DE BRUIDSJAPON, /OENSDAG 27 NOVEMBER 1940 Scheepsramp in de haven van Haifa j Vermoedelijk een groot aantal slachtoffers Het D.N.B. meldt uit New York: Het s-s. Patria, dat 1800 Joodsche emigran ten aan boord had, is tengevolge van een ontploffing in de haven van Haifa gekap seisd. Men vreest, dat er slachtoffers zyn ge vallen. De opvarenden hadden zich niet in Palestina aan land mogen begeven. United Press meldt nader uit Haifa, dat het schip na een explosie gezonken is. Er zou een aantal passagiers verdronken zijn, terwijl de anderen gered werden. Omtrent de oorzaak van de ontploffing is niets bekend. Het S. P. T. meldt nader uit Haita: Op hét s.s. Patria heeft zich Maandagavond in de haven een gruwelijke ontploffing voor gedaan. Het 11,885 ton metende schip was binnen enkele minuten volkomen vernietigd. Aan boord bevonden zich ongeveer 1800 ille gale passagiers, die in Palestina geweigerd ■waren. Het schip stond op het punt te ver trekken toen de ramp gebeurde. Den geheelen nacht door hebben red dingsploegen gewerkt om menschen uit het wrak van het half gezonken schip te redden. Op een deel van het wrak brak brand uit. Men vreest dat een groot aan tal menschen om het leven is gekomen. Dinsdagochtend was de omvang van de ramp nog niet bij benadering te overzien. De passagiers waren voor het meérendeel ille gale emigranten, die vaD Palestina naar een Engelsche kolonie zouden worden overge bracht De Patria, die vroeger onder Fran- sche vlag voer en eigendom was van de Fabre-lijn te Marseille, was na de capitulatie van Frankrijk door Engeland in beslag ge nomen. Lord Rothermere overleden De krantenmagnaat lord Rothermere, broe der van wijlen lord Northciiffe, is volgens een Heuterbericht Dinsdag op 72-jarigen leeftijd op de Bermuda-eilanden overleden. Lord Rothermere nad zich in Mei JL op verzoek van Lord Beaverbrook met een bij zondere zending naar Amerika begeven. Harold Sidney Harmswortb sinds 1919 burggraaf Rothermere werd in 1868 geboren als zoon van een bekend advocaat In den wereldoorlog was hij in 1917 en '18 minister van luchtvaart nadat hij reeds directeur-generaal was geweest van hei bureau voor militaire kleeding. Na den dood van zijn broer werd hij direc teur van de Daily Mail. welk blad hij tot grooten bloei bracht. Later ve.-wierf hij de Evening News en de Sunday Dispatch. Onderhoud van Churchill met de Gaulle United Press meldt dat Churchill en de Gaulle in den loop van de bespreking welke g j gisteren tijdens een diner gehouden hebben de strategische, politieke en oeconomische aspecten van de „Fransche Vrijheidsbeweging" beschouwd hebben. De Gaulle is drie maan den. weg geweest gedurende welke hij de ondernemingen tegen Dakar en Gabon heeft geleid. Hij is Zaterdagavond in Engeland teruggekeerd. Mexico heeft geen geheime overeenkomsten gesloten De Zondag aftredende Mexicaansche presi dent der republiek, Cardenas, heeft een rede uitgesproken voor de prominente leden van de grootste Mexicaansche vakvereeniging, de Confederacion de Trabajadores de Mexico. Hij reide, dat er voor Mexico noch in de kwestie van het recht op zijn petroleumbronnen, noch nopens het probleem van de defensie van het Amerikaansche continent compromissen kunnen bestaan Geheime pacten of overeen komsten, die ook maar in het minst de terri toriale integriteit en souvereiniteit van Mexico kunnen schenden, aldus de president verder, zijn er tot dusverre niet geweest en zullen in de toekomst ook niet komen. Gevechten in Hoepei en ten zuiden van Honan In de provincie Hoepei en ten Zuiden van Honan schijnen op het oogenblik uitgebreide gevechtshandelingen te worden gevoerd. Uit de in Tokio ontvangen berichten blijkt, dat de Japanners Maandag in deze gebieden op verscheidene punten aanvallen hebben ge daan op de naar schatting 300.000 man sterke Chmeesche troepen van het centrale- en Tsjetsjoean-leger. Er worden hevige gevechten verwacht. De Bulgaarsche gezant te Berlijn te Sofia aangekomen De Bulgaarsche gezant te Berlijn, Draganow, is te Sofia aangekomen