DE BRUIDSJAPON Houten hulpkerk te Arnhem verbrand MAANDAQ g JANUARI 194T DE STRIJD OM BARDIA De Engelschen bij Bardia tot den aanval overgegaan Hel Ilaliaansche hoofdkwartier publi- ceeri weermachlsbericht no. 211. Het luidl als volgt: In het grensgebied van Cyrenalea aan het front van Bardia, is de vijand Vrijdag tot den aanval overgegaan met rijn strijd krachten te land. ter zee en in de lucht. De groote veldslag, die sedert 9 Decem ber woedt, is hervat Onze troepen, die onder bevel staan van generaal Bergan- xolL bieden met uiterste hardnekkigheid weerstand en brengen den vijand aanzien lijke verliezen toe. Luchtformaties nemen voortdurend aan de strijdhandelingen deel en richten bommen en mitrailleurvuur op de vlooteenheden, de troepenbases en de gemechaniseerde strijdmiddelen van den vijand. De slag duurt voort. Drie onzer vliegtuigen zijn niet op hun basis terug gekeerd. Aan het Grleksche front activiteit van weerskanten van patrouilles en artillerie. Ondanks de ongunstige weersomstandigheden hebben onze bombardementsformaties een doeltreffende offensieve actie ondernomen tegen vijandelijke militaire installaties en troepenconcentraties. In Oost-Afrika, aan de grens van den Soe dan, optreden onzer artillerie met zichtbare resultaten. Pogingen van den vijand om onze vooruitgeschoven posten te verrassen werden snel te niet gedaan door de felle reactie van ons vuur. Vijandelijke vliegtuigen hebben een onzer bases gebombardeerd, zonder schade te veroorzaken. Een onzer duikbooten, die onder bevel staat van kapt. Giuseppe Caridi, heeft op den Stillen Oceaan Engelsche koop vaardijschepen met een inhoud van 15,000 ton tot zinken gebracht. Tot dusver heb ben onze op den Oceaan werkende duik booten 138,000 ton vijandelijke scheeps- ruimte in den grond geboord. In zijn weermachlsbericht no. 212 maakt het Ilaliaansche opperbevel gisteren het volgende bekend: Gisteren (Zaterdag) heeft de veldslag aan het front van Bardia met toege nomen hevigheid den geheelen dag voort geduurd. De gevechten zijn thans nog gaande. Formaties jacht- en gevechts vliegtuigen hebben daaraan deelgenomen door op verscheidene plaatsen vijande lijke troepen met mitrailleurvuur en bom men te bestoken en pantserwagens on schadelijk te maken en te vernielen. On danks het helfdhaftige gedrag van onze eenheden te land en In de lucht, zijn eenige verdedigingswerken in handen van den vijand gevallen. De luchtmacht heeft herhaalde malen de vijandelijke vlootstrijdkrachten, gelegen ter hoogte van Bardia, alsmede de gemotoriseer de colonnes gebombardeerd. Vijandelijke luchtaanvallen op ons gebied hebben lichte schade berokkend aan personeel en materiaal. Tijdens luchtgevechten hebben onze jagers tot dusver acht vijandelijke vliegtuigen bran dend neergeschoten. Drie van onze vliegtui gen zijn niet teruggekeerd. Aan het Grieksche front hebben 'wij, tijdens een optreden van plaatselijk karakter, wape nen bemachtigd en krijgsgevangenen ge- maakt. Luchtformaties hebben op marsch zijnde vijandelijke troepen met machinege weren beschoten en gebombardeerd. In Oost-Afrika hebben vijandelijke vlieg tuigen op eenige plaatsen in Somaliland bom- - men en pamfletten laten vallen. Aan de grens van den Soedan heerschte de gebruikelijke activiteit van de artillerie. Bardla's langdurige verdediging In zijn toespraak voor de itaiiaansche weer- macht heeft Ansaldo, de hoofdredacteur van de telegrafo gisteravond over den slag om Bardia verklaard: Het feit dat de vastbera den, krachtige en schitterende verdediging van Bardia door generaal Bergónzoü, twintig dagen lang heeft geduurd, is voor Italië, ook wanneer Bardia valt een reden om trotscb te zijn. Bardia is geen vesting. Wel is het met veldfortificaties versterkt doch het stand houden'der Italianen is alleen aan hun hel denmoed te danken Het militaire resultaat van deze heldhaftige verdediging