nering aan hem zal houden. BEVOLKING INGEKOMEN VAN: Groningen, Tuinstraat 51 Jannetje Blaauw, zonder beroep, Raadhuis straat 44 Oudewater, Leeuweringerstraat B 183 Wilhelmina E. de Bruin, dienstbode, Hoofdstraat 21 Nederhorst den Berg, IJland A 69. Huibert de Vos. landarbeider. Bloem hofstraat 20 Berlijn, Saarbrückenstraat 20—21 Gijsbertus Vermeulen (en echtgen.), Kaaspakhuisknecht, v. Gendrenstraaf2. VERTROKKEN NAAR: Groningen, Tuin straat 47. Cornelis van Beek, Raadhuisstraat 44 Ermelo, Gr., Emaus, Johan J. Grauss, Raadhuisstraat 44 Oegstgeest, Warmonder- weg 16. Cornelia A. I. Koelewijn. dienstbode, v. Mandersloostraat 42 Velzen, Marnixlaan 3, Wilhelmina Snoek, Raadhuisstraat 44. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Bernardine. dochter van Arie Bontje en Maartje van der Kraan Johanna Cornelia, dochter van Arie Bontje en Maartje van der Kraan Fieter Hein. zoon van Lambertus Visser en Jenneke UithoL OVERLEDEN: Jacobus Adriaan Pieter Wil helmus Slicher, cud 63 jaar gehuwd met Naatje Rietkerk Gerritje Johanna van Leeuwen, oufl 80 jaar, weduwe van Evert Kwakernaak Antonia Jianna "Straver, oud 27 jaar, gehuwd met Theodorus Vrisekoop. KEES HAZELZET ZOOALS WIJ NET KENDEN met veel tekst en een prachtige collectie foto'i Ing. 2.— Geb. 2.90 I* den boekhandel verkrijgbaar Hazerswoude BEGRAFENIS D. DE BRUYN IJZN. Onder zeer groote belangstelling beeft gistermiddag alhier plaats gehad de teraarde- bestelling van het stoffelijk overschot van den heer D. de Bruyn IJzn., in leven oud wethouder dezer gemeente, oud-voorzitter der AJR. Kiesvereeniging en van de Chr. School- vereeniging, voortrekker op het gebied van allerlei Chr. actie. Op de begraafplaats waren aanwezig Bur gemeester en Wethouders, tal van gemeente raadsleden, het bestuur der Chr. Schoolver- eeniging, het bestuur der A.R. Kiesvereeniging, het personeel der Chr. school, Dr. Gispen uit Delft, de hoofdinspecteur van het onderwys, de heer P. van Nes en vele anderen. By' de geopende groeve werd allereerst het woord gevoerd door D s. H u i z e v e 1 d t, die o. m. zeide dat sommigen by dit graf zouden spreken van den omvangrijken arbeid, dien de overledene heeft verricht, anderen van een geslaagd leven. Spr. wilde in de allervoor naamste plaats wijzen op de genade Gods aan den mensch betoond, waardoor hij zyn leven mocht stellen in dienst van Gods Koninkrijk. De burgemeester, de heer A. Warnaar, herdacht den heer de Bruyn als wethouder en gemeenteraadslid. Spr. heeft den overledene niet meer in zyn volle kracht meegemaakt, maar kan niettemin getuigen van de ontzag lijke verdiensten die de heer de Bruyn zich voor de gemeente Hazerswoude heeft ver worven. De heer LI. Bal sprak namens de Chr. Schoolvereeniging en wees er op hoe groot de liefde van den heer de Bruyn voor de jeugd was en op hetgeen hy voor de instand houding van de school heeft gedaan. De heer B. Offringa, sprekende namens de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", zeide, dat de overledene een man was van groote activiteit en werkelijkheids zin. Hij zocht nooit het persoonlijke op de spits te drijven, maar zag de dingen in hun geheel. Hij ging altyd recht door zee. De heer IJ. de Bruyn dankte namens de families de Bruyn en Hortensius voor de belangstelling en wijdde woorden van dank aan de oude garde, die den overledene steeds ter zyde heeft gestaan. Speciaal dankte spr. ook mej. F. Stappendel voor