ZOET ROGGEBROOD :DE BRUIDSJAPON. VRIJDAG 6 DECEMBER 1940 Badoglio afgetreden als chef van den Italiaanschen staf Generaal Ugo Cavallero zijn opvolger Stefani meldt uit „ergens in Italië": Op sijn verzoek is aan maarschalk Badoglio ontslag verleend als chef van den generalen staf. In zijn plaats is be noemd generhal Ugo Cavallero. Pietro Badoglio, die op 28 September 1871 te Grazzano- Monferato (Piemont) is geboren, verliet in 1890 de militaire academie als tweede luitenant der artille*- rie. In 1896 streed hij in Afrika en nam in 1911/'1912 deel aan dèn veldtocht in Li- bye. In het begin van den wereldoorlog was hij sous-chef van den generalen staf van het tweede leger. In 1915 werd hij bevor- derd tot kolonel en chef van den staf van de vierde infanterie divisie, die toen 'bij de Monte Sabino lag en op 6 Augustus door de bestorming van de bruggehoof- den Saabotino en San Michele. den val van Görz (twee da gen later) voorbe reidde). Als chef van den generalen staf van het tweede leger, nam hij in 1917 deel iro.o <>8en ...,uj aan het offensief van Augustus. Na de nederlaag van Caporétto poogde hij zijn door de Duitschers en Oosten rijkers achtervolgde troepen zoo mogelijk ordelijk over de Tagliamento en Piave terug te voeren, een poging, welke slaagde. In 1919 werd Badaglio chef van den gene ralen staf en senator. In 1921 verbleef hü met een bijzondere missie in Roemenië, drie jaar later was hij gezant in Brazilië. In 1925 keerde hij te Rome terug waar hij zijn werk zaamheid als chef van den grooten generalen staf weer hervatte. In 1928 werd hij benoemd tot gouverneur van Libye, op welken post hij in 1933 door Balbo werd afgelost, om zelf weer op te treden als Chef van den staf. Badoglio heeft den veldtocht in Abessinië voorbereid en nam in November 1935 de leidingder operaties van generaal De Bono over, tevens werd hij toen gouverneur-gene raal van Eritrea en Somaliland. Op 5 Mei 1936 deed bij zijn intocht in Addis Abeba. Tien dagen later nam maarschalk Graziani zijn functie over, waarop Badoglio als chef van den generalen staf van de geheele weermacht te Rome terugkeerde. Met het lidmaatschap van de fascistische partij ontving toen als bijzonder eerbetoon den titel hertog van Addis-Abeba. Geen Fransche bommen op Thailand Van officieele zyde wordt te Hanoi de be wering, van de Thailandsche radio, als zouden Fransche vliegtuigen bommen boven Thai land hebben neergeworpen, categorisch ge dementeerd. Voorts wordt officieel medegedeeld dat vrijwel alle leiders der inlandsche revoluties thans gearresteerd zijn. (U. P.). Philips vandaag bij Morgenthau De Amerikaansche minister van financiën Morgenthau zal vandaag den Britschen onder staatssecretaris van financiën, Philips, die in verband met financieele kwesties in de Ver. Staten vertoeft, voor een bespreking ontvan gen. Op de persconferentie verklaarde Morgenthau, dat de Britsche regeering naar zijn meening een „goed risico" voor leeningen vormt CD.N.B.) De spil en de Arabische landen In aansluiting op de Dinsdag door de Duit- sche regeering afgelegde verklaring betref fende de sympathie en de belangstelling van Duitschland voor den Arabischen vrijheids strijd, geeft de Italiaansche regeering een verklaring van denzelfden inhoud in het licht Ze eindigt evenals de Duitsche met de ver zekering, dat de Arabische landen ook in de toekomst op de sympathie der spilxnogend- heden kunnen rekenen. GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG TELEF. 333298 ROTTERDAM TELEF. 