Jüfciuur Jtriitsrljr (ümtrant BOMMEN I Abonnementsprijs per 3 maanden in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Per week 18 ct. Losse nummers 5 ct Alles bij vooruitbetaling. I Advertentieprijzen :ezondcn regel. Min Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken deelingen 45 ct. per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct. Bij con tract belangrijke korting. No. 6335 DONDERDAG 23 JANUARI 1941 21e Jaargang Bar. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123 LEIDEN Telefoon 22710 Bijdragen van medewerkers. Ingezon- n stukken aan de Red. Abonnementen. Advertenties, enz. aan de Administratie. 2*1* Beeld van een leven iemands boekenverzameling, mogelijk ook, kan daarom zoo be rend zijn, omdat men langs dezen bespeuren in welke richting de in van den eigenaar gaan. In nog vormen is deze mogelijkheid aan- al zal zij minder voorkomen zoo In blik kan slaan op de titels van de die iemand heeft-geschreven. In die toch zal hij zijn ziel hebben neerge- de titels vatte hij den inhoud kor- markant samen. n beeld van een leven mogen wij in de bibliographie, in de boekbe- jjig, welke Prof. Dr. A. Goslinga voor tanak van het Studentencorps aan de lof iversiteit heeft gemaakt van het leven Prof. Dr. J. Woltjer. ier gegeven boekenlijst is daarom eërf iteressant, omdat de titels van deze en geschriften al doet zien, dat groote m leid niet behoeft te leiden tot afzon- ran het leven, doch juist kan voeren hjj dieping daarvan. Voor den Christen idee van een abstracte wetenschap, dat zij mogelijk was, steeds weinig lelijks gehad, oog als hij had of heb- >est voor de eenheid in heel zijn ioei 1 woord, dat Prof. Goslinga aan hemjvan titels vooraf doet gaan, wijst deze breedheid van blik van den hoog- ,Van huis uit classicus, was hij te- ;lf ülosOof, paedagoog en deskundige op igen van het onderwijs in zijn onder- e geledingen. Die veelzijdigheid weer- zich in zijn geschriften". Maar niet Woltjers breedheid van blik komt in 'k ;t uit: „In al haar dorheid legt ze een «nn kend getuigenis af van zijn ijver en jchl Er is wel eens geklaagd over zijn ingg productiviteit, maar de bibliographie. volgt, bewijst ze niet, dat deze man, zwaar professoraat had te vervullen J.~fendien met de dagelijksche leiding van inasium belast was, met zijn tijd heeft erd?" Prof. Woltjer stond niet vreemd in Dat bewijst deze lijst van titels rvloede. Overal zocht en vond hij lij- de wetensohap met andere gebieden of t leven zelf verbonden. Verschillende doei* hiervan blijken. Wij noemen m Wetenschap", „Liefde en Weten- „Gezag en Wetenschap", „Loven Oh. chap", „Wetenschap en Wereldbe- cuLiring", „De Zekerheid der Wetenschap", aa'toft deze man van wetenschap zich- •8 jkbaar hij herhaling gesteld voor de ng <rar den zin der wetenschap zelve in heel en, nschelyk bestaan. Dit verhinderde, dat en z i oog zou hebben voor de waarde van oek etenschap voor het practische leven, d^sc ^d ten dienste van het onderwijs en sc maatschap gedurende vele jaren van grafete Kamer der Staten-Generaal kun- lSStrV getuigen van zijn activiteit. Van de fhap is het leven van Prof. Woltjer l te maken. Maar de wetenschap was et het een-en-al, zij was hem ook niet ite. Het hoogste was hem, wat hjj op het gymnasium en daarbui- en wilde zien: „Ut cognoscant it zij U kennen". Deze kennis was inheid in de veelzijdigheid, waardoor van dezen waarlijk kinderlijken ie gekenmerkt was. het geheim. g betaling voor de radio- luistervergunning de vrijwillige bijdragen »ofdbestuur der P.T.T. deelt het vol- betalingen voor de radioluisterver- beginnen binnen te komen, blijken aars te zijn, die van de verplichte ïrage hun vrijwillige bijdrage aan ipvereeniging, waarbij zij zijn aan- aftrekken. echter niet toegestaan. Iedere