van Bardia is duidelijk te zien. Door het twintig dagen lang standhoudenis het Engelsche offensief onderbroken en aan de Itaiiaansche troepen in Libye tijd gegeven om zich te verzamelen Door hun tegenstand nebbén generaal Ber- gonzoli en zijn troepen aan de geheele wereld j laten zien, dat de gevechtswaarde en de strijd- geest van het Itaiiaansche leger onaangetast zijn. Wat ook het lot van Bardia moge zijn, op welk uur het ook moge vallen, *de helden daden van zijn verdedigers verplichten iede- ren Italiaan tot dank en zijn tevens een aan sporing voor het geheele Itaiiaansche volk. Branden en ontploffingen in Bristol Het Duitsche weermachtsbericht Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft Zaterdag bekend gemaakt: Ondanks den slechten weerstoestand heeft de verkenningsactie van het luchtwapen Vrij dag goede resultaten opgeleverd. In Zuid-Oost Engeland werd een vliegveld met succes aan gevallen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben vrij sterke Duitsche gevechtsformaties de havenstad Bristol aangevallen. Talrijke bommen van allerlei kaliber veroorzaakten groote, aaneensluitende branden en ontplof fingen, die op verren afstand zichtbaar waren. Bovendien werden bomaanvallen gericht op andere belangrijke doelen in Zuid Engeland. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den naoht van drie op vier Januari op vier plaat sen in Noord-Duitschland aanvallen gedaan. Daarbij wierpen ze in hoofdzaak brandbom men op gesloten woonwijken, waar een aantal branden ontstonden. De militaire en vooi oorlog belangrijke schade is onbeteekenend. Twee Britsche vliegtuigen werden neerge schoten, waarvan een door marinegeschut. Een Duitsoh vliegtuig wordt vermist Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Het luchtwapen ondernam gisteren (Zater dag) slechts gewapende verkenningen. Lucht, foto's bevestigen de goede uitwerking van den aanval op Cardiff in den nacht van 2 op 3 Januari. In den afgeloopen nacht werden Avon- mouth, dat als havenplaats voor Bristol van bijzondere beteekenis is, alsmede verscheidene andere belangrijke militaire doelen aan het Kanaal* van Bristol met sterke krachten op succesrijke wijze aan gevallen. Vijandelijke vliegtuigen vlogen vannacht slechts met zwakke krachten naar het Duit sche Rijksgebied. Zij lieten op enkele plaat een gering aantal bommen vallen, die slechts onbeteekenende materieele schade aanrichtten. Er werd geen schade berokkend aan militaire of voor de oorlogvoering be langrijke doelen. Het D.N.B. meldt, dat Bristol en Portishead, alsmede Newport op het eiland Wight en Bournemouth Zaterdagnacht door kleine formaties met bommen werden bestookt. Lichte Duitsche formaties hebben Zaterdag overdag, afzonderlijk en in kleine groepen, vluchten naar Engeland ondernomen en aan vallen gedaan op militaire doelen. In Rams- gate ontstonden zware branden. Een van onze vliegtuigen deed van zeer geringe hoogte een aanval'op een vijandelijk vliegveld en plaatste voltreffers op een hangar en op schuil plaatsen. Britsche mededeelingen over de aanvallen Het Britsche ministerie van luchtvaart en het ministerie vóór de binnenlandsche veilig heid hebben gisterochtend bet volgende be kend gemaakt: Zaterdagnacht kort na het vallen van de duisternis hebben vijandelijke vliegtuigen eenige aanvallen ondernomen, die het grootste deel van den nacht aanhielden. De aanval was voornamelijk gericht op een stad in het Westen van Engeland. Er ont stonden branden en er werd eenige schade aangericht Er werd een aantal personen ge dood en gewond. Ook vielen bommen op eenige plaatsen in Zuid-Wales en andere stre ken. In Londen duurde, het alarm eenige uren. Met tusschenpoozen werd des nachts kanongebulder vernomen. De Engelsche berichtendienst heeft mede gedeeld, dat in den loop van den Zondag vijandelijke machines nu en dan boven En geland bommen hebben