AKKERTJESJtim, „Nare dagen" VRIJDAG 1 NOVEMBER 1940 PAG. 2 y /Terugtrekkende bewegingen van de Grieksche troepen in den Epirus" De Italiaansche troepen hebben de Kalamas in Epirus bereikt Het Italiaansche hoofdkwartier maakt bekend: Onze troepen zetten hun opmarsch in den Epirus (Griekenland) voort en be reikten op verschillende punten de rivier de Kalamas. De ongunstige weèrsomstan- digheden en het oponthoud, veroorzaakt door den terugtrekkenden vijand, vertraag den de beweging van onze troepen niet In weerwil van het slechte weder en van het hevige vijandelijke afweergeschut bombardeerde onze luchtmacht de haven van Patras, waarbij vijandelijke schepen, die met troepen geladen waren, getroffen werden. Voorts bombardeerde onze lucht macht de basis van .Lepanto, Grieksche troepenbarakken aan den pas van Met- zovon alsmede belangrijke installaties en knooppunten van wegen in het dal van de Kalamas. Een vijandelijk vliegtuig werd door onze jagers aangevallen en omlaag geschoten. Een van onze toestel len is niet teruggekeerd. In Oost-Afrika werd een aanval van .een gemechaniseerde vijandelijke afdeeling ter hoogte van Gadoerra (grens van Kenja) met verhezen voor den vijand afgeslagen. AaD onze zijde werden geen verliezen geleden. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Boena, Massoea, Loeg-Ferrandi, Keren en Herbera, waarbij in totaal vijf personen ge dood en zestien gewond werden, van wie dertien onder de inlandsche bevolking. Andere vijandelijke aanvallen op El Oeak en Sardo veroorzaakten geen schade en maakten geen slachtoffers. Het Grieksche legerbericht Het D.N.B. meldt uit Athene: Het Woensdagavond uitgegeven offi- cieele legerbericht van het t Grieksche opperbevel meldt: Terugtrekkende bewegingen van de Grieksche troepen aan het front in den Epirus. Van het overige deel van het front wordt gezegd, dat het gisteren rustig gebleven is. Veelzeggend ten aanzien van de sym pathieën van de bevolking van de oor logszone is een zinsnede in het leger bericht, volgens hetwelk „ongeregelde gewapende benden" tezamen met de Italianen opereeren. Van het Grieksch-Albaneesche front De Italianen zetten den opmarsch regelmatig voort De speciale verslaggever van Stefani meldde gisteren van het Grieksch-Albanee sche front, dat het fascistische leger in Grie kenland oprukt van de zeezijde en van den kant van de hoogvlakte van de Morava Italiaansche detachementen zetten hun op marsch ondanks de slechte weersomstandig heden regelmatig voort Ook het luchtwapen werkt ondanks de hevige regens, sneeuw en onweders zeer doeltreffend samen. In de tot nu toe bezette gebieden is geen enkel spooi Van wegen te bekennen. In het bijzonder valt op te merken, dat aangezien het tactische plan van den opmarsch overeenkomt met de_wenschen van.de Albaneezen, het enthou siasme en -de strijdlust van dë~troepen Ski- petaren, die zij aan zy met de Italiaansche troepen strijden, enorm zijn. Overal in de be zette gebieden heelt het opperbevel van de Italiaansche troepen meel en kleeding uitge reikt. Het schijnt, dat de Grieksche bevolking de oogen open gaan voor de werkelijkheid Kenmerkend hiervoor is een verklaring, die door een Grieksche krijgsgevangene gister avond voor de Albaneesche radio is afgelegd: nabijheid van Argirocastre in verwarmde ba rakken, waar nog voortdurend krijgsgevangen gemaakte Grieksche soldaten aankomen. Ik heb aan de Italianen gevraagd mijn vrouw, die zich te Missolongi bevindt, kennis te geven dat ik behouden ben en goed behandeld wordt. De Italianen stelden mij voor zelf voor de radio te spreken, hetgeen ik gaarne deed- Mijn vrouw heeft geen radio aangezien wij arm zijn, maar ik verzoek enkelen van u, die te Missolongi naar mij luisteren, mijn vrouw mede te deelen, dat gij mij hebt gehoord en dat 'k in goede ge zondheid verkeer en goed behandeld wordt, dat ik spoedig