m ZEEVAARTSCHOOL OELFZIJL INTERNAAT„ABEL TASMAN" ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940 De Italianen berc:":en het gebied van Janina Geringe vooruitzichten op Engelsche hulp Naar de Corriere della Sera meldt, hebben de Italiaansche voorhoeden het gebied van Janina in Griekenland bereikt. De stad en omstreken zijn uitsluitend door Albaniërs bewoond en het geheele leven is georiënteerd op de Albaansche haven Porto Edda. De grensplaats Rakavya is herdoopt in Borgo Tellini. De Romeinsche bladen wijzen erop, dat er van een,actieve Engelsche hulp niet veel te bemerken valt Na den vijfden dag van het conflict hebben alle Italiaansche colonnes de Kalamas-rivier reeds overschreden of be- bij hun opmarsch in Epirus dat er geen wegen in dit gebied waren, waardoor zij genood zaakt waren op te trekken langs overstroomde paden als gevolg van de recente regenbuien. De Italianen zijn druk bezig met den aanleg van wegen en herstel van bruggen teneinde een weg te banen voor de gemotoriseerde colonnes. Niettemin verleenen de gepantserde wagens reeds veel steun bij den opmarsch der infanterie, hoewel zij zich een weg moeten banen door water, modder en moerassen.-Tot het bezette gebied behoort de streek van Fi- lati met 79 dorpen en 35,000 inwoners. Een der colonnes rukt smfl op naar Janina. In verscheidene bezette streken van Epirus keert de bevolking, die door de Grieken gedwongen was te vertrekken, terug. Zij heeft onmiddel lijk hulp gekregen van de steunorganisatie reikt De Popoio di Roma meldt,, dat het Grieksche leger, dat aan de „Metaxas-linie" meent te kunnen standhouden, voor de op rukkende Italiaansche troepen terugtrekt. De bouw van deze linie bewijst overigens, dat men te Athene nauwkeurig wist, dat de poli tiek van voortdurende provocaties tegenover Italië en van bondgenootschap met Engeland tot een gewapend conflict met Italië moest leiden; Een bewijs voor de Grieksche mede plichtigheid met Engeland heeft zoo juist ook Lord Chatfield, de vroegere eerste Lord der Britsche admiraliteit, gebracht, die openlijk toegeeft, dat Griekenland belangrijke dien sten heeft verleend aan de Britsche strijd krachten. Wat de Britsche hulp aan Grieken land betreft, heeft Lord Chatfield zich moeten beperken tot de weinig hoopgevende bewe ring, dat de Britsohe vloot en luchtmacht zioh in de Middellandsche Zee in een te moei lijke positie bevinden om den oorlog naar de Italiaansche kust over te brengen. (D.N.B.) Griekenland van Koritza uit ook in Zuidelijke richting binnengedrongen United Press meldt uit Ochrido (aan het Zuidelijkste deel van de Albaansch- Zuid-Slavische grens): Berichten, welke van het Grieksche front hier binnenkomen, melden dat de Italianen nog slechts 27 km van Janina verwijderd zijn. De opmarsch duurt voort hoewel de Grieksche troepen hevigen tegenstand .bieden. In den loop van den nacht op Vrijdag hebben de Italianen langs den straatweg naar Janina een terreinwinst van ongeveer 23 km geboekt. Tegelijkertijd hebben Italiaansche een heden in den vroegen morgen de Alba- neesch-Grieksche grens bij het dorp Vodohowa, ten Zuiden van Korea (Koritxa) overschreden. Zij zouden daar 3 km op Grlaksch gebied zijn doorgedron gen en het dorp Karelista hebben bezet. In. den Noordelijken sector van het front zouden Italiaansche troepen Donder dagmiddag 2!