ft :DE BRUID5JAP0N. DINSDAG S DECEMBER 1940 PAG. -NS De aanvallen op Southampton stelselmatig voortgezet Het Duitsche weermachtsbericht Het opperbevel van de Duiteche weermacht deelt mede: In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben, zooals reeds gemeld is, sterke afdeelin- gen gevechtsvliegers in opeenvolgende golven de havenstad Southampton met bommen van bet zwaarste kaliber aangevallen. Er konden raim 60 groote en talrijke kleine branden waargenomen worden, die in den loop van den nacht tot een groote vlammenzee aan- eervgroeiden. Een groote electriscbe centrale werd getroffen; aan de Testkade en in andere havenwijken stonden uitgestrekte opslagplaat sen in vlammen. In denzelfden nacht en overdag hebben zware en lichte gevechtsvliegtuigen boven Londen gevlogen en daar bommen geworpen. Voor het overige bleef de bedrijvigheid van de luchtmacht overdag beperkt tot verken ning en aanvallen van jagers, welke leidden tot verscheidene met succes bekroonde lucht- gevechten. In den nacht van 1 op 2 December werden de aanvallen op Southampton en andere steden voortgezet, terwijl ook in dezen-nacht geen Britsche vliegtuigen in actie kwamen. Eerst in de ochtendschemering wierpen eenige van de Noordzee komende vliegtuigen bom men op woonwijken van een stad in'het kust gebied, waardoor verscheidene burgers ge wond werden. Jachtvliegers hebben gisteren boven Zuid-Engeland 11 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Twee Duitsche toestellen gingen verloren. Groote schade te Southampton, de haven, welke Londen vervangt Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Volgens een bericht uit Londen, is daar een officieel communiqué uitge geven, dat bijzonderheden over de jongste achtelijke Duitsche aanvallen bevat, 'olgens het communiqué hebben de )uitsche aanvallen zich in den nacht van iaterdag op Zondag hoofdzakelijk tot Southampton bepaald. Deze aanvallen zyn, aldus het communiqué, buitengewoon hevig geweest en de Duitschers hebben daarbij van een zeer aanzienlijk aantal machines gebruik gemaakt Vooral het centrum der stad heeft bijzonder ernstig geleden. Het schijnt echter, dat het aan tal slachtoffers van dezen nachtelijken aanval „niet zoo hoog is als oorspronke lijk werd aangenomen". Alle lucht beschermingsorganisaties hebben bij het beschermen der bevolking volop werk ge had, doch haar taak werd door de hevig heid der vijandelijke luchtaanvallen ern stig bemoeilijkt, aldus het communiqué. De aanvallen op Southampton In den nacht van 30 November op 1 December waren, naar het D.N.B. verneemt, zoo hevig en doeltreffend dat het de brandweer, on danks haar pogingen niet gelukte de ontstane branden te beperken Hierbij deed zich voornamelijk de vernieling van een water leidingsbedrijf gevoelen. Duitsche gevechtsvliegersformaties, die van nachtaanvallen op Southampton terugkeerden, hebben eenstemmig bericht bij hun nadering reeds twintig zeer groote en een aanmerke lijk aantal kleinere branden waargenomen te hebben. Nadat de Duitsche bommen uit geworpen waren, vereenigden de reeds be staande branden zich met de nieuwe tot een aaneengesloten vlammenzee, die de terug- keerende vliegtuigbemanningen nog van het eiland Jersey uit konden zien. In verband met deze ontzaglijke branden mag wellicht aangenomen worden, naar aan het D.N.B. verklaard is. dat talrijke zeer brandbare voorraden een prooi der vlammen geworden zijn. Dit is van groote beteekenis voor de ravitailleeringspositie van Engeland en vooral van Londen, daar Southampton een vervangingshaven voor de ravitailleering van .Londen is geworden nadat de haven van Londen door de voortdurende vliegeraanval len gedeeltelijk is uitgeschakeld De havenstad Southampton biedt een bijzon der gunstig doel. daar zij aan de groote en breede samenvloeiing van de rivieren Itchen en Test ligt. Op de belangrijkste doelen, den hoofdspoorweg LondenSouthampton, de droogdokken