naar huis hoop terug te keeren, omdat deze oorlog binnenkort zal eindigen. Ik heb in Albanië zooveel regimenten gezien, met kanonnen en bewapende gevechtswagens en in het dal van Argirocastre vliegvelden vol met vliegtuigen, dat ik geloof, dat Griekenland geen weerstand zal kunnen bieden". Bulgarije treft voorzorgsmaatregelen Aan de Bulgaarsch-Grieksche grens heeft de Bulgaaxsche regeering bijzon dere voorzorgsmaatregelen getroffen, toen bekend geworden was, dat de Grieken omvangrijke troepenbewegingen in Noord- West-Griekenland ondernomen hadden. CU.PJ WAARSCHUWING. Gebruik ter vervanging van suiker alleen de origineele SUKRETTEN. Poeder of Klontjes. Géén oorlogsproduct. Weiger namaak! 45 ct per onsbusje, 7 ct per pakje. 20 X zoeter dan suiker. „Engeland zal voor Griekenland nog minder ondernemen dan voor de andere staten" Drie dagen voor het Italiaansche ultimatum aan Athene, zoo schrijft de Regime Fascista, heeft de Engelsche pers op grond van de richt lijnen van het Londensche ministerie van voorlichting in alle windrichtingen rondge bazuind, dat Engeland aan Griekenland alle hulp zou verleenen. Gisteren echter verklaar de Churchill, dat men voor Griekenland het weinige zou doen, dat men kon doen. De waarheid is deze, dat men voor Grie kenland nog minder zal ondernemen dan voor de andere staten, die zich door 'iet aannemen van de Londensche garantie in het tegen de mogendheden van de spil gerichte kamp plaatsten. De heer Eden heeft door zijn reis de Balkanwateren willen1 vertroebelen, doch hij is met een werkelijk tragisch passief ijlings naar Engeland teruggekeerd. Roemenië heeft zich met zijn nieuwe regeering beslist op de lijn van Italië en Duitschland ingesteld, Bulgarije bekrachtigt de vriendschap met Italië en slaat met sympathie den Italiaan- schen opmarsch tegen zijn "vijanden gade. Zuidslavië en Turkije denken er niet aan, een houding aan te nemen, die - door "Italië als vijandig zou kunnen worden beschouwd. Italië zal de meeloopers van Londen ten spoedigste terecht wijzen, opdat Engeland zich niet meer van de Grieksche lucht-, en vlootsteunpunten bedienen kan en gedwongen zal zijn zich terug te trekken uit de wateren, die onder Italiaansche souvereiniteit zullen blijven. Italië vergeet niet, dat Griekenland met in stemming van Londen en Parijs aan het einde van den wereldoorlog Italië's rechten bena deelde en zich op kosten van Italië ver grootte. CD.N.BJ Nya Dagügi Allehanda meldt uit Lon den, dal daar thans wordt medegedeeld, dat de Brilsche generale staf besprekin gen met Griekenland heeft gevoerd. Geen Engelsche troepenlandingen op Grieksch gebied Het D. N. B. meldt uit Athene, dat daar nog geen berichten ontvangen zijn over de landing van Engelsche troepen in Griekenland of op de Grieksche eilanden. Wel kwam er Dinsdag te Phaleron, bij Athene, een Engelsch militair vliegtuig aan, dat gistermorgen weer ver trokken is. Ook Engelsche oorlogsschepen zijn, volgens tot dusver ontvangen berichten, nog niet aangekomen. De Engelsche vliegers, die een maand ge leden in Griekenland waren geïnterneerd, zyn Dinsdag vrijgelaten. Da Grieksche gezant te Londen, aldus het D. N. B. uil Athene, kreeg in opdracht van den Griekscben minister van handel instructie om vrij over de Grieksche koopvaardijvloot ie beschikken. Verklaring van Laval „Er moet een nog lange weg worden afgelegd" Laval, de Fransche minister van buiten - landsche zaken en plaatsvervangend mi- r.ister-president, heeft gisteren te Parijs tegen over de pers een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. het volgende zeide: De eerste besprekingen zijn gevoerd in een atmosfeer van hoffelijkheid en in een geest van wederzïjdsch o^grip, hetgeen na een nederlaag ongebruikelijk is. Er moet nog een langen weg worden afgelegd voordat alle bestaande kwesties zijn geregeld. Het is niet mogelijk