:R 1 Southampton ernstig getroffen INTEEKENBILJET NIEUWE LEIDSCHE COURANT i, 4 MAANDAG 2 DECEMBER 1940 PAS. 6 Stadsnieuws Officieele Publicaties Aan arbeiders, die lichamelijken langduri- gen of nachtarbeid verrichten, kunnen op de volgende voorwaarden extra rantsoenen brood, vleesch en boter of vet worden uitgereikt: le. Uitsluitend aan arbeiders in fabrieken of werkplaatsen als bedoeld in artikel 2 van de Arbeidswet 1919, die gedurende op zijn minst één maand ononderbroken eiken werk- dag lichamelijken arbeid verrichten en die tengevolge van den grooten afstand van hun 1 woonplaats naar en van het werk en/of ten gevolge van een langdurigen werkdag 12 uren of meer per dag van hun woning afwezig zijn, kunnen extra rantsoenen worden verstrekt. 2e, Nachtarbeid. Deze zelfde extra rant soenen kunnen eveneens worden toegekend voor nachtarbeid, doch uitsluitend aan die arbeiders, die bij het 3-ploegenstelsel in fa brieken en werkplaatsen, als bovenomschre ven, gedurende tenminste een week uit elke drie weken ononderbroken in den nachtploeg lichamelijken arbeid verrichten. 3e. De arbeiders, die in verband met hun werkzaamheden tot de bovenomschreven categorieën (langdurige arbeid of nachtarbeid) behooren en die reeds uit anderen hoofde extra rantsoenen levensmiddelen ontvangen (zwaren of zeer zwaren lichamelijken arbeid) komen niet voor de hier bedoelde extra rant soenen in aanmerking. Evenmin komen hier voor in aanmerking zij, die langdurigen of nachtdienst verrichten, wanneer die arbeid geen lichamelijke is. 4e. De extra rantsoenen zijn de volgende: Brood: 5 rantsoenen (momenteel dus 500 gr.) Boter of vet: 1 rantsoen (momenteel dus 250 gram) per kwartaal. Vleesch of vleesch waren: 1 rantsoen (mo menteel dus 100 gram) per week. 5e. Ter verkrijging van deze extra rantsoe nen dient de werkgever zich tot het distri butiekantoor te wenden met een lijst in tweevoud, waarop voorkomen de num mers der distributiestamkaarten en de namen van de arbeiders, waarvoor extra rantsoenen worden aangevraagd alsmede de redenen (voor elk arbeider afzonderlijk te vermei- dm) waarom de werkgever extra rantsoenen fyensmiddelen aanvraagt. Achter de namen da* arbeiders, die voor een extra rantsoen m aanmerking komen, wordt door den distribu- tiedienst een kruis geplaatst. De distributie- dienst reikt dan den werkgever per toege staan extra rantsoen uit voor 13 weken, 65 bonnen „1 rantsoen brood", 1 bon „1 rantsoen boter" of 1 bon „1 rantsoen margarine of vet" en 13 bonnen „1 rantsoen vleesch". De werkgever moet op de beide exemplaren van het aanvraagformulier voor de uitgereik te bonnen voor ontvangst teekenen. Voor een volgende uitreiking moet een nieuwe aan vrage op dezelfde wijze worden ingediend. 6e. De arbeiders teekenen op hun beurt voor de ontvangen bonnen een ontvangstbe wijs, dat de werkgever zorgvuldig moet vewa- i ren en by een volgende periode bij den dis- tributiedienst moet inleveren. 7e. Onder fabrieken of werkplaatsen wor den niet verstaan: a. apotheken; b. koffiehuizen of hotels; c. keukens; d. teekenkamers en kantoren. Leiden, 2 December. TEXTIELDISTRIBUTIE Handelaren, die ingeschreven rijn bfj het Rijksbureau voor de Distributie van Textiel producten door den Handel, en een stamboek nummer hebben ontvangen, worden verzocht, voor zoover zij dit nog niet hebben gedaan, rich onmiddellijk te meMcn bij de af dee ling Textiel van het Distributiekantoor, Breestraat 117. Bedrijfsvergunnlng medebrengen s.v.p. Leiden, 2 December 1910. De Burgemeester A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN ARRESTATIE VAN EEN FIETSENDIEF Hoe toevalligheden een rol kunnen tpelen Met de arrestatie van den 21-jarigen D. H. oh Waddingsveen, heeft de politie Zaterdag een goede vangst gedaan. Bij het onderzoek ls gebleken, dat hij de diefstal van niet minder dan vijf fietsen op zijn geweten heeft: te Reeu- wijk twee, en te Bodegraven, Leiden en Gouda leder één, terwijl hij bovendien zich schuldig jbeeft gemaakt aan oplichting en huisvredebreuk. Hij heeft reeds twee jaren gevangenisstraf achter den rug. De aanhouding geschiedde op eigenaardige wijze. Hij had bier te Leiden een fiets ont vreemd, waarvan het belastingplaatje