luiste- _iet het thans verschuldigde volle hebfc betalen, hetzij door radiozegels te in n hetzij door op de postrekening van a*Atsbedrijf der P.T.T. no. 400200 de c°:j: bedragen te storten, resp. over te e,tBfe: 9 voor een jaar, 4.50 voor een 2.25 voor een kwartaal. een aan een omroepvereenl- lalde vrijwillige bijdrage terug te in, dan dient men zich rechtstreeks [vereeniging te wenden. De omroep- igen zijn verplicht, aan verzoeken aard te voldoen. jol bij de Nederlandsche Werkgemeenschap Overtreding van de Loterijwet. agsche politie heeft Dinsdag een inval in het gebouw van de Nederlandsche menschap, dat onder leiding staat van H. V., en gevestigd is Bezuidenhout- 85a xte s-Gravenhage. Er was vermoe- n van overtreding van artikel 2, eer Loterijwet 1905. In dit artikel wordt .»i, een andere loterij aan te leggen of en, dan de zoodanige, tot het aanleggen len waarvan de bij deze wet vereiscnte Jning is verleend. éderlandsche Werkgemeenschap exploi- ••m. het z.g. Nederlandsche Werkfonds. {tal personen heeft daar geld in gestort, •50 in een rentelooze leening: bij loting .later aangewezen, wie voor een extra- ng in aanmerking kwamen. De admi- hierop betrekking hebbende, heeft de in beslag genomen en tegen dr. V. is •"'erbaal opgemaakt, eze Nederlandsche Werkgemeenschap ;een 38-jarige administrateur e<an groote ,is een goede bekende van de bolitie in «lende landen wegens oplichter^en ver- ng en heeft verscheidene vonnissen te ast% DE WEDEROPBOUW VAN ROTTERDAM Hoe men zal werken om tot het best mogelijk resultaat te komen Particuliere en gemeenschaps belangen moeten beide zoo goed mogelijk gediend worden Het is ons een bijzonder genoegen van daag eens een en ander te kunnen mede- deelen over de wijze waarop de organi satie voor den wederopbouw van Rotter dam is ingericht en zal werken, ten einde tot het best mogelijke resultaat te komen, zulk een resultaat namelijk dat de particuliere en de gemeenschapsbelangen beide zoo goed als het maar kan gediend worden. Wij weten, dat er in de kringen van de Rotterdamsche burgerij een groeiend en zeer sterk wordend verlangen is om nu eindelijk eens te weten waar men ongeveer met den wederopbouw aan toe is. En waar Rotterdam Nederlands eerste havenstad is, die in de toe komst een wellicht nog gewichtiger nationale rol dan ooit zal te spelen hebben, leeft de belangstelling daarvoor ongetwijfeld in heel ons volk. Hoe gevoelig de Rotterdammers daarvoor ook zijn, interesseert hun op het oogenblik natuurlijk veel meer hoe hun stad er in de toekomst als geheel zal uitzien en welke plaats zij daar zelf met hun bedrijven en woningen zullen innemen. Nu is het weliswaar nog altijd niet moge lijk daarover betrouwbare gegevens van al- gemeenen aard te verstrekken. Met andere woorden: een nieuw stadsplan hoewel dat in hoofdlijnen gereed ligt is nog niet, zoo als men het zou kunnen zeggen „voor pu blicatie vatbaar". Maar dit is voor de wél-doordachte orga nisatie voor den wederopbouw van Rotter dam allerminst reden om de handen in. schoot te leggen en nu maar af te war" Wij hopen, dat allen, die persoonlij! bij den wederopbouw van de Maassl ben, dit voorbeeld zullen volgen zullen toonen voor de problemen lijkheden waarmee de met elkander samenwerkende en keurig in elkander pende officieele en half-officieele biï hebben te worstelen. Het spreekt vanzelf, dat al degenen, die bij"! dit groote werk van den wederopbouw be trokken zijn, dit begrip en dit vertrouwen van het publiek broodnoodig hebben, zij hun arbeid, die het algemeen dient, zoo goed mogelijk kunnen ven Fraaier, ruimer, en doel- Wij vertellen geen nieuws als we op merken, dat het in de bedoeling ligt om Rotterdam, nu het oude stadsgebied toch voorgoed verloren is gegaan, fraaier, rui mer en