DE BRUIDSJAPON PUROL ZOET ROGGEBROOD EU VRIJDAG 3 JANUARI 194? Het Duitsche weermachts bericht De successen in den Stillen Oceaan Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een in den Stillen Oceaan opereerend Duitsch oorlogsschip meldt als gedeelte lijk resultaat van zijn successen het tot zinken brengen van tien vijandelijke or in dienst van den vijand varende koop vaarders met een gezameniijken inhoud van 64,155 brt De bemanningen van de tot zinken gebrachte schepen zijn door het Duitsche oorlogsschip op een eiland in de Stille Zuidzee in veiligheid gebracht Bij de gewapende verkenning op 1 Januari werd in de nabijheid van Aldebourgh een Engelsch patrouillevaartuig in brand ge schoten en een ander dergelijk vaartuig ten oosten van Ramsgate door voltreffers' van bommen zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen talrijke voor den oorlog belangrijke doelen In Midden- en Zuid-Oost Engeland succesrijk met bommen bestookt. Britsche vliegtuigen hebben in den afge- loopen nacht in Noord-West Duitschland op drie plaatsen bommen laten vallen, dieeenige schade aangericht hebben. Vijf personen wer den gedood, verscheidene gewond. Een vijan delijk vliegtuig van het type Vickers Wel lington werd bij een luchtgevecht neerge schoten. Het Italiaansche weermachts- bericht Voornamelijk actie in de lucht Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert weermachtsbericht no. 209. Het luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica bedrijvig heid van de artillerie en patrouilles aan het front van Bardia. 'In het gebied van Giara- bub, het terrein, waar het gevecht is ge leverd, waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbericht van gisteren, hebben wij wapenmateriaal, munitie en door den vijand achtergelaten vrachtwagens verzameld. Vijandelijke luchtaanvallen op onze vlieg velden in Cyrenaica hebben lichte schade doen ontstaan en geen slachtoffers gemaakt. Het ingrijpen van jachtvliegtuigen en het vuren van het afweergeschut was doeltref fend een vijandelijk vliegtuig werd neer geschoten. Onze formaties jacht- en aanvals- vliegtuigen hebben talrijke gemechaniseerde detachementen en een vijandelijke verschan sing gebombardeerd en met mitrailleurvuur bestookt. Al onze vliegtuigen zijn terug gekeerd. Aan het Grieksche front operaties van plaatselijk karakter. Ondanks de ongunstige weersomstandigheden hebben onze luchtfor- maties met succes bommen van klein kaliber geworpen op vijandelijke installaties. In Oost-Afrika plaatselijke acties van patrouilles en artillerie. Vijandelijke vlieg tuigen hebben plaatsen in Abessinië gebom bardeerd zonder schade te veroorzaken. Weer versche Italiaansche troepen in Albanië aangekomen De Zuid-Slavische Politika publiceert een bericht uit Saloniki, waarin gezegd wordt, dat de Italianen voortdurend nieuwe verster kingen en versche troepen krijgen. Er zijn ook zekere fascistische formaties, die bij zonder goed uitgerust zijn, aan het front aan gekomen. Ook van Grieksche zijde wordt erkend, dat de Italianen in het Albaansche gebergte buitengewoon groote vermoeienissen moeten doorstaan en groote vasthoudendheid heb ben getoond. De verdediging van Chimara tot Argyro- castro strekt het Italiaansche. leger tot eer. De koude is niet minder geworden en aan beide kanten zijn de troepen van nieuwe, warme kieedingstukken voorzien. Resultaten van het Italiaansche duikbootwapen Stefani meldt uit Rome: In de eerst* zes maanden van den oorlog hebben de Italiaansche duikbooten 14 vijande- 9 lijke bovenwater-oorlogsschepen benevens 5 duikbooten tot zinken gebracht en 3 Britsche vier-motorige vliegtuigen neergehaald. Voorts hebben zij, voornamelijk op den Atlantischen Oceaan,'31 koopvaardijschepen, die de Brit sche vlag voerden, in totaal 150,000 ton, tot zinken gebracht. Hierbij komen nog de door de duikbooten beschadigde oorlogs- en koopvaardijschepen. De overlevenden van de tien Engelsche of voor Engelsche rekening varende schepen, die in den Stillen Oceaan door een Duitschen kaper tot zinken werden gebracht, zijn vol gens berichten uit Melbourne reeds van het eiland Emerau naar Australië overgebracht. Zij verklaarden, dat hun behandeling door de Duitschers goed is geweest. (D.N.B.). ELECTRISCHE KLOKKEN Keuze uit meer dan 100 verschillende modellen. N.V. Couzy, le Middellandstr. 