haar trdtiwe zorg als huishoudster. Ten besluite van de plechtigheid las Ds. Huizeveldt de twaalf artikelen des geloofs. Hillegom De Hillegomsche beurs werd gisteren door 98 personen bezocht. De handel was kalm. Gladiolus Picardy 14 cm en op bereikte den prijs van 4.25 per 100. Koudekerk a/d. Rijn BURGERLIJKE STAND Sassenheim INGEKOMEN PERSONEN: W. K. van der Kwaak, Rusthoflaan 20, van Heemstede, Sportparklaan 2; A. J. Helmus, H. Baderstraat 16, van Zype, D 93: A. J. van Ben ten, Warmonderdam 31, van Leiden, W. Sin gel 2; G. J. Bekebrede, Postwykkade 10, van Amsterdam, Weesperzyde 295. VERTROKKEN PERSONEN: A. A. Wijntjes, Molenstraat 2, naar Bloemen- daal, Vijverweg 4a; J. Molenaar, Boschlaan 8, naar A'kemade, Kaag F 1 (post Abbenes); J. E. van Beek, Postwijkkade 10, naar Utrecht, van Humboldstraat 56 bis. T. A. Ippel, Kerklaan 75, naar Leusden, Heiligerbergweg E 44; C. W. M Kleyberg, v. Heemstrastraat 14, naar Leiden, Bloemstraat 22; W. Wachter en echtg.. Hoofd straat 48, naar Voorburg, Veurschelaan 78; J. M. van der Geest, Beukenlaan 11, naar Lisse, Hee- renweg 318; J. C. Berg, Fl. Schoutenstraat 13, naar Leiden, Lammerenmarkt 53; J. C. J. Bontje, Charbonlaan 30, naar Almelo, Gera niumstraat 57; W. Christiaanse en echtg., Hoofd straat 303, naar Delft, Delfgouwscheweg 154. BURGERLIJKE STAND Geboren: Willem, z. van L. van Duijn en M. Staring; Theresia Helena Maria, d. van M. J. A. F. Matze en G. K. Degenkamp; Gerda, d. van H. W. Knetsch en J. H. de Jong; Jacoba Catha- rina, d. van H. G. A. van der Laan en M. Brouwer; Pieternella Staffelina Sarar d. van P. Alleblas en N. M. van der Voort. Overleden: L. A. M. Bookelman. oud 51 jaren, echtg. van G. de Groot; N. M. P. Booy, oud 4 dagen; N. Ruygrok, oud 83 jaren. De restauratie van den St Jacobstor® 1%, hoofdingang met de omlijsting va te Den Haag >s in vollen gang. het raam worden onder handen i (Foto Schimmelpenningh) Voorschoten FILMAVOND A.N.W.B. In de zaal van hotel Deurloo werd door de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. een film avond gegeven, om meerdere bekendheid te geven aan het omvangrijke werk dat door dezen bond al bijna 60 jaar wordt verricht. Vele, nagenoeg alle weggebruikers profitee- ren hiervan, maar het werk wordt nog onvol doende gesteund. Burgemeester M. F. Berkhout, Dr. M. v. d. Stoel, consul A.N.W.B. en de gemeentesecre taris, de heer A. P. Schram de Jong waren onder de vrij talrijke aanwezigen. Alvorens de vertooning van de film een aanvang nam, hadden velen van de gelegen heid gebruik gemaakt om een tentoonstelling in de tusschenzaal in oogenschouw te nemen, waardoor men een goede kijk kreeg op het werk van den A.N.W.B. Burgemeester M. F. Berkhout sprak een kort woord tot opening van dezen avond. Daarna schetste de heer R. Ruyter Schildt de groote "beteekenis van den bond. Dr. M. van der Stoel werd voor de vele moeite voor de voorbereiding van dezen avond namens het dag. bestuur dank gebracht. Daarna werd de interessante film vertoond. Tusschen eerste en tweede gedeelte van de film was een korte pauze en velen maakten van deze gelegenheid gebruik nadere inlichtingen in te winnen. Ook gaven verschillende aanwezigen zich op als lid. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Emny, dochter van H. N. Muller, winkelier en L. H. Christiaansche. Pieter, zoon van H. Hoekstra, leeraar lichamelijke oefening, enH. M. Bus, wonende Leidscheweg 327. Jacob Pieter Johannes, zoon van J. P. Segaar, tuinder en C. Meekelse, wonende Leidscheweg. OVERLEDEN: Hendrik van Vuuren, oud 75 jaar, zonder beroep, echtgenoot van C. J. Im- mink. ONDERTROUWD: Johannes Frans Duindam, oud 29 jaar, chauffeur, wonende te Leiden en Stephanie Marie Verbeek, oud 23 jaar, zonder beroep, wonende Leidscheweg 159. Johan Veen, oud 22 jaar, teekenaar, wonende EJslaan 1 en Cornelia Hoogervorst, oud 25 jaar, zonder beroep, wonende Bloklaan 1. GAANDE EN KOMENDE MAN igekomen: J. H. Tunderman, Rouw kooplaan 2, van Den Haag: A. M. M. Gnntfc- voort, Papelaan 110, van Den Haag: G. - de Jong, Leidscheweg 548, van Wisch (Terborg); A. Bosma, Willem de Zwijgerlaan 20, van Apeldoorn; J. Damme. Rouwkooplaan 10, van Nieuwenhagen; A. J. M. Mulder, Vinkweg 3, Noord wjjk. ;r trokken: T. M. J. Jutte, van Veur- sche weg 3 naar Rotterdam, Hondiusstraat 27 b: A. M. Windt, van Veursche weg' 3 naar Voor burg, Park Vronestein 5; J. W. Beeks, var Wijngaardlaan 85 naar Leidschendam, Voor- burgscheweg 23; D. Teske, van Papelaan 160 naar Leidschendam, Veursche Achterweg 159 C. H. Brandse, van Parkstraat 2 naar Wasse naar, Tulpweg 1; T. Beukeholdt, van Pape laan 104 naar Voorburg, Oranjestraat 56; J. Dingemanse, van Bloklaan 6 naar Den Helder, Binnenhaven 19; Wed. A. P. Egeling geb. Ger- stel, van Papelaan 190 naar Den Haag, Namen- schestraat 32; G. Leder en J. Leder, van Leid sche weg' 96 naar Den Haag, Terwestenstraat 78; W. J. L. Sparenburg, van Oranjekade 17 naar Den Haag, Irisstraat 17; Th. Kooijman, van Schoolstraat 10 naar Ede (GlfU Otterloó- sche weg 30; C. A. Duindam, van Valkenburg- sche weg 32 naar Wassenaar, Katwyksche weg 19a; J. H. Duindam, van Valkenburgsche weg 32 naar Oegstgeest, Laan van Oud Poelgeest 2. Rechtszaken CENTRALE RAAD VAN BEROEP ONTSLAG WEGENS MILITAIREN DIENST Een oude vrijwillige verbintenis De ambtenaar H. J. Hesterhusius, van den reinigings- en ontsmettingsdienst der gemeente Leiden, had op 1 Mei 1930 een verbintenis aan gegaan bij het vrijwillig landstormcorps motor- iienst Als gevolg daarvan is hij in 1930 geduren de een maand gemobiliseerd geweest. Ondanks het aanraden van den directeur van den dienst, die deze verbintenis in strijd achtte met het ambtenarenreglement der gemeente Leiden, heeft hij deze verbintenis nimmer verbrokeD. Integendeel: op grond ervan heeft hy zich in April 1940 voor den werkelijken militairen dienst aangemeld en gezegd, dat hy bereid was, op te komen. Als gevolg daarvan kreeg hij op 22 April bericht, dat hij zich den volgenden dag op zijn militaire bestemming bad te melden. Toen hij deze mededeeling had gekregen, belde hij het kantoor van den dienst op, doch daar kreeg hij ten antwoord, dat hij persoonlijk met zijn oproeping moest komen. Des avonds ver scheen hij daar; hij liet het stuk zien en ver telde, dat hij zichzelf had aangemeld. Over de redenen, welke hy bij die gelegenheid daarvoor opgaf, loopen evenwel de verklaringen uiteen. Dit verschil heeft o.m. een punt van bespYeking uitgemaakt by de behandeling voor den centra- len raad van deze zaak, welke het gemeentebe stuur van Leiden er aanhangig had gemaakt, naar aanleiding van een beslissing van het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage, welk ge recht het besluit.van B. en W., waarbij H. ten gevolge van zijn eigenmachtig optreden werd ontslagen, had vernietigd. De vertegenwoordiger vén het