llirunif ^riJtsrljr (iourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ^nentspry it: maanden in Lelden en In plaatsen een agentschap gevestigd Is 2-39 tv-eek 18 ot Losse nummers 5 et MJ vooruitbetaling. ntieprijzen ct per regel Ingezonden Mede ogen 45 ct per regel Minimum »els. Bewijsnummer 5 ot Bij co» belangrijke korting No. 6B20 MAANDAG 6 JANUARI 1941 Bar. Redactie en Adminiatratie BREESTRAAT L23. LEIDEN. Telefoon 22710. Abonnementen, Advertenties, i 21e Jaargang ti deel onzer Lezers ngrijpende wijziging in ^wegverkeer zullen op Iden plaatsen onze lezers, porloopig, de krant wat „jarigen. Wij roepen de |ng onzer lezers in. Wij t zij met ons blad mede- v jdaarom zal ons beroep yeefs zijn. DIRECTIE. Q i ATS DER VROUW jekt in deze maanden niet aan j welke de plaats van den jezen tijd willen aangeven, tegel geen publicaties, die de p verduren. Dat is de bedoe- l, al zal het terrein van de riHMiMral eens kleiner zijn en de lan zijn geesteskind wel eens |e schrijver heeft beoogd. Wij et niet allen koks zijn, die >22 y 4 dragen, en men kan zich ook geroepen achten, zijn stem g <[gang van het leven te doen is hard, maar waar: In zulke g J zelfs de wil, het goede te steeds worden geprezen, ardeering moeten wij hebben ■aarlijk gefundeerde poging, den tijd te schetsen en de |den mensch daarin aan te ilk een poging willen wij ;je, dat Dr. Jane de Iongh den titel „De vrouwen ;ave van Scheltens en Giltay Het is een boekje, de dusgenaamde vrouwen- bch zonder die eenzijdigheid, jr dat streven, de vrouw niet icwaardig, maar zelfs gelijk en aan den man, waardoor iet minst in onzen kring, met duw zijn geworden. fieruit niet af, dat wij tegen ttingen uit dit boekje geen :ouden hebben. Die hebben wij willen daarvan ook doen wij loven het, dat hier de werd gezocht in allerlei vage jn, in redeneeringen, welke lebben waar te zijn en toch in voor betwisting, het niet overbodig is, bij op onderwerpen terug te ie onder ons niettemin vrij heid hebben, en wij in dit Iets wilden zeggen over de fltaak van de vrouw in het het leven van vandaag, daar js juist voor, het boekje vair 1 niet te verwijzen naar de vrouwen pagina's in doch er in deze kolommen te merken. Groote beperking joden en reeds de veelom van het onderwerp dwingt jheid. [ijst bij dezen of genen de I zin heeft, thans over plaats de vrouw te gaan spreken, inen oordeelen van niet. Er Wel andere en belangrijker jin het geding, kan men zeg- d stelt 9men de zaak toch De Gemeentebegrooting van Rotterdam De eerste Gemeentebegrooting na de ramp van Mei 1940 is Jn ontwerp verschenep. Bij de aanbieding ervan door B. en W.. aan den Gemeenteraad schrijven deze, dat er voor 1941 op een nadeelig saldo van 27,300,000 moet worden gerekend. B. en W. schrijven in hun inleiding, dat blijkbaar de wil om de stad opnieuw tot bloei te brengen den nood overheerscht. Waar met de nieuwe belasting voorschriften nog geen rekening kan worden gehouden, bepalen B. en W. er zich toe een toelichting te geven op de posten die bij de ienstelling van de begrooting geraamd zijn de hand van beschikbare gegevens. Het totaal bedrag wegens werkloozenzorg is ver laagd van 17,207,975 tot 15,419,362. Op den post rente en provisie van kasgeld- leeningen moet 4,100,000 worden uitgetrok ken of ƒ.1,950,000 meer dan in 1940. De uit komst der bedrijven is nimmer zoo teleur stellend geweest: een nadeelig saldo van 3,869,000. Het laat zich aanzien, dat de tarieven van gas en electriciteit verhoogd zullen moeten worden. Voor distributie is 39,800 gulden meer uitgetrokken dan in 1940. Voor wachtgelden een bedrag van 1,267,000 tegen ruim 1,494,000 in 1940 Het nadeelig saldo van het Havenbedrijf is van 744,498 tot 5,078,235 opgeloopen, hetgeen vooral ligt aan de raming wegens zeehavengeld, welke thans geheel is weggevallen. De opbrengst van het reizigersvervoer