doelmatiger te herbouwen. Vele der bezwaren, van allerlei aard, die aan de oude stad kleefden, zullen niet meer terugkeeren nu wij in de gelegenheid zijn den aanleg van straten en waterwegen net zoo te wijzigen als we het noodig achten. Wie herinnert zich niei de verschillende vraagstukken die ons jaar-in-jaar-uit bezig hielden en waarvan de afdoende oplossing toch maar niet te vinden was: straten die het moderne verkeer niet konden opnemen, plei nen die den meest-gewenschten vorm niet konden krijgen, „gribussen" waarvan de „sa neering" véél te veel voeten in de aarde had, We hebben natuurlijk allerminst reden om ons blij te maken over de wijze waarop die vraagstukken in enkele uren uit den weg zijn geruimd. Maar nu de zaken eenmaal zóó liggen als ze liggen, behooren we vooruit te zien. Dat is echt-Nederlandsch en echt-Rot- terdamsch. De phase van uitvoering bereikt Het trieste stadium van de puinopruiming zijn we practisch teboven. En de periode van het plannen maken is zóó ver gevorderd, dat, al kunnen er nog wel veranderingen in onderceelen aangebracht worden, we de derde phase, ni. die van de uitvoering der gemaakte plannen Waar bouwen en hoe?. De toewijzing van grond Waar en hoe zal ik in Rotterdam kunnen herbouwen dit is een vraag, die vele ge dupeerden zich op het oogenblik stellen. Nu ligt het al dadelijk voor de hand, dat het, bij den veel ruimeren stadsaanleg, die we krijgen, uitgesloten is, dat de huizen op dezelfde plaats zullen herrijzen waar zij ge staan hebben. In het algemeen komen er min der huizen in de nieuwe stad, maar ook zal het karakter van de nieuwe stadsgedeelten geheel anders worden dan tevoren en moet de bebouwing zich daarbij aansluiten. Zooals bekend, is de grond voor een deel reeds onteigend. Andere complexen zullen nog volgen. Na de onteigening komt natuur lijk de herverkaveling en de toewijzing van den grond. Die toewijzing is een uiterst gecompliceerd vraagstuk- In de eerste plaats moet daarin rekening gehouden worden met het groote algemeene belang, dat er een nieuw en fraaier Rotter dam moet verrijzen, volgens een plan, dat in de details verzorgd is en waarbij alles er op gericht is tot een harmonisch geheel te komen. In de tweede plaats zijn er de talrijke particuliere belangen, die met/-daf -groote al gemeene belang een geordend ten redelijk geheel zullen moeten gaan vormen Deze beide belangen nu, het alge meene en het bijzondere, tot these te brengen is de taak welke eerste instantie aan het advi „Asro" is toevertrouwd, jm Het behoeft weinig toelicl3 dadelijk bij voegen, dat difc^| lijke en delicate taak is. In de wenschen van de gi concreet te stellen Hi" :n kijk op de ce jjn etr Zij, die zich met open oogen door de stad bewegen, zullen hier en daar reeds verschijn selen van den nieuwen stadsaanleg hebben waargenomen. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelde, waren wat den wegen-aanleg betreft op 1 Januari jL 3500 man aan 20 verschillende werken bezig en zijn de vorderingen bevredi gend. Zoo is b.v. 250 strekkende meter gereed „straat 55" (men nummert ze voorloopig!), die den Goudschesingel met het Beursplein zal verbinden, 150 meter van „straat 6", welke van de Kruiskade naar den Binnenweg zal loopen en was 800 meter oude kademuur van de gedempte Schie verwijderd. Twee voorname instanties: „Asro" en „Diwero" Het spreekt intusschen vanzelf, dat men met de uitvoering van de plannen niet aleen doortastend, maar ook zorgvuldig tewerk dient te gaan. Immers, Rotterdam wordt niet slebhts voor het huidige ge slacht, maar ook voor de komende gene raties herbouwd. Om een en ander in goede banen te lei den, heeft de Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw Dr. Ir. J. A. Rin gers twee instanties in het leven geroe