38427 Aanvallen op Londen en op doelen in Zuid-Engeland Nog steeds branden te x Southampton Londen en een havenstad aan de Engelsche Zuidkust, alsmede eenige andere belangrijke militaire doelen in Zuid-Engeland zijn, naar het D.N.B. ver neemt hi de vroege en late avonduren van Donderdag door Duitsche vliegtuigen, die in verscheidene golven aanvielen, met bommen van allerlei kaliber bestookt. Over de aanvallen, welke het Duitsche luohtwapen Donderdag op Engeland heeft ondernomen, meldt Associated Press uit Lon den, dat de Duitsche vliegers, na hun aanval len overdag, bij het vallen van de duisternis opnieuw in versterkten vorrti kwamen opzet ten. Een stad in Zuid-Engeland werd met brand- en brisantbommen overstelpt. Een niet nader aangeduid openbaar gebouw is zwaar getroffen. Ook zijn bommen gevallen op een stad in East-Anglia. In Londen zelf heeft men verscheidene zware ontploffingen gehoord. Ondanks het slechte weer was de bevolking reeds in de eerste avonduren weer genood zaakt de schuilkelders op te zoeken. Ook uit andere berichten blijkt, dat ge heele golven van Duitsche vliegtuigen Don derdagavond boven de Engelsche Zuid- en Oostkust gevlogen en verscheidene steden zwaar gebombardeerrd hebben. In Londen, zoo zegt een bericht van International News Service, is een reeks ontploffingen voorge komen. De Duitsche batterijen aan het Kanaal heb ben Donderdagavond het gebied van Dover tot een diepte van ruim 35 kilometer bescho ten. Het eerste luchtalarm in Londen werd reeds gemaakt om 18 uur 30. Over den toestand in Southampton melden de Amerikaansche cor respondenten, dat de brandweer onvermoeid bezig is stroomen water op de brandende puinhoopen te storten. De Engelsche berichtendienst deelt mede, dat Duitsche bommenwerpers in den afgeloo- pen nacht „een tamelijk hevigen" aanval op een Zuid-Engelsche stad gedaan hebben. Door explosieve en brandbommen is „een aantal gebouwen" vernield. De aanval duurde ge- ruimen tijd. Te Londen is vóór middernacht tweemaal luchtalarm gemaakt. Verder zijn op verscheidene andere punten in Engeland aanvallen gedaan. Ook boven East-Anglia zyn bommen geworpen. Een Britsche en een Grieksche koopvaarder getorpedeerd Volgens het New Yorksche marineregister zijn het Britsche stoomschip Marylyn (4555 ton) en hef Grieksche vrachtschip San Gabriêl op weg naar Zuid-Amerika getorpedeerd en in den grond geboord. Duitschland en het opbrengen van het Braziliaansche schip Itaya Van semi-officieele zijde wordt uit Berlijn gemeld: De rijksregeering bevindt zich in een toestand van nauwkeurig waarnemen, met deze woorden kenmerkt men in politieke kringen te Berlijn de Duitsche houding ten aanzien van het opbrengen van het Braziliaansche s.s. Itaya door een Engel- schen hulpkruiser in de Braziliaansche kustwateren, waarbij 22 Duitsche passa- giers ondanks het protest van den gezag- voerder van boord werden gehaald. „Wat heeft een Engelscb kruiser- eskader te opereeren aan de Braziliaan sche kust tegen Braziliaansche schepen?" Zoo vraagt men zich te bevoegder plaatse te Berlijn af. Men verklaart, dat uit deze Engelsche daad een reeks hoogst belang rijke kwesties voortvloeien, al zijn die voor Duitschland vooreerst slechts van theoretisch belang. In de Wilhelmstrasse volgt men de ont wikkeling die men hier hoofdzakelijk aan duidt als een geschil tusschen Brazilië en Engeland en men geeft zich rekenschap van de binnenkomende berichten, volgens welke groote opwinding heerscht bij de openbare meening in Brazilië over den Engelschen aanval. Al kan men vooreerst niet zeggen, hoe de rijksregeering op dit voorval zal reageeren, wijst men er toch zeer in het bijzonder op, dat Duitschland er steeds den nadruk op legt zich te houden aan de regels der onzijdigheid en daar ook steeds naar gehandeld heeft Met bijzondere belangstelling stelt men in politieke kringen te Berlijn het geheel ont breken van eiken commentaar in de pers der Vereenigde Staten vast, hetgeen te meer de aandacht trekt daar deze pers in andere ge vallen immers steeds zeer actief is, als het betreft de door haar geprezen „pan-Ameri- kaansche solidariteit" in het licht te stellen. Voor het overige, zoo zegt men verder, be- teekent deze jongste Britsche inbreuk op de neutraliteit voor Duitschland niets nieuws. Ze bevestigt integendeel slechts op welk een de neutraliteitsrechten van andere staten niet achtende wijze Engeland den oorlog tot dusverre heeft gevoerd en voornemens is ook verder te voeren. Engeland en Portugal Minister-president Salazar heeft een lang durig onderhoud gehad met den Portugee- schen ambass. deur te Londen, Armindo Monteiro, die per vliegtuig naar Londen is teruggekeerd. V IC IcS beproefde 3 minuten-massage *xxGmMUIH Voor bedtijd 1. FUok Vicks VapoRub op keel en borst wrijven. 