om rapport uit te brengen Gisteren zou hij waarschijnlijk door den minister-president Filow en door den minister van buitenlandsche zaken Popow ontvangen worden. Ook door den koning. Grieksche afdeelingen, aan de kust van Epirus ontscheept, verslagen Aan het Grieksche front zijn vijan delijke afdeelingen. die aan de kust van Epirus ontscheept waren, gedeeltelijk ver nietigd, gedeeltelijk met hun wapenen gevangen genomen. Onze luchtmacht ondernam tal van aanvallen op het ge- heele terrein der krijgsverrichtingen in nauwe samenwerking met de landmacht. Knooppunten van wegen, bruggen, colon nes met gemechaniseerde strijdmiddelen en concentraties van vijandelijke troepen langs het dal van de Kalamas, Arta en de omgeving van Perati en Erseke waren bet doel van hevige bombardementen De forten op het eiland Korfoe werden her haalde malen gebombardeerd en getroffen. Er ontstonden hevige branden en ontploffingen. Onze jagers schoten twee vliegtuigen het type Blenheim neer in de buurt Durazzo (Albanië) Vijandelijke vliegtuigen ondernamen aanvallen op Leros en Stam- palia. Eenige gebouwen, waarvan slechts een van eenig militair belang, werden beschadigd. Er zijn geen dooden te betreuren, niemand werd gewond. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden door het luchtdoelgeschut brandend neergehaald. In Oos'-Afrika werd een aanval van ge mechaniseerde vijandelijke afdeelingen m de zone van Sabderat en het dal van Girgir (Serobatib) door onze troepen afgeslagen. Eenige gemechaniseerde middelen van oen vijand vielen in onze handen. Vijande'ijke vliegtuigen lieten bommen vallen op Assab, waar een persoon gedood werd, vier werden gewond De schade was gering. Geen Engelsche konvooien meer in de Middellandsche Zee Stefani meldt uit Tanger: Ondanks alle pocherijen van de Britsche propaganda over de beweerde heerschappij ter zee varen de Britsche konvooien, die uit Gibraltar vertrekken, i iet meer over de Mid dellandsche Zee, maar kiezen zij routes over den Atlantischen Oceaan, zelfs, wanneer zij zich begeven naar havens aan den Indischen Oceaan of de Roode Zee. Sinds ongeveer twee maanden ziet men, dat het Engelsche zeever- keer bij voorkeur voltrokken wordt onder beveiliging van sterke escortes oorlogsschepen en soms zeifs van vliegkampschepen. De kon vooien begeven zich naar hei Zuiden van den Atlantischen Oceaan en ontmoeten daar andere konvooien, die van het Zuiden naar het Noorden op weg zijn. Vorige week vertrokken twee groote kon vooien van ongeveer vijftig schepen elk uit Gibraltar naar het Zuiden van den Atlanti schen Oceaan en twee andere konvooien kwa- p.en vandaar te Gibraltar aan. Berichten uit Algeciras en La Linea melden, dat deze kon vooien bestemd zijn voor havens in Zu.d- Afrika en Indië en soms zelfs aan de Roode Zee. Dit bewijst, dat Engeland, verre van meester ter zee te zijn, er van afziet risico te loopen, zelfs op de Middellandsche Zee, waar van het beween de sleutels in handen te heb ben. Slechts zelden treedt de activiteit van de marine van Gibraltar aan den dag in pogin gen tot overvallen om zich meester te maken van een of ander koopvaardijschip. Onderhoud Churchill-de Gaulle Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de premier. Churchill, gisteren in Downing Street een bespreking van drie kwartier ge had met den gewezen Fr arisch en generaal de Gaulle. (D.N.B.) Geringe scheepsruimte voor de Amerikaansche landen De Amerikaansche scheepvaart conferentie geopend In het gebouw van de Pan-American Union is gisteren de eerste scheepvaartconferentie der 21 Amerikaansche landen plechtig ge opend. Vertegenwoordigers der Spaansch Amerikaanscne landen verklaarden, dat men zich voor de toekomst niet wilde vastleggen, doch uitsluitend actueele vraagstukken wilde Gespreken die een gevolg waren van den g in Europa en bovendien vraagstukken der vereenvoudiging en aanpassing van de officieele voorschriften voor het scheepvaart verkeer. De Amerikaansche vice-minister van buitenlandsche zaken Welles, die de confe rentie