£ km op den weg naar Salo- niki opgerukt zijn. Deze opmarsch sou echter door het vuur der Grieksche artil lerie zijn gestuit. Naar hier verklaard wordt, zouden daarbij 49 Italianen, waar onder één officier en twee onder-officie ren in Grieksche krijgzgevangenschap ge raakt zijn. Laag-hangende wolken en een zware regenval, zoo meldt United Press uit Athene, hebben Vrijdag de activiteit in de lucht vrijwel onmogelijk gemaakt. Een enkel Italiaansch vliegtuig, dat een aan val op de eenige brug wilde doen, welke den Peloponnesus met Attica verbindt, werd door twee Grieksche jagers ver dreven. Het verlaten der hoofdstad is moeilijk gemaakt, daar de politie elk voertuig aan houdt. De correspondent van de United Press bericht uit Piraeus: In een oude taxi, welke de eenige voor tocht naar de haven te vinden was, ben ik hier Vrijdagmorgen juist bij het tweede luchtalarm aangekomen. Toen de bommen ontploften werden de Jiier in houten barak ken ondergebrachte vluchtelingen uit Klein- Azië door een wilde paniek bevangen. Dui zenden zochten wanhopig dekking. Spoedig was de diep-blauwe hemel boven Salamis bedekt met kleine wolkjes van dc ontplof fende granaten van het afweergeschut. Toen eenige bommen in het water vielen, stegen geweldige waterfonteinen omhoog. Terwijl h:t luchtdoelgeschut nog vuurde staken tal rijke kleine roeibootjes in zee om de visch te bergen, die in grooten getale aa oppervlakte dreef. Na een pauze va minuten werd het derde alarm gegeven, waarbij spoedig bleek, dat het een vergissing betrof. Een Grieksche jager was voor een vijandelijke bommenwerper gehouden. Uit de richting Tatoi hoorde men doffe ontplof fingen. hetgeen erop wees, dat dit vliegveld wederom het doel van een luchtaanval was. Epirus, een oorlogst^neel zonder wegen Een bijzondere correspondent van Stefan] aan het Grieksche front meldt: Tot hun verbazing ontdekten de Italianen der Albaneesche fascistische partij. Deze be volking toont zich zeer verheugd over het bevrijdende en weldadige optreden der fas cistische strijdkrachten. De Britsche stafchef in het Naburige Oosten bij Inönii Gaat hij naar Griekenland? Generaal-majoor Smith, de chef van den generalen staf van het Britsche leger in het naburige Oosten, is Vrijdag door den Turk- schen president ontvangen. Vandaag wordt hij te Stamboel verwacht. Men spreekt van een mogelijk bezoek aan Griekenland, Zweedsch oordeel voor de mogelijkheid van sfeun aan Griekenland In Zweedsche kringen, aldus het A.N.P. uit Stockholm, is men van meening, dat Grieken land waarschijnlijk door de Engelschen èn door de Turken in den steek zal worden ge laten en alleen moet vechten. Men twijfelt er niet aan of Engeland zal een hulpactie organiseeren, doch men gelooft, dat deze niet groot genoeg zal zijn om den uitslag van den strijd in beslissende mate te influenceeren. Volgens deze kringen zou de Royal Air Force den Grieken slechts in beperkte mate steun kunnen verleenen Men redeneert hier zoo, dat, wanneer de Engelschen van hun steun punten in Egypte uit zouden optreden, de Italianen uit deze verzwakking van de Brit sche verdediging voordeel zouden trekken en tot groote luchtaanvallen op Alexandrië en andere belangrijke plaatsen zouden overgaan. Ook ten aanzien van de mogelijkheid, dat Engeland sterke formaties troepen in Grie kenland aan land zou kunnen zetten staat men zeer sceptisch. Men meent, dat Engeland zich maar al te goed den afloop van den veldtocht in Noorwegen herinnert en er de grootste waarde aan hecht een tweede Namsos te ver mijden. Duitschland is steeds In staat van Roemenië uit over Bulgarije zoo noodig de ver binding te land tusschen Turkije en Grieken land te verbreken en troepentransporten over de Egeïsche ?ee zijn wegens de nabij heid van Italiaansche steunpunten op den Dodecanesus, waarin duikbooten en vliegtui gen gereed liggen om terstond op te treden, buitengewoon gevaarlijk. Ook twijfelt men aan Turksche Interventie daar het sturen van troepen zoowel te land als ter zee met groot risico verbonden is. Men wijst erop, dat Griekenland zich in precies "denzelfden toestaod