1941 Belangrijke Boekaanbieding 1941 UITGEVERIJ BOEIJENGA ^gjERPAG 18 JANUARI 1941 ?AG. 7 MRIMONIUM DELFSHAVEN" IN HET GOUD i halve eeuw Christelijk sociale arbeid epen uit de geschiedenis nderhoud met een tweetal bestuursleden Jonder luidruchtig feestbetoon, stil en rpgemerkt, is dezer dagen een belang- jubileum voorbijgegaan. Het was vijf jaar geleden, dat de afdeeling Delfs- -en van het Ned. Werkliedenverbond itrimonium" werd opgericht. Inderdaad (belangrijk jubileum, want in een tijds- rloop van een halve eeuw heeft deze eeniging veel op Christelijk sociaal ied weten te bereiken. Er waren aan- lceUjik plannen voor een feestelijke denking, doch in verband met de tijds- itandigheden Is hiervan afgezien. vonden de tegenwoordige voorzitter en kris van de jubileerende vereeniging, de rH. Willigenburg en P. van Gemeren jd om iets uit de geschiedenis van de af- ig te vertellen. Daarvoor kwamen na- Ijk ook de archiefstukken en tal van oude enboeken op de proppen. Over de oprich- laren Smvat de exploitatierekening van de stichting een totaal bedrag van ongeveei 170,900! De na-oorlogsche jaren De heer Kruithof zag zich in 1923 wegens vertrek naar Utrecht genoodzaakt als voor zitter te bedanken. In zijn plaats wed geko zen de heer H. H. Hordijk, die twee jaar later op 13 November 1925 werd opge volgd door den heer A. Hordijk. Weer twee jaar late, eind 1927, kwam de heer G. Vlaan deren „aan het bewind", om op 16 April 1931 zijn functie weer over te dragen aan den heer H. Willigenburg, die ook thans nog voorzitter is. Na perioden van bloei komt vaak inzin king en Patrimonium Delfshaven maakte daarop geen uitzondering. Na het vertrek van den heer Kruithof kwam er teruggang in ledental en ook de belangstelling voor het werk ging er niet op vooruit. Toch ontbrak het ook in dezen tijd niet aan initiatief. In 1925 b.v. nam de afdeeling het initiatief tot de oprichting van een Chr. Leeszaal en bibliotheek. Een bazar leverde een stichtings kapitaal op van ruim 500. Om allerlei redenen kwam het echter ln Delfshaven voorloopig nog niet tot uitvoering van de plannen. Een gedeelte van het geld werd daarom ter beschikking gesteld van andere Chr. Bibliotheken en Leeszalen te Rotterdam. Een bedrag van 200 bleef echter in reserve. Dat bleek later goede vooruitziende politiek te zijn geweest, want toen in 1933 werkelijk een Chr. Bibliotheek en Leeszaal te Delfs haven tot stand kwam, kon „Patrimonium" dit initiatief steunen door 200 beschikbaar •iet tegenwoordige bestuur van de jubileerende vereeniging. Van Unie» naar rechts zittend: uur?. van Gemeren, secretaris; H. Willigenburg, voorritter; J. de Bruin, tweede voorzitter; Th. A. T,„ Volk, tweede secretaris. Staande van links naar rechts: de bestuursleden f /fi 1 van Eyk sr.. F. AJbeda en D. van Harten. e (Foto H. Verkrulssen te Rotterdam) Elde! aèlf vertellen deze zoo goed als niets. Dat te stellen Mede hierdoor kon deze instelling eft niet te bevreemden. Onze vaderen op een gezonde financieels leest worden in vaak sober in het vastleggen van be- Hjke gebeurtenissen voor het nageslacht agen hierin immers iets vanzelfsprekends. "«rbreiden en bestudeeren van de Chris- c sociale beginselen was Christenplicht. Leilim arbeid stond in het teeken des geloofs. io vermelden de notulen dan ook niets utiles dan het simpele feit, dat op 26 Novem- 1890 besloten werd tot de oprichting van uur fdeeling. Over de motieven geen woord, en 3te voornaamste oprichters behoorden de in J. Cupido, L. A. v. d. Broek, J. r i t en B. W i 1 s c h u tDe heer de Wit de oprichters de eenige, die thans nog Jn den aanvang ^n ^jgin clubje, dat jks bijeenkwam. Men vergaderde in de van de Schoonderloostraat Zelfs is het skomen, dat de houtwerf van v. d. We- iCoopifc als vergaderzaal diende bij gebrek aan De Jeugdjaren Eerheerste jaren van de jonge vereeniging Lrabb^P6" zonder schokkende gebeurtenissen, laand na de oprichting waren er dertig Eerste voorzitter werd de heer J. Cu- eerste secretaris de heer L. A. v. d. Er werd in dien tijd hard gewerkt, werd er urenlang over bepaalde vraag- in gediscussieerd. Aan initiatief en ac- |t ontbrak het allerminst. Men ijverde tig voor opheffing van allerlei misstan- het arbeidersleven, deed veel voor be- der Zondagsrust enrichtte zelfs liekenfonds op. Deze laatste instelling [het intusschen niet kunnen bolwerken. len maken er Jarenlang geen melding itdat men in den loop van 1912 plotse- neemt, dat het fonds is opgeheven, heer Cupido is slechts drie jaar voor- geweest. Hij meende deze functie in jeschikbaar te moeten stellen, omdat hij j «yfns noodzakelijke Zondagsarbeid moest nten en dit achtte hij onvereenigbaar uy« JtPt presidium van een chr. sociale orga- Poni Daarover is heel wat te doen geweest! is er geboomd en gediscussieerd. En vt was, dat de heer