en de fabrieken, werden bom men geworpen Terwijl een deel der Duitsche gevechtsvliegtuigen de stad Southampton bombardeerde, is eeD andere aanvalsgroep onderweg naar Londen, om ook daar het werk der vernietiging tegen de Britsche ver zorging voort te zetten. Hel weer is dezen nacht voor de Duitschers bijzonder gunstig, daar het met zijn half bedekten hemel de nadering vergemakkelijkt en tegelijkertijd een goed richten der bommen mogelijk maakt De naderhand binnengekomen bericnten over de aanvallen van den nacht van Zater dag op Zondag op Southampton doen zien, naar het D.N.B verneemt dat de daar aan gerichte schade buitengewoon omvangrijk en zwaar is, zoodat deze aanval behoort tot de ondernemingen, die den laatsten tijd de duur zaamste gevolgen gehad hebben. De terug- RADIO-TOESTELLEN TTPE 1941 van alle toonaangevende fabrikaten vindt U een pracht-sórteering bij Radio-gehoor zaal COUZY. Ie Middellandstraat 72. Rotterdam. keerende bemanningen verklaren, dat de brandhaarden over het geheele gebied, dat voor de bewapening van belang is, verspreid zijn. Eenstemmig maken zij melding ^an omstreeks zeventig branden, waaronder *een geheele reeks reusachtige branden met steek vlammen bijzonder opvalt De branden bij de electrische centrale en de treffers op het kadegebled, vooral op de nieuwe proefkade, leveren het ondubbelzinnige bewijs van de trefzeker heid der Duitsche gevechtsvliegers. Boven de geheele stad verspreidde zich een reutsachtige rookwolk, toen de laatste eskaders de terugreis aanvaardden. Deze rookontwikkeling dankt haar ontstaan hoofdzakelijk aan olietanks, dié door de bommen in brand geraakt zijn. Het vurige schijnsel en de reusachtige rookwolken waren gisteren in de vroege ochtenduren van buitengewoon grooten afstand zicht baar. Dat de Duitsche gevechtsvliegers, die denzelfden nacht tegen Londen op traden, hun doelen goed getroffen heb ben, blijkt uit de beschrijvingen van de hierbij betrokken bemanningen. Duitsche vliegtuigen hebben in net kader der gewapende verkenning Zondagavond boven Zuid-Engeland vastgesteld, dat te Southampton nog steeds talrijke branden woeden. Boven de stad hangen machtige rookwolken, die tot ver boven het Kanaal drijven. Maar als tot nu toe kon worden ge constateerd, is de in den afgeloopen nacht aangerichte schade buitengewoon groot, wat verband houdt met het feit, dat als gevolg van den steeds meer achterwege blijvenden afweer de Duitsche vliegtuigen zeer laag kunnen vliegen. De aanvallen vannacht herhaald Southampton is Zondag sedert het in- valen der duisternis opnieuw door een ononderbroken reeks Duitsche gevechts vliegtuigen aangevalen. Na middernacht duurden de aanvallen nog voort. Op deze voor den invoer van vitale goederen bij zonder belangrijke haven werden weder bommen' van elk kaliber geworpen. Zondag 13 Engelsche jagers neergeschoten Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Talrijke Duitsche jachtvliegtuigen zijn tn den loop van den Zondag opgestegen voor vluchten naar Zuid Engeland, waar zij tracht ten, in vrije jacht met Engelsche jagers in con. tact te komen. De Duitschers schoten alle tegenstanders, die zij tegenkwamen, m totaal dertien, neer. De overige onttrokken zich aan den strijd. De Duitsche verliezen bedroegen twee vliegtuigen. Drie Britsche schepen getorpedeerd 600 mijl van de lersche Noordkust Radio-Mackay heeft radio-berichten opge vangen, waaruit blijkt dat binnen uur tijds op 600 mijl van de lersche Noordkust die Britsche stoomschepen getorpedeerd zijn. Het eerste is de 5448 ton metende Goodleigh De naam van het tweede schip kon uit de Morse-teekens niet ontcijferd worden. Het schijnt een schip te zijn, dat zijn eerste reis maakte. Het derde is het vrachtschip Lady Glanely, 5497 ton groot Luitenant-kolonel Wieck vermist De Zondag als vermist opgegeven luitenant kolonel der vliegers, Wieck, wordt door de Duitsche pers gehuldigd als een van