llifuuir £ritisrt)f Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ^nentsprys I, maanden In Lelden en In plaatsen J%r een agentschap gevestigd ia 236 ^week 18 ot Losse nummers 5 et bU vooruitbetaling. E intiepryzen: 2 ct P«r regel Ingezonden Mede- ^Jngcn 46 ct per regel Minimum "^gela Bewijsnummer 5 ot Bij ooo- belangrijke korting Bur. Redactie en Administratie: ©REESTRAAT 128. LEIDEN. Telefoon 22710. (Na 6 uur 28166). Postbox 20. Poatrek. 60934 Bijdragen van medewerker». Ingezon den stukken aan de Red Abonnementen. Advertentie», cna. aan No. 6B26 MAANDAG 13 JANUARI 1941 21e Jaargang dood van Bergson nr het wijsgeerig denken is ons dat uit zichzelf reeds een ijsten en nuchteren kijk placht ^te hebben op heel veel in het •gen tijd sceptisch gestemd ge- jrtoe scheen alle aanleiding te fant eeuw na eeuw was het be- i wijsbegeerte feitelijk weinig j het aanhangen van onchriste- ;elden. Eigenlijk eerst den is er hier te lande een zich Itbreidende groep, die van oor- f het beoefenen van wijsbegeer- ,nuit Calvinistisch standpunt, wenschelijk is, maar zelfs ^.et alleen in onzen eigen kring lang weinig belangstel- heeft zij behoord tot de bezig- 3de bovenste laag der „denkende iet volk als geheel had er geen tenzij dan wanneer, zooals in Ame, de wijsgeerige denkbeelden i^^eet werden toegespitst op ge len uit het gewone bestaan van h. Die geringe belangstelling in- hoe begrijpelijk ook, is niette- S" 3 rkelijk, wanneer men bedenkt, 8 ilosophie juist wil zoeken naar ra ran en den samenhang in het NIEUWE SUCCESSEN VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN Portsmouth Vrijdagnacht zwaar getroffen door de heidensche denkbeel- ke sinds de Oudheid de wysbe- iben beïnvloed, zijn de menschen kring zeker voor een belangrijk ïhuw geworden door de veelheid ttingen, welke in de philosophic ïgetroffen. De een twist hier met :r en tevergeefs schijnt men te aar het antwoord op de vraag i: „Wat is waarheid?" ïnige dagen is een man gestorven, rgson, die in zijn lange leven van idie en nijveren wetenschappe- beid naast de andere reeds be- ystemen zijn eigen systeem heeft Van de waarde van dit systeem dermate overtuigd, dat hij eens meening uitsprak, dat, zoo de erte slechts algemeen zijn methode raarden, vanzelf ook de onderlinge ischen de philosophische stroomin- ophouden. on echter heeft het einde van dien et mogen aanschouwen. Wèl heeft r tal van aanhangers en bewonde- ivonden. Wèl ook heeft zijn leer uitgeoefend op mannen als Sorel, iun beurt indruk hebben gemaakt Ctheidene bejangrijke personen en pen uit onzen tijd. mlde Bergson? Hij verklaarde den isschen de philosophen in hoofd- t de omstandigheid, dat men aan igeerte de methoden opdrong van lisch wetenschappelijk denken, 'aar tegen de bestaande stelsels op gebied was, dat men, juist door- het leven wilde onderbrengen in lde groepeering van begrippen, zelf ging voorbijzien. legde er zich van zijn kant op leven in zijn vollen rijkdom te twen. Het materialisme, dat ook in de wijsbegeerte hoogtij s hem te verstandelijk. Het ver- tte den samenhang in de werke- lit het oog, doordat het zich ging de verschijnselen afzonderlijk, ichter trachtte den samenhang te ingrijpen van het eene verschijn- it andere. Er is, leerde hij, voort- oei, evolutie in de dingen. En die die evolutie wordt geschapen tijd. De tijd krijgt bij hem een ide functie. De tijd is het schéma, geschapen wereld zich aan ons De tijd zelf giet de verschynse- paalde vormen. de verdienste van Bergson, dat hij et het materialisme, dat hij ook t het dorre van het mechanische, chept bij hem steeds weer nieuwe ook ongedachte vormen. Ver- ik is voorts, dat hij oog kreeg eenheid van het leven. Wars was elke, het leven