Cupido voet bij stuk in zijn functie neerlegde. Hij werd op- d door den heer B. Wilschut, die vele an Diichtereen de voorzittershamer heeft ge- d. In deze periode viel o.a. de oorlog isvaal. De afdeeling leefde sterk mee, Zuid-Afrika gebeurde, hetgeen leek uit het telegram, dat men Paul stuurde, toen hij den vaderlandschen betrad. K. Kruitlof wordl voorzitter 10.1ï|l910 is de voorzittersfunctie eenigen ":ant geweest. Achtereenvolgens namen heers jide 1913 de heeren G. van Kesteren Dienske het presidium waar. Op 'ember 1913 vestigde het bestuur de eg)Tht op den heer K. Kruithof, die toen •—dam woonde, en het gevolg was, dat leider van het C.N.V. enkele weken tot voorzitter werd gekozen. Voor de ling brak nu een periode van bloei het eerst begon men nu ook meer liten actief op te treden. De heer was nog maar enkele maanden of besloten werd krachtig werkzaam tot verbetering der volkshuisvesting te bij voorkeur in het westelijk stads- De periode van den woningbouw aan. De oprichting van „Patrimoniums lichting te Delfshaven is spoedig een het bestuur van deze stichting namen de heeren K. Kruithof, A. Hordijk, J. ;e, Z. Bras en C. v. Dijk. Tot Com- werden benoemd de heeren Jhr. Ds. JWittewaal van Stoetwegen, mr. G. H. Boom en H. Diemer. zij de medewerking van het Rijk door van voorschotten, kon de woning- ipoedig ter hand worden genomen. Het blok van 128 woningen werd gebouwd Ds. Boschpolder in 1915, het tweede blok P woningen verrees in Spangen een kman.Nr Wter. In 1937 is daar tenslotte nog omen een blok van 179 woningen in Jergpolder. Er is naar deze goedkoope s. v. %rswoningen steeds groote vraag ge ronk erien ZÜ bewezen in een groote behoefte frzien. Men moet over deze tak van zorg niet gering denken. De laatste e9dieri J. C. De werkloozenzorg Prachtig sociaal werk heeft de afdeeling kunnen verrichtenin de crisisjaren 1933 tot 1935, toen de ramp van de werkloosheid ook in Rotterdam steeds meer slachtoffers maakte. Men begon met in 1932 een lokaliteit beschik baar te stellen, waar de werkloozen dagelijks nuttig werden bezig gehouden. Er werden Bijbellezingen etc. georganiseerd, er vonden Kerstuitdeelingen plaats, kortom op allerlei wijze heeft men getracht den werkloozen zoo veel mogelijk hun leed te doen vergeten. Na tuurlijk kostte een en ander veel geld, want gedurende drie jaren heeft men regelmatig twee lokalen voor dezen arbeid beschikbaar gesteld, n.L in de Bilderdijkstraat en aan het Boschpolderplein. Een tijdlang heeft men ook gewerkt in gebouw „Marcus" aan den Mathe- nesserdijk. Was veel geld noodig, er werd ook gul gegeven. In totaal heeft men in deze jaren ongeveer 3000 verzameld. Dat ook de werkloozen dezen arbeid op prijs stelden, blijkt wel uit het feit, dat aan de lokalen in totaal van 1932 tot 1935 14,000 bezoeken wer den gebracht. Een nieuw initiatief op geheel ander terrein ondernam de afdeeling op 1 September 1939, toen een Homopathisch Ziekenfonds in wer king werd gesteld. Tot dusver bestond er in Rotterdam zulk een fonds nog niet en toch was er groote behoefte aan. Voor dezen arbeid werd'een afzonderlijke stiohting in het leven geroepen, waarvan voorzitter is de heer S. v. d. Hulst. Van den aanvang af heeft het fonds zich in toenemende belangstelling mogen verheugen, hetgeen blijkt uit het leden tal, dat thans tot 500 is gestegen. Het fonds werkt tot groote tevredenheid van de deel nemers. Bondtleven. De afdeeling Delfshaven is van den aan vang af een trouw en meelevend lid geweest van de landelijke organisatie. Op elke jaar vergadering en bij elke gewichtige gebeurte nis in het Bondsleven is de afdeeling van de partij. Sinds 1910 is men ook lid van de ge westelijke organisatie. Trouwens, verschillen de vooraanstaande persoonlijkheden in den lande zijn lid van de afdeeling Delfshaven ge weest. We noemden reeds den naam van den heer K. Kruithof. In diens periode was de heer H. Amelink secretaris. Ook de heer C. Smeenk is in zijn jonge jaren, (dat was voor 1914) lid van de afdeeling geweest, evenals de heer A. Hanemaayer, die wethouder van Rotterdam en burgemeester van Leerdam is geworden. „Patrimonium Delfshaven" jubileert! Een halve eeuw lang is in een belangrijk stads deel van Rotterdam Christelijk sociale arbeid verricht. In die jaren mocht veel worden be reikt en er is stof te over tot danken. En al weerklinkt nu niet naar buiten het loflied en de vreugdezang, toch is er dankbaarheid voor al den zegen in zoovele jaren ontvangen en genoten. Het moge een prikkel zijn om met nieuwe moed en bezieling in de oude beproef de paden voorwaarts te gaan. HET VOORHANDEN HEBBEN VAN BOTER Het Crisis-Zuivelbesluit 1940 I (Boter) is wederom gewijzigd (St.crt. 10) in dier voege, dat o.m. het verbod tot het voorhanden heb ben van boter ook niet geldt voor houders eener geldige