IE NEGEN DORPEN TOCHT INDAG 13 JANUARI 1941 ?A<L 5 Jroote gedeelten van het fct was het ijs zeer slecht r eens te meer tot uitdrukking is (en. dat men niet alleen in Friesland te zijn om enthousiaste schaats teers in hun element te zien, dan liervan de Negendorpentocht, welke g in de Krimpenerwaard voor de Achtereenvolgende maal werd gehou- Lel een sprekend voorbeeld. Ruw ge- Vwaren daar 1200 schaatsenrijders en Iers. die zich hadden laten inschrijven i aardigen omlooD door dit mooie f echt Hollandsch polderlandschap [ken. Op Vrijdagavond waren alleen negen dorpen, waarlangs de rit reeds 900 inschrijvingen binnen Uien. ipnisatoren de oestuursleden van de Stolwijk hadden twee jaar geleden licht in elkaar gezet en er werd van R succes gesproken toen zich 200 deel- m deelneemsters hadden laten inschrij- I jrleden jaar waren ook wij er getuige deze heeren opkeken, toen een dikke [atsenliefhebbers naar het anders zoo rpje Stolwijk waren gekomen. Welis- toen 200 militairen bij maar s toch zeer groot. bestuurstent was een geluidsappa- Saatst, waaruit vroolijke muziett klonk, 6 onderbroken door den rustigen stem j wedstrijdleider, den heer D. Burger, deze de laatste instructies gaf. Do wedstrijdrijders rifieHpak (*an langzamerhand de tijd aan, eld I vertrekteeken voor de wedstrijdrij- r„ ooi alleen uit de Krimpenerwaard moch- nschrijen, werd gegeven. Precies om kwart to „Ifealf sneden de scherpe ijzers in het geen bonte mengeling van costuums, eenvoudige zwarte of blauwe truien stevige warme broek. Velen bleken de voorkeur te geven aan de gewone ische ijzers, slechts weinigen hadden Noren tot hun beschikking, de I werd er een flink tempo ingezet, want ■entie was minstens even scherp als ;den jar; en zoo zagen we dan ook weer de hting (kenden, die ook nu wéér de eerste zouden bezetten. tactische overwegingen werd het par- 1 tegengestelde richting gereden en wel: Ammerstol. Bergambacht, Berken- Lekkerkerk, Krimpen aan de Lek, aan den IJssel, Ouderkerk aan den louderak, Stolwijk. innaar van verleden jaar, M. Lingen k jBldcerkerk, werkte zich na de start IMlaar voren en bleef in den kopploeg V Ifllot Ammerstol, waar zoo'n gedrang 1. op A bij de controle, dat hij van hier als laatste van de rond 75 wedstrijd- weer vertrok om de anderen in te !ezamen met W. Speksnijder uit ;rk aan den IJssel trokken zij op en pen aan den IJssel hadden zij reeds leiders te pakken. Het waren L. v. lit Bergambacht, die ook verleden den afmattenden Elfstedentocht mee- de snelle 15-jarige P. Bakker uit »L Op de finish af 'Urten werd door deze vier getrouw ten, maar na de laatste controle zetten spurt in, waarna bleek, dat Lingen s grootste reserve beschikte. Met een n slag reed hij soepel door den laat- »cht en hoewel op 20 meter Van Soest iksnijder volgden, was zijn overwin- iibedreigd. Nog vrij frisch finishte hij Euur en 54 minuten. In dezelfde volg- lle boven genoemd, passeerden de vol- twee de eindstreep. Op enkele honder- leters kwam vervolgens P. Bakker. Al- Jes. De vijfde was de 16-jarige W. Stigter P.zn. uit Ammerstol, die na een duel ten slotte won van P. v. d. Berg uit Bergam bacht. Typisch was wel, dat