DAMPO ZATERDAG 7 DECEMBER !W0 PAG De Duitsche luchtaanvallen van Vrijdagavond Portsmouth opnieuw getroffen Naar Reuter meldt, was een stad in het Zuidwesten van Engeland Vrijdagavond het voornaamste doel der Duitsche bommenwer pers. Er vielen sterk explosieve en brandbom men. Vele gebouwen wei-den getroffen en er ontstonden tal van branden. Ook op Londen werden luchtaanvallen ondernomen. Het be richt uit Londen beperkt zich tot de opmer king, dat het luchtalarm later dan gewoonlijk begon en eerder dan anders eindigde. Berichten van Amerikaansche corres pondenten uit Londen bevestigen, dat de voornaamste aanvallen van het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht een stad in Zuidwest-Engeland golden Ver moedelijk Southampton of Portsmouth. Er vielen vele brisant- en brandbommen. Andere luchtaanvallen werden onder nomen op Wales, de Midlands en Londen. De aanval op Portsmouth geschiedde toen de puinruimers nog bezig waren de ergste sporen der jongste Duitsche aanvallen In een niet genoemde plaats, zoo wordt ver der gemeld, is de hertog van Gloucester bij een luchtaanval slechts ter nauwernood ont komen aan de bommen, die vlak" bij zijn auto insloegen. De te New York beschikbare berichten uit Londen waren als gevolg van de verbreking der kabelverbinding tusschen Engeland en Amerika Zaterdagmorgen zeer schaarsch. De oorlog in West-Europa Na het gevecht in den Atlanlischen Oceaan. Officieel is te Londen bekend gemaakt, dat de Carnarvon Castle Donderdag in het'Zuiden van den Atlantischen Oceaan in een gevecht met een Duitsch vaartuig beschadigd is. Er zijn aan boord eenige verliezen geleden Koning George te Southampton en Portsmouth Het D.N.B. meldt uit Londen; De Engelsche koning heeft gisteren South smpton en Portsmouth bezocht. In beide ste den had tijdens zijn bezoek een luchtaanval plaats. De Zwitsersche bondspresident heeft In de bondsraadszitting rapport uitgebracht over de jongste schending van het Zwitsersche lucht ruim door Engelsche vliegtuigen Woensdag avond en meegedeeld, dat hij een zeer scherc protest bij de Engelsche regeering heeft laten indienen. Engelsche scheepswerven in dè Ver. Staten. De Britsche regeering heeft naar de New York Herald Tribune uit Washington ver neemt besloten eigen scheepswerven in de Vereenigde Staten te vestigen, waar de on- derdeelen van vrachtschepen reeksgewijze ge monteerd zullen worden. De deelen zullen in Amerikaansche fabrieken gebouwd en aan tevee werven geleverd worden, waarvan een ^an de West-, de andere aan de Oostkust van Noord Amerika komt. De Britsche scheepvaartmissie, die zich ai bijna twee maanden in de Vereenigde Staten bevindt, Is naar New York teruggekeerd om haar arbeid te voltooien en de contracten te onderteekenen erst dan zal het plan voor het aanleggen van werven bekend worden gemaakt. Aanvallen op Engelsche vlieg velden en batterijen Over de aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen van Donderdag verneemt het D.N.B. nog de volgend bijzonderheden: Een vliegkamp werd in een duikvlucht voor een groot deel vernield. De loodsen- stortten na de ontploffing van de goed gerichte bom men voor het grootste deel in, het vliegveld werd onbruikbaar gemaakt. In de stad Lowestoft aan de oostkust werd een sterke batterij luchtdoelgeschut door bommen en machinegeweervuur doeltreffend aangevallen. Behalve kanonnen .werden o.a. munitievoorraden getroffen. Behalve deze en andere afzonderlijke acties moet nog de aanval van verscheiden gevechts vliegtuigen op voor de oorlogvoering belang rijke installaties bij Chatham genoemd wor den, waarbij talrijke branden uitbraken. De ernstige schade fe Southampton Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben ln den loop van de laatste dagen, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, ondubbelzinnig kunnen waarnemen, hoe groot de vernielende uit werking is geweest van de aanvallen op het havengebied van Southampton. Van de 1500 tot 2000 m lange aan elkander grenzende bekkens aan de samenvloeiing van de Test en de Itchen werden bijzonder zwaar beschadigd de binnen- en de