toeval ligerwijze denzelfden naam als zijn eigen ach ternaam droeg. Toen hij de fiets te Leiden te koop aanbood, kon hij gemakkelijk geloofwaar dig maken, dat deze van zijn broer was, want hij kon als stuk van overtuiging zijn eigen iden titeitskaart laten zien. De afspraak was gauw gemaakt en hij zou des middags met den koo- per komen afrekenen. Toen hij weg was, kwam de politie toevalligerwijze de zaak controleeren en daar juist op het politiebureau aangifte van den diefstal was gedaan, kon zij uit de vele rijwielen in de zaak het gestolene aan het plaatje herkennen. Toen H. kwam afrekenen, Werd hij gearresteerd. Daders van flinke „kraken" aangehouden I In den nacht van 19 op 20 November is m ingebroken bij de firma Iscrief op de Haar- fatt fcwnertr&at. De dieven hebben zich toegang verschaft door een poortje naast het gebouw, rijn een muur overgeklommen en hebben de r A Puiting van enkele ramen geforceerd. Zij I K nebben een partij textielgoederen ontvreemd I II tot een bedrag van 170. Zaterdagmiddag rw. heeft de politie in deze zaak een spoor ge vonden, dat tot arrestatie van de daders )N 38&eeft geleid. Bij zekere W. G. werd een ge deelte van de gestolen partij goederen aan getroffen. Deze G. bekende de goederen ten huize van de 30-jarige M. V. gekocht te hebben van de 31-jarige P. S. Zaterdagnacht is bij M. V. en bij P. S-, zoowel als bij diens pp/~i>r°er de 27-jarige W. S. huiszoeking gedaan ■^c^*rïn is het drietal naar het politiebureau ge- LLEWrachl' Bovendien werd nog gearresteerd de 17-jarige J. L., die mede in hel complot bleek I STA^rokkem te zijn. Uit het onderzoek is ge- Dleken. dat P. S en W. S. de inbraak bij de 'a. Iscrief hebben gepleegd. J. L. heeft be- liiddeling verleend bij de verkoop. De politie heeft gegronde redenen om aan e nemen dat de gebroeders S., ook de hbraken met diefstal hebben gepleegd bij de -oöp. „Vooruit", bij de Coöp „Óns Doel" en lij de fa. Pieck- Zooals men weet werd bij de Joop. „Vooruit" in de Haarlemmerstraat een gedrag van 270 ontvreemd en bij de fa. winkelgoederen tot een be- hébben echter ook in Den Haag geslagen. Vanmorgen zijn zij door politie op het bureau alhier ge- -wppiooni. waarbij gebleken is dat zij zich in den -VtKfaag hebben schuldig gemaakt aan diefstal "an een belangrijke pariij boter en vet. Leidsel" politie heeft dus met deze OlTrestatie wel een zeer belangrijke vangst m Ajerricht,- dat zij dankt aan ingespannen -w- °fccherchewerk, dat eindelijk met -succes is ekroond. VERDRONKEN Zondagmorgen om 7 uur is de 68-jarlge me juffrouw A. J. v. d. W., wonende aan het Kooi- park, toen zij naar de kerk ging, In de langs de Kooilaan loopende sloot gevallen en ver dronken. Toen haar kinderen om 8 uur uit de kerk kwamen en hun moeder misten, terwijl zij haar ook niet In de kerk hadden gezien zijn ze gaan zoeken en hebben haar levenloos in de sloot gevonden. Zaterdagmiddag is uit het water van den Rijn nabij RhijnzWit opgehaald het lijk van den 63-jarigen J. R., die sinds 25 November ver mist werd. Waarschijnlijk ls hij door de duister nis misleid te wacer geloopen en verdronken. BR1EVENBUSJES AAN AUTOBUSSEN De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat aan de auto's van de W.S.M. die den dienst VeenwegLeidschendamStomp- wijk—Zoeterwoude—Leiden onderhouden, brie- venbusjes zyn aangebracht Aan de vaste haltes zal gelegenheid bestaan correspondentie in de busjes te posten; deze correspondentie zal bij aankomst te Leiden in de stationsbrievenbus worden geworpen en met de aansluitende posttreinen worden doorge zonden. DE LEIDSCHE SPAARBANK Bij de Leldsche Spaarbank is in de vorige maand (November 1940) ingelegd 192.998.40 en terugbetaald 634,921.21; 53 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 213 boekjes werden ge heel uitbetaald. Het tegoed der 17,056 inleggers, inclusief 1038 deelnemers aan den afhaaldienst, bedroeg einde November 1940 6,316,644.62. In 4360 posten is fci deze maand door den ontvangen 12,432.25. Het kiescollege dar Ned. Herv. Gemeente beeft in de vacatures van vijf ouderlingen ge kozen de heeren: J. oira. Ph. van Hooven, G. Schaap, K. Mokkenstcrm en H. v. Heusden. Onze stadgenoot de heer