doodende, abstrac- ;en bepaald gedeelte der werke- uit het geheel. Want de onder- an de bestaande wereld werken ider in en doen zoo nieuwe vormen i. De tijd is in dit alles scheppend bezig. De tijd vormt, maar is ids in zijn bestaan afhankelijk van hem geschapen dingen. Op zijn m Bergson dan ook zeggen: „Elk 't zijn tijd, zijn eigen tijd, zijn r". r hier moet de critiek dan ook aan- f Want het Bijbelwoord is met deze niet tevreden, doch vult haar n: „Elk- ding heeft zijn bestem- En de Christen kan dit den nazeggen, omdat hij weet, dat de jet iets is, dat in zijn bestaan van jigen voorstellingen afhangt, zooals >n ons wil doen gelooven, maar dat f tijd temidden van al het geschapene ?n geschapen iets is. En hoe zou de geschapen en afhankelijk van den P? zelf tot het scheppen van iets P .n? Hier ligt de breuk tusschen it an Bei t: n en onze eigen opvat- i- Want hij kent aan de schepping Een Duitsche duikboot bracht 52.800 b.r.t. scheepsruimte tot zinken Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: Een duikboot, van welker optreden reeds gedeeltelijke resultaten bekend zijn ge maakt, heeft op haar laatste verre reis in het geheel 52,800 brt. in den grond ge boord. Daarmede heeft de onder comman do van den corvetten-kapitein Hans Gerret von Stockhausen staande duikboot in to taal 101,530 brt. scheepsryimte der vijan delijke koopvaardij vernield en bovendien een gewapend vijandelijk koopvaardijschip van 8000 brt. zoo zwaar beschadigd, dat verwacht kan worden, dat het verloren is. Het luchtwapen heeft ook gisteren (Vrij dag) gewapende verkenningsvluchten ge maakt en het leggen van mijnen voor En- gelsche havens voortgezet. De poging van vijandelijke jacht- en bomvliegtuigen om overdag het bezette Noord-Fransche gebied binnen te vliegen, werd verijdeld door luchtafweergeschut en jagers, voor de vijand eenigerlei succes kon bereiken. Jachtvliegers schoten twee, afweerge schut zes vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsche formaties vliegtuigen hebben op 10 Januari voor de eerste maal inge grepen in den strijd in het Middellandsche Zeegebied. Zij konden daarbij op twee scheepseenheden, o.m. een vliegkampschip, verscheidene treffers plaatsen. In den nacht op 11 Januari vielen sterke formaties vliegtuigen doelen in Zuid-Engeland met goed succes aan. Inslaande bommen deden vooral in Portsmouth omvangrijke branden ont staan. Zes eigen vliegtuigen zijn van de vlucht naar den vijand niet terug gekeerd. Havenwerken, opslagplaatsen en fabrieken getroffen Portsmouth, aldus het D.N.B. nader, was In den nacht van 11 Januari het doel van aanvallen van sterke groepen Duitsche vlieg tuigen. Een reusachtige ontploffing, die nog kon worden waargenomen op een afstand van 120 km en welker vuurgloed nog boven Le Havre zichbaar was, moet ontstaan zijn door voltreffer op een der talrijke munitie- opslagplaatsen, die ten Noord-Westen van Gosport liggen. In totaal konden tn den loop der nacht twee bijzonder groote branden met een oppervlakte van verscheidene honderden meters, zes intensieve, groote branden, i het schijnt in de talrijke droogdokken, op de werven en in de machinewerkplaatsen, den waargenomen, benevens ongeveer 50 kleine branden. De eerste golven Duitsche vliegtuigen kon den waarnemen, dat het zicht buitengewoon helder was en dientengevolge de aangegeven doelen goed te herkennen waren. In overeen stemming daarmede was ook de uitwerking neergeworpen bommen van allerlei kali ber. Reeds na nauwelijks een uur kon men vier groote branden en twintig kleine zien in de haveninstallaties en in de stad. Korten tijd daarop constateerden verdere formaties, dat het aantal branden intusschen aanzienlijk was gestegen en ook in omvang was toegenomen. Er schijnen eenige der belangrijke tankinstal laties aan beide oevers tot Southampton Wa ters getroffen te zijn. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de Royal Air Force geen vluchten gemaakt naar het Duitsche Rijksgebied en de bezette gebieden, behalve naar West-Frankrijk, zoo verneemt het D.N.B. In laatstgenoemd gebied was de aanval gericht op Brest, waar in totaal 13 brisant- en 14 brandbommen neergewor pen werden. Naar van welingelichte zijde wordt mede gedeeld, werden vier brisant- en 14 brand bommen op open terrein geworpen, vier bri santbommen kwamen In het water neer, twee brisantbommen troffen een huis, één viel in een tuin en één op straat. Slechts één brisant bom kwam neer in de nabijheid, van een luchtafweerstelling, zonder eenigerlei schade aan te richten. „De hevigste luchtaanval sedert het begin van den oorlog" United Press meldt uit Londen: Een stad aan de Zuidkust van Engeland beleefde in den nacht van Vrijdag op Zater dag den hevigsten Luchtaanval sedert het begin van den oorlog. De aanval duurde van vroeg in den avond tot na middernacht.- Door de vele brand- en brisantbommen, die wer den neergeworpen, werd groote schade aan gericht. Naar men vreest, zyn vele menschen- levens te betreuren, honderden verloren hun huis. De berichten maken gewag van groote branden, die uitgebroken zijn, en welke voor men ze kon blusschen, den geheelen omtrek In helder Licht zetten. De aangerichte schade schijnt even groot te zijn als die in de tot nu toe zwaarst geteisterde steden. Een groot aantal gebouwen is door brisant- en brandbommen vernield. Vele straten ver- toonen een groot aantal reusachtige bom- trechters. Vele honderden personen, wier woningen onbruikbaar geworden zijn, moes ten hun toevlucht zoeken in de stedelijke onderdakruimten. In den loop van den aanval nam men op een oogenblik dertig groote branden tege lijkertijd waar. Nachtjagers stegen op en vielen de eerste golf bommenwerpers met mitrailleurs aan. De aanvallers werden daardoor tot terugkeer gedwongen, doch een half uur keerden zij terug, en wierpen nog eens een groot aantal bommen uit. Deze aanval richtte groote schade aan. Vreemdelingenlegioen voor opruimingswerk te Londen De Brits'che autoriteiten zullen voor de uitvoering van het opruimingswerk in de door de Duitsche luchtaanvallen getroffen deelen van Londen een internationaal arbeidersleger van 250,000 vreemdelingen opstellen, zoo meldt Stockholm Tidnin- gen uit Londen. Alle leden van dit mo dernste vreemdelingenlegioen zullen een insigne in het knoopsgat dragen, dat een smid voorstelt, die een zwaard smeedt. Koopvaarder in den grond geboord E en koopvaardijschip van 8000 brt. is naar het D.N.B. verneemt ten Westen van Ierland door een Duitsch gevechtsvliegtuig in der loop van Zaterdagochtend tot zinken ge bracht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: Het luchtwapen heeft gisteren gewapende verkenningsvluchten ondernomen en is voort gegaan met het leggen van mijnen voor Brit sche havens. Bij den aanval op een vlieg veld in Zuid Oost-Engeland werden treffers geplaatst. Een vijandelijk koopvaardijschip van 8.000 brt. ton kon door voltreffers in het. zeegebied ten Westen van Ierland, een ander koopvaardijschip van 3.000 brt. aan de Britsche Oostkust tot zinken worden ge bracht Bij een nieuwen luchtaanval op een Engelsch konvooi in de Middellandsche zee kregen een kruiser en verscheidene andere oorlogsbodems zware bomtref- fers. In den afgeloopen nacht hebben weer sterke formaties gevechtsvliegers aanvallen gedaan op militaire doelen in Londen. Talrijke branden bevestigden het resultaat In de vroege ochtenduren van heden heeft de vijand eenige brisant- en