in enkele dagen of zelfs in enkele weken alle schade te herstellen en de ruines te herbouwen, die door op een zoo gevaar lijke wijze begonnen oorlog zfjn ontstaan. Laval zal van de beide ontmoetingen, die hij heeft bijgewoond, een ontroerende herinne ring bewaren. Toen ik, zoo verklaarde Laval letterlijk, maarschalk Pétain tegenover den Führer Adolf Hitler zag, begreep ik, dat men op andere wijze dan door -veldslagen het lot van de beide naties kan regelen. Frankrijk zal zich in de toekomst tegen inmenging weten te verdedigen en in vrijheid de verantwoordelijkheid voor zijn daden alleen op zich nemen. CD. N. B.) Een fang om de Brifsche macht In een uit Rome gedateerd hoofd artikel van de Roemeensche Curentul- wordt verklaard, dat de verdeeling van de Britsche strijdkrachten in Azië en de Engelsche koloniën „twee omsingelende manoeuvres van de spilmogendheden noodzakelijk maakt". Engelands kracht ligt niet in Enge land zelf, doch in zijn koloniën en in Azië. Dit maakt twee omsingelende manoeuvres tegen Engeland nood zakelijk de eene in het gebied van den Stillen Oceaan en dat verklaart het pact tusschen Berlijn, Rome en Tokio de andere aan den weg naar Indië. Bij dit gigantische plan doet thans een nieuw element, dat de verwezenlijking nader brengt, zijn intrede, namelijk de houding van de Arabische volkeren. Zooals bekend kon Engeland in den wereldoorlog op de wapens der Arabieren rekenen, doch thans zijn de Arabische vol keren van het Suezkanaal tot de Perzische golf Engeland vijandelijk gezind, aldus de Curentul. (U. P.) De vergeldingsaanvallen boven Engeland Actie voor de Vlaamsche kust Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De vergeldingsaanvallen op Londen en be langrijke militaire doelen in Midden- en West-Engeland zijn voortgezet. Daarbij ge lukte het vooral een fabriek der vliegtuig industrie, een fabriek in de buurt van Shef field en een troepenkamp ernstig te be schadigen." Driehonderd km ten Westen van Ierland bracht een vliegtuig door bommen een koop vaardijschip van 5000 ton tot zinken. In den loop van den dag ontstonden er verscheidene, voor ons gunstig verloopen luchtgevechten. De nachtelijke vergeldings aanvallen op Engeland werden in versterkte mate voortgezet Aan belde zijden van de Theems konden in de fabrieks- en haven complexen ontploffingen en branden worden waargenomen. Voorts werden havens aan de Britsche Westkust en bewapeningscentra in Midden-Engeland, vooral in Coventry met succes gebombardeerd. Vijandelijke torpedomotorbooten probeer den bij mistig weder de kust van Vlaanderen te naderen. Marine-artillerie nam de booten onder doeltreffend vuur en dwong ze om te keeren. Een torpedomotorboot schijnt ver nietigd te zijn. Britsche vliegtuigen vlogen ook vannacht naar de westelijke grensgebieden van het Duitsche rijk eh wierpen hier en daar bom- men, die op het open veld vielen en slechts een hoogspanningskabel vernielden. De vijand verloor gisteren dertien vlieg tuigen, waarvan twaalf in luchtgevechten en een door luchtdoelartillerie. Vijf eigen toestel len worden vermist Geslaagde aanval op een Engelsch konvooi EffC tamelijk groot konvooi werd, naar het D.N.B. nog nader verneemt Woensdagochtend «waargenomen en door een aantal Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. De schepen probeerden aan den aanval te ontkomen door een zig-zag koers te varen. Reeds na enkele minuten werd het konvooi door enkele goed gerichte bommen op twee schepen, uit elkaar geslagen. Het konvoo' bestond uit vier begeleidende schepen, twaalf koopvaardijschepen en een kruiser Duitsche verkenningsvliegtuigen kon den later constateeren, dat het Britsche koop vaardijschip Kingsland zoo ernstig beschadigd was, dat het als verloren moet worden be schouwd. Munitie-depot in Zuid-Engeland getroffen Gistermiddag zijn verscheidene Duitsche