r DE BRUID5JAP0N MAANDAG T3 JANUARI T94T IAG Succesrijk optreden van Italiaansche en Duitsche vliegers tegen de Britsche vloot Actie van de artillerie bij Tobroek en Djzaraboeb Aanval van Engelsche tanks aan het Soedaneesche front afgeslagen Het Italiaansche hoofdkwartier publiceerde Zaterdag weermachtsbericht no. 218. Het luidt als volgt: In het Kanaal van Sicilië zijn vijandelijke vlootformaties door onze detachementen tor pedo-vliegtuigen en pichiatelli aan felle en opeenvolgende aanvallen onderworpen. Twee torpedo-vliegtuigen hebben met een torpedo een vliegkampschip geraakt. Een afdeeling van drie pichiatelli hebben een kruiser ge troffen met twee bommen van gToot kaliber. Een ander escadrille pichiatelli heeft met bommen van zwaar kaliber een vliegkam- sehip aangevallen en getroffen. Ondanks de vijandelijke jageraanvallen zyn al onze vlieg tuigen op hun bases teruggekeerd. Tezelfdertijd hebben voor de eerste maal de eenheden van het Duitsche lucht- corps in broederlijke samenwerking met de Italiaansche luchieenheden deel genomen aan den aanval op deselfde vlootformaties. waarbij zij er in slaag den een der vliegkampschepen te treffen met bommen van groot en middelgroot kaliber. Bovendien hebben zij een torpe- dobootjager getroffen. In den nacht van 11 Januari is de haven van La Valetta op Malta gebombardeerd. Aan het Grieksehe front gingen acties van plaatselijken aard voort zich te ontwikkelen in den sector van het elfde leger. Pogingen tot aanvallen van den vijand in andere secto ren zijn afgeslagen. In Cyrenaica optreden van de artillerie in de zone van Tobroek en in de nabijheid van Djzaraboeb. Een van onze aanvals- en jacht- formaties heeft een groep tanks en pantser auto's aangevallen en er verscheidene van vernield. Tijdens een luchtgevecht is een jachttoestel van het type Hurricane neer geschoten. Vijandelijke luchtaanvallen op Tobroek en in de zone van Benghasi hebben eenige schade veroorzaakt en negen dooden geëischt, waarvan zeven kinderen, en vier gewonden, allen Mohammedanen. De bemanning van een Engels oh vliegtuig dat gedwongen was te landen, is gevangen genomen. In Oost-Afrika is een aanval van tanks aan het Soedaneesche front afgeslagen. Tij dens den vijandelijken luchtaanval op Erytrea, waarvan melding is gemaakt in weermachtbericht no. 215, is een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Zaterdagavond hebben vijandelijke vliegtui gen gevlogen boven Palermo. Zij lieten eenige bommen op de haven vallen. Niemand werd getroffen, aan de havenwerken werd lichte schade aangericht Een vijandelijk vliegtuig is neergeschoten. Een tweede vijandelijk vliegtuig, een Blenheim, is door onze jagers neergeschoten boven de Golf van Napels. Over de in het weermachtbericht van Vrij dag gemelde activiteit van de Italiaansche vliegers boven het eiland Malta wordt door een specialen correspondent van Stefani nog nader gemeld, dat een Italiaansch torpedo vliegtuig in de baai van Marsa Scirocco (Mal. ta) een vijandelijk passagiersschip heeft ge torpedeerd. Andere koopvaardijschepen wer den door bommen beschadigd. In den nacht deden Italiaansche eskaders bommenwerpers zware aanvallen op de militaire doelen van La Valetta en veroorzaakten door het neer werpen van zware bommen zeer aanzienlijke schade en branden. Ondanks den hevigen luchtafweer konden alle Italiaansche vlieg tuigen ongedeerd naar hun steunpunten terug, keeren. De Italiaansche verliezen in Afrika Het Italiaansche hoofdkwartier maakt de namen bekend van de Italiaansche officieren en soldaten die gedurende de maand Decem ber in Afrika gevallen zijn. Noord-Afrika: 78 dooden, 307 gewonden, 343 vermisten. Oost-Afrika: 41 dooden, 54 gewonden, 25 vermisten. Bij de marine: 122 dooden, 82 gewonden, 176 vermisten. Bij de luchtmacht: 72 dooden, 99 gewonden, 118 vermisten. Het officieele militaire blad, aldus S.P.T. uit Rome, publiceert een verordening van den Duce. waarin, behalve Cyrenaica, ook het overige gebied van Llbye tot oorlogszone wordt