uitgeworpen. In de eerste plaats zijn bommen gevallen in twee steden in Oost-Anglia In beide steden hebben de Duitsche bommen „eenige schade aan ge bouwen" veroorzaakt. In den loop van den middag Is er te Londen korten tijd lucht 'arm geweest Zondagavond nieuwe aanvallen De Engelsche berichtendienst heeft gister avond medegedeeld, dat Zondagavond na het invallen der duisternis Duitsche vliegtuigen boven verscheidene deelen van Engeland" verschenen zijn. In het stedelijk gebied van Londen was betrekkelijk vroeg luchtalarm. Nadere bijzonderheden werden nog niet medegedeeld. Geen zakenleven nyer in Southampton Britsche kanonneerboot ondergegaan Naar Stefani uit San Sebastiaan meldt, deelt de Britsche admiraliteit mlde. dat de kanonneerboot Aphis voor Bardia is getroffen en dat de bloedverwanten der slachtoffers op de hoogte zijn gebracht Volgens een officieele mededeeling van het staatsdepartement, aldus het D.N.B. uit Washington, is het Amerikaansche consulaat te Southampton gesloten, aangezien daar In het geheel geen zakenleven meer is. Verbinding Londen-Lissabon verbroken Sinds Zaterdagochtend is de telefonische en telegrafische verbinding tusschen Lissabon en Londen verbroken, aldus meldde het D.N.B gisteren uit Lissabon. De Engelsche en Ame rikaansche correspondenten te Lissabon had den Zaterdagavond laat nog geen verbinding met de Britsche hoofdstad kunnen krijgen. LITTHAUER- M AG EN BITTER Geweldige vuurzee vernielt de City Htt D.N.B. meldt uit Stockholm: Uit Zweedsche berichten blijkt, dat, zooalt ieen Zweedsche- correspondent zich uitdrukt, aan herbouw van de door den jongsten en grooten Duitschen luchtaanval op Londen verwoeste City in het geheel niel meer kan worden ge dacht, doch dat men gedwongen zal zijn, het geheele stadsdeel neer te halen. Het gebied van de City, dat volgens neu trale berichtgevers geheel met den aard bodem gelijk gemaakt is, en waar practisch geen enkel huis meer staat, heeft een uit gestrektheid van ongeveer anderhalve tot twee vierkante kilometer in het middelpunt waarvan de straten Cheapside, Newgate en Aldersgate, meer naar het Zuiden de onbe schadigde St. Paul's kathedraal en in het N.O. London-Wall en Forestreet liggen. In dit gebied, het oeconomische en financieele centrum van- het Britsche wereldrijk, is volgens een ooggetuigeverslag van den Lon- denschen correspondent van Swenska Dag- bladet alle leven uitgedoofd. Straten en huizenrijen zijn vaak niet meer te onder scheiden en vormen een groote puinhoop. Slechts hier en daar ziet men de zwart beroete overblijfselen van wat eens een trotsch zakengebouw van zes of meer ver diepingen was. Dit gebied, dat het ergste werd getroffen, is volgens het verslag de eigenlijke kern van de verwoeste City. He* door den aanval getroffen gebied, waarin nog meer verwoestingen van allerlei aard geconstateerd kunnen wor den, reikt echter naar een ooggetuige kon zien, in het Westen via Fleetstreet tot het Strand. In het Noorden verder dan het Paddington station en Cherter- house, in het Oosten tot Bishopsgate en in het Zuiden tot den Noordelijken oever van de Theems. Dit is een gebied van bijna vier vierkante kilometer, waar •veneeiu geheele stratencomplexen ver woest werden, waar geen straat door de vlammen onaangetast of onbeschadigd bleven, waar alle gas-, water- en elec- trische leidingen verbroken ot bescha digd werden en waar ook alle telefoon verbindingen nog gestoord zijn. Bijna acht dagen na den aanval werd aan de neutrale dagbladcorrespondenten toege staan. door de geheel verwoeste straten der City een rondgang te maken, voor zoover dit dan mogelijk was. De Londensche correspondent van Svenska Dagbladet meldt hierover: Evenals te Coven try en Bristol veranderden zich bij het begin van den nachtelijken aanval op de City de vele honderden afzonderlijke branden tot een geweldige vuurzee, welke een dusdanige hitte