pen; we hebben ze reeds eerder in ons blad genoemdden „Dienst voor de Uit voering van den Wederopbouw van Rot terdam" („Diwero") en het „Adviesbureau Stadsplan Rotterdam" („Asro"). Deze beide organen, die een nauw en geregeld contact onderhouden met het gemeente bestuur, staan rechtstreeks onder den Algemeen Gemachtigde. Het zal hoogst-nuttig zijn als degenen, die voor him deel belang hebben bij den weder opbouw, goed weten waarin de werkzaam heden van deze beide diensten bestaan. Als mondige staatsburgers hebben we hier recht op, maar ook zal een goed begrip hiervan mo gelijk wantrouwen in de doelmatigheid van de voorbereidselen van den wederopbouw kunnen voorkomen. Rs we hier Frfeer moeil- gevallen zijn :rden nog niet lek heeft nog |de toekomstige - Rotterdam, voorstelling erschillende eigenlijk löpodig luleeren. V zal het ,,'Asro" •rleg plegen en ontwikkeling ,'Men kan zich nog -maken van het karaki .straten hetgeen n< m zijn verlangens wer al deze di it de belanghebl voorlichting g< iet de Architect^fflBïnmissie-Rotterdam by den herbouw' Detrokken architecten ider opperleidirig van den ontwerper iet herbouwplan ir. W. G. W i 11 e v e en, zich met verschillende adviseurs zal óm- Sinds 1 Januari wggtó door de Asro it gebouw der gemeédBBMiofcheek jaan de Botersloot, met voort\jf?b"ffdheid gewijfkt, Ijj-mnl. daar met de JRWiiJcbare idee krijgen als men bedenkt, dat ir. Witte* Thans wordt contact met gedupeerden gezocht allerlei technische problemen van het stadsplan, verband houdend met water- keering, spoorwegaanleg en tramverkeer. Dagelijks hebben nog herzieningen plaats Doch naarmate al deze moeilijkheden op gelost worden, komt er meer vastheid in het stratenplan. Dit stratenplan is nu zoo ver gevor derd, dat het contact met de bevolking kan worden gezocht om tot toewijzing van de gronden te komen. Dit kan niet anders dan zeer tijdroovend zijn, juist omdat men ieders belang zooveel mogelijk tot zijn recht wil doen komen. Het is noodig daarvan is men te bevoegder plaatse volledig overtuigd dat men aan eik afzonderlijk geval den tijd moet geven, die ervoor vereischt wordt, dat de belang hebbenden hun belangen voordragen en dat er naar hun stem geluisterd wordt. Natuur lijk moet het publiek daartegenover van het bureau niet het onmogelijke vergen. Begonnen is met het uitnoodigen van eigenaren van perceelen in het verwoeste gebied. Reeds is in de afgeloopen weken aan enkele honderden gegadigden gelegenheid gegeven hun wenschen kenbaar te maken. In totaal echter zullen 15,000 getroffen voor malige eigenaren moeten worden opgeroepen. Men zal dat wijks- en straatsgewijs doen. Het is wellicht van belang hierbij op te merken, dat een toevallige eerdere oproep om zijn wenschen kenbaar te maken geen „prae" geeft. Wel is een voorkeursbehande ling mogelijk wanneer het gaat om een plaats waar men vóór de ramp gevestigd is geweest, terwijl ook een reden van voorkeur zal zijn wanneer men direct wenscht te gaan bouwen Overigens zal de gelijkgerechtigd heid zoo ver mogelijk doorgevoerd worden. De resultaten van de besprekingen zullen voorloopig op plattegronden van het nieuwe verkavelingsplan worden aangeteekend. E enkaartsysteem van de verkaveling en de gegadigden sluit daarbij aan. Een ander kaartsysteem zal alle gegevens omtrent schadevergoeding, verlangens omtrent toe wijzing en verdere bijzonderheden bevatten en die beide kaartsystemen zullen dan de basis vormen voor de werkzaamheden van het Adviesbureau. Door deze kaartsystemen tezamen te hanteeren hoopt men, mede door mondeling overleg, met de getroffenen tot een voor ieder bevredigende oplossing te komen Inmiddels zet ir. Witteveen zijn studie voort inzake de inrichting van de verschil lende stadsgedeelten, ten einde het practisch