gemeentebestuur, mr. J. A. van der Stok, referendaris ter gemeentesecretarie van Leiden, had namelijk een drietal getuigen mee gebracht den directeur, den kassier-boekhou der en een klerk van den dienst van wie de laatste twee kwamen mededeelen, dat H. bij dit afscheid alleen als motief had opgegeven, dat hij zich om financieele redenen had aangemeld. Hijzelf verklaarde, dat ook wel degelyl" vader landlievende motieven een rol hadden ge speeld. Mr. van der Stok heeft het standpunt van hot gemeentebestuur nader uiteengezet, waarbij hij er in de eerste plaats op wees, dat men H. reeds in 1937 bij den luchtbeschermingsdienst had willen indeelen, omdat daar menschen met zijn bekwaamheden juist goed te gebruiken waren. Hij antwoordde toen, dat hij reeds een verbin tenis had hij "het vrijwillig landstormcorps mo- tordienst, zoodat er in tijden vant oorlog en oorlogsgevaar wel weinig gelegenheid voor hem zou zijn, aan de luchtbescherming deel te nemen. De directeur heeft hem daarop opdracht gegeven, deze verbintenis te verbreken, doch dat heeft hij niet gedaan. Inmiddels werd even wel het ambtenarenreglement gewijzigd en werd de bepaling ingevoegd, dat het aan ambtenaren, in dienst van de gemeente, verboden was, zon der goedkeuring van B. en W. dergelijke ver bintenissen aan te gaan. Deze wijziging is in afdruk aan H. ter hand gesteld, zoodat zij hein bekend kon zijn. Bovendien heeft de directeur hem er nog eens persoonlijk op gewezen. Later is ook nog een algemeene kennisgeving van den directeur aan het personeel over deze materie verschenen. Volgens pleiter was het dus aan H bekend, dat hij zich, als hij zonder vergunning van B. en W. weer in militairen dienst ging, aan een overtreding van het ambtenarenreglement schul dig maakte, en dat B. en W. het met de hand having van die bepaling in het belang van den gemeentedienst ernstig meenden. Van al die waarschuwingen heeft hij zich echter niets aangetrokken. Het ambtenarengerecht had bij zijn beslissing als verzachtende omstandigheid voor de over treding van H. aangenomen, dat hij uit vader landlievende motieven had gehandeld. Het ge recht heeft het motief, dat financieele overwe gingen de reden van zijn in diensttreding waren niet voor bewezen aangenomen Door de ver klaringen zijner getuigen meende pleiter even wel, dat dit thans volkomen was komen vast te staan. Daartegenover staat de verklaring van H. zelf, dat hij uit vaderlandsliefde had gehan deld en dat hij meende, zich in militairen dienst nuttiger te kunnen maken dan in gemeente dienst. Dit motief heeft achteraf beteekenis ge kregen, nu Nederland in den oorlog betrokken is geweest. Iets anders zou het geweest zijn, als ons land toen reeds in oorlog was, maar niemand kon toen vermoeden, dat dit zoo nabij In feite is H. op 23 April in militairen dienst, getreden en niet meer in gemeentedienst terug gekeerd. Hij heeft, aldus pleiter, het werk erbij neergelegd en in elk particulier bedrijf zou zulk een handelwijze een reden zijn geweest tot ont slag. Pleiter vroeg dan ook, de beslissing van het ambtenarengerecht te vernietigen en het ontslagbesluit van B. en W. alsnog te bevestigen. De raadsman van H., de heer D. H. P. Forrer, vakvereenigingsbestuurder te 's-Gravenhage, merkte in zijn pleidooi op, dat de getuigen nu wel hadden gezegd, dat zijn cliënt uitslui tend als motief had opgegeven, dat hij het uit financieele overwegingen- deed, maar in de