met een toespraak opende, wees er dan ook herhaaldelijk op, dat deze eerste confe- e slechts het karakter van een studie commissie heeft teneinde elkaar te leeren kennen en de wederzijdsche verlangens te be spreken. Het was echter niet de bedoeling, individueele gevallen te beslissen of be sluiten van bindend karakter te nemen. Von Papen te Ankara S. P. T. meldt uit Ankara: De Duitsche ambassadeur von Papen, is Zondagmiddag alhier gearriveerd. Hij was slechts kort te Stamboel gebleven en reisde 'O snel mogelijk verder naar Ankara. Onmiddellijk na zijn aankomst heeft hij een onderhoud aangevraagd met den Turk- i minister van buitenlandsche zaken, Saradjoglu. die hem onverwijld ontving. RADIO-TOESTELLEN TYPE 19%1 van alle toonaangevende fabrikaten vindt U een pracht-sorteering bij Radio-gehoor zaal COUZY. Ie Middellandstraat 72. Rotterdam. Meer dan 40,000 ton Engelsche handelsscheepsruimte tot zinken gebracht Het opperbevel van de Duitsche w< deelde gisteren mede: Een duikboot onder commando van luitenant ter zee eerste klasse Schepke heeft 41,400 ton vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken gebracht. Het luchtwapen zette ook ln den nacht van Zondag op Maandag de voorspoedige vergel- dingsaanvallen op Londen voort. In het centrum van de stad en op de beide oevers van de Theems waren hevige ontploffingen en branden waar te nemen. Andere sterke afdeelingen gevechtsvliegers hadden, zooals reeds gemeld is, in denzelfden nacht de voor den oorlog belangrijke doelen te Bristol als doel opgekregen Gedurende verscheidene uren vielen zij met brand- en dynamiet- bommen van het zwaarste kaliber de haven en industrieele installaties alsmede ravitail leer mgsi nrichtingen aan. Id het geheele gebied vielen talrijke opslagplaatsen met voorraden grondstoffen en de ver1 vkings- installaties voor deze grondstoffen aan de vernietigende vlammen ten prooi. Drie gas fabrieken werden vernietigd er. een groote maalderij door het vuur vernield Het aan- valsgebied vi.n Bristol was, naar ooggetuigen den volgenden dag bevestigden, één groote vuurhaard. Andere aanvallen richtten zich in denzelf den nacht tegen enkele andere steden in de Midlands en in Zuid-Engeland. Tengevolge van de ongunstige weersomstandigheden heerschte er Maandag overdag slechts een geringe activiteit Kleine afdeelingen lichte gevechtsvliegtuigen bestookten met succes verschillende voor de oorlogvoering belang rijke doelen in Zuid-Engeland met zware bommen. Het leggen van mijnen in Britsche havens en in de scheepvaartwegen werd volgens het plan voortgezet Ver dragend geschut van het leger en van de marine nam. zooals reeds geroeid werd, op Maandagavond een Britsch konvooi, dat naar het westelijke gedeelte van het Kanaal trachtte door te breken, doeltreffend onder vuur zonder dat dit door den vijand beant woord werd. Het konvooi werd uit elkaar geslagen. In den afgcloopen nacht wierp de vijand m Noordwest-Duitschland op eenige plaatsen bommen, die slechts in een dorp geringe schade aanrichtten. De vyand verloor gisteren twee vliegtuigen, waarvan een in een luchtgevecht en een door de luchtdoelartillerie neergeschoten werd. Van Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. Britsch konvooi aangevallen Duitsche verkenners hebben ui den loop var. Dinsdag een uit dertig schepen bestaand, krachtig beveiligd konvooi bij Southend ont dekt. Het voer Ln de richting van de monding van de Theems. Draadloos ontboden Duit sche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer- pers vielen van een hoogte van tien tot twintig meter verschillende schepen met succes aan. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De besprekingen van Lord Lothian met Roosevelt Omtrent het onderhoud tusschen Roosevelt en Lord Lothian, den Britschen ambassadeur schrijft de Washingtonsche correspondent van de New York Times, dat op Amerika door Engeland druk wordt uitgeoefend om meer schepen te leveren en wel niet alleen han delsschepen. maar ook oorlogsbodems Boven, dien streeft Engeland naar een soort samen werking tusschen Engelsche en de Ameri kaansche vloot, waardoor de Engelsche vloot zou worden bevrijd van de patrouillediensten in verschillende deelen der wereld. Lord Lothian heeft schepen bijzonder nood zakelijk voor Engeland genoemd. Op de vraag, of hij daaronder ook oorlogsschepen verstond, antwoordde hij aan journalisten: „Ik zei schepen" Uit Londen meldt de New York HepaJd Tribune, dat Lord Lothian een memorandum naar Washington heeft meegenomen, waarin Engelands wenschen op het gebied van schepen zijn uiteengezet Volgens dit bericht zou Engeland van de Vereenigde Staten drie slagschepen, zes kruisers en honderd torpedobootjagers willen koopen of leenen Het memorandum behelst geen aanduidingen omtrent den prijs, diei Engeland voor een versterkte vloothulp ui den vorm van bases in den Stillen Oceaan of de wateren van Malakka zou willen be talen. Voorstel tot wijziging van de Johnson-wet komt in behandeling Het S. P. T. meldt uit Washington: De voorzitter van de commissie van bui tenlandsche zaken uit den senaat, senator George, heeft na een bespreking met Roose velt bekend gemaakt, dat de commissie zich Woensdag zal bezig houden met bet voorstel van senator King om de Johnson-wet te wij zigen zoodat het mogelijk zal worden Enge land credieten te verstrekken. Voorts zal de eisch van den isolationistischen senator Nije ter sprake komen, die ten doel heeft het congres op te dragen een onderzoek in te stellen naar de Britsc..e credieten in de Vereenigde Staten. Waarnemers zijn van meening dat over deze beide onderwerpen een heftig deba zpl ontbranden, dat in scherpte wellicht dat over het vredesverdrag van Versailles in den Amerikaanschen Senaat zal naderen. De betrekkingen tusschen Bulgarije en Turkije De afkondiging van den uilsondertngsloe sland in sekere gebieden van Turkije heeft aldus het D.N.B. uil Sofia, daar seer de aandacht getrokken. Volgens te Sofia heer- schende opvatting ls er van Bulgaarsche zijde volstrekt geen aanleiding toe gegeven. Inte gendeel heeft Bulgarije, xoo heel het. alles gedaan om zijn vredespolitiek met name legens Turkije ie laten gelden. In desen zin moet b.v. de onlangs in het licht gegeven beschikking van het Bulgaarsche ministerie van oorlog verstaan worden, volgens welke de weerplichtigen van vele lichtingen na hun oefeningen van 75 dagen zijn afgedankt. Eveneens wordt herinnerd aan de Bulgaar sche verklaring, die de concentratie van Bul gaarsche troepen aan de Turksche greni logenstraft Nomoera naar Washingtqn Tokio acht verbetering van de' betrekkingen mogelijk Het D.N.B. meldt uit Tokio: Volgens Domei koestert men te Tokio groote verwachtingen van een verbetering in de gespannen betrekkingen tusschen Japan en de Ver. Staten, in verband met de ver andering in den post van Japans".hen ambas sadeur te Washington. Dezer dagen wordt de officieele benoeming van den nieuwen ambas sadeur, Nomoera, verwacht; Men wijst erop, dat men met het oog op het critieke stadium van de relaties tusschen Japan en de Ver. Staten, als opvolger van Horinoetsji een man van groot kaliber heeft uitgezocht. Daarom heeft men Nomoera benoemd. Binnenlandsch Nieuws Engelsche bommen op Nederland Weinig schade; een gewond*. Het A.N.P meldt: In den nacht van Maandag op Dinsdag nebben Engelsche vliegers eenige bommen op Nederlandsch gebied neergeworpen. De schade is gering. Vier woonhuizen zijn beschadigd, een meisje is gewond. Wegwerker door locomotief gegrepen Op het emplacement der Nederlandsch* Spoorwegen té Tilburg vond gistermiddag een zeer ernstig ongeval plaats. De ongeveer 45-jarige wegwerker J. C. de Jong was den ploegbaas M. van Nassau op een lijnen bezig met het vastmaken van dwars liggers. Er naderde een rangeer'ocomotief. De machinist zag de beide mannen niet en de mannen hadden de locomotief niet opgemerkt. De ploegbaas kreeg met den buffer vai locomotief een duw, die hem opzij deed val len, waardoor hij er zonder ongelukken af kwam. De wegwerker de Jong raakte echter onder de machine. Zwaar gekwetst