de beste en moedigste vliegers van het Groot-Duitsche luchtwapen. In zijn militaire loopbaan maak te hij zeer snel carrière. In September 1938 tot luitenant benoemd, behaalde hij binnen een tijdsverloop van twee jaar den rang van luite nant-kolonel en commodore van het roemrijke eskader, dat de overlevering van von Richt- hofen den meest succesrijken Duitschen jachtvlieger waardig vertegenwoordigde. Na zijn twinstigste overwinning in de lucht over handigde rijksmaarschalk Göring hem op 1 September van dit jaar het ridderkruis van het IJzeren Kruis. Enkele weken later ont ving hij van den Fiihrer als vierde officier van de Duitsche weermacht het eikenloof be- hoorende bij dit ridderkruis. De Duitsche pers geeft uiting aan haar hoop, toch nog een gelukkig bericht van dezen als vermist opgegeven vlieger te mogen ontvangen. Vele branden tof een geweldig vuur vereenigd Volgens berichten die gisteren zijn binnengekomen bij het opperbevel van de Duitsche weermacht, hebben Duitsche gevechtsformaties in den nacht van Zon dag op Maandag de aanvallen op Sauth- ampton met dezelfde hevigheid voortgezet en de nog voortdurende branden stelsel matig uitgebreid. Ontploffingen in de pakhuizen der havenwijken waren ver over het Kanaal tot in Noord-Frankrijk zichtbaar. De zwakheid van den Bntschen afweer verhoogde de trefzekerheid van de Duitsche vliegtuigen. Na de hevige luchtaanvallen in den afge loopen nacht ligt een deel van Southampton in puin, zoo meldt een speciale verslaggever van Reuter. Honderden arbeiders zijn gis teren op hun werk gekomen en hebben de fabrieken en werkplaatsen totaal vernield aangetroffen. Enkele stratenzijn volstrekt onbegaanbaar. Honderden pioniers met stalen helmen zijn in het centrum der stad in dienst gesteld om het puin weg te ruimen. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben naar het D.N.B. verneemt gisterochtend al bij helder zicht boven het Kanaal kunnen waar nemen, dat dikke gele rookwolken opstegen boven de in den vorigen nacht aangevallen havenstad Southampton. De rookwolken kon den zelfs uit Cherbourg gezien worden. Deze steeds weer door vlammenbundels doorscho ten rookwolken bewijzen, dat de branden nog voortduren en de gevolgen van het bombarde ment zich langen tijd zullen laten gevoelen. Aangezien Southampton o.a een belangrijke invoerhaven voor petroleum is kan men uit de soort branden en rookontwikkeling aflei den, dat niet in de laatste plaats belangrijke tankinstallaties en olie-opslagplaatsen getrof fen zijn. Hoe ingrijpend de schade is, die hier mede aan de Engelsche volkshuishouding is toegebracht, kan men begrijpen uit het feit, dat in 1937 via Southampton ongeveer een millioen ton petroleum werd ingevoerd. De Engelsche luchtmacht meer en meer in het defensief Het frontbericht van het D. N. B. luidt als volgt: De maand November, waarvan de Engel- schen op grond van de weersomstandigheden een merkbare verlichting verwachtten, heeft alle sedert het begin van de vergeldings- vluchten in de Engelsche pers zeer veelvuldig uitgesproken verwachtingen in die richting te schande gemaakt. Het Duitsche luchtwapen heeft in dien tijd bijna dagelijks groote aan vallen gericht op Engelsche industrie- en havensteden, door welker ontzaglijk effect de algeheele toestand van den tegenstander zeer belangrijk slechter werd. Het weermachtbericht van gisteren bewijst, dat de lange reeks massale aanvallen op de oeconomische centra des lands ook in het be gin van December niet ophoudt Het einde van de vorige maand bracht de Britsche l^ofdstad weer een „bommennacht" van den grootsten omvang. Londen komt in het geheel niet meer tot bezinning, nadat eenige dagen geleden het „jubileum" van het duizendste kelderuur was opgeteekend, is thans het 400ste luchtalarm sedert den 7en September 1940 gegeven. Het blijft dus bij een dagelijksch gemiddelde van vijf maal luchtalarm en twaalf uur in den kelder. Uit