fe ""•"•AKKERTJE) SAMBO, DE OLIFANT (AG 26 NOVEMBER 1940 PAG. 5 boeken een plaats jn uw woning indwijzing voor boeken bergplaatsen Jnhuis-architect M. Retera Wzn., iirband met de najaarscampagne ^iweekcommissie een artikel ge- waaxaan wij het volgende ont- .jt mij de vraag zou richten of wij „minnend" volk zijn, dan zou ik :htig antwoord moeten geven, .n vele liefhebbers onder ons die, hun boekenbezit, werkelijk niet ,eleefdheid er een geregeld ver- inderhouden; er zijn vele intellec- lezen en studeeren even be- als eten en drinken, maar hoe jet de groote massa die toch in de lts het peil van een beschaving inder over statistische cijfers te geloof ik, dat „men" de buiten- Ie van het boek niet beseft, het ils een zeer trouwe kameraad be- poals het toch verdient- Uit een haalt men een boek, in de hoop m held of de heldin van het ver men vereenzelvigen en wanneer er daarin slaagt, rekent men, dat pven geld niet te vergeefs is be i denkt er nog te weinig aan zich boek aan te schaffen en het thuis jrvoor geschikte plaats bij de hand om het in rustige uren geestelijk leien. n deze dagen meer dan anders aan- p zijn thuis. Er zullen talloozen Izich plotseling herinneren, dat een vergeten hoekje een boek, lang ppervlakkig doorgekeken of mis- fs ongelezen ter zijde gelegd, moet n toont het boek zijn waren aard-, ok over de lange veronachtzaming, 'jhte kameraad, geeft het antwoord schenkt gul de edelste gedachten lt de knapste breinen zijn ontstaan, ht, schoonheid en verstrooiing aan [zich maar openstelt. Doch het .(uisbibliotheekie is spoedig uitge- 't is ook zonder bedachtzaamheid eld en in den vervolge zal men met 10de zijn keus moeten bepalen. Men de ontdekking, dat men wel ijverig d heeft, maar vergeten heeft vol- n het edelste voedsel, het geestelijke h. En dat men ook vergeten heeft behoorlijke huisvesting van zijn lit te denken. {vesting der boeken. Weinig voor- l onze woning zijn zoo dankbaar bemoeienis als het boek. Op zich l al mooi door verhouding vorm en ordat het pPettig in de hand ligt iets innigs- Niet alleen zorgt het ef voor ontspanning en ontwikke- geeft door de kleine afmetingen en geledingen schaal aan het interieur rijen van horizontale stroken, die bbroken worden door de verticale n zoo ongemeen decoratief werken, jvoudigste opberggèlegenheid vormt met een dikte van 22 tot 34 mm en Ite van 19 tot 25 cm, al naar gelang formaat. De plank moet voldoende kunnen bieden aan doorbuiging; •hangende plank staat erg leelijk. anken kunnen aan de onderzijde van en strip worden voorzien. Profielen ringen behoeven niet te worden toe- cunnen zelfs hinderlijk zijn. Strak- eenvoud behoort bij het boek. Elapken hebben enkele nadeelen: ing moet men weer nieuwe gaten ir boren, en de boeken staan on- d tegen het neervallende stof, zoo bij een ruimere beurs de voorkeur open of gesloten wandkastjes, op- aan in de muur geslagen duimen, imer boekenverblijf kan men in de bergkasten aantreffen die in den B ingebouwd. Zij zijn voor het doel fchikt te maken door het aanbren- meer draagplanken, want de onder- land is meestal aan den ruimen kant. Bovendien kan men de deur uit de scharnie ren lichten en verwijderen en de opening af sluiten door een lichtkleurig gordijn aan een verchroomde roede. De overtollige hoeken in de kast maakt men dicht met plaatjes triplex of board. Aldus ontstaat een zeer bruikbaar bibliotheekje dat beter in de ruimte is opge nomen dan het oude model wandkast en waarbij men ook geen last heeft van de bij het