buitenhaven. Groote ge bouwencomplexen op deze landtong zijn in de asch gelegd en daarbij is een reeks belangrijke pakhuizen, vooral graanopslagplaatsen en maalderijen door het vuur vernield. Ver scheiden groote fabrieken kregen voltreffers. Van de olie-en tankinstallaties. Fawley brandden ettelijke tanks uit en andere, die door bomsplinters getroffen waren, zijn lek geworden en leeggeloopen. Viénot tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld Jean Zay tot levenslange verbanning Het militaire gerechtshof te Clermont- Ferrand heeft den gewezen onderstaats secretaris Pierre Viénot veroordeeld tot acht Jaar gevangenisstraf onder aftrek van de voorloopige hechtenis, voorts tot verlies van zijn militairen rang en zijn burgerrechten voor den tijd van twintig jaar. Viénot had zich aan boord van het vluchtelingenschip Massigli ingescheept, ofschoon hij als kapitein, die onder de militaire overheid stond, daartoe van zijn meerderen geen toestemming had ont vangen. Viénot is wegens deserüe ver oordeeld evenals oud-minister van onder wijs Jean Zay, die door hetzelfde militaire gerechtshof tot levenslange verbanning is veroordeeld. Het verschil in de strafmaat motiveert het gerechtshof daarméde, dat Viénot in den wereldoorlog driemaal gewond en tweemaal onderscheiden werd, hetgeen als verzachtende omstandigheid werd aangemerkt. Druk op den Italiaanschen linkervleugel in Albanië Het Italiaansche weermachts- bericht Het Italiaansche hoofdkwartier maakt bekend: Gebruik makend van strijdkrachten, ook teruggenomen van andere grenzen, gaat de vijahd in Albanië voort met druk uit te oefenen, vooral op onzen linkervleu gel. Onze troepen hebben tegenaanvallen ondernomen Tijdens de geleverde gevechten hebben de troepen van de divisies Arezzo en Venezia zich gedragen op een wijze, welke boven allen lof verheven is. Onze luchtmaoht doet met succes aanvallen op de verbindings wegen en concentraties van vijandelijke troe pen door bombardementen en beschietingen met machinegeweren. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. In Noord-Afrika ontstond op verscheidene plaatsen een treffen tusschen afdeelingen ver kenners in het gebied ten Zuiden van Sidi el Barani. De vijand wierp eenige bommen uit in de zone van Tobroek, waarbij twee men- schen om het leven kwamen en een gewond werd. Bommen is de gebieden van Solloem en Sidi el Barani maakten geen slachtoffers en richtten geen schade aan. DE DUITSCHE BONTMARKT Belangrijke omzetten in November In November bleven de omzetten op de Duit sche bontmarkt zeer levendig, aldus verneemt het D.N.B. uit Leipzig. De kooplust der buiten- landsche, afnemers was nog steeds zeer groot, zoodat de afzet naar het buitenland belangrijk was. De beste afnemers waren België, Zweden, Italië en Zuid-Slavië. Overigens kon de bont handel met alle bereikbare landen zaken doen. Het militaire gezag in Turkije versterkt Te Stamboel en in andere streken, waar de staat van belegd is afgekondigd zooals reeds gemeld werd, is een aantal politiebevoegd- heden in handen van de militaire overheid gekomen. De betrokken artikelen van de politiewet hebben betrekking op de openbare rust en orde, de in-verzekerde-bewaring- stelling van verdachte personen en het toe zicht op theaters en bioscopen, die vertoonin gen geven, welke de veiligheid van den staat of de openbare zedelijkheid in gevaar kunnen brengen. Geruchten over wijziging in de Britsche marineleiding Criliek op Sir Dudley Pound Het D.N.B. meldt uit New York: Bepaalde teekenen duiden erop, dat er in de opperste leiding van de Britsche oor logsmarine drastische veranderingen zullen komen, aldus meldt de Londensohe correspon dent van United Press. Het zeegevecht tus schen een Duitschen en een Britschen hulp kruiser in den Atlantischen Oceaan heeft op nieuw het vraagstuk naar voren gebracht, dat Engeland de Duitsche oorlogvoering ter zee ontgroeid is. Er gaan steeds meer stem men op, die Sir Dudley Pound door een meer energieken jongeren man vervangen wensohen te zien. De correspondent steunt daarbij op uiteenzettingen van de News Chronicle, vol gens welke