het weermachtbericht van gisteren kan ondubbelzinnig geconcludeerd worden, dat de strijdkracht van de Royal Air Force nog meer verminderd is. Aan den eenen kant wordt bevestigd, dat de Britsche bombardements vliegtuigen ten zeerste afhankelijk zijn van de weersomstandigheden, die steeds nauwere grenzen trekt voor hun op zich zelf al zwakke prestaties. Verder echter bewijst het tooneel der talrijke voor de Duitsche jagers zege vierende luchtgevechten van Zondag hoe zeer de tegenstanders steeds verder in het defen sief wordt teruggedrongen. Den laatsten tijd gelukt het den Engelschen steeds zeldzamer om de aanvallende Duitsche machines nog voor het bereiken van het eiland op te van gen. Alle luchtgevechten hebben zich gisteren boven Engeland afgespeeld. Nieuwe aanvallen op Londen, Liverpool en Birmingham Irï den nacht van Zondag op Maandag, toen de voornaamste aanvallen van het Duitsche luchtwapen gericht waren op de haven van Southampton, was tegelijkertijd, naar het D.N.B. verneemt, een vrij groot aantal Duit sche vliegtuigen onderweg om belangrijke ra- vitaiileeringsinrichtingen te Londen te bom bardeeren. Ook hier ontstond een reeks nieuwe groote ontploffingen en branden met reusachtige steekvlammen. Tevens werden dien nacht aanvallen ondernomen op Liver pool en Birmingham, terwijl het leggen van mijnen vóór de Engelsche havens werd voort gezet. De ontspanning op den Balkan Zuid-Slavië in de richting van de _spi I Stefani meldt uit Sofia: Bulgaarsche politieke kringen wijzen erop, dat de toestand op het Balkanschiereiland op het oogenblik zoo is, dat de ontspanning, die sinds eenige dagen in ontwikkeling is in dit gebied van Europa, voorbestemd is om ver diept en verstevigd te worden ten voordeele van de landen, die niet het voornemen heb ben om in het confliét te worden meegesleept. Te Sofia heeft men den indruk, daf de recente pogingen van Engeland, die er toe strekten om de interventies te verkrijgen van Turkije in den oorlog, volkomen zijn mis lukt. Gisteren bevestigden zelfs de Turksche bladen den vredeswil van het Turksche volk, dat niet bereid schijnt de gevaren en offers van een oorlog alleen voor de belangen van Londen onder oogen te zien. De bovenge noemde politieke kringen zien een en ander tot tevredenheid stemmend symptoom in den Balkantoestand in de houding van Zuid Slavië, dat zijn politiek geleidelijk leidt in de richting van de spilmogendheden, welker diplomatieke en militaire actie de grondsla gen van een nieuw Europa leggen. GBEaHEEHnHn VIBRATOR en VIOERLICHT De voorschriften voor rijwielverlichting verscherpt! Dè oplossing ZONDER afscherm- schijf of luifel Het PHILIPS VERDUISTERINGS RIJWIELLAMPJE met RIJKSKEUR Washington leent Tsjoengking opnieuw 100 millioen dollar Aankoop van metalen uit China tot een bedrag van 60 millioen Roosevelt heeft bekend gemaakt, dal de Vereenigde Stalen aan de regeering te Tsjoengking een nieuwe leening ten be drage van 100 millioen dollar zal toe staan. Hiervan zijn 50 millioen door de Import- en Exportbank „voor algemeene doeleinden" ter beschikking gesteld. De overige 50 millioen moeten dienen tot steun van de Chineesche valuta en zijn afkomstig uit het slabilisatiefonds van het ministerie van financiën, dat over twee milliard dollar beschikt. sche valuta bekend maken aan de bank- en valutacommissies van het Congres. De 50 .millioen dollar van de import- en exportbank zullen, naar vernomen wordt, op de rekening voor aankoop van voor den oorlog belang rijke metalen In China geplaatst worden. Het Witte Huis heeft een brief gepubli ceerd van den directeur der federale lee ningen Jones, aan Roosevelt. Deze behelst een plan voor nieuwe metaalaankoopen der Amerikaansche regeering in China. Het plan omvat opslag van wolfram antimonium en tin van Chineesche herkomst met een totale waarde van 60 millioen dollar De levering moet zoo luidt de brief ..binnen de eerstvolgende