van het Trambedrijf is 665,000 lager geraamd, ter wijl voor beweegkracht ruim 105,000 meer moest wórden uitgetrokken. In hun beschouwing aangaande den Kapitaaldienst zeggen B. en W. o. m., dat de vele werken, ook die welke niet met herstel van oorlogsgewaldschade verband houden, zullen moeten worden uitgevoerd. Daarmede zal dan ook met kracht worden voortgegaan in weerwil van den deplorabelen financieelen toestand waarin de Gemeente zich bevindt. Slechts met het oog op een betere toekomst zal een tijdelijk groot tekort op de begrooting kunnen worden aanvaard. Leeningen van 's-Gravenhage B. en W. van 's-Gravenhage achten het noodig, een belangrijk gedeelte van de vlot tende schuld te consolideeren. Zij hebben daarom onderhandelingen ge voerd met verschillende geldgevers, welke hebben geleid tot het verkrijgen van een aanbieding voor het verstrekken van een leening, groot 4,000,000.— en een voor twee leeningen, elk van 500.000.—. De leeningen kunnen worden gesloten op eenvoudige schuldbekentenis tegen den pari- koers en een rente van 4% per jaar, af te lossen in resp. 40, 15 en 20 jaren. De gemeente zal de eerste 5 jaren niet extra mogen aflossen, de volgende 5 jaren zal zij dit kunnen doen tegen den koers van 101 Vè en daarna tegen den koers van 101 De belasting op de rente zal ten laste van de gemeente komen. De overige voorwaarden voor deze lee ningen zijn zooals gebruikelijk. 1 een grapje mogen veroor- luden wij willen opmerken, van de vrouw reeds daarom jelling verdient, omdat het pn in de wereld niet gering wel over kleinere groepen in geschreven en getwist, t, er is ook geen reden, de »n een onderwerp als het gige op te schorten. Het gaat verder, onze gezinnen kig nog in allen rijkdom, en m wij dan in dit kader niet n over een essentieel onder plaats. en de taak van de 3 h komt tot gelijke conclusie, g- chien langs een eenigszins w Zij teekent ons de vrouwen- 3 'al als een kwestie, niet van r» r van voortgang en groei, pwenbeweging bij haar ook /reging. Zij tracht de lijnen ftf de vroegste tijden tot op jaarbij weet zij wel, dat de 3de karaktereigenschappen poral bij haar geslacht voor- n den gang der geschiedenis gelang van het cultuurpell, itaat, heeft men een onder- gehad op de plaats, die de haar eigen karaktereigen- jjst bekleeden. Voor onzen prijfster in deze eigenschap- der perspectief, pistelijk geloof, ook van net pf spreekt Dr. de Iongh jetreuren wij. Want juist in geschiedenis liggen belang den besloten, ook omtrent Ike aan de vrouw in het gedacht. Plaats en taak van in de schepping in beginsel f| r.- J'Qgen wij staande houden. >ok, dót sindsdien ook hier de zonde veel heeft bedorven, en ook al zijn wij niet onbekend met de verschillen in cultuurpeil, welke sedertdien zijn op getreden. Wij kunnen het dan ook moeilijk met de schrijfster eens zijn, wanneer zij opmerkt: „De opvattingen omtrent de vrouw en haar plaats in de samenleving worden niet in de eerste plaats bepaald door politieke of maatschappelijke, zelfs niet door religieuze overtuigingen, maar zij komen uiteindelijk voort uit gevoeis- motieven, wier oorsprong wij in het instinctleven moeten zoeken." Daarin ligt een diepgaand verschil met onze opvattingen, al kan de conclusie daarom nog wel op verscheidene punten gelijkluidend zijn. Want zonder dat wij de waarde van het instinct of wat daar voor doorgaat willen verwaarloozen, zoe ken wij de maatstaven, ook voor de plaats van de vrouw, uiteindelijk in het Woord Gods. Wie het scheppingsverhaal leest, be merkt daaruit in de eerste plaats, dat de vrouw niet ongelijkwaardig is aan den man. Man en vrouw vormen samen den mensch. En het is aan den mensch, dat de heerschappij over de schepping is gegeven. Die gelijkwaardigheid is geen gelijkheid. Elk, zoowel de man als de vrouw, krijgt een eigen plaats, een eigen taak. Wij aanvaarden