2. Ook de rog inwrijven "en 3. dikke laag op de borst wrijven en met warm flanel bedekken. Deze beproefde massage werkt direct, als pappleister en door inademen der geneeskrachtige Vicks-dampen. Uren lange werking en als gevolg ver kwikkende slaap en spoedig herstpl. 190 cent (oude prijs) Branden in Paddington, Kensington en Battersea Het Duitsche weermachtsbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: In den nacht van 3 op 4 December vielen gevechtsvliegtuigen ondanks de slechte weers omstandigheden Londen en Birmingham aan. In de Londensche stadswijken Paddington, Kensington en Battersea werden zware bran den waargenomen. Ook in Birmingham ont stond »n na hevige ontploffingen negen groote en talrijke kleine branden. Verder werden Southampton en eenige andere steden aange vallen. Overdag beperkte zich de bedrijvigheid van het luchtwapen tot verkenningsvluchten. In den nacht van 4 op 5 December waren de aanvallen gericht op Zuid- en Midden- Engeland. Het leggen van mijnen in Britsche havens werd voortgezet Eenige Britsche vliegtuigen wierpen in den nacht in West-Duitschland bommen neer en beschadigden eenige woonhuizen. Gisteren werden drie vijandelijke vliegtui gen neergeschoten, waarvan twee door de luchtdoelartillerie. Drie eigen vliegtuigen worden vermist Een Grieksche torpedoboot- jager tot zinken gebracht Het Italiaansche weermachts bericht Het Italiaansche hoofdkwartier maakt bekend: Ook gisteren hebben aan het Grieksche front in de sectoren der beide legers aan vallen en tegenaanvallen plaats gehad. Onze luchtformaties hebben in samen werking met de landstrijdkrachten een doeltreffende actie ondernomen en bom men geworpen op militaire werken, wegen, bruggen, colonnes van auto's en op marsch zijnde troepen. Vooral de weg Premeti:Perati is verscheidene malen aangevallen en op verscheidene punten onbegaanbaar gemaakt Tijdens een ge- vecht tusschen een van onze formaties Jachtvliegtuigen en een vijandelijke for matie zijn vijf vijandelijke jagers neer geschoten. Twee van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Op 29 November heeft een van onze duikbooten, de Delfino, een Grietaschen torpedobootjager in de Egeïsche Zee tot zinken gebracht In Oost-Afrika hebben vijandelijke gemoto riseerde afdeelingen een aanval ondernomen op een van onze posten ten Westen van Tes- senei. Zij werden afgeslagen. Vijandelijke luchtaanvallen op Cheren en Ghinda hebben geen schade aangericht en geen slachtoffers gemaakt. Een vijandelijke machine is door onze jagers neergehaald. Uit Zwitserland komende vijandelijke vlieg tuigen hebben bommen laten vallen op Tu rijn. In de buurt van een ziekenhuis werd een persoon gedood en werden drie menschen ge wond. Eenige branden konden terstond ge- bluscht worden. Zij waren uitgebroken in een stoffenverver^, een wolspinnerij en een tapij- tenfabriek. Militaire doelen leden evenwel in het geheel geen schade. Nieuwe Amerikaansche maat regelen tegen Japan De Japansche pers maakt volgens het D.N.B. melding van uit New York komende berichten, volgens welke na 10 December nieuwe uitvoerbeperkingen voor machines tot fabricage van werktuigen uit de Vereenigde Staten van kracht worden en noemt dit een „nieuwe verscherping van de blokkade der Ver. Staten tegen Japan". Moskou erkent Nanking niet Het Sowj et-persbureau Tass bericht dat Rusland de Japansche regeering heeft mede gedeeld dat de erkenning der regeering te Nanking door Tokio geen verandering In de Sowj et-Russische politiek tegenover China zal teweegbrengen. TJ.P.) Het standpunt van Berlijn ten aanzien van een Kerst