SAMBO, DE OLIFANT EN VIJFJARIGE REDDER ïldt ons uit Zeist: jarige Huibje Jansen was -met een ïe-jarig vriendinnetje als passagier auto" van een kameraadje gestapt ter ij e te maken. Bij het Walkertpark Een zonderlinge combinatie. De pomp in het overstroomde gebied langs de Mees (Foto Het Zuiden) KIJDAG 8 NOVEMBER 1940 v. d. B. De man, die met de politiemannen over den verkoop onderhandelde was de 34^ jarige A. v. A. En behalve deze drie Waren nog gearresteerd de 52-jarige opkooper P. v. D., in wiens pakhuis de buit aanvankelijk was ondergebracht, de 25-jarige J. v. d. D., die behulpzaam was bij het vervoer van den gestolen buit, waarna nog op den Linker Maasoever werd gearresteerd de 28-jarige bakker Th. A. v. d. D., die van de partij van veertien vaten boter drie vaten had gekocht, welke in zijn zaak werden teruggevonden. De politiemannen had bij hun optreden elf vaten boter en zes kisten melk in handen gekregen, zoodat na de inbeslagneming bij den bakker de geheele gestolen partij terecht was. De man, die bij de arrestatie in het pakhuis werd gewond is de 37-jarige v. d. 'L. De andere arrestanten zijn in het huis van be waring opgesloten. Dr. Ch. E. H. Boissevoin t In den afgeloopen nacht is te Blaricum, waar hij de laatste jaren van zijn leven woonde, op 72-jarigen leeftijd overleden dr. Ch. E. H. Boissevain, bekend Amsterdammer van groote verdiensten op verschillend gebied, in het bijzonder op dat van de toonkunst, de oeconomische politiek en het' handelsonder wijs, In den gemeenteraad, waarin hij van 1905— 1907 en van 19091919 en in de Provinciale Staten van Noord-Holland, waarin hij van 19101916 zitting had, verdedigde dr. Bois sevain de vrijzinnig-democratische beginselen. Daar, evenals in de Kamer van Koophandel te Amsterdam, waarvan hij van 1922 tot De cember 1937 lid was, bleek zijn groote belang stelling voor de oeconomische zijde van de openbare vraagstukken. Verscheiden jaren heeft deze koopman en industrieel ook aan het hoofd gestaan van het departement Am sterdam van de maatschappij Voor Nijverheid er. Handel. Hij was van 19131917 lid van het hoofdbestuur van die maatschappij. Het meest blijvende van zijn werk ligt ech ter ongetwijfeld op het gebied van het han delsonderwijs op nationaal- en internationaal gebied. Een reeks van jaren heeft de heer Boissevain gestreden voor meer doeltreffende opleiding van den handelsman. Dr. Boissevain heeft ook als commissaris van het Algemeen Handelsblad, waarvan zijn vader Charles Boissevain vele jaren directeur- hoofdredacteur is geweest, van nabij de ont wikkeling gevolgd van hét dagbladbedrijf. Redenen van gezondheid noopten hem zich langzamerhand uit het openbare leven terug te trekken. Met hem is ook een warmvoelende Nederlander heengegaan. Zijn laatste woorden zijn een zegewensch voor het vaderland ge weest. Met groot leedwezen zal dit heengaan in wijden kring worden vernomen. BRILLENKOOPLUI OP HET PAD De Groningsche recherche heeft "dezer da gen den 31-jarigen D. P. en en den dertig jarigen F. V., beiden wonende te Zwaag- westeinde, die als reizende brillenkooplui verdacht worden van zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichting, aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Zij hadden te Groningen eenige dames be zocht, die in hetzelfde gasthuis woonden, en deden het voorkomen, alsof zij voor oog onderzoek gezonden waren Hierbij noemde een dezer heeren zich dokter. Eenige dames, die meenden met een dokter te "doen te heb ben, gingen er toe over om tegen een be hoorlijken prijs een nieuwe bril te koopen. Bij onderzoek bleek, dat de geleverde bril len niet de waarde vertegenwoordigden, waarvoor ze gekocht waren. MET SCHAAR EN LIJMPOT Knoeierij mei distributiebons Wegens vervalsching van distributiebons heeft de politie te Venlo aangehouden H. K. aldaar. Op handige wijze wist de aangehoudéne met schaar en lijmpot bons gemerkt no. 114 te ver vaardigen, voor