stuk ken bevonden zich verklaringen van den direc teur, volgens welke H. had gezegd, dat het er toch wel van zou komen in verband met den internationalen toestand. Er was hier een verbintenis, welke dateerde van 1930. In 1939 verbood de gemeenteraad de ambtenaren, dergelijke verbintenissen aa gaan, doch dit kon geen betrekking hebben op dit geval, want de verbintenis was er al. Anders had het gemeentebestuur moeten zeggen: ambte naren, die een dergelyke verbintenis hebben, moeten zich daarvan los maken. De directeur heeft dat wel aan H. gezegd, maar Jiy miste ten eenen male de bevoegdheid daartoe. B. en W. waren ervan op de hoogte, dat deze verbintenis was aangegaan, want H. heeft in 1936 buitengewoon verlof gevraagd om oefenin gen te kunnen meemaken. Dit verlof is hem toen geweigerd en hy heeft daarop zijn gewone verlof er voor gebruikt. Als gewezen beroeps officier had H een oude verbintenis met de weermacht. Later is hij op wachtgeld gesteld, maar hij heeft het verband nooit verbroken. Op den dag, dat weer eens de verloven van de weermacht werden ingetrokken, gaf hy zich op voor den werkelijken dienst, omdat hij wist, dat er groot gebrek was aan deskundig kader en men hem dus uitstekend kon gebruiken. Toe gegeven zij, dat het hem ook eenig financieel voordeel bracht, maar dat woog volgens pleiter niet op tegen de kans om in dienst van het vaderland het leven te laten. De raad zal op 13 Februari uitspraak doen. Het ontslag van den direc teur der Landsdrukkerij Ambtenarengerecht te 's-Gravenhage. Het ambtenarengerecht heeft gisteren de- zaak van L. B. K., oud-directeur van de algemeene landsdrukkerij, behandeld, aan wien destijds ongevraagd eervol ontslag is verleend. Dit ont slag werd gegeven op den eersten oorlogsdag. De heer K. heeft tegen dit ontslag een klkcht ingediend bij het ambtenarengerecht Hij werd bygestaan door mr. F C. R. Drossaart Bentfort te 's-Gravenhage. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken was vertegenwoordigd door mr. G. J. Scholten, ad vocaat te 's-Gravenhage. Voorzitter van het ambtenarengerecht was mr. van Haeringen. Verschillende getuigen werden gehoord over de aankoop door den heer K. van machines, zonder dat hij daarvoor de noodige machtiging tevoren had gekregen, zulks in strijd met, de voorschriften, hetgeen de heer K.. zooals de heer Fr: ook zeer we Het ging ïenlandsche zaker langeschafte snelsnijmachin distributieformulieren, een offset-inrichting. In verband met deze laatste verklaarde de heer Thieme, lid van de commissie van toezicht op de Landsdrukkerij, dat de heer K. voortvarend en deskundig is. Toch was hij voor het ontslag, omdat er dingen gebeurden zonder machti ging van den minister. De fout van den heer K. was, dat hij vergat dat hij directeur was van de Landsdrukkerij, en iliet van een particuliere onderneming. De commissie van toezicht was er tegen dat de landsdrukkerij een offset-inrichting kreeg. Getuige ontkende dat de heer K. zou zijn ontslagen omdat hij veel sympathie voor Duitsch- land voelde. Dit punt is volgens getuige nimmer in de commissie van toezicht ter sprake gekomen. De heer F. L. Edema van deuTuuk. van de let tergieterij Amsterdam, heeft aa» de Landsdrukkerij 2 HeideLberger- en 3 Planeta-persen geleverd. Ook In vroegere jaren werd veel geleverd, doch altijd or.der voorbehoud van goedkeuring door den mi- mer voorstellen, dat orden gegeven. Wat de kosten 31.000 