:DE BRUIDSJAPON De strijd om Tobroek is fel geweest GRIEPWEER! ZOET ROGGEBR VRIJDAG 24 JANUARI 194! De Bitfelschen rWen het met ■Nrki strijdkrachten oen Dl leec&ale correspondent van Stefani aan fcpt iro»t in Cyrenaica wijét «r op, dat Jneeland voor den strijd om Tobroek, die in totaal een twintig dagen heeft geduurd, aan- «tenUJbe strijdkrachten had geconcentreerd, to weten twee door artillerie gesteunde pant- nedtvisies, drie Australische divisies, versterkt met middelzware en zware artillerie en ten rioëto een gemotoriseerde brigade, bestaande ttit Franschen van de beweging van de Gaulle. Voort# hebben de Engelschen op groote schaal ▼au vliegtuigen en vlootstrijdkrachten ge bruik gemaakt. De Engelsche aanval nam in de avonduren van 20 Januari in hevigheid toe. Er werd een uiterst hevige artillerie-actie ontketend, waarop de Italiaansche kanonnen krachtig antwoordden, waardoor de gemechaniseerde strijdmiddelen van den vijand tot staan ge bracht en verspreid werden. In den nacht kwam het geschut der Britsche oorlogsschepen in actie terwijl patrouilles zonder succes trachtten de eerste linies te naderen. Bij het aanbreken van den dag, op 21 Januari, nam het vijandelijke artillerievuur nog in hevig heid toe, terwijl vliegtuigen in massa aanval len deden, welker hevigheid van uur tot uur toenam. Ondertusschen vielen de vijandelijke pantsercolonnee de Italiaansche verdedigings linies aan. Kort voor het middaguur verhoog de da vijand nog den druk van zijn land- en luchtstrijdkrachten en de eerste tanks en pantserauto's, gevolgd door infanterie, slaag den er in, de verdedigingswerken binnen te dringen. De strijd is buitengewoon fel geweest, voor al Woensdag, toen de vijand er in «laagde, de versterkingen van den Oostelijken verdedi gingssector te bezetten. De Westelijke verdedigingswerken hebben alle aanvallen van den tegenstander afgesla gen. De wanhopige tegenstand van de Ita liaansche troepen heeft den vijand zeer zware verliezen berokkend. De strijd om Tobroek bevestigt, dat het de bedoeling van Engeland is, aan het front van verloop van den oorlog en evenmin op de strijdvaardigheid van Italië. Evenals in Bardia hebben de Italiaansche troepen zich ook in Tobroek heldhaftig gedra gen en hebben zij wegens hun dapperheid tegenover een veel sterkeren vijand den hoog- sten lof verdiend. (D.N.B.). Het Italiaansche weermachts- bericht Het Italiaansche hoofdkwartier publiceerde gisteren weermachtbericht no. 230: Aan het Grieksche front acties van plaatse- lijken aard, gedurende .welke de vijand ge voelige verliezen leed. Vijandelijke troepen werden bestookt met bommen van klein kali ber. Tijdens een vijandelijken luchtaanval op een Albaneesche plaats begof een onzer jachttoestellen zich naar de vijandelijke toe stellen, schoot er een van neer en dreef de andere op de vlucht. De zeer hardnekkige strijd tusschen de stel lingen der sterkte Tobroek is gisteren den ga- heelen dag voortgezet Eerst des middags drongen de Australiërs door in de stad To broek, waar alles in brand was gestoken en waar het oude schip San Giorgio met dyna miet was opgeblazen. In den Westelijken sec tor der sterkte bieden de stellingen nog steeds een zeer moedigen tegenstand aan den vij andelijken aanval. De te Tobroek geconcen treerde Italiaansche strijdkrachten bestonden uit een enkele divisie en eenige detachementen der marine en grenswachttroepen. Zelfs de vijand is gedwongen toe te geven, dat de ver liezen, geleden door zijn vijf divisies, die de stad aanvielen, bijzonder ernstig waren. Onze luchtmacht bombardeerde een con centratie van vijandelijke troepen. De lucht macht van den vijand deed een aanval op eenige plaatsen in