,HET SIMPELE LEVEN" ZATERDAG 4 JANUARI T94T Duitsche weerlegging van De luehtaonvaiion xijn nog nier een aantal van Roosevelt's ,echt be9°nn,n argumenten Uit Berlijn wordt gemeld: Roosevelt heeft in zijn jongste rede de verwachting uitgesproken, dat de meer derheid van zijn volk hem op den weg van een verhoogde oeconomische onder steuning van Engeland zal volgen. Men heeft in Duitschland de beteekenis van de uiteenzettingen nauwkeurig begrepen: Hy wil de Vereenigde Staten ten gunste van Engeland in de weegschaal werpen. Nauwelijks drie weken van te voren had Adolf Hitler in een toespraak tot de arbeiders in de wapenindustrie vastge steld dat Duitschland voor zijn verzorging van voor den oorlog belangrijke grond stoffen en levensmiddelen op ongeveer geheel Europa kon rekenen. Daarmede spitst de situatie zich toe in de vraag welke oeconomie zwaarder zal tellen voor de overwinning, de in haar productiviteit snel afnemende Engelsche oeconomie met hulp yan de Amerikaansche, of de productiekrachten van de Europeesche ruimte waarover Duitschland en Italië kunnen beschikken. In weerwil van de kennis dat de geschie denis zich nooit herhaalt, herinneren de vrienden van Groot-Britannië er steeds aan, dat de Amerikaansche oeconomie in den oorlog van 14/18 reeds een keer den doorslag heeft gegeven. Toentertijd bracht Noord-Amerlka echter niet alleen Lijn oeconomische kracht in het gevecht, doch ook zijn gewapende macht, die ten gunste kwam aan de tejcnstarfders van Duitschland. Dit keer wenschen de Vereenigde Staten volgens de verklaringen van den president geen expeditieleger naar Europa te zenden. Ook op het Europeesche strijdtooneel liggen de zaken anders. Toentertijd stonden twee groote Europeesche machten wanneer men de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie zoo noemèn wil tegenover drie Westelijke groote mogendheden. Thans hébben Duitsch land en Italië nog slechts met een groote mogendheid, Groot Britannië, te maken en zelfs de warmste vrienden van deze mogend heid moeten toegeven dat dit Rijk door de gëbeurteni.-sen van de laatste maanden in hooge mate is aangetast en niet alleen militair, doch ook oeconomisch. De president van de Ver. Staten weet na tuurlijk heel wel dat de oeconomische kracht van zijn land niet voor 100 pet- in dienst van een vreemde mogendheid gesteld kan wor den, zonder eigen belangrijke defensiebelan- gen of die van de staten van Zuid-Amerika, Zuid-Afrika en Australië te verwaarloozen. Er zal een aanzienlijke inspanning noodig zijn om Groot Britannië in die male te helpen als Washington zich dat heeft voorgesteld. Het is niet noodig om er over te twisten wat grooter is, het productievermogen van de Ver. Staten (met aftrek van eigen behoeften en noodzakelijken uitvoer naar de landen die dezen noodig hebben) of het oeconomische vermogen van de Europeesche ruimte. De grondstoffenvoorziening van de beide ruimten is in details verschillend maar in totaal on geveer gelijk. Ook uit de bevolkingscijfers en het voorhanden zijnde getal arbeiders kan men geen groote verschillen opmaken, waar door men aan een van de beide partijen een overmacht zou kunnen toeschrijven. Daar voor is een andere omstandigheid van de grootste beteekenis namelijk de mogelijk heid van de beide partijen om bij de hun ge boden mogelijkheden van verzorging te komen. Ook hier Is de vergelijking van den wereld oorlog niet beslissend. Het is waar dat Groot Britannië eenige millioenen tonnen scheeps- ruimte minder noodig heeft dan in den vorigen oorlog, aangezien het behalve in Afrika uitsluitend op het Britsche eiland moet strijden en dus geen legers op het Con tinent heeft te verzorgen. Toenemende kracht van het duikbootwapen Het is echter ook waar dat het Duitsche düikbootwapen in den vorigen oorlog alleen stond en alleen over de Noordzeehavens kon beschikken om de Britsche scheepvaart aan te tasten, terwijl nu de vereenigde Duitsche •en Italiaansche duikbootvloten om het ge- heele eiland heen kunnen opereeren. Van de oeconomische kracht welke de Vereenigde Staten Engeland kunnen toevoegen zal letter lijk een groot deel in het water vallen. Wan