uitstraalde, dat de brandweerlieden niet dichterbij konden komen. In alle straten dm Aldersgate. Forestreet. London-Wall en tusschen de St. Paul's kathe draal en Newgate staat nauwelijks nog een gebouw, dat niet tot de grondmuren is afge brand. Menigmaal zijn zelfs de voorgevels der huizen verdwenen In de meeste gevallen staan zij echter nog met hun uitgebrande ramen als dunne spinnewebben, vijf en zes verdiepingen hoog, terwijl zich achter deze gevels niets anders meer bevindt dan puin. Alle verdiepingen met haar machines, de trappen met de liften, liggen in een geweldige chaos door elkaar, daar waar eens kelders waren. Het verwoeste gebied der City maakt een .iog veel meer beklemmenden indruk dan de door brand verwoeste stadsdeelen in de Engelsche provinciesteden, daar in de City de huizen veel grooter en hooger waren. De ruines zien er daarom veel verschrikkelijker uit In een andere stad, zoo meent de Zweed sche correspondent, zou een dergelijke ver woesting als die in de City, de zakenwijk van Londen, het leven der stad volledig verlamd hebben. Engelsche havens onderbuur Het D.N.B. meldt, dat Bristol en Newport op het eiland Wight en Bournemouth Zater dagnacht door kleine formaties met bommen werden bestookt. Lichte Duitsche formaties hebben Zaterdag overdag, afzonderlijk en in kleine groepen, vluchten naar Engeland ondernomen en aan vallen gedaan op militaire doelen. In Rams- gate ontstonden zware branden. Een van onze liegtuigen deed van zeer geringe hoogte een aanval op een vijandelijk vliegveld en plaatste voltreffers op een hangar en op schuilplaatsen. Frankrijk zal zijn roeping in Syrië nakomen Naar uit Beiroetgemeld wordt heeft de ieuwe Fransche hooge-commissaris voor Syrië en den Libanon ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding te Beiroet de vertegen woordigers van de Syrische pers ontvangen, zijn dank uitgesproken voor de hartelijke ontvangst, die de bevolking hem had bereid en de groeten overgebracht van het staats hoofd, maarschalk Pétain, die de verzekering gegeven had, dat Frankrijk geenszins afstand gedaan heeft van zijn traditioneele roeping het Naburige Oosten en besloten is elke ongevraagde inmenging in Syrië met alle middelen te keeren. Generaal Dentz verklaarde, dat hij als hooge-commissaris het roer wil houden tot een beslissende regeling van de huidige moeilijk heden op het gebied van de internationale politiek bereikt is. Deze verklaringen worden volgens het A.N.P. in politieke kringen opgevat als een waarschuwing voor de aanhangers van de Gaulle en de talrijke Britsche agenten. Slaat van beleg in Jeruzalem Het D.N.B. meldt uit Beiroet: De Engelsch-gezinde partij van den onlangs vermoorden Fakhri Nasjasjibi. die bijna uit sluitend uit leden van zijn groote familie bestond, heeft, naar uit Jeruzalem gerr.eld wordt, besloten zich te ontbinden. Vrijdag werden toen onder de Arabische bev.Uking van Jeruzalem biljetten uitgedeeld met de mededeeling, dat het verdwijnen van Fakhri Nasjasjibi bewijst, dat de Arabische revolutie van 1936 in vollen gang is. Als antwoord hierop hebben de Britsche autoriteiten den staat van beleg in Jeruzalem afgekondigd. Heftige sneeuwstormen in Roemenië Zaterdag en Zondag heerschten in Roemenië ongewoon heftige sneeuwstormen, Zaterdag waren des middags reeds talrijke telefoni sche verbindingen met het buitenland ge stoord, terwijl het telefoonverkeer in het land zelf practisch stil lag. Alle treinen hadden vertraging, de scheep vaart op de Zwarte zee werd gestaakt de schepen die zich op zee bevonden, waren ge dwongen hun toevlucht te zoeken in de naastbij zijnde haven. (S.P.T.) Teruggekeerde krijgsgevangenen Naar onze correspondent te Brussel ons meldt komen de sinds Juni in Duitschland verblijvende Belgische krijgsgevangenen in steeds grooteren getale naar hun vaderland terug. Schier iederen dag arriveeren treinen met