Libye, waarbij eenige schade werd aangericht. In Oost-Afrika, aan het front van den Soedan, acties der wederzij dsche artillerie en patrouilles in de zone van Gallabat. Vijan delijke aanvallen ln de zone van Cheroe werden afgeslagen door^nze tegenaanvallen, die den tegenstander aanzienlijke verliezen toebrachten. In de Aegelsche Zee heben vijandelijke vlieg tuigen getracht een van onze bases te tref- Cyrenaica zijn beste strijdkrachten en mid delen in den strijd te werpen om te trachten een succes te behalen, dat aniet alleen het ge drukte moreel van het land verbetert, doch ook van pas komt voor de propaganda in het buitenland, vooral ln Amerika. D« beteekenis van den strijd om Tobroek Na den val van Bardia kon men de gebeur tenissen van Tobroek verwachten, schrijft de Giornale d'Italia. Deze gebeurtenissen zijn echter van geen belangrijken invloed op het Het thans loopende feuilleton ein digt volgende week. Direct hierna beginnen we niet een nieuw vervolgverhaal, dat tot titel heeft „HEINO SCHRADER" en geschreven is door J. van den Bosch, 't Is de interessante geschie denis van een jong, energiek zaken man, op boeiende wijze beschreven. Ongetwijfeld zat dit nieuwefeuille ton bij onze lezers zeer in den smaak vallen. Ook hopen we spoedig aan te van gen met een nieuw plaatjesverhaal voor de jeugd. Nu ,J5ambo" geëin digd is, vraagt men ons telkens of er weer gauw een nieuwe serie be gint. We kunnen de jeugd (en ook ouders en ouderen) gerust stellen: JSambo" zal spoedig een opvolger gevonden hebben. Nog even geduld: (Cartografisch Bureau-? fen. Zij werden ontvangen door luchtafweer en verwijderden zich zonder er in geslaagd te zijn eenige schade aan ta richten. Een vlieg tuig werd getroffen door onze batterijen en stortte brandend neer. Een tweede vliegtuig van een type, dat per catapult kan worden gelanceerd, werd neergeschoten door onze jachtvliegtuigen in de buurt van een vijande lijke basis. In den nacht van 22 op 23 Januari hebben Britsche vliegtuigen aanvallen gedaan op Catania en een andere plaats op Sicilië zon der schade te veroorzaken. De Grieksche verliezen Stefani meldt uit Belgrado: In een officieel Grieksch communique wor den de namen békend gemaakt van 158 offi cieren en 7565 onderofficieren en minderen, die sedert 28 October j.L in den oorlog ge sneuveld zijn. Stefani meldt uit Rome: Het officieele communiqué van Athene, waarin medegedeeld wordt, dat aan Grieksche zijde het aantal gesneuvelden in den oorlog tegen Italië 7723 bedraagt, waaronder 158 of ficieren, wordt door de Italiaansche bladen groot opgemaakt. Het Grieksche communiqué geeft geen enkele aanduiding omtrent het aantal gewonden, vermisten en krijgsgevan genen, doch het is alleszim, duidelijk, dat het totaal hiervan aanzienlijk moet zijn, nu het aantal dooden reeds zoo hoog is. Er zij op ge wezen, dat volgens de officieele communiqué's van Rome het aantal gesneuvelde Italianen sedert het begin der vijandelijkheden tot einde December slechts 2081 heeft bedragen, d.w.z. 27 procent der Grieksche verliezen. In aanmerking genomen, dat Italië over ver scheidene milligen soldaten beschikt ligt de conclusie voor de hand, dat de zeer beperkte strijdkrachten van het Grieksche leger deze zware verliezen geducht móeten voelen en dat haar lot nog slechts een kwestie van tijd is en spoedig zal zijn bezegeld. Help Uw keel infectie voorkomen froSJ met de beproefde geneeskracht van Duitsche aanvallen Ier zee en in de lucht Het Duitsche weermachtsbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Een in overzeesche wateren opereerend oor logsschip heeft nog meer vijandelijke koop vaarders van 31,000 ton in totaal tot zinkep gebracht. Zijn