neer president Roosevelt wenscht vast te stellen dat Amerika in 1941 Engeland meer zal leveren dan in 1940, dan zal hij er reke ning mee moeten houden dat het toenemende aar.tal opereerende Duitsche en Italiaansche duikbooten er voor zal zorgen dat ook aan zienlijk meer schepen getorpedeerd zullen worden. In het licht van deze omstandigheden heeft men de verklaringen van president Roosevelt te Berlijn met gepaste onverschilligheid be groet. Men is er van overtuigd dat ook wan neer Engeland alles zou krijgen wat Roose velt heeft toegezegd, dit op den afloop van den oorlog geen verschil meer kan maken. Cardiff gebombardeerd Als vergelding voor aanvallen op Bremen Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In den,loop van den dag heeft het lucht- wapen aanvallen op doelen aan de Oostkust van Engeland gedaan. Een patrouilleboot werd in duikvlucht met bommen bestookt en tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben vrij sterKe formaties gevechtsvliegers als vergelding voor de op Bremen gerichte Engelsche aanvallen boven de haven en de stad Cardiff bommen van glk kaliber laten vallen. Taltrijke bran den konden ten deele tot op een afstand van 100 km. waargenomen worden. Britsche vliegtuigen hebben op twee Noord- Duitsche plaatsen bommen laten vallen, waar bij weer een ziekenhuis en verscheidene huizen voornamelijk in wijken met het onmis kenbare karakter van woonwijken, getroffen werden. Branden, die in enkele pakhuis- ruimten en fabriek^installaties ontstaan wa ren, konden evenwel door de luchtbescher ming van het bedrijf gebluscht worden, zonder dat noemenswaardige schade op mili tair gebied of op dat van de oorlogsoeconomie werd aangericht. In totaal vallen acht dooden en twintig gewonden te betreuren. Twee Britsche vliegtuigen zijn neerge schoten. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Volgens een Zuid Slavisch deskundige De militaire deskundige van de Hrvatski Dnevnik schrijft, dat ondanks de hevige luchtaanvallen op Londen en andere belang rijke Engelsche centra de eigenlijke grooie luchtoperaties nog niet begonnen zijn. Duitsch land kan met zijn luchtvloot nog geheel an dere resultaten bereiken en de reusachtige etappenlinie van Drontheim tot Irun is daar op volkomen voorbereid. De voornaamste slag zal ongetwijfeld tegen de Britsche eilanden geleverd worden, al worden in den tusschen- tijd ook verschillende operaties in afgelegen gebieden ondernomen. (D.N.B.) Het heftige bombardement van Cardiff Een aanval die uren duurde In den afgeloopen nacht heeft de Duitsche luchtaanval, naar de corr. van het D.N.B. te Stockholm verneemt, zich hoofdzakelijk op Zuid-Wales geriqht, het grootste Engelsche mijnbouwgebied. Naar da Engalscha radio vanmorgen mededeelde, stond een ongenoemde stad in Zuid-Wales in het middelpunt van desen aanval. Naar alle waarschijnlijk heid is dit de grootste stad van dit gebied, Cardiff. Urenlang heeft boven deze stad een hevige aanval gewoed. Duizenden brandbommen zijn uitgeworpen. Nadat een geheele reeks branden ontstaan was, begon een even hevige, zoo niet heviger aanval met brisantbommen van elk kali ber. Talrijke huizen en gebouwen zijn verwoest of een prooi der vlammen ge worden. Tevens hebben andere formaties van het Duitsche luchtwapen de Britsche hoofdstad opnieuw aangevallen en op deelen van Londen talrijke brand- en brisantbommen laten val len. Weer zijn branden uitgebroken erf een heele reeks huizen en gebouwen is met den aardbodem gelijk gemaakt. Volgens de be richten zijn tegelijkertijd verschillende andere streken in Engeland, waarvan de namen even wel niet genoemd werdep, in den loop van den nacht aangevallen. Te Londen is opdracht gegeven tot oprich ting van een bureau voor voorkoming van brand, met uitvoerende bevoegdheden. Tot voorzitter van dit bureau, dat in de eerste plaats tot taak heeft de gevolgen van lucht aanvallen tot het minimum te beperken, is Morrison, de minister van binnenlandsche veiligheid benoemd. Het D.N.B. meldt uit New York: Het registratiebureau voor de scheepvaart heeft bekend gemaakt, dat onlangs de Zweed-' sche vrachtschepen Convallaria (1996 ton) en Gunborg (1572 ton) tot zinken gebracht zijn. Engeland requireert tankschepen. De Daily Mail meldt, dat de Engelsche regeering thans alle tankschepen die het ministerievan scheepvaart nog niet overge nomen of gecharterd heeft, zal vorderen. (D.N.B.) Engalscha patrouilleboot in den grond geboord. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft, naar het D.N.B. verneemt, Donderdag voor de monding van de Theems in duikvlucht een vijandelijke patrouilleboot met bommen aan gevallen en in den grond geboord. De bom men hadden zoo'n effect, dat de hoog opslaande watermassa's boven de boot weer samenvielen. Hét vliegtuig ondernam nog een aanval in scheervlucht maar de oorlogsbodem was reeds zoo zwaar getroffen, dat hij tijdens dezen aanval onderging. Het optreden ran het Duitsche oorlogsschip in de Stille Zuidzee. Omtrent het tot zinken brengen van het Britsche turbineschip Turakina (8706 brt.) van de New Zealand Shipping Comp. op de Stille Zuidzee wordt nog nader vernomen, dat het gewapende schip geruimen tijd tegen stand bood toen het door den Duitschen hulpkruiser werd .gesommeerd te stoppen. Dientengevolge konden slechts 23 overleven den van de Turakina worden gered. Weer onbekende vliegtuigen boven Gibraltar Gisterochtend zijn opnieuw twee vliegtui gen van niet herkende nationaliteit boven Gibraltar verschenen. Ze werden heftig door het Britsche afweergeschut beschoten. Tal rijke granaatsplinters vielen te Algeciras op at pier, het spoorwegstation in de haven en het gebouw van het havencommando zonder schade van beteekenis aan te richten. Een der vliegtuigen verdween in oostelijke, het an dere in westelijke richting. De toestellen lie ten geen bommen vallen. De verwoestingen te Londen Het D.N.B. meldt uit Boedapest: De Engelsche censuur heeft na den jongsten Duitschen luchtaanval op Londen bij uitzon dering het noemen der getroffen straten toe gestaan, zoo schrijft de Londensche correspon dent van de Uj Magyarsag. Door de bombar dementen zijn, naar de correspondent verder meldt, het gebouw van Reuter de Persclub het gebouw van de Daily Telegraph ver woest. Een verschrikkelijk beeld van vernie ling biedt Newgate street, waar alle gebou- en zijn ingestort Er is niets meer dan een geweldige puin hoop te zien. De correspondent merkt op, dat hij een dergelijke verwoesting nog maar te Southampton heeft gezien. De verliezen der Engelsche koopvaardij In een correspondentie uit Londen, ge publiceerd door het blad Nacion, wordt voor de eerste maal van Engelsche zijde toegegeven, dat "Engeland in de eerste zestien maanden van den oorlog 4% millioen ton aan koop vaardijschepen heeft verloren. Het Duitsche oorlogsschip in den Stillen Oceaan Het D.N.B. meldt uit Sjanghai. De generaal-kwartiermeester van het Nieuw- Zeelandsche luchtwapen heeft medegedeeld, dat zich op het in den Stillen Oceaan ope reer end vijandelijke schip tien vliegers als gevangenen bevinden. Verder zijn berichten ontvangen, volgens welke zich aan boord van ander vijandelijk schip nog meer vliegers bevinden. De veldslag in Noord- Afrika hervat De Engelschen bij Bardia tot den aanval overgegaan Het Italiaansche hoofdkwartier publi ceert weermachlsbericht no. 211. Het ver luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica aan hel front van Bardia, is de vijand gisteren tot den aanval overgegaan met zijn strijd krachten te land, ter zee en in de luchL De groote veldslag, die sedert 9 Decem ber woedt, is hervat. Onze troepen, die onder bevel slaan van generaal Bergan- soli, bieden met uiterste hardnekkigheid weerstand en brengen den vijand aanzien lijke verliezen toe. Luchtformaties nemen voortdurend aan de strijdhandelingen deel en richten bommen en milrailleurvuur op de vlooteenheden, de troepenbases en de gemechaniseerde strijdmiddelen van den vijand. De slag duurt voort. Drie onzer vliegtuigen zijn niet op hun basis terug gekeerd. Aan het Grieksche front activiteit van. weerskanten van patrouilles en artillerie. Ondanks'de ongunstige weersomstandigheden hebben onze bombardementsformaties een doeltreffende offensieve actie ondernomen tegen vijandelijke