dit alles niet slechts als iets, dat in het grijs verleden zoo is geschied, doch wij zien hierin een schep- pingsgegeven voor alle tijden. En wij weten, dat de harmonie tusschen man en vrouw, dus ook de harmonie in heel de menschelijke samenleving, wordt ver stoord, zoo van de hier gestippelde lijn wordt afgeweken. Dus kan onze eerste conclusie geen andere zijn dan de weten schap, dat wij in de eigen plaats en taak van de vrouw naast die van den man niet maar zien een product van wisselende omstandigheden, doch een essentieele levensfunctie. In aansluiting hierop gaan wij een olgend maal iets dieper hierop in. ZON EN MAAN Eerste kwartier Zondag 5 Jan.; volle maan Maandag 13 Jan.; laatste kwartier Maandag 20 Jan.< nieuwe maan Maan dag 27 Januari Groote inbraak in filiaal van de Gruyter Partij koffie, suiker, slaolie, bier en boter weggehaald Men meldt ons uit Den Haag: De Haagsche politie is er in geslaagd een brutale inbraak op te helderen gepleegd in den nacht van 27 en 28 December j.l. Dit fili aal grenst aan een pakhuis hetwelk gebruikt wordt voor het bergen van carriers van bloe- menkooplieden en dergelijken. Tot deze koop lieden behoorde ook de 32-jarige M. J. B. in wiens brein het plan rijpte om een gat in de scheidingsmuur te breken en aldus bij de Gruyter zijn slag te slaan. Voor dit karwei verzekerde hij zich van de hulp van enkele vrienden, t.w. den 26-jarigen schilder C. J. M., den 39-jarigen los-werkman Gabriel Meijer, laatstelijk woonachtig op de Lange Beesten markt, en den 39-jarigen los-werkman Jacob Cornelis van Splunter, laatstelijk woonach tig op het Hoogezand. Gabriel Meijer, die nog steeds voortvluchtig is werd al geruimen tijd door de recherche ge zocht, omdat hij nog 1% jaar gevangenisstraf moet ondergaan wegens diverse hier ter stede gepleegde diefstallen. Ook van Splunter werd gezocht mede door de Rotterdamsche politie wegens een aantal daar gepleegde rijwiel diefstallen. Dit drietal toog des nachts met enkele breekijzers en voorhamers koortsachtig aan het werk om de scheidingsmuur te doorbre ken, hetgeen hen na vier uur zwoegen inder- daal gelukt is. Vervolgens stelden zij onder elkaar vast wie het gemakkelijkste door dit gat kon kruipen, welke eer den schilder te beurt viel, die de dunste bleek te zijn. Niet zonder inspanning werkten zij enkele balen koffie, een paar balen suiker, een partij fles- schen bier, een groote partij boter en marga rine en een veertig tal flesschen slaolie in het pakhuis, waar zij een bakfiets grepen om de buit weg te voeren. Op deze bakfiets stond nog een partijtje bloemen, dat zij lieten staan, zoodat het transport nog een feestelijke aan blik zou hebben geboden, als het geen nacht was geweest. De buit werd gebracht naar een woning op de Lange Bèestenmarkt, waarna zij zich ontdeden van de bakfiets en eerst eens een paar uur gingen slapen om wat van de vermoeienissen te bekomen. Den anderen ochtend deden zijn onmiddel lijk de partij koffie van de hand aan een koffiehuishouder voor 250. Deze koffiehuis houder werd later aangehouden waarop de politie een inval deed, in het perceel aan de Lange Beestenmarkt en de rest van het ge- stolene in beslag kon nemen. De slaolie werd aangetroffen in een kinderwagen, die veilig in een kast was geparkeerd. Bovendien trof de recherche een Philips- radiotoestel aan, waarvan zij wist, dat dit 30 October gestolen was ou de Zuid Binnen singel bij een radiohandelaar. Daar werden toen eveneens een paar rijwielen en een aan tal electrische lampen weggehaald. Thans bleek, dat de daders van deze inbraak waren Gabriel Meijer zijn 22-jarige broer P. M., de 26-jarige schilder C. J. M., die door het gat kroop bij de Gruyter en we gemakshalve in het vervolg als „de dunne" zullen aanduiden. In verband met al het bovenstaande kon den worden gearresteerd de 32-jarige