jaren" geschieden. Mislukte Grieksche aanval tusschen Zarkani en Liaskoviki S.P.T. meldt uit Monastir: Volgens de laatste berichten van het Grieksch-Italdaansche front zijn Zondagmid dag in den centralen sector in het Colonia- gebergte tusschen Zarkani en Liaskoviki (ten Noorden van Koritsa op Aibaansch gebied. Red.), hevige gevechten geleverd. Griek sche afdeelingen, die Kiafasezi de rivier de Osum trachtten over te steken, stuitten hier op tegenstand van de negende Italiaansche divisie, die in de berghellingen sterke steun punten bezet houdt De Grieken gingen tot den aanval over en poogden, onder dekking van artillerie en mortiervuur, een pontonbrug te slaan. De aanval mislukte echter door het diohte, storende vuur, dat de Italianen op den Zuidelijken oever van de Osum hadden ge legd. De poging om de rivier over te steken moest worden gestaakt Japan versterkt zijn weermacht Na een onderhoud met den eers te-min .«ster heeft Kadada, de Japansche minister van fi nanciën, journalisten verzekerd, dat voor het komende jaar met een verdere verhooging van de weermachtsbegrooting dient gerekend te worden. Met het oog op den internationa len toestand is ze onvermijdelijk. Die begroo ting bedroeg dit jaar bijna 4.5 milliard jen. Volgende week zal het parlement in dpzen ziin houding bepalen Bomaanslagen in Agram Naar het Zuid-Slavisch persagentschap Avala bericht, zijn Zaterdagmiddag op ver scheidene plaatsen in de stad Agram bommen ontploft, zonder schade aan te richten. De daders zijn tot dusver onbekend. De politie stelt een onderzoek ln. De drie bomaanslagen waren gemunt op het verblijf van den Banus op een plaats voor de woning van den secr.-generaal der Kroatische boerenpartij, dr. Kroejewitsj en op het huis naast dat van den plaatsvervangenden pre mier, dr. Matsjek. De materieele schade is gering. Blijkbaar is er sprake van een demon statie van Kroatische nationalisten tegen de politiek van de Kroatische boerenpartij. (D.N.B.). Thailandsche bommen op Fronsch-Indo-China Volgens berichten uit Hanoi hebben Thai landsche vliegtuigen naar de Nitsji Nitsji meldt op het Fransch Indochineesche ge bied van Savanaket drie bommen laten val len. Verscheidene personen werden gedood en gekwetst. Gouverneur-generaal Decoux zou het ge zantschap te Bangkok terstond opgedragen ebben bij de regeering van Thailand te protesteeren. (D.N.B.). De besprekingen tusschen Indië en Japan De taak van Josjizawa te Batavia Domei meldt uit Tokio: De woordvoerder van het departement van buitenlandsohe zaken heeft in de dagelijksche persconferentie ook het vraagstuk van Neder landsch-Indië ter sprake gebracht en daarbij de hoop uitgesproken, dat de onderhandelin gen tusschen Tokio en Batavia door Ken- kitsji Josjizawa, den nieuwen leider der Ja pansche delegatie, tot een goed einde "zullen worden gebracht. De besprekingen te Batavia, zoo ver volgde de woordvoerder, zullen niet tot het petroleumvraagstuk beperkt blijven. Josjizawa zal in zijn onderhandelingen met de autoriteiten van Nederlandsch- Indië nog vele andere kwesties ter sprake brengen. Ér is evenwel geen wijziging gekomen in de politiek van Japan ten aanzien van Nederlandsch-Indië. Josjizawa, zoo betoogde de woordvoerder nog, is tot eersten gedelegeerde benoemd ter vervanging van den minister van handel en industrie Kobajasji, die thans in Tokio niet gemist kan worden in verband met het feit, dat binnenkort de Landdag wordt geopend. Een verklaring van Josjizawa Josjizawa zelf heeft aan de pers de volgende verklaring gegeven: „Ik ga niet naar Nederlandsch-Indlë om diplomatieke besprekingen te voeren maar voor commercieele onderhandelingen. Hoe llang deze onderhandeliagen zullen duren kan ik niet zeggen, maar ik ben voor nemens openhartig van gedachten te wis selen. Daar Japan en Nederlandsch-Indië binnen het gebied van Groot-Oost-Azië op elkaar zijn aangewezen, weten zij maar al te goed dat het huidige