J. A. A. Butijn ls met ingang van 1 December benoemd tot ad junct-inspecteur bij 4e Ned. Spoorwegen te Utrecht. GEVEILDE PERCEEL EN Ten overstaan van notaris mr. H. M. A. Coebergh te Leiden: Het Heerenhuis met tuin te Leiden, Hooge Rijndijk 13, in bod: 10,200; kooper de heer J. J. van Soest q.q. te Leiden, voor: 11,300. Het winkelhuis met oovenwoning te Leiden, Nieuwe Rijn 92/92a, ir bod: 3800: kooper de heer L. J. van der Peel q.q. te Leiden, voor: 4000. Ten overstaan van notaris H. M. Markusse te Leiden: Het huis met afz. bovenwoning te Leiden, Heerensteeg 21/2la in bod: 5500; kooper de heer J. W. van Hagen q.q. te Leiden voor; 5500. Het huis en erf te Leiden, Nieuwsteeg 7, ln bod: 4350; kooper de heer M. G. H. M. van de Kamp q.q. te Leiden voor: 4450. Het winkelhuis en erf te Leiden. Haarlem merstraat 283 in bod: 5900, is niet gegund. Ten overstaan van cand.-notaris-waarnemer J. J. P. Tesselaar te Zoeterwoude: Het woon- en winkelhuis met werkplaats en bovenwoning te Leiden, Kraaierstraat 5 en 7 in bod: 6000: kooper de heer H. J. C. A. Ramakers e.a. te Leiden voor: 6000. De garage, Spilsteeg 7 te Leiden in bod: 640; kooper de heer P. Meiman q.q. te Leiden voor: 700. Het huis en erf. Sint-Jorissteeg 36 te Lei den in bod: 1360: kooper de heer If. van der Linden q.q. te Leiden voor: 1420. De werkplaatsen en erf. Huigstraatie 10 en 11 in bod: 500; kooper de heer J. W. Wur- ï.a. te Leiden voor: 500. Oegstgeest INTREDE VAN DHR. A. P. VAN DER HAAS Zondag had in de Pauluskerk alhier in de namiddaggodsdienstoefening de intrede plaats van dhr. A. P. van der Haas, theologisch can- didaat van de Leidsche Universiteit, als hulp prediker der Ned. Herv. gemeente alhier in ie vacature-Dr. Brandenburg. Ds. Jansen Schoonhoven, die de dienst leidt, preekt een kort inleidend woord om dhr. van der Haas bij de gemeente en tof zijn ambt te ritroduceeren. Hij wijst er op, dat het ambt /an hulpprediker altijd een tijdelijk karakter iraagt, maar daarom niet minder belangrijk s: het aanvaarden van dit ambt is het uit spreken van de bekentenis: ik schaam mij het Evangelie van Christus niet, want het is een kracht Gods tot zaligheid. Dit woord is vooral ri dezen tijd van groote beteekenis en spreker .venscht ook dhr. van de Haas, dit woord Gods mede te geven bij het aanvaarden van zijn belangrijk ambt. Hierna treedt de nieuwbenoemde zelf op, om in de -eerste plaats zijn dank uit te spre ken over het in hem gestelde vertrouwen en het genoegen van het groote voorrecht in deze gemeente te mogen arbeiden en wel onder Ds. Jansen Schoonhoven, een man mei zoo rijke pastorale ervaring. Doch dit zijn alle maar menschelijke woorden. Personen vallen ten slotte weg, waar het gaat om de arbeid zelve. Waarom wil spr. zijn gewichtig ambtelijk werk aanvangen met een woord Gods en wel met 1 Thess. 5:24: Hij die U roept is getrouw; die het ook doen zal. Deze brief, aldus spr. staat in het teexen van roepen en doet ons denken aan het bekende gezicht van den Macedonischen mar.: „kom over en help ons". Het gehoor geven van Paulus aan deze roepstem was de aanleiding tot de stichting van de gemeente te Thes saloniki. Spr. schetst in het kort de lotgeval len van deze jonge gemeente, die onder veel vc- volging tot stand kwam, zoodat Paulus, nu het oproer voor het huis van Jasan, zelfs ver plicht was zijn geliefde gemeente vluchtend te verlaten. Zeer verheugd is Paulus wanneer hij door middel van Timotheus verneemt, dat het kleine kuddeke toch stand heeft gehou den en hij schrijft hun een bemoedigende brief, waarvan vooral de slotwoorden, waar toe ook de gekozen tekst behoort, van zoo bemoedigende strekking zijn, want de laat ste grond van Paulus' geloofsvertrouwen is God, die 2. getrouw ls 3. het ook doet. Er is een veelheid van stemmen in de wereld, maar er ls een roepen waaraan we geboor moeten geven en dat is het roepen Gods. Er zijn menschen, die zenuwachtig van het eene roepen naar het andere hollen en ten slotte eindigen met hun oor voor alles te slu'ten, ook voor het roepen Gods. En tot dit luisteren naar Gods stem roept Paulus de gemeente op. Sommige menschen hebben het zoo druk met hun aardsche beslorrimeringen, dat ze geen oor hebben voor