karnvergunning, mits zij per inwonend gezinslid geen grootere hoeveelheid boter voorhanden hebben dan overeenkomt met de geldige boterrantsoenen en de desbe treffende distributiebonnen binnen een be paalden tijd, bij de Nederlandsche Zuivelcen- trale inleveren. Verhandeling en aflevering Tevens is in de Crisis-Zuivelbeschikklng 1940 I (Boter) een wijziging aangebracht, waardoor o.m. voor het verhandelen en af leveren van boter door boterproducenten of kaasproducenten, alsmede door handelaren niet uitsluitend détaillist zijnde en ex porteurs ook vereischt wordt gesteld een ver- zendadvies, volgens een door de Zuivelcentrale vast te stellen model. Vergoeding molestschade meubilair Ongerustheid onder Rotterdcm's middenstand Na de publicatie over de vergoeding van de door den oorlog geleden schaden, waar velen reeds maanden met belangstelling naar hebben uitgezien, is onder den Middenstand in Rotterdam een zekere ongerustheid ge komen. Wat toch is het geval? Blijkens de publicatie wordt de lnboedel- schadeuitkeering bepaald op een bedrag, wat afhankelijk is van de huurwaarde der (oude) woning. Is deze b.v. geweest 100.per jaar, dan ls de uitkeerlng 550.bij 150.ls zij 700 etc. Nadat wij hierover onze gedachten hadden laten gaan, en uit besprekingen, welke wij met eenige van onze gedupeerde leden hadden, blijkt ons dat voor vele Midden standers, die jaren bij hun zaak meestal er achter hebben gewoond, een aam kei ijk e schade is te verwachten bij de „sohade" uitkeeringen- Het Middenstands-Besturen-College, ge vormd uit de 3 Middenstands-Vereen igingen te Rotterdam, heeft aan de Nederlandsche Middenstands-Centrale verzocht stappen te doen bij de autoriteiten om bij de uitkeering rekening te houden met deze categorie Middenstanders. Dat dit noodig is blijkt ons uit een nota, samengesteld door den heer J. Melles, leider van het Bureau van de Commissie C der „Stichting Rotterdam 1940". Uit deze nota blijkt, wat wij reeds voordat deze verscheen, hadden geconstateerd, dat de uitkeering der sohaden, vastgesteld vol gens de huurnormen, zooals wij reeds op merkten, een extra schade voor velen is. De heer Melles komt aan de hand van de in zijn bezit zijnde gegevens van 100 wille keurige gevallen tot de volgende cijfers: van het opgeg sohadebedrag: 13 krijgen meer dan 100 19 krijgen meer dan 75100 30 krijgen meer dan 5075 30 krijgen meer dan 2550 8 krijgen minder dgn25 Zijn conclusie is: 1. Bij toepassing van de huurwaarde tabellen opgenomen in het besluit Huisraad- sohade zullen veel getroffen winkeliers, die bij hun zaak woonden, minder dan de helft van hun verloren inboedel vergoed krijgen. 2. De huurwaarde der woning is ten aan zien van deze categorie ook bij verhooging der normen voor de waardeering van inboedelschade een ondeugdelijke en veelal een zeer onbillijke maatstaf. 3. Het is dringend wenschelijk de aan hen toe te kennen schadebijdrage te bepalen naar andere grondslagen, waartoe art. 8 van het „Besluit op de materieele oorlogsschaden" wellicht gelegenheid biedt Deze cijfers en conclusies 9preken voor zichzelf. Bij de bovengenoemde 100 gevallen ls er geen rekening gehouden met die Midden standers, die in een bepaald gedeelte van Rotterdam woonden, waar zij hun bedrijf uitoefenen en in welk gedeelte de huren naar verhouding van den omvang van de woning en ook der installatie zoo niet nihil, dan toch buitengewoon laag waren, Onze gedachten -gaan hier uit naar woningen in de „oude"' binnenstad. Uit een bespreking, welke wij met den heer Melles hadden, is door ons hierover met hem gesproken. Met enkele, ons b ekende voorbeelden hebben wij aangetoond, dat cijfers over deze groep zeer zeker ook belangrijk zullen zijn. De heer Melles deelde ons mede, dat, in dien hem dit aan de hand van de te zijner beschikking staande gegevens, mogelijk is, ook hiervan wel een overzicht te verwachten zou zijn. Intusschen is. nota no. II verschenen, waar in de heer Melles cijfers geeft over 100 ge vallen van hen, die niet bij hun zaak woon den. In zijn Inleiding schrijft hij het volgende: „De tweede groep, welke aan een onderzoek zal worden onderworpen, is die van getroffen winkeliers en ambachtslieden, die vóór de ramp niet bij hun zaak woonden en hun In boedel hebben verloren. Zij hadden niet als de eerder behandelde categorie een „gedwon gen woning", maar zij waren in de keuze hunner huisvesting toch ook niet volkomen vrij. De kleinere zakenman woont, als het maar even kan, bij zijn winkel,, magazijn of werkplaats en indien dat om een of andere reden beslist niet gaat, betrekt hij bij voor keur een woning 'zoo dicht mogelijk in de buurt. De eischen, welke hij anders aan een woning zou stellen, moeten wijken voor zijn zakelijke belangen. Ook deze menschen woon den daardoor dikwijls in de oude binnenstad beneden hun