militaire installaties en troepenóon centra ties. In Oost-Afrika, aan de grens van den Soe dan, optreden onzer artillerie met zichtbare resultaten. Pogingen van den vijand om onze vooruitgeschoven posten te verrassen werden snel te niet gedaan door de felle reactie van ons vuur. Vijandelijke vliegtuigen hebben een onzer bases gebombardeerd, zonder schade te veroorzaken. Een onzer duikbooten, die onder bevel staat van kapt. Giuseppe Caridi, heeft op den Stillen Oceaan Engelsche koop vaardijschepen met een inhoud van 15,000 ton tot zinken gebracht. Tot dusver heb ben onze op den Oceaan werkende duik booten 138,000 ton vijandelijke scheeps- ruimte in den grond geboord. Een Engelsche kruiser getroffen Hoi Italiaansche Weermachlsbericht Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert weermachtsbericht no. 210. Het luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenajca heeft onzè artillerie haar afweervuur gericht op vijandelijke gemechaniseerde formaties en vlootstrijdkrachten. Bombardementsvliegtui gen hebben vele malen een der voortuitgescho- ven bases van den vijand aangevallen, als mede schepen nabij de kust. waarbij een krui ser werd geraakt. Andere luchtstrijdkrachten richtten bommen en milrailleurvuur op ge mechaniseerde formaties aan het front van Bardia en in de woestijn. Onze vliegtuigen keerden alle terug. Aan het Grieksche front werden aanvallen in eenige sectoren, welke een plaatselijk ka rakter hadden, met beslistheid afgeslagen. Onze koene overval bracht de vijandelijke elementen op de vlucht èn leverde krijgs gevangenen op. Vijandelijke vliegtuigen hebben Elbasan gebombardeerd, waar zij eenige verliezen veroorzaakten onder de burgerbevolking. Uit Oost-Afrika niets van belang te melden. Ward Price oyer den toestand Het D.N.B. meldt uit Genève: Ward Price schrijft in de Daily Mail onder het opschrift: „In den loop der komende zes maanden staan of vallen wij" o. a.: Een jaar jeleden hadden wij slechts een tegenstander en een machtigen bondgenoot. Dat is thans omgekeerd. Buiten de hulp der Grieken en de medewerking van kleine groe pen staat het Britsche imperium thans alleen. Duitschland heeft in het afgeloopen jaar niet alleen een bondgenoot met een groot leger, een groote vloot en een groote luchtmacht gekregen, doch het heeft ook de heerschappij over de industreele en agrarische hulpbron nen van Europa verworven, van de Noord kaap tot de Pyreneeën en van Brest tot de Zwarte Zee. Wanneer iemand dat voor een jaar geleden had voorspeld, zou men hem voor gek verklaard hebben. Het vorige jaar om dezen tijd vertrouwden wij te zeer op de Maginotlinie. Laat ons thans niet te zeer op de Vereenigde Staten vertrouwen. Sir Walter Layton, de directeur-generaal van het minis terie van levensmiddelenvoorziening, heeft uit Amerika het volgende bericht meege bracht: Hetresultaat van de Amerikaansche inspanningen kan niet met het voorjaar, doch pas tegen den nazomer verwacht worden. De menschen moeten niet denken, dat dit jaar een vloed van wapens uit Amerika zal komen. De Duitsche luchtstrijdkrachten in Italië Een beschouwing van de Diplo. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In Engeland heeft het bericht, dat het thans ook in het Middellandsche Zee-gebied met Duitsche luchtstrijdkrachten rekening te houden heeft, begrijpelijke onrust gewekt, aldus schrijft de Deutsche diplomatisch- politische Korrespondenz. Blijkbaar meende men er te Londen op te kunnen vertrouwen, dat de strijd, die de beide spilmogendheden in haar gebied voor de beteugeling van de ondraaglijke Britsche heerscherslusten uit te vechten hebben, zoo gevoerd wordt, als met den Britschen smaak overéénkomt, namelijk gescheiden en zonder-innerlijken samenhang. Men verheugde zich derhalve reeds te Londen erop te kunnen rekenen, dat de Duitsche luchtmacht uitsluitend in het Noorden haar arbeidsvéld zou zien. Evenmin als de Atlan tische Oceaan veilig is voor Italiaansche duik booten, evenmin als het Britsche eiland veilig is voor Italiaansche luchtstrijdkrachten, even- mag Engeland gelooven, dat de Duitsche luchtmacht loonende Britsche aanvalspunten in