verlangde en het theoretisch-ideale met elkan der in overeenstemming te brengen en dan een oplossing te vinden welke de belangen van het individu en van de gemeenschap willen dienen. Ir. Ringers beslist over de toewijzing Indien men met de belanghebbenden tot overeenstemming is gekomfen, gaat een voor stel ±ot toewijzing naar B. en W., die het met een advies aan ir. Ringers zenden, die dan zijn beslissing inzake de toewijzing kan nemen. Zij die zich na overleg met het advies- brueau teleurgesteld gevoelen, kunnen, zoo lang ir. Ringers nog geen beslissing heeft genomen, zich beroepen op de met ingang van 1 Januari j.l. ingestelde commissie van bekende Rotterdamsche ingezetenen, onder voorzitterschap van mr. J. Dutilh, die hei dan eventueel nog voor den betrokkene kan opnemen bij- ir. Ringers. Het zal natuurlijk vrij lang duren eer het heele stadsplan op deze gedegen wijze be sproken en behandeld is. Daarom zal men trachten zoo spoedig mogelijk tot een beslis sing te komen inzake de uitgifte van gronden in de afzonderlijke op zichzelf reeds volledig bestudeerde stadswijken. Enkele gevallen, die zeer urgent zijn men moet hierbij denken aan aangelegenheden waarbij het publiek in wijderen kring betrok ken is, zooals b.v. groote bankgebouwen, zullen echter afzonderlijk afgedaan worden. Men moet hierbij de kans voor lief nemen, dat andere belangen daarbij eenigermate in het gedrang komen. Wezen en taak van de „Diwero" Na deze mededeelingen over de eerst genoemde instantie, de „Asro", mogen nog enkele volgen over wezen en taak van de „Diwero". Deze „Dienst voor de uitvoering van den wederopbouw van Rotterdam" is in het bij zonder bedoeld om den algemeen gemach tigde, ir. Ringers, gelegenheid te geven in direct contact te treden met de uitvoerders van de Rotterdamsche publieke werken, zoo dat hij de verantwoordelijkheid kan dragen voor tempo en uitvoering. Men gaat er n.L van uit, dat de wederopbouw zooveel mogelijk door Rotterdam en de Rotterdamsche dien sten zelve tot stand moet worden gebracht Tevens zal de „Diwero" coördineerend werken ten aanzien van de gemeentelijke diensten en bedrijven, welke bijna zonder uitzondering bij den wederopbouw zijn betrokken. In het bijzonder zal de „Diwero" ook de vraagstukken van materiaalvoorziening en -vervoer voor zijn rekening moeten nemen, welke vraagstukken voorloopig nog wel het tempo van den herbouw zullen beheerschen. Met ir. Witteveen zal de „Diwero" voort durend overleg plegen betreffende de volg orde van de uit te voeren werken en de tech- "nische problemen, welke voor het plan van beteekenis kunnen zijn. Daarnaast zal er een nauw contact met de gemeentelijke diensten en bedrijven zijn aan welke de bouwwerken zullen worden opgedragen. De directie van de „Diwero" wordt, zooals bekend, gevormd door de heeren ir. L. J. v a n D u n n (voor het contact met de hoofden van de gemeentelijke diensten en bedrijven, de voorbereiding en uitvoering der publieke werken en de algemeene personeelszaken), den heer H. G. J. ter Marsch (voor de algemeene leiding van den wegenbouw, van het transport en de sociale aangelegenheden) en ir. J. Rutgers (voor de'verbinding met ir. Ringers, de zorg voor de materiaalvoorzie ning en de administratieve aangelegenheden). Ook de „Diwero" het spreekt vanzelf zal bij haar omvangrijke en moeilijke taak den steun en de medewerking van allen noo dig hebben, die direct of indirect bij haar taak betrokken zijn en zal in het bijzonder dik wijls de medewerking van het publiek moeten vragen wanneer werken in uitvoering het verkeer in de stad zulilen belemmeren. Wij hopen over eenige weken in staat te zijn nadere mededeehngeu ovei den wederopbouw van Rotterdam te kunnen doen. Immers is ons toegezegd, dat de pers op regelmatige