wapenstilstand Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Wanneer door de officieuze Deutsche diplomatisch-politische Korrespondehz wordt verklaard, dat de spilmogendheden in staat en bereid zijn, dank zij haar voorzorgsmaat regelen den oorlog tot het zegevierende einde door te zetten, dan bevat zulk een consta teering op zichzelf zeker niets nieuws, daar zonder twijfel geen opmerkzame neutrale waarnemer te Berlijn een anderen indruk de vastberadenheid van Berlijn ten aanzien van den oorlog kan hebben. Merkwaardig schijnt ten hoogste het tijdstip van deze klaring, daar in de internationale pers eens combinaties over vredeskansen in loop gebracht zijn, waarvan werkelijk- de openbare meening in Duitschland absoluut geen notitie neemt. De verklaring in orgaan der Duitsche diplomatie zal echter vermoedelijk er toe kunnen bijdragen, de vredescombinaties, die inderdaad geen basis kunnen hebben, doeltreffend te ontzenuwen. In dit verband verdient ook opmerking, hetgeen in de Wilhelmstrasse gezegd wordt ten aanzien van het vraagstuk, of dit jaar een Kerst-wapenstilstand verwacht kan wor den. Men verklaart daar namelijk, dat in Duitschland niets bekend is van een initiatief in die richting en dat men zich hieromtrent niet tot Duitschland heeft gewend, dat even wel bovendien deze kwestie te Berlijn als zinloos wordt beschouwd, nu de Britsche minister-president onlangs verklaard heeft, dat Groot-Britannië met een Kerst-wapen stilstand niet accoord zal gaan. Te Berlijn is het niet onopgemerkt ge bleven, dat de Britsche propaganda in ver band met de Grieksche episode tracht, Italië en Duitschland tegen elkaar uit te spelen. De volkomen nutteloosheid van zulk een streven wordt door een officieuze pers uitlating voldoende onderstreept: „Dat evén- als de beiderzijdsche wereldbeschouwingen in den strijd tegen de reactie der Westelijke democraten van den aanvang af in goede zoowel als in slechte tijden naast elkaar moesten staan, ook de beide naties als zoo danig slechts door de meest eendrachtige samenwerking haar nationale veiligheid kun nen verkrijgen". Het zijn daarom slechts illusies, waarmede Engeland zijn kansen in dezen oorlog zou willen doen keeren. Binnenlands.ch Nieuws De zeepdistributie Bon 17 van 7 1/m. 31 deier; 20 kg waschgoed op 1 bon De secretaris-generaal van handel, nijver heid en scheepvaart maakt het navolgende met betrekking tot de distributie van zeep bekend. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 7 De cember a.s. tot en met Dinsdag 31 December a.s. geelt de met „17" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of voor zoover voorradig 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende wasch- middelen of 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker gedeelten van bovenstaande hoeveelheden zeep naar keuze tezamen op een bon koopen. Zoo zal dus bv. op een bon 60 gram huishoudzeep met 100 gram zachte zeep verkregen kunnen worden. De wasscherijen Met betrekking tot de wasscherijen is een wijziging in de distributie van zeep gebracht. Wasscherijen zijn verplicht voor de behande ling van de gezinswasch gedurende boven genoemd tijdvak den met „17" genummerden bon in ontvangst te nemen van hun clientèle voor het koopen van zeepproducten, evenwel niet een bon per acht kilogram maar per twintig kilogram droog waschgoed. De wasch van kantoren, voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken betreft, kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarby bonnen behoeven te worden afge geven. Hotels, restaurants e.d. zullen in den ver volge uitsluitend toewijzingen voor zeep ten behoeve van het reinigen van beddelakeris en kussensloopen ontvangen. De aandacht van de wasscherijen wordt ge vestigd op een officieele publicatie, waarin enkele voor hen van belang zijnde bijzonder heden zijn vermeld. De Winterhulp Benoeming van directeuren. Tot directeur van de Winterhulp te Rot terdam is benoemd de heer G. Knott, oud reserve-majoor. Tot