stand", zij het wellicht in min dere mate dan de neringdoenden die bij hun zaak woonden". Vervolgens geeft hij aan de wijze van onder, zoek met het verkregen resultaat. „De onderzoekmethode was gelijk aan de vorige. Uit de dossiers van hen, die bij af deeling C van de „Stichting Rotterdam 1940" een molest-bedrijfscrediet hebben aange vraagd, zijn de noodige gegevens verzameld betreffende 100 winkeliers, ambachtslieden enz., die vóór de ramp niet bij hun zaak woonden en wier woning mede is verwoest. Het materiaal is wederom ontleend aan niet-uitgezochte, willekeurige gevallen. Door dat de genoemde afdeeling slechts bedrljfs- credieten verstrekt tot ten hoogste 2500 kan worden aangenomen dat de personen, waar het hier om gaat, tot den kleinen midden stand behooren. Van elke post is genoteerd het aangemeld inboedelschadebedrag de huurwaarde van dé verloren woning en ae te verwachten uitkee ring. De gevallen zijn vervolgens gegroepeerd overeenkomstig de eerste huurwaarde tabel voorkomende in het besluit „Huisraadschade 1" van den Secretaris-Generaal van Finan- ciën. De op deze wijze verkregen gegevens kunnen aldus worden samengevat: Van het opgegeven schadebedrag 10 krijgen meer dan100 pet 20 krijgen meer dan75100 pet 50 krijgen meer dan5075 pet 19 krijgen meer dan2550 pet 1 krijgt minder dan25 pet. Dat het noodig is de autoriteiten op de on billijkheid der vastgestelde normen voor deze groep van Middenstanders te wijzen en aan de hand van art. 8 van het „Besluit der materieele oorlogsschaden" andere grondsla gen voor dezen te vragen, bewijzen boven staande cijfers. Van bevoegde zijde hebben wij den indruk gekregen dat de mogelijkheid hiervoor aan wezig is WIJ ZETTEN met een Boekaan'ï'ec''n9 d'e de aandacht zal trekken. Tal van voorname boeken vindt U thans voor het eerst tegen sterk verlaagden prijs aangeboden. Wij be hoeven slechts te wijzen op de schitterende historische verhalen van Marjorie Bowen en zoovele andere: Wilma* Limburg, Baardman, Wijnbeek, enz. Boeken geven niet alleen ontspanning, maar sterken den geest in moei lijke dagen. Boeken zijn een geldbelegging die dadelijk rente geeft en die hun waarde behouden.Het vormen van een Boekenschat, klein of groot, geeft een vreugde, zelfs in de donkerste uren van het leven. DIT IS DE LAATSTE GROOTE AANBIEDING VAN HET LEESSEIZOENZie de voorwaarden. 1. PROF. DR. H. BRUGMANS. Nederland in Oorlogstijd 19141918. In dit verhalende prachtwerk vindt men alles, wat wij in de geweldige dagen van den 4-jarigen vorigen oorlog in ons land hebben doorwor steld. Dubb. gr. form. 400 bl. met 300 platen, 15 nu sl. 3.90. 2 JAN SENIOR. Verborgen weel de. Uit het moeilijke leven van een groot gezin. Wat een zorgen. Wat moeten straks al die kinderen? De uitkomst is ontroerend. Verborgen weelde, ongekende uitkomsten, ver borgen zegen, 'n Verhaal, fijn ge boetseerd, mcesleepend, zuiver van lijn. Gr. uitg. 264 bl. 0.90, fr. geb. 1-25. 3. PHÉ WIJNBEEK. Schuldeloos tekort. Ontroerend stukje levens gang van een lichamelijk misdeeld meisje, dat in het gezin achteruit wordt gezet. Royale uitg. fr. geb. 204 Dl 1.10 4. C. BAARDMAN. Het Défilé der Overbodigen. Meesterlijk ver haal uit de wereld der werkloozen, der wachtenden Dit zijn warempel geen salon-figuren, want armoe maakt soms hard, ruw. Niettemin prachtkerels. Hoog gaat de deining in hun somber leven, maar de onbe taalbare Hollandsehe humor straalt er als een lichtglans in door. Een warm boek, 284 bl. 0.90, fr. geb. 120. 5. JILLES LIMBURG. Uw Zuster Eva. Bewogen levensverhaal van Eva, dochter van een geloovigen vader en een ongeloovige moeder, die ook het lot van ongehuwde moeder te dragen krijgt. Het ein digt met een blijde overwinning. Royale uitg. fr. geb 186 bl. 1.10. 6. DORA GOB AT. Spreek Gij toi mij. Groot Bijbelsch Dagboek, ge schreven door een Zendelingsvrouw in haar eenzaamheid en zorgen. Schoone tekstkeuze. Met vele liede ren en gebeden. Gr. uitg. gr. letter, 400 bl, 4.90, nu fr. geb. 1.90. 7. WILMA. Vergezicht. Bundel fijne vérhalen, sprankelend van le ven. Neem „Verrassing", het brokske huwelijksleven van twee menschen- kinderen, die elkaar niet begrijpen. Dan „De oudste Zoon" en „Muziek der Eeuwigheid". Een boek van licht en leven. Fr. uitg. 200 bl. 0 80, fr. geb. 1.15. 8 MORROW. Christus of Boeddha Zendeling Ad. Judsen landt in 1884 met zijn jonge, teere vrouw in Burma (thans oorlogstooneell „het land der buitenste duisternis". Zij worden er ontvangen als „vreemde duivels." Dit ontroerende Zendings- verhaal omspant een tijdperk van 20 jaren, rijk aan zegen en een aaneen schakeling tevens van gevaren en uitreddingen. Twee gr. dln. 380 bl 1.25, in twee fr. prachtb. 1.90. 9. MARJORIE BOWEN. Prins en Keiter. 392 bl. fr. geb. 125. 10. MARJORIE BOWEN. Deï Gratia. 