de roepstem Gods. Gelukkig daarom dat er in de kerk nog een plaats is, waar we rustig naar Gods stem kunnen luisteren. Spr. wekt daarom op tot trouw kerkbezoek, opdat het goede zaad niet verstikt wordt onder de doornen van onze aardsche zorgen. Anderen roepen zooveel tot God om aller lei dingen, dat ze het roepen Gods niet hoo- ren. Zulke menschen moeten ook hun ziel weer eens stil zetten om rustig naar Gods roepen te hooren. Op welke wijze roept God Door de bedie ning van Woord en Sacramenten. Hij roept tot de gemeenschap met Christus en tot een leven, Hem gewijd. Hij roept ons als Koning dat we ons tot Zijn dienst zullen begeven om met Hem te lijden en te sterven, maar ook in heerlijkheid met Hem op te staan. zEn de vastheid van Paulus' geloof is de zekerheid dat de Roepende ook de Getrouwe is. Dat moet ook ons steunpunt zijn bij al onze weifelingen en ons wankel geloof. Door het twijfelen aan ons eigen geloof worden we uitgedreven tot den Rotssteen Christus. Dan worden wet nifit passief, maar actief, immers wanneer we zwak zijn, dan zijn we machtig. Onze geloofsactiviteit vindt tenslotte zijn steunpunt in de activiteit Gods. God roept niet alleen Abram, maar leidt hem ook ver der op al zijn wegen. Gods activiteit gaat steeds door ook al zien wij menschen het niet. Wij zien geweld, haat, krachtsontplooiing, maar ln de stilte verricht God zijn scheppend en herscheppend werk. Hij zal het doen: Paulus legt het accent op de toekomst, waarin tenslotte God alles zal zijn en in allen. Laat de nood der tijden ons dringen om ons vast te klemmen aan den Getrouwe, die roept en het ook doet Voorschoten BENOEMING Het bestuur der Herv. school, alhier, heeft tot onderwijzer aan de school benoemd, den heer G. Schinkel, thans tijdelijk aldaar werk- HET GROENE KRUIS De afdeeling Voorschoten van Het Groene Kruis heeft in een der lokalen van het raad huis haar voortgezette jaarvergadering ge houden. De vergadering stond onder leiding van den nieuw benoemden vooorzltter, dr. M. v. d. Stoel, die in zijn openingswoord waardeerende woorden sprak tot den afge treden voorzitter, den heer M. F. Berkhout onder wiens leiding de vereenlging tot groote bloei is gekomen, zoodat momenteel 56 pet der bevolking dezer gemeente lid der veree nlging is. Daarna kwam de begrooting voor het jaar 1941, welke in de vorige vergade ring nog niet kon worden vastgesteld, aan de orde. Na eenige bespreking werd de be grooting aan inkomsten en uitgaven vastge steld op 5390.25. Daarna werd een voorstel, Ingediend door een aantal leden, in bespreking genomen, beoogende zulk een wijziging van het regle ment dat de voorzitter niet meer door het bestuur, maar door de leden gekozen zal worden. Na een uitgebreide bespreking werd het voorstel ingètrokken. Zoeterwoude BAZAAR VOOR DE NED. HERV. KERK Ten bate van de Ned. Herv. Gemeente al hier, zal a.s. week door de Chr. Vrouwenver - eeniging in de koorzaal der Ned. Herv. Kerk een bazaar gehouden worden. Reeds verschil lende mooie cadeaux mocht de Chr. Vrouwen, vereeniging voor de bazar ontvangen. Woens dag a.s. om 2.15 zal ds. A. J. Eijkman, predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier deze bazaar openen. De moord te Leidschendam Het cassatieberoep verworpen De Hooge Raad heeft vandaag arrest gewezen in de zaak van den 29-jarigen Rotterdamschen koopman R. A., die ter zake van moord op den veekoopman C. G. van der Horst te Leidschendam door het gerechtshof te 's-Gravenhage is veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep verworpen. Wetenschappen Antieke wortels van modern bijgeloof Na te hebben opgemerkt, dat de titel van zyn voordracht eigenlijk zou moeten luiden- .Antieke wortels van modern bijgeloof, van hedendaagsche gebruiken en zegswijzen", be antwoordde prol dr. H Wagenvoort, die Zatrdagmiddag een spreekbeurt vervulde voor de afdeeling Rotterdam van het Nederlandsch Klassiek Verbond, achtereenvolgens deze vragen: Vanwaar het geloof, dat, als de ooren tuiten, er over iemand gesproken wordt Waarom zeggen wij, als iemand niest, „prosit!"