directeur van de Winter hulp te Amsterdam is benoemd de heer H. W T. Tydeman. Zooals men zich zal herinneren is voor de Winterhulp het land verdeeld in dertien dis tricten, tw. de elf provinciën en de twee groote steden Amsterdam en Rotterdam. Aan het hoofd van de organisaties voor deze pro vincies en de twee steden staan directeuren. In een afzonderlijk bijvoegsel van de Stiet no. 238 is opgenomen eèn resolutie van den secretaris-generaal van financiën, houdende invoering van wijzigingen in den belasting dienst. De Rijkscommissaris te Leerdam Een bezoek oan de glosfobriek en aan een Sint Nicolaasfeest Het A.N.P. meldt uit Leerdam d.d. gisteren: De Leerdamsche jeugd vierde vanmiddag feest: het Sint Nicolaasfeest. Een blijde, on bevangen kinderschaar bevolkte de feestzaal van dit zoo vriendelijke stadje. De goede Sint had de Leerdamsche jeugd verrast door in hoogst eigen persoon op dit ter eere van zijn verjaardag aangericht festijn aanwezig te zijn. Twee roetzwarte knechten had de zoo popu laire kindervriend meegenomen en de Leer- damsche jeugd zong en was blij, zooals het alleen op dezen dag zingen en blij kan zijn. Temidden dezer opgewekte schare bevond zich nog een tweede kindervriend: Rijkscom missaris Rijksminister Seyss-Inquart. Aan hem was dit kinderfeest te danken, op zijn initiatief was deze voor de Leerdamsche jeugd zoo blijde middag gehouden en door zijn zor gen was in den voormiddag een groote vracht auto Leerdam binnengereden, zwaarbeladen met prachtige kindergeschenken, zooals krui wagens, poppenwagens, sjoelbakjes enz. Voordat de Rijkscommissaris zich naar het kinderfeest begaf, bracht hij een bezoek aan de n.v. Nederlandsche glasfabriek Leerdam. In het ontspanningsgebouw van dit tot ver buiten onze landsgrenzen bekende bedrijf, werd de de hooge gast verwelkomd door den president-commissaris, mr. H. L. Wolter- som en verder door den directeur, den heer R. A P. Pynacker, den adjunct-directeur, den heer N. G. Hoogebrugge en den burge meester van Leerdam, den heer A. Hana- maayer. De heer Pynacker heette den Rijkscommis saris in een toespraak hartelijk welkom en gaf daarna een uitvoerige uiteenzetting van de inrichting van de fabriek, haar werkwijze en fabricage alsmede van de sociale maat regelen welke in het belang van de circa 1200 arbeiders en arbeidsters, die hier werken in den loop der jaren zijn genomen. In zijn antwood dankte de Rijkscommis saris voor de vriendelijke ontvangst. Voorts stelde hij in het licht, dat zijn bezoek in deze glasfabriek de belangstelling toont, welke hij voor de industriebedryven in Nederland heeft Wanneer een tijd komt, dat het mogelijk zal zijn plannen op langen termijn te maken, dan zal ook.de Nederlandsche industrie haar be- teekenis en haar plaats in de nieuwe orde kunnen handhaven. zich ojn. bevond, Reiohsamtleiter dr. Heli- wig, bezocht vervolgens de arbeiderswijken van Leerdam en reed daarna naar het fabrieksgebouw. Achtereenvolgens bezichtig de het gezelschap de glasblazerij, de zg. af- springkamer, en de glasslijperij en het glas- etsen, glasschilderen en het zandblazen, als mede de toonkamers. Uitvoerig liet de. Rijks commissaris zioh over dit zeer interessante bedrijf voorlichten en had hij de gelegenheid zioh ook hier op de hoogte te stellen van de sociale en materieele omstandigheden waar onder de arbeidende mensch zijn werk moet verrichten. Zooals reeds opgemerkt begaf de Rijkscom missaris zich hierna naar het Sint Nicolaas feest, dat op zijn initiatief voor de kinderen der arbeiders van de glasfabriek werd gehou den. Ruim 250 jongens en meisjes zongen den goeden Sint, die kort na de aankomst van cien Rijkscommissaris de 'feestzaal binnen schreed, het welkom toe en terwijl het einde loos geroezemoes van blijde kinderstemmen, zoo nu en dan werd onderbroken, door opge wekt gezang, werd de hier verzamelde Leer damsche jeugd aardige geschenken overhan digd. Dat de stemming onovertrefbaar was en dat zij nog langen