verklaard. Engelsche oorlogsschepen gebombardeerd Lof voor de Duitsche vliegers In zijn weermachtsbericht no. 219 maakte het Italiaansche opperbevel Zondag het vol gende bekend: In Albanië ondernam de vijand aanvallen op het front van het elfde leger. Onze tegen aanvallen berokkenden den vijand gevoelige verliezen. In het centrale bekken van de Middel- landsche zee hebben formaties van het Duitsche luchtwapen haar gisteren be gonnen schitterende activiteit voortgezet Zij ondernamen verkenningsvluchten en deden aanvallen op Engelsche formaties. De aanvallen waren op twee groote groe pen van schepen gericht: een kruiser van. het type Birmingham is met stelligheid door een bom van zwaar kaliber ge troffen. In Cyrenaica viel bedrijvigheid waar te nemen van artillerie en patrouilles. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke formaties na bij Dj arabun gebombardeerd. De vijand onder nam herhaalde aanvallen op eenige eenheden van onze bases in Cyrenaica. In Oost-Afrika was activiteit van patrouilles op de fronten van Soedan en Kenya. Een on zer posten in de zone van Gallabat heeft een aanval afgeslagen welke door artillerie werd ondersteund en den vijand verliezen toege bracht In den ochtend van 10 Januari merkte een formatie torpedobooten, die op verkenning was in de straat van Sicilië, een. belangrijke vijandelijke vlootformatie, samengesteld uit talrijke boven-water-eenheden, twee van onze torpedobooten deden een resoluten aanval midden op de formatie en troffen met twee torpedo's een kruiser, die later in zinkenden toestand werd gezien. Er ontstond een fel ge vecht tusschen de vijandelijke torpedoboot- jagers, gesteund door kruisers eenerzijds en onze torpedobooten anderzijds, die een lang durig en krachtig vuur openden. Twee vijan delijke torpedobootjagers werden getroffen en aan boord vielen branden waar te nemen. Een van onze torpedobooten werd eerst ge troffen in de machinekamer en vervolgens in de munitieopslagplaats, waardoor het vaartuig tot zinken werd gebracht Er verscheen ter stond een andere torpedoboot om de schip breukelingen te redden. In den nacht van 11 op 12 Januari onder namen uit Zwitserland komende vijandelijke vliegtuigen een aanval op Turijn en Savigliano waarbij brand- en brisantbommen werden geworpen. Te Turijn werden woonhuizen ge troffen. Er vallen drie dooden te betreuren. Vier personen werden gewond. Te Savigliano kwamen de bommen terecht op een militair hospitaal, op woonhuizen en op de parochie kerk. Er werd eenige schade aangericht doch er vielen geen slachtoffers. Ter hoogte van Catania bracht een van wacht. In Engeland wonen veertig millioen onze jachtvliegtuigen in den middag van 11 menschen en in een half jaar zijn er nog geen Januari een Engelsch vliegtuig van het type twintigduizend gedood. Het risico is dus wer- Glenn Martin omlaag. I kelijk niet zoo groot." (A.N.P.) FRANSCH AFRIKA TROUW AAN PETAIN Weygand ontmoet een Amerikaansehen zaakgelastigde De thans te Vichy vertoevende gouverneur- generaal en oppercommissaris van Fransch West- en Equatoriaal Afrika, Boisson, heeft in een persgesprek inlichtingen verstrekt over den tegenwoordigen toestand in het onder zijn bestuur staande gebied na den wapen stilstand. De Fransche koloniën in Afrika, zoo ver klaarde Boisson, hebben een zware moreele crisis meegemaakt. De kolonisten zijn onafge broken het doelwit der Engelsche radiopro- paganda geweest. Niettemin is Fransch West- Afrika aan de regeering van maarschalk Pé- tain trouw gebleven. De persoon van den maarschalk wordt eiken dag meer het cement der eenheid tusschen Frankrijk en zijn ko loniale rijk. De portretten van den maarschalk worden in West-Afrika bij duizenden ver kocht Daar thans de berichten uit Frankrijk weer geregeld binnenkomen, voltrekt zich in Fransch Afrika een groote geestelijke ver andering. (D.N.B.) De algemeene afgezant der Fransche regee ring in Afrika, generaal Weygand, heeft, naar uit Vichy wordt gemeld, een onderhoud gehad mét den