bloe- menkoopman C. J. M., van wie het plan van eerstgenoemde inbraak was uitgegaan, als mede „de dunne" en diens broer. Het tweetal, wiens namen wij voluit vermeldden, .is nog steeds voortvluchtig. Het verdere onderzoek bracht nog meer aan het licht. Op 21 December was n.L ingebro ken in een woning aan de 's-Gravenzande- laan- De recherche kwam er thans achter, dat ook hieraan eenige leden van het complot 0debet waren. Aanleiding vormde de bloemen- koopman, die nog al eens bij de betrokken familie kwam en precies wist, dat die men- schen er nog al warmpjes inzaten. Ook wist hij, dat ze in de morgenuren vaak niet thuis waren. Met deze wetenschap wendde hij zich tot „de dunne" en Gabriel Meijer, die ter stond hun slag sloegen. Beide heeren begaven zich naar de 2e etage, die onbewoond was en wisten van daaruit de le etage binnen te dringen, waar de kennissen van den bloemen- koopman woonden. Zij legden de hand op een aantal sieraden en twee geldkistjes. De buit werd meegenomen naar een woning, waar ze de kistjes openbraken, die 60 in contanten bleken te bevatten. De kistjes werden later in de woning van „den dunne" aangetroffen, doch het geld was natuurlijk verdwenen. Ook de sieraden, die in verschillende café's aan onbekenden waren verkocht, konden niet meer worden achterhaald. Ter typeering van de daders kunnen wij nog meedeelen, dat een van hen n.l. „de dunne" uit een wel heel bij zonder hout gesneden was- Wij vernamen n.L, dat hij in October op het Vaillantplein trek kreeg in kouwgomballen en een groote auto maat van de muur rukte om er met inhoud en al van door te gaan. Naar hij aan de recherche verklaarde, had hij de centen ver teerd evenals de kouwgomballen, waarmee hij zich urenlang onledig had gehouden. Ongetwijfeld verdient de Centrale Opspo ringsdienst een woord van lof voor haar jongste succes. DE LOODGIETER MET EEN SIGARETJE In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is door onbekende oorzaak, brand ontstaan in d^ boerderij Olmenstein te Kloetinge. In enkele oogenblikken stonden het woonhuis en de aangrenzende landbouwschuur in lichter laaie. De bewoners moesten in nachtgewaad vluchten. Dank zij het optreden van het personeel der boerderij kon het vee, bestaande uit 30 koeien en kalveren en eenige paarden, worden gered. De schade wordt door ver zekering gedekt. Zaterdagmiddag ongeveer half 1 is 'n brand uitgebroken in de villa „De Halte" aan den Naarderstraatweg te Huizen. De bewoner, mr. H. P. van Heukelom en buren hadden bemerkt dat de vlammen uit het rieten dak schoten. Toen de motorbrandspuit van de Huizer brandweer arriveerde, stond de heele bovenverdieping reeds in lichtei laaie; daar het huis grootendeels van hou. is en er weinig druk op de waterleiding stond, kon er weinig worden uitgericht. Van het huis zijn alleen de muren blijven staan. De inboedel van de bovenverdieping ging verloren, die van de benedenverdieping kon nog in veiligheid wor den gebracht. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand wordt gezocht in het weggooien van een brandende sigaret door een loodgietersmaat, die tot 12 uur op de zolderverdieping bezig was geweest met hét ontdooien van de centrale verwarming. Zaterdag is het bekende hotel ,,'t Lösse Hoes" staande op den Holterbcrg bij Holten, door tot nu töe onbekende oorzaak door brand verwoest He hotel was eigendom van den heer Metzger. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, bevonden zich geen gasten in het hotel, ald*Q6 meldt het A.N.P. IN EEN WAK VERDRONKEN Zondagmorgen om kwart voor twaalf is in het Wilhelminakanaal onder Oirschot. het twaalfjarige zoontje van de familie Louwers in een wak terecht gekomen. Toen men na on geveer een uur dreggen den jongen ophaalde, waren de levensgeesten reeds geweken. Inbraak in Pastorie van Engeische Kerk Een groote partij tafelzilver gestolen maar achterhaald Men meldt ons uit Den Haag: In October j.l. is ingebroken in de pastorie van den referent Williams van de Engeische Kerk, die in de Meidagen van het vorig jaar ons land verliet en zijn woning onder toe zicht stelde van de Amerikaansche legatie. Deze inbraak werd ontdekt door een van zijn parochianen, die van tijd tot tijd eens in de pastorie ging kijken. Hoewel men het niet precies wist bestond het vermoeden dat al het tafelzilver, ver schillende costuums, een paar bontjassen en een hoeveelheid zilveren gedenkborden, die de referent uit Stockholm als geschenken had meegebracht waren ontvreemd. Boven dien constateerde meft dat een partij Perzische kleeden gereed waren gelegd om eveneens buit te maken. Men herinnert zich, dat wij 16 December melding maakten van een schilderijendief stal in het gebouw der Fransche legatie aan het Bankaplein. In verband daarmee werd gearresteerd de 43-jarige colporteur R. J., die ook de inbraak in de pastorie blijkt gepleegd te hebben. Hij woonde toen nog in een loge ment op het Lage Zand en begaf zich 's avonds naar de pastorie waar hij allerlei voorwerpen in koffers pakte, dan bleef slapen om 's mor gens doodkalm met een of meer koffers te vertrekken. Deze manoeuvre herhaalde hij eenige malen omdat hij geen kans zag zijn slag in een keer te slaan. De acht kilo tafelzilver met costuums en pelsjassen verkocht hij aan zijn logement houder, den 56 jarigen Z. voor 35 in totaal. Bovendien werd hem 11 schuld kwijt gescholden. Toen de logementhouder via de dagbla den kennis kreeg van de arrestatie van J. wilde hij van de gestolen goederen af. Hij had ze in zijn woning aan de Amsterdamsche Veerkade ondergebracht doch wist ze door bemiddeling van zijn echtgenoote bij kennis sen geplaatst te krijgen. Deze kennissen waren te goeder trouw. Enkele dagen later had hij ook hiervan geen rust en liet hij den 45-jarigen portier W. de V. de buit weer weghalen. Deze wist geen raad met de kleeding en legde die op een onbeheerd staande bakfiets in de Looierstraat waar onbekenden ermee aan de haal gingen. Het zilver ver kocht hij aan een familielid, den 25-jarigen koopman K. de V. voor 82.50. In verband hiermede zijn gearresteerd K. de V., de por tier W. de V. zoomede de logementhouder Z. met zijn echtgenoote. In de woning van Z. zijn nog wat andere voorwerpen in beslag genomen terwijl in de woning van K. de V. het zilver kon worden achterhaald. EEN DEFECTE SIRENE. Zaterdagavond is te Rotterdam een sirene gaan loeien op één langgerekten toon. Het geluid bleef aanhouden en uiteraard vroegen de menschen het geluid werd op den rechter-Maasoever bijna overal gehoord zich af, wat dit te beteekenen had. Het bleek, dat èen sirene op het station D. P. in werking was gegaan zonder dat zij door menschelijke. hand in werking was ge steld. Er was dus een defect en om dit te herstellen moesten er deskundigen bijgehaald worden van de afdeeling montage van het G.E.B. Er verliep dan ook eenigen tijd voordat dezen ter plaatse waren en de sirene hadden afgezet. DE RADIO-REGELING Iedere luisteraar moet nu in de kosten bijdragen Maar het leven wordt er alweer niet eenvoudiger op De met ingang van 1 Januari jl. inge voerde nieuwe radioregeling heeft, zooals we hebben kunnen lezen, twee zijden; die van het staatsbeheer over de uitzen dingen en die van de maatregelen ter ver zekering, dat elk radio-luisteraar, indien hij daartoe tenminste in staat is, bijdraagt aan de kosten welke aan den omroep verbonden zijn. Hebben wij onze bezwaren tegen het staats beheer, de invoering van een verplichte bij drage voor eiken luisteraar juichen we toe, omdat het nu eenmaal onbehoorlijk is, dat iemand van zijn „vrijheid" om al of niet te betalen misbruik maakt. Wanneer een zeker deel van onze medebur gers tegenwoordig zoozeer den nadruk legt op het