vroegere successen van meer dan 100,000 ton zijn reeds bekend gemaakt. In den loop van de gewapende verken ning heeft een gevechtsvliegtuig ten Westen van Ierland een koopvaarder van 3500 ton tot zinken gebracht. Bovendien zijn een haven aan de zuidoostkust van Engeland en spoorweg- installaties met succes met bommen bestookt In den afgeloopen nacht hebben afzonder lijke vliegtuigen vele voor den oorlog belang rijke doelen aan de Britsche oostkust aange vallen. De vijand heeft gisteravond in West- Duitschland enkele brisant- en brandbommen laten vallen. Voor den oorlog belangrijke doe len werden niet getroffen. De veroorzaakte schade is gering. Een burger is omgekomen, drie anderen zijn licht gewond. Jagers hebben gisteren twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, een derde is door artillerie van de marine omlaaggehaald. Een eigen vliegtuig wordt vermist Donovan houdt een persconferentie te Belgrado Omtrent het doel van den reis van den door den president der Vereenigde Staten „op ver kenning" uitgezonden kolonel Donovan tast men nog volkomen in het duister, aldus S.P.T. uit Belgrado. Nadat Donovan Donderdagmid dag een onderhoud met minister-president Tswetkowitsj had, dat ongeveer een uur duurde, ontving hij de vertegenwoordigers van de binnenlandsche en buitenlandsche pers in het Amerikaansche gezantschap. Men merkte vele Amerikaansche, Zuid-Slavische, Engelsche en Duitsche journalisten op, doch de Italiaansche waren afwezig. Opnieuw vermeed Donovan angstvallig iets omtrent het doel van zijn reis uit te laten. Wel legde hij er nadruk op, dat zijn reis geen verband hield met den verleden jaar door Sumner Welles ondernomen diplomatieken tocht langs de Europeesche hoofdsteden. Opmerkelijk was, dat hij iedere aanduiding van een standpunt tegenover de vraag, of zijn missie in de door hem te bezoeken lan den in verband stonds met eventueele inter ventionistische bedoelingen van Amerika, achterwege liet. Het vermoeden dat dit het geval zou zijn, was namelijk geuit. Donovan bevestigde, dat hij het voornemen koesterde, den Zuid-Slavischen minister van oorlog, Pesetetsj te bzoeken. Op de vraag, of het ook in zijn bedoeling lag ,de hoofdsteden Berlijn, Rome of Boeda pest te bezoeken, antwoordde Donovan, dat hij dit voorloopig niet van plan was. Vrijdag avond of Zaterdagmorgen zou hij zich via Athene en Stamboel naar Egypte begeven. In Februari hoopte hij weer in Washington teru^te zijn. q Tenslotte stelde men kolonel Donovan nog eenige vragen over zijn verloren geraakte pas. Donovan zeide slechts zijn pas, doch ab soluut geen belangrijke documenten te heb ben verloren. ,,Den inhoud van mijn besprekingen draag Ik voortdurend bij mij", merkte Donovan op, daarbij op zijn vdorhoofd wijzend. Donovan zal ook naar Turkije gaan Donovan, de speciale afgezant van Roose velt, heeft Donderdagmiddag in tegenwoor digheid van den Amerikaanschen gezant, te Belgrado de vertegenwoordigers van de bin nen- en buitenlandsche pers ontvangen. Do novan weigerde eenigerlei politieke verkla ring af te leggen. Van Belgrado, zeide hij, zou hij over Athene naar Turkije reizen en van daar over Palestina weer naar Washington. Japansch bombardement van den weg van Birma Het verkeer over den weg onmogelijk geworden Volgens een bericht van een Japansche militaire basis in Indo-China hebben Japan sche marinevliegtuigen Donderdag een hevigen aanval op den weg van China naar Birma gedaan en de oude brug tusschen Koengkwo en China vernield. Volgens dit be richt is daardoor het verkeer over dezen weg onmogelijk geworden. Op 23 December was de zoogenaamde nieuwe brug Koengkwo- Tsjiau door Japansche vliegers vernield. RADIOTOESTELLEN TYPE 1941 De nieuwste Philips, vanaf IL 75.78. N.V. COUZY, le Mlddellandstr. 