het Middellandsche Zee-gebied- buiten be schouwing kan laten. Engeland is voor de asmogendheden voor elk en voor hen tezamen overal de tegenstander, waar hij ook den strijd aanbindt. Evenals de Italiaansche wéermacht met de .aankomst van de Duitsche verbonden lucht strijdkrachten de offervaardigheid van in den strijd geharde kameraden begroet, aldus be sluit het artikel, zoo wachten ook dezen slechts op het oogenblik, dat hun de mogelijk- hed biedt, schouder aan schouder met de Italiaansche vliegers den vijand ook op deze plaats de kracht hunner aanvallen te doen gevoelen. Want de spil is niet slechts een instrument van gemeenschappelijke politiek, doch ook van gemeenschappelijken strijd. Dit feit zal Engeland hoe langer hoe zwaarder te voelen krijgen. door ERNST WIECHERT is een wonderlijk, mooi boek. Een der eerste lezers van het boek riep uit; „wat geeft dit boek mij ontzaglijk veel in dezen moeilijken tijd." Roosevelt wil 200 koop vaardijschepen bouwen 36 millioen voor nieuwe scheeps werven beschikbaar Het D.N.B. meldt uit Washington: Roosevelt heeft op de persconferentie verklaard, dat op het oogenblik zooveel tonnag> tot zinken wordt gebracht, dat bij het einde van den öorlog in dé geheele wereld waarschijnlijk gebrek aan vracht schepen zal bestaan. Roosevelt heeft derhalve besloten een aan vang te maken met een bouwprogramma i tweehonderd koopvaardijschepen en hierv nieuwe scheepswerven te doen bouwen. Roose velt raamde de kosten van dit programma op 300 350 millioen dollar en deelde mede, dat hij uit het fonds, dat hem het vorige jaar ter beschikking is gesteld een bedrag van 36 millioen dollar vóór het begin van der bouw van de scheepswerven heeft geschon ken. De nieuwe schepen zullen geheel vol gens een standaardmodel worden vervaar digd en Roosevelt hoopt, dat men binnen een jaar met de afwerking kan beginnen. Het be treft hipr, aldus verklaarde Roosevelt ver der, een zeer leelijk uitziend plomp scheeps- type in den vorm van een langwerpige tank. Men zal alle onderdeelen in de staalfabrie ken. vervaardigen en de weryen alleen ge bruiken om dez1e onderdeelen aan elkaar te lasschen. Ieder schip zal ongeveer een inhoud van 7500 b.r.t. hebben. Op een vraag, of hij hiervoor voldoende staal ter beschikking heeft, antwoordde Roosevelt, dat hij geloofde dat de tegenwoor dige productie hiervoor voldoende is. Wat echter de bevyapeningseischen betreft, zoo vreesde hij, dat men binnenkort een plan tot het verhoogen der staalproductie ernstig in overweging zou moeten nemen. Roosevelt deelde verder mede. dat deze schepen eigen dom van de regeering zullen blijven en door de federale scheepvaartautoriteiten beheerd zullen worden. Op een vraag, of dit bouw programma in het belang van Engeland is opgesteld, weigerde Roosevelt antwoord te geven. Het bericht in de Noord-Amerikaansche bladen van Vrijdagochtend, dat de nieuwe Engelsche ambassadeur Lord Halifax het af staan van nog meer torpedobootjagers aan Engeland zal eischen, noemde Roosevelt een krantenverzinsel. Evenzoo wraakte Roose velt het bericht, dat de Vereenigde Staten torpedobootjagers aan Mexico zouden leveren. Een driemanschap onder Pétain Admiraal Darlan voorzitter Uit Vichy wordt schalk Pétain, na het ontslag Tan Bau- doin te hebben aanvaard, besloten heeft over ie gaan tot een radicale reorganisatie van het regeeringssysteem, waarbij een triumviraat in het leven sou worden ge roepen, dat zou zijn voorzien van uitge breide volmachten en onder de bevelen van den chef van den staat zou staan. Het triumviraat zal worden samengesteld uit admiraal Darlan, den minister van marine, die president zal zijn, en zich zal belasten met de leiding van binnenland sche zaken, generaal Huntziger en minis ter Flandin. (Stefani.) Nieuwe incidenten aan de grens tusschen Thailand en Indo-China Volgens uit Hanoi te Genève ontvangen berichten hebben zich de laatste dagen nieuwe botsingen tusschen Thailandsche en Indo-Chineesche patrouilles voorgedaan aan de oevers van de Mekong en langs de grens van Kambodsja. Op 31 December is bij een schietpartij een Fransch officier lich: ge wond. Een Thailandsch