zaakgelastigde der Vereenigde Sta ten, Murphy, die op het oogenblik een rond reis maakt door Fransch West-Afrika. Het aantal slachtoffers in Engeland Volgens een bericht in de Daily Herald van Maandag j.L zijn van Juni tot November bij de luchtaanvallen 19.570 personen gedood en 27.570 gewond. Het blad schrijft vervolgens: „Laten we tevreden zijn, dat de verliezen niet grooter zijn. Dat hadden we werkelijk ver- Ho« Londen geleden heeft „In grooten omtrek rondom Picca dilly Circus slechts enkele huizenblokken'' Het weekblad Life bevat van zijn corres pondent te Londen Grabner, die op het oogenblik te New York vertoeft, een uitvoe rige beschrijving van den toestand te Londen. Volgens dit bericht zijn alle straten met het oog op een inval zwaar verdedigd en onder mijnd. Spoorwegstations, regeëringsgebouwen, fabrieken en bruggen worden voortdurend be. waakt Op belangrijke punten in de stad wer. den barricades van zandzakken opgeworpen De Noord-Amerikaansche journalist geeft dan een beschrijving van de gevolgen der Duitsche luchtaanvallen op Londen. Honder den vierkante mijlen rondom Piccadilly Cir cus vindt men slechts enkele blokken huizen. In het gebied van de scheepswerven, West ham, waar 300,000 menschen wonen, is de helft dér huizen onbewoonbaar. Deze 'zijn of wel vernield of zoo zwlar beschadigd, dat het herstel in oorlogstijd onmogelijk is. Een derde deel van de bevolking heeft geen onderdak, terwijl een ander deel beschikt over onder komens, die voor de helft onder water staan. Het aantal slachtoffers als gevolg van de luchtaanvallen raamt de correspondent op ongeveer 18,000, dat der zwaargewonden op om en bij de 25,000. De schade bedraagt zoo wat een milliard dollar. Een enkele bom heeft in Charing Cross Road voor de beroemde boekwinkels van Foyls een schade van 2.5 millioen dollar aangericht Het duurde twee maanden voordat geniesoldaten een brug over den bomkrater hadden geslagen en zoodoende de straat weer begaanbaar gemaakt Als een voorbeeld van de merkbaar wordende schaarschte aan benoodigdheden vertelt Grabner, dat de kleermakers wegens het ge brek aan naalden kinderen in dienst nemen om tusschen de naden van den vloer naar ge vallen naalden te zoekenOok haarspelden, nagelvijlen en scharen zijn nauwelijks te krij gen. Men is ook begonnen den verkoop van zeep te beperken. Uien, citroenen, bananen en poederchocolade zijn niet meer voorradig, spoedig zullen ook de conserven opgebruikt zijn. Bepaalde levensmiddelen zijn weliswaar nog te koop, doch voor de lage en gemiddelde volksklasse onbereikbaar. De Duitsche aanvallen van Donderdagnacht United press meldt uit Londen: In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft de Duitsche luchtmacht over een front van ongeveer 450 km lengte, dat zich van het Zuiden van Engeland tot het Noordwesten uitstrekte, ongeveer 15 steden, waaronder Londen gebombardeerd. Volgens een tot dusver ontvangen bericht schijnen de steden in het Noordwesten van Engeland, die zooals bijv. Liverpool in drie weken geen aanval te verduren hebb engehad. het zwaarste geleden te hebben. De aanvallers traden hoofdzakelijk alleen of in kleine groepen op. Zij hebben het goede weer sinds Zondag gebruikt om op meer dan 20 plaatsen de Oostkust te passeeren en op de uit elkander gelegen doelen explosieve brandbommen te werpen. De aanvallen hebben alleen ongeveer 7 uur geduurd. Kort na middernacht hebben overal de toestellen als op een gemeenschappelijk ontvangen bevel den terugtocht aanvaard. Gibraltar geheel onder militair -,£; bestuur Het gemeentebestuur van Gibraltar heeft zijn bevoegdheden aan de militaire autoritei ten overgedrdagen. Een brigade-generaal is tot burgemeester benoemd. (Stefani.) Engelsche luchtaanval op Noord-Frankrijk Er kon slechts weinig sncces worden geboekt De officieele Britsche radio heeft Zater dag de bewering verspreid, volgens welke het Engelsche luchtwapen op 10 Januari een grooten aanval op Noord-Fransch gebied heeft ondernomen. De actie zou zijn uitgevoerd me: vijftig bombardementsvliegtuigen en 500 jachtmachines. In werkelijkheid berusten zoowel deze getallen als de in het verden verloop van het bericht vermelde z.g. suc cessen op leugens. Op 10 Januari vlogen in totaal ongeveer zeventig Britsche vliegtuigen naar de Noord-Fransche kust. Aanvallen over dag van gelijke sterkte werden door de R.A.F. ten hoogste bü het begin van den oorlog, b.v. bij den aanval op Wilhelmshaven ondernomen en leidden in alle gevallen tot zware nederlagen. Van de zeventig vliegtui gen die op 10 Jan. eenzelfde poging onder namen, waren twintig bommenwerpers en ongeveer vijftig jachtvliegtuigen. Hiervan werden reeds boven het Kanaal een Bristol- Blenheim en een Spitfire door Duitsche jagers neergeschoten. Binnen het bereik van de Duit sche luchtdoelartillerië verloren de Britsche aanvallers door voltreffers van het afweer- schut nog zes toestellen, en wel drie Bristol- Blenheims en drie Hurricane jagers. De ove rige machines waren als gevolg van het bui tengewoon doeltreffende afweergeschut niet in staat haar bommen goed gericht te laten vallen. Bij elkaar vielen er maar vijftien bommen, waarvan echter slechts een op een militair doel, tw, een opslagplaats van mate riaal, zonder dat hier noemenswaardige scha de werd aangericht Aan Duitsche zijde zijn noch in het luchtgevecht noch als gevolg van de bommen verliezen geleden. De verdere be wering van de Britsche radio, dat bij den Duitschen aanval op Porthmouth twee Duit sche vliegtuigen zijn neergehaald, is eveneens gefantaseerd. Hoogere productie in Rusland Bouw van nieuwe fabrieken Het D.N.B. meldt uit Moskou: Krachtens een nieuwe verordening van den raad van volkscommissarissen en van het centrale comité der bolsjewistische partij zullen maatregelen van aanzienlijk belang genomen worden om de productie te verhoogen van goederen voor massa- verbruik en van levensmiddelen uit de plaatselijk voorhanden grondstoffen. In de verordening wordt er op gewezen, dat de voortbrenging van bepaalde artikelen tot dusver in de Sowjetunie onvoldoende be vorderd is. Men constateert, dat de plaatse lijke overheid tot dusver noch de bevoegd heid, noch de geldmiddelen bezat om de pro ductie ter plaatse van dergelijke artikelen te bevorderen. Ook de centrale organen, die met de controleering dezer producten belast waren konden niet het vereischte overzicht krijgen van de behoeften ter plaatse. Op deze wijze ontstond er een overmatige verzwaring van het vervoer, daar de producten van de plaat selijke industrie vaak over de grootste af standen van het eene punt der Sowjetunie naar het andere moesten worden over gebracht De nieuwe verordening roept thans een principieel nieuwe organisatie in het leven voor de plaatselijke industrie. De plannen voor de kleine en middelmatige bedrijven, die goederen voor massagebruik vervaardigen, zullen voortaan niet meer door de centrale organen, maar door de economische lichamen der afzonderlijke gebieden, resp. districten, gemaakt worden. Bovendien moet de over heid er voor zorgen, dat de productie van goe deren voor massagebruik in haar bestuurs gebied aanzienlijk wordt verhoogd. De be staande ondernemingen voor het vervaardigen van gebruiksvoorwerpen zullen uitgebreid, en nieuwe bedrijven opgericht worden. Tevens zullen de kleine en zeer kleine ondernemingen, herstelwerkplaatsen en handwerkersvereeni- gingen in elk opzicht bevorderd worden. Een afzonderlijk hoofdstuk van de nieuwe veror dening is uitsluitend gewijd aan het opvoeren der productie van talrijke soortenvoedings middelen en landbouwproducten. Het D.N.B. meldt voorts uit Moskou: Zoojuist is een door Stalin en Molotow on- derteekende verordening gepubliceerd over de verplichte levering van melk door de col lectieve boerderijen (kolcholzen) aan den ptaat. Deze verordening staat in verband met de strekking van de Nieuwjaarsboodschap der Sowjetregeering om de kocholzen door deel neming aan de opbrengst der landbouw productie tot een verhooging der productie capaciteit