72. Rotterdam. Japan biedt Frankrijk en Thailand bemiddeling aan Vichy aanvaardt het aanbod in beginsel Het D.N.B. meldt uit Vichy: Op 21 Januari heeft, naar officieel mee gedeeld wordt, de Japansche regeering ge lijktijdig de Fransche en de Thailandsche regeering haar bemiddeling aangeboden om de regeling van het Thailandsch-Fransche conflict betreffende de gemeenschappelijke grenzen tusschen Indo-China en Thailand te vergemakkelijken. Ofschoon, zoo wordt in het officieele communiqué verder gezegd, deze kwestie den laatsten tijd onderwerp was van rechtstreeksche besprekingen tus schen den Franschen zaakgelastigde te Bangkok en de Thailandsche regeering, heeft de Fransche regeering met het oog op de Vriendschappelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en Japan, zooals zij door het Fiansch-Japansche accoord van 30 Augustus 1940 zijn vastgelegd, de aangeboden bemid deling in principe aangenomen. De Fransche ambassadeur te Tokio heeft opdracht ge kregen, met de Japansche regeering alle vraagstukken betreffende de uitvoering van deze bemiddeling te bespreken. Japan's algemeene mobilisatie hèt punt Het D.N.B. meldt uit Tokio: Officieel is medegedeeld, dat de Ja- panache regeering ongeveer de helft van alle wetsvoorstellen, voor zoover zij niet rechtstreeks in verband staan met de begrooling en de verordenin gen, die noodig zijn voor de uitvoering van het plan tot algemeene mobili satie, niet bij het Parlement in zal die nen. Tot deze wetten behoort in de eerste plaats het decreet op de wijzi gingen in het kiesstelsel en een reeks oeconomische verordeningen. Daaren tegen zal de wet op de wijziging van het decreet tot algemeene mobilisatie en een voorstel tot vervolmaking van de landsverdediging terstond naar het parlement worden gezonden. Aangezien de nieuwe kieswet voorloopig niet ln behandeling zal worden genomen, wil de regeering de mandaten der afgevaardigden van het parlement en van de provinciale land dagen met een jaar verlengen. Aangenomen kan worden, dat de nieuwe redactie van de wet op de algemeene mobilisatie, welke ver strekkende volmachten voor de regeering in houdt, door het Parlement met groote meer derheid van stemmen zal worden aanvaard. Het nieuwe voorloopige Fransche parlement Het nieuwe voorloopige parlement zal in de komende 48 uur gevormd worden, aldus het D.N.B. uit Viohy. Het staatsblad zal de taak de ledenlijst van dit parlement, dat waar schijnlijk „Grand Conseil Consultatif" zal hee- ten, publiceeren. Het aantal leden is op pre- cier 200 bepaald. In bevoegde kringen gelooft men, dat het voorshands geenszins in de be doeling ligt een plenaire bijeenkomst van dit voorloopige parlement te houden. Alleen bij zeer belangrijke aangelegenheden zullen ple naire bijeenkomsten worden gehouden. In geheel Spanje woedt een hevige storm, die met regen gepaard gaat. Spoorwegen en telefoonverbindingen hebben op talrijke plaat sen door het hooge water geleden. Ten Westen van Tarifa is een treiler vergaan. Vijf van de tien opvarenden zijn om het leven gekomen. Volgens berichten uit Tanger woedt sedert eenige dagen ook in Marokko een zware storm In het Atlas-gebergte ligt rijkelijk veel sneeuw. Vele telefoon- en telegraafleidlngen zijn verbroken, wegen onbegaanbaar gewor den. Daardoor is een aantal plaatsen van de buitenwereld afgesloten. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Volgens den Britscihen radio-omroep heeft de minister van oorlog gistermiddag in het Lagerhuis medegedeeld, dat luitenant-gene raal Bingham uit het ambt, dat hij tot dus verre bekleedde, is ontslagen, omdat hij ge zegd heeft: „De middenstand en de arbeiders klasse in Engeland zijn niet geschikt om in het leger vooraanstaande plaatsen in te nemen". Bingham heeft, aldus de minister, hiermede de militaire voorschriften geschon den". Oproëp van Antonescu Meeningsverschillen tusschen bepaalde legionnairskringen en de regeering Generaal Antonescu heeft een oproep tot het Roemeensche volk gericht. In ver band met den gecompliceerden binnen- landschen toestand, die het gevolg ia van meeningsverschillen tusschen regeering en bepaalde legionnairskringen, dringt hij er op aan, dat het volk zich achter hem schaart als achter den onwrikbaren ver dediger van het land. In samenwerking met de legionnairs, aldus de oproep, zal een regeering van betrouwbare en be kwame menschen gevormd worden. Oproep von Hpria Sima De leider der legionnairs Horia Sima constateert in een dagorder aan zijn mannen, dat de politieke toestand in het land begint op te klaren. In het belang van het land ver maant hij de legionnairs, dat zij hun dagelijk- sche leven onverwijld hervatten. HU geeft uiting aan de verwachting, dat zoo spoedig mogelijk weer orde en rust zullen heerschen. (D.N.B.) De arbeidsconflicten in de Vereenigde Staten Looneischen en stakingen De New-York Dally News gaf Woensdag een schildering van de stakingsbeweging in de Vereenigde Staten, liet blad zegt, dat het moeilijk is zich een nauwkeurig beeld te vormen, omdat zoowel de regeering te Washington als de vakbonden uiterst karig zijn met hun inlichtingen. De arbeiders in de electriciteitsindustrie Hebben een loonsverhooging van tien centen per uur gevraagd. Deze eisch zou 56 millioen oer jaar kosten. De bij het C.I.O. aangesloten, United Auto mobile Workers of America, waaronder ook de arbeiders in de vliegtuigfabrieken vallen, heeft ook eischen om loonsverhooging ge steld. Indien zij niet worden ingewilligd zullen de arbeiders in de fabrieken in Cali- fornië, Missouri en Long Island (N.Y.) in staking gaan. In enkele wapenfabrieken zijn reeds con flicten uitgebroken. In Fort Maine (Indiana) hebben 2500 leden van de vakbonden bij de International Harvester Company het werk neergelegd en 25,000 arbeiders in andere fabrieken van dezelfde firma hebben met een sympathiestaking gedreigd. Deze fabrie ken werken onder andere voor de Ameri kaansche marine. een andere fabriek, die aan verschei dene opdrachten voor het ministerie van marine^ werkt, De Valvè and Fitting Corpo ration *te Pittsburgh, werd zoo juist een staking bijgelegd. Volgens het genoemde blad zouden er ook moeilijkheden in de miJ- ;n zijn. In politieke kringen te Washington ziet men de stakingen als een wapen in den atrijd, dien John Lewis tegen de regeering voert. Lewis is wel afgetreden als voorzitter de C.I.O. maar heeft een zeer grooten persoonlijken invloedbehouden. Van de zijde der vakbonden wordt ver zekerd, dat het een strijd is om de verbete ring der arbeidsvoorwaarden, die door de New Deal-maatregelen gewaarborgd werden, te behouden. Schoten in den gemeenteraad van Sjanghai Japanner schiet op den voorzitter Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: De voorzitter van den gemeenteraad der in ternationale nederzetting, Keswick, en het Japansche lid van den gemeenteraad, Oka- moto, zijn in een uiterst stormachtig verloo- pen vergadering door twee revolverschoten getroffen. De politieke spanning in Sjanghai is daardoor opnieuw tot een hoogtepunt ge stegen. De poging van den sterk Engelsch- gekleurden gemeenteraad om het tekort in de begrooting der internationale nederzetting ter hoogte van 20 millioen dollar door verhoo ging der grondbelasting en andere algemeene inningen te vereffenen/ werd door