bijna denzelfden tijd werd gemaakt als verleden jaar. Ditmaal duurde de rit 2 uur en 9 minuten, hetgeen een kwartier langer is dan verleden jaar. Dit kwam misschien wel door het feit, dat het ijs op groote gedeelten van het traject zeer slecht was. Tusschen Lekkerkerk en Krimpen aan de Lek was het ijs best te noemen, maar hier voorbij viel het dikwijls erg tegen. De overstapjes om de vele polderdijkjes te pas- seeren waren goed verzorgd met stroo en zakken, hoewel het aantal grooter was: het water was door den velen regen, welke voor het begon te vriezen was gevallen, sterk ge stegen; en kon men anders gehurkt onder de bruggen door, dit moest nu dikwijls na gelaten worden, hetgeen tijdverlies tot ge volg had. Van de 78 gestarte wedstrijdrijders, gaven 8 deelnemers den strijd op, zoodat er 70 den tocht volbrachten De uitslag was: 1. M. Lingen uit Lekkerkerk, 1ste prijs 20; 2. L. var Soesl uif Bergambacht 2de prijs 10; 3. W. Speksnijder uit Ouderkerk aan den IJssel, 3de prijs 5 Naar wij vernamen zijn de organisatoren bereid de mogelijkheid onder de oogen te zien., wanneer volgend jaar weer zoo'n groote deel name te verwachten is, het aantal geldprij zen uit te breiden, hetgeen de animo zeei zeker verhoogen zaL De prestatierit Een uur later dan de wedstrijdrijders trokken de deelnemers en deelneemsters, waarbij ook de hoogste klasse van de open bare lagere school uit Stolwijk met enkele onderwijzers als geleiders, aan den prestatie- rit- Alle ongeveer 1100, waaronder zeer velen uit wijden omtrek buiten de Krimpener waard, tegelijk te laten vertrekken, was niel goed mogelijk. Daarom duurde het even voor allen weggingen. Zoo vertrok dit bonte gezelschap plezier- rijders in drie groote groepen, waardoor niet alleen de controleposten gemakkelijker hun werk konden doen, maar bovendien werd een uitgestrekt peleton verkregen, dat vele kilo meters lang zich door den polder slingerde langs de route, welker afbakening een puike voorbereiding verried. Wie genieten wilde, kon dit volop en zijn er van overtuigd, dat vele honderden dit gedaan hebben, ook de oudste deelnemer, de 76-jarige heer C. Speksnijder uit Stolwijk, die zich weer jong zal hebben gevoeld in de ruim drie uur, welke hij voor dezer, afstand noodig had. Om ongeveer hall 4 kwamen de eerste deel nemers aan der. prestatierit binnen en ging zoc nog geruimen tijd door. In totaal meldden zich van deze categorie ruim 100 bij de finish, zoodat een kleine 100 den tocht niet volbrachten Dt eerste dame was mej. L. Pom uit Stol wijk Allen, zoowel wat den wedstrijd als den prestatierit betreft die den ongeveer 50 k.m. langen tocht hebben volbracht, dus rond 1100, krijgen een bronzen medaille toegestuurd als herinnering aar. dezen welgeslaagden tocht DE FRIESCHE ELFMERENTOCHT De officieele uitslag niet dadelijk vastgesteld Aan den Zaterdag in Friesland gehou den Elf-meren-tocht hebben ongeveer 6000 rijders en rijdsters deelgenomen. De toer- tocht is een groot succes geworden, maar de wedstrijd slaagde minder goed. Dit was het gevolg van het feit, dat de start niet goed verliep en dat er bij de controle fouten zijn gemaakt, welke het bepalen