welke valsche bons hij dan de aangegeven hoeveelheeid koffie of thee van de winkeliers kreeg. Enkele winkeliers zijn er op deze wijze ingeloopen. De in het bezit van den aangehoudene gevonden valsche bons zijn in beslag genomen. Duitsehe marinesoldaten beëedigd Het A.N.P. meldt: Ergens in Nederland was Donderdag voor de tweede maal een groote militaire plechtig heid der Duitsehe marine. Om half elf legden eenige honderden recruten van een Schift stammabteilung in handen van den admiraal den eed van trouw af aan Führer en vaderland Voor deze gelegenheid was het bordes van het stadhuis, vanwaar de admiraal zou spreken, met groen omzoomd; iets terzijde ervan was een plankier opgesteld, omgeven 'door bloemen en planten en bestemd om dienst te doen bij de eedsaflegging. De plech tigheid was even eenvoudig als indrukwekkend Van half tien af marcheerden de colonnes der recruten onder het zingen van marschliederen door de straten van de stad naar de markt, waar zij zich in carré voor het stadhuis op stelden. Klokslag half elf betrad daarop de admiraal het marktplein. Na een korte troepen inspectie zongen de recruten, begeleid door een marinekapel, gezamenlijk het lied: Ich hab' mich ergeben. Vervolgens betrad de commandant van de marinetroepén het bordes van het stadhuis voor het houden van een toespraak. „Iedere beëdiging", aldus spreker, „is een feestdag en zij beteekent de bevestiging van onze liefdé en trouw aan den Führer, het volk en het vaderland. Alhoewel reeds onderricht, wil ik op dit oogenblik nog eenmaal de beteekenis uiteenzetten van deze plechtigheid." Spreker releveerde dan in eenvoudige woor den, welke de symbolische beteekenis is van het ijzeren- en het hakenkruis, welke in de vaandels van marine, en rijk zijn geweven. Hij sprak van den heldenmoed en de eeuwige jeugd van het Duitsehe volk, dat tallooze malen zijn bloed gaf voor de verdediging van het rijk. Hij sprak ook van de plichts vervulling, die er aan voorafging. „Niet meer u zelf. behoort van dit oogenblik af uw leven, maar aan den Führer, Adolf Hitler." Na deze toespraak betrad de drager van de rijksvlag het plankier, waar een achttal recruten met de linkerhand op het vaandel en de rechterhand omhoog geheven, den eed van trouw aflegde namens al hun kameraden, die gezamenlijk de eedsformule uitspraken. De admiraal sprak tot slot de recruten toe. Zijn woorden waren een herinnering aan het verleden en een opwekking voor de toekomst,' een herinnering van wat het Duitsehe volk sinds de jaren 19141918 meemaakte, totdat de Führer met kracht aan den herbouw van Duitschland begon. Discipline, orde en ge meenschapszin groeiden sinds die dagen Duitschland kreeg weer een sterke weermacht en tevens ook de achting, waarop het recht heeft in de wereld. Een volksgemeenschap werd geschapen, die door niets" aan het wan kelen is te brengen. Het Duitsehe volk gelooft aan zijn kracht en aan zijn toekomst. Spr.'s opwekking gold de naaste toekomst. Engeland, dat den oorlog geprovoceerd heeft, heeft ge meend, de waarschuwing van den Führer in den wind te kunnen slaan. Thans zullen w(1 strijden tot de eindzege zal zijn behaald. De Führer heeft ons weer het geloof in Duitsch land gegeven en hij zal ons naar een glansrijke toekomst voeren. Met een driewerf Sieg Heil op den Führer eindigde spreker. Als besluit van de plechtigheid speelde de roarinekapel de nationale hymne. Het bewaren van oude materialen en afvalstoffen Ingevolge het bepaalde in het oude mate rialen- en afvalstoffenbesluit orp no. 1 is het een ieder verboden oude materialen en afval stoffen te vernietigen, weg te werpen of zoo te bewaren, dat hierdoor hun waarde als grondstoffen voor industrieele bewerking wordt verminderd of te niet gedaan. Zooals bekend is, zullen de afvallen worden verzameld en voor zoover mogelijk als grond stof voor dé industrie bruikbaar gemaakt. Daar het vérbod voor iedereen geldt, zoodat