STAAL POENSGEN WESSEL CONSTRUCTIES A. DEJONG BONNENLIJST vo SAMBO, DE OLIFANT ZATERDAG 4 JANUARI 1941 WASSCHEN ZONDER ZEEP Vervangingsmiddelen en hun toepassing Wij hebben aangegeven op welke wijze men water kan ontharden, waardoor bij het was- schen een besparing van zeep wordt verkre gen, maar een zeepbesparing alleen langs dezen weg zal in het algemeen niet voldoen de egemoe komen aan ons tekort of gebrek aan zeep, zoodat het ook noodig zal zijn om de goederen, die daarvoor geschikt zijn, te was- schen zonder zeep. Er is thans reeds een groot aantal middelen in den handel, «die geschikt zijn als vervan gingsmiddel voor zeep. Bij onderzoek van een aantal van deze middelen bleek, dat deze in hoofdzaak hetzelfde werkzame bestanddeel bevatten, hetgeen echter nog niet wil zeggen, dat alle middelen, die op het oogenblik aan- gboden worden, precies gelijk zouden zijn. Hier komt nog bij, dat niet alle producten, die in dze middelen zijn verwerkt, in onbeperkten voorraad in ons land aanwezig zijn, zoodat het te verwachten is, dat binnenkort weer andere middelen zullen verschijnen. De mid delen, die thans in den handel zijn, zijn hoofd zakelijk op phosphaatbasis en op Silicaatba sis samengesteld. Verwacht mag echter wor den, dat in de naaste toekomst de waschmid- delen meer op silicaatbasis zullen worden samengesteld. Het in den handel brengen van leze middelen zal in het vervolg niet meer kunnen gebeuren zonder de controle en goed keuring van het rijksbureau voor onderzoek van handelswaren en den rijksvezeldienst. Hierdoor wordt voorkomen, dat inferieure of schadelijke middelen ten verkoop worden aangeboden. Een silicaat, dat reeds zijn weg in de huis houding heeft gevonden, is het waterglas. Het gewone waterglas, z.g. neutraal water glas, dat men in den kleinhandel (drogist of anderszins) als een dikke vloeibare siroop kan .betrekken en dat veelvuldig wordt gebruikt "om eieren in te leggen, is gebleken een uit stekend vervangingsmiddel te zijn voor zeep. We stellen hier voorop, dat men van al der gelijke vervangingsmiddelen niet mag ver wachten, dat ze béter zullen zijn dan zeep of zeep zullen evenaren, maar zeker is het wel. dat de resultaten, die bij de proefnemin gen werden verkregen, de verwachtingen hebben overtroffen. Wij noemen hier als voor beeld waterglas, echter zal men met de meeste waschmiddelen, die nu in den handel zijn, doch die we niet alle by naam kunen noe men, ongeveer gelijke resultaten krijgen. Wat zonder zeep gewasschen kan worden Alle weefsels, waarin plantaardige vezel stoffen, dat zijn dus katoen en linnen, maar ook kunstzijde doch geen acetaatzijde, zijn verwerkt, kunnen zonder zeep worden ge wasschen. Weefsels, waarin zich dierlijke ve zels bevinden, mogen niet met deze middelen worden behandeld. Daarvoor reserveere men de zeep. Met zeep moeten dus alle stoffen, breisels en weefsels van wol, echte zijde en acetaatzijde worden gewasschen. Het zijn echter niet alleen de witte weefsels van katoen, linnen, enz., die men zonder zeep kan was- schen, maar evenzoo de gekleurde weefsels als zakdoeken, bonte doeken, pyjama's en zelfs kunstzijden kousen. Het is zelfs gebleken, dat de kleurstof, mits deze waterecht is, in op lossingen van deze waschmiddelen minder van het goed afloopt dan in gewone zeep oplossingen. Het wasschen Bij het wasschen met vervangingsmiddelen voor zeep kan in het algemeen gezegd worden, dat men precies zoo te werk kan gaan, als men dit gewend was te doen, alleen