van den juisten uitslag uiterst moeilijk maakten. De toertocht Nadat om 11 uur de laatste rijders uit Sneek waren vertrokken, hadden de wed strijdleiders, de commisieleden en de veie helpers even rust om uit te blazen, want 12 uur ongeveer kwamen de eersten al binnen. Als eersten arriveerden de heeren D. Roeksma uit Sneek en K. Hoolman uit Hoogeschild, W. Kok uit Verwoude, S Sterkenburg en J. Duivensteyn uit Foeldijk. J. v. d. Veen en H. J. v. d. Veen en A. v. d. Zijp, allen te Harich, J. Hoeksema jr. te Sneek en J. Sitsma van Heerenveen. Dezen waren om 9.15 vertrokken en lieten hun kaarten om 12.03 aan de finisn af stempelen. Van de vele paren, aan den stok arriveerden mej. T. Elzinga en haar broer de heer D. Elzinga beiden uit Bolsward het eerst aan de finish. Mejk Elzinga kreeg als herinne ring van een belangstellende firma een etui met zilveren waterpoortlepeltjes. Toen de eersten eenmaal oinnen waren kwamen de volgenden in snelle elkaar opvol gende golven binnen. Allen zagen er opgewekt en monter uit en roemden de groote hulpvaar digheid en medewerking, welke zij overal op hun tocht van de oevolking hadden ondervon den, de schoonheid van de bevroren water plassen, de uitstekende conditie van het ijs en van de banen. Ook geraakten zij niet uitge sproken over de goede regeling. Om 12.40 kwam de oudste van de jonge garde binnen, namelijk de 15-jarige mej. G. v. d. Velde van Franswerd, even later gevolgd door de 14-jarige mej. P. de Haan ran woudsend. De 13-jarige J. Ankersmit uit Deventer die met zijn vader zou rijden, liet dezen halver wege in den steek, omdat hij niet hard genoeg opschoot. De jongeD reed den tocht alleen verder en kwam een half uur voor zijn vader in Sneek aan. De jongste deelneemster was de 6-jarige Djoeke Bootsma uit den omtrek van Sneek, die dit jaar het schaatsenrijden pas heeft geleerd maar parmantig tusschen vader en moeder inreed en den tocht tot een goed einde bracht Twee Sneeker jongens reden wegens geldgebrek zonder controlekaarten. maar lieten de stempels op hun gezicht aan brengen, waarmee zij het insigne verkregen. Nadat de tocht was volbracht meldden alle deelnemers zich weder in het café aan de Nieuwe Veemarkt, waar hun het Elfmeren- insigne werd uitgereikt De wedstrijd Wij vernemen dat de start voor den wed strijd in Langweer plaats had onder controle. De kaarten werden in het bad-paviljoen aan de Langweerder wielen uitgereikt, maar daar kon in verband met den toestand van het ijs niet worden gestart. Daarvoor werd de ingang van den Scharsterstijn, een betrekkelijk nauw water, gebruikt waarheen over het ijs gelegde plank de beginlijn aangaf. De veldwachters bevalen den ongeveer duizend deelnemers op den wal te komen en zich daar in volgorde op te stellen. De rege ling hiervoor was echter niet voldoende, zoo dat de menschen begonnen op te dringen en spoedig waren de eersten de startplaats ge passeerd. Een aantal personen was blijkbaar van meening dat ze direct konden vertrekken, en toen een deel er van doorging, gingen enkele honderden hen achterna, zoodat deze groote groep te vroeg vertrok. Het bestuur probeerde nog hen bij den eerstvolgenden