gerepatrieerde militairen te Antwerpen. Het zijn meestal officieren van het reserve kader, alsmede onderofficieren en soldaten welke niet tot het actieve leger behoorden. Het aantal van 4 tot 21 December te Antwer pen aangekomen Belgische krijgsgevangenen die vervolgens in vrijheid werden gesteld be droeg niet minder dan 23,633. In het geheel zijn reeds ongeveer 65,000 militairen uit hun krijgsgevangenschap teruggekeerd. Zes schepen uit Buenos Aires naar Frankrijk S.P.T. meldt uit Buenos Aires: Volgens een mededeeling uit scheepvaart kringen, zullen zes schepen Maandag de havens van Buenos Aires met bestemming voor het onbezette Frankrijk verlaten. Het zijn de Mendoza (8199 ton), De Aurigny (9988 ton), de Formosa (9975 ton), de Campan (10,860), de Patiola (3891 ton) en de Kajak (3234 ton). De eerste vijf zijn Fransche sche pen, en'de Kajak is een Argentijnsch schip, dat onder Fransche vlag vaart. Alle schépen hebben levensmiddelen geladen. In scheep vaartkringen wordt verwacht, dat de Engel sche oorlogsschepen het transport zullen aan houden. Binnenlandsch Nieuws Tuberculose-epidemie In da gemeente Uleslraie. Op advies van dr. Hermans te Sehimmert, is dezer dagen een aantal kinderen, dat te Ulestrate de bijzondere school bezoekt, daar van teruggehouden en onder geneeskundige behandeling gesteld. Het resultaat van het medische onderzoek was, dat elf leerplichtige kinderen onmiddellijk naar het sanatorium te Venlo, moesten worden gebracht. Twee andere personen van ongeveer 20 j., die in ernstigen graad besmet bleken, zijn in het sanatorium te Hom opgenomen. Bij deze 13 personen is met zekerheid tuberculose geconstateerd en verpleging in sanatoria bevolen. Daar naast zijn evenwel nog verscheidene kinderen gelast thuis het bed te houden, omdat zij nog niet in ernstige mate aangetast bleken te zijn. Deze epidemie heeft ui-eraard veel onrust verwekt onder de ouders Van medische zijde is de haard der besmetting opgszocht en ge vonden. Gebleken is, dat een persoon, die reeds jaren tuberculeus was en die niet op de juiste wijze scheen te worden behandeld, geregeld een groot gezin bezocht,-vanwaar de besmetting overging op de schooljeugd. Tijdens een godsdienstoefening in het gebouw van de Ned. Herv. Gemeente werd de brand ontdekt In verband met de uitbreiding van de ge meente Arnhem in dit stadsdeel en in af wachting van den bouw van een definitief kerkgebouw, had de Nederduitsch Hervormde gemeente van Arnhem in dit gedeelte van de stad een houten hulpkerk laten plaatsen, welke pl.m. 200 personen kon bevatten. Zon dagmorgen tijdens den dienst, welke door ds. A. Drost, emeritus-predikant te Arnhem werd geleid, bemerkte een der aanwezigen, dat houten koker, welke om een met asbest be veiligde kachelpijp was aangebracht, vlam had gevat. Hij waarschuwde den koster, die met behulR van een snelblusscher. het vuur tever geefs trachtte te dooven. Onderwijl werd de dienst onderbroken en verlieten de aanwezigen, zonder eenige pa niek: het kerkgebouw. Men alarmeerde de brandweer, die na eenl- gen tijd verscheen en met een paar stralen den strijd tegen het vuur aanbond. De vlam men hadden echter inmiddels grettig voedsel gevonden in het geheel uit hout opgetrokken gebouw, dat dan ook tot den grond toe af brandde. Het dak stond spoedig in lichter laaie en hoog sloegen de vlammen boven het gebouw uit. In ongeveer een half uur tijds was het kerkje in een hoop smeulende asch veranderd. Slechts een gedeelte van een aan de achterzijde gelegen zaaltje is, hoewel zwaar beschadigd, blijven staan. De - stoelen heeft men nog kunnen redden, alsmede fraaien ouden statenbijbel, welke op het spreekgestoelte lag. doch het orgel (een groot harmonium), alsmede een bronzen luidklokje, ging verloren. De schade wordt op ruim 10,000 gulden ge raamd. Het gebouw was tegen brand verzekerd. Het was eerst eenige maanden geleden in