354 bl. fr. geb. 1.25. Deze beide meesterwerken van Bowen. bieden wij thans voor een. spotprijs aan. Het leven en de heldenstrijd van de grootste der Oranjes, Willem de Zwijger, wordt hier met meesterhand geteekend. Ook het intieme, huiselijk leven, het huwelijksleven. Elk Neder- landsch hart raakt ook nu nog in vervoering. DIT blijft al de eeuwen door, trots hun menschelijke zwak heden, de onsterfelijke eer van deze helden: zij streden voor hooger din gen dan aardsche macht en glans. En het is deze geloofsstrijd tegen Spanje die op ons volk zijn onuit- wischbaar stempel heeft gezet. Het lezen van deze twee aaneensluiten de. meesleepende verhalen is eene verkwikking. 11 SCHIPPERS. Het Geuzenjong. Schitterend hist. verh. 160 bL fr. geb. 0.59. 12. SCHIPPERS. De Slem des Bloeds. Ontroerende vertelling, 160 bl. fr. geb f 0.59. 13. SCHIPPERS. Wapenbroeders. Dit fijne verhaal speelt op onze koopvaardijvloot, 160 bl. fr. geb. 0.59. 14. PENNING. Voorlrekkersbloed. Piet Retief's onverschrokken tocht over de Drakensbergen, 258 bl. 0.85, fr. geb. f 1.15. 15 SKOVGAARD PETERSEN. Jeugdonlwaken. Dit boek peilt diep de nood en gevaren der jeugd: We reldverlangen. Baanbrekende jaren. Het ontwakend geweten. Ontwa kend liefdeleven. Zedelijke gevaren enz 220 bl. 0 90 16. MEJ. EMOUS. Momentopna men. Schetsen uit het leven van kleine menschen; Keesje De school in de Jordaan. Het speelkwartier Jaantje. Voogdijkinderen enz. Fijne zielkundige beoordeeling. Levens echt Kostelijke humor, 168 bL rijk geb. 0 75 17 FELIX DAHN. Een Strijd om Rome. Dit wereldberoemd verhaal, fraaie uitgaaf. 1560 bl. in 2 fr. prachtb sl 2.95. 18 J. KEUNING. De Reus uit Friesland. 210 bl f 0.39 19 J. KEUNING. Gerolf en de Noormannen. 226 bl 0.39. 20. J. KEUNING, Ewoud, de Kruisvaarder. 220 bl. 0.39. 21. J. KEUNING, Wieland, de Smid. 220 bl 0.39. 22. J. KEUNING. Frans Schreur van Loppersum. 236 bl 0 39. 23. J. KEUNING. Boer Allaard Harms van Wedde. 260 bl. 0 39. 24. J. KEUNING. De Paardekoo- per van Helpman, 216 bl. 0.39 25. J. KEUNING. De Zonderling, 250 bl. 0.39. 26. NOBILIS. De Dorpspotentaat. Boer Geerdink is Koning van het dorp, machthebber in Kerkeraad en Gemeenteraad, een man „die God niet vreesde en geen mensch ont zag". De jonge dominé is de eenige die den tiran wederstaat. Zijn doch ter die hem vermaant jaagt hij de deur uit. De beroering in het dorp wordt prachtig verhaald. Geerdink sterft zooals hij geleefd heeft. Leida's huwelijk met den Jongen dominé vormt een lichtenden ach tergrond. Gr. uitg. 190 bl. 0.69, fr geb. 0 99 27 Ds. J. A. VISSCHER. Toen de heide riep. Ds Visscher vertelt ont roerend, soms humoristisch, van zijn werk onder hutbewoners en landloopers op de arme Friesche heide. Gr uitg. 256 bl. 0 69. 28. VAN LENNEP. De Pleeg zoon. 403 bl. met 20 pl. 1.10, fr. gec. 1.45. 29. VAN LENNEP. Ferdinand Huijck, 490 bl. met 20 pl. 1.10, fr. gec 1 45. 30 VAN LENNEP. De Roos van Dekama. 473 bl. met 20 pl. 1.10, fr. gec 1.43. 31. VAN LENNEP. Elisabeth Musch. 400 bl. met 20 pl. 1.10, fr. gec. 1.45. D| T1 ls de groote prachtultg. 1 I met de oorspr. platen. Van Lennep is Neerlands grootste verteller. INEENS de 4 dln. 4. fr. gec. 5.Samen 1766 bl. 32. DE CLERCQ. In donkere da gen. De Spanjaarden Groningen uit gejaagd 1576. De hoofdman wordt gepakt in de schoorsteen van de Pastorie. Boeiend! 140 bl. 0.60. 33. JEANNE MARIE. Juffrouw Catrien. Prachtig meisjesb. 208 bl gec. 0 49. 34. BETSY. Willem van Oranje. De Vader des Vaderlands, met 14 pj. 104 bl eec. f 0.39 35 DIEMEN DEJEL. S. O. S. tRed onze zielen). Treffend verhaal van de zee. 152 bl. gec. f 0.39. 36 PENNING. Het leven van Calvijn en zijn tijd. Schitterend ver haal, 300 bl, gec. 0 69. 37. PENNING. Voor Vrijheid en Recht. Uit den heldenstrijd ven Jople Fnurie. 192 bl. 0.74. 38. HEITEFUSS. Het Zout der Aarde. Pleegzuster Louise. Een le ven van liefde en zelfverloochening. Prachtig, 242 bl f 0 69. 39 Ds. WINCKEL. De Strik ge broken. De Doleantie-strijd van 1R88 populair beschreven. Met foto's. In fr. omsl, 68 bl. 0 24 i 40. Dr. A. H. DE HARTOG. Uut 't Léve. Fijne bundel Betuwsche schetsen, rèak en waar, o.a 'n Tob ber. 't Spookhuus. Otie de Kuper. De Doodgraver, enz. Fr. uitg. 128 bl. 0.39 41. PROF. PAULS. Rondom Luther. Cultuurhistorische studie. Luther over: Huwelijk en huis vrouw. Kinderen en hun opvoeding. De 95 stellingen. Luthers Biibel. Het Kerklied. Sociale strijd. Luthers dood. enz. Fr geïll 150 bl. 0.49. 42 Dr. H. T. OBERMAN. Keur uit zijn letterkundige Nalatenschap. Uit den inhoud van dit pracht werk; Paulus en de vrouw. Het leven na dit leven. Hebt gij Mij lief? Sport en opvoeding. Liturgie. Bou- tens Wat is poëzie, enz. Groote uitg, met portret, in zwaar omsl. 468 bl 4 90. nu 125. 