vaartuig werd Dij Nongtai met Fransch machinegeweervuur beschoten. Op 1 Januari is een inheemsche schildwacht aan de grens van Kambodsja gewond. De Fransche grenspost te Hone-sai werd levendig beschoten. Een Thailandsch vliegtuig, dat over de grensrivier de Vientrane vloog, wierp anti- Fransehe pamfletten uit. Thailandsche artil lerie heeft Bannaptsoem, 80 kilometer van Savana Tet beschoten. Roosevelt's betrekkingen tot Engeland President Roosevelt heeft aangekondigd, dat hij den nieuwen ambassadeur in Engeland volgende week zal benoemen. Intusschen zal hij zijn vriend Hopkins voor een persoonlijke missie van twee weken naar Londen zenden. Reeds 19000 buitenlanders in Engeland geïnterneerd Het D.N.B. meldt uit New York: Morrison, de Engelsche minister voor de binnenlandsche veiligheid, heeft, naar uit Londen wordt gemeld, aangekondigd, dat alle „mogelijke Quislings", die de Duitschers bij invasiepogingen zo iden kunnen helpen, ge ïnterneerd zullen worden. Ongeveer 19,000 buitenlanders zijn reeds in intemeeringskam- pen ondergebracht. De minister voor de bin nenlandsche veiligheid wee» in dit verband erop, dat totdusver nog geen Engelschman wegens hoogverraad terechtgesteld is. Pétain aanvaardt het ontslag van Baudoin Uit Vichy wordt gemeldt, dat minister Bau- d(.in zijn ontslag heeft verzocht. Maarschalk Pétain heeft het ontslag van minister Bau doin aanvaard. HOE VER MEN SCHIET Projectielen, die op 42 km afstand hun doel treffen Het vèrdragend geschut bij de Romeinen en in de Middeleeuwen De Engelsche kust wordt beschoten door Duitsche kanonnen. Dat geschiedt op een afstand van 40 K.M. en meer, daar het Kanaal tusschen Calais en Dover, naar men weet, 35 klometer breed is. Tegenwoordig is men gewoon, dergelijke beschietingen te beschou wen als iets vanzelfsprekends. Parijs werd in den vorigen oorlog wel van een afstand van 120 K.M. beschoten! Doch nog in den wereld oorlog was een schootsafstand van 40 K.M. iets, dat zeer zelden voorkwam. De Duitsche scheepsartillerie beschoot voor het eerst in April 1915 met een stuk van 38 c.M., den „Langen Mar", de haven van Duinkerken, op 42 K.M. afstand. Het bekende kanon, waar mede Parijs werd gebombardeerd, had een kaliber van 21 c.M. De Oostenrijkers maakten gedurende den wereldoorlog gebruik van een stuk van 35.5 c.M., de „Sint George", dat 36 K.M. ver droeg. De ontwikkeling van de artillerie aldus ontleenen wij aan De Gelderlander voor zoover het betreft het bereiken van een grooteren schootsafstand dan 2000 M., is van nog betrekkelijk jongen datum. Een eeuw geleden bedroeg de afstand, waarop het-vuur van- zwaar geschut zijn werking deed gevoe len, zoowel bij vlak als bij steil vuur, hoog stens 1200 M. Als de beste afstand voor een effectief geschutvuur rekende men toenmaals 600900 M. En met dezen afstand was de artillerie de infanterie verre de baas, daar het infanterievuur op zijn hoogst ongeveer 250~M. reikte. JTen tijde van Frederik den Groote droegen de vierponders ongeveer 1500 M., de achtponders 1000 M., de twaalfponders 1800 M. Het werkzame effect was echter veel kleiner. 1 De vergrooting van het schootsveld werd voor het eerst bereikt in het midden van de vorige eeuw, dank zij de getrokken loopen en de ontwikkeling van het buskruit en de projectielen. In 1860 voerde Pruisen de eerste stukken geschut met getrokken loop in; in 1863 volgde Oostenrijk dit voorbeeld. In den wereldoorlog droegen de stukken veldgeschut tusschen 6000 en 7000 M., het zware geschut tusschen 12 en 15 K.M. 70-ponders duizend schreden verl In de middeleeuwen schoot men in de 14e en 15e èeuw tusschen 300 en 500 M. De „Augsburger Chronik" van 1596 weet te be richten dat Hans von Arow in het jaar 1378 drie groote stukken geschut had grootste daarvan schoot een kogj of steen, het middelste een van j het kleinste van 50 pond, duizend s{ Met een dergelijken afstand middeleeuwsche stukken geschut fetic dan de Romeinsche catapulten, Josephus kogels van 53 pond i stariën (360 M.) ver weg slin( Romeinen wisten pijlen van 88 pe 370 M. ver weg te schieten. Snelvuur met catapulten - „gej ,ote Met dergelijke middelen wist de