bevindt als Noor wegen in April. De eischen, die Italië in Athene gesteld heeft, zijn bijna gelijk aan die, welke de Duitsche gezant Brauer op den och tend van 9 April overhandigd heeft aan de regeering Nygaardsvold. Ook in Griekenland werd evenals in Noorwegen met de ondersteu ning en rugdekking door de Engelsche vloot gerekend en ook de houding van de nabuur landen, die tusschen dert wensch naar onder steuning en de vrees voor onafzienbare ge volgen zweefden en dus niet terstond tot een volkomen duidelijke houding konden geraken, is gelijk aan die van de naburen van Noor wegen. GEHEIME BOMBARDEER INRICHTINGEN VAN AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN AAN ENGELAND GELEVERD? United Press meldt uit Washington: Stimson, de minister van oorlog, weigerde de berichten over een toestemming van het oorlogsdepartement voor de uitlevering van de geheime bombardeer-inrichtingen van de Amerikaansche legervliegtuigen aan Enge land te bevestigen of te ontkennen. Hü grond de dit op het feit, dat «hij de betreffende acte niet voor zich had. Ook de onderstaats-secretaris van het de partement verklaarde slechts: „ik weet er niets van". Dergelijke nietszeggende inlich tingen werden eveneens verstrekt door het departement van financiën, door de defensie commissie en door de Engelsche wapen-aan- koopcommissig. LUCHTAANVALLEN BOVEN ENGELAND Het opperbevel van de Duitsche weermachi maakte gisteren bekend: Het bijzonder ongunstige weder was giste ren voor de Engelschen aanleiding hun be drijvigheid in de lucht geheel te staken. Het Duitsche luchtwapen daarentegen zette zijn aanvallen op Londen en andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid-, Midden- en West-Engeland voort. In het Zuidwestelijke deel van Londen waren als gevolg van bomaanvallen op een spoorlijn en een groot fabrieksgebouw branden waar te nemen. Bij Birmingham en aan den Zuidelijken rand van Bristol zijn belangrijke wapen fabrieken met succes met. bommen bestookt. Bij den aanval op een munitie-opslagplaats ten Westen van Londen vlogen verscheidene munitie-depóts in de lucht. Een trein ont spoorde. Bij andere aanvallen op Britsche vliegvel den konden voltreffers in hangars, gebouwen en schuilplaatsen worden waargenomen. Een aantal op den beganen grond staande vlieg tuigen werd in een duikvlucht met machine geweervuur bestookt en beschadigd. In de wateren ten westen van Ierland ls een Britsch transportschip van ongeveer 6000 ton door bomtreffers tot zinken gebracht. Aan de zuidoostkust van Engeland dreven gevechtsvliegers een konvooi uiteen. Ze plaatsten verscheidene voltreffers en troffen een schip zoo hevig, dat het met slagzy bleef liggen. Voor de Westkust van Noorwegen werd een vijandelijk vliegtuig van het type Lockheed- Hudson in luchtgevechten neergehaald. Een ander toestel werd door een mijnenveger neergeschoten. Duitsche vliegtuigen zijn niet verloren gegaan Succesrijke actie van een Heinkel 111 Gistermorgen, zoo meldt het D.N.B., heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig in de buurt van Great Yarmouth een sterk beveiligd Britsch konvooi met bijzonder succes aangevallen. Twintig torpedobootjagers en een aantal duik booten escorteerden de vrachtschepen, die een blijkbaar voor Engeland zeer waardevolle lading meebrachten. Het Duitsche vliegtuig maakte handig ge bruik van de weersomstandigheden en slaagde er zoo in het konvooi bij verrassing te nade ren. In een stoutmoedigen duikaanval en on danks het afweer vuur van alle oorlogs- en koopvaardijschepen bestookte de bemanning van het Duitsche gevechtsvliegtuig het eene schip na het andere met bommen. Bijna twin tig treffers in het Duitsche toestel bewijzen de kracht van het