bevredigende verband onweerstaanbaar is. Daarom is er geen reden aanwezig, waarom wij elkaar niet goed zouden kunnen begrij pen". Londen erkent de regeering van Wang Tsjing-wei niet maakt, dat Engeland de nationale Chineescï regeering van Nanking niet zal erkennen. (S.P.T.) De Italiaansche strategie in Albanië Mario Appelius schrijft in de Popoio d'Italia: Aan het Grieksche frent is de eerste stout moedige Italiaansche poging om de strate gische positie met geweld te doorbreken op de moeilijkheden van een woest terrein en op de voorbereidingen van het Grieksche leger dat in overeenstemming met Engeland in het geheim gemobiliseerd heeft, vastgeloopen. Met het oog op de constateering, dat een poging tot een gewelddadige overrompeling niet kon ge lukken, heeft het Italiaansche opperbevel de noodige maatregelen genomen, om zijn voor uitgeschoven eenheden vrij te maken. Het Grieksche commando heeft gepoogd de situatie uit te buiten, door in de veronderstelling, dat de Italianen uit politieke overwegingen de oude grenzen hardnekkig zouden verdedigen met ondersteuning van de Britsche lucht strijdkrachten het gros zijner troepen naar voren te werpen en met de gedachte aan een grooten slag tegen de in de minderheid zijn de Italiaansche strijdkrachten te spelen. Het Italiaansche opperbevel heeft daaren tegen in overeenstemming met een vast gelegd krijgsplan het terugtrekken op een sterke achtergelegen linie bevolen, waar het in staat was. de drieste Grieksche troepen tegemoet te treden en zoo lang op te houden, tot een nieuwe concentratie van strijd krachten en oorlogsmateriaal kon volgen welke tegen de overmacht van de in het ge heim door Griekenland samengetrokken troepen noodzakelijk was. Het Engelsch- Grieksche commando had geen ander hulp middel dan de hevige gevechten, waarmede de Italiaansche achterhoede het strategische terugwijken dekte, als een grooten slag voor te stellen. GARANTIE-STAJNDGROEN gArantie-standb ruin GARANTIE-STANDR O O D GARANT1E-STANDZWART GARANTIE. STAND WIT ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken. Worden 5 jaar gegarandeerd. Bij De spanning tusschen*^ Thailand en Indo-Chirf,^ Thailandsche legervliegtuigen hebben Zat^ J. 1 dagnacht een aanval gedaan op Taket, e sleutelpunt aan de grens in de streek Kambodsja, waar ze ongeveer tien bomn lieten vallen. De aanvallers vlogen laag o\ de stad. wee Volgens een mededeeling van ambtelljssel Indo-Chineesche zijde zijn twee man gedon. en twee anderen gewond. a n g Terwijl de toestand aan de grens tussclBrinl Thailand en Indo-China zeer gespani wordt komen er berichten over schermu' lingen op verschillende punten langs Mekkong. De beide legers hebben korteli artillerievuur op elkander gericht. mda| Met het oog op den gespannen toestand afs< Indo-China hebben de autoriteiten kort zijr leden de grens naar Thailand gesloten. e ge (Domjd n< United press meldt uit Hanoi: enart Officieele berichten over een luchtg^enle vecht dat in de nabijheid van het dorj bep Thaknek aan de Makhong-rivier zou het!19 ben plaats gevonden en 20 minuten geen g duurd zou hebben, hebben de vrees hi^hap doen stijgen, dat een oorlog tussche!1"- m.' Thailand en Indo-China op handen iP temeer daar deze berichten vergezelilaats gaan van berichten over vergelding^ j. maatregelen tegen Thailand, tengevolgt, die van de bombardementen van den 28stelcelde en 30sten November. Bijzonderheden zijport niet te verkrijgen. 