n veldheer Germanicus in het jaar tijdrekening in den slag tegen At uit aafde en hout geconstrueerde zijn mannen niet konden bestorm|d te laten schieten. Reeds de Ron zich er op toegelegd, „snelvui troepen te laten uitvoeren. Hun die rechtuit schoten, schoten pijler zijnen. In 230 vóór Christus ha< van Alexandrië een boog ultgevod door een draaiend mechanisme i als.de boog weder werd gespannA^", tisch weder een pijl op het koor n liggen. k Niet alleen op snelvuur, doch o< mü, kaliber legde men zich reeds vro< n Voor het eerste doel stelde mer orgels" samen,, door drie of n elkander vast te smeden, die r afvuurde. Deze kende men reeds eeuw. Uit 1405 kent men de afbeJ'p, een revolverkanon, welks zes loop 0 draaibaren ring waren aangebracht v da Vinei heeft omstreeks 1500 ee kanon met niet minder dan 64 lo vonden! Zwart kalibers in de 15de Mislukt Chineesch offensief in Sjansi Het D.N.B. meldt uit Tokio: Strijdkrachten van Tsjiang Kai-sjek hebben tijdens de jaarwisseling getracht, in de Zuid- Westelyke provincie Sjansi een offensief te ontketenen. De aanvallen werden door Japan- sche eenheden afgeslagen. Binnenlandsch Nieuws De distributie van terpentijn en lijnolie voor schilders De secretaris-generaal van handel, nijver heid en scheepvaart maakt bekend, dat de hoeveelheden terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distributiediensten aan schilders uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 1 Januari tot 1 Februari als volgt zijn vastgesteld: twee liter kunstterpentijn per bon voor terpentijn twee liter rauwe lijnolie of gekookte olie of standolie per bon voor lijnolie. Misleidende aandrang tof organisatie Het A.N.P. meldt: In de afgeloopen weken zijn enkele gevallen - o.m. in den visch- en den rijwielhandel oorgekomen, waarin een vereeniging of bond zich in een circulaire tot niet-aangesloten bedryfsgenooten richtte met de mededeeling, dat die vereeniging of bond door den secreta- •generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart was goedgekeurd ls eenige organisatie voor den desbetreffen- den bedrijfstak. Dientengevolge zou iedere bedrijfsgenoot, die nog niet als lid was toe getreden, verplicht zijn zich aan te sluiten. Het betreft hier een ergerlijke misleiding, die op geen enkelen grond steunt. Wel machtigt het besluit betreffende op bouw en organisatie van het bedrijfsleven den secretaris-generaal tot een dergelijken organisatiedwang, maaf tot op heden is op grond van deze bevoegdheid nog geen enkele organisatie als uitsluitende vertegenwoordi ging van d en betrokken bedrijfstak er kend. Aan een ieder wordt derhalve dringend aangeraden, zich bij ontvangst van dergelijke circulaires voor nadere inlichtingen te wen7 den tot den Economischen Voorlichtingsdienst Rijnstraat 24 te 's-Gravenhage, welke de voorlichtingsinstantie is van het departement in handel, nijverheid én scheepvaart. De omstreeks 20 November gepubliceerde mededeeling van de organisatie-commissie voor het Nederlandsche bedrijfsleven, waarin deze met nadruk het verzoek tot het bedrijfs leven richtte plannen tot concentratie van bestaande, tot oprichting van nieuwe vereeni- gingen, enz. tot nader order geen vasten i te laten, aannemen, is nog steeds on verminderd van kracht. Financieel Nieuws Wisselkoersen OFFICIEELE WISSELKOERSEN NED. BANK AMSTERDAM New York Berlijn Brussel Helsinki ,...U Stockholm Zurich Bankpapier: Berlijn New York Brussel Stockholm Valuta's (schriftelijk et 4 Jan. 1.88A 1.88ft L tJ 3 Jan. 1.88A 1.88ft 75.19 75.34 i:86K 1.90* 30.08 30.20 44.76 44.75 43.59 43.75 43.63 43.71 75.19 75.34 1.86%" 1.90% 30.08 30.20 44.76 44.75 43.59 43.75 KOERSEN NEDERL. CLEARINGINSTITUUT Koersen voor stortingen op 4 Januari tegen verplichtingen luidende in: Reicnsmarken 75.36 Tsjechische kr Belga's 30.1432 (nwe schuld) 7.54 Zwitsersche fr 43.56 Din^r lo. sch.) 3.43 Lires 9.87 Dinar (n. sch.) 4.23 Deer sche kr. 36.40 Turksche p1.45% Noorsche kr. 42.82 Lewa 2.30 Zweedschö kr. 44.75 P ngö '.o. sch.) 36.519 Tsjechische kr. Pongö (n. sch.) 45.89 ude schuld) 6.42 Wat het kaliber betreft: in 1404* stuk geschut gegoten met c.M., bij een