vijandelijk afweervuur. Deze treffers konden evenwel geen afbreuk doen aan de luchtvaardigheid van de Hein kel 111. Het eerste doel van de Duitsche vliegers was een torpedobootjager. Acht bommen vielen op het dek, waarover even later de golven spoelden. Groote brokstukken vlogen door de lucht. Het oorlogsschip bleef liggen en kreeg steeds meer slagzij. Daarop vielen de bommen op een grooten koopvaarder, die eveneens door acht bommen midscheeps ge troffen werd en in brand vloog. Een vuur zuil van omstreeks 150 m was het van verre zichtbare teeken van dezen succesrijken bom aanval. Twee andere koopvaardijschepen kregen voltreffers. Bij haar vertrek kon de zegevierende Duit sche vliegtuigbemanning zien hoe de rest van het volkomen uiteengejaagde konvooi trachtte zich in de richting van de kust in veiligheid te stellen. Negen schepen uit een ander konvooi tot zinken gebracht Naar het D.N.B. verneemt, is gister een tweede groot succes behaald door Duitsche stuka's, die voor de Zuid-Oostkust van Engeland, bij Sheerness, een Britsch konvooi hebben uiteengeslagen. Negen schepen met een gezamenlijken inhoud van 27,000 ton, werden tot zinken ge bracht, drie schepen van 6000 ton. waar onder een lichte kruiser, door recht- sireeksche treffers zwaar beschadigd. Verkiezingsrede van Roosevelt Voor een vrij Amerika President Roosevelt heeft te Brooklyn een verkiezingsrede gehouden waarin hij de repu- blikeinsche partij de vertegenwoordigster van een „onheilige alliantie" noemde, die naar de dictatuur streefde. Roosevelt daarentegen strijdt voor een vrij Amerika met gelijke rechten voor allen. Tenslotte betoogde hij, dat hij het Amerikaansche volk buiten vreemde oorlogen wil houden en het tevens verre wil houden van ongewone opvattingen over regeeringsvormen. (D.N.B.) Het doel van von Papen's reis naar Berlijn In goed ingelichte kringen te Stamboel wordt volgens United Press ontkend dat de reis van den Duitschen ambassadeur von Papen naar Berlijn verband houdt met te verwachten acties van de mogendheden der spil tegen Turkije. Men beroept zich erop, dat de ambassadeur dikwijls aan vrien den gezegd heeft, het als zijn voornaamste taak te bescnouwen Turkije buiten den oor log te houden en dat von Papen ter gelegen heid van den Turkschen onafhankelijkheids dag hartelijke woorden van gelukwensch aan staatspresident Inönü en minister-president Saydam heeft gericht, waarin hij uitdrukking gaf aan de hoop, dat Turkije niet in den oor log gewikkeld zal worden. Thailand en Fransch-Indo-China United Press meldt uit Bangkok: Naar verluidt zou de Fransche gezant te Bangkok, Lépissier, door de regeering te Vichy zijn teruggeroepen en vervangen door den vroegeren gezant Alexandre Men zegi, dat Lépissier de Fransche regeering had aan geraden de eischen van Thailand in te willi gen. Officieel wordt bekend gemaakt, dat het aan schepen van Thailand verboden is Indo- Chineesche havens aan te loopen, Uitzonde ringen worden slechts op grond van een bij zondere toestemming toegelaten. Voorts wordt bekend gemaakt, dat de vroe gere opperbevelhebber in Indo-Chlna, gene raal Martin, een uitnoodiging van den minis ter-president om op zijn terugreis naar Frankrijk Bangkok te bezoeken heeft aange- Te Vichy is echter, naar het D.N.B. meldt, medegedeeld, dat een bevestiging van de uit- noodiging aan generaal Martin niet beschik baar is. Men acht een dergelijke uitnoodiglng zelfs onwaarschijnlijk, daar de betrekkingen tussehen Thailand on Frankrijk als gevolg van Thailand's territoriale eischen opnieuw slechter zijn geworden- Daarbij komt, dat zoo wel in Thailand als aan de andere zijde van de grens troeven zijn saamgetrokken. i Opleiding tot Stuurmansleerling