draaien-ruimte-eischende deur. Zoo'n kast is nog te volmaken met een plankje dat men kan uitschuiven om eens een boek uit de hand te leggen wanneer men in zijn bibliotheek aan het „neuzen" is,-of men kan een gedeelte be stemmen tot het opbergen van een theeser vies of iets anders. Ook kan men goed gebruik maken van nis sen of voorsprongen tot het aanbrengen van boekenplanken. Vooral wanneer een over tollige deur in een nis is geplaatst kan men daar handig gebruik van maken, niet alleen tot het verkrijgen van bergruimte doch ook omdat men daarmede een interessant motief in de ruimtewerking wint. Tezamen met kunstnijverheids voorwerpen, snuisterijen en de smaak van de vrouw des huizes, die zorgt steeds bloemen in een vaas te schikken, is er iets verrassends van te maken. De plan ken loopen zoo mogelijk tot het plafond door. Het bovenste gedeelte bestemt men tot het opbergen van courantenknipsels en oude jaargangen van tijdschriften waarvan men nog geen afstand wil doen. Als er geen radiatoren staan is een gunsti ge boekenbergplaats nog onder de ramen te vinden. Men laat daar eenige planken aan brengen. De plaats is hier geëigend omdat men bij het raam zittende gaarne een boek bij de hand wil hebben. De combinatie met een kleine opbergplaats voor naaigerei of handwerkjes komt zeker in aanmerking. Practisch zijn ook de boekenrekken, be staande uit ronde of vierkante stijlen, waar tusschen de boekenplanken met een eenvou dige ijzeren verbinding zijn gevat. In vaste vorm zijn zij ook te maken met stijlen van gasbuizen met gebruikmaking van de bijpas sende fittings. Het ontbreekt mij hier aan plaats om de verschillende geperfectioneerde systemen van boekenopberging te behandelen. Dit is ook niet noodig, want voor de gewone huisbiblio theek komen zij zelden in aanmerking. In elke kamer en in elke woning zijn met eenige fantasie en ondernemingszin goede bergplaatsen voor boeken te ontdekken. Zeker, de omvang van een bibliotheekje hangt af van de welstand van den bewoner, maar de uitgaaf voor een boek is in verhou ding veel geringer dan andere uitgaven voor ontspanning en ontwikkeling. En evenmin als men zich op de kosten van een boekerij-tje zal kunnen beroepen om eraan te ontwijken, evenmin kan men wijzen op de mogelijkheid boeken behoorlijk onder te brengen. Wanneer iemand zegt dat hij er geen plaats voor heeft, heeft hij ook geen plaats voor een stoel of een tafel of kast en moet hij wel een daklooze zijn. Geef zoo iemand een boekske; handlei ding voor den uitvluchtenzoeker, dat kan hij in elk geval in zijn zak steken! Autobotsing bij Ede Zeven gewonden. Gisteravond, omstreeks half acht is op den Rijksstraatweg tusschen Ede en De Klomp een vrachtauto tegen een trailer gebotst, juist op een plaats, waar een luxe auto aan den kant van den weg stond. Deze laatste wagen was niet verlicht, aóngezien er kortsluiting in de electrische leiding was ontstaan. De chauffeur van dezen auto was juist aan het repareeren, toen de botsing geschiedde. De gevolgen van deze botsing waren heel ernstig. In de cabme van den vrachtauto zaten een chauffeur, zekere L., een dame, mevrouw H. en nog een passagier, de heer B., terwijl in de laadbak twaalf personen zaten. Van al deze personen werden er in totaal zes min of meer ernstig gewond. Ook de chauffeur van den trailer is gewond ge raakt. De gewonden zijn naar de ziekenhuizen te Ede en te Velp overgebracht Een onderzoek wordt ingesteld. DE MELKVOORZIENING EN HAAR PROBLEMEN De moeilijkheden in het Westen van ons land