duikbommenwerpers van het type Ju 88 in actie gebracht om een verrassenden duikaan val te doen op een munitiedepot in Zuid- Engeland. Duitsche verkenners hadden enkele dagen geleden door nauwkeurige foto's vast gesteld, waar deze goed gecamoufleerde munitieopslagplaats lag. De aanval gelukte volkomen. Verscheidene bommen van hel zwaarste kaliber werden op de afzonderlijke bunkers geworpen. Deze bunkers ontploften en vlogen in de lucht. Een in de nabijheid staande trein, die juist met zware granaten en vliegtuigbommen zou worden geladen, kreeg enkele treffers en geraakte in brand. Te oordeelen naar den vuurgloed moet de schade buitengewoon aanzienlijk rijn. De stand van de Amerikaansche wapening Een verkiezingsrede van Roosevelt In een verkiezingsrede te Boston heeft president Roosevelt vooral gesproken over wapenkwesties. In den loop der laatste zeven jaar, zoo verklaarde hij, is het aantal van de in dienst zijnde oorlogsbodems gestegen van 193 tot 337. Nog 119 schepen zijn in aan bouw. Het personeel der marine is in dezelfde periode gestegen van 106,000 man tot 210,000 man. Op de marinewerven werken thans acht maal zooyeel menschen als in 1933. De vloot- bases op de vooruitgeschoven posten zijn aanzienlijk versterkt Bovendien kan men thans rekening houden met de daarbij ge komen Britsche vloot- en luchtbases aan de Atlantische kust. De kracht van het geregelde leger is verdubbeld en omvat tezamen met die van de nationale garde thans meer dan 436,000 man. Overgaande tot de wapening in de lucht verklaarde Roosevelt, dat het doel een jaarlijksche productie-capaciteit van 50,000 vliegtuigen is. Engeland heeft, al dus Roosevelt het verzoek gedaan met Amerikaansche fabrikanten te onderhan delen oyer de leverantie van verder wapenmateriaal. De president heeft het bureau voor de beslissingen in de priori teitskwestie verzocht dit voorstel tege moetkomend in overweging te nemen. (D. N. B.) De Canadeesche vliegtuigindustrie Volgens Associated Press hebben Ameri kaansche luchtvaartkringen verklaard, dat de verantwoordelijke Canadeesche instantie.-; twee Amerikaanschen vliegtuigproducenten hebben medegedeeld, dat Canada de produc- tie van Engelsche vliegtuigen geleidelijk zal' staken om de fabricagemoeilijkheden te ver mijden. De Canadeesche vliegtuigindustrie zal zich instellen op de vervaardiging van Amerikaansche modellen. CD. N. BJ De ernstige brand in het Amerikaansche departement van oorlog Na twee uur zwaren arbeid is het, aldus United Press uit Washington, de gezamenlijke brandweer gelukt den hevigen brand in het gebouw van het "departement van oorlog te fnuiken. Een groot aantal belangrijke docu menten is aan het vuur ten offer gevallen, maar de code-afdeeling bleef onbeschadigd. Een uur na het uitbreken stonden drie vleugels in lichte laaie en sloeg het vuur reeds naar den vierden over. Op vijfentwintig plaatsen werden reusachtige hoeveelheden water in de vlammen gespoten, terwijl de brandweer zich vooral inspande om het overslaan van den brand naar het in de nabijheid gelegen departement van marine en een registratiegebouw voor dienstplichti gen te verhinderen. De daken van die ge bouwen werden door manschappen bezet, die daken en buitenmuren voortdurend nat hielden. Alle voorzorgsmaatregelen waren getroffen, om in geval van nood de staro- rollen, waarop de oproepingen van de dienst plichtigen steunen, in veiligheid te kunnen brengen. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. De Amerikaansche mi nister van oorlog, Stimson, heeft volgens een verklaring van minister van marine Knox meegedeeld, dat het vuur niet door sabotage is ontstaan. Een Japansch diplomatiek offensief Het D.N.B. meldt uit Tokio: In de voorgeschreven nieuwe politiek over eenkomstig de keizerlijke verordening meent de Kokoemin een nieuw diplomatiek offen sief te zien van prins Konoje tot regeling van het Chineesche conflict en tot uitvoering van de nieuwe ordening in Oost-Azië. Het blad hecht groote beteekenis aan een onderhoud van Konoje met den uit Nanking terugge keerden specialen afgezant generaal Abe Het voornaamste onderwerp van bespreking zou geweest zijn de regeling van de diploma tieke betrekkingen tusschen Japan en Nan king-China, en het vraagstuk van den afloop der Chineesche kwestie. Men constateert, dat Tsjoengking nog altijd op de hulp van Enge land en Amerika rekent en den hopeloozèn tegenstand voortzet De houding van Japan tegenover Nanking zal een nieuwe ontwikkeling der betrekkin gen tusschen Japan en China doen ontstaan De Neder landsche Pijnstiller d Lusteloosheid Jk nrrïiriiini Voorts kan Japan de vijandige houding van Engeland en Amerika in de kwestie van Nederlandsch-Indië niet langer dul den. Ook hier zou, wanneer de minister van handel Kobajasji, die heden hier uit Batavia terugkeert, verslag hepft uitge bracht, een dienovereenkomstig optreden van Konoje verwacht kunnen worden. Pandit Jawaharlal Nehru gearresteerd Associated Press meldt, dat volgens een radiobericht uit Delhi, Pandit Jawaharlal Nehru in Allahabad is gearresteerd. Pandit Jawaharlal Nehru behoort tot de meest be kende Indische politici. Reeds vroeg sloot hij zich aan bij de passieve tegenstandsbeweging van Gandhi. In 1929, 1936 en 1P37 was hij president van het Indische nationale congres. Wegens zijn anti-Engelsche houding is hij talrijke malen in de gevangenis geworpen. Nehru heeft zich thano ook verklaard tegen het deelnemen van Indië aan den oo-log en dienovereenkomstige redevoeringen gehouden. Als gevolg van deze redevoeringen zou hij gearresteerd zijn. Reuter meldt, dat de arrestatie Donderdag avond na een bespreking tusschen Nehru en Gandhi is verricht Belgische staatsschuld Aflossing op de blnnenlandsehe schuld sal worden hervat De secretaris-generaal van het Belgische ministerie van financiën heeft besloten tot hervatting van de aflossingen op de blnnen landsehe Belgische staatsschuld. Verder heeft het ministerie van financiën het departement van koloniën dertig millioen francs ter beschikking gesteld ter betaling van de rente op de Congo-leening van den staat en op de door den =taat gegarandeerde leeningen van den Congo-sp&orweg. Binnenlandsch Nieuws Brand in een graanpakhuis te Groningen Schade beperkt tot de bovenste etages Vanmorgen om acht uur is in het groote, vier verdiepingen hooge graanpakhuis van de firma L. van der Meer aan de Lage der A te Groningen, waar dag en nacht gewerkt wordt, een felle brand uitgebroken, welke in een kor ten tijd groote afmetingen aannam. De brand weer rukte, onder leiding van den comman dant P. Ploegh, met groot materiaal uit. Het vuur was ontstaan op de derde verdieping in de drooginrichting. Al spoedig stonden de derde en vierde etage in lichter laaie en deelde het vuur zich mede aan het geheele pakhuis. Het personeel moest zich in allerijl in veilig heid brengen. Persoonlijke ongelukken kwa men hierby niet voor. De brandweer bestreed de vuurzee met eerst negen stralen, doch kon in het begin, tengevolge van te weinig druk op de waterleiding, niet voldoende water geven. Na eenigen tijd ging dit beter. Een groep van twintig man van den Opbouwdienst, die toevallig passeerde, werd gerequireerd om assistentie te verleenen. Om negen uur breidde het vuur zich nog verder uit en de brandweer verzocht om meer materieel. Spoedig rukte nog een spuit ter assistentie aan, zoodat in totaal het vuur met veertien stralen werd bestreden. Ook de Ma- gyrusladder werd in gebruik genomen. Dank zij dit krachtig ingrijpen kon het vuur tot de beide bovenste verdiepingen be perkt blijven. Deze zijn geheel uitgebrand. Door de groote hoeveelheden water, welke in de vuurzee geworpen zijn, staan de zakken met graan, opgeslagen in de beide