Tool. A-afd.. M.U.L.O. Ai 2 Jar. H.B.S. Toel. B-afd.: M.U.L.O. Bi 3 jar. H.B.S VRAAGT PROSPECTUS S.S. Standarte Westland voor Nederlandera en Vlamingen De Erganzungsstelle Nordwest (Den Haag, Koninginnegracht 60) verzoekt ons een en ander te vermelden omtrent de aanmelding van jongelui voor opneming in de S.S. Stan- darte Westland. Deze standaard bestaat geheel uit Neder landers en Vlamingen. Hij heeft zijn zetel te Munchen. Het doel van deze S.S., zoo lezen wij, is, dat de beide Germaansche volkeren elkaar leeren begrijpen en leeren kennen, opdat daaruit op den duur een nauwere sa menwerking op elk gebied kan voortvloeien. Voor plaatsing als vrijwilliger komen in aanmerking: ongehuwde Nederlanders in den leeftijd van 17 tot 25 jaar, die lichamelijk zoo wel als geestelijk goed ontwikkeld zijn- De vrijwilliger kan zich verbinden voor een diensttijd van een half jaar, twee jaar of vier jaar. Kiest hy het eerste, dan wordt hij na afloop van den diensttijd ontslagen en kan hij zijn oorspronkelijk beroep weer opvatten. Teekent hij voor twee jaar, dan krijgt hij naast zijn Nederlandsche nationaliteit het Duitsc-he burgerrecht, zonder dat daardoor echter zajn Nederlanderschap verloren gaat. En tenslotte krijgen zij, die een diensttijd van vier jaar volbrengen en daarvoor animo heb ben, een boerderij met 25 30 hectaren vruchtbaren grond toegewezen. Gaat hun streven in een andere richting, dan staat voor hen plaatsing bij de politie of by een burger lijken dienst open. Echter geldt voor alle gevallen en dit is van belang met het oog op vrees voor werkloosheid dat de vrijwilliger na het volbrengen van zyn diensttijd bij het opnemen van een beroep wordt ondersteund. Dit zUn in het kort de voorwoarden voor de deelne ming. Wat de opleiding betreft naast het be hoorlijk leeren excerceeren is de hoofdschotel sport. Sport in alle mogelijke vormen: zwem men, hardloopen, motorryden, om maar iets te noemen. Daarenboven enkele malen per week lessen, die ten doel hebben, den jongens den achtergrond van de wereldgebeurtenis sen te leeren kennen. Als ontspanning gaan ze eenmaal per week de stad bezichtigen en brengen dan den verderen tyd door met het bezoeken van een bioscoop of andere ver makelijkheid. De dienst is overigens zwaar en het parool luidt dan ook vroeg opstaan en vroeg naar bed. Opvoeding in den geest van de S.S. be- teekent het vormen van een hechte gemeen schap met zyn kameraden. Doen en laten worden niet bepaald door eigen wenschen, maar door het belang van de gemeenschap. Deze gemeenschap eischtonvoorwaardeiyke gehoorzaamheid aan den meerdere, eerbiedi ging van het bezit van den kameraad, eerbied voor de overtuiging van den kameraad, wederzijdsche hulpvaardigheid onder alle omstandigheden, eerlijkheid tegenover meer deren en kameraden, verdediging van de eer van den enkeling en van de eer der gemeen schap, trouw en betrouwbaarheid in elk op zicht. Van wat 'er in het vaderland gebeurt, wor den de jongens op de hoogte gehouden. Ver scheidene Nederlandsohe bladen staan hun daartoe ter beschikking. Er is ook zorg voor gedragen, dat de correspondentie met Neder land, via de veldpost, zoo weinig mogelyk vertraging ondervindt en het briefverkeer is dan ook vry levendig. Inönü: Turkije blijft niet-oorlogvoerend Turkije tot de normale vriendschap met Moskou teruggekeerd United Press meldt uit Ankara: In een rede voor het Turksche parle ment verklaarde president Inönü dat Turkije het stadium van niet-oorlog- voering verder denkt te handhaven. Inönü zeide: „De nieuwe ontwikkeling en de uitbreiding van den oorlog ver langen onze uiterste opmerkzaamheid. Onze buurman en vriend Griekenland, welks gebied in een zone ligt, waar van de veiligheid en