jeloopen Hedcnochl IN DAG 11 NOVEMBER 1940 PAG. 3 WELKE BONNEN? Bloem. Van 4 Nov. t/m. 1 Dec. bon 1 van de bloemkaart: 60 k 65 gram roggebrood óf 50 gram ander brood óf Vi rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem. Boter, Margarine en Vei. Van 9 t/m. 15 Nov. (ook t/m. 22 Nov.) boterkaart bon 16 boter (t/m 15 Nov ook bon 15). Vet- kaart bon 16, boter of margarine Cé pond per bon) t/m. 15 Nov., ook bon 15). Brandstoffen. Gedurende November Haarden, kachels, bonnen 04 t/m. 07 een eenheid vaste brandstof; 08 t/m. 11. een eenheid turf (later steenkolen e.d.). Cen trale verwarming, bonnen 07 t/m. 14 be nevens bonnen Brandstoffen of cokes, één eenheid 2de periode, één eenheid vaste brandstof. Bonnen 01 t/m. 03 .(haarden kachels). 01 t/m. 06 (centrale verwar ming) en bonnen 1ste periode blijven t/m. 14 Nov. geldig. Brood. Van 11 t/m. 17 Nov. broodbonnen 14 geldig t/m. 24 Nov.) (Broodbon 13 geldig t/m. 16 Nov.). Bon 1 van de bloem kaart geeft t/m. 1 December bovendien recht op 60 a 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood. Eieren. T.m. 17 Nov. bon 38 (algemeen); 1 ei (ook geldig t/m 24 Nov.).. Bon' 65 nog geldig t/m. 17 Nov. Gebak. Bon 14 van de broodkaart voor 1 rantsoen gebak en bon 1 van de bloem kaart een rantsoen gebak. Grutterswaren. Van 2 Nov. t/m. 29 Nov. bon 82 (algemeen) rijst, rijstemeél, -bloem of gruttemeel (gemengd meel) pond); van 2 Nov. t/m. 27 Dec. bon 83 (algem.) havermout, havervlokken, havetbloem, aardappelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten pond); van 2 Nov. t/m. 27 Dec. bon 88 (algeiyL). uitsluitend gort, gortmout of grutten (Vz pond); van 2 Nov. t/m. 27 Dec. bon 93 (algem.), sago, aardappelmeel, maizena, pudding poeder, puddingsauspoeder of griesmeél (1 ons); twee bonnen 93 voor 225 gr verpakte van 2 Nov. t/m. 27 Dec. bon 98 (algem.), 1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti. Honden- en kattenbrood. Van 1 t/m. 30 Nov. Bon 6 (honden) groep I en II 10 kg; groep III: 8 kg; groep TV: 5 kg; groep V: 4 kg; groep VI; 3 kg honden brood. Bon 6 (katten) 1% kg kattenbrood Kaas. Van 11 t/m. 17 Nov. (eventueel 24 Nov.) bon 25 (algemeen) een ons. Bon .52 nog geldig t/m. 17 Nov. Levertraan. Slechts op recept van een arts, ten hoogste 200 cc per hoofd per week; niet meer dan voor 2 weken tege lijk. Petroleum. Van 4 Nov. t/m. 29 Dec. zegel periode 7. Van 11 Nov. t/m 15 Doe. periode B 1 liter petro.eur.i voor ver lichting. Suiker. Van 26 Oct. t/m 22 Nov- bon 42 I (algemeen) (1 kg). Thee of koffie. Van 9 Nov. t/m 20 Dec. 1 75 er. thee of MB'' VERWERKINGSVERBOD VAN AARDAPPELEN lldt niet voor fabrikanten, lesloten bij de Nederlandsche Aardappelmeelcentrale jjeschdkiking van den secretaris-generaal iet departement van landbouw en »rij wordt ontheffing verleend van het Jrkingsverbod voor aardappelen voor letreft het bewerken, doen bewerken, rken en doen verwerken van aard- ftn tot aardappelmeel aan aardappelmeel- lanten, die als georganiseerden zijn [aten tot de stichting Nederlandsche bpelmeelcentrale, gevestigd te Veendam, i verstande, dat de fabrieken verplicht voldoen aan de door de evengenoemde Nederlandsche aardappelmeelcen- noodig, te stellen voorwaarden, door elk van de fabrieken bewerkte of Jrkte hoeveelheid aardappelen mag niet B bedragen dan de aan die fabriek inge- i overeenkomst van koop en verkoop big coöperatie-contract dan wel door "houders geleverde of te leveren Jelheid aardappelen van dén oogst 1940 Jnderd met