beneden verdiepingen, geheel in het water. De ma;.nen van dèn Opbouwdienst, geassisteerd door per soneel van den luchtbeschermingsdienst, heb ben zooveel als zij konden de zakken met graan naar buiten gesleept. Onder de autoriteiten, die bij den brand aanwezig waren bevond zich de bvugeraees- ter van Groningen, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, en de waarnemend hoofdcom missaris van politie, de heer Moolenaar. In het pakhuis was voor ongeveer 1 millioen kg graan opgeslagen, waarvan het grootste ge deelte verbrand of door het water bedorven is. Tijdens het blusschingswerk werd de brand weerman E. Nieborg door den rook bedwelmd. Hij kon naar huis worden vervoerd. Zijn toe- stand is niet ernstig. Omtrent de oorzaak van den brand kan nog niets met zekerheid worden gezegd. Aan vankelijk werd aan een explosie gedacht, doch dit staat nog niet vast OPLICHTER EN DIEF- Arrestatie te Arasterdam. De politie van het bureau. Stadhouderskade te Amsterdam heeft den oplichter M. ge arresteerd- Deze man maakte geruimen tijd de omgeving onveilig door, onder het voor wendsel een kamer te willen huren, in ver schillende woningen binnen te komen en NX ».h. I. GIITAÏ Zn. BOEKBINDERIJ DORDRECHT TEL. 4991 H dan, als hij de lans schoon zag, diefstal te plegen. Vooral <p kleedingstukken had hij f«J> het voorzien. De recherche van vrijwel alle bureaux te Amserdam en de bureaux van talrijke andere gmeenten zochten hem. In ?'r verschillende gevllen was het gelukt de ont- ?ei vreemde kleedingtukken terug te vinden. as In Ongeluk bij het neerhalen van f* een schoorsteen Aannemer cn het leven gekomen, Terwijl men beig was met het treffen van voorbereidingen >t het neerhalen van een w, 32 meter hoogen schoorsteen van de voor malige steenfabrik te Berkel-Enschot is gis termiddag met doderend geraas het gevaarte ineen gestort- Deaannemer. de 59-jarige G. K uit Tilburg, diezich in den schoorsteen be- iy vond. werd ondeihet puin bedolven en was gj. op slag dood. D overige arbeiders konden en zich op het rupprtje in veiligheid brengen- ra; Beursoverzicht 'p, EEN VJSTE MARKT Amerikanen saikeraandeelen en tij industrieeèn traden op den jjj Vi orgrond jk ïej 31 October en Bij opgewektei handel konden er In vele fé' nokken vandaag koerswinsten worden be- 'e^ haald. Daarbij taden Amerikanen, zooals jj.( Steels. Anaconda'; en spoorwegaandelen, op Kg den voorgrond. |a Op de locale mrkt waren suikeraandeelen gevraagd, o. a. Ver. Vorstenlandsche en ive La woe, waar*ooi resp. 120 en 86 geboden jnc weru. wisu en Jaasche Cultuur waren even- D eens vast, H.V.A.'s toi 423 opliepen, ek hetgeen 12 pet hoger was dan gisteren. n 5 Scheepvaartaaneelen waren eveneens ge- ren vraagd. 8j Voor Ned. Schepvaart Unie noemde men een koers van c 150, voor Booten 143, tol Holland Amerikajn 104, Nederland 127JA. ja. Van rubberaaneelen, die betrekkelijk stil a waren, noteerde Amsterdam rubber ca. 6 ,je. punten hooger o]228, terwijl de meer in- Qa; courante soorte dezer rubriek eveneens hooger waren. Daarentegen wam tabaksaandeelen vrijwel onveranderd. o.aDeli's op 219. Olie's bleven let achter. Wel waren de omzetten niet giot, maar de stemming '®]j mocht gunstig gioemd worden, op een koers van 251. Industrieele aafleelen legden het kalm aan, 2 ofschoon Aku's th wel lieten gelden Her waren dc omzetn vry levendig, terwijl de 3X1 koers tot 125 vertterde. Daarop trad er eeni- ae' ge reactie in. en vel tot 12214. De stemming verandert evenwi met de minuut, en daarom n zegt deze koers an twee u r nog met veel aT- ten aanzien van et slot. Unilevers war» vast op ca. 133. evenals Philips, die bij almen handel tot ongeveer 199 verbeterden. Op de Amenaansche afdeeling was het 3ie publiek vandaagdruk aan het koopen. Met I de toenemende elangstelling doet zich hier *.i het verschijnsel voor, dat de markt zeer 3ai slecht van