tijd na het vertrek van den hoogen gast voortduurde behoeft wel geen betoog. Het was een groot en blij familiefeest van de kinderen der in dit stadje werkende menschen. Trambotsing bij Halfweg Vanmorgen omstreeks half negen is op den Haarlemmerweg bij Halfweg ter hoogte van de kistenfabriek „de Phoenix" een tram botsing gebeurd. Van een uit ouder materieel oestaande tramtrein, die bij deze fabriek stilhield, om arbeiders uit te laten, was door den storm het sluitlicht uitgewaaid. Daardoor merkte de bestuurder van den volgenden tramtrein in de duisternis van den ochtend zijn voorrijder niet tijdig op, zoodat een botsing niet te vermijden was. Door den schok werd het achterste rijtuig van den voortram in het tweede rijtuig van deze tramtrein geduwd. Zoowel het achterbalcon van het derde als van het tweede rijtuig liepen schade op de aanrijdende tram, die uit stalen rijtuigen bestond kwam er met minder averij af. Een conducteur liep een lichte verwonding aan een elleboog op. Het verkeer werd in de morgenuren over enkel spoor onderhouden. Betonningsvaartuig in nood Het A.N.P. meldt uit Schiermonnikoog: 'n DE DUITSCHE BONTMJ Belangrijke omzetten in Nd®** In November bleven de omzetten,oj sche bontmarkt zeer levendig, aldus het D.N.B. uit Leipzig. De kooplust df^e landsche afnemers was nog steeds z/®J®r zoodat de afzet naar het buitenland I Ste was. De beste afnemers waren België ®n. Italië en Zuid-Slavië. Overigens kon^°s* handel met alle bereikbare landen zaP11' nk Inbraak in een pasto^J te Bussum 2200 gestolen jnk nood geraakt. Het schip dreef met de noodvlag in top in de Waddenzee. De reddingboot Insu- linde van de Noord- en Zuid-Hollandsche red ding-mij. is uitgevaren en heeft het .vaartuig op sleeptouw genomen. Men poogt het schip te ~ostmahorn binnen te brengen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Pastoor Alferlnk, van de Sint Vitus?",, den Brink te Bussum, zag, toen hij nier van zijn pastorie betrad, de brandk staan. Een groot aantal bankbiljetten vermoedelijk ten bearage van 2200. D kon geen precies bedrag opgeven, daar aan vereenigingen behoort, die eche schade zullen lijden, daar de pastoor J braak is verzekerd. »enh De dief heeft eenige tientallen guldi daalders en kwartjes, die in de bran< tafel en in een bureautje lagen, niet i men. De sleutel stak in het bureautji mettden sleutel van de brandkast ha<j«p gemakkelijk werk gehad, daar deze er Man- lag. De man moet met de situatie op d zijn geweest en zich in de kerk hebben sluiten. Na den avonddienst kon hij vai BE in de pastorie komen, waar hij ongestoi gewerkt, daar de ramen verduisterdssis Door de voordeur is hij 's nachts vertrooir Onder een wagen gera<feernJ en gedood 8 di 9 ove Gisteravond ongeveer 9 uur geb<^res Surhuizum een ongeval met doodeli, loop. De 45-jarige gehuwde F. Kooy, GC nier te Surhuisterveen reed daar met een paard bespannen wagen, toen hePssl11 van den wagen uitviel. De daardoor gv^ geworden wagen reed links van deif y de sloot en de bestuurder geraakte de slootwal en het voertuig zoodanig 1 dat de dood vrijwel onmiddelijk intra Ter uitvoering van de KiP°j£ bijslagwet fm1 In de Staatscourant van gisteren "«Tor opgenomen een besluit van den wndaan taris-generaal van het departemel dg sociale zaken betreffende de samensta' de taak van het bëstuur van het kindeij vereveningsfonds, in welk fonds zooi^g weet, de onderscheidene kinderbijsLt sen en bedrijfsverenigingen, het bedt za zy meer ontvangen dan zij uitkeeren,^n storten en uit welk fonds het tekort, i^te staan is wanneer meer is uitgekeerd <jle c vangen, wordt gedekt. Het bestuur van het vereveningsf< uit vijf leden bestaan. De secr-gen. van sociale zaken ki< leden een voorzitter. Het bestuur staan worden door een door den gei secr.