Hajasji, den leider der Japansche gemeente, ten sterk ste bestreden. Deze eischte de invoering van een stelsel der belastingverdeellng, waarbij de minderbemiddelde kringen der bevolking worden ontzien en waarbij het tekort met be hulp van een leening zal worden overbrugd. Toen de voorzitter der vergadering van be lastingbetalers, de Deensche consul-generaal Paul Scheel, als oudste consul na handopste ken constateerde, dat het voorstel van Hajashi verworpen was, ging Hajashi naar de spre kerstribune en loste twee schoten die Kes wick in den rug en den juist aan het woord zijnden Okamoto aan de linker hand ver wondden. Da Japannert bezettei belangrijke stad in Soejrhe Naar utt Pautau in Soeljoean wotof hebben Japansche en Mongoolsch(j belangrijke stad Tsjangitsjense, 5! ten Zuidoosten van Pautau, bezet,élpl neesche bezetting beslissend ve hebben. (Domei.) ldie Binnenlandsch Nip™' k. te DE VOEDSELVOORZItg"d VAN ONS LANtikJ Van bevoegde Duitsche zijde is <i ren gehouden persconferentie te MM hage ten aanzien van de voedselff" van ons land principieel het klaard „Als m Nederland de verz. sommige levensmiddelen, bijv."] vleesch, tijdelijk nog niet zoo Duitschland verloopt, vindt dit t. oorzaak hierin, dat de organisatorij n." bouw nog niet zoo goed functionnet Duitsche buurland. Daar kan led bonnen ook de desbetreffende levef volop krijgen. Voorts heeft men l bouw van het verzorgingsapparaat t'. land een voorbereiding van vele jjliet inmiddels reeds verkregen ervaring nie nutte kunnen maken, wat in Ned#r v het geval is. Wegens de korte vooreen periode kan de voedselvoorziening!® sp land organisatorisch derhalve nog precies verloopen als in het Duitsch( Q de vervolmaking van het distributi wordt echter voortdurend gewerkt, fepa; op worden gerekend, dat binnenitche Nederland de organisatorische oj» go< sterk mogelijk met dien in het rijk ^eet voet zal komen. ran Dat tijdelijk bovengenoemde mohjet zijn ontstaan, ligt echter grootendethebv ontbrekenden goeden wil en aan juiste begrip der Nederlandsche beft dv aanzien van de noodzakelijke maatniet practijk toont, dat vooral de goedjbij als staatsburgers en het algemeejyai optbreken, om bij de doorvoering^ js het levensbestaan gewichtige maatiL g, volk als geheel tot de vanzelfspreke£0ga werking te bewegen. Door deze |ev€ dige handelwijze schaadt het NedL js volk zichzelf, want daarmqe breuQg, rechtmatige verdeeling in het eige-^ vooral eigen bevolking in gevaar. Q daarvan is, dat de materieel betert de kringen zich van al het noodig kunnen, terwijl de financieel gen kunnen toezien. Op deze wijze| volkomen onsociale toestand gescht ken de Duitsche autoriteiten op J! niet langer kunnen dulden. In dea^" liggen de reeds tegen het hamsterer de den prijswoeker geriöhte bepaling* Duitsche autoriteiten met allen doorvoering willen brengen. Wanneer men ten slotte schijnj dat eventueele verschijnselen de Duitschers in Nederland zoud^ schaden, is dit geheel en al verke De toereikende verzorging van Nej verzekerd en dat wat door de stanties en door de Duitsche we bruikt wordt, ware zonder verschaffen. Hierbij wordt alleen* een dringend beroep op de houding f landsche bevolking gedaan houden met de door den oorlog omstandigheden. DIEVEN IN DEN HAAG GEARf Den dag voor Kerstmis is een bakkerij aan den Z.O. BuitensiJ Haag. Daar ia toen een Kerstkrans gS kele dagen later is er opnieuw ing® toen zijn 300 eieren, eenige speculaaf doozen sprits weggenomen. De bal schuwde de politie, toen hij den 16 Januari opnieuw gerucht hoorde.] omsingelde het pand en arresteer^ jarigen glazenwasscher en schoenmaker. Zij waren dien a\ der in het pakhuis geweest en zoetigheden meegenomen. Voor