gemeenschappelijke en op den gemeenschapsplicht, die door nog te velen in meer dan één opzicht verzaadt wordt, dan stemmen wij daar voor de volle honderd procent mede in. En als hei. dan niet anders blijkt te kunnen dan moetein de in dit opzicht „bandeloozen" maar door de overheid - tot-de orde geroepen worden. Het mag bekend geacht worden, dat de ra diobelasting reeds vóór de bezetting van ons land in voorbereiding was. Het feit der bezet ting heeft de regeling van deze aangelegen heid misschien alleen maar verhaast. En dat is naar onze mening ook goed. Hoe eerder aan den misstand van de klaplooperij op radio- gebied een einde wordt gemaakt, hoe beter het is- De luister-bijdrage. Het komt ens evenwel vreemd voor, dat, terwijl toch valt aan te nemen, dat er vele duizenden luisteraars die parasiteerden op hen. die hun gemeenschapsplicht tot dusver hebben verstaan en v r ij w i 11 i g hun bijdra gen hebben betaald, thans gedwongen aan de schare der betalenden zullen worden toegevoegd, de luisteraarsbijdrage hoogei wordt gesteld dan zij gewoonlijk was Het zou ons niet verwonderen als dit de radio als zoodanig nog minder populair maakte dan zij op het oogenblik in ons land reeds gewor den is. Het is natuurlijk, dat er met een netto vermindering van het aantal tenge volge van de nieuwe organisatie gerekend is, doch we moeten ons dan toch afvragen of het noodig was dezen uittocht nog „aan te Het ..aanwezig hebben" van een onlvanginrichting. Intusschen, de zaak is in*kannen en kruiken en daarom laten we hier enkele summiere ge gevens volgen voor hen die er prijs op stel len hun „radio" te behouden en dat zullen er toch ongetwijfeld zeer velen zijn. In de eerste plaats moet men er van 1 dezer af rekening mee houden, dat „het aanwe- z i g hebben van 'een opvanginrichting" of men deze gebruikt of niet, dat doet er niet toe verplicht tot aangifte daarvan en ook tot betaling. Iemand die niet handelaar in radiotoestellen is, kan dus niet van beta ling van de luisterbijdrage afkomen door te beweren, dat hij een toestel „in opslag" heeft Ook al is zijn toestel defect, betalen móét hij. Wat de .verplichte aangifte betreft, moet men het den eersten keer maar even afwach ten, want de formulieren zullen huis aan huis worden verspreid. 'De inzending ervan bij P.T.T. doet men kosteloos. Wie in den loop van het jaar zijn toestel aan een ander wil overdragen, kan overscnrij- ving van de luistervergunning op naam van dien derde verzoeken. Men ziet: verkoopen. verhuren, weggeven enz. is niet meer zulk een eenvoudige handeling als vroeger! Maar alle ordening heeft zoowel vóór- als nadeelen en de eersten zullen wel overheerschen Wat het voldoen van de luisterbijdrage be treft, daarvoor heeft men een gemakkelijke methode gekozen, nl. die van het zegeltjes- plakken, dat wij reeds in anidèr verband ken nen. Elke maand, vóór den 15den, moet de radiozegel op de luistervei gunning worden geplakt. Wie voorkeur heeft voor overschrij ving per giro. kan dat echter ook doen, maar in dien weg worden alleen driëmaandelijk- sche, halfjaarlijksche en jaaxlijksohe stortin gen toegestaan, telkens te voldoen vóór den I5den van den nieuwen termijn. Dat het met de verplichte betalingen méénens is, kan men afmeten aan het drei gement van.maximum zes maanden hechtenisstraf of 1000 gulden boete, indien men bij controle eens niet „bij" zou blijken te zijn. O, vergeetachtig en! Past gij nog wel in dezen tijd? Natuurlijk is er een heel samenstel van re gelen en voorschriften in verband met den ingang van termijnen bij aanschaffing of af schaffing van een radio-apparaat. Het Avordt alles echter betrekkelijk eenvoudig, 'omdat men voor alles terecht kan bij de Post. Tante Pos wordt de radio-bemiddelaar De" Post krijgt inzonderheid een verant woordelijke taak in geval iemand zijn radio kwijt wil en er