brandbommen geworpen in Noord-Duitschland, waarbij een woonhuis zwaar beschadigd werd. Drie per sonen vonden den dood en drie anderen wer den zwaar gewond. De Rijkscommissaris te Rotterdam Eén-pansmaaltijd van de Duitsche kolonie Feestgerecht voor arme kinderen De rijkscommissaris, dr. Seyss Inquart heeft Zondag ter gelegenheid van den één-pansmaaltijd voor leden van de Duitsche kolonie een bezoek aan Rot terdam gebracht. Hij heeft een gedeelte van dien maaltijd bijgewoond en ls ver volgens aanwezig geweest bij het ver strekken van warm eten aan arme Rot- terdamsche kinderen. De rest van den middag heeft de rijkscommissaris ge bruikt om een rit door de stad te maken, ten einde een indruk te krijgen van den stand van den noodwinkelbouw, en tenslotte heeft hij zich in het dienstge bouw van dr. Völckers laten voorlichten over het opbouwplan van Rotterdam in zijn huidigen vorm. De één-pansmaaltijd, georganiseerd ten bate van het Duitsche winterhulpwerk, vond in het Brauhaus Monopole aan de Rochussenstraat. In twee groepen hebben de leden van de Duitsche kolonie en andere belangstellenden zich aan tafel begeven; beide groepen telden ongeveer vierhonderd personen elk. Voor de eerste groep begonr de maaltijd om ongeveer twaalf uur, voor de' tweede om half twee. Het gebouw was met de Duitsche nationale kleuren en een por tret van den Führer feestelijk versierd; een kapel van de weermacht zorgde voor de muzikale opluistering. Buiten, aan den kant den 's-Gravendijkwal, stonden de vijf veldkeukens opgesteld, waarin het eten, be staande uit smakelijke en krachtig samen gestelde erwtensoep, werd klaar gemaakt. Aan den eersten maaltijd hebben verschil lende civiele en militaire autoriteiten van de Duitsche bezettingsmacht aangezeten. Alvorens de maaltijd een aanvang nam heeft de heer G. Löcher, in zijn hoedanig heid van Kreisamtsleiter, een kort inleidend woord gesproken, waarin hij gewezen heeft op de moeilijkheid om voor het één-panseten te Rotterdam een geschikte ruimte te vinden. Hierna werd begonnen met het ronddeelen van het eten. Nog maar kort was men hier mee bezig, toen de Rijkscommissaris arri veerde. Hij was vergezeld van zijn echtge- noote, van Generalkommdssar dr. Schmidt, van generaal Schuhmann, van Regierungs- rat dr. Muntinga en van dr. Jutting, even eens Regierungsrat- Dr. Völckers heeft by den ingang van het gebouw den rijkscom missaris begroet. Na afloop van den maaltijd heeft dr. Seyss -Inquart zich naar het schoolgebouw Mathenesserdijk begeven, waar onder de auspiciën van de Notstandsbedhilfe eten werd verstrekt aan ongeveer vierhon derd arme Rotterdamsche kinderen. Mevrouw Seyss Inquart heeft aan al deze kinderen chocolade uitgedeeld. Daarna heeft het gezel schap met auto's een tocht door de stad ge maakt om een indruk te krijgen van hetgeen er tot dusver op het gebied van den nood winkelbouw tot stand is gekomen. Tenslotte heeft de rijkscommissaris en zijn gevolg in het dienstgebouw van dr. Völckers zich door ir. Witteveen en dr. Roloff laten voorlichten over het plan voor den weder opbouw van Rotterdam. Ook elders één-pansmaaltijden. In Amsterdam, Den Haag en Arnhem heb ben eveneens „één-pansmaaltijden plaats ge had, die door de Duitsche autoriteiten op tiatief van den Rijkscommissaris waren organiseerd en waar honderden arme kinde ren hebben aangezeten. Te Amsterdam werd opgediend in het Koloniaal Instituut, te Den Haag in de groote zaal van den Dierentuin, te Arnhem in de Saxen Weimar kazerne. vormende krachten toe, welke wij alleen aan God toekennen. Het pantheïsme ligt bij hem om den hoek. En doordat hij den tijd, hoezeer ook werkend in de dingen, losmaakt van die dingen zelf, om vervol gens de dingen