-gen. aan te wijzen secretaris. De leden van het bestuur treden jaar af; zijn zijn aanstonds weder men. Het bestuur is verantwoorde! rekenplichtig aan den secretaris-genei het departement van sociale zaken. ni De bepalingen over de taak van het^ hebben een formeele beteekenis. Met het oog op de inning der premi de Raden van Arbeid is de werkgever gene. die werkgever geweest is, verpij aanzien van alle in zijn dienst zijnde weest zijnde personen, voor zoover de sonen bij het Rijkskinderb ij slagfonds z zekerd, aangifte te doen door, middel aanhouden en inzenden van een loonlijs eenkomstig een door ons vast te stellen aldus luidt een andere bepaling gen. voor sociale zaken. Deze aangifte wordt geacht te zijn g indien ten aanzien van de bedoelde p is voldaan aan de verplichtingen, opgei artikel 43 der Ongevallenwet 1921, art I der Land- en Tuinbouwongevallenwet I artikel 34 der Ziektewet I Voorts wordt bepaald dat de loonlijsl aanwezig moet zijn ter plaatse, waar d>— nlstratie van den werkgever berust, of"" persoon, onderscheidenlijk het admin kantoor, overeenkomstig artikel 15 der bijslagwet aangewezen voor de nakom a A - u;, lrp^AKtonc #4o Vm/loi-hiiclaotf Tenslotte zijn in de genoemde staats de regelen opgenomen waaraan een wejoM zich te houden heeft, die van de eene bedrijfsvereeniging naar de andere w(/|f gaan. Bepaald wordt dat een werkgev de verzekering krachtens de kinderbij niet gelijktijdig van meer dan één erke drijfsvereeniging lid kan zijn. IWL FRAUDULEUZE 6LACHTINGE1 Gisteravond heeft de politie te RijswIJjM 1 ln een huis aan de van VredenburchiRO 1 partij van ongeveer 100 küo ongekeurd^»Jl in beslag genomen. Uit het onderzoek b® t>U dit vleesch afkomstig was van een Hj schendam frauduleus geslachte koe. M1 bil moedde, dat een gedeelte van het vlees Den Haag was vervoerd. i In samenwerking met de Haagsche heeft men dit vleesch weten te achter p in beslag genomen bij een croquette! Het vleesch is daarna naar het abattoir porteerd. Uit het onderzoek bleek, datj waarvan het vleesch afkomstig is, hj<Wx geweest aan tb.c. Tegen den slachter, de verkoopers en pers is proces-verbaal opgemaakt L Vanmiddag heeft de politie te Rijsr- een slager het vleesch van twee fraudu|02*f slachte varkens in beslag genomen. Tej slager is proces-verbaal opgemaakt loblf 'KRÏSTMANN GUDMUNDSSON Zij gingen rr. :.un drieën naar school en soms voegde de jongste dochter van Sigfus van Dal zich bij hen. Eiken Zaterdag avond keerden zij huiswaarts om Maandagmorgen vroeg weer weg te gaan. Skule was mager en ernstig, maar zijn heldere grijze oogen lachten, eiken keer als Kolfinna naar hem keek. Hij was net zoo groot als Finnur maar echt knap was hij niet, dacht Kolfinna bij zichzelf. Ze vond hem niet altijd even aardig, maar waar hij was. was het vroolijk en gezellig. Hij was de aanvoerder bij het speler op school en geen enkele jongen -zou hem uitlachen om zijr armoedige kleeren. En als iemand zich verzette, dan praatte hi met hem en het eind was altijd, dat zij de beste vrienden werden Hij was verbazend sterk voor zijn leeftijd en zoo eigenzinnig dat hij alles alleen wilde doen. Verleden jaar had hij zijn belijdenis gedaan, dus hij ging niet meer met hen mede naar school. Finnur en hij waren goede vrienden, maar zij praatten bijna nooit samen. Skule had zich op den tocht van en naar school het meest met Kolfinna bemoeid en dat d^-d hij ook, als hy hen 's nachts kwam opzoeken op de weide Hij en zij hadden elkaar altijd zooveel te vertellen. Het was zoo prettig om naar hem te luisteren, ze kon niet anders dan van hem houden. Dan dacht ze niet aan zijn oude versleten kleeren en schoenen; ze vond hem mooi. Dit voorjaar was hij een paar keer 's nachts op Laxa gekomen en die nachten waren een feest voor haar geweest. Ze hadden half wilde veulens gevangen en waren daarop gaan rijden, kris kras, door alles heen. En ze dacht opeens aan Finnur, ze kreeg er hem nooit toe om op die ongetemde paarden te rijden en dat was nu juist het prettigste wat ze bedenken kon. Het was een buitengewoon zacht voorjaar geweest en het bebouwen van de velden was vroeger klaar dan andere jaren. Als het werk met