onschendbaarheid ook voor ons van de grootste beteeke- nis is, ziet zich ongelukkigerwijs ge dwongen in een oorlog te treden. Te zamen met onzen bondgenoot Groot- Britannië zullen wy van nu af aan zoo zorgvuldig mogelijk den zich ontwik kelenden toestand gadeslaan." Over de betrekkingen van Turkije met de Sowjet-unie verklaarde de pre sident: „Onze betrekkingen tot de Sowjet-iinie die reeds een 20-jarig ver léden hebben, zijn na vele moeilijk heden, waarvoor men geen van beide partijen verantwoordelijk kan stellen, thans tot de normale vriendschap te ruggekeerd. Dit is een omstandigheid, welke ik met bevrediging vaststel. Te midden der wisselende voorvallen, waaraan de wereld is onderworpen, beteekenen de Russisch-Turkische be trekkingen veel. Onze beide landen moeten zich steeds en onafhankelijk van vele andere in vloeden voor het voortbestaan van dit feit inzetten. Wy zijn ervan overtuigd dat, in dit licht gezien, deze politiek vruchten zal dragen voor beide par tyen. Onze instelling als een niet- oorlogvoerend land behoeft volstrekt niet als een hindernis te gelden voor alle andere staten, die denzelfden goe den wil toönen. Dit maakt het den oorlogvoerenden zonder uitzondering onmogelijk ons gebied, onze zeeën en onze hemel voor oorlogshandelingen te gebruiken. Onze houding zal ook in de toekomst een dergelijk misbruik met iekerheid onmogelijk maken, zoolang wy zelf niet in den oorlog verwikkelt ijn." Over het pact met Engeland zeide nnönü: „Op een tydstip, dat Engeland ■en heldhaftigen stryd voert om zyn oestaan, beschouw ik het als mijn olicht, bekend te maken, dat de ban den van het verbond die ons vereenen sterk en niét te verbreken zijn." De rede van den president duurde drie kwartiet. Binnenlandsch Nieuws DE ONDERHANDELINGEN TE BATAVIA „Ned. Indië zal gedwongen zijn Hen handel op Japan te heroriënteeren" Domei meldt uit Tokio: By zyn aankomst heeft de minister van handel en ny verheid, Kobajasji, een ver klaring afgelegd, waarin hy uitdrukking gaf aan zijn vertrouwen in het succes van de besprekingen te Batavia, waar hy de leiding had over de Japansche delegatie. Hy legde er den nadruk op, dat de be- langen van Japan en die van Neder- landsch-Indië „in laatste instantie samen vallen". De minister arriveerde gisteren om 16 u. 55 te Kobé aan boord van het ss. Nisjiran Maroe. Hij komt een tusschentydsch rapport uit brengen en de plechtigheden van het 26ste eeuwfeest bijwonen. Aan het station te Tokio werd Kobajasji verwelkomd door den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, en andere leden van het kabinet. In de verklaring, die hy na zijn aankomst aflegde, zeide Kobajasji, dat de Japansch Nederlandsche onderhandelingen over petro leum, die het eerst ter hand zyn genomen, nog de besprekingen over den algemeenen handel werden geëntameerd, „nog niet tot een conclusie hebben geleid". Spr. wees er op, dat Nederlandseh-Indië staat voor moeilijkheden In den afzet van de 8 mlllioen ton olie, die per jaar worden geproduceerd, aangezien er gebrek is aan schepen voor het transport naar de markten van Britsch-Indië, de Straits Sett lements en Australië, terwyl de algemeene handel met Europa stilligt. Nederlandsch- Indië, aldus Kobajasji, „zal gedwongen zyn om zijn handel op Japan te her-oriënteeren". Spr. was er nog niet zeker van of hy al dan niet naar Batavia zou terugkeeren. Hij voegde hieraan toe, dat hierover een besluit zal worden genomen na zijn ontmoeting met den premier, prins Konoje. Kobajasji gaf als zyn meening te kennen, dat het succes van de besprekingen te Batavia afhankeUjk is van wederzijdsch juist begrip. Hij sprak echter zyn bewondering uit voor de vasthoudendheid der Nederlandsche delegatie. In dit