mateiaal is voorzien, zoodat de ïfjj koersen wel omoog moeten. Van aanbod isna de lange periode van af wachten op hc moment heelemaal geen sprake. Techmsh is de markt hier dus zoo gunstig mogellj georiënteerd Óver de ge heele linie kwa.i dit vandaag weer tot uit drukking in hogere koersen. Anaconda steg bijv. tot 27*4 (vorig slot 25tf), Bethlehen Steel tot .79 (77). Kennerott tot 35A (35A). tepublic Steel tot 22H (22A> en U.S. Steel ot 65% (64%), om de voor- naamsten te namen De beleggingsnarkt was goed prijshoudend, maar eenjge hradel van beteekenis ontwik kelde zich hier niet Een flink kcersherstel boekte de leening Young, welk foids spoedig tot 39 monteerde. Na een vorig sbt van 35H. Ook andere Duitsche fondsen profiteerden hiervan met hitr en daar niet onbelangrijke verbeteringen. Hei verders verloop bleef vast. In het verdere verloop bleef de markt zich gunstig ontwikkelen. Van winstnemingen was nauwelijks sprake er sommige afdeel ingen trokken zelfs nog meer belangstelling, zooals bijv. de scheepvaarirubriek. waar zich leven- dige vraag omwikkelde voor aand. Holland Am-rika lijn er. Nederl. Scheepvaart Urne. Dit deed de koersen nog enige punten stij gen, voor .aatstgenoemd fonds tot 152 i. Óp de Amerikaansche afdeeling waren de reacties die men na de groote stijgingen wel kon verwachten, uiterst gering. Ook de rest van de markt behield en vast voorkomen. Prolongatie 2% pet. ELECTRISCHE HAARDEN. kolenvuur-imiteerend, bij N.V. COUZY, le Middellandstr. 72 53) - Daar smoes jij zooiets." De reus richt zich bruusk op. „Heb jullie nog wat gehoord over den Waal? Hij is naar achteren ge transporteerd, meer weet ik niet." Zijn vrienden hebben evenmin iets vernomen en daarom spreken ze niet meer over hun Belgischen makker. Tegen den avond cirkelt het bericht over het kamp, dat het dorp zich vrijwillig heeft onderworpen en enkele leden van de stam met den officier zijn medegekomen, om het bataljon voor te gaan naar een veraf gelegen plateau, waar een post gebouwd zal kunnen worden. In de omgeving van die bergvlakte moet zich een groote troep Chleuhs hebben saamgetrokken rond een beek, die door een lang dal stroomt. Dicht bijeen liggen daar enkele dorpen, en de stammen zul len zich zeker verzetten, aldus hebben de gidsen bericht Er bestaat natuurlijk een veete tusschen die lui", beweert Hansel, als het bataljon zich gereed maakt voor de afmarsch. En ze willen zonder kleerscheuren wraak nemen op hun vijan den. Dat is goedkoop en op die manier wordt meteen hun wet yan oog om oog opgevolgd." Staal is echter wantrouwend. „En als het eens een krijgslist is?" veronderstelt hij. Ik zou eerst 'es uitknobelen of die kerels waarheid spreken." Maar Hansel, die zijn uitrusting al torst en oogenschijnlijk belangstellend toeziet hoe Staal zijn patroongordel omgespt, in werkelijkheid aan iets staat te denken, schudt ontkennend zijn hoofd. „Neen", zegt hij beslist. „Die Berbers weten drommels goed, dat de commandant niet tegen de lamp loopt, en dat ze onder gewapend geleide met ons meegaan. Ze hebben natuur lijk al lang de route ongeveer moeten uitstippelen, en onze voelhorens zijn al in de richting verdwenen. Zooveel weet ik wel van de Legioen-tactiek en -krijgskunde. Ik heb zoo'n grapje al meer meegemaakt. Geloof me, de bloedwraak is hier onverbiddelijk." Folkstone, die bij hen gekomen ïs, heeft de laatste woorden gehoord en bevestigt ze. Maar Staal geeft zijn meening nog niet prijs. Hu'vindt het aanbod om als gids op te treden wel wat vlug gedaan, vooral wanneer je weet, dat het vrije leven voor je eigen stam ten einde is, omdat het Fransche gezag nu beslag heeft gelegd op het dorp met zijn inwoners. Tijd om hierover te redetwisten ontbreekt, want het signaal „verzame len" schettert door de avondstilte en kaatst later terug, zach ter en milder. Het is, of Staal gelijk heeft gehad