43. v. LUMMEL. I De Smldsqe- zel van UVechl. II. De Bijlhou wer van Utrecht. Twee prachtige hist. verh. gr. uitg. 312 bl. samen 0.95 44. ALETTA HOOG. e.a. Kinder vreugd. Vertellingen voor jonge kin deren o.a.: Bert. De grootste ver rassing. Bij Tante Saar, enz Luxe, kwarto uitg. vol gekl. pL 116 bl. fr. geb f 0 75. 45.'EEN PAKKET met 7 Jeugd verhalen. in 7 geïll. cart, bandjes; T DE ZEEUW. Wendelmnet van Monnikendam. IT BROUWER. Een verhaal nil den tiid van f>nmwell IIT DE VRIEND DER JEUGD. Ver- teiiinven en Versies IV BRFE- VOORT. Jopie en zijn Poes. V. BOK- MA. Onder de Kruisvaan. VI. SPA RENBURG. Willem van Diik. VII. BETSY. Van drie kleine Wijzen De 7 gee. dln 138 bl samen sl. f 1.20. 46 MASON De Lelie van ons Vorstenhuis. Beroemd hist. verh. Een boek om mee te jubelen' Dit is de Groote Prachtuitg. met de fr ol. 5.901 340 bl. Nu sl. f 1.75. Rijk geb f 50 47 STICKELBERGER. De Grau- we Bisschop. Een jonge, mooie j v zal wegens „hekserij" word-en f 0.59. terechtgesteld. Ter elfder ure vraagt de dorpssmid haar tot vrouw. Naar 't gebruik van dien ouden tijd wordt zij nu vrij verklaard. Dit huwelijks leven vol stormen wordt prachtig verhaald, 216 bl. fr. geb. 1.10. 48. MADSEN. De Dochter van den Strandvoogd. Verlovingsver- haal. Ellen's dagboek aan het slot is ontroerend. 190 bl. 0.79, fr. geb. 0.99. 49. MATHILDE ROOS. Haar Zoon. Moederweelde en moeder smart om het leven en geluk van haar jongen, 'n Prachtig, hoogstaand boek, 276 bl. 0.85, fr. geb. 1.10. 50. STRETTON. De dienstknech ten des Konings. Fijn verhaal Lon- densch armhuis, 148 bl. 0.39, fr. geb. 0.69. 51. CORNELIA. De Oude Bijbel. Deze Bijbel, door een grootmoeder aan een meisje gegeven, heeft een treffende geschiedenis, loopende tot in Indië. 204 bl. 0.45, fr. geb 0.75 52. CHRIST ALLER. In dienst van zijn Zender. Ontroerend verhaal van een predikant en zijn vróuw tij dens een typhus-epidemie, 222 bl. 0.49, fr. geb. 0 79. 53. CONNER. De Hemelloods. Zoo noemen ze Zendeling Moore, die zich waagt in de prairie van Canada, tusschen veedrijvers, avon- turiërs, uitgestootenen.Prachtig! 254 bl. f 0 49. fr geb. 0.79. 54. HARDERS. Jaalaan! Zen- dingsverhaal Roodhuiden. Ontroe rend is de geschiedenis van Jorjilja en zij.n beeldschoone bruid, die zoo vroeg moeten sterven en elkaar dat treffende Jaalaan!" dat is „tot weerziens hierboven" toeroepen, 210 bl. f 0.59. fr geb 0.89. 55. CONST. BRUN. De Groote Verdrukking. Een machtig profe tisch verhaal Een blik op het nade rend wereldgericht. Oorlogswee, honger, pestilentie, onmetelijke ver woesting en verwording En dan de groote eind-catastrofe Een boek dat ontroert, gr. uitg. 220 bl. 0.85, fr geb. 1.10. 56 BREEVOORT. Moeders dub belleven. Schitterend verhaal, gr. uitp. 1Q6 bl. fr geb 1.15. 57. LANTERMANS. Als de liefde komtIn het leven van Trims van den dominé kwam de liefde En met de liefde de pijn. de zorg. velerlei moeilijkheden. De over winning dezer reine liefde wordt meesleenend verhaald Gr. uitg. 240 bl. f 0 90 fr £?eb f 1.25. 58. HUGO KINGMANS. De Vaan drig van den Prins. Schitterend hist, verhaal uit den heldenstrijd van 1672. Groote fraaie uita. met pl. In driekleurenprachtb. 290 bl 1.25. 59 BIJLSMA. De Vondeling. Treffend! Gr. uitg. 118 bl. f 0 26. 60. CURWOOD. De Zoon van Ka zan. Beroemd verhaal prairie-leven, gr. uitg. 200 bl. f 0.79. 61. JILLES LIMBURG. Ruth. Prachtverhaal spelend in het West- land, daarna in de Amsterdamsche Jordaan, 208 bl. rijke uitg. fr. geb. 1.25. 62 DICKENS. David Copper- field. Beroemd, buitengewoon gees tig verhaal, 1000 bl. in 2 fr. geb. dln. 2.30. 63. P. OOSTERLEE. Onze op groeiende kinderen. Inh. o.a.: Op voeding in het gezin. Opvoeding tot vrijheid. Kindervragen. Onbe grepen kinderen, enz. Dit pracht boek van den vermaarden pasda- goog bevat een schat van levens wijsheid, 180 bl. 0 60. geb. 0.95. 64. Dr. E. F. STRÖTER. Het Evangelie Gods. Dit Troostboek staat in het teeken van de „weder oprichting aller dingen". Een boek dat wedersproken zal worden. Een boek dat moet worden gelezen met oordeel des onderscheids, 220 bl. 0.49 65. A. PIECK. De Brouwer van Antwerpen. Boeiend verhaal Wa tergeuzentijd, 175 bl. 0.49. 60. SCHIPPERS. (Labór). Op de Keien. Prachtig volksverhaal, 150 bl. geb 0.55. 67 WESTERBR. WIRTZ. Ver bonden. Uit een huwelijksleven. Fijn boekje 102 bl. 0.45. 68 HEITEFUSS. Ik zocht Hem. Bewogen meisjesleven. 160 bl. 0.49 69. JACOBS. De Herder roept. Ontroerend verhaal uit de Heiden wereld in... Nederland, 192 bl. ƒ0.49 70. KEUNING. Lange Michie'. Spannend verhaal Hervormings tijd. 184 bl. 0.60. 71. EVERS. Jan. Het bewogen leven van een Rotterdamsche jon gen, 172 bl. 0 39. geb. f 0 59. 72. GATH. SHAW. Waar liefde woont Treffende vertelling uit het leven. 144 bl. geb f 0.49 73 JILLES. LIMBURG. De Twij felaar. Een Roomsch-Protestantsche verloving, vol stormen, ontroerend beschreven, 190 bL fr. uitg. 0.80. fr geb. 1.10. 