verband herinnerde de minister er aan, dat de EngelschNederlandsche onderhande lingen, die in 1936 waren begonnen, 250 zit tingen noodig hadden gehad, verdeeld over een periode van verscheidene jaren, voordat succes behaald was. De minister eindigde zijn verklaringen met loftuitingen voor de groote wegen en de ge bouwen op Java, die, zoo zeide hij, beter zijn dan die in Japan. „Ik stond ook verbaasd over de lengte van de menschen. Mijn eigen ge stalte kan zelfs niet vergeleken worden met die van een kind daar", zoo merkte hij op. Maximum-prijzen voor eieren Een indeeling in klassen Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt het volgende mede: Door het prijsverldop van de laatste weken zijn de groothandelsprijzen voor eieren in die mate gestegen, dat er voor den detailhandel van eenige winst bijkans geen sprake meer was. Ten einde thans te komen tot redelijker verhoudingen tusschen de groothandels- en detailprijzen zijn met ingang van heden de volgende maximumpryzen voor producenten, grossiers en detaillisten vastgesteld. Voor producenten bedraagt de maximum prijs 1.05 per kg. Voor zoover de eieren per stuk worden verhandeld moet een overeen komstige" prijs per stuk worden berekend. Voor het verhandelen van de eieren door den grossier zUn de eieren in verschillende klassen Ingedeeld. In de officleele publicatie zijn deze klassen met vermelding van de ma ximum-prijzen welke de grossier aan den kleinhandel mag berekenen, bekend gemaakt. De daarin genoemde grossierspryzen gelden tevens voor zoover producenten met machti ging van de centrale eieren rechtstreeks aan consumenten verkoopen. De maximum-prijzen waarvoor de winke lier eieren mag verkoopen aan den consument zijn thans als volgt vastgesteld: A. Versche eieren: Klasse 18 cent per stuk Klasse 27)4 Klasse 37 Klasse 46% Klasse 56 Klasse 65% B. Kalkeieren 5V4 Ten einde het publiek in staat te stellen te zien tot welke klasse de eieren behooren, en welke prys derhalve door den winkelier of handelaar mag worden berekend, zullen de eieren binnenkort met een der nummers I tot 6, overeenkomende met bovenstaande klasse, worden voorzien. Slachtoffers van de duisternis Vrydagavond is te Zwartsluis de 69-jarige A. Brouwer tengevolge van de duisternis over een hekje gestruikeld. Hy is aan zyn wonden overleden. Donderdagavond is de 36-jarige mej. G. van Nus, afkomstig uit Bolsward, dienstbode in hotel Poelman te Sneek, door de duisternis misleid op de Harinxmakade met haar fiets te water geraakt en verdronken. Gisteren is het lyk door de politie opgehaald. Gistermorgen om ongeveer zeven uur ver liet de 83-jarige A. J. P. zyn woning aan de van Ravesteynstraat in Den Haag Vermoe delijk is hij tengevolge van de duisternis in het water van de Dunne Bier. Je geloo- pen. Tegen acht uur zagen voorbijgangers een lijk drijven, dat op het droge werd ge bracht, waarna het kon worden geïdentifi- f-eeri '>et M°UJ WEDEROM ENGEI BOMMEN OP ONS Te Amsterdam 24 doode elders vele slachtof Het A.N.P. meldt: Gisteravond laat hebben Engel wederom een aanval gedaan op waarby nogmaals het Wühelmin: mikpunt was. Het ziekenhuis kwam er dez. zoo goed af als bij den vorigen werd zwaar beschadigd en daa verscheidene personen om het k de nabij liggende s-traten is de groot. In totaal iyn in de stad by dezen luchtaaival 24 doode- en 38 licht gewonden te betreurt Ook in andere plaatsen van het Engelsche bommea dooden geëist zyn buiten Amsterdam nog ze acht zwaar en ongeveer dertig lid te vermelden. Qigeveer tien zwaar beschadigd Administratief recht bevoegdheden van dc Uitgeoefend door cie secretarissen-generaa De naar Nederlandsch r Koning toegekende, en sedert 18bt jl. door den Rijkscommissari fende