aan beide beenen moest de man door den geneeskundi gen dienst naar het ziekenhuis worden over gebracht. Daar moest worden overgegaan tot amputatie van het rechterbeen onder de knie en van den linkervoet De toestand van den man is hoogst ernstig De 30,000ste Bussumer Gisterochtend om vijf uur is de 30,000ste inwoner van Bussum geboren: Harmen, zoon van het echtpaar Klinkenberg Een half uur later had de 30.000ste al een jonger zusje: Willy Klinkenberg. Zij deelt met haar broertje nu den roem en alle cadeaux worden nu ver dubbeld. Harmen weegt 6H pond en Willy 4ti pond. Zij zijn bet zesde en zevende kind van het echtpaar en maken het evenals de moeder goed. 1 Januari 1817, 124 jaar geleden, toen Bus sum een zelfstandige gemeente werd telde het 1400 inwoners. Tot den aanleg van den spoor weg in 1874 groeide dit aantal tot 1700. In 1880 was hei nog maar 1825. Daarna kwamen langzamerhand de forenzen en in 1900 waren er 3000, in 1910 15.000, in 1920 19,000, in 1930 23.000 en in 1940 30.000 inwoners. Jongetje door stoomtram overreden Gistermiddag omstreeks vier uur is net zesjarige jongetje A. M. Baars, gewoond hebbende in de Putschelaan alhier, by hel spelen op de rails van de R.T.M. in deze aan, door een stoomtram overreden en op slag gedood. Den bestuurder treft geen schuld Fraude met machtigingen vaar benzine Voor 20 duizend liter valsche papieren vervaardigd Na een omvangrijk onderzoek, dat me zeer veel beleid moest worden ingesteld, is de Rotterdamsche politie er in geslaagd een ernstige fraude met benzinebonnen op te hel deren. Men ging tot dit onderzoek over omdat gebleken was. dat op markten hier ter stede vrij geregeld een clandestiene handel in dergelijke bonnen werd gedreven, waarbij de prijzen steeds hoogér werden. De bonnen bereikten huu einddoel lang: diverse kanalen en daardoor was het uiterst moeilijk om na te gaan, waar zij vandaan kwamen. Het toeval heeft 'tenslotte het on derzoek in de goede richting gedreven, toen bleek, dat er een benzine-machtlglng was afgegeven op naam van een expeditiefirma, welke firma (jeze machtiging niet had aan gevraagd en ook niet in haar bezit had gekregen Op deze machtiging had het distri butiekantoor bonnen afgegeven voor 1500 liter benzine. Nadien kon worden vastgesteld, dat op een tweede valsche machtiging bonnen voor 2400 liter waren verstrekt. De mach tigingen waren met hetzelfde handschrilt ingevuld Het verdere onderzoek bracht aan het licht, dat een jongmenscb uit Overschie de tweede machtiging bij het distributiekan toor hier ter stede had aangeboden. Hij was echter te goeder trouw geweest en had de bonnen op de valsche machtiging af gehaald in opdracht van zijn patroon, den 39-jarigen autoslooper W. G. H. J. H. Deze laatste werd daarop gearresteerd. De auto slooper bleek een neef te hebben, die ambte naar was bi, de Rijksverkeersinspectie hier ter stede, de instantie, die de machtigingen afgeeft, welke neef, de 54-jarige W. J H. eveneens door de politie werd gearresteerd. 'Er volgde toen een zeer uitgebreid onder zoek ln de administratie vaD de Rijksver keersinspectie. waarbij ontdekt werd, dat er verscheidene doorslagen van afgegeven machtigingen verdwenen waren. Men kon ten eerste vaststellen, dat er frauduleus mach tigingen waren ingevuld op naam van expe ditiebedrijven voor 2400, 2100 en 2600 liter Nadien kwam aan het licht, dat op naam van een zuivelfabriek vier machtigingen, elk voor 3000 liter waren uitgeschreven. Het onder zoek in deze zaak is nog niet geheel geëin digd; vermoed v.ordt evenwel, dat er in totaal voor een 20 duizend liter valsche machtigin gen zijn ingevuld. Het handschrift van deze machtigingen, die bij bet distributiekantoor waren ingeleverd om de bonnen te krijgen, bleek overéén te komen met dat van den auto slooper. Tenslotte heett de man bekend, dat bij de machtigingen kreeg van het familie lid. Dè ambtenaar, lie aan den slooper de machtigingen verschafte, om deze in te vul len, plaatste er de vereis:hte stempels op. De bonnen, die de autcslooper H. op