74 v. d. POST. Igna Prinsloo. Fijn Zuid-Afr. verhaal, 202 bl. geb. 75. ROELFSEMA. Heerscher» over Verre Eilanden. Treffend ver haal uit Indië's eenzame buitenbe zittingen, gr. uitg. 216 bl. 0.59. 76 WILSON BARETT. Het Tee ken des Kruiscs. Wereldberoemd verhaal Nero's tijd, 232 bl. 0.69, fr. geb. 0.99. 77. KINGMANS. Gebroken bak ken. Boeiend verhaal spelend in Rotterdam, 192 bl. 0.59. 78. KINGMANS. De Boer van „Levensstrijd". Treffende familiege schiedenis, 190 bl. 0.59. 79. Ds. J. A. VISSCHER. De Halsketen. Prachtig! 192 bl. fr. geb. 0 59. 80. LE FEUVRE. Aan vaste hand. Stormen in een meisjesleven, gr. uitg. 248 bl. 0.79. 81. MALTZAHN. Marie Antoin ette. Beroemd verh. Fransche Revo lutie, 272 bL fr. geb. 0.59. 82. VROEGOP. De strik ontko men. De ontvoering van een Zeeuwsch meisje, 248 bl. geb. 0.59. 83. LE FEUVRE. Vrede gezocht. Treffend! 254 bL fr. geb. 0.59 84. KATHE DORN. Zielestrijd. Ontroerende vertelling uit het leven van een moederloos meisje, 114 bl. met pl. fr. geïll. cart, band 0.45. 85 JEANE MARIE. Piet Turf wint hel! Van een verwend rijke- luismeisje, dat door Piet Turf, het moedige groentemanneke, van haar hoogmoed genezen wordt, 144 bl. met 8 pl. fr. geïll. cart, band 0.49. 86. ANDRIESSEN. De Kolossus der 19e Eeuw. Napoleon's leven en daden, o.a. De Tocht naar Rusland, enz met pl. 200 bl. 0.69. 87. BERKHOUT. Jan Springers Jongensjaren. Fijn jongensb. 246 bl. fr. geb. 1.25. 88. PROF. DR. v. NES. De Chris- tus der Evangeliën, fr. geb. 1.50, nu 0.59. 89. Ds. S. ULFERS. Van Eeuwige Dingen. Korte overdenkingen. Ont roerend en schoon. Royale uitg. 252 bl. 0.95, fr. geb. 1.45. 90. Ds. J. v. ANDEL. Uit de Heilsfontein. Schriftoverdenkingen o.a.: De Cherubim. Iets uit Ninevé. De enge poort, Jezus en Zijne moe der, enz. 162 bl. 0.39. 91 Ds. J. v. ANDEL. De Mor genstond van Jezus' leven, 104 bL 0 39. 92. Ds. J. v. ANDEL. De Mozaï sche Wet. 140 bl. 0.39. 93. POTGIETER. Gedichten. Met portret, 72 bl. 0.15. 94 Mr. ISAAC DA COSTA. Vol ledige Dichtwerken, :r 1000 bL fr. geb. 2.95. 95 J. W. v. H. Uit het Dagboek van een Officier, e a. Korte verha len: Eén mensch in nood. Het Naai stertje, enz. Ook geschikt als proza voor te dragen, 124 bl. gec. 0.29. 96. OSANNA IN EXCELSIS. Groote nieuwe Bundel Liederen, meermalen door ons uitvoerig aan gekondigd. Reeds in, duizenden ge zinnen waar een orgel is in ge bruik, en op Zangkoren. 114 No.'s 272 bl. Al het schoons van verleden, en heden is hier. bijpen, Sterk ver laagde prijs 0.95, gec, 1.20, fr. geb 1.50. 97. L. DOORTMONT. Koraalboek der Psalmen. Met Voor-, Tusschen- en Naspelen. Voor Orgel, herzien door H. de Vries. Dit bekende een voudige, doch'schoone Koraalboek, dat tot heden 3.50 kostte, thans gec. 1 45. geb. 1.95. 98. J. FIEGEE. Christelijk» Lie deren voor Orgel. Twee groote bun dels. Inh. o.a.: Eere zij God. Alles wat adem heeft. De Heer is mijn Herder. Boven de starren. O, hoe heerlijk. Zalig zijn de dooden. Het is bestemd in G^de's raad. enz. enz Met de woorden, gemakkelijke zet ting. De beide bundels, omvatten de een keurverzameling, van 1.90 nu samen sl. 0 49. 99. DE VRIES. 34 Orgelvooripe- len. Majeur en mineur, 0.30. 100. SIMONSZ. Groot Geïllu streerd Kookboek, met 92 illustra ties. 448 bl. Honderden recepten. HET HANDKOOKBOEK yoor de Keuken, Eetkamer, Provisiekast Dit vollèdige Kookboek is reeds 6 maal herdrukt. Eenvoudig en prsc- tisch zéér bruikbaar, fr. geb. 1.39. t VOORWAARDEN: 1. Opgaaf der No.'s is voldoende. 2. Schrijf uw No's op de linker- slrook van postwissel of girobiljet. ONS GIRO-NO. IS: 31769. Niet zon der noodzaak daarnaast nog brieven of briefkaarten schrijven. Dat geeft vertraging. Alleen aan bekende adressen beta ling na ontvangst der boeken. Meld dan s.v.p. in uw schrijven „Betaling na ontvangst" Kleinzand 89 SNEEK HUID EN POOTEN BLEVEN OVER Te Zandberg (Gr.) ls gisternacht een koe an dén landbouwer H. D. uit den stal gestolen n in een weide geslacht. Huid en pooten ble- en daar liggen. Daders zijn onbekend. AUTO GESTOLEN Een auto, merk Opel en gekenteekend G 89844, die in de nabijheid der Maasbrug te Venlo geparkeerd stond, is gestolen. Naar het door rijks- en gemeentepolitie In gestelde onderzoek tot dusverre heeft uitge wezen moeten twee heeren en twee dames in den onbeheerd staanden auto zijn gestapt en zijn weggereden. De wagen behoorde aan J. G. P. uit Noot dorp. Rechtszaken CENTRALE RAAD VAN BEROEP. Een geval van dienstweigering bij de R.E.T. Het A.N.P. meldt: De Rotterdamsche tramconducteur L. M. wei gerde op 1 Juni van het vorige jaar, toen hij zich met zijn tram te Schiedam bevond des avonds om kwart voor elf, den laatsten rit uit te rijden. Hij werd deswege voorwaardelijk uil den dienst ontslagen met een proeftijd van twee jaar. De conducteur meende, dat er op dien avond voldoende termen aanwezig waren om inplaats van den laatsten rit te maken, naar de remise