eenige bekwame marine-officieren scherpe critiek oefenen op de ongewijzigde, ouderwetsche en gebrekkige bestrijding van het gevaar ter zee door de Britsche admirali teit. Vele officieren meenen dat het de hoogste tijd is dan Pound aftreedt. Ook eenige parle mentsleden huldigen deze opvatting. Zweedsch stoomschip aangevaren en aan den grond gezet Een redding in den storm Op de reede van Den Helder is het Zweed- sche stoomschip Ossian aangevaren en in zin kenden toestand op den ZuidwaL gezet. Gistermiddag werden noodseinen geheschen, waarop de motorreddingboot Dorus Rijkers van de Noord- en Zuidhollandsche Redding Maatschappij bij vliegend stormweer uitvoer onder schipper Koen Bot. Men slaagde er in de geheele bemanning van 22 koppen behou- m aan wal te brengen. Nader wordt vernomen dat het voorschip m de Ossian lek geslagen en gezonken is. Het water reikt van den voorsteven tot aan de brug. Het schip, dat eigendom is van de Rederia a.b. te Helsingborg, is in 1892 ge bouwd en meet circa 1600 ton. Een Bulgaorsch beroep op Turkije in den zin van ontspanning De wijze, waarop de Turksche pers de jong- st§ rede van den Bulgaarschen minister var buitenlandsche zaken heeft opgenomen, wekt de voldoening van de Bulgaarsche bladen, die uitvoerig gewag van maken. De Mir zegt dit verband, dat er alle aanleiding is, om mogelijke misverstanden tusschen de beide buurstaten, die den laatsten tijd vooral van Turksche zijde zijn opgedoken, uit de wereld te helpen, want de beide landen zouden in eeuwigen vrede met elkander kunnen leven, als ze hun nationale belangen eerbiedigen elkaar zouden helpen. Elders in het blad wordt gezegd, dat de vredelievende politiek van Bulgarije in de jongste rede van Popow duidelijk tot uitdruk king is gekomen. Het is thans de beurt Turkije, om voor de verdere ontspanning den toestand het zijne bij te drdagen. Vroegere leiders van Astra Romano voor het gerecht Uit Boekarest meldt het Duitsche Nieuws bureau: Tegen de vroegere leiders van de petro- leummaatschappij Astra Romana op één na allen Engelschen is een proces wegens benadeeling van den Roemeenschen staat aanhangig gemaakt. De rechtbank heeft vast gesteld, dat de Astra Romana door aardolie boringen, die zich tot het gebied van den staat uitstrekten, den Roemeenschen staat in den loop van jaren voor twee milliard lei heeft benadeeld. Gevecht tusschen hulp kruisers Het Duitsche weermachtsbericht Hel opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: In het Zuidelijke deel van den Atlan tischen Oceaan is, zooals reeds gemeld, een zeegevecht ontstaan tusschen een Duitsch en een Britsch oorlogsschip, in het verloop waarvan het Britsche oorlogs schip zware beschadigingen opliep. Een duikboot heeft vier vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen in houd van 13,300 ton tot zinken gebracht. Hiervan werden twee schepen uit een konvooi weggeschoten. In den nacht van 4 op 5 December vielen gevechtsvliegtuigen Londen. Birmingham en Southampton aan. In alle drie steden werden kleine en groote branden als gevolg van de neergeworpen bommen waargenomen. In den loop van den dag bleef de bedrijvig heid van hét luchtwapen beperkt tot afzon derlijke aanvallen op Londen en eenige andere doelen in Zuid- en Midden-Engeland. In den nacht van 5 op 6 December waren opnieuw Londen en Portsmouth het doel van de Duitsche luchtaanvallen. LAAT DE MAAG ER BUITEN! Te veel innemen bederH de maag, voor al bij kinderen. Bestrijdt verkoudheid daarom vlug en afdoende met de weten schappelijk bereide Dampo verkoudheids- rail. Het eenige wat U te doen hebt. is rug en borst enkele minuten stevig in te wrijven met de koudeverdrijvende Dampo. Als U een érge kou hebt gevat, bedekt U daarna rug en borst met een warmen flanellen lap. waardoor de heilzame werking van Dampo nog wordt verhoogd. Vooral bij k.nderen is Dampo verkoud- heidszalf vrijwel het eenige middel dat gemakkelijk en afdoende baat brengt Zeldi* koudc-Tcrdrijvtad en product van de NV Pharm. Fabriek i. Mijnhardt. Zeist - Doos 30 ct. Potten 50 ct Het leggen van mijnen in Britsche havens werd voortgezet. Vèrdragend geschut van de marine en het leger heeft een vijandelijk konvooi ten Oosten van Dover doeltreffend beschoten. Eenige Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht van 5 op 6 December het Westen van het Duitsche rijk binnen zonder bommen neer te werpen. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren tien vliegtuigen, waarvan 2es in luchtgevechten. Zeven eigen vliegtuigen worden vermist. Binnenlandsch Nieuws Oorlogsschadevergoeding en particuliere molest- verzekering Het Rijk neemt een deel van de particuliere verplichtingen over De voornaamste der slotbepalingen, opge nomen in Afdeeling III van het besluit van de secretarissen-generaal van financiën en justitie inzake de oorlogsschade, is artikel 18, waarin wordt geregeld welke de invloed is van de van Rijkswege te verleenen bijdragen, op de particuliere molestverzekeringen. In beginsel worden de met de particuliere molest verzekeraars gesloten molestpolissen in stand gehouden. Het bepaalde in artikel 18 brengt echter een belangrijke verlichting in de nakoming der verplichtingen, die de aan geslotenen met de molestverzekering op zich hebben genomen. Het gevolg van het artikel is immers, dat de van Rijkswege te verleenen bijdragen in mindering komen van de om slagen. die zonder uitkeeringen van Rijkswege den aangeslotenen zouden zijn opgelegd. Het Rijk neemt derhalve een deel, zoo niet het geheel, van de verplichtingen van de verzeke ringsinstellingen en daarmede van de aange slotenen over en wel voorzoover de van Rijks wege uit te keereh bijdragen zouden samen vallen met de uitkeeringen, waartoe de ver zekeringsinstellingen overeenkomstig haar statuten, reglementen en polissen zijn ge houden. Voorzoover krachtens verzekering uitkee ringen moeten worden gedaan naast of boven de bijdragen van het Rijk, blijft de instelling tot nakoming harer verplichingen op den overeengekomen voet gehouden, terwijl zij daarvoor den bedongen omslag van de aange slotenen kan vragen. De strekking van de regeling is derhalve, dat de Rijksbijdragen in de plaats treden van de uitkeeringen der rnolestverzekeraars en dat de deelnemers be vrijd worden van de betaling van premies en omslagen noodig om de som bijeen te bren gen, waarvan het Rijk den molestverzekeraar ontlast, terwijl voor het overige de molest verzekering in stand wordt gehouden. Voor gevallen, waarin boven of naast de Rijksbij dragen de rnolestverzekeraars tot het doen van uitkeeringen verplicht blijven, worden ook tot het daarvoor benoodigde bedrag om slagen van de aangesloten verzekerden ge heven, doch niet tot een hooger bedrag dan voor deze schadeuitkeeringen uit de omslagen beschikbaar zou zijn geweest, indien het Rijk de verplichtingen der molestverzekergars voor het in het besluit bepaalde gedeelte iiiet zou hebben overgenomen. Deze beperking houdt verband met het door de meeste rno lestverzekeraars aangenomen beginsel, dat de te heffen omslag een bepaald percentage, b.v. 3 pet., van de \erzekerde waarde niet zou kunnen overschrijden Om dubbele uitkeering te voorkomen, die nen de verzekeringsinstellingen de door het besluit genoemde inlichtingen te verstrekken aan het departement van financiën, afdeeling Oorlogsschade, Groenhovenstraat 1, 's-Gra- venhage. Ons brood Het centrale bureau voor het bakkers bedrijf deelt het volgende mede: Het hardnekkige gerucht doet de ronde, dat bloembollen mede verwerkt worden bij de vermaling van tarwe en rogge tot bloem en meel als grondstof voor de broodbereiding. Het centrale bureau spreekt deze ge ruchten met de meeste beslistheid tegen en deelt mede, dat de samenstelling van het tegenwoordige brood is als volgt: wittebrood 65 pet. tarwe en 35 pet. rogge; bruinbrood 75 pet. tarwe en 25 pet. rogge: roggebrood 100 pet. rogge. Ook de klachten, dat het z.g. oorlogs brood als gevolg zou hebben het op treden van op schurft gelijkende huid aandoeningen, zijn onjuist, zooals blijkt uit een verklaring van den geneeskun dig hoofd-inspecteur van de volksge zondheid dr. C. Banning, gepubliceerd in het Tijdschrift van geneeskunde van Zaterdag 30 November