deze wijze verkreeg, verkocht tij aan drie mannen, die ze weer verder verkochten. Tegen dit drietal is proce»-verbaal opgemaakt Vast is nog komen te staan, dat H. voor een bon 25 c«nt kreeg en dat de bomen, nadat zij door verscheidene handen warïn gegaan, tenslotte 60 tot 80 cent opbrachten. Te vroeg uit den trein gestapt Doodelijk ongeluk 1* Nijmegen. De ruim 60-jarige J. vin Sambeek, Lid dei gemeenteraad van Nijmegen en oud-hoofd van de bijzondere school te Neerbosch, is Maandag avond laat om het lever gekomen. De neei van Sambeek kwam per trein uit 's Herto- genboscn naar Nijmegen en wilde daar op het perron uitstappen. Hij stapte te vroeg uit en viel tusschen hef perror en den trein Een der wielen ging over zijn rechterarm, welke geheel verbrijzeld werd Onmiddellijk toe geschoten hulp bracht hem op het perron, waar geneeskundige en geestelijke hulp werd geboden. Per ziekenauto is de heer van Sam beek naar het St Caniusziekenhuis overge bracht. Operatief Ingrijpen mocht niet meei baten. Een uur later is hij overleden. Maandag waren een paar mannen bezit uit een opslagplaats in de binnenstad te Am sterdam, 60 vaatjes waschmiddel, en 24 doózen ieder met 60 rollen koeken, in een vrachtwagen te laden. Rechercheurs van het hoofdbureau, die een onderzoek instelde kwamen tot de ontdekking dat er hier sprake was van overtreding der prijzenbeschikking 1940 no. 1 en de Distri- butiewet 1939. Vier personen zijn gearresteerd er. de geheel voorraad is in beslag genomen Na verhoor zijn twee mannen vrijgelaten De andere twee zijn opgesloten in het hoofd bureau en zullen voor den officier van justitie geleid worden. VERMIST De hoofdinspecteur van politie, chef in de oe sectie, 2e afdeeling. bureau Overtoom 449 te Amsterdam, verzoekt namens de te Uithoorn wonende ouders te worden bekend gemaaki de verblijfplaats van: Tiemetje Cornelia Bijkerk, geboren te Mijdrecht. 26 Sepiembei 1917, dagmeisje, wonende en werkzaam te Am sterdam. die sedert 8 November 1940 is ver dwenen. Het signalement luidt: Lang ongeveer 1.60 m, tenger postuur, donker bruin haar. ge kleed met blauwe jurk. donker blauwe mantei i ruige stof, vermoedelijk bruine schoenen lichte kousen, blootshoofd. Van alles moeilijk te krijg, JONGBLCED'S „MICRO" Winkels open tot 10j\ Mei hei oog op Sinierklai We herinneren er aan, dat ingj Winkelsluitingswet alle winkels vember tot en met 5 December l 's avonds voor het publiek geopt zijn. Ingevolge een arrest van del Raad van 6 Juni 1933 maakt de Zori tijdperk vallende dit jaar duj 1 December hierop een uitzondei ering Een lid van den opbouw dienst, zet tijd Ravenstem, die zich schuldig beeft«d; 1 aan verduistering van ryksgoedereivrcjen de gemeen tepoliue te RavensieliLhoo» noudeu. De arrestant legde een vow kentenis al. Hij zal ter beschikking! officier van justitie te 's-Herlferint worden gesteld toowj DIEFSTAL VAN GELD.eerv: t val Eei. zekere P uit Losser, die bij ^je. te Ravenstein was gelogeerd had vr| aangeknoopt met den landbouwer j mei seling. Zij waren samen uit gewees|crege eer café werd hij plotseling onwel, zie hij niel meer by machte was zijn y Tel te betalen. Zijn nieuwe vriend wjêffin gaarne daarbij behulpzaam zyn, e<£ w uit zyn eigen zak. Hij vroeg de tyerd den landbouwer en betaalde daaruil tering. da Daarna werd de landbouwer zoo36 n zoo kwaad als het ging naar huis |gem Doch toen hij weer eenigszins op zijiki was gekomen, bemerkte hij bij de van zyn beurs, dat een groot bedrag ifne papier hem daaruit ontstolen was. politie in het geval werd gemoeid is naar gearresteerd Bij de fouilleering vond men het pier by den arrestant op het licha, bekende P. dat hij het geld van i bouwer had weten toe te eigenen, beschikking van den officier van jtjnkel trati 's-Hertogenbosch gesteld. t*Hoo INBREKERS AANGEHOUDl Te Alkmaar zijn Zondag aangel 30-jarige A H., en de 29-jarige N.l afkomstig uit Heerenveen, die zich foort eenige weken geleden hebben"llenc gemaakt aan diefstal met braak bij It vo E., aan de Barchman Wuytierslaan. Zl8 v ieder twee