z opgepeuzeld zijn, zijn de koeken t lekkernijen in beslag genomen. Beil zijn voor den officier van justitie™ Een bediende van een ijssalon a in Den Haag had een sleutel laten namaken om dien te gebruik^ hij eens niet meer in betrekkinj Inderdaad bracht hij 's nachts eenigi bezoek aan den ijssalon, welks explcj woont; hij ontvreemdde geld en kd De recherche had hem weldra tej vond bij een huiszoeking de koff' is voor den officier van justitie Twee losse werklieden, resp. 32 oud, hebben in den avond van 17 J toegang verschaft tot een kolenlo tó Leeghwaterstraat. Van het spoorei zag men hen zich verwijderen r fiets, volgeladen met zakken, bleken te bevatten anthraclet en centrale opsporingsdienst heeft BH houden. Een der dieven was vroeger in betrekking geweest en had daaip" tel van achtergehouden. Ook deze beide dieven zijn i van justitie geleid. GEBR. TEN HOE! I DEN HAAG ROTTEN" rKRISTMANN GUDMUNDSSON ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Er was in het dal bekend gemaakt, dat de Jeugdvereeniging weer bijeen zou komen. Björn Isleifszoon deed alsof hij het niet hoorde, toen het be richt kwam op Laxa. Het was den dag, nadat hij Kolfinna het Bruidskleed had gezonden. Vroeg dn den morgen reed hij naar de stad. Het was niet koud, piaar de sneeuw was nog hard. Hij reed op Eljagrimur en was in een Yroolijke stemming. Toen hij aan de weiden van Nes kw&m, zag hij Ingebjorg in den hof staan. Hij reed. naar haar toe en vroeg haar om een beker water; hij had dorst. Ze haalde een kom melk voor hem en bleef staan kijken, terwijl bij dronk. En hij keek naar haar over den rand van de kom. Ze was knap, zooals ze daar stond; haar hals zoo blank en mooi van lijn. Een heete stroom ging door hem heen. In haar zachte grijze oogen lidhtte een geheimzinnige glimlach. Vóór hij het wist, had hy de kom leeggedronken. Hij hield haar in de hand, én keek Ir^ebjorg aan. „Wel bedankt voor de melk," riep hij Vroolijk, toen ging hij ernstiger voort: „Hoe zou je het vinden, lhgebjorg, als ik iets heel belangrijks met je te bepraten had?" Ze sloeg de oogen neer. „Wat zou dat zijn?" De toon, waarop ze het Vroeg, was het «Woord op zijn vraag. Op hetzelfde oogenbldk kwam Hallgerdur om den hoek. Zij bleef staan met een schamper lachje. Ze zei niet goedendag; ze lachtte alleen maar. Björn keek haar nijdig aan, hij vond die plotselinge verstoring onaangenaam. Toen bedacht hij zich, dat hij een mooi geschenk voor Ingebjorg wilde gaan koopen. Een gouden horloge met een ketting; hij zou haar dien om den hals hangen als hij haar ant woord wist. Hij moest immers naar de stad, en ze konden, de zaak beslissen als hij terugkwam. Hoe zij er over dacht, dat wist hij nu. Hij lachte haar toe en stak Zijn hand uit. „Als ik terug kom, rullen wij verder praten," zei hij zacht. Ze knikte. Hij wierp zich in het zadel en reed. weg. De twee vrouwen volgden hem met de oogen. Toen wendden zij zich af en stonden vlak tegenover elkaar. Beiden hadden een minachtenden trek om den mond. Hallgerdur was de eerste, die sprak. Ze knipte met de oogen; er was iéts loerends in haar blik. „Dat je het met zoo iemand wilt aanleggen, beste Ingebjorg," zei ze met ongewoon zachte stem. De ander gaf geen antwoord, de verachtelijke trek werd nog sterker. „Hij is geen man en hij zal het wel nooit worden ook. En hij is al oud," ging Hallgerdur voort, „oud in jaren maar nóg niet volwassen. Een echte man wordt hij nooit." „Niet?" Ingebjorg Hallsdochter lachte de vrouw van Nes in haar gezicht uit. „Je kunt wel zien, dat hij niet door jou is opgevoed, mijn goeie Hallgerdur. Jij zoudt wel een man van hem gemaakt hebben!" Hallgerdur veibleekte. „Hoe kan je met zoo iets