tijden in de gelegenheid zal worden gesteld het publiek over den gang van zaken betrouwbaar in te lichten. EEN KONINKLIJK EVANGELIST Lucas Lindeboom Weer is een belangwekkend nummer ver schenen van de „Lichtstralen op den akker der wereld", uitgave van den Zendings studieraad. Thans is het een korte levens schets van wijlen Prof. L. Lindeboom, op gesteld door Ds. W. A. Wier sing a, die speciaal licht laat vallen op den socialen en philantropischen pioniers-arbeid, door dezen onversaagden kampioen voor het alle levensgebieden omvattend verlossingswerk van Christus- Veel bekende, maar ook veel onbekende bijzonderheden heeft Ds. W. ver zameld uit het dadenrijke leven van Prof. Lindeboom, die reeds zijn eerste gemeente, Den Bosch, zag als een door zijn Zender aan gewezen Zendingsterrein. Er woonden toen (1866) 23,000 R.K. en 2000 Protestanten, van wie nauwelijks 200 bekend waren met de zuivere Waarheid Gods. „Dat kleine domineetje" dwong er respect af door zijn toegepast Christendom; bij de cholera-epidemie bijv. waren hij en één pater de eenige geestelijken, die in de stad bleven en niet schroomden, de besmettelijke zieken te bezoeken. En meer dan dat In het zieken huis sprak hij allen aan. Vaak ook las hij op de zaal enkele passende gedeelten uit de Psalmen en Evangeliën- Hij deed dit al bladerend in zijn bijbeltje, zooals een pastoor in zijn gebedenboekje. Daarna bad hij hardop al de zieken. En de Roomsche patiënten 7 uur 's avonds mochten de kramen geopend zijn. Wat waren de kermisgasten en vele nette Zaandammers nijdig! De gordijnen voor de koek-kramen waren zóó gesloten, dat men nog net de koeken kon zien liggen, waarop gebakken was: de kinderen met vele ouders in aanraking. Begonnen met 27 kinderen, waren er na vyf er jaar een 180 op het Kerstfeest aanwezig. Nog ruimer zag Lindeboom zijn taak. Ver rond den Bosch was het alles een geestelijke woestenij, vol ongeloof en bijge loof. Lindeboom trekt de stad uit, de dorpen en stadjes in. Vaak gaat hij zoo maar op straat op een stoel staan om tot de menschen te spreken. Een stroom van tractaatjes en brochures wordt uitgestort over het Room sche land. Heel de gemeente moet meedoen geregeld aantreffen in de drukke winkel- Doch men mocht ook de kermisgasten niet aan him lot overlaten; dus verscheen er een bijbeltent op het kermisterrein door de samen werking van den Kerkeraad der Chr. Geref. Kerk en het bestuur der „Vereeniging tot verbreiding der waarheid." Veel Bijbels en brochures werden verkocht en duizenden trac taatjes uitgedeeld. Tegelijk werd door de sameriwerkenden eiken avond een godsdienst oefening belegd om de menschen van de ker mis te houdén en tot het evangelie te bren gen. De reactie bleef niet uit en het kwam zelfs tot bedreiging van zijn leven. Een troep ker misgasten kreeg hem op het station in het oog en om joel de hem. En toen het in den kermistijd dag aan dag regende, moest de bijbeltent het ontgelden en vernielde men het tuintje vóór dë pastorie, want „die Linde boom had zeker om regen gebeden!" Of men ook van de kracht van zijn gebed overtuigd was! Doch het kleine domineetje was niet bang, hoe dikwijls hij ook werd bedreigd. In Oost- Igen archief) zaan wierpen zij hem op het Kerkplein met steenen, zoodat veel ruiten eraan gingen. Doch hij liep rustig door. Eens wilde men hem zelfs in de Zaan smijten, 't Was op den Dam van Zaandam by die diepe sluis. Ze drongen tegen hem op. Nu ging dat fijne Men werd in Zaandam alras gewaar, dat domineetje de Zaan in! Of hij hun nog wat te euw leven in de »*un® kerk gekomen vertenen had! Wel ja, hij had nog wat te ver- Men zong den kleinen dommee het tellen, ben niet b&ng dfi Reere yoor Zijn profeest Jona een visch stuurde, opdat hij niet verdronk, wat zal God "voor