een door die stichting te l hoeveelheid. ihtingen betreffende distributiemaatregelen hebben dezer dagen melding gemaakt '«en omzendbrief van den secretaris-gene- Bvan binnenlandsche zaken aan de bur sters, waarin o.m. wordt gezegd, dat ie uitbreiding van het aantal overheids regelen de behoeften om concrete in- ïgen te krijgen aangaande maatregelen feconomisch gebied steeds grooter wordt, fens dit bericht werd den burgemeesters öcht hen, die zulke inlichtingen wen- »op| l, in eerste instantie te verwijzen naar fj:fc aarvoor in aanmerking komende kamer koophandel. Gevallen, die niet voor ver- ng naar de kamer van koophandel in jerking komen, zouden door de burge- an het departement van handel, rheid en scheepvaart (oeconomische uchtingsdienst, Rijnstraat 24, Den Haag) len blijven worden voorgelegd, [J Qiffn bevoegde zijde wordt ter vermijding misverstand eenige toelichting op dit SfrOOrht wenschelijk geacht. Met name wordt i. P gewezen, dat voor publiek en detaillis- van distributiemaatregelen uiter- niet in de eerste plaats de kamers van Q©|öandel, doch de plaatselijke distributie- /ren en voor zoover noodig het centrale tot 2\ïbutiekantoor *n Den Haag, de aange- >n instanties zijn, waar vragen en klach- ïedS (dienen te worden voorgebracht. Juist VQQrcDeutsche Landesgericht en Obergericht et A.N.P. meldt: Ij de beoordeeling van de zittingen van Cet .esgericht is het misverstand gerezen, dat Landesgericht op een lijn zou staan met )uitsche krijgsraden. Het Duitsche Landes- Jpht en het Obergericht (de beroepsinstan- - zijn civiele gerechten (zie verordening 52 1940). Beide gerechten hebben hun zetel B-Gravenhage, Lange Vijverberg, en be ften de misdrijven en overtredingen, door (schers gepleegd, of tegen het Duitsche of tegen Duitsche officieele personen ge lt. Ook plunderingen en roof tijdens ver keringen en luchtalarm worden door deze (chten berecht. HET HAVENGELD TE DORDRECHT Ged. Staten van Zuid-Holland hebben den gemeenteraad van Dordrecht eenige beschou wingen van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken be treffende de verhouding van de havengeld tarieven in de gemeenten Rotterdam, Schie dam en Dordrecht doen toekomen'. Hoewel in verband met het verschillend karakter van de havens van Rotterdam en Dordrecht de thans bestaande tarieven wel reden van bestaan hadden, meenen B. en W. van Dordrecht toéh den raad te moeten voorstellen het grond- tarief van het havengeld te verhoogen van 3 tot 3.25 cent per m3 van den bruto-inhoud, waarmede dan eenzelfde vérhooging zal zijn toegepast .als te Rotterdam en Amsterdam. Ook de havencommissie uit den raad kan zich met deze verhooging vereenigen. Diepenheim verzet- zich tegen opheffing De voorgenomen .grenswijziging van ge meenten in Overijssel zal waarschijnlijk op verzet stuiten in de gemeente Diepenheim. De bevolking van dit Twentsche „kasteelen dorp" kan zich met de voorgenomen ophef fing allerminst vereenigen en naar de burge meester, de heer J. Jansen Eijken Sluyters, ons mededeelde, zijn aan de samenvoeging met het voor vele inwoners op grooten afstand gelegen Markelo ernstige bezwaren ver bonden, De verdeeling van grondgebied tusschen Markelo, Diepenheim en Goor, zooals deze thans bestaat, is niet in alle opzichten doel treffend te noemen en naar Ged. Staten in hun brief omtrent de voorgenomenwijziging aan de drie betrokken gemeentebesturen schrijven, heeft de uitbreiding, welke in 1936. tot stand is gekomen en waarbij Goor ten