te rijden. Het was dien avond n.1. heel donker, er waren bijna geen menschen meer op straat en bovendien zochten zoeklichten langs het luchtruim. Het zag er naar uit, dat Rotter dam en Schiedam weer eens door Engelsche vliegers bezocht zouden worden of reeds be zocht werden en naar de meening van den con ducteur weerklonk er ook luchtalarm. Hij zat in angst voor zijn gezin en vond het volmaakt doelloos om onder zulke omstandigheden nog met de tram te rijden. Te Schiedem belde hij zijn chef op, legde hem de situatie uit en voeg de eraan toe. dat hij verder geen zin meer had om te rijden De chef antwoordde hierop, dat hy wel dege lijk dienst moest doen en toen het telefoonge sprek een heftiger karakter aannam, beval de chef den conducteur te doen wat hem gelast werd. De conducteur echter reed de tram naar de remise en ging naar huis. De straf, welke niet uitbleef, was een voor waardelijk ontslag met een proeftijd van twee jaar. Tegen dit besluit kwam de conducteur in verzet bij het scheidsgerecht, welk college de tramdirectie, in casu B. en W. van Rotterdam, in het gelijk stelde M. kwam gistermorgen in appèl bij den Cen- tralen Raad van Beroep. Als raadsman van klager trad op de heer P. M. Fenet uit Rotter- Als getuige werd eerst gehoord de chef van M., die in het kort bevestigde, wat zich op den laten avond van den eersten Juni heeft afge speeld. Dat klager o.m. in het donker niet kon zien. welke kaartjes hij uitgaf, trok spr. in twijfel, want iedere conducteur en dus ook M. had een goede zaklantaarn bij zich. De raadsman van klager verklaarde, dat men hier te doen heeft met een man, die kan terug zien op een staat van dienst van 17 jaar, waarin hij steeds naar beste weten zijn werk heeft ver richt. Hij heeft een onbesproken levenswandel en is een goed man en vader. Door den oorlogs toestand in Rotterdam is hij erg zenuwachtig geworden en vooral als er luchtalarm op til is, is hij zeer ontdaan. In de gewone dienstregelin gen waren afwijkingen voorgekomen en in ge val van luchtalarm en rondvliegende scherven werd den conducteur vaak overgelaten te han delen zooals het hem goeddunkte. Het was in den tijd, dat er nog avond aan avond een ware uit tocht uit Rotterdam en Schiedam plaats vond van hen, die den nacht in veiliger oorden wenschten door te brengen. Toen op dien be- wusten avond de toestand ernstig was en de zoeklichten het luchtruim afzochten naar vijan delijke vliegtuigen, was klager angstig gewor den. hij dacht aan zijn gezin en zag in dien laatsten rit geen enkel voordeel Het is hier niet een geval van lafheid geweest, zooals voor het scheidsgerecht is aangevoerd, aldus spr.. maar een uiting van» 's menschen diepste gevoelens. Toen M. opbelde ol hij er voor dien avond mee mocht ophouden, dacht hij, dat ook zijn chef had gedacht: Ruk dan maar in. Spr. vroeg tenslotte den Centralen Raad de uitspraak van het scheidsgerecht te vernie tigen. De getuige van der Wulp, onder eede ge hoord, deelde mede, dat hij als chef nimmer gezegd zou hebben „ruk maar in", integendeel, hij had M. tot driemaal toe bevolen den laatsten rit uit te rijden. Voor het college van B. en W. van Rotterdam trad op mr. Soudijn, die allereerst wilde opmer ken, dat de kwestie van het luchtalarm eerst ter sprake kwam bij de zitting van het scheids gerecht. De werkelijkheid is dan ook geweest, dat er heelemaal geen sirenes hebben geloeid en dat er geen sprake was van een luchtalarm. Deze conducteur echter, aldus spr., vond het niet noodig om dien laatsten rit te rijden, want zoo verweert hij zich, er zijn toch geen men schen op straat en waarom zal ik me dan nog druk maken. Hij vergeet, dat hij niet den dienst uitmaakt, en hij zeker niet op eigen gezag maar kan zeggen, tot hier toe en niet verder. Dat zou een mooie boel worden op den duur. Deze conducteur vergeet, dat de tramdirectie te Rotterdam door den oorlogstoestand soms een tekort had van ruim tweehonderdduizend gul den per maand, hij vergeet ook, dat de tram het moet hebben van de loopende menschen, al zijn dat er nog zoo weinig en dat juist die menschen, die per tram verder gaan, zorgen, dat de con ducteurs gewoon doorbetaald kunnen worden. Juist in dezen tijd moesten de conducteurs dat meer begrijpen dan ooit Maar M. was zijn hoofd kwijt, hij begreep niet, dat hij gewoon zijn plicht moest doen en weigerde, als de ge woonste zaak van de wereld, dienst Wat andere conducteurs wel deden n.L In hun vrijen tijd de ritkaarten afstempelen, daar dacht M. niet aan en zulke gevallen vergeet de tram- directie niet gauw. Daarom, aldus spr. is deze hem opgelegde straf volkomen juist. Spr. ver zocht dan ook het beroep ongegrond te verkla ren en het besluit van het "scheidsgerecht te bevestigen. Uitspraak over drie weken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7