72 Rotterdam. De Fransche staats- begrooting aangenomen Orde op zaken gesteld De Staatscourant te Vichy heeft met een in de derde republiek schier onbekende prompt heid de staatsbegrooting voor het ingegane jaar afgekondigd. Om technische redenen be perkt ze. zich tot het eerste kwartaal van 1941, zé loopt over ongeveer 40 milliard francs. De uitgaven voor de bezetting zijn er niet in begrepen. Zoo iéts, dan bewijst dit, dat het het nieuwe bewind ernst is met orde op zaken te stellen. De zwakke stee van de Fransche democratie was het" financieele beleid. De krasse verande ringen van meerderheid of richting kwamen in hoofdzaak uit ontevredenheid over dit be leid in de laatste wetgevende periode voort. In elk geval drukte de koersverandering zich het beheer van de openbare penningen het duidelijkst uit. De 2aak was, dat de sociale politiek van de linkerpartijen, voor een groot deel gedrdagen door den aandrang de andere partijen te over troeven, in de jaren, waarin ze aan het bestuur ~l, het budgetaire evenwicht dermate in ir stuurde, dat daarna weer een behou dend kabinet van noode was om het in net reine te brengen. Want de afgevaardigden, die het luidst voorgaven voor de belangen van de arbeiders op te komen, meenden dien ijver het best te laten blijken door, gelijk Renaudel in 1924 uitriep, „het geld te nemen waar het zit" zonder zich er rekenschap van te geven, dat dit het beste middel was om het terstond onvindbaar te maken. In die" kringen verkoos men niet in te zien, dat men er niet met dreigementen'!of drastische straf fen komt, zoo min als zij erin slaagden de „speculatie" in de tijden, waarin de franc wegslonk, haar „verderfelijke actie" te laten staken! Het heeft lang geduurd, voordat de massa begreep wat hierbij in het spel was, al werden velen uit die lagen van de bevolking in de jaren, die op den wereldoorlogvolgden, tót spelen op de beurs verleid. De afhankelijk heid, waarin de opvolgende regeeringen zich ten aanzien van dë Kamer" bevonden, kwam in de financieele wetten het schrilst dag. Men is het gescharrel met voorschriften aangaande aandeelen op naam of toonder, coupon-borderel, couponbelastingen, aahloo- pen to+ deviezencontróle tot keering van kapitaal vlucht enz. niet vergeten. Twee mannen slechts bleken tusschen beide oorlogen op "de hoogte van deze taak, Poin- caré en Reynaud, dë etrste bij de bereddering den faillieten boedel, door het gaan van radicalen en socialisten gelaten, de tweede ter klaring van de verwarring, door het volksfront ontstaan. En het wonderlijke den eenvoud waar te nemen, waarmee de een en de ander de vereischte - operaties verrichtten. Dit kwam, ómdat zij boven de partijen stonden, zonder groote woorden hun gezhg lieten gelden en di* steunde op kennis begrip. Toen was het ook ineens uit met het eindelooze gehar w :r in openbare en commissie-vergadering van de Kamer met inkomsten, en uitg£f\en. Tevoren gingen weken, ja maanden daaraan heen. De warboel van vroeger Met alle middelen werd toen gepoogd al thans den schijn te redden. Het gemakkelijk ste middel, dat zich aanbood, om de wet te omzeilen, die voorschreef, dat Kamer en Senaat het budget voor middernacht van den 31sten December moesten aangenomen heb ben, was de klokken in do vergaderzalen stil te zetten. Als men zulke foefjes te baat neemt van kwaad tot erger. Weldra werd dit zelfs overbodig geacht. De uurwerken en zelfs .2 of 3 Januari aan, maar de volksvertegenwoordiging had er dit op ge vonden, de zitting niet te sluiten. Ze behoef de dan slechts geschorst te worden, om de andere vergadering gelegenheid te geven iets haar eischen te laten vallen, waarna het ontwerp de reis terug ondernam. Deze beurt vaart, een aanfluiting van het parlementaire 9telsel, ging door totdat de laatste twistpun- en weer door lichamelijke en gees telijke vermoeidheid van de leden waren weg gewerkt duidelijk, dat men reeds lang zon op middelen om aan deze onhoudbare mis standen een einde te maken. Hervormingen stuitten echter op des te taaier verzet, daar zelfs in de kabinetten personen zaten, die in zake de verhouding tusschen begrooting en schatkist onvoldoende Inzicht hadden. Her haaldelijk is de Britsche methode den Fran- schen voorgehouden. Waartoe, vroegen