weer aan den tijd te onder werpen, maakt hij zich schuldig aan een nieuwe abstractie. Bij al onze bewondering voor het licht, dat deze groote wijsgeer, die op talrijken een grooten invloed uitoefende, welke ook na zijn dood zal blijven voortduren, op vele problemen heeft doen schijnen, mogen wij het wezenlijke niet voorbijzien, dat hem van ons scheidt. ZON EN MAAN Zonsopgang 13 Jan. 9.45: ondergang 17.51 Zonsopgang 14 Jan. 9.45; ondergang 17.53 Maansopgang 13 Jan. 18.31; ondergang 14 Jan. 9.49. Volle maan Maandag 13 Jan.; laatste kwartier Maandag 20 Jan.; nieuwe maan Maandag 27 Januari. De Nederlandsche Unie Verklaring van het Driemanschap Oe leiding van De Nederlandsche Unie beeft ervaren, dat in den laatsten tijd de meening heerscht, dat vele leden van De Nederlandsche Unie lid zouden zijn van illegale organisaties. De leiding van De Nederlandsche Unie beeft meermalen én langs de eigen organisatorische wegen én in het openbaar hare leden het feit, dat aan het hoofd van haar programma een loyale verhouding tot de bezettende overheid is vooropgesteld en dat de leden daaraan gevolg dienen te geven. Verschillende leden, die hieraan niet voldeden, zijn reeds geroyeerd. Ook thans zal de leiding van de Nederland sche Unie niet aarzelen, op te treden tegen hen, die het lidmaatschap der Unie, tegen de duidelijke uitspraak van het programma en van de leiding in, misbruiken voor illegale doelstellingen, waarmede het volksbelang niet is gebaat. LANDMACHT Bu be.-i-mkking van 10 Jan. 1941 van den raal-majoor N. T. Car stens, daartoe ge tigd door den bevelhebber van de Duitsche macht in Nederland, is op het daartoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag verleend militairen dienst, met ingang van den dat dit besluit, aan den dirigeerend officier van gezond heid der derde klasse W. J S c h e f f e 1 a a r. op non-activiteit van den geneeskundigen dienst deT landmacht: te rekenen van 1 Januari 1941. aan den offici vj-i gezondheid der tweede klasse A O. H. Telle gen. op non-activiteit van den geneeskundigen dienst der lei FELLE BRAND TE VENLO Garage met kantoorgebouwen van een aannemersbedrijf uitgebrand In den nacht van Zaterdag op Zondag is door tot dusverre onopgehelderde oorzaak brand uitgebroken in de garage van het aannemersbedrijf P. Boon gelegen Valuasstraat te Venlo. Onmiddellijk werd de hulp der orandwee; ingeroepen. Onder leiding van opperbrand- meester A. Goossens was deze spoedig met volledig materiaal ter plaatse. Het vuur vond In de garage gretig voedsel, zoodat de brand zich snel uitbreidde, zoodat ook de groote houtopslagplaatsen van de firma van Lieber- gen door het vuur werden aangetast. Dank zij het krachtdadig ingrijpen der brandweer wist men hier echter verdere uitbreiding /an het vuur te voorkomen. De geheele garage, alsmede de aangren zende kantoorgebouwen van genoemd aan nemersbedrijf zijn totaal uitgebrand, terwijl de belendende perceelen belangrijke water schade opliepen. Een drietal personenauto's, die in de garage stonden werden door het vuur verteerd- Naar de oorzaak van den brand wordt een onder zoek ingesteld. De schade is aanzienlijk. De Geref. Jongelingsvereeniging Josia te Barendrecht zal a.s. Woensdag haar gouden jubileum vieren. In eeD dien avond in de Geref. kerk te houden herdenkingssamen komst zal de bondsvoorzitter, prof. dr. K, Dijk van Zwolle, de gedachtenisrede uitspre ken, waarna de pastor-loci, ds. J. Oosterveen, een opwekkend slotwoord spreken zaL De Geref. Jongelingsvereeniging te Oos- ter-Nijkerk viert a.s. Dinsdagavond haar 75- jarig bestaan, 's Middags wordt in de Geref. kerk eenherdenkingsvergadering gehouden, waarin als spreker zal optreden de bonds voorzitter, prof. dr. K. Dijk