8 ieidsi Opnieuw Grieksche aanvall^,! afgeslagen Met zware verliezen voor de aanvallers In zijn weermaohtsberlcht no. 17» zen maakt het Italiaansche hoofdkwartier vogende bekend: ntehe Aan het Grieksche front zijn de hevl^hen aanvallen van den vijand afgeslagen. Eft 194 vijand, die door onze tegenaanvallen to ove zijn punten van uitgang werd teruggaing, dreven, heeft zware verliezen geledergesch met name aan den rechtervleugel van h«Pg v: negende leger waar een aanval, die wer' °j Ingeleid door zware artillerie, door een g«[ heel legercorps werd ondernomen. {Jrlijji Aan het front van het elfde leger hebP zich bijzonder onderscheiden twee batalj^1" van de divlsie-Pusteria en van de div;i.geb Terrera. Aan het hoofd van het 47-ste r^tijdei ment infanterie is kolonel Trizio roemide r gesneuveld. Detachementen cavalerie, cking door onze Alpenjagers verrast werden, i o e 1 in de pan gehakt Vijandelijke vliegtuigen hebben bomn laten vallen op de verlaten gebieden eenige eilanden der Dodecanesus. De sy n vallen bleven zonder eenige uitwerking. L L In Oost-Afrika hebben onze jagers tLT vliegtuig van het type Wellesley op het vli veld van Ghedaref in brand geschoten. Vija. 1 delijke vliegtuigen bombardeerden Cass waarbij twee menschen werden gedood vier gewond. Een vijandelijk vliegtuig is d het luchtdoelgeschut neergehaald. And vijandelijke luchtaanvallen werden gedaarfj^^ Burao, waar twee vrouwen gewond ra ten, alsmede op Assab en Metemma waar menschen den dood vonden en 17 gewr werden. ZZZT" ®NBe Tal van Britsch-lndische vooi mannen gearresteerd Oft n In de eerste twee weken van de burgert ongehoorzaamheidscampagne van Gan| bied zijn honderd leden van de congres-pj gearresteerd, naar officieel te Bombay OB kend wordt gemaakt Deze arrestaties schiedden op grond van de wet ter dediging van de veiligheid van den staat, de gearresteerden bevinden zich vier vc STA, malige provinciale prémiers, elf provinc ministers, zeven voorzitters van provinc: wetgevende vergaderingen mitsgaders \1940 1 scheiden leden der centrale commissie M"0 1 het al-Indische congres. De meeste arresteerden zijn veroordeeld ot eevanee' straffen, die bij de vrouwen beginnen a A drie maanden en bij de mannen bij anc half jaar. (Europa Press.) banï Een NIEUW RADIO-TOESTEL&K een ST. NI COLAAS-GESCHElfn°'j" bij uitnemendheid Jevasc De allernieuwste typen van Java's PHILIPS - TELEFUNKEN - WALDORP Javas ERRES verkrijgt U bij N.V. COUZY le Middellandstraat 72 Tel. 30^^ N Bk SBk.; Dat begreep Kolfinna heel goed; ze had het ook ondervo®^jj den van Hallgerdur. En Torfe was niets beter met dien snjoUer van hem. Ze begreep niet, dat er iemand was, die graag dcSiavei hem gekust werd! iven' Terwijl ze samen praatten, was een jongen stilletjes om d hoek gekomen. Hij was van Finnur's leeftijd en net zoo mag i; als hij, alleen maar grooter. Hij had een smal levendig gezicl zijn haar waa bijna wit. Zijn grijze vroolijke oogen schitte^{| m' den. Zijn kleeren waren versleten, zijn schoenen kapot en lAiian had niets op zijn hoofd. Hij kwam naar hen toe en gaf hen beiden een hand. To/uton stak hy zijn handen in zijn zakken. Hij bleef naar hen kijkt4 £50 vooral naar Kolfinna. jerlc „Ik ken je," zei Finnur norsch. „Moeder zegt, je bent e*raal; jongen van niets." ^aivé De ander zag hem kalm aan. Zijn groote, mooie mond trCaru samen aan de mondhoeken, kreeg een harde uitdrukking. Kolfinna boog zich naar Finnur's oor. „Vindt je hem heuslokki leelijk?" vroeg ze. Goud „Mooi is hij niet," stelde Finnur vast. „Wat kom je hiGoudi doen?" wendde hij zich tot den jongen. Hazet De vreemde knaap gaf geen antwoord. Hij zag er uit alJBeem hij met Finnur wilde gaan vechten, maar opeens ging zijn blEeine weer naar Kolfinna. Hoek „Jou heb ik nooit gezien," zei hij. „Hoe heet je?" Bulla „Kolfinna." Ze keek hem vragend aan. „En jij?" Hoiu „Skule; en ik ben bijna anderhalf jaar ouder, dan die, daaiHoll'c Kolfinna keek hem een heele poos aan. Eindelijk begon te lachen, ze vond hem aardig. Finnur keek verwijtend en veHDri (Wordt vervolgd). ^oU IdlG 'KRÏSTMANN GUDMUNDSSON VIJFDE HOOFDSTUK Finnur van Nes was den heelen winter ziek. Hij had koorts. Er moest altijd by hem gewaakt worden en zij moesten meestal zijn hand vasthouden, want hij was onrustig en ang stig en had de wonderlijkste visioenen. Dokter Valgeir werd gehaald. Hij kwam een paar keer in den loop van den