natuurlijk met Het is echter van zeer groot belang, dat het vuile waschgoed voor het eigenlijke wasschen, goed wordt geweekt. Dit geldt ook voor het wasschen met zeep, maar wanneer zonder zeep wordt gewasschen is het zeker noodzakelijk. Het vuil weekt hierbij los van de vezels en is daar door veel gemakkelijker te verwijderen, zonder het weefsel sterk te wrijven of te boenen. Im mers tegen sterk wrijven en borstelen is geen enkel weefsel op den duur bestand, en hierdoor wordt een snellere slijtage veroorzaakt. Dus goed en langdurig inweeken. Vooral lang in- weeken, wanneer dit alleen met water wordt gedaan. Aan te bevelen is het echter soda of een weinig waterglas aan het inweekwater toe te voegen. Ook zijn er verschillende inweek - middelen in den handel, welke reeds sedert langen tijd bestaan en die we dus niet nader be hoeven te noemen. Inweeken doen we koud of zymen uit de pancreasklier van slachtdieren bevatten en die in staat zijn de eiwitten af te breken. De ontstane afbraakproducten lossen gemakkelijk op in water. De plantaardige ve zel wordt door deze enxymen niet aangetast. Daar dergelijke preparaten nogal wat soda kunnen bevatten, is net gebruik er van voor wol en echte zijde niet aan te bevelen, omdat, zooals we wel als bekend mogen veronderstel len, soda schadelijk is voor wol en zijde. schen volgt Bij. het wasschen met vervangings middelen is het niet noodzakelijk, dat het goed zooals b.v. by gebruik van een zelfwerkend waschmiddel (Radion, Persil, enz.) wordt ge bracht in de koude waschvloeistof. Het is hier geen bezwaar, wanneer het water eenigszins warm is, b.v. badtemperatuur heeft Onze waschvloeistof met waterglas maakt men nu als volgt per 12 liter water, zoo moge lijk onthard water (zie boven) voegt men toe 100 cm3, dat is 1 deciliter waterglas zooals men dit heeft gekocht. Met deze oplossing gaat men nu het witte goed wasschen. Het is wel ge- wenscht, dat de verhouding tusschen de hoe veelheid waschgoed en de vloeistof wat ruim is, zoodat het waschgoed niet stijf opgepakt in den waschketel ligt en men het zoo nu en dan eens kan omroeren. Het geheel wordt nu ver warmd tot de vloeistof bijna kookt, waarna men de vloeistof nog circa 10 minuten tegen de kooK aanhoudt Hoewel niet direct schadelijk, is het toch beter, dat de vloeistof niet werkelijk kookt Nu gaat men verder precies eender te werk, als men dit gewend is te doen. Men kan de vloei stof laten afkoelen en het goed met de hand na wasschen ter verwijdering van vlekken of men kan het goed een tweede sop geven en daarna met de hand wasschen. Onze ervaring is. dat waterglas in het algemeen met scha delijk is voor de huid. en dat in vele gevallen de huid minder rimpelt dan bij wasschen met ZCNa het wasschen wordt precies eender ge spoeld als men dat gewend is, maar vooral goed spoelen, opdat geen resten van het waschmiddel in het goed achterblijven. Dat zou op den duur schadelijk zijn. Wordt op deze wijze gewas schen dan is normaal vuü huishoud-en lyfgoed schoon. Wat niet altijd irect schoon kan wor den gekregen, zijn zeer vuile en vete doeken ot servetten met vruchtenvlekken. Maar derge lijke doeken zijn op de gewone wijze wasschen- de ook niet zonder meer schoon te krygen. Men doe het verstandigste door dergelijke vuile doe ken ter plaatse van de vlekken met een wei nig zeep in te smeren, waarna de vlekken wel zullen verdwijnen. Voor dergelijke vlekken moet het goed gebleekt worden Bij de behan deling, die het