lengte van den loo^.'ai M. In 1411 moet daarop in Brijj"'( „Faple Mette" zijn gegoten, met «jjc| van 66 c.M. De „Bulle Griete" varL, een kaliber van 62 c.M. en de loop pr| 5 M. lang. Een van de monsterach - ken geschut ter wereld bevind Moskou. Het heeft een kaliber var en de loop is 6.78 M. lang. Het is het jaar 1586. Deze reusachtige stukken gesel Middeleeuwen waren buitengewooi hanteeren. De eerste, werkelijk kanonnen op affuit waren in het Lj n Karei den Koene, hertog van E he 14671477. Frederik de Groote i ren infanterie-regimenten reeds in d< ,oeil Silezischen oorlog toe met kant god kogels van drie en van zes por u,t schieten, alsmede met ammunitie! (i d artillerie van het Heilige Duitsche d 5] o.a. tien mortieren, die kogels van De pond afvuurden. Voor de bedienini g0( stukken geschut waren niet mind< |gn noodig. ^jn vad It O] Beursê™. mul' STILLE, DOCH VAfy, MARKT Speciaal voor Amerikaa fondsen was de stemmin n edi De beurs heeft zich heden ten je de gisteren ondergane reactie kuni len. De daling, welke gisteren pl was trouwens meer te wijten den van de vraag dan aan van het aanbod. De kleine omzette daarvan het bewijs. Dientengevol voor de hand, dat de tendenz zich blik kon wijzigen. De aanleiding daartoe was hi aanwezig in de vastere stemming Sstreet. Naast enkele andere fac het gisteren juist de teleurstelli houding van de New Yorksche bei die tot eenige reactie had geleid, het overige wel een merkwaardig sel, dat, ofschoon er geen enkel is tusschen de beurzen te Amsterda York, het beloop van Wall Street wéér voor onze markt den doorslag bewijst duidelijk, dat men thans andere aanknoopingspunten meer Het waren in de eerste plaats kaansche shares, die konden verbe nu .weer droeg, deze beweging een karakter, waaruit blijkt, dat de klein is gëbleven. Er ging dan ook Desondanks werden de gisteren g« liezen weer ingehaald. Vooral si stegen krachtig. Bethlehem>, Steel den een fractie beneden 90, U. 2 73%. Een gedeelte van deze winstei wegens gebrek aan belangstelling volg van enkele winstnemingen, v gaan. Het publiek bleef terughoui eerste plaats omdat men voor het staat en voorts in afwachting van schap, welke Roosevelt Maandag nieuwe Amerikaansche congres zal Deze terughoudendheid drukte stempel op de locale afdeelingen, dii iswaar bij de vastere stemming aansloten, maar toch een zeker voorkomen behielden. De koersvt bleven in het algemeen beperkt, omzetten. Het aanbod had echter opgehouden, doch groote vraag voor in de plaats gekomen. Het gl dat de koersen in het verdere bi achteruitgeloopen zijn. Dat was bijv. het geval bij Nederlandsche petroleum, die, n; zijn geopend, tot 274 achteruitlieper weinig boven het vorige slot. Het de schappij, de S h e 11 pet. (v. j. 5 pet.), maar vooral de dat een slotdividend wel weer zal heeft wellicht de stemming geïnfli Industrieele aandeelen waren houdend: kleine koerswinsten meerderheid met Philips op 210 weer op 130 en Aku op 113. De t voor laatstgenoemd fonds was geringer dan gisteren. Scheepvaartaandeelen waren ofschoon de gisteren geleden verl geheel werden ingehaald. Nc Scheepvaart Unie en Koninklijke ca- 3 pet. op, resp. tot 189 en 16! Cultuurfondsen waren zeer stil. eens wat vaster. H.V.A. golden pet. hooger, waarmede het verlies ren echter slechts voor de helft haald. Tabaksfondsen waren een kleinig Een merkwaardig beloop haddf dam rubbers, die als uitzondering punten lager openden, waarna z« middellijk 5 pet, opliepen tot 287. Inhet laatste gedeelte: van d> kromp de handel nog verder in, koersen vrijwel geen verandering gingen. De beleggingsmark* was goed pi De gestaffelde leening kon pen tct 89 7/16. Ook Indische leeniii gevraagd. Prolongatie 2% pet -IE >8 ac ■a OB Si: 40 2' 40 bl >40 2* JMO bl 37 A a rod.* unigi ROV Lfcm 2 m*tei 937 2 ,r 937 3 937 5 937 7 937 2 J< renth K indh.2 Md. 1' eld. 1' 1937 2 1937 3 1 ■rl.2 1' èng.3' u i'boscl g Uileg. -H V H.15- ijm. 3' 1 lenkur e lottere -1 1937 6* 1938 1* pil938.... Üb. l' Itrechl J937 1* 45$,wijk2 bank- 'Onr3 JvOnri G.Cr_33 G.Cr.40 lnd.Dis ,NB. inst Hl Viderl. «hypo: AFr2% 'el te

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2