geen plaats voor weet. Men moet van dezen wensch dan mededeeling doen en zal zulks natuurlijk uit welbegrepen eigenbelang ook niet nalaten. Maar.... hoe krijgt men in zoo'n geval È'n kastje de deur uit op korten termijn, gezien het feit dat alleen reeds het „aanwezig hebben" ervan „radiobelastingplichtig" maakt? Hierop heeft men gevonden, dat de dirécteur-generaal der P.T.T. de bevoegdheid heeft: inlevering te vorderen, tegen heffing van een bewaarloon of tot onbruikbaarmaking te gelasten van ontvanginrichtingen. Ook in dit opzicht schrikt de nieuwe regeling dus niet voor krasse daden terug en matigt de overheid zich rechten aan, die juridisch wel voor be twisting vatbaar schijnen te zijn. Hoe dit zij, hier doet zich een onvermoed verschiet open. Wordt het een soort van „r a d 1 o-l o m- m e r d", waarin men zijn toestel tegen beta ling kan bergen tot men het aan den man gebracht heeft of wellicht tot het beslüit is gekom en het toch maar weer een plaats in zijn woning te gunnen? Twee of i toestellen i huis Van bijzonder belang is ook nog, dat men wél twee of meer ontvanginrichtingen in zijn huis mag hebben mitsmen deze niet gelijktijdig gébruikt, want dón is voor ieder toestel afzonderlijk een luistervergunning noodig. Ook iemand die, naast zijn huisradio een auto-radio heeft, moet twee luisterver gunningen bekostigen. Meer dan één luidspreker of koptelefoon aansluiten op één toestel mag wèl, mits deze aansluitingen maar blijven binnen het door den vergunninghouder bewoonde perceel. Doorgeven van uitzendingen naar de buren wordt als radiodistributie beschouwd en ver- eischt dus bijzondere machtiging. Onder dit verbod valt óók men zou het anders kun nen verwacht hebben! het doorgeven door een kamerverhuurder of pensionhouder naar de kamers van huurders of van commensaals. Ziekenhuizen, hotels enz. worden evenwel van deze verbodsbepaling uitgezonderd. Vrijstelling van radiobelasiing. Ten slotte: vrijstelling van de verplichting tot betaling van de luisterbijdrage kan, op desbetreffend verzoek aan den directeur- generaal der P.T.T., worden verleend o.m. aan instellingen van weldadigheid en aan de genen, die ten genoegen van den directeur- generaal. na gepleegd overleg met het ge meentebestuur, aantoonen, dat zij redelijker wijs niet voor de luisterbijdrage kunnen wor den aangesproken. Zoolang op een desbetref fend verzoek nog niet beschikt is, moet de betrokkene betalen. Restitutie van reeds ge dane betalingen is echter mogelijk als het verzoek is toegestaan. KWATTA's MANOEUVRE-REEPEN met geldig Kwatta-Soldaatje en KWATTA's DOL-FIJN REEPEN D* fijnste en voedsaemste chocoladereepen SCHOOL EN ONDERWIJS IN 1940 L Bij den terugblik op het Onderwijs in 1940 dringt zich een soortgelijke indruk aan ons op, als waarvan we in het Kerkelijk overzicht gewag maakten. Ontegenzeggelijk heeft de schoolwereld tengevolge van de gebeurte nissen in Mei veel ongerief ondervonden en even stellig teekent de toekomst zich af ais in nevelen .gehuld. Maar het zou ondankbaar zijn te miskennen, dat de onderwas-organi satie en het onderwijs in zijn vitale deelen ongerept zijn gebleven. Anders stond het met den normalen gang van het onderwijs; we behoeven slechts te herinneren aan de mili taire bezetting van talrijke scholen, aan de verschuiving der lesuren tengevolge der verduistering, aan de herziening van school boeken en schoolbibliotheken, aan de in het gedrang gekomen examens, e.d. Doch ook hiertegenover zijn lichtpunten aan te wijzen; wij denken aan de verhoogde belangstelling voor samenwerking van onderwijs-organisa- ties en concentratie op schoolgebied;- aan de invoering der verplichting tot het invoegen van lichamelijke oefening in het lesrooster der lagere scholen. Natuurlijk staan ook ernstige vraagteekens opgericht. De beperking van den scholen bouw tot 1 Januari 