ge bruik genomen. DE DIJKVAL OP NOORD- BEVELAND De schade is ernstiger dan aanvankelijk werd vermoed Onze Zeeuwsche correspondent meldt ons: De groote dijkval in den Leendert Abraham polder, gelegen op Noord-Beveland, blijkt nog ernstiger dan aanvankelijk gevreesd werd. Met man en macht wordt thans gewerkt om den polder, die 146 ha groot Is, te behouden. Over een lengte van ongeveer 100 meter is een steenglooiïng in het water verdwenen, de bui tenberm en het buitenbeloop van de zeewe ring zijn grootendeels vernield en ook de kruin van den dijk is voor een groot gedeelte weggevallen, zoodat de afstorting reikt tot in het binnenloop. Het zal voornamelijk van het werk der komende dagen afhangen of de beschadigingen zich nog verder zullen uit strekken en of de polder behouden zal blijven. Ruim 30 personen zijn bezig het geslagen gat te dichten. Op de binnenberm langs de dyksloot wordt een dam van zandzakken op geworpen. Aan de zeezijde wordt deze dam met schorgrond versterkt en daarna zal ge tracht worden den schorgrond aan de buiten zijde van den dijk te bekleeden met rijsbeslag. Alles wordt ingezet om te probeeren op den dijk een waterkeering tot stand te brengen van 1.50 boven dagelijksch hoogwaterpeil. Het werk vordert echter langzaam, daar de schor grond van ver met door paarden getrokken wagens moet worden aangevoerd. De vorst heeft n.L den kleigrond bij den dijk zoo hard gemaakt dat deze voor dichting van het gat niet gebruikt kan worden. Door den dijkval worden 12 hulzen en 5 landbouwschuren bedreigd. Als de val zich mocht voortzetten, loopt zelfs het dorp Kats nog eenig gevaar. De hoofdingenieur van den provincialen waterstaat, ir. van Leeuwen déelde ons mede, toen hij juist van een inspectietocht naar Noord-Beveland was teruggekeerd, dat hij den toestand vrij zorgwekkend achtte. Hij zeide de heele schade nog niet te kunnen overzien, omdat door het ijs dat zich voor den polder bevindt nog geen peilingen konden worden verricht. Vast staat echter wel dat de herstellingskosten aanzienlijk meer dan 100,000 zullen bedragen. Ir. van Leeuwen vestigde er onze aandacht op dat Noord-Beveland in enkele jaren tijd reeds door drie groote dljkvallen is geteisterd. Dijkvallen komen nergens ter wereld voor behalve in Zeeland. De theoretische verkla ring van den dijkval berust op de samenstel ling van den ondergrond, die zeer gemakke lijk water opneemt. Door verlaging van druk op den grond gaat de ondergrond verschuiven trekt deze de bovenlagen mee. Een afdoen de bestrijding is nog niet gevonden. De thans bedreigde polder werd in 1853 bedijkt en ligt vrij hoog. Wellicht draagt dit laatste er toe bij dat hij behouden kan worden. Wij voegen hieraan nog toe, dat dijkvallui in elk jaargetijde kunnen gebeuren, ook bij het mooiste weer van de wereld. De onvaste ondergrond van Zeeland wordt door de ge weldige eb- en vloedstroomen uitgeschuurd. Diepe geulen komen soms tot vlak onder de kust ic het gebied van de Oosterschelde, men vindt er dieptes van 50 en 60 meter, dat is dan er water staat in de Noordzee tus schen onze en de Engelsche kust Op Noord- Beveland vooral zijn tal van voorbeelden van die uitschurende werking te zien. Henri Bergson t-r Te Parijs is overleden de FranscL soof Henri Bergson, geboren in doorliep de hoogere normaalschool^ de in de wijsbegeerte en promovi doctor in de letteren in 1889. Hij eF (Foto: eigen"' tot de grootsten onder de Fransche jbl fen en was als zoodanig in en buiteaaï rijk erkend. Hij heeft als hoogleerft het Collége de France gedoceerd enjrg van de academie voor ethische en w wetenschappen en lid van de Acadénjeh faise. Ito: b De zangeres Tilly Koenf03 overleden p Te 'sGravenhage is Zaterdag de |n zangeres Tilly Koenen overleden. er' Mathilda Carolina Koenen werd 25 7 ber 1873 te Salatiga op Java gebol genoot tot 1900 haar zangopleiding conservatorium te Amsterdam