controlepost te Vollega op te houden, maar dit gelukte niet. Wel werden daar hun kaar ten niet afgestempeld maar later maakte men de fout ook veel rijders die op tijd waren gestart zonder controlestempel te laten door rijden, met het gevolg dat moeilijk uitge maakt kan worden, wie wel en wie niet op tijd is gestart Dat is ook de oorzaak dat wij de namen vaD de eerst-aankomenden onder voorbehoud melden, omdat het nog niet vast staat wie tot de verkeerde en wie tot de g starters behooren. De eerste die het eindpunt de haven te Langweer bereikte was Lou Geveke van Leeuwarden, een bekend wedstrijdzeiler, die naar velen zeiden, echter tot de eerste groep had behoord. Hij kwam om 12.40 aan. Te Sneek was de heer Geveke nummer 2 met den heer B. van der Duym van Warga, die den controlepost daar om 12.14 passeerden De eerste dame, die Sneek om 12.40 passeer de was mej. C. Geveke, zij had ook bij het eindpunt de leiding en werd hier hartelijk toegejuicht. Als eerste van de tweede groep, en die dus op tijd vertrok, arriveerde de heer Beeksman uit Huizum. Hij werd onmiddellijk gevolgd door de heeren A. Adema uit Franeker, be kend als medewinnaar van den verleden jaar gehouden Elfstedentocht, W. Horinga te Grouw en Chr. v. d. Zee uit Sneek. Of al deze personen voor prijzen in aan merking komen en wie nu officieel als eerste is aangekomen vermocht het bestuur ons nog niet te zeggen. Een groote fout leek het ons, dat in den wedstrijd yele personen, onder wie vrouwen en kinderen, meereden die hierin niet thuis- behoorden. Velen schaatsten ook ln groepjes aan den stok, wat in wedstrijden niet is toe gestaan. Zulke menschen moeten zich bij een volgende gelegenheid niet voor den toertocht aanmelden, daar zij een belemmering vormen voor bona fide wedstrijdrijders en onnoodige drukte bij den start en het eindpunt veroor zaken. De nationale kampioenschappen De Neder landsche kampioenschappen in het hardrijden zijn Zaterdagmorgen op de ba nen van de IJsclub Bergen te Bergen aange vangen De uitslagen van den eersten dag waren: 5 0 0 meter: 1. Ir A. F. van der Scheer (Rotterdam) 47.8 sec.; 2 en 3. J. A. Roos en H. Buy en (beiden Amsterdam) 48,2 sec.; 4. J. Langedijk (Oudkarspel) 48.4 sec.; 5, S. van Hoorn (Zaandijk) 48.6 sec.; 6. R. Koops (Zuid- Laren) 49.3 sec.; 7. H. A Schouten (Warnsveld) 49.7 sec.; 8. Th. Ekelschot (Amsterdam) 49.8 sec.; 9 en 10. dr. L. Dijkstra (Akkrum) en J. Aker boom (Bergen) 50.3 sec.; 11. J. van der Heede (Leeuwarden) 50.6 sec.; 12. J. Breed (Sloterdijk) 50.9 sec.; 13 L. Mute (Jisp) 51 sec.; 14. en 15. J. C. Bakker (Amsterdam) en P. J. Zwanenburg (Rotterdam) 51.2 sec.; 16. P. Keijzer (de Lier) 51.4 sec. 5 0 00 meter: 1. P. Keijzer 9 min. 16.6 sec.; 2. J. Langedijk 9 min, 17.1 sec.; 3 H. Buyen 9 min. 18.2 sec.; 4. R. Koops 9 min 26.8 sec.; 5. J. Akerboom 9 min. 28.8 sec.; 6 S. van Hoorn 9 min. 30 sec.; 7. M. Strijbis (Harenkarspel) 9 min. 31 sec.; 8. P. J. Zwanenburg 9 min. 36 sec.; 9. Ir. A. F. van der Scheer 9 min. 41.2 sec.; 10. C. Scheer (Twisk) 9 min. 42.2 sec.; 11. J. Breed 9 min. 43.5 sec.; IS. A. A. Schouten 9 min. 47.4 sec.; 13. Th. Ekelschot 9 min. 49.5 sec.; 14. J. A- Roos 8 min. 47.4 sec. 15. L. Muts 9 min. 54 sec.; 16. J. J. A. van der Garde (Doetinchem) Totaal klassement: 1. H. Buyen 5% punt; 2. J. Langedijk 6 punt; 3 en 4. Ir. A. F. van der Scheer en R. Koops 11 pnt.; 5. S. van Hoorn 11 pnt.; 6. J. Akerboom 3414 put.; 7. J. A. Roos 16!