bevoegdheid, rechtsvoors/! ten enz. van andere organen, bij meenten, te bekrachtigen (c q. aan zyn goedkeuring te hech wel machtiging hiertoe te v op te .schorten of te vemie blijkens een verordening vai 31 11 ber tot nader order door de pecrev^J sen-generaal van de betrokk tementen worden uitgeoefend. De Rijkscommissaris beh voor, deze bevoegdheid in voi k geval zelf uit te oefenen of hï ar onder hem ressorteerende Du.:se? andere dan de bovenbedoelt;.: 1 landsche overheidsinstanties bureaux over te dragen- Vergodcring A.R. Prop. C. A.RJ.A. Besluit tot samenwerki ag in het Gebouw voor Kunsten schappen te Utrecht hebben f de A. R. Prop. clubs als de Anti R renactie vergaderd. De eerste leiding van dien heer A. W.iri. Hazerswoude, de tweede onder d: W. G. Scholten te Utrecht. In de beide openingswoorden gevallenen voor het Vaderland h wyl de vergaderden zich van 1 sen verhieven. Er werden verschillende hl zaken afgehandeld, o.a. de goed de jaarverslagen der beide organ Een voorstel om te komen 1 nauwe samenwerking tusschen b sati^s werd in bespreking gebrai-h: toegelichit door Mr. J. O. de W R. Gosker. Nadat eenige i. vragen waren gesteld, volgde aar me het voorstel. Bij de A.R.P.C. werden in de c- van uitvoering van het Verband 2 heeren C. B. v. d. W a 1 te 's He: D. Huygen te Amersfoort :n D a v i d s e te Goes. Bij de A.R.J.A. werden gekoz aji J. J. Boot te Silvolde als v Ds. E. J. B e e n s te Hedel als be< Van eenige aftredende bestuur. i 1 hartelyk afscheid genomen. In de gezamenlijke middagsame in Tivoli gehouden werd, nam n van den heer R. A. den Oud. door een droeve familieomstanc g hinderd was. Beursov WILLIGE MARKT Koersstijging over de gehe !c Young zwak De effeotenbeurs v willig gestemd, zonder dat dit e een uitgebreiden handel leidde. In liepen de koersen op, doordat de v.-.i trekkelijk weinig aanbod ontn Duitsche fondsen waren tengevolj verruiming van het N e d e r 1 1 Duitsche betalingsve^koeile] gestemd. De nieuwe bepalingen vo: het ware een zweepslag voor de uitzondering maakten met ca. 343. obligaties Young welke niet onder i regeling vallen. d' Op de markt voor binnenlandse trieelen bewogen aandeelen Aku zi1 op het peü van gisteren met nc welke ca. 124 waren, nadat ook van 127 was voorgekomen. Unilev. omstreeks 135 en aandeelen Philii tot 204)4 a 207 oploopen. By de cultuurfondsen toond F opmerkelijke stijging. Na op oms: te zijn geopend steeg de noteerin welk niveau echter niet geheel ge: bleef. Nisu's liepen tot 252 omhoc Van de rubberaandeelen was A Rubber hooger op 247; aandeelen waren betrekkelijk minder verand entegen waren Ver. Indische Cult nemingen wat beter met een koers Tabaksaand^elen waren over het vast gestemd. Zoo noteerde Deli Mij. 239, Deli Batavia 180, en Senem streeks 190. Naast die van H-V.A. trok de stij Olies de aandacht. De opening k 257)4, waarna het fonds steeg to zelfs 274. Willig waren ook scheepvaarts met een noteering van 157 voor Scheepvaart Unie, 129 voor Rottei Lloyd, 105)4 h 106 voor Holland-Amei 146 voor Booten en 133)4 voor Jap De Amerikaansche afdeeling heeft veel aangetrokken van de onreg stemming in Wall Street. De koersen hier veelal hooger, welke tendenz ecl standhield, zoodat het slot in de bu 1 het vorige peü kwam. U. S. Steel onde c belangstelling en kwam boven de 70, 0 wel op ca. 69te eindigen. Bethlehe sloten op 84 en Republic Steel op 24 Ook de koperfondsen toonden uit weinig wijziging. Anaconda was 2734, eott 363*. Op de beleggingsmarkt, welke zet was, waren staatsfondsen vrijwel prijs] met een koers van 86A voor de ge= leening 1938 en met 9534 voor de 4 pet. - zonder belastingfacüiteit. ïmlonjsati* SS tot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2