onder van Zanten en maakte daarna naam a concerten, niet alleen hier te lamTgj ook in Amerika, Engeland, Scam Oostenrijk, enz. Zij was begiftigd met ji orde voor kunst en wetenschap. Ten huize van haar thans hoogl oud-leerares is zij thans gestorven. Het stoffelijk overschot zal Dinsdag L verascht na aankomst van den trein ft te Westerveld. Vier minderjarigen veri De commissaris van politie, chef j bureau kinderpolitie te Amsterdam, namens de ouders opsporing gende minderjarigen: Antoon Evert van der Haas, oud fdei signalement: lang ongeveer 1.70 mete haar, bruine oogen, draagt veelal bfsm hoornen montuur, puistjes in het P® blauw colbert costuum, groene deukftoLz° der lint, bruine winterjas, lichtgrijs g%tor; overhemd, donkerblauwe das, zwarte lan lage zwarte schoenen. Deze jongemanhee sedert 26 December vermist. in Willy de Leeuw, oud zestien jaar. ment: flink postuur, donkerbruin haar, bruine oogen, Israelietisch type, zicht, bleeke gelaatskleur, lange grijz )ub dybeer" mantel, donkergroene jurk, bruine schoenen, beige kousen, bruii tasch, waarin lichtbruin damestaschji Hilversum gezien en wordt sedert cember vermist Annie ten Have, oud veertien jaar, lement: lang ongeveer 1.65 meter, blond haar, bruine oogen, donkerblauw^ grSene mantel, lage bruine schoenen," hoofds en Antoinette Wilhelmina Huivenaar, c tien jaar. Signalement: lang ongevi meter, gezet postuur, bol gezicht, donk haar, frisch uiterlijk, grijs groene blauwe mantel met bont. Zwart satiji roode geblokte blouse, bruine kousen, blauwe hoed met lichtblauw punt aafAA zijde, zwarte gummi laarzen. Deze beide laatste meisjes zijn eikaars gezelschap. Russische gezanten op den I b" naar Moskou De Russische gezant in Zuidslavit kow, heeft zich Zaterdagavond naar pest begeven. Hij vertrekt met zijn aldaar naar Moskou. Uit Boekarest en Sofia werd Zoi meld, dat ook de Russische gezantei op verzoek van het Russische volks sariaat van buitenlandsche zaken m kou reizen om verslag uit te brengen. Bl blf ELECTRISCHE STOFZUIGERS voor elk tapijt, voor elke 0 N.V. COUZY, le Middelland/ Rotterdam. f KRISTMANN GUDMUNDSSON 45) Kolfinna bleef dien herfst en winter thuis; zij en Finnur zagen elkaar bijna eiken dag; ze reden schaatsen of gingen sleden als het werk was afgeloopen. Hij was niet bang, als het maarniet te wild ging. Op een helderen winteravond, toen er dik sneeuw lag, stelde Kolfinna voor, .om de slede een eind hooger den heuvel op te trekken. Finnur wilde liever niet zoo hoog gaan. „Denk eens wat een vaart we zullen krijgen; we konden onze beenen wel breken," zei hij. Kolfinna rilde even; ze begon te lachen. „Ben je bang?" klonk het plagerig. Toen zweeg hij en ging met haar mee net zoo hoog als ze wilde. Halverwege den heuvel bleef ze staan. Ze zetten zich op de slede en voort ging het, al sneller en sneller! De sneeuw vlokken dwarrelden om hen heen zoodat ze bijna niet voor zich uit konden zien. Kolfinna stuurde naar de zwarte rotshelling bij Hamrafell; ze trilde van opwinding. Het ijs was mooi glad. Met een krankzinnige vaart vlogen ze er overheen; het was alsof de slede nooit weer stil z^u staan. Midden op het meer zette Finnu/ op eens zijn voet op het ijs om te remmen; de slee draaide eenige malen in de rondte, tot zij haar vaart verminderde, zoo dat zij konden stoppen. Kolfinna sprong er vlug af, strekte voldaan haar mooi, goedgevormde lichaam. „Het was heerlijk!" riep ze. „Dat moeten we nog eens doen, maar je moet mij laten sturen, anders slaat de slee nog om!" Finnur bleef stil zitten op den rand van de slee alsof hij niets hoorde. Een heele poos bleef hij zitten, toen vroeg ze scherp wat hij toch had. Ze werd altijd ongeduldig als hij dien ver wijtenden blik in zijn oogen had en dien slappen trek om den mond. „Zullen we weer naar boven gaan?" vroeg ze. Hij stond op, schudde zijn hoofd en sloeg den weg naar huis in. Het was