te brengen. De hoeveelheid melk namelijk, welke na aflevering van de vast gestelde hoeveelheid overblijft, zal den ko cholzen vrij ter beschikking staan. Fransche berichten over de gevechten met Thailand Te Vichy is, naar vandaar gemeld wordt, het volgende rapport uit Hanoi ontvangen. Ter vergelding van de Thailandsche aan- plaatsen Sakow-Lakone en Korast doeltref fend met bommen bestookt. De Fransche artillerie heeft op haar beurt ten Westen van Savannaket een Thailandsche batterij en den post van de veldwaoht te Saimoem vernietigd. De artillerie heeft voorts nog een Thailand sche batterij ten Westen van Vientiane tot dat de Thailandsche troepen die 4 en 5 Janu ari uit het gebied van Kamborsja teruggesla gen werden, en in de streek van Pailin zware verliezen geleden hebben. Een Thailandsche bommenwerper is neergeschoten. Uiteenzetting van Japan's binnen- en buitenlandschen toestand Prim Konoje roept conferentie bijeen Prins Konoje, de Japansche eerste-minister heeft 100 afgevaardigden van de kamer, 43 vertegenwoordigers van de pers en 67 ver tegenwoordigers van financieele en indus- trieele kringen voor een gemeenschappelijken conferentie bijeengeroepen. De conferentie ier dagen duren. Men neemt aan, dat de premier een schets zal geven van den binnen- en buitenlandsch politieken toestand. Ook de minister van oorlog en de minister van marine zouden, naar verluidt, een standpunt bepalen ten aanzien van de aituatie. Letteren en Kunst De dichter Marsman Voor de afdeeling Rotterdam van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft Prof. Dr. N. A. Donkersloot Zaterdagmiddag een causerie gehouden over den dichter Marsman. Hij heeft daarin op heldere «4 boeiende wijze een uiteenzetting gegeven van zijn inzichten op dezen dichter, die ver leden jaar op zee is omgekomen. In het Marsmannummer van „Criterium" hebben zijn vrienden allen, hoezeer ze onderling ook verschilden, blijkt gegeven van de geestdrift waarmee Marsman een ieder bezielde. Weinig was voor hem zoo kenmerkend als het vuur dat hij ln anderen ontstak. Hij vroeg echter ook het uiterste van zichzelf, maar ter wille van de eer en de eerzucht van de poëzie. Zijn leven is een soort van wapenkreet en hii is erin geslaagd de standaard van de dwingende eisch van levensintensiteit aan anderen te verstrekken. Uit de eerste verzen sprong iets elemen tairs naar voren; zij waren een stralend be gin, in dat in 1923 uitgekomen bundeltje. Toevallig is het ontstaan van den geest die na den wereldoorlog over Nederland ging, niet. Men zag hetzelfde ook elders. Marsman was niet alleen spontaan en Impulsief, maar er was ook een rationeel element in, waarin hij van zichzelf de over winning eischt van de gevaren in hemzelf. Onbewust in de eerste verzen; dan wordt de wil nog door het levensinstinct beheerscht, hij voelt zich soms dwars door de wereld heentuimelen, zooals spr. illustreert met „Val". Dit is schijnbaar onsamenhangend, maar daardoor sterk suggestief. Zoo zijn er in de vorige levensdrift verschillende elementen waar te nemen. Er was ln hem een felle drang ijaar levenskracht, die hij in zich en om zich ontoereikend wist Het verlangen naar ruimte is in Marsman :'n werk tot het laatst toe gebleven, een verweer tegen zwakheden in het algemeen en in zichzelf. We zien dus uit de allereerste verzen het beeld van een modern mensch hyperseneibel en verfijnd en dus niet eer Statieopereaansche Fortinbras, meer eer Hamlet-figuur, echter met de wil om meer te zijn dan dat. Hij is te karakteriseeren als de ideale jongeling van een late en broze cultuur. Daardoor is zijn dichterschap dramatisch en tragisch. De gebruikelijke voorstelling die men van Marsman heeft, wil spr. meer nuanceeren. Er is niet zooveel verschil tusschen de eerste overmoedige Marsman en de latere. Hij is veel meer aldoor de zelfde. Er is steeds bfj hem de vrees, dat hij het niet aan zal kunnen. De greep naar het onbereikbare is de beteekeals van het eerste élan. De vrees dat hij het hart van het