ziekenhuizen, klinieken en alle andere inrich tingen, waar patiënten een geneeskundige be handeling ondèfgaan, daaronder zijn begrepen, heeft-de directeur van het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen, met het oog op het besmettingsgevaar, dat aan het be waren van gebruikt verbandmateriaal is ver boden, bepaald, dat ten aanzien van deze afvallen het verbod niet zal worden toegepast. Plattelandsvrouwen Een centrale van organisaties Te Utrecht is ingesteld de centrale van boerinnen en andere plattelandsvrouwen organisaties. Deze centrale omvat den r.k. boerinnenbond van den N.C.B., van den L.L.TB. en den A.B.T.B., den Ned. bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen, den bond van christenboerinnen, boerendochters en andere plattelandsvrouwen en -meisjes. Het aantal leden bedraagt 43.000. Het doel van de centrale is elkanders werk te leeren kennen en samen te werken, waar de moge lijkheid daartoe bestaat. Mej. H. van Hoense- laer, inspectrice van den r.k. boerinnenbond te Tilburg, vervult voor een jaar de functie van voorzitster. Tot secretaresse werd me vrouw A. C. WiersmaRisselada, te Leeuwar den en tot 2e secretaresse mevrouw J. Slabbe- koornBuip te Kampen, gekozen. Het vorderen vat» eieren Geschiedt ook op de z.g. Blauwe WehrmacMa- bezugscheine". De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat op de zgn. „blauwe Wehrmachtsbezugscheine" in den vervolge, naast de levensmiddelen versch vleesch, versche vleeschwaren, boter, versche aardappelen en versche groenten, tevens eieren zullen worden gevorderd. Handelaren, die eieren hebben afgeleverd tegen blauwe Wehrmachtsbezpgscheine, dienen deze bescheiden voor hun herbevoorrading door te zenden aan de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen, „HOE KRIJG IK ZONDER ONGERIEF DE MEESTE WARMTE UIT MIJN BRANDSTOF" De Economische Voorlichtingsdienst deelt ons medé, dat de vraag naar het boekje „Hoe krijg ik zonder ongerief de meeste warmte uit mijn brandstof" dermate groot is, dat niet terstond aan alle aanvragen kan wordeil vol daan. Verwacht mag worden, dat begirt vol gende week de achterstand zal zijn ingehaald. Radioprogramma ZATERDAG NOVEMBER JAARSVELD, 414.4 m: VARA-Vltzendinr. 800 Nieuwsberichten ANP. gramofoonrnuziek. 10.00 VPRO: Moreenwijding 10.20 Voor arbeiders -in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonrnuziek. 12 45 Nieuws- en oeconomische berichten ANP, 1-00 Esmeralda en soliste en gramofoonrnuziek. 2 00 Letlerkundig overzicht. 2.15 VARA-orkest. 3.00 Tuinbouwhalfuurtje. 3.30 VARA-orkest. 4.10 Cause rie „Het Nederlandsche volkskarakter". 4.30 De Ramblers 5.00 Orgelspel en gramofoonrnuziek. 5.15 Vragen van den dag en beursberichten ANP. S.3o Esmeralda. 6.00 VARA-orkest. 6 45 Acttteele reportage of gramofoonrnuziek. 7.007.15 Nidtowt- berichten ANP sluiting. KOOTWIJK. 1875 m: NCRV-Citzendlng. 7.00 Be richten (Duitsch). 7.15 Gramofoonrnuziek. (7.30— 7 45 Berichten Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.00 Berichten (Duitsch). 9.15 Viool, piano en gramofoonrnuziek. 9.55 Gramofoon rnuziek. 10.45 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonrnuziek. 11.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Cypibaalsextet. 12.00 Berichten. .12.15 Cvmbaal- sextet. 12.30 Berichten lDuitsch). 12.45 Nieuws- en oeconomische berichten ANP. 100 Cymbaal- sextet. (1.30—1.45 Berichten Engelsch). 2.00 Be richten (Duitsch). 2.15 Gramofoonrnuziek. 2.30 Be richten (Engelsch). 2.45 Gramofoonrnuziek. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gramofoonrnuziek. 4.15 Spaarne-sextet "en gramofoonrnuziek: 5.00 Berich ten (Duitsch). 5.15 Vragen van den dag en beurs berichten ANP. 5.30 Spaarne-sextet en gramofoon rnuziek. 6.15 Gramofoonrnuziek. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Gramofoonrnuziek. 7.00—7.