? Hoe komen wy aan de uitdrukking „er gaat een dominee voorbij", wanneer in ge zelschap een plotselinge stilte ontstaat Waar om bestaan alle goede dingen in drieën? Hei is overbekend, dat inzonderheid aan de hoofd momenten van het menschelijk leven, geboorte huwelijk en sterven, zich allerlei eigenaardige voorstellingen en gebruiken vastknoopen Op elk van deze terreinen behandelt spr er een: vanwaar de bewering, dat .ie kie ne kinderen door den ooievaar gebracht worden ot dat zij aan boomen groeien? Waarom wordt dikwijls een bruid, als zy voor het eerst haar nieuwe woning binnengaat, over den arempel ge dragen Welke overweging leidde er vroeger toe en doet dat hier en daar nog dat de dood van den huisvader bij de bijenkorven werd aangezegd en dat de zielevlinder in ver uiteenliggend? streken een gebruikelijke voor stelling werd Waaraan heeft tenslotte als voorbeeld van Kerstening eener oude zede - de eeuwige lamp, zooals de R Katholieke Kerk die kent, haar ontslaan te danken? Bij de beantwoording van ai deze vragen toonde spr aan, dat dc-ze gebruiken en zegs wijzen lot de grijze oudheid opklimmen en in de cultuur van Grieken en Romeinen hun merkwaardige pa/aliellci. vinJ-.-n Hij eindigde met den wensch, dat hel voorgedragene. hoe wel uit den aard der zaak slechts summier en fragmentarisch, bij zijn gehoor toch de ge dachte zou hebben verlevendigd, dat nog steeds vele ragfijne draden ons verbinden met onze voorouders van tientallen eeuwen geleden. Successen van een Duitschen hulpkruiser Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zondag bekend: Een Duitsche hulpkruiser, die in overzee- sche wateren opereert, meldt als totaal resul taat van zyn actie tegen de koopvaardy het tot zinken brengenvan 79 000 b.r.t vijan delijke scheepsruimte Dit cijfer omvat nog niet de resultaten van de mijnen, waarmee de hulpkrutser geopereerd heeft. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft het Duitsche luchtwapen opnieuw een grootscheepschen aapval op Londen ondernomen. Golf na golf vloog over de stad en wierp bommen van zwaar en het zwaarste kaliber, o.a. op Paddington, Kensington en Battersea. Geweldige handen verlichtten de stad en wezen den aanvallenden vliegtuigen den weg. Ook andere voor n'en oorlog belangrijke doelen als Liverpool, Birmingham en Plymouth werden met succes aangeval len. Overdag beperkte de activiteit der D fit sche vliegtuigen zich tot gewapende verken ning Hierbij werd geconstateerd dat te Ply mouth nog steeds zware branden woeden, vooral in de tankinstallaties. Londen is in den loop van deze vluchten opnieuw met bommen bestookt Aan de Kanaalkust is het tot verscheidene luchtgevechten gekomen. Bij een der her haalde pogingen van den vijand om de Duit sche ravitailleeringsverhindingen met zee in het oneercode te hr«»n<*pn hpHhpn Fnoe'cchf snelle booten voor de Schelde een Duitsch stoomschip aangevallen D» escortcerende Datrouillevaartuigen bestreden de vilande lijke vaartuigen en troffen twee snelbooten zoo zwaar dat met het verlies ervan reke ning gehouden moet worden Een derde boot werd zwaar beschadigd Het Duitsche stoom schip, dat In staat was gebleken zich drij vende te houden, kon binnengesleept worden In den afgeloopen nacht heeft het Duitsche luchtwapen een grootscheepschen aanval on dernomen or> pon vitale haven aan de Ka naalkunst. Het Britsche luchtwapen liet zich in dezen nacht niet zien. Bij de luchtgevechten van gisteren werden res vHandelilke vliectnlpen neerererhoten Vier eigen vliegtuigen worden vermist. Groote schade te Southampton, de haven, welke Londen vervangt Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Volgens een bericht uit Londen, is daar een officieel communiqué uitge geven, dat bijzonderheden over de jongste nachtelijke Duitsche aanvallen bevat. Volgens het communiqué hebben de Duitsche aanvallen zich in den nacht van Zaterdag op Zondag hoofdzakelijk tot Southampton bepaald. Deze aanvallen zijn, aldus het communiqué, buitengewoon hevig geweest en de Duitschers hebben daarbij van een zeer aanzienlijk aantal machines gebruik gemaakt Vooral het centrum der stad heeft bijzonder ernstig geleden. Het schijnt echter, dat het aan tal slachtoffers van dezen nachtelijken aanval „niet zoo hoog is als oorspronke lijk werd aangenomen". Alle lucht beschermingsorganisaties