leven niet zal bereiken vindt uitdrukking in het gedicht „Vrees". Daartegen tracht hij zich te verzetten. „Paradise Regained" Is de bekendste bun del, de titel is een trianfale kreet, meer een leuze dan een kenschetsing. Het is een strijd tegen de angst. Uit sommige verzen spreekt een doodsangst, al is dat op de duur niet een vrees voor de dood, maar meer de angst dat 't leven te klein zou blijven, de vrees dat het niet groot genoeg zou zijn. Dus voor de dood in het leven. De allergrootste zorg is de vrees voor het verlies van het dichter schap. In hot latere werk is steeds het verlangen om in de ruimte te leven, juist als in de eer ste verzen; al is het anders. Geluksverlangen is ook een der drijfveren, een dat hij vond in de gedroomde verwezen lijking van grootlheidsdrang, van het behou den van de bezieling. Een geluksverlangen dat in eigen levensdroom, in het herschep pen van het. leven, z'n uitdrukking vond. Het dichterschap was hem het grootste; het her- schappende beginsel in het kunstwerk, dat was hem het voornaamste. In liefdesgedichten zijn de drie motieven vereenigd: het doodsmotief, de liefde en het dichterschap. De in zichzelf afgeslotenheid ia ook een kenmerk dat men in Marsmanspoëzie aan treft Vandaar die telkens voorkomende een zelvige gestalte. Jongelingschap was ook een kenmerk van de dichter, voortvloeiende uit de in zichzelf gekeerde levensvorm. In de criticus en de prozaïst vindt »pr. de zelfde kenmerken terug. De bundel „Tempel en Kruis is anders, zij ziet af van de bij uitstek persoonlijke pro blemen. Het is een vernieuwing van zijn dichterschap, een erkenning van de christe lijke en helleensche grondslag onzer bescha ving. De lezing is door een vrij groot gehoor aandachtig gevolgd. Na afloop heeft de voor zitter der afdeeling de dank der vergadering aan prof. Donkersloot overgebracht. (Ongecorrigeerd J k SCHOONMAAKBi w GLAZENVtnt, AMSTERDAM ^.ter VELSEN HAARLEM Q LEIDEN SCHOON tr te I: vo pc vel DEN HAAL DELFT lme Oagetljlt» Inwendig «elioonhoudnn canc Jud G Financieel Nieuws DE RIJKS-MESSE IN LEIPZIG Naar ons nader uit Leipzig wordt medege deeld, zal de a.s. Voorjaars-Messe, waaraan ongeveer 6500 exposanten uit 24 landen in de binnenstad zullen deelnemen, over het alge meen geheel het gewone aanzien hebben, met de gebruikelijke, uiterst veelzijdige monster collecties van verschillende goederen. Daaren tegen zal de groote Technische Messe nabij het gedenkteeken van den Volkerenslag ook ditmaal niet geopend zijn. De bekende Bu- gra-Messe blijft beperkt tot een expositie van materialen en toebehooren ten dienste van de boekbinderij, de druk- en reproductie techniek. Zij zal waarschijnlijk worden aan gevuld met een als Instructieve tentoonstel ling bedoelde „Lehrschau" welke eventueel in samenwerking met het D.A.F. tal worden Ingericht. Binnenlandsch If HUI Bij vermissing van paKj^ ander reispapier dof daarvan aangifP*- f De secretarissen-generaal vauf*-1' menten van buitenlandsche zd'h justitie maken bekend, dat een paspoort of ander reispapier vP andere wijze niet meer in het b<" onverwijld mededeeling daarvan,* aan de politie. Het publiek wordt er op gewa,j bij verzuim van aangifte, gevaar Lhn moeilijkheden te zullen onderviLast aanvragen van een nieuw pasp^n^e reispapier. Men doe dus terstond aangifte |tIE wanneer men zijn paspoort of papier verliest of op andere wijl in het bezit daarvan is, ook al hhoc het oogenblik nog geen nieuw Jden ander reispapier noodig. jfaai Jae Bakker Gaat heen als hoofdman van dePnt* lekei Burgemeester en wethouders |P°C heer Jac. Bakker naar aanleiding- 1 ontslag-aanvrage in verband met u- zing naar 's-Gravenhage, op de; De heer Bakker ving zijn brajerni baan op 24 Maart 1899 als Brandj eei de brandspuit No. 5 oud (sinds Iwee 1902 No. 22) aan en werd op In. 1911 tot hoofdman van de brand^t f derd, zoodat hij ruim 40 jaar aarfndi damsche vrijwillige brandweer v]tev geweest pnoi Naar aanleiding van zijn zilver* Ee als hoofdman werd de heer Baper? Augustus 1937 