van Zwolle, met het onderwerp: „Jubileerende erfgenamen", 's Avonds om half acht vangt een intieme samenkomst aan. Dr. Fisehböck bij de Gist- en spiritusfabriek en Von Nelle De commissaris-generaal voor financiën en oeconomie dr. H. Fisehböck, heeft Vrijdag, in p van den landbouwleider Graf Grote, Regierungsrat dr. Heinemann en eenige heeren van zijn staf een bezoek gebracht aan twee groote Nederlandsche bedrijven in Zuid- Holland. Het eerste bezoek gold de n.v. Ned. gist- en spiritusfabriek te Delft. De presi- dent-oommissaris, ir. W. H. van Leeuwen, heette den commissaris-generaal namens de directie hartelijk welkom en gaf vervolgens een kort overzicht van het ontstaan, de ont wikkeling en den huidigen toestand van het bedrijf. Hij wees er op, dat dit bedrijf in zeker opzicht aan het vaderland van den com missaris-generaal, de Oostmark, zijn ontstaan te danken heeft, want daar heeft de stichter de onderneming, J. C. van Marken, een nieuw-ontdekte methode voor de bereiding bakkerijgist leeren kennen en op grond van zijn in de Oostmark opgedane ervarin gen het bedrijf, te Delft opgericht en uitge breid. Onder zijn zaakkundige leiding ont wikkelde zich de onderneming tot een groot bedrijf van de eerste orde, dat thans na een ongeveer 70-jarig bestaan over nevenbedrijven beschikt in België, Portugal en Duitschland, Nederland zelf heeft het ook een reeks nevenfabrieken onder zijn contróle. Het hoofdproduct is steeds gist geweest; als de belangrijkste nevenproducten kunnen worden genoemd spiritus en spoeling. De onderne ming, welker kapitaal nominaal 7.8 millioen gulden bedraagt, behoort zooals ook de hooge beurskoers harer aandeelen aantoont tot de meest kapitaalkrachtige en liquide bedrijven in Nederland. Het aantal arbeiders bedraagt op het oogenblik 900 man; te Brugge werken omstreeks 350 a 400 en te Monheim (Rijnland) ongeveer 100 200 arbeiders beambten. Op initiatief van den stichter zijn voorbeeldige sociale maatregelen genomen, die tot uitdrukking komen in de oprichting van talrijke arbeiderswoningen, ontspanningsge bouwen en in financieele regelingen, welke de leden van het personeel een belang rijk aandeel in de winst en de zekerheid n onbezorgden ouden dag bieden. Na de uiteenzetting door den leidenden directeur, wien de commissaris generaal met groote belangstelling had gevolgd, werd een rondgang door de uitgestrekte fabrieksgebou wen ondernomen, tijdens welken de commis saris-generaal zich tot in bijzonderheden liet voorlichten omtrent de productie- en verwer kingsmethoden van de gist en omtrent de alcoholwinning. Te Rotterdam Het tweede bezoek gold het bedrijf firma Erven weduwe J. van Nelle te Rotter dam, welker zeer moderne gebouwen ieder- opvallen, die van Den Haag naar Rotter dam gaat. De commissaris-generaal stelde eenige vragen over de ontwikkeling, den de tegenwoordige situatie van het be drijf, welke door de directie der onderneming op de meest bereidwillige wijze werden be- a xtwoord. De leider van het bedrijf, de heer C. der Leeuw, wees erop, dat het bedrijf op de verwerking van exotische producten (kof fie, thee, tabak) is ingesteld en dat het dien tengevolge tegenwoordig nog slechts tot be perkte capaciteit kon werken. De commissaris-generaal liet zich op diep gaande wijze inlichten over de mogelijkheid van vervaardiging van surrogaten en juichte het toe, dat de firma van Nelle zich e\ als de andere bedrijven in deze branche middels intensief met deze vraag "bezighoudt. Ook bij de vervaardiging van bruikbare surro gaten moeten nog zekere moeilijkheden wor den overwonnen, daar hiervoor verscheidene grondstoffen noodig zijn, die onder de rant soeneering vallen of uit andere landen moe ten