Een van de vraagstukken, welke in den laatsten tijd in het brandpunt van de belang stelling staan, is wel de melkvoorziening van het Westen van ons land met de daarmede samenhangende vraagstukken, zooals de prijs regeling, het beschikbaar zijn van voldoende hoeveelheden enz. Hoezeer dit laatste eeri vraagstuk is, waaraan de volle aandacht moet worden besteed, wordt wel geïllustreerd door de cijfers van de consumptie in het z.g. „wet telijke gebied", d.w.z. het gebied waarin de Algemeene vereeniging voor melkvoorziening regelend optreedt. Dit gebied ligt ongeveer achter de lijn Beverwijk Zaandam Hilversum Amers foort Utrecht Dordrecht Hellevoetsluis, en omvat ongeveer 3)6 millioen inwoners. Per jaar wordt in dit gebied ongeveer verbruikt 425 millioen liter melk voor de consumptie, 50 millioen liter voor melkproducten (waar mede hier niet bedoeld boter en kaas) en 15 millioen liter voor melkbrood. Vooral door de jongste maatregelen, zooals het verminderen van het vetgehalte en de prüsverhooging, is deze kwestie zeer actueel geworden, daar het publiek een verkeerden indruk van deze maat regelen krijgt. In dit verband vond het A.N.P. den voor zitter van de Algemeene vereeniging voor melkvoorziening, den heer G J. Blink, bereid een overzicht te geven van het werk en de bedoelingen van de A.V.M., uiteraard zonder in uitgebreide technische beschouwingen te vervallen, hetgeen niet mogelijk is in klein bestek door de veelomvattende bijzonder heden van deze materie. De heer Blink stelde op den voorgrond, dat het doel van de A. V. M. is de opbouw in samenwerking met de Consumptie-melk- centrale van een behoorlijk productie- en distributie-apparaat, waardoor de consument voorzien wordt van eerst kwaliteit melx en de veehouder een behoorlijken prijs voor zijn product verkrijgt. Hiertoe zyn reeds vele maatregelen genomen, die dan ook hun nut reeds hebben bewezen. Door de controle, welke door de A. V. M en de C. M. C. wordt uitgeoefend op veehouders en melkhandelaren, is de kwaliteit van de melk in de laatste jaren zeer verbeterd en men kan zeggen, dat net publiek thans melk koopt, die kwalitatief en hygiënisch op een zoo hoog peil staat als thans mogelijk is, tegen een prijs welke oero- nomisch volkomen is verantwoord. Het is duidelijk dat de A.V.M. bij het be gin van haar werkzaamheden slechts kon uit gaan van den bestaanden toestand, waardoor het niet mogelijk was hinnen een half jaar of een jaar tot een idealen toestand te komen- De melkvoorziening immers is een zeer in gewikkeld vraagstuk, dat tot voor betrekkelijk korten tijd een stiefkind was van het publiek. Redeneerende .,melk is melk", kocht men dit artikel waar men het goedkoopst terecht kon. Wel bestond er een toezicht, doch dit was zeer globaal en strekte slechts om de ergste uitwassen te voorkomen De A.V.M., welke uit den crisisnood is ge boren, vond dus tweeërlei arbeid, nl. crisis- werk, de regeling van de prijzen, en op- bouwenden arbeid, het brengen van de melk op hooger peil. Dank zij de ordenende be voegdheid kon de A.V.M. in beide opzichten zeer goed werk doen, waarvan de resultaten duidelijk zichtbaar zijn. Aan de boeren wordt een premie gegeven voor melk van betere kwaliteit, waarbij gelet wordt op zindelijk heid, gezondheidstoestand van den veestapel, enz. Iedere boer, die is aangesloten, is ver plicht mede te werken aan de t.b.c.