velen, het begrootingsontwerp. met zorg door het ministerie opgesteld, draad ua draad door politici te laten uitrafelen, voor een groot deel eer op electoraal dan op het nationale belang bedacht? Waarom na dit overleg in besloten kring waaruit terstond alles uitlekte het openbaar over te doen? Waarom den afgevaardigden het initiatief gelaten, de uitgaven op te zetten? Sommige ministers voorzagen in deze leemte door elk amende ment af te wijzen, dat een verruiming van de credieten niet door een evenredige verhoo- ging van de middelen liet opwegen. De oorlog, nederlaag en alles, wat daarmee samenging, heeft met één slag verder ge- beuzei verhinderd. Hierbij moge men in ge dachten houden, dat de voornaamste schuld de radicalen treft, die naar men placht te smalen het hart links, maar de portefeuille rechts droegen of gelijk de radijs rood van buiten en wit van binnen waren. Dit hadden trouwens mee vele socialisten gemeen, voor e bet behooren tot en vertegenwoordigen n de partij eer een zaak van traditie en eer zucht dan van overtuiging was. Ten slotte zij herhaald, dat deze partijen zich terecht heb ben ingespannen tot het verhelpen van Frankrijks socialen achterstand, o.a. verge leken met de totalitaire landen, al deugden de 'middelen niet, waarvan ze zich bedienden, i Winterhanden Wintervoeten Winterteenen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist. (RecL 7) De Fransch-Duitsche betrekkingen ongewijziad Een verklaring van d' WilheJmstrasse De door een zeker deel van de buiten- landsche pers verspreide geruchten, als zouden de „diplomatieke betrekkingen" tusschen Duitschland en Frankrijk ver broken zijn, zijn gisteren in de Wilhelm- strasse als onzinnig bestempeld, in ant woord op vragen van persvertegenwoor digers. Zuiver juridisch beschouwd, kun nen de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk in de huidige omstandigheden niet als „diplomatiek" aangeduid worden, ofschoon ze zich niet tot de taak van de wapenstilstandscommissie beperken, doch bovendien door de buitengewone ambas sadeurs Abetz en de Brinon geleid wor den. Voor het overige zijn in de relaties tusschen Duitschland en Frankrijk, sedert de ontmoeting van den Führer met maarschalk Pétain in groote trekken bekend is, geenerlei wijzigingen inge treden. Nieuwjaarsrede van Pétain Frankrijk heeft Vertrouwen in de toekomst Naar het D.N.B. uit Vlchy verneemt, heeft maarschalk Pétain een radiorede tot het Fransche volk gehouden, waarin hij ö.a. zeide, dat het nieuwe jaar zonder, twijfel moeilijk zou zijn, daarde oorlog, en de blokkadr.de levensmiddelenvoorziening des lands ernstig geïnfluenceerd hebben. Daarom, zeide Pétain, moet vooral de boer uit den grond halen, wat. maar eenigszins mogelijk is. Ook alle andere deelen van de arbeidende bevolking moeten hun inspanning verdubbelen. De nationale wederopstanding, die de. regeering zich ten doel heeft gesteld, beoogt,^ naar de maarschalk verder zeide, ook dë bevrijding vaii het land van het vreemde kapitalisme. In Frankrijk, zoo vervolgde Pétain, mogen geen partijen of klassen meer zijn. De rede werd met een aansporing tot eenheid be sloten. In aanwezigheid van Flandin, den minis ter van buitenlandsche zaken, heeft Pétain gisteren te Vichy het diplomatieke corps ont vangen, dat de nieuwjaarswenschen aanbood. Op een toespraak van den pauselijken nun tius antwoordde Pétain, dat Frankrijk ver trouwen heeft in de toekomst en in de nieuwe wereld, aan de vorming .waar.vaD het bereid is, mede te werken. Frarïkrijk, zoo zeide hij, zal zijn ware traditie en zijn werkelijke roe ping hervinden en zoo weder de plaats onder de naties innemen, die het toekomt. Deze taak heeft de regeering op zich genomen. Het defensie-program van de Ver. Staten Een officieele raming van 35 milliard in vijf jaar Het Wallstreet Journal meldt, dat naar de meening van oeconomische deskundigen van het departement van landbouw der Ver. Staten), genoemd in epn rapport over „den invloed van den oorlog én het defensie program op den landbouw", het program, zooals het thans is ontworpen, naar schatting 35 milliard dollar in de komende vijf jaar zal eischen tot een jaarlijksch maximum van negen milliard dollar in 1942. Wellicht zullen nog grooterr uitgaven noodig zijn, indien „de politieke situatie zich