den heer K t dit in orde ïacnin raagde machtiging niet werd verleend. De heer K. ter Laan, lid ezicht, verklaarde, dat de offset-i malen een onderwerp van bespreki Hierbij kwam ook de kwestie van concurrentie me: het particuliere bedrijf ter sprake. In opdracht van dJdit laatste. tn het werk stelde de he< •ting. Getuige, de heer Krijger, Kamerlid, bevestigde deze verklaringen. Toen de aanvraag bij de kamer werd ingediend, stond de machine al in het gebouw i de Landsdrukkerij. Op 5 December 1939 ver- larde de heer K.. dat de staat geheel vrij was. hetgeen de heer van der Tuuk bestreed. Op 12 April 1940 verklaarde de minister in de kamer, dat de offset-machine reeds in de Landsdrukkerij stond, doch dat de directeur geen enkele machtiging had pers bij hel niet verleenen van de machti- - -wijderd Drossaart lestanden jkkerij, zeide. dat de verstandhouding tu6- sdhen de directie en de afdeelingschefs zeer veel verbeterde tijdens het directeurschap van den heer K. Ook het contact was volgens deze getuige beter. Dc heer F. van der Meer. directeur van de MA.G te Amsterdam, verklaarde dat hij veel machines leverde aan de Landsdrukkerij. De heer K. stelde echter altijd het voorbehoud van goedkeuring. Vol gens get. kocht de heer K. ..scherp" ln. Vandaag wordt de behandeling voortgezet. RECHTBANK TE 's-GRAVENHAGE. Kettinghandelaars Gistermorgen hebben eenige kettinghande laars voor de Haagsche rechtbank terechtge staan wegens overtreding van de distributiewet. Tegen hen, vooral tegen den eersten verdachte, hield bet O.M. een scherp requisi toir. Zij werden hyena's van het achter land genoemd, tegen wier handelingen met de grootste gestrengheid dient te wor den opgetreden. Tijdens het verhoor van den eersten verdachte bleek, dat deze man zich den laatsten tijd geregeld met den sluikhandel heeft beziggehouden. Hem waren drie feiten ten laste gelegd. Het betrof hier het koopen en verkoo- pen van groote partijen zeep en koffie zonder bon. Tegen dezen verdachte eischte de officier een gevangenisstraf voor den tijd van ander half jaar en bovendien een boete van 2000 gulden subs. 5 maanden hechtenis. De tweede verdachte had een groote partij koffie gekocht zonder bon. In deze zaak vroeg de officier een jaar gevangenisstraf en 2000 gulden boete subs, vijf maanden hechtenis. Vervolgens stonden nog tien andere personen terecht. Allen haden de distributiewet over treden en hadden partijen koffie, thee en zeep gekocht of verkocht zonder bonnen. In het eene geval was het misdryf ernstiger, dan in het an dere. niet altijd stond het motief winstbejag op den voorgrond, waarmede de officier dan ook rekening hield en straffen eischte, variee- rende tusschen gevangenisstraffen voor den tyd van een jaar tot twee maanden, soms .gecom bineerd met een geldboete. Uitspraken in al deze zaken 6 Februari a.s. RECHTBANK TE HAARLEM AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG In den avond van 19 Augustus week op den rijksweg bij Beverwijk een auto, bestuurd door een boekhouder uit Rijswijk naar links uit en kwam daarbij met een waranda van een café in aanraking, waar een dame en eenige kinderen stonden. Dezen werden aangereden; een zeven jarig jongetje overleed kort daarna aan de ge volgen. zijn broertje moet de beide beencn missen. De boekhouder verklaarde, dat eenige kin deren den weg waren overgestoken en dat hij plotseling moest remmen. Daardoor week zijn