goed nu heeft ondergaan, is het nog niet gebleekt Voor huisvrouwen, die altijd een zelfwerkend waschmiddel gebruiken, wordt dit iets omslachtiger. In het zelfwerkend wasch middel is namelijk het bleekmiddel reeds aan wezig en dit vervult zijn taak tijdens het koken van het waschgoed. Zij, die echter met gewone zeep waschten, zullen wel gewend zijn om het goed te bleeken met bleekwater. Onder de huidige omstandigheden is het echter aan te bevelen, om niet al het witte goed zonder meer aan een bleekproces te onderwer pen, want juist bij het bleeken wordt de vezel aangetast en niet bi) het wasschen, ook niet wanneer men wascht met de bekende vervan gingsmiddelen. Dus alleen dat goed bleeken, waarvoor dat strikt noodig is, waar dus b.v. nog vlekken in zijn, die op een andere wijze niet kunnen wor den verwijderd. Het witte goed, dat niet wordt UTRECHT Wasscherij-machines op elk gebied. Vraagt catalogus gebleekt, zal op den duur iets minder helder van tint worden, doch een overwegend bezwaar kan dat niet genoemd worden, goed spoelen is zeer bevorderlijk voor een goede tint. Wordt het echter al te erg, dan kan zoo nu en dan alles wel een keertje worden gebleekt Hiervoor neme men bleekwater, dat tegenwoordig overal in den handel verkrijgbaar is. Het gebruik van bleek water heeft het groote voordeel, dat men niet bang behoeft te zijn, dat er gaatjes in het goed worden gebeten, zooals wel voorkwam bij het beleken met bleekpoeder, doordat stukjes chloorkalk onopgelost bleven. Verder leggen we er den nadruk op, dat vooral niet te sterk moet worden gebleekt: in het algemeen zijn de hoeveelheden, die voor het gebruik van de verschillende bleekmiddelen worden opgegeven, aan den ruimen kant. Volgens de Warenwet moet het bleekwater per liter vloeistof 40 gram van het werkzame bestanddeel chloor bevatten, d. w. z. dat de in houd van een flesch ter grootte van een halven liter voldoende is om 20 liter bleekvloeistof te maken. Op een emmer van 12 liter zijn dus 75 c.M3 dat is driekwart deciliter voldoende. Dit lykt heel weinig, doch is voldoende. Wanneer men het waschgoed een kwartier tot een half uur in de koude bleekvloeistof laat staan, waarbij men het zoo nu en dan even omroert, zullen in het algemeen de vlekken verdwenen zijn. Men moet er vooral om den ken, dat het goed niet moet worden schoon gebleekt, maar schoon gewasschen. Het bleeken is slechts een bewerking, die al leen dient om een enkele hardnekkige vlek te verwijderen en het uiterlijk aanzien te- ver- hoogen. Bleekt men zooals hierboven is aan gegeven, dan zal hierdoor zeker geen over matige aantasting van ons weefsel plaats hebben. Na het bleeken moet zeer goed gespoeld wor den, opdat geen sporen van het bleekmiddel in het goed achterblijven. Eventueel kan men nog antichloor gebruiken, doch noodzakelijk is dit niet, mits er goed wordt gespoeld. Wij hebben nu een voorbeeld gegeven van en waschproces met waterglas als reinigings middel. Gebruiken we vervangingsmiddelen voor zeep. die in hoofdzaak uit phosphaten of silicaten bestaan, dat zijn dus de meeste mid delen, die thans aan de markt zijn. dan lossen we hiervan per 12 liter water op 60 gram, dat is 76 afgstreken eetlpels, overeenkomend met 60 gram suiker in een maatbeker. Dè behande ling voor het witte goed is verder gelijk als reeds werd omschreven. Gekleurde goederen moeten al naar gelang van de waschchtheid der kleuren bij lagere temperatuur worden behandeld. Ook hiervoor richten wij ons naar onze vroegere wasch- methoden met zeep. De hoeveelheden van onze vervangingsmiddelen kunnen we gelijk nemen aan die, noodig voor het wasschen van wit goed Eenige recepten Wiet goed (geen wol, echte zijde of acetaatzijde). 