-bestrij- ding, waarbij wederom een premie wordt ge geven indien deze resultaat heeft. Deze arbeid werd ook uitgestrekt tot den melkhandel, waar eischen werden gesteld, in zake materiaal, de verzorging daarvan, de winkels, de bewaring van melk koelgelegen- heid, enz. Ook op dit gebied is in de jaren die achter ons liggen een enorme verbetering te constateeren. Een zeer belangrijke vraag is echte.: hoe komen wij aan een voldoende hoeveelheid melk? In normale tijden is dit al een moeilijk probleem. In den zomer wordt meer melk ge produceerd dan in den winter. De consump tie gaat echter door. zoodat ook in den winter een voldoende hoeveelheid beschikbaar moet zijn. Wanneer aan ook een boer zijn produc tie 's winters handhaaft, wordt hem hiervoo" een premie gegeven. Het zou natuurlijk mogelijk zijn om in andere districten groote hoeveelheden melk aan te koopen, doch dit ontmoet weer groote bezwaren, o.a. voor de industrieën in die dis tricten. Bovendien komen de momenteel zeer hooge vervoerkosten hierbij in het geding, zoodat het voordeeliger is een premie toe te kennen. Desondanks is thans de productie in het „wettelijk gebied" niet voldoende voor de consumptie, zoodat het noodzakelijk is bij te koopen in andere streken van ons land. De bevolking van dit gebied, waarin o.a. Am sterdam, Haarlem, den Haag, Utrecht en Rot terdam liggen, is zóó groot, dat de productie niet in de behoeften kan voorzien. Met den aankoop en aanvoer zijn hooge kosten ge moeid, vandaar de hoogere prijzen in verge- De Nederfaridsche Pijnstiller lijking met elders, welke dus niet te wijten zijn aan den tusschenhandel, zooals oppers vlakkige beoordeelaars dikwijls meenen. In tegendeel ook de tusschenhandel maakt moei lijke tijden door in verband met de op het oogenblik sterk gestegen kosten. Dit alles zijn moeilijkheden, waarvan het groote publiek weinig besteft, doch de arbeid, die in het belang der volksgezondheid op dit terrein is verricht, geeft de beste waarborgen voor de toekomst De A.V.M.in April iy38 opgericht, tezamen met de Consumptie-melk- cetitrale, heeft de controle op ongeveer 12,000 boeren en 8000 melkhandelaren. Dezen krijgen belangrijke adviezen voor hun bedrijven, ter wijl zeer veel wordt gedaan op het gebied van onderwijs (cursussen) in melkhygiëne e.d. Wat betreft de bestrijding van de t.b.c. kan worden gezegd dat ook op dit gebied groote resultaten zijn bereikt. De arbeid, die drie jaar geleden is begonnen, is thans zoover ge vorderd, dat mag worden aangenomen dit gevaar over een jaar of vijf practisch onder den duim te hebben. Dit alles betreft de regeling in het „wette.ijke gebied" Daarbuiten zijn op enkele plaatsen ook vereenigingen opgericht, doch deze werken zelfstandig, hoewel zij contact houden met de A.V.M. De nieuwe bepalingen t.a.v. het vetgehalte van de melk schept voor het bedrijf nieuwe moeilijkheden. Met de belangen van de ver schillende bedrijfsgroepen moet rekening wor den gehouden, zoodat geen belangen onnoodig worden geschaad, hoewel niet te voorkomen zal zijn, dat bedrijven zich op een anderen voet moeten instellen. Gezien echter in het licht van hetgeen door de A.V.M reeds werd bereikt, mag vol vertrouwen de invoering van dezen maatregel worden tegemoetgezien. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD Gistermorgen omstreeks half negen is in Geversstraat te Oegstgeest een verkeersongeluk gebeurd De 64-jarige J. W van der Stoel, uit Leiden, die ln deze straat fietste, is door vrachtauto aangereden. De aanrijdende auto vervoerde hem naar het Academisch zieken huis te Leiden, waar hij bij aankomst overleden bleek te zijn. Zeer vermoedelijk is de duister nis de oorzaak van dit ongeluk. 