worden betrokken. In verband hiermede deelen wij mede, dat een algemeene regeling voor de pro ductie van goede koffie- en theesurro gaten in Nederland wordt voorbereid. Na bezichtiging van de uiterst modern uitgeruste werkplaatsen en zalen van het bedrijf, dat ongeveer 1400 man personeel telt, hadden de commissaris-generaal en zijn be geleiders gelegenheid een koffiesurrogaat te proeven, dat werkelijk de eigenschap had, koffie-illusies te wekken. Verdronken Vrijdagmiddag is te Venlo zoontje van den slager S. in de p" verdronken. Reacties in de N.C.R.V. Wij lezen in 't laatste nummer van de „Omroepgids" van de Ned. Chr. Radio- Vereeniging: Het was een bemoediging, kennis te nemen van de vele duizenden brieven, die ons na het bekendworden van de nieuwe radio regeling bereikten. Er is als reactie op deze regeling een golf van geestdrift voor de N.C.R.V.-gedachte door ons land gegaan. Bijna alle brieven bevatten dan ook een als „natuurlijk blijven we trouw." Niet allen hebben kunnen schrijven „natuurlijk houden we de Omroepgids". omdat niet allen daartoe in staat xyn bm financieele redenen. Het aantal /an hen, die noodgedwongen dit contactmiddel niet kunnen behouden, echter verdwijnend klein, vergeleken bij de anderen. Sommigen geven twee of drie kennissen op, die voortaan ook een plaats willen hebben in de N.C.R.V.-gelederen. Wij hebben dézen indruk: wie het ook maar kan doen, blijft trouw, een uiterst sporadische uitzondering daargelaten. Bemoedigende woorden zijn ons geschreven. Woorden van geloof en vertrouwen. Wij zijn daar van harte dankbaar voor. Al zal over eenigen tijd de N.C.R.V. mis schien in den aether moeten zwijgen: God niet aan middelen gebonden en Zijn plan werk gaan voort, hoe ook de uiterlijke oi standigheden zijn. Dit gelooven wij, hetgeen beteekent: dit weten we met onwrikbare zekerheid. Laten wij in trouw en gehoorzaam heid doen wat onze hand vindt om te doen, want dat is onze plicht, maar wèt ons ook bij de handen moge afbreken, laten we niet moedeloos worden en denken, dat God nóódig heeft om Zijn raad te volvoeren. „Gods Woord houdt stand in eeuwigheid, zal geen duimbreed wijken". Van moedeloosheid is dan ook in de ont vangen brieven geen sprake. Wel van het tegendeel. MELKWAGEN AANGEREDEN Nabij het station te Wouw, op den rijksweg Bergen op ZoomRoosendaal, is gisterochtend een melkwagen van den melkhandelaar Buyens uit Heerle, bij Wouw, door een vrachtauto, welke uit de richting Bergen op Zoom kwam. aangereden. De negentienjarige U..DEB01K" ,IN OE SMIDSE" K. Ltidschedwar**ir«»t 28 KI. GartmanplanUoen S Jong* Roelensteeg 2ê Damrak 6 Spui 30 AMSTERDAM mignon CEVRIO. Firn LICHT LNKUIH. H. en X VAN SCBUPPEN, VêenenMil KWATTA's MANOEUVRE-REEPEN met geldig Kwatta-Soldaatje en KWATTA's DOL-FIJN REEPEN ijnsle en voedzaamste chocoladereepen Zevenbergen wordt- herbouwd In verhouding tot haar grootte heeft de ge meente Zevenbergen van het oorlogsgeweld veel te lijden gehad. De voorbereiding van den heropbouw heeft dan ook vele maanden beslag genomen. De gemeente heeft de voor den heropbouw benoodigde terreinen in de kom van Zeven bergen onteigend. Te Zevenbergsche Hoek moet dat nog gebeuren; voor dit gedeelte der gemeente heeft men nog slechts plannen, welke aan den gemachtigde voor den Weder opbouw, ir. Ringers, zijn voorgelegd, die zich daarna persoonlijk ter plaatse van den toe stand is komen vergewissen. De nieuwbouw strekt zich hier niet enkel uit tot den aanleg van straten en den opbouw van particuliere behuizingen, doch er moeten ook een nieuwe school, een parochiehuis, een gymnastieklo kaal enz. komen. Het ligt in de bedoeling van het gemeente bestuur allereerst haar aandacht te besteden den bouw van