1942 kan ln bepaalde gevallen teleurstelling brengen. De opdraent, aan Dr. van Rossem gegeven, om orde en rust op de scholen te verzekeren, doch vooral de daarmee gepaard gaande op dracht van wijder strekking, geeft blij kens de Chr. schoolpers aanleiding tot onze kerheid over mogelijke consequenties. Men zal echter toestemmen, dat dit geen feiten, doch vermoedens betreft, die nog geheel op onzekerheid steunen. Het kan tot niemands schade zijn, als zoowel het vertrouwen in degenen, die tot uitvoering geroepen zijn, als dat in de onwrikbare beginselen der Chris telijke levensbeschouwing gerugsteund wordt door het oprechte streven, het beste te zoe ken voor de jeugd, welker toekomst zoo ontzaglijk veel beteekent voor die van on* volk. Lager Onderwijs Ofschoon niet in die mate als in het Ker kelijk leven, heeft ook het Lager Onderwijs in 1940 figuren van beteekenis verloren. Wij memoreeren het plotseling overlijden van den zoo beminden paedagoog H. J. van Wijlen en van het in Twente zoo bekenden school hoofd P. H a r t k o o r n; het wegens pen- sionneering uittreden van de heeren W. 't Hooft te Goes (in de Verg.r van Chr. Onderwijzers een vooraanstaande figuur) en W. G. van de Hulst, de bekende kinder schrijver. Aan het einde des jaars nam de heer J. Th. Schreuder afscheid van het Chr. MULO, waar hij een plaats in het voorste gelid innam. Voorts is tê vermelden het afscheid van den zeer gezienen Inspec teur L.O. in Rotterdam e.o. den heer A. Smit J z. Een welgemeende huldiging van vele zijden viel den heer A. de Jong Ez. ten deel, die vele jarén als directeur van het Bureau der Verg. van Chr. Onderwijzers zeer gezegende arbeid verricht heeft. In 1940 werden twee belangrijke jubilea gevierd; t.w. het 50-jarig bestaan van den Schoolraad en het 75-jarig bestaan der Verg. voor Chr. Volksonderwijs. Ook van twee belangrijke rapporten kan melding gemaakt worden. De Chr. Hist Unie publiceerde een rapport over het ge bruik van den bijbel op de openbare school, welk rapport op de Alg. Synode van de Ned. Herv. Kerk ter tafel kwam. Het andere rapport was onbedoeld een pre ludium op wat het Dept van Onderwijs op korten termijn als agemeene verplichting voorschreef, n.1. de lichamelijke oefening. Dit rapport was op verzoek van den Schoolraad opgemaakt en betrof dus alleen de Chr. scholen. Maar in zijn strekking was het al een heel eind op weg in de richting van wat thans met één penne- streek tot feit geproclameerd is. Voorts zouden we nog kunnen herinne ren aan de splitsing van het Hoofdacte examen, gevolg waarvan het voor can- didaten mogelijk is geworden, aan een der twee gedeelten of geheel het examen naar keuze deel te nemen. In Amersfoort werd een Paedagogische Studie-Conferentie ge houden, waar het thema was: „Het kind in de schooljaren". Buitengewoon l.o. Het buitengewoon l.o., dat zoo ver- heugend vorderde in omvang en belang stelling, heeft natuurlijk ook den terugslag van de Mei-gebeurtenissen ondergaan, doch spint langzaam maar zeker aan zijn mooie taak voort. Daarvan was o.m. een bewijs de geslaagde Congresdag van 14 Dec. te Utrecht, waar vertegenwoordigers van alle richtingen practische vraagstukken hebben behandeld. De Verg. voor Chr. B.L.O. wis selde van voorzitter, de heer A. J. C a 11 i- ber werd opgevolgd door dr. R. Vedder. Te Emmen werd een nieuwe school geopend. Een groot aantal nieuwe scholen werd nog in 1940 geopend; wij noemen die van de Chr. B.L.O.-school „Irene" te Haarlem, van de Chr. L.-scholen te Ravenswaaij, Heemse, Elburg, Werkendam en Uithoorn. Voorts was in aanbouw een nieuwe R.H.B.S. te Sneek. Te Urk werd een Chr. Kleuter school gèopend. Het getal Duitsche scholen in de Limburgsche mijnstreek is in hét najaar toegenomen; eveneens zijn er geopend t« Utrecht (U.L.O.) en te Emmen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1