mij dan niet zenden? Want Jona was voor Gods bevel weggevlucht en werd op dien verkeerden weg den nog behouden. En ik ben door den Heere ÜHPüüoJezus naar Zaandam gestuurd, om jullie te hij zich rust- Zaterdags-avonds kon men hem vertéllen, dat wie niet in den Heere Jezus Vraagt inlichtingen betreffende molestschade- verzekering voor Uw eigendommen, alsmede voor Uzelf (persoonlijk letsel) bij de makelaar» PONTIER KARREMAN WESTERSINGEL 9 TEL. 38535 ROTTERDAM. Optreden van de Duitsche luchtmacht Twee Engelsche vliegtuigen neergehaald Gistermiddag, aldus het D.N.B., heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig met succes een aan val in scheervlucht ondernomen op de spoor baan van Ipswich naar Felixstowe aan de Noordzeekust. De bommen troffen doel en vernielden den spoorweg op verscheidene plaatsen. Duitsche jachtvliegtuigen hebben Woens dagmiddag boven het Zuidelijk deel van de Noordzee een Engelsch vliegtuig van het type Bristol-Beaufort neergeschoten. Gistermiddag hebben Duitsche jachtvlieg tuigen boven de Noordzee ook nog een Brit- schen bommenwerper van het type Bristol- Blenheim na een kort gevecht neergeschoten, Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft gisterochtend van zeer geringe hoogte de haveninstallaties van Margate, aan de monding van de Theems, met succes aan gevallen. De bommen troffen de kade en gebouwen aan de haven. Er konden aan houdende ontploffingen en branden wor den waargenomen. Dinsdag groote bedrij'vigheid Reuter meldde gisteren uit Londen: De vijand heeft Dinsdag in verscheidene deelen van Oost-Engeland een groote bedrij vigheid ontwikkeld. In de buurt van Londen werden eenige bommen geworpen. Daarbij werden eenige huizen beschadigd en ver scheidene slachtoffers gemaakt. Centrale houtinvoercommissie De secretaris-generaal van handel, nijver heid en scheepvaart heeft een commissie in gesteld onder den naam van centrale hout invoercommissie, welke tot taak heeft den houtinvoer te bevorderen en het rijksbureau voor hout te adviseeren en bij te staan in aan gelegenheden, welke met den invoer van hout verband houden. In deze commissie zijn benoemdtot lid en voorzitter: F. B. J. Gips te 's-Gravenhage; tot leden: W. Bruynzeel te Zaandam, ir. W. L. Ghijsen te Middelburg, F. H. Pont te Zaandam en A. van Riesen te Bergen op Zoom. ZON EN MAAN Zonsopgang 24 Jan. 9.35; ondergang 18.10 Nieuwe maan Maandag 27 Jan.; eerste kwartier Dinsdag 4 Februari, volle maan Woeasdag 12 Februari Prol. L Lindeboom Nu Zaandam. Met de bekende aanvallen hij dan menigmaal voor 1 en actief worden! straten, op de sociale of religieuze tydvragen en alras lijk, dat hier' nogeens het Woord Gods groepeerde zich een schare toehoorders om zuiver verkondigd wordt." Inderdaad weet hem heen, die luisterden of in debat traden, men er een samenkomst te beleggen. Voor 6 personen hield Lindeboom er een bijbel lezing in het huis van een Roomschen gast heer. Doch straks durfde geen Roomsche domineetje" in de buurt gelooft, eeuwig omkomt; en ik doe dat in ge hoorzaamheid aan Hem!" Zulk een geloofsmoed verwonderde den oruws ten Zaankanter, en Lindeboom liep rustig bracht hij het gesprek spoedig tusschen hen door naar huis. - Zoo werd de weg gebaand voor Linde- boom's eigenlijke doel: de Kerk. Er kwam wonderlijke zegen in Zaandam. Hoe kon hij de menschen aanspreken! Ze Heele gezinnen kwamen tot Christus. Overal langzamerhand in Zaandam <vel kwamen open deuren. Een vrouw vindt een als dat „fijne kalenderblaadje op straat. De inhoud treft want hij hield haar. Geen der buren kan het haar uitleggen. niet De fijne dominee wordt erbij gehaald. Hij op, niet te vloeken, In de debatingclub der liberale heeren gaat, en straks opent Lindeboom heen hij en trad er in discussie over de