particuliere huizen te Zevenbergsche Hoek, teneinde de gedupeer- :oo snel mogelijk te helpen. Een daartoe bestemd deel van het dorp, gelegen aan den rijksweg, zal met het oog daarop apart be handeld worden. Van het overige deel der voor Zevenberg sche Hoek bestaande plannen kan nog slechts gezegd worden, dat er naar alle waarschijn lijkheid vóór de fraaie dorpskerk een z.g.n. brink zal komen, 28 meter breed en 100 meter lang, met een beplanting van lindeboomen en omzooming van breede trottoirs. Dit nieuwe marktplein zou dan tevens een nieuw winkelcentrum gaan vormen. De aanblik van Zevenbergen zal niet veel veranderen. Hoewel de gronden in de kom onteigend zijn, zal m de particuliere belangen niet sterker worden ingegrepen dan strikt noodig is. Wel staat vast, dat hier de herop bouw gepaard zal gaan mèt een ingrijpende verbetering der volkshuisvesting, waaraan reeds jarenlang behoefte bestond in verband met de aanwezigheid van een groot aantal krotwoningen en veel te bekrompen behui zingen. Vele woningen van deze soort zijn verwoest; haar verdwijning behoeft niet be treurd te worden. Het gemeentebestuur denkt xan den bouw van een groot aantal ge meentelijke arbeiderswoningen en het heeft voorts een terrein van 2% ha achter het gemeentehuis in de onteigening betrokken om voor den woningbouw de noodige expansie te hebben. SCHAAKRUBI^IEK Haagsche Schaakvereeniging slaat Spangen Zaterdag heeft te 's-Gravenhage in het Natio naal Schaakgebouw de wedstrijd Haagsche Christelijke Schaakvereeniging I—Spangen I plaats gevonden voor de competitie klasse IB van den K.N.S.B. De Rotterdammers hebben een ploeg, welke naar hun eigen oordeel sterker is dan die van verleden jaar. Het resultaat van hun eersten competitie-wedstrijd in dit seizoen, een 6%3^4 rege op Staunton, wijst In die richting. De Hagenaars hebben een ploeg, welke onge veer gelijk is aan die van het vorig jaar. Zij debuteerden in dit seizoen met een 6%8% nederlaag tegen het Haarlemsche H.S.G. De Spangenaren waren van oordeel, dat zij dezen wedstrijd zoudt winnen omdat zij, voor al aan de lagere borden, in kracht waren Toe genomen. De wedstrijd verliep echter sterk in het voor deel der Hagenaars. Reeds spoedig wist Dr. Smitskamp zijn clubgenooten aan een 10 voorsprong te helpen en deze voorsprong werd regelmatig uitgebreid. Het werd 2%daar na 5%—%, vervolgens 6—1 en 7—1, terwijl de Spangenaren tenslotte de laatste twee punten in de wacht sleepten, zoodat de eindstand 73 ten gunste der H. Chr. S.V. werd. Beide ploegen waren volledig. Er is aan vrij wel alle borden fel gestreden, terwijl de par tijen haast alle zeer aantrekkelijk waren. De gedetailleerde uitslag volgt nieronder. 1. J. C. GeusebroekChr. Vlagsma 2. Dr. H. SmitskampW. Overgaauw J. B. N. Ruben Sr.J. Koedood 0—1 1—0 V4— ZijlL. Reitsma 10 4. A. W I 5. C. L. RubenJ. Oudenaarden 6. G. J. D AaldersJ. van Dongen 7. A. W. KosterC Groeneveld 8. J. van DijkJ. B. J. Bollerman 9. J. FernhoutL. J. Bekink 10. M. J. JacobsonM. G. Spijkers 0—1 1—0 1—0 1—0 1—0 Totaal De Hagenaars hadden wit aan de even ge nummerde borden. Hieronder volgt een partij uit den wedstrijd. Wit; G. J. D. AaldersZwart: J. van Dongen (Damepion-opening) 1. d4 d5 2. Pf3 Pf6, 3. Lf4 e6, 4. e3 c5, 5. c3 Pc6, 6. Ld3 Ld7, 7 Pe5 c5xd4. 8. e3xa4 Db6, 9. De2 Le7, 10. 0—0 h6. 11. b4 Pxd4, 12. cXd4. Buyens werd zeer ernstig gewond Hij is per DXd4. 13 Ld2 Tac8. 14. Pc3 Lxb4.15. Pb5 LXb5, auto naar het r.k. ziekenhuis te Bergen o overgebracht. De wagen werd vernield, ging verloren. i Zoom 16. Lxb5+ Ke7, 17. Lx b4+ Dxb4! 18. Tfel i meLk Dd6 19. f4 Px4 20. Ld3 Pf6 21. Tadl Thd8 22. f5 Pd7 23. Pxf7. Zwart geeft op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1