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. zaklantaarns, die In de avond- en vroege morgenuren licht geven op hun pad. De fabricatie van de kleine lampjes, een merkwaardig handwerk, geeft nu aan honderden jeugdige krachten arbeid (Foto s Pax-Holland) De was van den Rijn heelt de laaggelegen kaden te Arnhem onder water gezet (Foto Pax-Holland) tendmaking verkeers- discipline waren de kleinen uitgestapt om de eendjes te voeren. Toen het water ge vogeltje kwam aan zwemmen werd het tweejarige meisje zoo uit gelaten diat ze in vervoering pardoes m het water stapte. Hui'bje «tonÜ er beteuterd bij te kijken, maar toen het meisje wel erg angstig begon te kijken, ging hij moedig te water, greep de drenkelinge bij den arm en „mocht het genoegen smaken" haar nat en wel aan wal te brengen. Politicmannen als koopers van boter zonder bon Kort geleden hebben wij gemeld, dat uit een pakhuis in het westelijk stadsgedeelte alhier veertien vaten boter en zes kisten met blikken gecondenseerde melk waren gestolen. Het onderzoek wees uit, dat de dieven de opslagplaats, die in de Adrianastraat is ge legen, aan den achterkant via een brandgang zijn binnengekomen, dat de buit op een car rier is getransporteerd en het pakhuis aan de voorzijde werd verlaten, nadat de sloten waren geforceerd. De zoon van den gedupeerden eigenaar kreeg Zondagavond j.l. een aanbod om op clandestiene wijze en dus zonder bonnen een groote partij boter te koopen, alsmede eenige kisten gecondenseerde melk. Het vermoeden lag dus voor de hand, dat dit de partij was, die bij zijn vader was gestolen, zoodat de zoon en de vader zich dadelijk met de politie in verbinding stelden. Inspecteur C. Versloot besloot zelf als aspirant kooper op te treden, teneinde op die manier de gelegenheid te hebben de dieven en hun buit in handen te krijgen. Nadat de zoon aan de aanbieders had laten weten, dat hij wel een paar gegadigden wist, werd een afspraak gemaakt, waarna inspecteur Ver sloot zich met een jongeren collega naar de afgesproken plaats begaf. Zij ontmoetten daar, het was op een hoek van een straat, niet ver van het pakhuis waaruit de partij was ge stolen, een man, die zeide Joop te heeten. Deze Joop inviteerde de beide heeren mee te gaan naar een café in de buurt, teneinde rus tig te kunnen praten, want op straat, zoo zeide hij, is het me veel te link, daar je ieder oogenblik russen zou kunnen tegenkomen. In het café kwam de koop tot stand. Nadat pien het eens vfras geworden over den prijs, werd afgesproken, dat de koopers Maan dag met een vrachtauto naar een pakhuis zouden komen, om de boter en de blikken melk in ontvangst te nemen. Dat pakhuis was niet de plaats, waar het gestolene was ondergebracht, maar met carriers zouden de verkoopers de vaten en kisten er op Maandag heen brengen. De politie-inspecteurs zagen zich dus verplicht om voor een vrachtauto te zorgen en daarmede reden zij Maandag middag naar een café, waar de man Joop wachtte en hun het adres van het pakhuis mededeelde. Behalve de inspecteurs waren nog een paar rechercheurs aanwefig, waarvan er een als chauffeur fungeerde en de ander de rol had van helper bij het overladen. De vrachtauto reed het aangeduide pakhuis bin nen, de deuren gingen toe en daarna begon nen Joop en nog een paar mannen, die in het pakhuis waren, de kisten en de vaten op den auto te laden. Toen dit was geschied, zeide de verkooper: laten we dus nu maar afrekenen. Ja, ant woordden de politiemannen, nu komt de af rekening. En op dat moment keken de ver kooper en zijn helpers naar vier op hen ge richte revolvers. Het spel was uit, maar een van de mannen meende, dat er nog .een kans was om te ontsnappen, zoodat hij op een der rechercheurs toesprong om hem opzij te stompen en dan de beenen te nemen. De politieman moest van zijn sdhietwapen ge bruik maken, waarbij de man zoodanig werd gewond, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Nadat een auto van den G.G.D. den ge wonde had vervoerd, reed de vrachtauto met de gestolen boter