auto naar links uit. Drie getuigen deelden mede, dat er op dat oogenblik geen kinderen den weg waren over gestoken en een wielrijder had gezien, dat de auto naar links was uitgeweken. De rijksveldwacht had de auto in beslag ge nomen en uit een onderzoek bleek, dat de rem men voor de achterwielen onvoldoende waren. Verder was een achterband bijna versleten, hetgeen het slippen zou hebben bevorderd. Daar de verdachte snel geremd zal hebben, moet de auto geslipt zyn met het bekende ge volg. De officier van justitie kon niet aannemen, dat er kinderen den weg waren overgestoken. Er was bovendien geen enkele reden om aan te nemen dat de bestuurder voor iets zou hebben moeten uitwijken. De officier noemde de gevol gen zeer ernstig en eischte daarom een gevan genisstraf van drie maanden met ontzegging gedurende een jaar motorrijtuigen te besturen. De rechtbank zal op 6 Februari uitspraak doen. Binnenlandsch Nieuws Inbraken in de hoofdstad In een huis aan de Oranj e-Nassafclaan te Amsterdam is vannacht ingebroken- Voor zoover tot dusverre kon worden vastgesteld zijn eenige bontmantels en een paar rijwie len gestolen. Ook in een magazijn in lederwaren en kousen in de Haenstraat is ingebroken. De inbrekers kwamen met een valschen sleutel binnen en besteedden eerst hun aandacht aan de meters. Zy stolen 23 gaspenningen en 17 guldens waarvoor electriciteit was ge leverd. Drie briefjes van tien gulden, die in een doos lagen, werden ook tot goeden prijs verklaard. Met een hoeveelheid leeren damestasschen en een groote partij dames kousen verdwenen de heeren. Van een handkar in de Marnixstraat by de Bloemgracht zijn veertig pakjes boter van ieder een half pond ontvreemd. Het gesto- lene vertegenwoordigt een 'vaarde van 21 gulden. BRUINE BOONEN IN BESLAG GENOMEN Twee rechercheurs van politie, die gister avond op den Amersfoortscheweg te Amers foort surveilleerden, bemerkten dat drie man nen op verdachte wijze eenige zakken vervoer den. Zij hielden het drietal aan en bij onder zoek bleek, dat deze zakken bruine boonen bevatten. De geheele partij, 165 kg, werd in beslag genomen. Tegen de mannen is proces verbaal opgemaakt VERDRONKEN. Sedert 25 November werd te Veendam de 32-jarige mej. van der TuinKlompierf vermist, die op den duisteren avond van dien dag een boodschap wilde doen- Woensdag is het lijk uit het kanaal opgehaald- Zij was moeder van drie kinderen. VERKEERSONGELUKKEN Woensdagavond is te Kerkrade de bejaarde A ten B. door de electrische tram aangere den. Hij bekwam een hersenschudding en een gapende wonde boven het linkeroor. Hij is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis gebracht. Gem. Radio-distrib erl Zaterdag 25 Januari 1941, j Programma I; 810 V.A.R.A.; 10-^R- R.O10.20—22 V.A.R.A.; 22—24 Du gramma Programma II: 817 K.R.O.: 1 R.O.; 17.15—19.15 K.R.O.: 19.1523 K gramma uitsluitend 24 Duitsche programma. adio-cenh Fiets met geldtosch gei 3000 verdwenen sdik Een zekere A. J. H. K., 57 jas^ wonende op het Oranjeplein in I lc zou gistermiddag voor zijn schoon v naar de bank brengen. Het was efcnjk van 3000, t.w. 30 biljetten van a- geld borg hy in een tasch op, we£j zijn rijwiel bevestigde. en Alvorens zich naar het bankgeboi j j Kneuterdijk te begeven, ging hij L naar een pakhuis in de Korte KoSj^. om de banden van zijn fiets op t^' Hij beging echter de onachtzaai ,n rij-wiel met het geld erop, buitel staan, toen hij het pakhuis