nog ongunstiger zou ontwikkelen". Aan den anderen kant zou de openbare meening in gevai van vrede kunnen aandringen op meer zuinigheid bij het doen van militaire uitgaven Het blad zegt dat het bedrag van 35 milliard dollar de eerste raming uit officieele bron is. Het bedraagt ongeveer het dubbele van de defensiecredieten, die het Congres reeds in '»n een of anderen vorm heeft goedgekeurd. Het Journal of Commerce voegt hierbij, dat de Amerikaansche fabrikanten van vliegtuig materiaal reeds ruim 83 millioen dollar heb ben uitgegeven voor fabrieksuitbreidingen ten behoeve van de landsverdediging. Voorts zijn contracten gesloten tot een totaal bedrag van 232 millioen dollar voor andere vergrootin gen, die in Juni gereed zullen zijn. Deze cijfers werden genoemd in een rede van kolonel Jouett, president van de kamer van koophan del voor de luchtvaart De rede van Roosevelt Zijn pleidooi voor meer hulp aan Engeland De Frankfurter Zeitung geeft thans het volgende verslag van de rede, die president Roosevelt Zondagavond gehouden heeft De president begon met de verklaring, dat dë Amerikaansche beschaving nog nooit zoo bedreigd geweest was als op dit uur. „Twee naties in Europa en één in Azië dreigen ge meenschappelijk met optreden tegen de Ver- eenigde Staten als deze zouden probeeren, hun expansie-programma te doorkruisen, ot te blokkeeren". Daarop zeide Roosevelt dat de heeren in Europa duidelijk hun voorne men te kennen hadden gegeven, behalve Eu ropa ook de geheele andere wereld te beheer- schen. Tot dit oogenblik werden hun, tegen de vrijheid verbonden krachten, door Engei- schen, Grieken en de, uit de overweldigde landen, ontkomen soldaten ver van de Ame rikaansche kust gehouden en zijn de Japan ners nog in den' oorlog in China verwikkeld. Amerika behoefde geen aanval te vreezen. zoolang een vrij Engeland zijn machtige na buur in den Atlantischen Oceaan zou zijn. ,Kan iemand echter ernstig gelooven, dat wij iet rust zouden worden gelaten als de mo gendheden van de spil onze buren op zee werden?" Op de basis van deze overtuiging hing pre sident daarop een donker beeld op van wat na een nederlaag van Engeland zou gebeuren. De mogendheden van de spil zouden dan namelijk Europa, Azië, Afrika, Australië, en de oceanen beheerschen en deze oceanen zou den dus geen veiligheid meer beteekenea Men kon dit gevaar niet ontwijken door in bad te gaan liggen en het laken over zijn ooren te trekken, want het lot van de Euro- peesche volken, die „onder een modernen-vorm van slavernij" gebracht waren, bewees, wat het beteekende onder de bedreiging met een nationaal-socialistische revolver te leven. Op pathetischen toon vroeg Roosevelt daarop, of Duitschland soms aarzelde, aan le één of andere Zuid-Amerikaansche republiek te zeg gen: „Wij hebben u bezet, om u tegen de on derdrukking van de Vereenigde Staten te be schermen?" Er waren menschen, die geloofden, dat de mogendheden van de spil geenszins den wensch koesterden het Westelijke halfrond aan te vallen. Men moest echter bedenken, dat juist deze houding de weerstandskracht van vele der nu overwonnen landen onder mijnd had. Roosevelt meende, dat men zijn oogen niet langer voor het onDetwistbare feit mocht sluiten, dat de „booze krachten" reeds voor onze poorten stonden. HUn geheime agenten waren „reeds in ons land en in dat van onze buren aan hun werk. De rustver stoorders hadden de uitsluitende bedoeling, ons volk in vijandelijke groepen te splitsen, onze eenheid te verstoren en onzen wil '.ot afweer te verpletteren. Er zijn Amerikanen, die deze agenten helpen door prtcies te doen v/at de nationaal-socialisten willen". Sommige Amerikanen gelooven, dat wij beter zouden doen om bondgenooten van de mo gendheden van de spil te worden en hun methodes van dictatuur na te volgen. De ondervinding had echter geleerd, dat niemand ooit de nationaal-socialisten kon tevreden stel len. Roosevelt illustreerde deze zienswijze duidelijker, toen hij zeide „niemand kan een tijger door vleierij bedwingen en zoo tam maken als een jong katje. Er bestaat geen vrede met wreedheid, evenmin als men met brandbommen kan debatteeren". Zelfs het Italiaansche volk was gedwongen geworden om medeplichtige van de nationaal-socialis ten te worden. Er waren Amerikanen, die geloofden, dat hun