huisje op 't Fransche Pad een zondaj op straat en ge waart ,W1 hem af, als hy begon te spreken van coodigt haar ter kerk. Kan ze niet.om de den Burgemeester een bezoek heeft gebracht Gods rechterstoel en Christus' genade-aan- kinderen? Die kunnen zoolang in de con- en gezegd: dan ga ik op de markt staan bod. En hij durfde ook de meer ontwikkelden sistoriekamer bezig word.en gehouden. Zij onder zoo'n boom en hang van Adam en Eva en ga o' spreken; want ik ben geroepen, hier het zuivere Evangelie te brengen! Nu, dan had den zij hem toch nog liever in een lokaal! Hoe rijk is dit werk gezegend! In 1873 kwamen eiken Zondag reeds 20 menschen doorn in het oog. Een adres samen om Gods Woord te hooren; in 1874 Kerkeraad ging zijn eigen Christ. Geref. dominee. '74, gelukte het laatste ten deele: eerst huisje op 't Fransche Pad een zondagsschool. De stoelen gaan eiken Zondag aan kant en de banken komen van zolder. Straks telde de gemeente 400 zielen; de dominee had echter 300 leerlingen op de cateohisatie en 6QtL hoorders in de kerk, hoe den Burgemeester om de wel deze eigenlijk maar 400 kon bevatten. In 1875 kon een kerk met 800 zitplaatsen in gebruik genomen worden. Natuurlijk be perkte de onvervaarde Evangelist zich niet trad er in discussie over accinatie. Voorai bij zijn toespraken op de kerk- ioven trok hij de menschen. De Zaandamsche kermis was Lindeboom een Chr. Ger. tot Zaandam; men weet, hoe het in het mo derne Noord-Holland boven het IJ gesteld was. Tijd noch krachten sparende, hield Lin deboom in allerlei dorpen zijn felle en toch lokkende voordrachten tegen Domela Nieu- wenhuis en het modernisme, stichtte overal Evangeliesatieposten, Zondagsscholen, alles weer voorspel tot het eigenlijke doel: kerk stichting. En steeds breeder werd zijn arm slag; Conferenties voor Inwendige Zending werden belegd, een colporteur-bijbellezer aan gesteld, en ver buiten N. Holland onderging men den stimuleerenden invloed van zijn streven, met vurige volharding voortgezet Afzonderlijke vermelding verdient nog de arbeid op de Internationale-Koloniale Ten toonstelling te Amsterdam in 1883. Linde boom had reeds meegeholpen om geld in te zamelen voor de Bijbel-kiosk op de tentoon stelling van Parijs in '78. Toen hier die wereldtentoonstelling komen zou. was hij aan stonds actief. Er moest ook hier een bijbel tent geplaatst worden. De Commissie voor Inw. Zending in Noord-Holland, „Filippus" en de Zendingszaak (A'dam) sloegen de han den- ineen. Het Britsche Bijbelgenootschap wilde hulp verleenen. De kiosk was een achthoekig gebouwtje; de drie achtervlakken waren dichtgetim merd, de vijf andere elk door twee glazen deuren gesloten, die gemakkelijk konden weg genomen worden. Bij gunstig weer stond de tent dus geheel open en kon men de bijbels en boeken gemakkelijk bezichtigen. Enkele stoelen stonden binnen, zoodat men er ook samenspraken kon. In de vakken boven de deuren prijkten de opsohriften: Gereformeerd Tractaatgenootschap „Filippus"; Commissie voor Inwendige Zending in Noord-Holland; Vereeniging de Zendingszaak; British and Foreign Bible society; Nationaal Bible society of Scotland; London Tract society. Op twee schilden prijkten de woorden: De aarde is des Heeren, mitsgaders hare volheid, Ps. 24:1; Het Woord onzes Gods bestaat in eeuwigheid, Jes. 408. Op iederen hoek van het dak stond een vaas met bloemen en aan elk der acht hoekpunten was verder een hangplant bevestigd. Binnen stond een aldoordraaiende offerbus, die den bezoeker in vier talen te lezen gaf: Onze Vader, Uw koninkrijk kome! De kiosk mocht zich m groote belangstel ling verheugen, veel Bijbels werden ver kocht, tallooze tractaten uitgereikt en menig goed gesprek werd binnen gevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1