tot ridder in de- H< Oranje Nassau benoemd. Octrooiraad I OI den octrooiraad is op 8 Jai# honderdduizendste octrooi-at diend door bemiddeling van de r de Octrooibureaux, Bezuidenhout 61 venhage. Deze aanvrage werd door de afdi fie aan den voorzitter van den i 20 overhandigd, vergezeld van een öi>ra stuk. eilir In de middag ontving de voorzij deeling griffie in zijn werkkamer}1*"1 reerde in een toespraak, dat op 1 de eerste aanvrage om octrooi diend, op 12 Juni 1918 de 10.0 Augustus 1923 de 25.000ste, op j 1930 de 50.000ste en op 27 Sepj 75.000ste. De voorzitter dankte vervolgen: naden voor den door hen gedurendjj verloop betoonden ijver en plichts en uitte zijn beste wenschen i van den octrooiraad. Ook de n.v. Nederlandsch octnx—- Laan Copes van Cattenburch 24 te hage, had door gelukwenschen ben I bloemstuk van haar belangstel!^ Oudercommissie niet ontY^ verklaard xi« In beroep tegen opheffing lager* De oudercommissie van de opentlQ school aan de Zonnebloemstraat te I** was in beroep gekomen tegen de bes Ged. Staten van Utrecht, waarbij a is verleend aan het besluit aan deipLl gemeente Amersfoort tot opheffii%dc openbare school voor gewoon lager m de Zonnebloemstraat. De secretaris-generaal va van opvoeding, wetenschap en cuiti ming neeft thans overwogen, dat i schillende bepalingen ten aanzi-- missies volgt, dat de taak v beperkt is, te weten, het belangen der school bij het gemeent® bij de ouders. Onder deze taak kan h van beroep niet geacht worden te dat de commissie niet is aan te merl langhebbende bij de vernietiging of r van het bestreden besluit in den -iJ kei 17 der lager onderwijswet Op grond hiervan is de oudercol haar beroep niet-ontvankelijk verkl' DÏEF8TALLEN VAN GRA^j OPGEHELDERD. »3 Het A.N.P. meldt: rj Regelmatig worden er partij er landsch graan gestolen uit lichters, f Noordzeekanaal liggen. De politie j* merend kreeg van een van deze ijg de lucht Het ingestelde onderzoek.m. een spoor in handen, dat naar de O voerde. Thans heeft de aanhouding L 3 had van den Zaandammer Z., die 1.3 lyk de dader is, terwijl te Assenó-3 tien zakken graan in beslag zijn~~ die bij een werklooze op zolder la"'3 slagen, zonder dat de man ergeafjy wist. Het onderzoek wordt voortgeï? 5 182 ;,n3 KRISTMANN GUDMUNDSSON 51) Finnur, die van den een naar den ander had gekeken, zette met een Meur zijn leegen koffiekop met een smak op de tafel. „Ik ga de schapen halen, vader," zei hij ongewoon vastbe raden. Allen keken hem verbaasd aan. Een oogenblik schitterde er iets in Hallgerdur's oogen, maar meteen was het licht weer ge doofd. Ze zette de lippen op elkaar en zei geen woord. Even later nam Skule afscheid. Torfe ging met hem mee naar buiten. Ingebjorg nam de tafel af en begon met afwasschen. Finnur bleef alleen met zijn moeder in de kamer. Hij begon te lezen met vuurroode wangen. Ze keek naar hem met koelen blïk. „Jij de schapen gaan halen!" barstte ze uit. „Dat is nog eens een pretje voor die met je mee moeten gaan. Dan hebben ze weer wat te lachen Hij keek beleedigd op van zijn boek. Het kostte hem altijd moeite om iets terug te zeggen. Hij trok alleen nijdig den mond samen en zijn oogen werden vochtig. „Ja, Ja, hij grient er om! En zoo een wil meegaan om de scha pen te halen Wat een strop als je zoo'n zoon moet hebben!" Ze raasde maar voort, tot ze zelf niet meer wist wat ze zei. Ten slotte stond hij op en ging heen. Dien zelfden avond, vóór het nog heelemaal donker was, kwam Kolfinna op bezoek. Ze had Skule een eind gebracht en op den terugweg kwam zij op Nes. Hallgerdur was in de kamer toen ze kwam. Ze had vóór het raam gezeten en het tweetal met de oogen gevolgd. „Skule sclhijnt tegenwoordig nog al dikwijls op Laxa te moe ten zijn," zei ze, toen Kolfinna was gaan zitten. „Ja, dat moet hij," Monk het kortaf. Maar toen ging zij vriendelijker voort: „Hij wil mij als huishoudster op Hamrafell hebben." Ze keek den anderen kant uit. „Als huiShou4-Hallgerdur bleef midden in den zin ste ken. Ze beefde er van. Zoo ver was het dus al gekomen; ze had het altijd verwacht. Ze kon een oogenblik geen woord uitbrengen. „Ik kan niet altijd thuis blijven," ging Kolfinna voort. „Ik wel er ook wel eens uit."