land toch zijn invloed in de weegschaal zou kunnen leggen, ook bij een gedicteerden vrede, en uit zulk een vrede de grootst mogelijke voordeelen trekken Het was een domheid, om van vredesonderhande lingen te spreken, want wanneer „een bende van wetverachters onder bedreiging met uit roeiing u een schatting oplegt om het veege lijf te redden" dan kan men niet van onder handelingen praten. Wat Duitschland als de oprichting van zijn Nieuwe Orde opvatte, was niets anders dan tirannie, waarbij men noch aan herziening-, noch aan eenige andere hoop kon denken. Het Engelsche volk streed tegen deze op perheerschappij en de toekomstige veiligiheid van Amerika hing in hooge mate van den uitslag van dezen strijd af. Het vooruitzicht op een verwikkeling van de Vereenigde Staten zal veel geringer worden, wanneer men thans al het mogelijke deed om de tegen de mo gendheden van de spil vechtende landen te helpen. Dit was beter dan met hun nederlaag genoegen te nemen, de overwinning van die mogendheden te aanvaarden en te wachten tot me'- zelf aan de beurt kwam. Daarom moesten aan Engeland oorlogsmaterLal, vliegtuigen, pantserwagens, kanonnen en schepen in voldoende aantal en spoedig ge zonden worden. Groot-Britannië, dat Roose velt als „het bastion van den weerstand tegen de verovering der wereld" voorstelde, eischte niet de zending van «en expeditiecorps en geen enkel lid van de Amerikaansche regee ring dacht er ook aan zr'k een leger te stu ren. De Amerikaansche politiek was er in tegendeel op gericht om den oorlog van haar kusten ver te houden. De ondersteuning van Engeland was geen gevoelskwestie maar „rea listische militaire politiek, die steunde op het inzicht van onze militaire deskundigen". De President sprak daarna nog over bin- nenlandsche aangelegenheden en deed een be roep op de industrie >m haar werk zonder takingen en onder bijlegging van geschillen GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG TELEF. 333298 ROTTERDAM TELEF. 38427 door de rechtbanken, voort te zetten, opdat de zoo noodige productie geen schade zou lijden. „Wij moeten nog meer schepen, ka nonnen en vliegtuigen hebben en eigenlijk meer van alles. De Amerikanen mogen niet langer denken, dat zij hun zaken zooals vroe- >ger kunnen afwikkelen. Ik doe een be rp op de eigenaars van industrieele instellingen, op de directeuren van fabrieken en hun ar beiders om alles te doen om het noodige ma teriaal spoedig en onbeperkt te verschaffen." De Vereenigde Staten moeten hun taak met dezelfde vastberadenheid, ijver, patriotisme en opofferingsgezindheid uitvoeren alsof „wij zelf reeds in oorlog waren". Het besluit om Engeland door de levering van al het oor logsmateriaal te steunen was voor geen ver andering vatbaar. „Geen dictator, geen com binatie van dictators, zullen dit besluit door dreigementen kunnen verzwakken." Roosevelt, zoo besluit het verslag In de Frankf. Ztg., meende zijn rede te kunnen be sluiten met de overtuiging uit te spreken, dat de mogendheden van de spil den oorlog zou den verliezen. Hij was vast overtuigd, dat ook het Amerikaansche volk vastbesloten zou zijn, zijn inspanning te vermeerderen om de productie van oorlogsmateriaal van iedere soort te verhoogen teneinde „de tegen onze democratische overtuiging gerichte bedreiging af te weren". Als president mocht hij dit ver langen en in dezen zin deed hy een beroep op het Amerikaansche Volk. Een geheimzinnig verhaal Een in bewusleloozen staat gepleegde moord? In 1889 werd een van België's knapste defectieven, Cavaignac, opgedragen zes ge heimzinnige moorden, te Antwerpen met het mes gepleegd, op te helderen. Voordat hij de zaak in handen kan nemen, wordt in een lichten nacht de koopman Gou- tier met een revolver doodgeschoten. Als dan Cavaignac den volgenden ochtend voor nader onderzoek hét projectiel overhandigd wordt bemerkt'hij, dat het in zijn wapen past. Tot overmaat van ramp is hieruit slechts één schot gevallen en kan de politieman zich niet herinneren, wanneer dit geschied is. Zijn ver wondering stijgt, aldus meldt het Hamburger Fremdenblatt, tot ontzetting, als uit den voet afdruk van den dader, die op kousen moet ge- loopen hebben, blijkt, dat een zijner voeten slechts vier teenen telde, precies zooals bij Cavaignac, wiens zoolafdruk geheel aan den