1 1. Een nacht inweeken al oof niet met in- weekmiddel. 2. Per 12 liter zoo mogelijk onthard water toevoegen 100 cm3, <Li. 1 deciliter wa terglas, of 12 liter zoo mogelijk onthard water toevoegen 60 gram van een zeepvervan- VLAARDINGEN Verwarmen tot de vloeistof bijna kookt. Eventueel twee soppen geven. 3. Spoelen. 4. Indien noodig bleeken met bleekwater, waarvan per 12 liter koud water 75 cm3, d.i driekwart deciliter wordt toegevoegd. 5. Spoelen. Gekleurd goed (geen wol, echte zijde of acetaatzijde). 1. Bont goed een nacht inweeken. 2. Wasschen met dezelfde hoeveelheden als voor wit goed, temperatuur afhankelijk van de soort goed. 3. Spoelen. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat ook deze zeepvervangingsmid- delen schaarsch kunnen worden en dat het voor kan komen, dat zij niet in onbeperkte mate in den handel verkrijgbaar zullen zijn. Plannen voor een Oost-Aziatische liga Het D.N.B. meldt uit Tokio: Gistermiddag is een uit leden van beide huizen bestaande commissie. Jie tot taak heeft, de vorming van een Oost-Aziatische Liga te bespoedigen, van hier naar China vertrokken. De commissie telt 25 leden. Men verwacht, dat zij Dinsdag te Nanking zal aan komen. De commissie zal de tegenwoordige voorwaarden voor een vrede in China onder zoeken. Toenemende critiek in Engeland tegen de regeering De Daily Herald in de oppositie De Londensche correspondent van de te Stockholm verschijnende Dagens Nyheter meldt, dat de opposanten der Britsche regee ring zeker bij de hervatting van den arbeid in het Lagerhuis na de feestdagen den eisch naar een doeltreffende organisatie van de Engelsche oorlogsindustrie zullen stellen. Immers volgde de eene onthulling op de an dere over meer of minder bedenkelijke tee kenen van gebrek aan organisatie- Volgens het Zweedsche blad is de Daily Herald voor al heftig welk blad zegt, dat er in zekere voor den oorlog gewichtige industrieën arbei ders voorkomen, die gedurende den werktijd niet vol-op aan den slag zyn. De Daily Herald beschuldigt met name de departe menten .voor krijgsleverantie en vliegtuigpro ductie evenals het inkoopkantoor van de Britsche weermacht. De bestellingen van de fabrieken werden volstrekt niet met het oog op het voorhanden materiaal met elkander in overeenstemming gebracht, zoodat een ge stadige en gelijkmatige arbeidsverdeeling in de fabrieken niet gewaarborgd is. Derhalve eischt het blad een ..drastische zuiverings actie bij zekere hooge ambtenaren". Terwijl immers het eene ministerie met een vergroot glas het land afzoekt om alle beschikbare machines of werktuigen van een bepaalde soort te mobiliseeren kan het gebeuren, dat heele scheepsladingen van hetzelfde werktuig op de kaden van een haven liggen zonder gebruikt te worden. Het departement van vervoer heeft, gaat de Daily Herald voort, het verkeer niet bij de oorlogsbehoeften weten aan te passen. Dientengevolge werden opnieuw „transport moeilijkheden" aangevoerd als grond van het gevreesde kolengebrek. Verder schrijft de Daily Herald, dat de staat wel formeel na het uitbreken van den oorlog het toezicht op de particuliere spoorlijnen aan zich getrok ken heelt. Maar desniettegenstaande heerscm er gelijk het blad zegt een „meesmuilende behaaglijkheid" in de financieele