# „Wil je er wel eens uit?" herhaalde Hallgerdur. Er brandde haar iets boosaardigs op de tong, maar ze sprak het niet uit, toen ze merkte hoe vastbesloten Kolfinna was. Integendeel, ze deed of ze over het voorstel nadacht. „En durf je dat aan, lieve kind? Er zijn niets dan mannen op de boerderij en niet van de beste soort, naar ik hoor. Durf je dat heusoh aan?" Kolfinna keek verbaasd op. „Durven bij Skule?" Ze zei niets meer, maar haar gezichtje had een uitdrukking, die Hallgerdur deed verbleeken. Ze herinnerde haar aan Si'grun van Laxa. „Nou ja," gaf Hallgerdur toe. „Ik bedoelda niets kwaads. Maar Je bégrypt toch wel, dat hij daar niet mee tevreden is, heb je daar wel aan gedacht, mijn kind?" „Niet mee tevreden?" herhaalde Kolfinna en kreeg een kleur. „Ja, natuurlijk," zei Hallgerdur beslist, „dat begrijp je toch wel; het is hem om jou te doen; er zijn er genoeg, die zijn huis houden konden doen en voor hem koken. Doe nu niet of je pas komt kijken, Kolfinna, ik heb ook oogen in mijn hoofd." „Tja - -, dat weet ik ook wel," zei Kolfinna zacht. Ze keek den anderen kant uit en had nog steeds een'vuurroode kleur. Er was iets in het meisje, dat haar hoop gaf; ze scheen nog niet vast besloten te zijn. Zou ze hem nog niets beloofd hebben? Toen de vrouw van Nes weer begon te spreken, Monk haar stem zacht en moederlijk: „Ik wil je alleen maar waarschuwen, kind. Je weet, die zoo van het eene land naar het andere zyn getrokken, daar kan je niet veel goeds van verwachten. Wie weet wat ze daar hebben uitgevoerd? Ik heb altijd veel van je gehouden, Kolfinna. Het zou een vreeselijke slag voor me zijn als het je niet goed ging. Het moet daar op Hamrafell een wilde boel zijn. Die Amerikaan en Skule, dat is me een stelletje, en er zijn nog vreemden ook. Sinds ik Skule zdöveel naar Laxa zag gaan, was het met mijn rust gedaan; ik begreep wel wat hij in 't zin had. Björn, je vader, mag hem zeker graag lijden, dat is net iets voor hem! Maar ik heb Skule's vader gekend." Hallgerdur sloeg de oogen neer toen Kolfinna's blauwe oogen 'haar strak aankeken, met diezelfde wonderlijke, verachtelijke uitdrukking, waarmee Sigrun haar het laatste jaar ook dikwijls had aangekeken. Hallgerdur beefde toen ze er aan terugdacht. Plotseling begreep ze, dat het meisje, dat tegenover haar stond, geen kind meer was, dat ze alles begreep en doorzag. op eens een vreeselijken angst, dat er niets meer aan-; zou zijn en dat haar mooie plannen in duigen zoude^'; Het ging altijd zoo als de anderen graag wilden; Hallg< Nes trok altijd aan het kortste eind. En toen, zonder i denken, maakte zij Kolfinna deelgenoot van wat in ging. „Die arme Finnur," zei ze wanhopig. „Ik weet niej met hem gaan moet. Er bestaat maar één meisje vooi dat ben jij. Als het met jou niets wordt, dan weet ik£ er met den armen jongen gebeuren moet. En ik had zoo in verheugd; ik heb niet veel vreugde gekend in mij'38 Haar stem stokte. Ze zat voorover gebogen op een#n staarde naar den grond. De schemering verborg haa!38 verbitterd gezicht. Kolfinna staarde de vrouw van Nes sprakeloos ajar van haar leven had ze Hallgerdur zoo gezien of gehoorfcA diep medelijden met haar; ze wilde naar haar toegaan,4j over het haar strijken. Ze deed haar mond open om iéLE gen, maar juist op dat oogenblik kwam Finnur de kame^ „Ik had je niet zien komen," zei hij; „ik hoor het ni£u Inge/bjorg. Wat is er? Waarom zitten jullie daar zoo bijïY Hij keek van de een naar de ander, maar het was 1gj| om de uitdrukking van him gezichten te onderschep... ging naar de lamp om die aan te steken. Toen hij defj-^ wilde afstrijken, stond Hallgerdur haastig op en rukte{E... doosje uit de hand. „We hebben geen licht noodig", IVC ze bijna geluidloos. „Kolfinna wordt huishoudster rafell. (Wordt ver 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2