zijnen gelijk is. Hij ijlt naar huisi woelt in zijn sokken en vindt een paar met korrels zand of grint, welke gelijkenis vertoonen met die van de laan, waar Goutier wandelde. In zijn wanhoop schrijft Cavaignac zijn chef den koopman doodgeschoten te hebben en ont kennen hem niet zou baten. Hij stelt zich al dus ter beschikking van het gerecht en voegt erbij, de misdaad in bewusteloozen toestand gepleegd te moeten hebben. De leider van de afdeeling, door een zenuw arts ondersteund, komt tot de slotsom, dat zijn ondergeschikte plotseling krankzinnig ge worden is en laat zijn gangen te Antwerpen nagaan zonder dat Cavaignac dit bemerkt. In zijn slaapkamer verwisselen zij de kogels in zijn revolver tegen bijzondere patronen. Dan bespeuren ze uit de aangrenzende kamer, dat Cavaignac in het holst van den nacht opstaat en naar de plek loopt, waar hij Goutier zou hebben neergeschoten. Daar stelt zijn chef zich tegenover hem, de slaapwandelaar vuurt zonder te treffen en als hij den volgenden ochtend-ontwaakt, weet hij niets van het ge beurde, slechts klaagt hij over hoofdpijn en een zware vermoeidheid. De politie moet hem nu aan het gerecht overdragen, maar geen- rechter heeft hem wegens een in zoo ongewone omstandigheden gepleegden moord willen of durven veroor- deelen. De zaak gaat in den doofpot en de man wordt afgezet. Een zenuwarts zorgt er voor, dat hij geen wapen in handen krijgt. Vijftig jaar sleepte Cavaignac nog zijn ver woeste leven voort, nu heeft de dood hem bevrijd, aldus het wonderlijke verhaal in het Duitsche blad. 3JPAC EEN WERKLOOZE KROONprf United Press meldt uit Vichy: Igflc Tengevolge van de verordening volgens welke alle niet in Frank' van ^ransche vaders geboren ikon j ren üslagen moeten worden, van ae pretendenten naar den Fr* Charles Louis de Bourbon-Nam^ywbr loos geworden. Naundorff bewe« kend, dat hij de in Nederland gebw hebb meling is van den Dauphin Lo< dig be die volgens zijn zeggen niet in te Parijs gestorven is, maar di land .gevlucht zou zijn, waar b\ drifter Delft is overleden. De Dauphin Naundorff hebben aangenomen lie, die hem verborgen had gel Charles Louis moest reeds een sche militaire medische academ daar volgens de Fransche wettei pretendenten in het leger mogen slotte was hij als opzichter bij werkzaam. Maar ook deze arbeii thans op moeten geven. :n}ngen zi gelei Dan t< irachtig mben i deze lewijs - kstaats grooti waar z Uit Binnenlandsch N Nieuwjaarsreceptie rijkscommissaric volger raatjon Toespraak van dr. Seys: Ter gelegenheid van de jaarwii de rijkscommissaris voor de bejn landsche gebieden, rijksminister S< gistermorgen in het gebouw commissariaat aan het Plein de wenschen van zijn naaste medJzijnde, kerk 1 a<rok na; kanten ontvangst genomen. Tot hen, die den Rijkscomi PrediI De Engelsche scheepvaart op den Stillen Oceaan Het D.N.B. meldt uit Washington: Naar aanleiding van de berichten, volgens welke Engeland voornemens is zijn koop vaardijvloot uit den Stillen Oceaan terug te trekken en Engelsche goederen daar door Amerikaansche schepen te laten vervoeren, heeft de minister van buitenlandsche zaken Huil op zijn persconferentie verklaard, dat de Engelsche regeering tot dusverre geen desbetreffende stappen bij zijn departement heeft gedaan. Zoolang hij de bijzonderheden van het Engelsche plan niet kent, aldus zeide Huil, kan hij er zich ook niet over uitlaten, of een dergelijke regeling in strijd zou zijn met de neutraliteitswet. Naar aanleiding van een studie van de Foreign, Policy Association, waarin gezegd wordt, dat de toestand van Engeland buiten gewoon ernstig is en dat de Vereenigde Staten moeten ingrijpen en onder Amerikaansch escorte goederen op Amerikaansche schepen naar Engeland moeten laten brengen, ver klaarde Huil zeer beslist, dat deze aangelegen heid door de Amerikaansche regeering niet wordt besproken. In de Times Herald verklaren de commen tatoren Pearson en Allen, die doorgaans goed zijn ingelicht, dat zekere kringen in dezen geest druk op Roosevelt oefenen, dat deze echter tot dusverre heeft geweigerd, het plan te overwegen, daar dat oorlogsgevaar mede brengt en bovendien de neutraliteitswet ge wijzigd zou moeten worden. Zooals bekend, heeft Roosevelt zich onlangs formeel tegen een dergelijke wijziging uitgesproken. bedi< het 1 gaf