in zijn wantrouwen. Het kamp is nog geen twee uren verlaten, en de nacht zweeft nog niet lang over de bergen of enkele secties schijnen in een hin- I derlaag gevallen te zijn, want bij het beklimmen van een hel ling fluiten van alle kanten kogels om de legionairs. Het is of voor en achter, links en rechts vurige glimwr-men lichten, of j er van boven en beneden schoten knallen, zulk een lawaai barst er rondom los. Ofschoon de aanvallers een ongunstig tijdstip hebben gekozen, wijl de nacht donker is en de legio nairs even zwart zijn als de bergflank, stichten ze even een paniek door hun snelvuur, dat langs de helling strijkt. Plat op den grond gelegen, armen en beenen geschaafd door de scherpe kanten van losse steenen en granietgruis, luisteren de mannen, vanwaar nu precies de vijand het vuur op hen opent Het klinkt in het donker en door de breede kloof dof en onheilvol. Waar de vijand zich verscholen heeft is niet terstond vast te stellen. De. nacht houdt ook hen verborgen. Langzaam aan breekt het totale geluid der schoten stuk in afzonderlijke knal len, zoodat nu eenige plaatsen met zekerheid kunnen worden aangeduid. Een sergeant heeft gedempt een bevel uitgeroepen. En binnen enkele oogenblikken beginnen plots twee mitrail leurs een roffel te trommelen op de plekken, waar eerst kruit- vlammen spoten. De vijand heeft blijkbaar niet op zulk een snel antwoord gerekend; hij staakt tenminste zijn geweervuur. Maar misschien maakt hij een omtrekkende beweging om dan vanuit de flank de mitrailleurnesten te bestoken. Daarom schieten, na een commando, de legionairs dwars naar boven onophoudelijk hun Lebels leeg. Het gebeurt alles in het wilde weg, want nergens beweegt er iets. Het is echter afdoende, de tegenstander laat zich niet meer hooren. Direct neemt de ser geant van Staal's sectie de gelegenheid waar om 'en avant' te schreeuwen. I Kruipend en klauterend bereiken de mannen de hooger gele gen vlakte, maar pas wanneer ze zien, dat het plateau zich ver uitstrekt en bijna geheel vlak is, wagen ze het zich oo te rich- j ten. De maansikkel, die sedert de vroege schemering door een lange wolkenmassa verhinderd was zijn koude licht te werpen over het berggebied, prikt even door een dunne sluier en spuit een felle vlek over het egale terrein; een vlek van een zoeklicht, dat traag en ver voor de legionairs uitglijdt. De andere secties verschijnen nu ook en blijken voltallig te zijn. Enkele muil ezels z\jn echter gedood. Hun geleiders hebben in allerijl de pakken proviand en munitie losgemaakt en meegesleurd. Deze bagage wordt nu gelijkelijk verdeeld over de manschappen. "'t Is jammer voor de beesten", meesmuilt Hansel, „maar 1 nóg meer voor ons. Zulke ezels toch, dat ze niet als wij ineens dekking zochten. Het is een wrange spot, zoo kort na het dreigende gevaar. Maar Hansel is een legionair, evenals zijn makkers, die om hem lachen. Ze zijn zoo hard als het graniet van de bergen en bijna even gevoelloos, al komen er momenten in hun levon voor, waarin ze toch weer blijk geven mensch te zijn. De sp werkt bevrijdend en geeft verademing, zoodat de troep, niet uit het lood geslagen door de hinderlaag, zich weer op marseh j begeeft in de richting, die de commandant bij de consignes heeft voorgeschreven. Tfi het wordt een marsch forqé, want de vertraging door het gevecht ondervonden moet worden ing: loopen, Zelfs al is de bepakking grooter en zwaarder. Zouden die gidsen niet meer weten van die overval vraagt Staal, terwijl hij naast Folkstone voortsjokt Te veel vertrouwen is niet aan te bevelen, maar wan trouwen nog minder", zegt de Engelschman. „Ik geloof niet, dat de Berbers er schuld aan hebben, 'k Denk csr, dat het een guerilla-bende was, en misschien wel een voorpost van c troep, waar die gidsen over gesproken hebben." CVordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2