255. Weer was er droefheid in het paleis. Flip en Jan gin gen buiten op de grote bank zitten om te bespreken wat ze toch moesten beginnen. Ineens stond er een vogel, die veel op een kraai geleek voor hen. Het wordt slecht weer, zei hij eomber. Vertel ons liever wat prettigs, zei Jan. Maar de vogel vervolgde: Eerst komen er hevige stormen over het land en dan volgt een geweldige droogte. 256. En toen Jan en Flip 's avonds naar bed gingen en nog even naar buiten keken, zagen ze zwarte wolken die kwamen aandrijven. Nog even wachtten de jongens en toen schoten de bliksemstralen door de lucht, 't Wordt noodweer Flip, zei Jan angstig, laten we gauw in bed onder de dekens kruipen. DOOR EEN TREIN GEGftEPEN Doofstomme vrouw ernstig gewond. Zondag is de 36-jarige mej. H. uit Ederveen» op den onbewaakten overweg bij de Klomp door een trein, welke uit Utrecht kwam gegrepen. Daar de vrouw doofstom is heeft zij vermoedelijk van het naderen van den trein niets bemerkt. Zij werd zwaar ge wond naar het Julianaziekenhuis te Ede overgebracht. WELKE BONNEN? Bloem. Van 4 Nov. t/m. 1 Dec. bon 1 van de bloemkaart: 60 65 gram roggebrood óf 50 gram ander brood óf rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem. Boter, Margarine en Vet. Van 23 Nov. t/m. 29 Nov bon 18 voor V6 pond boter 0 f margarine ,ook bon 18 van de vet- kaart Bon 18 blijft geldig t/m. 1 Dec. Brandstoften. Gedurende November Haarden, kachels, bonnen 04 t/m. 07 een eenheid vaste brandstof; 08 t/m. 11 een eenheid turf (later steenkolen e.d.). Cen trale verwarming, bonnen 07 t/m. 14 be nevens bonnen Brandstoffen of cokes, één eenheid 2de periode, één eenheid vaste brandstol Brood. Van 25 November t/m. 1 Decern- X ber bon 16 van de broodkaart (geldig X t/m. 8 December, doch in deze laatste week mag bon 16 niet worden gebruikt X in hotels, restaurants enz.) Bon 15 blijft X geldig t/m 1 December Bon 1 van de X bloemkaart geeft t/m 1 December boven- dien recht op 60 a 65 gram roggebrood X of 50 gram ander brood. X Eieren. Van 25 November t/m. 1 Decern- z ber bón 37 (algemeen). Ook geldig t/m X 8 December, doch niet voor hotels en X restaurants. Bon 64 blijft geldig t/m X 1 December. Gebak. Bon 16 van de broodkaart voor X 1 rantsoen gebak t/m 24 Nov. en bon 15 X t/m. 1 December. Ook geldig tot 8 Dec. x en bon 15 t/m 1 Dec. en bon 1 van de t bloemkaart een 14 rantsoen gebak t/m 1 December. X Grutterswaren. Van 2 Nov. t/m. 29 Nov. t bon 82 (algemeen) rijst, rystemeel, -bloem t of gruttemeel (gemengd meel) (16 pond); X van 2 Nov t/m. 27 Dec. bon 83 (algem) X havermout, havervlokken, haverbloem, X aardappelmeelvlokken, gort, gortmout of X grutten (16 pond); van 2 Nov t/m 27 Dec. bon 88 (algem) X uitsluitend gort, gortmout of grutten X van 2 Nov. t/m. 27 Dec. bon 93 (algem.), sago, aardappelmeel, maizena, pudding poeder, puddingsauspoeder of griesmeel voor 225 gr verpakte Peulvruchten. Van 19 Nov. t/m 16 Dec. bon 56 van het algemeen distributie bonboekje. voor 16 kg peulvruchten. Honden- en kattenbrood. Van 1 t/m 30 Nov. Bon 6 (honden) groep I en II 10 kg; groep III; 8 kg; groep TV: 5 kg; groep V: 4 kg; groep VI; 3 kg honden- brood. Bon 6 (katten) 116 kg kattenbrood Kaas. Van 25 t/m 1 December bon 24 (algemeen) voor 100 gram (eventueel gel dig t/m 8 December, doch niet in hotels en restaurants). Bon 51 nog geldig t/m Levertraan. Slechts op recept van een arts, ten hoogste 200 cc per hoofd per week; niet meer dan voor 2 weken tege lijk. Petroleum. Van 