behoeve van fabrieksterrein eenige strooken grond van Markelo heeft gekregen, geen afdoende op lossing gebracht De burgemeester van Diepenheim acht nu een wijziging, waarbij Diepenheim zou worden uitgebreid met de gedeelten van Markelo en Goor, welke ten Zuiden van het Twente- Rijnkanaal liggen, rationeeler dan de ophef fing van zijn gemeente en is voornemens deze oplossing zooveel mogelijk te bevorderen. Slokkumerbroek, een gedeelte van Wester flier en het kerspel Goor zouden dan bij Die penheim komen. De gemeenteraad zal in een vergadering worden bijeengeroepen op Donderdag, 21 No vember. De burgemeester van Markelo, mr. Korthals Altes, wiens oordeel wij over deze oplossing hebben gevraagd, zeide ons dat zijn gemeen te waarschijnlijk bezwaar' zou hebben tegen het afstaan van Stokkumerbroek, dat geheel op Markelo is aangewezen. Slachten van schapen zonder vergunning verboden Slechts de "Ned. Veehouderij Centrale bevoegd vergunningen uit te reilsn Bij besluit van den secretaris-generaal hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij, is bepaald, dat het slachten ei doen slachten van schapen van 9 Novembei tot 1 Januari 1942 verboden is. Dit verbod geldt niet ten aanzien var, scha pen,; waarvoor door a£ -vanwege de- stichting Nederlandsche veehouderij - centrale "een slachtvergunnipg is verleend. Het besluit kan worden aangehaald als „slachtverbod 1940 schapen". HOUTBLOKJES VOOR GASGENERATOREN Wie mogen verkoopen en afleveren. De secretaris-generaal, van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, onder verwijzing naar zijn publicatie van 10 Augustus j.l., dat de direc teur van het rijksbureau voor hout de bij voornoemde publicatie verleende dispensatie met ingang van gisteren intrekt ten aanzien van: het verkoopen en afleveren van hout blokjes voor gasgeneratoren met uitzondering van het verkoopen en afleveren: 1. door de n.v. Bataafsche Import Maat schappij, de Standaard Amerikaansche Petro leum Compagnie n.v.; de n.v. Petroleum Maat schappij The Texas Company, de n.v. Ver- eenigde Petroleum Maatschappij en Purfina- Sinclair „Sinfina", alle te 's-Gravenhage, of haar gemachtigden aan den houder van een motorrijtuig, dat is uitgerust ,met ,een hout- gasgenerator; 2. door den gebruiksgerechtigde van een bosch of een houtopstand of diens gemachtig de, voorzoover hij rechtstreeks verkoopt en aflevert aan den houder van een motorrijtuig, dat is uitgerust met een houtgasgenerator, die met dit voertuig de blokjes afhaalt uit het bosch of van den houtopstand, waar zij zijn vervaardigd, doch uitsluitend voorzoover de blokjes zijn bestemd voor verbruik in dien generator; 3. door den vervaardiger van de blokjes aan de bovengenoemde maatschappijen. Derhalve is van gisteren af de verkoop en aflevering van houtblokjes aan houders van een motorrijtuig, dat is uit gerust met een gasgenerator, veroorloofd aan de bovengenoemde maatschappijen en aan den gebruiksgerechtigde van een bösch of een houtopstand of diens ge machtigde, voorzoover deze voldoet aan de onder 2. vermelde voorwaarden. De gebruiksgerechtigde of diens gemachtigde mag behalve aan den houder van een motorrijtuig, als bovenbedoeld, slechts verkoopen en afleveren aan genoemde maatschappij eh en de overige vervaar digers uitsluitend aan die maatschappijen. Binnenkort zullen nadere bepalingen ten aanzien van de vervaardiging, den koop,-den verkoop,de aflevering en het verbruik van houtblokjes voor gasgeneratoren worden, be kend gemaakt Bommen en brandplaatjes Vijftien woonhuizen beschadigd In den afgeloopen nacht is, naar het A.N.P. meldt, weder een aantal aanvallen van Engelsche vliegers op een aantal plaatsen in ons land gepleegd. In het geheel zijn 15 woon huizen beschadigd. Ook zijn op verschillende plaatsen weer brandplaatjes gevonden. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. In het water gereden Doodelijk ongeluk te Nieuwe Pekela. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de 55-jarige H. Holmans uit Stadskanaal door de duisternis misleid met zijn auto te Nieuwe Pekela in het Onstwedderdiep gereden. Hoewel er spoedig hulp ter .plaatse was ge lukte het niet den heer H. te redden. Gister morgen om negen uur is de auto met het stoffelijk overschot door een kraanwagen op gehaald. Bij een gevatte koude. Kostwinnersvergoeding voor groot-verlofgangers Den burgemeesters is medegedeeld, dat in de vorige maand een aantal dienstplichtigen, die zich nog bij -regelingsbureaux van de Nederlandsche weermacht in werkelijken dienst bevonden, wegens reorganisatie, met groot verlof zijn gezonden. Ook is medegedeeld dat in den loop van deze maand en mogelijk ook later met het verleenen van groot verlof aan zoodanige, per sonen zal worden doorgegaan. Het is wen- schelijk, dat na het vertrek met groot verlof van deze dienstplichtigen de kostwinnersver goeding nog eenigen tijd doorbetaald wordt, waarbij de volgende regelen in acht te nemen zijn. Ten aanzien van allen, die na 15 October j.l. met groot verlof zijn gezonden, wordt de kost winnersvergoeding doorbetaald tot en met de week, volgende op die, waarin het groot ver- loi wordt verleend. Ten aanzien van de in de vorige alinea be doelde personen, die op het einde van de week, waarin het groot verlof werd verleend, nog geen loongevenden arbeid hebben gevon- dên, wordt de kostwinnersvergoeding door betaald gedurende de twee weken, volgende op eerstbedoelde week. In de gevallen, waarin de militaire inkom sten invloed hebben gehad op het bedrag van de kostwinnersvergoeding, wordt deze met ingang van den dag, waarop het groot verlof ingaat, nader vastgesteld in dien zin, dat de militaire inkomsten niet worden medegere- kend. In gelijken zin wordt gehandeld, indien als gevolg van de militaire inkomsten geen kostwinnervergoeding kon worden toegekend Hef middenstandsexamen De onderwijsinstellingen van de drie mid denstandsbonden hebben reeds vroeger moeite gedaan om een minimum leeftijd voor toe lating tot het middenstandsexamen algemeene handelskennis vastgesteld te krijgen. De centrale commissie voor handels- en vak onderwijs heeft, naar wij in het Algemeen Weekblad voor den middenstand lezen, thans voorgesteld met ingang van 1 Januari 1941 slechts menschen tot het examen toe te laten, die voor 1 Januari 1924 zijn geboren; Dit is als overgangsmaatregel te beschou wen. Het is de bedoeling in de toekomst den leeftijd van achttien jaar als algemeene grens te stellen. Vergunning vereischf voor afleveren enz. van stroop De staatscourant bevat een beschikking, waarbij is bepaald, dat het afleveren aan en het vervoeren naar wederverkoopers van stroop in den vervolge slechts kan plaats vin den onder dekking van door de Nederlandsche meelcentrale af te geven bescheiden. Plaatsvervangende inspecteurs van de volksgezondheid Volgens besluit van den secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken zal het staatstoezicht op de volksgezondheid voortaan mede kunnen worden opgedragen aan plaatsvervangende inspecteurs van de volksgezondheid. Radioprogramma De uitzendingen van het A.N.P. In verband met het feit dat van Zondag 10 November af drie zenders beschikbaar zijn, zijn de uitzendingen van het Algemeen Nederlandsch Persbureau als volgt gewijzigd: DINSDAG 12 NOVEMBER. HILVERSUM T. 415 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Concertgebouw-orkest en solist (opn). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10 30 Voor de vrouw 10.35 Omroeporkest (11.00— 11 20 Huishoudelijke wenken). 12 00 Gramofoonmu ziek. 12.45 Nieuws- en oeconomische berichten ANP. 1 U0 „Uw hond en de mijne", causerie. 1.05 AVB.O- Amusementsorkest en soliste. 2.00 Cyclus „In den schijnwerper" 2.15 Viool en pijmo. 2-40 Zang met pianobegeleiding. 3.0C AVRO-Musette-ensemble (opn.) 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Omroeporkest en solist. 5.15 Nieuws- oeconomische- en beursbe richten ANP. 5.30 Puszta-orkest. 6.00 Gramofoon muziek. 6.25 ..Het distributie-systeem en de De- stemming van inkomen in oorlogstijd", causerie. 6 45 \<-tueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00— 7.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en sluiting Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wh beginnt 8.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdieni..„- rie. 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 Frans Wouters en ztjh' Caliente-orkest (i; 45—1 00 Nieuws- en oeconomische berichten ANP. 1.0O—V15 Gramofoon muziek). 1.45 Gramfoonmuziek, 2.00 Vrouwenuur. 3.00 KRO-symphonie-orkest (3.454.00 Gramofoon muziek) 4.40 Cyclus „Wij en onze tijd". 5.00 VPRO Jeugduitzending. 5.15 Nieuws-, oeconomische- en beursberichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek 6.00 Zang met pianobegeleiding. 6.15 KRO-ayr ionic- orkest en solist. 645 Gramofoonmuziek. -• Vragen van den dag en nieuwsberichten S- P c» sluiting. KOOTWIJK. 1875 m. NCRV-Uitzending. 7.00 3e Gramofoonmuziek. (12.00—12.15 Berichten) BericMen (Duitsch) 12.45 Nieuws- en oecor.omisch' berichten ANP. 1.00 Zang met pianobegeleiding ei gramofoonmuziek. 1.30 Berichten (Engelsch). 1.4 Gramofoorunuiziek. (2.00—215 Berichten Dtutsom. 2.30—2.45 en 3.30—3.45 Berichten (Engelsch!. 12 Cello, piano en gramofoonmuziek. 5.00 Berichte. (Duitsch) 5.15 Nieuws-, oecohomische- en beursbe richten ANP. 5.30 RVU: Cyclus „Hoofdstakken ui- de geschiedenis van den lach". 6.00 Grafroioonmu- ziek (630—6.45 Berichten (Engelsch). 7.00—7.1.' Vragen van den dag en nieuwsberichten ANP er. sluiting. Extra hooge en lange bletenkuilen zijn op de boerderijen gevuld alt winterprovisie voor het vee. De vroeg ingetreden vorst maakt dekking met een flinke leeg stroo noodzakelijk (Foto Pax-Ho Hand) ei onrast boerderijen in de omgeving van Zuidwolde en Dedemsvaart staan in het water door de overstrooming van de Ook de landwegen zijn blank gezet, zoodat de huizen in den varren omtrek volkomen geïsoleerd liggen (foto Pax-Holland) wV Het viel soms niet mee, om door het overstroomde gebied langs de \yaal droogvoets naar zijn werk te komen (F0io P«*.Holl.n<8 Van Parijs over Maastricht naar huis. Een vroolijk groepje vertrekt met verlof uit Parijs (Foto Weltbild) De opperbeveineboer van het Duitscne leger, generaal-veldmaarschalk Von Brauchitsch tijdens zijn bezoek aan de Maginot-linie, waar hij de ver sterkingen in oogenschouw nam (Foto Weltbild)

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5