heerencostuums mede. den zij ter plaatse aangetrokken, plunje hadden zij achter gelaten, goed en zeer veel levensmiddelen gestolen. Beiden zijn naar Amersfi gebracht ZAKKENROLSTER AANGEHOOj Den laatsten tijd deden zich in ken te Heerlen gevallen voor, daïlhoti met geld uit de tasschen van winkel all< s verdwenen. De verdenking viefhtin -jarige dienstbode, de politie moi de echter wegens gebrek aan bewijs latbesl Op het einde van de vorige weekdat in de tram van Heerlen naar KerkDeuS onaangenaam voorval plaats. Op etgest oogenblik miste een dame uit Kerkn portemonnaie en was er zeker van gerold moest zyn. Zij deelde dit rr den conducteur, die geen opschud^L^ oorzaakte, maar de politie van het kennis stelde. Het bleek toen, dat f0fd dachte meisje zich in de tram bevj moest zich even op het politiebureau Lg len komen verantwoorden. Spoedig bl ge zij geld bij zich had, waarvan zij de h^ofd niet kon verklaien. Nadat zij hieroj^g aan den tand was gevoeld, bekendeig j slotte de portemonnaie gerold te b«Lef ook eenige van de diefstallen in war^g^ te hebben gepleegd. Toen de politie vervolgens een onjj met de werkgeefster van het m oleek spoedig, dat ook deze tal va dingen miste en maar niet kon waar deze gebleven waren. BOERDERIJ TE DOETINCHEk. AFGEBRAND Gisterochtend om half zeven is de 1 INPERKING VAN DE BLOEMENCU Het is niet onwaarschijnlijk, dat ai gunstige resultaten van de bloemei hebben veroorzaakt, dat met inganf Januari 1941 volgens mededeeling Ned. Sierteeltcentrale de bedrijven pen moeten worden. Voor de glasw de inperking 10 en voor den vol cultuur 30 bedragen. Deze maatregel heeft voor de telers wel teleurstelling gebracht, 1 'dat de maatregel op vrij korten termj worden genomen. Er is reeds materiaal gereed, dat dan nu wee zal moeten worden. Het zal wel toegestaan zijn om gronden die vrij komen gebruik te, voor de teelt van groenten, doch rr~ hiervan geen groote resultaten t verwachten. Vooral voor de kleine is deze inkrimping onaangenaam. M< zich daar ingesteld op de bloemencult dan nu voor een gedeelte» moet wijzigd. fKRÏ5TMANN GUDMUNDSSON 14) Er was een eigenaardig, ongeduldig verlangen in zijn blik. Kleine Finnur wachtte slechts op een gelegenheid om wat met zijn vader te praten. Hij had namelijk opgemerkt, dat, als Torfe zoo rustig zat, hij zoo'n goedig vriendelijk gezicht had. Als hij nu maar wachtte, tot zijn vaders oogen zijn kant uilgingen, dan zou hij wel antwoord krijgen op al dat onbe grijpelijke, waar hij naar vragen wilde. Hij zat zoo aandachtig te kijken, dat hij zich in zijn vinger sneed, maar inplaats van het uit te schreeuwen, of naar zijn moeder te loopen, begon hij alleen maar zachtjes te huilen. Vader zou het wel zien en hem komen troosten. Hij hield zich bezig met zich voor te stellen hoe Torfe naaf hem toe zou komen en zeggen: Huil maar niet, kleintje. Maar Torfe was verdiept in zijn werk. Hij merkte den jongen met op. Hij mompelde wat in zijn baard, dat niemand verstond. Hij had het over Hallgèrdur, de mooiste vrouw uit het Laxadal. Mooi was ze, en mooi was ze al toen hij haai- voc- den eersten keer zag, toen hij als veertienjarige, arme jongen op Nes was gekomen. Zij was als de vrouwen uit de sagen. In zijn oogen was ze nog mooier. Geen andere vrouw had zoozeer zijn ge dachten vervuld van den eersten dag af. Dien avond zou hij niet gauw vergeten! Met zijn zak op zijn -rug, was hij door het moeras naar de hoeve gewaad; zij stond buiten en kwam hem tegemoet. Ze was net een figuur uit een sprookje. Hij kon niet gelooven, dat ze werkelijk tegen hem lachte. En ze stond daar zoo lief en vriendelijk alsof hij een koningszoon in plaats van een arme jongen was. Hallgèrdur, ja. Terwüle van haar was hij, nadat hij zijn belijdenis had gedaan, vele jaren bij haar vader, dien ouden vrek van een Vidalin, in dienst geblven, voor bijna geen geld. En hij had er nooit spijt van gehad. Hjj wilde liever weinig verdienen, als hij maar bij haar kon zijn, dan ergens anders een hoog loon krijgen. Zoo lang hij nog maar in stilte