£ pnt.; 8. P. Keyzer 17 pnt.; 9: A, A. Schouten 19 pnt.; 10. Th. Ekelschot 21 pnt. BONNENUJST No. 40 ARTIKEL BON DUUR HOEVEELHEID Blo.» BL 3 t.m. 26 Jan. 5" gr. roggebrood of 50 gr. ander brood of v, rantsoen gebak of 35 gr. meei of bloem Boter ot margarine Ve. 24 Bo. 24 Bo. 25') Ve. 25*) evt tm. 17 evt. t.m. 17 t.m. 17 (24) Jan. t.m. 17 (24) Jan. 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet Brandstoffen Haarden en kachels Voor centr. verw. (Derde periode) K 08 Lm. 10 K 15 ».m. 24 (Derde periode) t.m. 31 Jan. eenheid vaste brandst Brood Br. 22') Br. 23*) t.m. 12 (19) Jan. 13 t.m. 19 (26) Jan. 100 gr. roggebrood of 100 gr. ander brood of 1 rantsoen gebak Eieren A 33 A 111 evt. tm. 19 Jan. t.m. 19 (26) Jan. 1 ei Gebak Br. 21 t.m. 19 (26) Jan. 1 rantsoen Gort, gortraout of Grutten A 44 t.m. 21 Febr. 250 gram Havermout, havervlok ken, gort of grutten A 57 tm. 21 Febr. 250 gram Kaai A 47 48 60 61 A 20 t.m. 26 Jan. t.m. 12 Jan. 100 gram 125 gram, ook smeerk. Koffie A 18 t.m. 31 Jan. 250 gram Macaroni of vermi celli of spaghetti A 31 t.m. 21 Febr. 100 gram Maizena of griesmeel of puddingpoeder A 87 t.m. 21 Febr. 100 gram Peulvruchten nieuwe bon nog 500 gram Petroleum Per. C Per. 8 t.m. 19 Jan. t.m. 23 Febr. voor verlichting 2 liter voor de keuken Rijst (-emeel, -gries, -ebloem) of grulten- meel A 108 tm. 24 Jan. 250 gram Scheerzeep A 117 tm. 30 April 50^gr. scheerzeep, tube Slaolie nieuwe bon nog niet bekend Suiker A 86 tm. 17 Jan. 1 kg. Thee A 18 t.m. 31 Jan. 75 gram Vet Bo. 25') Ve. 25') t.m. 17 (24) Jan. 200 gram Vleesch VI. 14 tm. 15 (19) Jan. 100 gram vleesch Vleescbwaren VI. 14 t.m. 15 (19) Jan. 1 rantsoen Zeep Aangezien het o dagelijks de bonnen! (no. 40) uit te knippen Nieuwe bon A 113 is met het oog oj ijst te publiceeren, en te bewaren, tot t.m. 31 Jan. de plaatsruimte verzoeken wij ont e volgende, no. 41 v 1 rantsoen niet mogelijk is om en lezers, deze lijst er schijnt Radioprogramma voor kantoorpersoneel, dat momenteel tengevolge van de tijdsomstandigheden weinig om •en serie lezingen gehouden over Indische onderwerpen. Een overzicht tijdens de openingsrede van den heer P. J. Gerke, voorzitter van .Oost en West. (Foto Pax-Holland) Du «If* njet over jjs van tjen nachten ging. De Amsterdamsche, die zich over de dicht met ijders bevolkte Nassaukade per pontje nog liet overzetten (Foto Pax-Holland) telefooncentrale van Duitschland in dienst werd gesteld. Hoe het er in 1881 uitzag (Foto Weltbild) p' de grachten tot prachtige schaatsbanen zijn omgetooverd, blijft menig voorbijganaer even staan, om te genieten van dtt echt wintersch tafreeltje (Foto Pax-Holland) Het Canadeesche vrachtschip .Novadoc" strandde tijdens storm ter hoogte van Pentwater. Door de N hevige koude werd het vaartuig spoedig met een ijslaag overdekt (foto Weltbild)

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5