binnen m een pomp te halen. Even later kwaï jjjb buiten en kwam tot de ontdekking an en geld verdwenen waren. ziji Donderdagavond is een motorfiét hfr' span, komende uit de richting De den bewaakten spoorwegovergang ii weg' ter hoogte van de Concordial; door de kettingen, waarmee de o nadering van een trein afgesloten reden. Blijkbaar bemerkte de bestuurd waarschuwingslichten niet of te doordat voor den overweg aan L„ auto's wachtten op het passeeren trein en de autolampen sterker roode lantaarns. Met volle vaart vloog de motor eerste ketting, die aan stukken v,-J gebeurde hetzelfde met de ketting zijde, terwijl een seconde later de bijsnorde. Na aldus op het nippertje zijn ontstnapt, sloegen motorfiets enkele malen over den kop, maar de liepen geen noemenswaardig lestsel de motorfiets nog in zulk een staat, dat de reis na enkele oogenblikken! den voortgezet. VELDSLAG IN EEN CA%d< In Bleyerheide-Kerkrade werd middernachtelijk uur een formeele v leverd in de herberg van M. K., lii gemeenteraad. Tal van personen n de vechtpartij deel. De heele café werd kort en klein geslagen. Er we weldige ravage aangericht en overal De caféhouder en diens zoon verded do< nardnekkig met allerlei projectielen1 den ook revolverschoten gelost. De den caféhouder werd met een schot naar het ziekenhuis gebracht. Zijn niet levensgevaarlijk *i,g' -lo a, fee: dèjn en 193' ï- he: HONGERIGE MEEUWEN, i I Dezer dagen hebben drie persone een merkwaardig avontuur beleefd, met een bakfiets, beladen met snoe weg naar Lemmer. Wegens dei i sneeuwval bleef men onderweg ii steken. Toen viel een zeer groot a op den voorraad visch aan. D konden nauwelijks de visch tegen rige meeuwen beveiligen. Zij ive fax de vogels zelf aangevallen. Zij moe keeren naar Urk om hulp te haler de visch per vaartuig naar Urk tenjp Op 11 Januari heeft de eigenqar vs .jn- en garenfabriek aan de Hari Scheveningen aangifte gedaan van i 1 kg kunstzijde en een houten bi cheurs van de Haagsche politie, die met deze aangifte in genoemde fabrie kijkje gingen nemen, bemerkten al s hier wel eens meer gestolen kon zij zochten dan ook aan den eigenaar taris eens op te maken en toen r was bleek inderdaad, dat er veel werd, n.l. 24 kg kunstzijde k 3,50 kg nettengaren a 1,25 per kg, 21 katoen 2,25 per kg, en 45 kg bi 1,25 per kg. Bij het onderzoek dat nu volgd verdenking op een 17-jarigen maga; die bekende zich met nog zes andf aan deze diefstallen te hebben maakt. Vijf van hen werden gearrest de zesde had zich inmiddels bij de meld. De goederen zyn grootendeels acht in beslag genomen. Na verhoor zijn loopig op vrije voeten gesteld- EEN JALOERSCHE HOI*./: Een niet alledaagsch ongeval heel teren in een woning aan de Loosdu in Den Haag afgespeeld. Het 19-jai M. J. S. bevond zich in de huiskami schap van een poes en een herdei aaide de poes en hierdoor bleek dl loersch te worden. In ieder geval op het meisje toe enbeet haar Het beklagenswaardige slachtoffi den geneeskundigen dienst naar hr* huis aan het Westeinde vervoerd. Marktberichten Hierby verzoek ik, naar aanleiding van Uw oproep om medewerking by de uitbreiding van bet lezersaantal, neven staande nieuwe abonné tn te schrij ven op Nieuwe Leidsche Courant De toezending moet direct plaats bebnen terwyi de betaling per week/per 3 maanden zal ge schieden. Naam nieuwe abonné Woonplaats, enz. De aanbrenger:

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 4