de schapen was afgeloo'pen, volgde er een rustige tijd, die duurde tot het hooien begon. Björn had verscheidene dagen niets uitgevoerd. Oude Kristjan kon het werk best alleen af. Hij lag maar te lezen, maar nu had hij alle nieuwe boeke jitgelezen en het zou nog een heele poos duren eer de post kwar Hij had boeken geleend van Finnur en toen hij ook die uit ha wist hij niet goed wat hij doen moest. Toen kwam de onru over hem, het weemoedige vaB de eenzaamheid. Die dagen tusschen den drukken voorjaarstijd en den ho oogst waren zwaar om door te komen. Hij reed niet, zoo vroeger, naar een ander dal om zijn vrienden te ontmoeten samen te drinken en in wilden jacht een jong paard te beryd< Zijn jeugd was voorbij, met alle lichtzinnigheid was het gedaa- Hij wilde een ernstig man zijn; hij had het immers beloofd. Op een nacht ging hij ujt vóór zonsopgang. Hij had niet kunnen i slapen, een onrustig verlangen kwelde hem. Hij haalde een bit en een zadel te voorschijn en ging naar de beek, waar Alpalgrane stond te grazen. Het was stil, warm weer. De nevel lag nog over het dal. De groene weiden lagen vriendelijk tusschen de donkere heuvels. Diepblauw stond de hemel daar boven met enkele, witte wolkjes, die zacht voortzweefden. Uit geen enkele boerderij steeg nog rook op. Alleen damp uit de warme tirannen. Hij kreeg lust om een tocht te gaan maken op zijn prachtig paard, menschen te zien, te praten en te lachen en om het hardst te rijden met andere paarden. Wat had je er aan om het beste paard van het dal te bezitten, als je het niet eens kon vertoonen en het door anderen hooren roemen? Bij het paard gekomen, bleef hij een poos staan in gedachten verzonken. Was het goed geweest, wat hy dien nacht beloofd had, toen hij daar zat bij die beide dooden? Hij schrikte bijna bij die gedachte, maar dat was toch wat hem vervulde, als hij liets uitvoerde. Hij had beloofd zich te veranderen, zyn heele even, en hij had het gedaan. Hij had al die jaren zijn belofte ehouden en hij wist, dat hij er wel bij was gevaren. Nu was hij d van den raad en zij luisterden naar hem als hij sprak in de ergaderingen. Maar hij kon niet vergeten hoe vroolijk en orgeloos hij vroeger geweest was, en hoe snel de dagen toen jorbij gingen. Hij moest steeds dien verterenden drang naar roolijkheid en afleiding onderdrukken Hij had zich getroost, lat als hij zich ernstig gedroeg, hij ook werkelijk ernstig worden zou. En in het begin was hij ook anders, geloofde hij. Maar nu, naarmate de jaren verliepen, had hij het gevoel, dat hij diep in zijn binnenste dezelfde was gebleven. En moest het zoo zijn heele »n„ leven doorgaan? Zou hij nooit meer kennen die jutr vreugde, toen hij vroeger vroolyke tochten maakte met^rtb' lachende menschen? $96/ Hij zadelde het paard,' steeg op en reed langzaam lafcvir beek den. heuvel op. Hij reed met gebogen hoofd, hij pein praatte in zichzelf. Hij had zich d%t aangewen^, zooapro° anderen in dit afgelegen dal. De menschen waren zwijgz^, f velen bijeen waren, maar zoodra ze alleen waren met de v- raakten de tongen los. F7 Hij volgde het steenige pad langs de beek. Het paard BB J zijn beste humeur, het had wel over den grand willefe^ rollen; nu en dan hinnikte het. Maar Björn hield het injj.vr aan den bergrug kwamen. Toen vierde hij den teugel e vlug voort. Hij wilde naar een forellenfuik gaan kijken, had uitgezet. R Het was een prachtig uitzicht daar boven. De vlakte zich verscheidene mijlen ver uit met kleine en groote L. tusschen die meren in lagen moerassen en zandvlakten. m i Heel in de verte verhieven zich twee geel-witte gle^A boven de blauwe bergketen. Aan den anderen kant lagen de rotsen, een groote, BA1 vulkaan verhief zich boven de donkere lavamassa met grijze vangarmen in alle richtingen. Dreigend en griezelig^ hij daar als een onheilspellend voorteeken, maar sinds on lijke tyden was er geen uitbarsting geweest. NH (Wordt verve

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2