alsof hij niet vast op zijn beeen stond. Ze maakte zich ongerust. Hij kon die snelle vaart zeker niet verdragen; hij had misschien iets aan het hart. Ze volgde hem schuldbewust met de slede. Maar den heelen weg over kon ze niet laten zich te ergeren, dat ze dien heerlijken tocht niet nog eens kon maken. En terwijl ze daar over liep te denken, dacht ze op eens aan Skule. Hij zou zeker met haar meegegaan zijn zoo vaak ze maar wilde, al was het tot den al'lerhoogsten bergrug. Haar stem klonk wat koel, toen ze Finnur goeden dag zei. Skule's smal, levendig ge zicht stond haar zoo duidelijk voor oogen en er was nog .ets anders, dat haar wonderlijk te moede maakte, iets, dat zij niet onder woorden kon brengen. Ze had een onuitsprekelijken lusl om onaardig tegen Finnur te zijn. Dien winter kreeg zij een brief van Skule. Tegen het voor jaar zouJiij thuis komen. Het was slechts een korte brief. „Ik heb je zooveel te vertellen, dat ik er niet aan beginnen kan," zoo eindigde hij. Kolfinna werd er warm van, toen zij die weinige regels las. En verscheidene dagen verdiepte zij er zich in hoe prettig het zou zijn als Skule terug was en zij weer met hfin drieën by elkaar zouden zijn: zij, Finnur en Skule, net als vroeger. DERTIENDE HOOFDSTUK Skule Bardason was op weg naar huis. Den volgenden avond zou het schip van Bergen vertrekken. Hij moest Noorwegen vaarwel zeggen. Dien nacht sliep hij niet veel en tegen tweeën kleedde hij zielman. Hij ging in de kleine hotelkamer zitten en schreef een brief aan Kolfinna den laatsten. De brief zou met hetzelfde schip gaan als hij, maar zou haar bereiken lang voor zijn komst; hij had nog veel te doen voor hij naar het dal kon terug keeren. Hij vertelde van zijn ondervindingen en zijn plannen voor de toekomst. „Herinner je je nog nog die kleine beek, die oyer de weide van Hamrafell loopt? Daar ga ik een dam leggen, dan stroomt, het water in het voorjaar over de weide. Je weet hoe droog het er is. Ik wil ze thuis eens laten zien hoe je een boerderij moet drijven. Ik zal van hier mee nemen het mooiste en het beste wat ik hier gevonden heb. Want nu blijf ik thuis; thuis op IJsland Ik heb, vóór ik er op uit trok, I nooit geweten, dat ik zoo'n echte IJslander ben. Ik zou in het Laxa-dal wel duizend vruchtboomen willen planten; ze'7 5* hier zoo prachtig iin het voorjaar met hun wit en rose 7# Als een sprookje zou het worden op Hamrafell; langs allT 8« zouden wilde rozen groeien. Alle jongens moesten er trekken. Je slaapt thuis zoo gemakkelijk in. Ik herinnerfdrec ze praatten en preekten in onze jeugdvereeniging en ho&"£, tig het klonk als zij ons aanspoorden om „goed en bloefei> te hebben voor ons sagenrijke vaderland. Ze meenden F1-2^ goed, maar het «was niets dan hol gepraat, zie je. Akrave wereld in gaat, krijg je een zuiverder kijk op het levenl? Ij verheug ik er me op om weer thuis te zijn!" 37 Skule Bardason was terug. Op Hamrafell weerklonf*®10 merslagen; den heelen zomer kraste de zaag; als het was, kon je het hooren, heel aan het andere einde van Fi5.j. zoo dat de menschen het werk neerlegden om te luistejn-2*' was of er plotseling iets veranderd was in het dal, er jyerd. nieuws, iets vreemds gekomen, dat de bewoners P7 4-5' maakte. Het was lang geleden, dat er in het dal geboJg£- geworden. P8 In het begin van de lente waren Skule en een deftig^®cht deling op Hamrafell gekomen om alles nauwkeurig op t«d-HÖ dien zelfden dag waren zij weer verdwenen. Twee wek882'» was Skule alleen teruggekeerd. Hij kocht en huurde paarden in het dal en reed er mee naar de handelspij K" 1 volgende dagen gingen er zwaar beladen karren langs df-G-2*V wen weg, die eindigde bij de weiden van Hamrafell. tember ten einde was, stond, er een aardig, klein huis Cr.40j; steenen kelder en een gegolfd-ijzeren dak. (Wordt 1 ielCr. v4V, Jieli

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2