hebben bij het beschermen der bevolking volop werk ge had, doch haar taak werd door de hevig heid der vijandelijke luchtaanvallen ern stig bemoeilijkt, aldus het communiqué. De aanvallen op Southampton in den nacht van 30 November op 1 December waren, naar het D.N.B. verneemt, zoo bevig en doeltreffend dat het de brandweer, on danks haar pogingen niet. gelukte de ontstane branden te beperken. Hierbij deed zich voornamelijk de vernieling van een water leidingsbedrijf gevoelen. Duitsche gevechtsvliegersformaties, die van nachtaanvallen op Southampton terugkeerden, hebben eenstemmig bericht bij hun nadering reeds twintig zeer groote en een aanmerke lijk aantal kleinere branden waargenomen te hebben Nadat de Duitsche bommen uit geworpen waren, vereenigden de reeds be «taande branden zich met de nieuwe tot een aaneengesloten vlammenzee, die de terug- keerende vliegtuigbemanningen nog van het eiland Jersey ,uit konden zien. In verband met deze ontzaglijke branden mag wellicht aangenomen worden, naar aan het D N B verklaard is. dat talrijke zeer orandhare voorraden een prooi der vlammen geworden zijn Dit is van groote beteekenis voor de ravitaillëeringspositie van Engeiand en vooral van Londen daar Southampton een vervangingshaven voor de ravitailleering van Londen is geworden nadat de haven van Londen door de voortdurende vliegeraanval len gedeeltelijk is uitgeschakeld De naveristad Southampton biedt een bijzon der gunstig doel, daar zij aan de groote en breede samenvloe ins van de rivieren Itchen en Test ligt. Op de belangrijkste doelen, den hoofdspoorweg LondenSouthampton, de droogdokken en de fabrieken, werden bom men geworpen Terwijl een deel der Duitsche gevechtsvliegtuigèn de stad Southampton bombardeerde, is een andere aanvalsgroep onderweg naai Londen, om ook daar het werk der vernietiging tegen de Britsche ver zorging voort te zetten. Het weer is dezen nacht v°or de Duitschers bijzonder gunstig, daar het met zyn half bedekten hemel de nadering vergemakkelijkt en tegelijkertijd eer goed richten der bommen mogelijk maaki De naderhand binnengekomen oeri ni^n over dé aanvallen van den nacht van £ab-r dag op Zondag op Southampton doen nen naar het D.N B verneemt dat de daar aan gerichte schade buitengewoon omvangrijk en zwaar is. zoodat deze aanval behoort tbt de ondernemingen, die den laatsten tijd de Huur zaamste gevolgen gehad hebben De terug- keerende bemanningen verklaren, dat de brandhaarden over het geheele gebied, dat voor de be\#ëpening van belang is, verspreid zijn. Eenstemmig maken zij melding van omstreeks zeventig branden, waaronder een geheele reeks reusachtige branden met steek vlammen bijzonder opvalt De branden bij de electrische centrale en de treffers op het kadegebied, vooral op de nieuwe proefkade, leveren het ondubbelzinnige bewijs van de trefzeker heid der Duitsche gevechtsvliegers. Boven de geheele stad verspreidde zich een reutsachtige rookwolk, toen de laatste eskaders de terugreis aanvaardden. Deze rookontwikkeling dankt haar ontstaan hoofdzakelijk aan olietanks, die door de bommen in brand geraakt zijn. Het vurige schijnsel en de reusachtige rookwolken waren gisteren in de vroege ochtenduren van buitengewoon groeten afstand zicht baar. Dat de Duitsche gevechtsvliegers, die denzelfden nacht tegen Londen op traden, hun doelen goed getroffen heb ben, blijkt uit de beschrijvingen van de hierbij betrokken bemanningen. Duitsche vliegtuigen hebben in net kader •er gewapende verkenning Zondagavond boven Zuid-Engeiand vastgesteld dat te Southampton nog steeds talryke oranden woeden. Boven de stad hangen machtige rookwolken, die tot ver boven het tlcn-.a* dryven. Maar als tot nu toe kon worden ge constateerd. is de in den afgeloopen nacht aangerichte schade buitengewoon groot, wat verband houdt met het feit, dat als gevolg van den steeds meer achterwege blijvenden afweer de Duitsche vliegtuigen zeer laag kunnen vliegen. De aanvallen vannacht- herhaald Southampton ls Zondag sedert het in- valen der duisternis opnieuw door een ononderbroken reeks Duitsche gevechts vliegtuigen aangevalen. Na middernacht duurden de aanvallen nog voort. Op deze voor den Invoer van vitale