winter. Hij geloofde niet, dat er eenig gevaar was, maar hij vond beter, dat Kolfinna niet op Nes kwam; het zou overerfelijk kunnen zijn. Hij wist niet goed wat de jon gen had. Op Laxa vertoonde Dokter Valgeir zich niet; hij zond alleen eiken keer zijn groeten. Matthildur deed stil het huishouden. Ze neuriede niet langer; sprak bijna geen woord. Hallgerdur^ zat nacht en dag bij den zieke. Alleen als hij sliep, nam zij wat rust, anders was ze onvermoeid. Ze zong voor hem en las hem voor. als hij helder genoeg was om er naar te luisteren. Tegen het voorjaar werd het kind beter, het was bleek en mager geworden. In Juni, toen het warm en groen werd in het dal, was hij weer zoover, dat hij naar bu'ten kon gaan. Kolfinna had dikwijls aan hem gedacht. Eiken keer als er f>mind naar Ves ging, had zij de groeten meegegeven. Den dag, dat de schapen op Nes geschoren werden, zagen de kinderen elkander weer. Björn en Matthildur waren geko men om te helpen; Barde van Hamrafell was ook gevraagd, maar hij was er nog niet. Kleine Kolfinna zat tegenover den muur van den paardenstal met een lam op haar schoot, dat Hallgerdur haar gegeven had. Finnur zou later op den dag komen en zij wachtte op hem. Het dal koesterde zich in de zon, het was warm weer. De hemel was helder, alleen een paar lichte nevel wolkjes zeilden langzaam boven de rotsen. Ze weerspiegelden in hét water. De schapen blaatten luid in den stal. Op de weide waren ze druk bezig met scheren. Kleine Kolfinna had moeite om niet in slaap te vallen. De heide geurde zoo sterk. In een heg achter zich hoorde ze jonge tapuiten piepen. Ze hield zich een oogenblik bezig met te ra den hoeveel het er zijn zouden. Toen streek ze het lam zacht over den rug, het was ingeslapen: even later sliep ze zelf ook. Ze werd wakker, toen iemand haastig om den hoek van de schuur kwam. Het lam schrikte ook op en wilde wegloopen. Het kostte heel wat moite om het weer rustig te laten gaan liggen. Kolfinna herkende Finnur niet dadelijk in dien blee- ken, lEingen jongen met ontzettend groote, donkere oogen. „Je hebt mijn lam wakker gemaakt," zei ze, met booze stem. „Wie ben je?" vroeg ze wat onzeker. „Kolfinna!" Zijn oogen werden nog grooter en donkerder. „Ken je me niet? Ik ben Finnur." Hij bleef haar verbaasd aanstaren. Hij was zóó verbaasd, dat ze het lam van haar schoot liet glijden. „Ben je Finnur!" zei ze zacht. „Ik ben erg ziek geweest," begon hij te vertellen, vast overtuigd, dat ze medelijden met hem zou hebben. „Ik heb een heele poos in bed gelegen." „Wat heb je gehad?" vroeg ze vriendelijk en stond op. „Ik heb aldoor moeten denken, wat je toch hebben zou. Verleden winter heb ik kiespijn gehad. Het was heel akelig. Was dat van jou ook zoo akelig?" „Kiespijn! O, dat van mij was honderd maal erger." Er straalde een kleine triomf in zijn donkere, schitterende oogen. Ze keek hem aan, sprakeloos van bewondering. „En heb je niet gehuild?" „Neen," zei hij en keek een anderen kant uit: „Bijna nooit," vulde hij toen zacht aan. „En nu ben je grooter dan ik." „Dat ben ik altijd geweest. Jij bent ook een meisje." „Denk je, dat dat er iets toe doet? Tante Matthildur is groo ter dan je vader." Finnur was verslagen; hij wist niet wat hij zeggen zou. Toen kwam er iets uitdagends in zijn oogen. „Mijn vader is een beste man," zei 'hij plechtig. „Is hij!" Ze sprak heel zacht alsof niemand het hooren mocht. „Haalt hij je wel eens aan en kust'hy je?" klonk het nog zachter. En meteen kreeg ze een kleur. „Neen," gaf Finnur ten antwoord. „Maar ik zou graag willen, dat hy het deed. Eenmaal zal hij 't wel doen." Kolfinna zuchtte van verlichting. Dus andere vaders waren net zoo. Matthildur had het ook gezegd, toen ze het vroeg. „Groote mannen kussen en ljefkoozen niet." dat zei Matthilder. „Moeder kust en liefkoost me altyd," verklaarde Finnur, „maar dat is niet hetzelfde

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2