kringen der city, daar de vervoerpolitiek van de regeering in hooge mate de belangen der aandeelhou ders heeft behartigd. De Londensche correspondent van Dagens Nyheter voegt hierbij: Op grond van een toenemende critiek in het parlement staat het oorlogskabinet stellig voor de noodzaak het _DA< Boter of margarine Brandstoffen Haarden en kachel» Voor cenir.. verwarming Cokes Havermout, haverviok- ken, gort of grutten Peulvruchten Vleeschwaren Bo. 23 Ve. 23 Bo. 24') Ve. 24') (Derde periode) K. 08 t/m 10 K. 15 t/m 24 (Derde periode) Br 20 Br. 21 Br. 22*) A. 21 A 34 A 33*) evt t/m 10 Jan. evt. t/m 10 Jan. 4 t.m. 10(17) Jan. 4 t.m. 10 (17) Jan. evt t/m. 5 Jan. evt t/m 12 Jan. 6 t/m 12 (19) Jan. evt t/m. 5 Jan. evt t/m 12 Jan. 6 t/m 12 (19) Jan. 50 gram rogge! 50 gr ander brf' Vt rantsoen gebj 35 gr. meel of blL zjc; fee si 250 gr. boter o! met garine of 200 gr, de I M C en de eenheid vaste 100 gr. roggehriF 100 gr. ander br4É 1 rantsoen gebak, 100 gram vleesch Aangezien het ons dagelijks de bonnenlyst (no. 36) uit te knippen en Nieuwe bon. A. 113 t/m 31 Jan. 1 rantsoen |eun met het oog op de plaatsruimte niet mogelijk te publiceeren, verzoeken wij onzen lezers, dej nu te bewaren, tot de volgende, no. 37 verschijnt vraagstuk met krasse middelen aan te pak ken. De gedachte aan een verdere reconstnac- tie van het kabinet duikt natuurlijk op. De kwestie wordt echter gecompliceerd door dingen, die de Daily Herald zorgvuldig ver zwijgt. Degene, die in het kabinet in de eerste plaats voor de coördinatie van den oorlogsinzet der industrieën de verantwoor delijkheid draagt is de Labour - minister Greenwood. Hem af te zetten schijnt om politieke redenen uiterst moeilijk. HET FORUM ROMANUM Bij opgravingswerkzaamheden op het Forum Romanum te Rome heeft men een tot een tempel behoorenden muur gevonden. Men neemt aan dat men hier te doen heeft met een ten tijde van keizer Augustus gebouwden tempel. Voorts werd een zuilengalerij gevonden uit de eerste of tweede eeuw vóór Christus. BURGEMEESTER «peel De overbrenging van het stoffelijk overschot van den Hertog van Reichstadt van Weenen naar Parijs. De aankomst aan de Döme des Invalides (Foto Weltbild) Het uit omstreeks 1600 dateerend perceel Oude Zijds Voorburgwal te Amsterdam zal in- en uitwendig ge restaureerd worden onder auspiciën van de vereeniging .Hendrick de Keyser" (Foto Pax-Holland) Tegenstellingen bij acht graden vorst. De man, die de verwarmingsketels stookt, is meer te benijden dan de de staven ijs voot de koelinstallaties moet rondbrengen (Foto's Pi De verkiezing van Ryti tot president van Finland. - De nieuwe president ontvangt bij monde van den riiksdagvoorzitter Hakkila de gelukwenschen der regeering (roto Holland) 293, Ook Sambo was gelukkig niet vergeten. Zodra zij gehoord hadden, dat Sambo hun meester generen had, werd besloten Sambo met grote onderscheiding te behandelen. Eiken dag zouden een paar jongens een grote rijten bak met lekkere vruchten naar het bos brengen. Even had Sambo verwonderd gekeken, maar al gauw dankbaar begrepen, dat het allemaal voor hem was. 294. Terwijl het volk in de stad aan het fee> -zat de sultan met Jan en Flip aan een groot fe« gens, zo sprak de sultan tenslotte, ik dank julj telijk voor alles wat jullie voor mij gedaan he kunnen we hier niet bij vragen, maar hij zal vergeten worden. En nu gaan jullie spoedig Er waar je thuishoort. Veel geluk, jongelui!

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 4