j.L Het centrale bureau voor het bakkers bedrijf doet een dringend beroep op het publiek om zich door dergelijke praatjes J niet ongerust te laten maken. De overheid doet, in samenwerking met het bakkersbedrijf, alles wat moge lijk is om den consument een gezond en voedzaam stuk brood voor te zetten. Aflevering van slachtvee verplicht Voorloopige regeling tor 28 Februari Hef rijksbureau voor voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede: Tengevolge van de vrees voor een evenlueele vordering, is het aanbod van slachtvee in de laatste weken zoo danig teruggeloopen, dat het noodza kelijk is, maatregelen ie nemen om een regelmatige vleeschvoorziening te ver zekeren. Daartoe zal aan de houders van rundvee de verplichting worden opgelegd om door bemiddeling van een handelaar volgens ohdersiaande schaal, rundvee voor slachtdoeleinden aan te bieden. Aanvankelijk zal bij de vaststelling van ne aantal stuks vee, dat iedere veehouder moet aanbieden, uitsluitend worden uitgegaan van het aantal stuks melk- en kalfkoeien, mest- vee en stieren van één jaar en ouder, dat volgens de gegevens, vermeld op de registra- tiekaart, in November iii zijn bezit was. Deze regeling zal van kracht zijn tot 28 Februari 1941. Daarna zal een definitieve regeling worden ingevoerd waarbij tevens rekening wordt gehouden met den aard van het bedriji en met het aantal dieren, dat in de periode van 25 November tot 28 Februari geleverd is. Onder de aan te bieden dieren behooren niet kalveren, rundvee met een levend ge wicht van minder dan 400 kg en wrakke dieren. Wel zullen deze dieren ook in het vervolg worden afgenomen. K e n n e 1 ij k drachtige diere overgenomen Voor 'de période welke loopt tot 28 Februari 1941 moeten de navolgende aantallen geleverd worden: door veehouders met 59 runderen 1 rund; door veehouders met 1014 runderen 2 runderen; door veehouders met 1519 runderen 3 runderen; door veehouders met 2024 runderen 4 runderen; door veehouders met 2529 runderen 5 runderen; door veehouders met meer dan 29 runderen per 5 runderen of gedeelte daarvan telkens 1 rund meer. Veehouders, die meer dan 1 rund moeten aanbieden, moeten de helft ital gele rd hebbe 20 ..41. Bij oneven aantallen moet daarbij naar boven worden afgerond, zoodat van 3 runderen vóór dezen datum 2 runderen moeten zijn geleverd, van 5 runderen voor dezen datum 3 runderen, enz. De veehouders met minder dan 5 runderen worden voor de eerste periode vrijgesteld, hetgeen uit den aard der zaak niet. insluit, dat zulks ook voor de volgende, periode het geval zal zijn. Met leveringen boven het aantal, in het hiervoren aangegeven schema genoemd, zal bij de definitieve regeling rekening worden gehou- den'. Ten bewijze dat de levering heeft plaats gehad, zullen de veehouders bij de landbouw crisis-organisaties de afrekeningen van de Nederlandsche veehouderijcentrale moeten inleveren Afrekeningen van vee, geleverd op of na 25 November, dienen overeenkomstig hetgeen daaromtrent reeds eerder is gepubli ceerd als bewijs dat levering heeft plaats gehad, mits het vee aan de bovenvermelde eischen heeft voldaan. Voor vee dat op of na 25 November 1940 voor uitvoer geleverd is, zullen door de Nederlandsche veehouderij centrale leveringsbewijzen worden afgegeven. Deze leveringsbewijzen hebben dezelfde waarde als de afrekeningsbewijzen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de thans geldende prijzen voor slachtvee in geen geval verhoogd zullen worden boven de thans geldende schaal, daar er een regeling is getroffen, dat nu al het slachtvee bij de centrale moet worden aangeboden. Een stipte uitvoering van dit leverings plan is noodzakelijk, om het oecono- mische gebruik van de aanwezige voeder middelen voor de mejkverzorging in <?e wintermaanden te verzekeren en om in de voorjaarsmaanden als er weer voer beschikbaar is, den veestapel te kunnen sparen. Door het opheffen van de teeltregeling en het niet bestemmen voor de slacht van: vrouwelijke graskalveren is de mogelijkheid geschapen, om in het alge meen den veestapel op peil te houden door toevoeging van jongvee. MEISJE