eenige hoop kon koesteren!! En die verwachting werd met de jaren steeds grooter, vooral nadat Björn van Laxa getrouwd was. Björn! Zelfs door zijn baard heen kon je zien, dat Torfe's gezicht een sombere, nijdige uitdrukking kreeg. Hij'had aan niemand zoo'n hekel als aan Björn IsleifszoOn. Zelfs niet aan dien liedjeszanger,, aan Barde! Hij herinnerde zich Björn uit de allereerste jaren ze waren zoowat even oud' hoe Björn hem den eenen dag voor den gek hield en hem bespotte en den anderen dag behandelde alsof hij zijn beste vriend was. Hij herinnerde zich hoe Björn dikwijls over Hallgèrdur sprar en hoe zij later samen op Laxa zouden wonen. Ja, zoo was Björn, hij praatte maar toe, er was niets waar over hij zweeg en dat hij vóór zich hield. Wat had hij een hekel aan den boer van Laxa, die het zijn heele leven zoo gemakkelijk had gehad; hij haatte hem en die anderen op Laxa ook! Jaren lang hadden ze net gedaan alsof Hallgèrdur al met Björn getrouwd was. En hij, Torfe, had maar verdriet gehad en kunnen sjouwen en sloven. En wat had hij gesloofd! Hij spaarde zich niet. Dat had hij nooit gedaan. Hii had altijd gehoopt, dat Hallgèrdur op een goeden dag zou merken hoe hij eigenlijk was, heel anders dan al die jongens, waar ze tegen lachte en met wie ze gekheid maakte. Hij moest denken aan den tijd, toen ze samen leerden bij den prest en hoe de jongens zich om haar verdrongen in den tuin van de pastorie. En ze draaide hen om haar vinger; ze deden allemaal wat ze wilde. Maar hem was het een pijniging geweest om te zien hoe de knapste en rijkste jongens haar achtrna liepen, en dan te weten, dat je zalf niets dan een arme jongen was. dien ze pleizier hadden om voor den gek te houden. Maar de lange weg van en naar de pastorie maakte het weer goed. Ze gingen met hun drieën: zij en hij en Valgeir, haar broer. Valgeir zei niet veel. die was verdiept in zichzelf, en droomde er zeker toen al van om eenmaal een groote meneer te worden. Dan praatten zij samen, dat Wil zeggen: zij praatte en hij onthield maandenlang wat ze gezegd had en herhaalde het als hij alleen was. Wat een prachtig voorjaar was het geweest' Een voorlaar met droefheid een eeuwige onrust! Hij moest er altijd weer aan denken hél was de gelukkigste tijd van zyn leven geweest. Die was voorbijgegaan en hij ging nu op in zijn werk, deed aJles zoo goed en zorgvuldig als hij maar kon, en hóópte, hoopte. Eenmaal zouden haar oogen opengaan. Maar ze keek alleen maar naar Björn van Laxa, net als alle andere meisjes in Het dal. Björn had een dwf° macht om de cogen van de meisjes tot zich te trekkei^ Torfe stak het mes in de schede en haalde een stuk voorschijn, hij begon den steel glad te maken. Goed makkelijk moest de hand, voor wie zij bestemd wastb(J kunnen hanteeren. Misschien zou ze onder het werk naar den steel van de hark kijken, naar hem toe komoof heel vriendelijk voor hem zijn. Hij zei het halfluid in zj Hij bleef c-er. heele poos zitten met een breeden lach gezicht. Wat zou hij blij zijn! nog blijder dan dien lIUU( olen Björn van Laxa om haar kwam vrijen. Toen Björn kwam vrijen! Een glanspunt in een mert leven om zich zoo iets te kunnen herinneren! 1 Torfe liet den steel een paar maal door zijn hand Ja, dien avond was hij blij geweest, hy zou het nooj geten. Bjora was na het avondeten komen aanrijden i«de beste kleeding. Iedereen kon zien waar hij op af gi,(|,K zoo netjes ec dat op een weekdag. Hij ging regelrechi - de kamer van Hallgèrdur en Torfe bleef buiten wacht# llM wilde Björn zien als hij er weer uitkwam. Het duurde"',' Heei wat ging hem ln dien tijd door het hoofd. Hij zou - willen aanvliegen en hem doodslaan. Of hem later op ten in de bergen. En Björn was buiten gekomen en deNK wereld was plotseling anders voor Torfe. Zoo kon eeibr: er niet uitzien, die van Hallgèrdur het jawoord had gek" Björn reed weg als een bezetene. Toen wist Torfe het:* gerdur had Björn van Laxa bedankt! Er was een \<iM -t gebeurd. - (Wordt vervol

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2