goederen bij zonder belangryke haven werden weder bommen van elk kaliber geworpen. Zondag 13 Engelsche jagers neergeschoten Het D.N.B meldt uit Berlijn: Talryke Duitsche lachtvhegtuigen zijn in den loop van den Zondag opgestegen voor vluchten naar Zuid Engeland, waar zy tracni- ten, in vrye jacht met Engelsche Jagers in con. tact te komen De Duitschers schoten alle tegenstanders, die zij tegenkwamen, ui totaal dertien, neer De overige onttrokken zich aan den strijd. De Duitsche verliezen bedroegen twee vliegtuigen. Het succes van de Duitsche torpedohootjagers in het Kanaal Over het succes van de actie van de Duit sche torpedohootjagers in het Kanaal zijn thans, naar het D.N.B. verneemt, verkennings rapporten van het luchvwapen ontvangen, vol. gens welke de vijand behalve de beide groote torpedohootjagers, die tot zinken gebracht zijn, zooals vermeld in het bericht van het opper bevel van de weermacht, nog meer verliezen geleden heeft Afzonderlijke gevechtsvliegtui gen meldden, dat zij op den morgen na het ge vecht in de buurt van het tooneel van den nachtelijken strijd tusschen de torpedoboot- jagers twee groote olievleken met een door snee van ca. een kilometer hebben waarge nomen. In het eene geval zagen de vliegers reddingbooten in de olievlek en in de buurt vijf torpedohootjagers, In de andere vlek sta ken wrakstuken omhoog. Op een derde plaats werden twee brandende torpedohootjagers waargenomen, die door andere torpedoboot- jagers met groote snelheid en zig-zag varend in veiligheid werden gebracht. Op een vierde plaats in het gebied ten Zuidwesten van Ply mouth werd een vijandelijke torpedobootjager in zinkenden toestand aangetroffen. Radiodistributie DINSDAG. 3 DECEMBER Programma I: 8.00—19.15 KRO. 19.1524.00 Duitsch programma. Proeramma II: 8.00—17.00 AVRO. 17.00—17.15 VPRO. 17.15—19.15 AVRO. 19:15—23.00 AVRO (pro gramma uitsluitend voor Radio Centrales). 23.00 24.00 Duitsch programma. Programma III: 7.00-1730 VARA. 17.30—18.00 RVU. 18.00—19.15 VARA. 19.15—24.00 Duitsch progr. Programma IV: 7.00—24.00 Duitsch programma. Jean Chiappe om het leven gekomen .ét Engelsch-ltaUaansche Zijn vliegtuig Woensdag gedurende zeegevecht beschoten Het bureau van den Franschen vice-presi dent heeft een communiqué uitgegeven, waar in o.m. het /olgende wordt gezegd: Chiappe, de ambassadeur en hooge commis saris in Syrië en den Libanon, heeft onder dramatische omstandigheden den dood ge vonden- Hij was Woensdag j.L per vliegtuig uit Frankrijk vertrokken om zijn functie in Beiroet te aanvaarden. De eerste étappe zou Tunis zijn. Bij het vliegen over de Middelland- sche Zee werd het vliegtuig van Chiappe in volle vlucht door een Engelsch jachtvliegtuig met machinegeweervuur beschoten. Woens dagmiddag om 12 uur 06. halverwege de kust van Sardinië en Afrika, heeft het vliegtuig van Chiappe het volgende sein uitgezonden: „worden beschoten, vliegtuig in brand S.O.S." Het ongeluk geschiedde, toen het vliegtuig het verkeersmaatschappy Air France bood een gemakkelijk doel. De Italiaansche autoriteiten hebben zon der verwijl de wapenstilstandscommissie in Turijn in kennis gesteld en op de plaats van het ongeluk een onderzoek doen instellen. Op sporingen van Fransche vliegtuigen zijn zonder resultaat gebleven. Ook het onderzoek dat tweemaal door de Fransche torpedoboot Buffon is ingesteld, leverde geen resultaat op. Later is vernomen, dat talrijke wrakstukken zijn gevonden, waaronder zich een reddings gordel bevond 'met het opschrift Air France. De gordel scheen niet gebruikt te zijn. De voorhanden berichten laten geen twijfel toe. Het vliegtuig van de Air France is verloren en alle passagiers en de bemanning hebben der dood gevonden. De Farman-machine had als passagiers behalve Jean Chiappe een officier aan boord. Guiüaumet en Reine gedood United Press meldt hieromtrent uit Vichy. dat de publicatie van het ongeluk zoolang werd opgehouden om de vrouw van Chiappe te sparen, die op het oogenblik ernstig ziek in een kliniek te Parijs ligt Behalve Chiappe bevonden zich aan boord twee bestuurders, een monteur, een marconist en nog eer passagier. De beide bestuurders behooren tot de bekwaamste vliegers van Frankryk. Een van hen was Guillaumet, die reeds 105 maal het Noor delijk deel van den Atlantischen Oceaan heeft overgestoken, o.a. als commandant van de twee groote vliegtuigen Lieutenant de Vaiseau Paris en lie de SL Pierre. De andere bestuurder Reine, was reeds jaren in dienst van de Air France. Hij is her haaldelijk op postvluchten in Fransch- Afrika in groote moeilijkheden geweest, en ging door voor een bijzonder bekwaam vlieger. Marktberichten MELK. BOTER. KAAS EN EIEREN. DELFT. 