dit geloof, kunne door gelukwenschen kwamen aanbied den in de eerste plaats de generaal en verder verscheidene onderafdeelingen van het rijkscoi'j De officieele plechtigheid had j ontvangzaal. De commissaris-generaal voor veiligheid, SS-brigade-Führer H. tolkte de gevoelens van zijn me sarissen-generaal en de andere door den Rijkscommissaris uit naai ^yk-bij een voorspoedig 1941 toe te v- daarbij uitdrukking aan de ho Rijkscommissaris er ook dit niet litdrukl mag slagen de hem door den Fipe gew< dragen taak te volbrengen. De rijkscommissaris, de hartelij flt beg van den commissaris-generaal Rarieven woordende, dankte zijn medewe omst hun gelukwenschen. In het vervo tlgemei toespraak wees de rijkscommissari rukken 1941 een voor Duitschland besl icheidei zal zijn. Het komt er vooral op de toekomst, evenals tot nu toe, in een kameraadschappelijken gen(* is gemeenschappelijk doel steeds vocPad S® houden. Dat is de kern van gehee zoo zeide de x-ijkscommissaris neer wij steeas daaraan denken, wij ook in onze opdracht slagen. Nadat hij zijn medewerkers da bracht voor hun toegewijden arb de rijkscommissaris zijn korte toes te wijzen op de beteekenis, welke jaar voor Duitschland heeft. Hij bij, dat het onverschillig is hoe i Duitschland overwinnen zal. slechts om dat het Duitsche Führer zal zegevieren. Aan het einde van zijn toespr A, rijkscommissaris den aanwezige! g" waarmede de plechtigheid SPOORWEGONGELUK LIJN BREDA—ROOSE! Het A. N. P. meldt: Op Oudejaarsavond omstreeks aoht is bij het passeeren ten overweg op den z.g. Hoogedon^, met trailer, bestuurd door den i van Zundert uit Zegge, door eei komenden goederentrein gegrepei I werd van den oplegger afgerukt e de sloot langs de spoorbaan tere< legger bleef de tweede lijn stz Een personentrein uit Roosendaal tijd later, tegen den oplegger gebofojcieele r motief ontspoorde, na het voertuii afstand van circa veertig meter medegesleurd. De oplegger werd komen vernield, als het ware gem schen den goederentrein, de locorr personenwagons. Het mag derhalv der heeten, dat de bestuurder met trailer geen enkel letsel opli^AATSLI Onder de treinpassagiers zijn g offers te betreuren. Wel echter ongeluk het leven gekost van d den goederentrein, den heer i uit 's-Hertogenbosch. Deze h de botsing op de spoorbaan begeve zich te vergewissen van de gevolg! door den personentrein gegrepen, slag dood. Engelsche bomm Drie personen zwaar c Het Engelsche luchtwapen wordt gemeld, in den nacht 1 nieuw een groot aantal brand bommen geworpen. In verhouding tal de schade aan de eigende LWerk 3 burgers niet aanzienlijk. In een igrat.. 3 drie woonhuizen getroffen en uiti eenige andere ernstig beschadigd, een vrouw en een kind werden hi gewond. In drie andere plaats i" totaal drie woonhuizen getroffen, in een slaapkamer, waar een bra gevallen, is snel gebluscht. het lij genomi 'LIG, Nede 1' 100 1' ƒ500 2' ƒ100 2* ƒ500 bil ƒ500 100 3 500 3 100 3 500 3 100 3 500 3 iederland 100 31 500 31 100 3 500 3 Aƒ100 3 Aƒ5003 3-4*.. 31 5*31 6«31 'KRÏSTMANN GUDMUNDSSON 13) „We moetei uis.' zei ze luid er. trok haai hand terug. „Ja," stame e xiij verstrooid. Ze keerden terug naar de tent. Gilse lag lui, languit op zijn bed. Hij was even dik en vadzig geworden als zijn vrouw en altijd slordig en ongescho ren. Klara stopte kousen en praatte. Kolfinna was moe en slaperig; ze legde zich op een bed om wat te rusten. Finnur las de courant. Björn en Ingebjorg waren er niet. Na het koffie-uur had Björn een poosje geslapen. Hij had den heelen dag als een paard gewerkt en voelde een behage- lijke moeheid, 's Avonds werd hij wakker van Klara's gepraat; hij stond op en ging de tent uit. Hij voelde zich zoo verkwikt, dat hij Eljagrimur wilde gaan halen en een eind gaan rijden, maar juist op dat oogenblik ontdekte hij Inge bjorg Hallsdochter, die, vóór de andere tent op een steen, zat te lezen. Ze keek lachend op toen h'* schikte een eindje op en legde haar boek weg. „Lees je?" vroeg hij. „Ja, je wil x^el eens wat anders hooren." Ze had zoo'n eigenaardige manier van de dingen te zeggen.' Hij bleef haar aanstaren; als zij sprak, wist hij nooit goed wat hij zeggen moest. „Ik dacht eens naar de steenen hut daar in de hoogte te wandelen,"'ging Ingebjorg voort. Ze sprak de woorden behoed zaam uit» Haar stem