spotten, Ingebjorg? Loop hem maar achterna. Maar dat zeg ik je: als je hem hier naar toe lokt, dan kom je mijn huis niet meer in, nu weet je het!" „Ek dacht, dat hij hier vroeger geen onwelkome gast was," zei Ingebjong, altijd even kalm. „Het is merkwaardig zeoals de dingen veranderen kunnen. Heb je alle hoop opgegeven?" Zij keken elkaar aan: Hallgerdur, de overwonnene, stom van haat en woede, de ander triomfantelijk, de oogen vol vreugde, de volle lippen saamgetrokken boven de melkwitte tanden tot een leelijken grijns. Zoo wreekte Ingebjorg zich over menigen moeilijken dag en menig hatelijk woord. Geen van beiden zei iets. Toen opeens sprong Hallgerdur op en sloeg Ingebjorg met haar vuist in het gezicht. „Daar, die is voor jou!" fluisterde ze. „En nu mijn erf af!" Ingebjorg streek rustig over haar gezicht; de slag had haar getroffen tusschen de oogen. Toen lachte zij minachtend en ging heen. „Vaarwel, bloedverwante," zei ze zacht, „ik hoop, dat we elkaar spoedig weer zullen zien." Langzaam liep ze naar den stal, waar Torfe bezig was de rijpaarden te roskammen. Ze nam vriendelijk afscheid van hem. „Ik ga naar Dal," zei ze, „zal daar een paar dagen blijven. Wil je zoo lang voor mijn goed zorgen?" Het was al avond toen Björn terugkeerde. Hij gaf zijn paard de sporen, zoodat het bijna vloog over de hard bevroren sneeuw. Het was heldere maan. Toen Björn Nes naderde, kreeg hij plotseling een wonderlijk vermoeden, dat gin"® op die stille boerderij, iets zijn plannen zou verijdelen. Hij werd onrustig en praaatte tegen zijn paard. Aan de staldeur ontmoette hij Torfe. „Toe, Torfe, ga jij eens naar Ingebjorg en zeg, dat ik haar graag spreken wil." Torfe streek met zijn hand langs zijn baard. „Ingebjorg?" vroeg hij langzaam. „Wou je Ingebjorg spreken? Die is vandaag vertrokken. Ik geloof, dat ze een paar dagen naar Dal is. Ze zei zoo iets." Hij bukte zich om een spleet in den drempel met sneeuw dicht te stoppen. „Is ze weg riep Björn. „Naar Dal Hij wendde vlug zijn paard en gaf het een klap met de zweep. 1 het paard telkens weer, zoodat het hoe langer hoe wild! Hij kon zoo'n wild paard nog best aan, nog jaren zoil kunnen! Ingebjorg wachtte hem op Dal! Hij oud! hij noodig had, was een vrouw, een vrouw en eei kinderen zonen! Die konden hoofdman op Laxa wo4 hij er niet meer zijn zou! Vooruit, vooruit dan toch! Dr man van het dal gaat op een bruid uit! Hij gaf drie hardolk op de buitendeur van Dal. Hij moest even wachten jen, lichte voetstappen in de gang hoorde en de deur behl geopend werd. Daar stond hij van aangezicht tot aangezj Ingebjorg Hallsdochter. Magga Sigfuszoon stond, acht met verschrikte oogen. „Wij dachten, dat het een grap was," lachte ze, toen begroet hadden. Maar Björn hoorde niet wat zij zei; hij had alleen (j Ingebjorg. „Eljagrimur staat op je te wachten," bracht hij eindfe „Dat paard van me zal ons wel met z'n beiden naar huiF Ze bleef hem een oogenblik aanzien, toen knikte ze en| zich tot Magga: „Wil jij het binnen zeggen en hen groeten? En nog wel bedankt." Björn tilde haar in het zadel en zette zich achter vluggen draf reden zij over het ijs naar Laxa. Zij spraken niet. Ze leunde zacht tegen hem aan. Hijf eenen arm om haar heen geslagen. Het was alsof al de angst en zorg in'het niet zonken, of alle innerlijke sten zwijgen waren gebracht. Hij voelde zich jong en stérfcf- met zijn bruid naar huis. Een nieuw leven ging begirt Op Laxa aangekomen, sprong Björn van het past Ingebjorg in de carmen en droeg haar naar de voordeurlèil „Welkom, toekomstige huisvrouw!" zei hij. '493 Ze lachte hem toe over haar schouder, toen ze het huir'fl®1 (Wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2