en melk en met de arrestan ten naar het politiebureau in de Oostervant- straat. Het verdere onderzoek wees uit, dat de diefstal is gepleegd door den 37-jarigen H. A. v. L. en den 32-jarigen C. P. A. H. 235. Uit alle poorten en straten kwamen de bewoners toe lopen. Steeds meer vlaggen werden op de grote brand stapel gegooid en lustig knetterde het vuur. De kinderen kwamen aanrennen en juichten en dansten om het vuur. Ze waren allemaal blij en toch wist eigenlijk niemand wat er Ineens met den sultan gebeurd was. 236. Intussen waren de jongens beter aangekleed en de sultan nodigde hen uit eens door het - grote boograam" in zijn tuin te kijken. De sultan schrok van de wildernis. Maar wie kwamen daar aan? De boodschappers, die het land waren ingezonden om knappe dokters of medicijnen te zoeken, kwamen beladen met pakken en dozen terug. In allerijl werden de goederen van de laaggelegen kaden te Arnhem weggebracht toen de stijging van de rivier de omgeving blank zette (Foto Pax-Holland) N. P. meldt: Jmmissaris-generaal voor openbare 0 i, de hoogere SS- en politieleider bij icommissaris voor het bezette Neder - gebied acht zich verplicht in het den automobilisten en den wiel- gmaals met de meeste klem de nood- Lid van naleving van de uitgevaar- rkeers- en verduisteringsbepalingen oog te brengen. de autorijder als de wielrijder moet lals iedere deelnemer aan het open- verkeer, zoo gedragen, dat het ver in gevaar kan worden gebracht. Zij bh zoo gedragen, dat niemand anders dt of meer hinder of overlast onder- de omstandigheden vereischen. Iers moeten steeds de uiterste rech- tan den rijweg houden. Zij mogen 7p hoogste met tweeën naast elkaar aar het inhalen is slechts aan één tegelijk geoorloofd. Voortdurend ander voertuig te rijden, in het bij ast een tram, en ook het hangen uigen is verboden. Fietsers, die van villen veranderen of hun richting üden, moeten dit den anderen weg- 'a k tijdig en duidelijk doen blijken. luitsteken van de hand ontheft den l niet van den plicht tot voorzichtig- S| slotté móeten fietsers voorhanden Hoorlijken staat verkeerende fiets- |0 -werkelijk gebruiken. autorijder zijn bij de verordening CVobl. pag. 236) 'de 'toegelaten imsnelheden nauwkeurig voorge- IU n. Zij bedragen binnen de be- kommen voor alle soorten auto's >er uur. Buiten de bebouwde kom- mede op speciale autowegen is de imsnelheid voor personenauto's, ja t inbegrip van den chauffeur ten acht personen mogen vervoeren motorrijwielen met of zonder zij- km per uur, terwijl andere auto's een snelheid van 60 km per uur hebben. cs deze duidelijke bepalingen moet eds.nog opmerken, dat veel auto- zich aan een waanzinnig voort- chuldig maken. Daartegen zal «ekomst met de scherpste straffen iemaatregelen worden opgetreden. verduistering van auto's en rijwie- ^^■omtrerit in de verordening nr. 34 131) nauwkeurige bepalingen zijn HigH, laat veelal nog te wenschen. 6t onvoldoende verduisteren van n is het natuurlijk ook verboden |C|*i en rijwielen geheel zonder ver- an het verkeer te doen deelnemen of nqjweg of op het trottoir te parkeeren. bepalingen hebben natuurlijk een rRO|jd noodig gehad om burgerrecht te K F ir Daar werd tot nu toe ook door de Tcening mede gehouden. Van nu af Loeten deze voorschriften aan een end zijn en door ieder nauwgezet in "5en genomen. De politieele en justi- hebben dan ook instructie van nu af aan met de strengste en de scherpste politiemaatregelen 1 ieder op te treden, die meent deze ippjltten te kunnen veronachtzamen. In jnst kan daarom degene, die de uit- V°b sde ver^eers" en verduisteringsvoor- P £jieniet of niet voldoende in acht neemt, tegemoetkoming noch op genade van __Jer justitie en politie rekenen. ■M^edere autorijder en wielrijder deze jnmaning ter harte nemen. diensttijd zijn post verlaten. De heer Loosman is de Urker kleederdracht trouw gebleven (Foto Pax-Holland)

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5