klonk even rustig al&rij=zel£ was. Björn streek langs zijn baard en keek haar alleen maar aan. Soms had hij een gevoel alsof hij hulp bij haar moest zoeken voor iets, dat hem bedreigde, en een anderen keer was hij bang voor haar. „Oude Gudda heeft me eens verteld, dat ze vroeger met den hooi-oogst in die steenen hut sliep," ging Ingebjorg voort. „Dai herinner je je zeker nog wel? Ik zou graag eens weten hoe dat vroeger allemaal ging". „Dat kan," lachte Bjórn. „Zullen we naar boven gaan?" Ze knikte. Langzaam gingen ze den heuvel op en praatte over alles en nog wat. Ingebjorg had een eigenaardig wiegenden, langzamen gang; ze scheen zich voor niets ter wereld te haasten De steenen hut lag daar voor hen, zooals ze meer dan honderd jaar gestaan had; alleen het dak was ingevallen Langs de wan' groeiden heidestruiken en dwergberken. •Ze zetten zich elk óp een steen..-Toen-begon Björn te vei tellen. Eerst klonk zijn stem wat onzeker, als altijd als hij pa» begon. Maar hoe meer hij vertelde van het dal en van hel ge slacht, dat er eeuwen lang^de macht in handen gehad had. des te vuriger en welsprekender werd hij. Zijn "grijze oogen schit terden eiken këer als hij den naam van een van rijn voor vaderen noemde, dt öüdt hoofdmannen van Laxa, Isleifui Bjornszoon, Björn Isleifszoon en Isleifur Bjornszoon, zoo hadden zij afwisselend geheeten vanaf den tijd, dat het land voor de eerste maal door de pest geteisterd werd. Tot die dagen ging zijn geslacht terug. Maar de sagen gingen nog verder terug. Een Noorsche koningszoon was in het land gekomen in den tijd, toen Harald Haarfager heel doorwegen aan zich onderworpen had en zich vestigde in het dal. Hij vond het meer vol florellen en de beken vol zalm en daarom noemde hy het dal Laxa-dal en de beek Laxa.en daarnaar noemde hij zijn boerderij. Uit Ierland, waar hij verblijf had gehouden op weg naar IJsland, had hij een schóone jonkvrouw meegebracht van Keltisch bloed, en haar had hij tot zijn vrouw gemaakt. Ze kregen zonen en dochters en de oudste bleef altijd op de boerderij wonen. De anderen bouwden nieuwe hoeven en trouwden met rijke, voorname jongedochters. Maar hij, die op Laxa woonde, was de hoofdman van het dal. Björn Isleifszoon's oogen werden vochtig; hij kreeg het warm van het praten Ingebjorg hoorde hem rustig aan; nu en dan plooide haar I mond zich tot een glimlach; haar oogen waren strak gericht op den grooten, forschen man. Niettegenstaande zijn jaren en zijn zware, blonde baard, leek hij een jongen. Hij was goed gebouwd, jeugdig van uiterlijk en bewegingen. Zijn stem was forsch en helder, nu en dan klonk ze wat plechtig. Ten slotte vertelde hij van zijn grootvader, den ouden Björn isleifszoon. die zijn jonge vrouw verloren had bij de geboorte van hun eerste kind. Hij was dien slag zijn heele leven niet te ooven gekomen. Hij had maar zitten peinzen over de beteekenis en het doel van het leven. In het Laxadal, en ook in de verdere -<ravenhag 631 streek, werden nog dikwijls gezegden aangehaald, afkomstig. Hij was een stille man, maar zeer bemindKrëcht: dertig jaar was hij schout geweest in het kerspel. 2® Isleifur, had de boerderij van zijn vader overgen 2«'F moest een ruwe kerel zijn geweest, maar hij wist dtferl." vooruit te brengen. En voor zijn gezin was hij een huisvader geweest en lief voor zijn kinderen. Hij liet en dagbladen lezen. Zelf schreef hij in de courant ovi Hoe ijverig hij ook'was, hij gunde zijn kinderen, votjtó den tijd om te lezen en te spelen." Björn zweeg en zij bleven een poos zit zitten. Ingebir over het meer, er speelde een raadselachtig lachje^ mond. „En nu over jezelf; de laatste hoofdman van La eindelijk. „Van je zelf heb je nog niets verteld." Zac gend vroeg ze het. Toen hij opkeek, ontmoette hij haar blik. „En je wilde van den ouden tijd hooren," klonk ijtó i|T„. maar meteen ging hij rustiger voort: „Over mezelf. Het is maar beter, dat ik je die niet vertel, Ingebjorg; ik sta tusschen den ouden en d< tijd in, en ik heb het zwaar te verantwoorden g is voor mij verloren gegaan." j Hij.staarde naar den grond en bleef zitten, kni-:, het hoofd op de borst Ingebjorg zag hem aan, rustig, met een lichten gleer.Loo3* VNK- 2"!!" 3' '214i f>pel '37 3i oil. '38 3 4^'37 3}

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2