VERMIST. Sedert 20 Mei wordt uit Amsterdam de 18- jarig Catharine Kaandorp vermist Het sig nalement van het meisje luidt: lang pl.m 1.70 meter, tenger postuur, lichtblond haar, licht blonde wenkbrauwen en lichtblauwe oogen. DE STORM IN HET WESTLAND Groote schade aan kassen en warenhuizen Zooals wij reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag hebben gemeld, is in het West- land gisternacht en ook gisteren groote schade aangericht door den hevigen storm, die ge paard ging met zware windstooten. Menig warenhuis heeft het moeten ontgelden. Het ernstigst zijn wel de omstreken van de Groene Laan te Honselersdiik geteisterd. Daar heeft een windhoos op de kweekerijen de kassen omvergeworpen en sommige zelfs ge- neel vernield. Zoo zijn op de kweekerij van den heer Veldhoven 4 kassen goeddeels ver nield, één kas werd gedeeltelijk op een andere kas geworpen. Een 300 eenruiters gingen hier voorts aan scherven, in den aangrenzenden tuin van den heer v. d. Lugt werd een groot warenhuis in elkaar gedrukt en dit geschiedde ook in den tuin van den heer Vellekoop. waar ook enkele kassen werden verwoest. Andere kweekerijen in deze omgeving kwamen er wat gunstiger af, doch vrijwel iedere tuinder heeft op zijn bedrijf vernielingen en de schade wordt geschat op plm. 12,000 gulden. Ook op andere plaatsen in het Westland, vooral te Monster en te Loosduinen, is op menige kweekerij glas aan scherven gegaan en schade van geringeren omvang veroorzaakt. De secretaris-generaal van voorlichting en kunsten te Berlijn Naar men uit Berlijn aan de N.R.C. meedeelt vertoeven sinds Woensdag in de Duitsche hoofdstad de secretaris-generaal van het pas opgerichte departement van volksvoorlichting en kunsten, dr. T. Goedewaagen, de vice-voorzitter van den raad van voorlichting van de Nederland sche pers, de heer A. Meyer Schwehcke, de directeur van het perswezen in hat departement voor volksvoorlichting en kunsten, de heer N. Oosterbaan, en het hoofd van het bureau van den raad van voorlichting der Nederlandsohe pers, de heer J. Learbuh. Onder de leiding van ministerialrat dr. Fink van het bureau van Rijkscommissaris Seyss-Inquart heeft het gezelschap een studie reis ondernomen, welke in de eerste plaats een nadere kennismaking ten doel heeft met de interne organisatie van het rijksministerie voor volksvoorlichting en propaganda. Vrijdagmiddag heeft men geluncht in het huis van het Duitsche arbeidsfront op uit- noodiging van het ministerie van propaganda bij welke lunch behalve de genoemde heeren de te Berlijn geaccrrediteerde leden var Nederlandsche pers mede aanzaten. Ten eerste om met de nieuwe leiding van Nederlandsche persyezen kennis te maken, en verder om zich op de hoogte te stellen van hetgeen zich in den laatsten tijd op het gebied van de Nederlandsche dagbladpers heeft voltrokken. Dr. Goedewaagen gaf een uitvoerig over zicht van de totstandkoming van den Raad van Voorlichting en over de wijze, waarop hij zich voorstelt zijn omvangrijke taak te vervullen. De heer Oosterbaan schetste het kort hoe hij een nauwere samenwerking tusschen pers en staatsleiding hoopt te be werkstelligen en de heer Learbuch lichtte de Nederlandsche journalisten te Berlijn in over den huidigen stand der vernieuwing welke op hef 'gebied van het journalistieke organi satiewezen heeft plaats gehad. Tenslotte ontvingen de Nederlandsche journalisten te Berlijn een uitnoodiging om binnenkort eens een kijkje te komen ne in Nederland, welke uitnoodiging gaarne werd aanvaard. Vrachtauto op den landingsdam te Schiermonnikoog blijven steken Door den storm Tengevolge van den hevigen Westerstorm, gepaard aan hoogen vloed, is bij Schiermon nikoog de landingsdam waar de veerboot aan legt, onder water komen te staan. De veer boot Brakzand kon wel aanleggen, doch de passagiers konden niet te voet over den dam. Men is er in geslaagd met een autobus de ongeveer twintig passagiers van het schip te halen. Toen men poogde op gelijke wijze de post en vracht van hel schip over te nemen, drong er water in den motor van den auto, zoodat dezë afsloeg en niet meer op