30 Nov. Aanvoer 3 stapels komijn, eew. 587 kg. prijs 0.55—0.76 per kg. Handel vlug. AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT. AMSTERDAM, 30 Nov. Ned veiling van land en tuirbouwprod. Amsterdam: peren: soldat de laboreur 30—35. emile d'Heyst 2530 Jeanne d'are 3035. alexander lucas 20—28. comtesse de paris 2532. tjsbouten 14—17 wtnterjannen 17—21 p. 100 kg; sla 1.60 -3.50 p. 100 stuks: spinazie 10—25, spruiten 14—25. witlof 14—22. groene kool 335, gele kool 3.25, roode kool 3.25. prei 6—9.50. andij vie 3—7, knolselderij 4—8 p. 100 kg; bospeen 10. peterselie 3—8, selderij 3—8. kervel 24. p. 100 bos. GROOT-AMMERS, 30 Nov. Aan de markt alhier waren heden aangevoerd 3 partijen met te zamen 74 stuks kazen, wegende 518 kg. Prijs met Rijks- merk le soort 41—41'i. Handel vlug. Visscherij BUNSCHOTEN-SPAKENBURG, 29 Nov.: Aan-J voer van de thuisvarende sleepers en zijden etters! 170 pond biel en baars 23—29 ct; 95 pond jnoes. baars 4853 ct. en 65 pond bot 62—68 ct. p. p. ROTTERDAM, 30 Nov. Heden werden van Moer.» dijk. Monnikendam. Oud-Beijerland en elders aan- gevoerd: 660 pond spiering. 750 p. rlviervtsch. 120 p. levende bot, 140 p. garnalen, 4 kist Jee gerookte sprot; 10 kistjes gerookte zeebliekjes. De prijzen war er: groote levende bot 30-40 C, brasem 18—25 c. t 20—23 c. karper 23—32 c. gj kleine spiering 1520 c, garnalen 9—13 c. alles p.; gerookte sprot 2.503.— p. kistje van 36 bos: idem zeebliekjes I 2.70—3 p. kistje van S8 bos, alles plus omzetbelasting. URK, 29 Nov, Elf vaartuigen voerden helen aan den gem. vischafslag alhier aan: 578 pond snoek baars 39Vz—44 ct.. 170 pond baars 20—22 cL, 130 pond blei 18—20 ct., alles p. pond. Scheepvaart gebied passeerde waar een zeegevecht werd geleverd tusschen Engelsche en Italiaansche oorlogsschepen. Uit de tot dusver ontvangen berichten blijkt, dat twee Britsche vliegkampschepen patrouil les jagers hadden uitgezonden Het ongewa pende en weinig snelle vliegtuig van de lucht- RIJNVAART LOBITH. gepasseerd 30 November Morgenster. st„ WeurtJohanna 2. «t: Petro- nello. st.Rinda. st.Johanna, st.Potgieter, HoefnagelLeonidas. QuernhorstWalsum 2, HoveDrusus. de Winter, alle RotterdamRival, Wijnen, DeilDuisburg, de Fries, Lemmer; Pan dora. Visser. EnschedeSpes Mea, Mastenbroek, Zandexpress 2. Kooien. Amsterdam Rotterdam: Klrishlma Cor- nelissen. Vlaardingen: Excelsior, st.. Rotterdam; W v. Drie! 61, Verwei). Antwerpen: Eggishorn, v. Kissel otterdam, ouwerina Padmos. Lemmer; K.-Vaart 5. st.. Rotterdam; Gotehnde. Duson de Koolj; Uliaris de Jong. Alkmaar; Madoera. v d- Wiele. Dordt; Eva 6. Schulze, t%.ntw.; Ajax. sL. Rotterdam, Thea Eduard. Bliek, Gent; Tonale. Rijken Rotterdam. Klara Maria. Langen, Wester voort: Hoop op Behoud Kaptem. Emden; Drie Gebr. Buit. Emden; Nederland, v. Vliet, Amster- (Foto archief), peren; Johanna, Trouwborst; Klara Maria. Lan gen; Ttoostwijk. st.; Wijkdienst 9. v. d Toom; Vigila. Castor; Willemskade. Spier; Wijkdienst 17. Tempelaars; Gerritjc Hendrika, Derkseri: Strassburg. st Verlaine Nouwen; K.- Vaart 8. stPieter Coade. Meijer; Backhuijzen, de Jong; Janna, st Mercator. Palinx; Leopoldine, v d Laan; 4 Gebr Liet; 's Bosch I. st.; Esso Holland 1. Timmermans; Confiance, v Veen: Mea Vota. Vonk. Union 2. Bedel; Java. Breur; Jo hanna. st Dina. Koster; HUlegonda 2. Baars; Cornelia. Gijsbert; Maas. Gebhardt, alle Duis- Hierbij verzoek ik, naar aanleiding van Uw oproep om medewerking bij de uitbreiding van het lezers aantal, in te schrijven als nieuwe abonné op de Naam nieuwe abonné - De toezending moe' direct plaats hebben v f* 1 v 9'p. terwijl de betaling per week/per 3 maanden zal geschieden. l.ï w-rbreuger:

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5