4 Nov. t/m 29 Dec. zegel periode 7. Van 11 Nov. t/m 15 Dec. periode B 2 liter petroleum voor ver lichting. Thee of koffie. Van 9 Nov. t/m. 20 Dec. bon 81 (algemeen) 75 gr. thee of 16 pond koffie. Vleesch en vleeschwaren. Van 25 Nov. t/m. 4 Dec. (ook geldig t/m 8 Dec.) Vleeschkaart bonnen „10" vleesch voor vleesch of vleeschwaren. „10" worst, vleeschwaren" voor vleeschwaren (t/m 1 Dec. ook bon 09). Zeep. Van 13 Nov. t/m 6 Dec. bon 29 (algemeen) 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstelling) óf 120 g. huishoudzeep, óf 200 g. zachte zeep óf 250 gr. zeeppoeder óf 125 gr zeepvlokken óf 250 gr zelfwer kende waschmiddelen óf 200 gr vloeibare zeep. Wasscherijen krijgen één bon per 8 kg droog waschgoed. De bonnen voor een extra-rantsoen toilet zeep geven van 31 Aug. 1940 tot en met 24 Januari 1941 recht op toiletzeep (oude samenstelling) van gemiddeld gewicht. (Dit geldt dus niet voor alle extra-zeep- rantsoenen, gelijk sommigen abusievelijk begrijpen.) Van 31 Aug. tot en met 31 December bon 116 (tegelijk met de textielkaart uitge reikt) 50 gr. scheerzeep of een tube scheer crème. Radioprogramma WOENSDAG. 27 NOVEMBER. HILVERSUM I 415 l NCRV. 8 00 Nieuwsber Nederlandsch Programma. ten ANP. 8.10 Schrift- Gewijde muziek (gr. pi.) 8.35 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgeni Gramofoonmuziek. 11.15 Amsterdamsch Kamerri ïek. 12.15 Report; of muziek. 12.45 Nieu- ten ANP. J.00 Orgelspel 1.45 Zang met pianobêf 'eiding en gramofoonmuziek. 2.25 Gramofoonmuzr 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Revida-sextet. 4.20 Grarr luziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoc ■k. 5.15 Nieuws-, «economische- en beurst ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Zar.g met pia 6.45 6.05 Arnhemsche ?ele reportage HILVERSUM II. 301 m. VARA. 8.00 Nieuwsbe richten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 VPRO Mor genwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continu bedrijven. 12.00 VARA-orkest. 12 45 Nieuws- en oeconomische berichten ANP. 1.00. Gramofoonmu ziek. 1.15 VARA-orkest. 2.00 Voor de vrouwen. 3 CO Voor de kinderen 5.00 VPRO: Cyclus: ,.Het gees telijk karakter van ons volk". 5.15 Nieuws- oeco- nomisch- en beursberichten ANP 5 muziek. 6.00 Lezing: „Natuur of cu Ramblers. 6.45 Actueele reportage muziek. 7 007.15 Brabantsch praatji richten ANP. sluiting. .30 Gra ltuur". 6.15 De of gramofoon- park «Oog in Al te Utrecht is verrijkt met een nieuwe hertenkamp (foto Het Rijksprentenkabinet te Amsterdam heeft twee portretten van James McArdell (1729-1765) ten geschenke gekregen, welke geëxposeerd zijn in de zaal voor nieuwe aanwinsten (/oto Pax Holland) Blokzijl, dat de strooms'uis bij Kadoelen in het nieuwe kanaal van n grootschen indruk levert van dit machtig werk PevHalUofö ten. 1215 Rococo-octet. 12.30 Berichten (Dultsch). 12.45 Nieuws- en oeconomische berichten ANP, l.OO Cabaretprogramma (gr. pl.) 1.30 Berichten (Engelsch) 1.45 Gramofoonmuziek. 2 00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Berichten IEngelsch) 2.45 Gramofoonmuziek 3.30 Berichten Engelsch). 3 45 Rococo-octet 4.15 Gramofoonmu- aek. 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Nieuws-, leconomische- en beursberichten ANP. 5.30 Onder wijsfonds voor de Scheepvaart. Taalles en cyclus: ,,De waterwegen in West-Eurooa". 6.00 Musiquet'e. "erichten (Engelsch). 6.45 "Muslquette. 7.00—7.15 Brabantsch praatje en nieuwsberichten ANP, slui-

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5