gang ge bracht kon worden. De auto stond midden in het water en de roeireddingboot voer uit om de twee personen, die in de cabine zaten, uit hun benarde" positie te bevrijden. In den loop van den avond zijn eenige man nen met een touw over den landingsdam ge- loopen. Ondanks de zware branding slaagden zij erin, het touw aan den auto te bevestigen. Het voertuig kon toen gemakkelijk op den wal wórden getrokken, zoodat de roereddiug- boot verder geen dienst behoefde te doen. AANHOUDINGEN TE ZAANDAM. De Zaandamsche politie heeft, in verband met den diefstal van vijfhonderd ons thee ten nadeele van de firma Terwee aldaar, drie Zaandammers aangehouden, die bekend heb ben de inbraak te hebben gepleegd. Zij hadden de thee aan iemand te Amsterdam verkocht en het geld verdeeld. Naar aanleiding van een enkele dagen ge leden gepleegde inbraak, waarbij uil een op slagplaats aan den Zuiddijk zestien blikken groene zeep en zestien doozen, elk met 24 bilk- ken tomatensoep werden gestolen, zijn twee Zaandammers, resp. 27 en 28 jaar oud, aange houden, die verdacht worden dezen diefstal te hebben gepleegd. zaken en hadden daarvan minder te doch ook hier deden zich de ongunstige nationale omstandigheden gelden. Naast de directe schade tengevolge v oorlogshandelingen, welke detailmagazijn brand heden B vervallen van de exportmogelijkheid, de sloffenvoorziening, de personcelswisselii prijsbeperking, de goederenvervanging b geilde prijzen e.d. De nadeelen van deze moeilijkheden v ten deele gecompenseerd door een gi vraag naar sommige artikelen, waardoi mogelijk was de fabrieksbedxijven aa gang te houden. Sinds Mei van dit jaar is de vexbindin onze vestigingen in Indië verbroken. H heer van deze zaken berust thans uitsl bij den heer W. L Wesselo, directeur in In de gecombineerde winst- 'en verin ning is het voordeelige saldo ad Ï7.31! verkrijging van 13 gewone en 40 prei aandeelen onzer vennootschap niet opger dit saldo is in de balans in mindering v< post oorlogsschaden gebracht. Het voordeelige saldo der gecombineer drijfsrekeningen. verminderd met de alge en bijzondere kosten en het saldo der ii rekening, bedraagt 155,194, van welk I 111,006 voor afschrijvingen wacrd b<; d( zoodat een winstsuldo van 44,188 n waarvan het bedrag in mindering wer bracht van het verlicssaldo 19311939. e I De jaarcijfer*. i ki De gecombineerde verlies- en winstreljei, vermeldt in het debet: algemeene 38.032 (37,028), bijzondere kosten 7329^" intxestrekening 24,348 (30,161); afschrijt la 111,006 (152,661). winstsaldo 44.188 <v. lies f 20,182). Credit: bedrijfswinst F1 (202,3001, koerswinst zilver 6705 t—J, gett. 224,904 J! De gecombineerde balans vermeldt ondr t iva: winkelpanden 496,900 (590.00Cg w brieksgebouwen en terreinen P m. (on» standen 29,175 (35,000). fabrieksinriclT en machinerieën 129,270 (138,000), kanlWi ventaris f 2400 terreinen en gebou^ge; realiseeren 174.600 (185,000), goederen en stoffen 1,478.969 (1,650.420), credieten a; hal tenlandsche ondernemingen 121,009 <1 hypotheek u g. 11,328 (12,500), kassa e »ti kiers f 73.407 (30,525), debiteuren et (246 641V vooruitbetaalde kosten /De (4928). effecten 883 (onv oorlogss 80.991 verliessaldo 547,030 <5noS Passiva: uitstaand gewoon aandeelmdir taal f 696,300 f740,400), preferent id. 2oor (2.232,000), prioriteitsaandeelen 25,000 el obliegntieleening 315.200 (352,800), hyp o/g 30.000 (52.000). crediteuren fv|e- (120,288), deposanten 85,897 (89,825), bi de - (32,213). 5 i Belegging Nederland en lnt<een Belegging Gelegenheid lot lusschenlijdsche aanmadaa royeering voorgesteld. De houders van participatiebewijzen 1 ging Nederland en van Internationale I ging, uitgegeven door de Mij. tot Behe( het Admin. kantoor van Amerik. Spo<f waarden, opgericht door Wertheim f pertz, Westendorp en Co. en F. W. Oewj te Amsterdam, worden opgeroepen t<jl-60 vergadering op 20 December a.s. Aan de orde zal komen een dispensatie van het bepaalde bij art. 1 voorwaarden van administratie t zake het houden van een jaarlijksche j dering. Verder zal worden behandeld e slag over de tijdvakken van 15 Novi 1938—15 November 1939 en van 16 No vit f 1939—15 November 1940. h' Ten slotte vermeldt de agenda een vé"g tot aanvulling van de artikelen 3 en 7 *t voorwaarden van administratie en behaPu' zake aanmaak en royement van particjdrr bewijzen. Tot dusver is het admini®6^ katjtoor verplicht, twee keer per maan?011 belanghebbenden de gelegenheid tot 1 vihg i ÊÊSgÈ De Incasso-Bank Naar wij vernemen, heeft de Incass(£ een overeenkomst aangegaan met de i van Van Heel Co. N.V. betreffen*1 overnemen van het bedrijf dier vennoc^™- door de Incasso-Bank, zulks behoudens keuring door de algemeene vergaderir aandeelhouders van Van Heel Co., d! D nenkort zal worden gehouden. De Incasso-Bank zal per 9 Decemb een bijkantoor openen in het thans b Heel Co. in gebruik zijnde pand te Oi De heeren A. J. van Heel en mr. A. L. 1 Heel werden benoemd tot directeurs j het kantoor Goes der Incasso-Bank. Financieel Nieuws Van Kempen Begeer Cr Vos De directie van de n.v. Nederlandsche Edel- metaalbedrijven Van Kempen Begeer Vos. te 's-Gravenhage, deelt in haar jaarverslag over het boekjaar 1939'1940 o.a. mee: Tengevolge van de in Augustus 1939 inge treden wijzigingen in de internationale toe standen onderging de ontwikkeling van i bedrijfsgang in vele opzichten ongunstigen vloed, alhoewel de vermeerderde geldcircu latie o.m. voortvloeiend uit de financiering van de mobilisatie, een toenemende vraag naar bepaalde artikelen deed ontstaan. De fabriek»- bedrijven konden hun omzet handhaven, het goudbedrijf was van een verlevendiging sprake tengevolge van de verwachting bij groot- en kleinhandel van een komende prijs stijging, waarvoor men zich wilde dekken. In de Nederlandsche juwelierszaken deed zich de druk der tijden gevoelen, het publiek was terughoudend en de aanvankelijke ir vorige boekjaar ingezette verbetering in gang van zaken veranderde in ongunstigen zin, tot uitdrukking komend in een langzaam dalenden omzet. De steeds stijgende lasten en belastingen droegen het hare hiertoe bij. De Nederlandsch-Indische juwèlierszakén stonden minder onder den invloed van de ge noemde omstandigheden dan de Nederlandcche Beursove STILLE, DOCH VAST MARKT 19) Scheepvaartaandeelen gevraij^ De Amsterdamsche effectenbeurs w^ia daag, wat den omvang van den handel \imj_ zeer stil. Ook in de doorgaans he handelde fondsen was er slechts affaire. Hetzelfde gold voor de Amerikaans! deeling, welke geen stimulans kon in het beloop in Wallstreet van Niettemin bleef de vaste stemming vorigen beursdag over vrijwel de linie behouden. -4® Aandeelen HVA waren bij opening dadelijk eenige punten boven het vori'4<] en werden begin beurs tegen omstree- verhandeld. Van de andere suikerf 19 werd Nisu onveranderd op ca. 275 seerd, terwijl het advies voor JavaschG: tuur een twee punten hooger was. Ver. Vorstenlandsche Cultuur toond!^ entegen weinig verandering. Het hoofdfonds in den rubberhoek ongeveer 287i vast, maar er ging wej om. Tabaksaandeelen waren, bij stillen handel, betrekkelijk weinig verf wat betreft Oude Deli's 279. en Deli 199. Senembah's gaven echter een stijg! 213 te zien. M- Voor scheepvaartaandeelen bestondj^ cp meerendeels hoogere noteeringen. Scheepvaart Unies gingen voor omstret van de hand, Holland Amerika lij: terwijl Japan-lijnen tusschen 158 werden afgedaan. Een ongeveer koers was waar te nemen bij Boot^_ I6OV3 a 161. Eveneens bestond er eenige belangi^, voor Olies. Dit aandeel kon dan o 272 a 273 oploopen, welke koers evenvj^. kon worden gehandhaafd. Binnenlandsche industrieele maakten een verlaten indruk met betrej leege hoeken voor de voornaamste fo B De noteeringen,'welke hier tot stand kviti waren echter over het algemeen goed houdend, Philips 211 212, Unilever! N; Aku 117',4. Naast scheepvaartaandeelen trokkj N Amerikaansche fondsen nog het meest |- langstelling tegen betere koersen. De beleggingsmarkt was uiterst stil r. prijshoudende stemming. Oude schuil N eerder iets vaster. In Duitsche fondsen ging De stemming was hier over het algemet1 Prolongatie 2% pet. 'gen. i,T mstred 5„ g? jnveral - J* Irë

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2