Engeland's positie, diplomatiek en militair ZEEVAARTSCHOOL DELFZIJL INTERNAAT „ABEL TASMAN" ZATERDAG 19 OCTOBER 1940 Megerle over „de nieuwe Angel saksische vischvangst in de Sowjet-zee" In een beschouwing aver den huldigen toe- «tand van Engeland op het gebied van de buitenlandsche politiek, brengt de diploma tieke medewerker van de Börsenzeitung dr. Megerle, ook de pogingen van Engeland ter sprake om weer met Moskou in onderhande ling te treden en verlaren terrein ten kcste van de onderteekenaars van het drie-mogend- heden-pact terug te winnen. De stoutmoedigs ten onder de Britsche romantici, aldus de bekende publicist, spre ken zelfs van een combinatie Engeland- Sowjet-Rusland-Amerika en bewerkstelligen die toenadering langs twee wegen, dien van de ©economische aanbiedingen en dien van de intrige op het gebied van de buitenlandsche politiek. Oeconomisch schildert men een levendigen goederenruil en levering van nood zakelijke grondstoffen en industrieele pro ducten aan de Sowjet-unie. Óp het terrein der buitenlandsche politiek poogt men Mos kou ang6tcomplexen jegens het versterkte Duitschland en wantrouwen tegen het drie- xnegendheden-pact, dat men kort tevoren nog els een niemendalletje in de internationale politiek gekenschetst had, in de schoenen te schuiven. Men maakt zich bly met besprekin gen met Sowjet-diplomaten en staatslieden, of ze al dan niet gevoerd zijn en omgeeft ze met een sfeer van geheimzinnige beteekenis. Met den hoed in de hand verschijnt men wear in het Kremlin en probeert te doen ver geten, wat men tot nog toe jegens de betrek kingen met Moskou misdreven heeft. Dr. Megerle citeert dan de verklaring van Molo- tow van 1 Augustus, dat na „de bekende vijandige handelingen van Engeland jegens de belangen van de Sovjetunie geen posi tieve ontwikkeling der wederzijdsche be trekkingen verwacht kan worden en dat En geland den oorlog voor de handhaving van zijn wereldheerschappij wil voortzetten. Zoo 6taan de zaken in wezen thans nog, verklaart Megerle. Hij wijst er op, dat de niet-erken- nmg van territoriale wijzigingen behoort tot de dogma's van Engeland en de Vereenigde Staten op het gebied van de buitenlandsche politiek en dat deze stelregel dienovereen komstig alle gebiedswinsten bedreigt, die de Sowjet-unie intusschen heeft kunnen ver werven. Zoolang men van deze opvattingen niet op recht en definitief afstand gedaan heeft, be toogt Megerle, kan ook het oude wantrouwen niet verdwijnen. Het wordt integendeel ge voed door de omstandigheid, dat de nieuwe Angelsaksische vischvangst in de Sowjetzee op denzelfden buit uit is als Halifax en Cham berlain in den zomer van 1939. De Sowjet- unie moet de Angelsaksische kastanjes uit het vuur halen en de rol van Polen, respectieve lijk Frankrijk, als continentale degen en oorlogstooneel overnemen in een combinatie, waarvan de eene partner verscheidene dui zenden mijlen buiten het bereik der schoten zit en de andere, geheel van het vasteland van Europa verdreven, om het veege lijf vecht en begrijpelijkerwijze gaarne den geheelen last op de Sowjet-Unie zou afschuiven. Dat is geen buitenlandsche politiek meer, dat is naieviteit (D.N.B.) Londen kent nauwelijks rust Belangrijke militaire doelen door brandbommen getroffen Het D. N. B. meldt uit Stockholm: Londen is Donderdag nauwelijks tot rust gekomen. Zoowel des morgens als des middags werd er luchtalarm gemaakt. In een officieel Engelsch communiqué werd Donderdagavond bevestigd, dat vooral des middags de Britsche hoofdstad aan zeer hevige aanvallen was blootgesteld. In dit Engelsche bericht wordt van een regelrecht offensief in grooten stijl op Londen gesproken. Talrijke bommen zijn in verscheidene stadswijken en voorsteden van Londen ingeslagen. Voorts zyn aangeval len een stad aan de Zuid-Oostkust en boven dien Canterbury. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben de Duitsche vliegers hun bomaanval len op de Britsche hoofdstad en omstreken voortgezet. Volgens tot dusver ontvangen Engelsche berichten moeten belangrijke mili taire doelen in Londen's voorsteden aan zeer krachtige aanvallen zijn blootgesteld geweest en door tallooze brandbommen getroffen zijn. Ook Liverpool en verscheidene andere niet- genoemde steden in Noordwest-Engeland heb. ben aanvallen te verduren gehad. De autoriteiten van Londen, zoo meldt Dagens Nyheter overwegen thans ernstig de kwestie eener gedwongen wegvoering van alle bewoners van Londen, die niet absoluut noodig zijn voor de oorlogsproductie in de Britsche hoofdstad en omstreken. De Zweed- sche correspondent wijst er op, dat Engelsche overheid uit noodzaak handelt Hij schrijft dat een uitgebreide evacuatie tevens ook het smartelijke vraagstuk van de schuilplaatsen zou oplossen. Het groote program der regee ring voor het aanleggen van schuilplaatsen kan niet zoo snel worden uitgevoerd om in den komenden winter allen Londenaren be scherming te kunnen bieden. Inmiddels is ge bleken, dat in de plattelandsgebieden waar heen de meeste menschen, die uit de groote steden waren weggevoerd, de prijzen voor onderdak en verzorging geweldig omhoog ge gaan zijn. De Engelsche pers heeft zich de laataste dagen zeer uitvoerig met dit nieuwe evacuatieschandaal bezig gehouden en eischt van de regeering dat zij krachtige maat regelen neemt 17 Britsche toestellen neergeschoten Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Londen werd Donderdag door onge veer tweehonderd vliegtuigen in ver scheidene krachtige golven aangevallen, hoewel het weer weinig gunstig was. Het Duitsche luchtwapen veroorzaakte zware schade. De Engelsche jagers bleven erg op den ~ohtergrond, doch konden op verscheidene plaatsen tot een gevecht ge noodzaakt worden. Bij deze gevechten werden 17 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Een Duitsch toestel wordt vermist. Gebruikmakend van de weers gesteldheid gelukte het Duitschen jagers meer dan eens, Engelsche jachtvliegtui gen vatrassend aan te vallen en te ver nietigen. Ook In den nacht van Donderdag op Vrijdag, den 41en nacht der vergeldings- vluchten naar Engeland, zijn Duitsche bommenwerpers onophoudelijk tegen de Britsche hoofdstad in den aanval ge- Het Duitsche weermachtsbericht Een zeegevecht voor het kanaal van Bristol Engelsche koopvaarders lot sinken gebracht. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan den uitgang van het Kanaal van Bris tol is bij een opdringen van Duitsche torpedo- Jagers een zeegevecht ontstaan met een formatie Britsche kruisers, die door torpedo jagers werd beschermd. Onze topedojagers vielen den vijand, die in de meerderheid was, aan, en plaatsten een torpedotreffer op een vijandelijk oorlogsschip. De vijand brak daarop het gevecht af Vliegtuigen gingen den vijand achtervolgen. De Duitsche torpedo- Jagers zijn heelhuids op him steunpunten teruggekeerd. Zooals reeds gemeld, gelukte het vannacht bij een opdringen van Duitsche torpedomotor- booten naar de Engelsche Zuidoostkust twee bewapende vijandelijke koopvaardijschepen en twee vijandelijke tankschepen van in to taal 33,000 br. t tot zinken te brengen. Een duikboot onder bevel van eerste luitenant tei zee Bleichrodt, van wien reeds twee gedeel telijke resultaten gemeld zijn, heeft op haar laatste reis in totaal 42,000 br. t vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht Daarmede heeft de eerste-luitenant ter zee Bleichrodt 93,862 br. t vernietigd. Lichte gevechtsformaties deden opnieuw aanvallen op de Britsche hoofdstad en op be langrijke militaire doelen in Zuidoost-Enge- land. Ondanks de moeilijke weersgesteldheid gelukte het in het oosten van Londen het station bij de Victoria-docks alsmede in het stadsgebied ten noorden van de Theems be langrijke installaties te treffen. Er ontstonden daarbij verscheidene luchtgevechten, waarin onze jagers de meerderheid behielden. Bij le Havre beschoot een legerbatterij een vijandelijke duikboot. Duikbommenwerpers deden daarna nog een aanval op het vaartuig met bommen. Onder hevige ontploffingen werden deelen van de bpot naar de opper vlakte geslingerd, zoodat de vernietiging van de duikboot als zeker kan worden aan genomen. Marine-artillerie dwong vijandelijke torpe- domotorbooten, die de Vlaamsche kust tracht ten te naderen, terug te keeren. Concentraties van schepen in de haven van Dover werden door marine-artillerie onder krachtig vuur genomen. Des nachts waren hevige voortdurende luchtaanvallen weer gericht op Liverpool en Birmingham. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet Britsche vliegtuigen vlogen gisteren het rijksgebied niet binnen. In de luchtgevechten van gisteren verloor de vijand 17 vliegtuigen. Zeven Duitsche toe stellen worden vermist Duitschland behoudt het initiatief, aldus de New-York Times De militaire medewerker van de New York Times constateert, dal Engeland geen reden heeft om over de oorlogspositie te juichen. Er is een aantal ongunstige factoren op de Engelsche oorlogsbalans, die niet onderschat kunnen worden. In de eerste plaats is de En gelsche tegenactie tegen het Duitschê lucht- offensief veel zwakker geworden- In de tweede plaats is het een feit, dat de Duit- schers. in weerwil van het herfstweer, onop houdelijk de Engelsche industriecentra blijven aanvallen. Voorts moeten de Duitsche bom men op den duur een algemeene uitwerking hebben, die tot ernstige stoornissen in de Britsche oorlogsindustrie kan leiden. Dat dui zenden Engelsche leerling-vliegers naar Ca nada worden overgebracht, bewijst, dat de Duitsche bommen de opleiding sterk belem meren. Dan is het in een land, dat voortdu rend gebombardeerd wordt, zeker moeilijk de vliegtuigproductie op peil te houden om van vergrooting der productie maar te zwijgen. Langzamerhand zullen ook de scheepsver liezen gevoelige gevolgen hebben. Tenslotte moet worden vastgesteld dat Duitschland het initiatief behoudt en dat Engeland een voort zetting der zware Duitsche bombardementen moet verwachten. Italiaansche vliegtuigen bombardeeren militaire installaties te Aden In zijii weermachtsbericht Nr. 133 maakt het Italiaansche hoofdkwartier bekend: De commandant van het torpedovliegtuig, dat den Engelschen kruiser Liverpool torpe deerde, is kapitein Massimiliano Erasi. In Noord-Afrika hebben onze luchtforma- ties ondanks de ongunstige weersgesteldheid met succes hun bombardementen hervat op de vliegvelden van El Daba en Mersa Matroe. Ze troffen het vliegveld El Dikheila (Alexan- drië) en langs den weg van Mersa Matroe naar El Daba vijandelijke installaties en auto colonnes. Al onze vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen het vliegveld en de haven vail Aden gebombar deerd, waarbij in beide dotkn groote branden ontstonden. De vijandelijke luchtmacht bom bardeerde woonhuizen in Neghelli, waarbij lichte schade werd veroorzaakt Gibraltar gebombardeerd De Giornale d'Italia meldt uit Algeciras, dat Donderdag onbekende vliegtuigen Gibral tar fel hebben gebombardeerd. De aanval was nog heviger dan de laatste bombarde menten, die door Fransche vliegtuigen waren ondernomen. Eden zou naar Griekenland en Turkije gaan Volgens Stefani verluidt te Sofia, dat Eden, de Britsche minister van oorlog, zich van Egypte naar Turkije en Griekenland zal begeven, om, na het mislukken der Britsche Balkenpolitiek, een laatste poging te onder nemen nog iets te redden. Wat Bulgarije betreft, verneemt men, dat Engeland dcor zijn vertegenwoordiger te Sofia, die zich naar Stamboel heeft begeven om een bespreking met zijn ambtgenoot in die stad te hebben, uiting heeft gegeven aan zijn ernstige afkeuring aangaande 'e houding van de Bulgaarsche regeering jegens de mogend heden van de spil. Hij heeft de bedreiging ge- 'uit, dat daarmede rekening zal worden gehou- d. a na de „uiteindelijke overwinning van Engeland". In Bulgaarsche politieke kringen verklaart men, aldus Stefani verder, dat ten land als Engeland niet behoeft te verwach ten, door dergelijke manoeuvres resultat a te bereiken. (D.N.B.) 4-- Opleiding tol Stuurmansleerling ToeL A-afd.i M.U.L.O. As 2 Jar. H.B.S. Toel. B-afd.: M.U.L.O. B: 3 jar. H.B.S VRAAGT PROSPECTUS Het Fransche Joden- statuut van kracht Geen Joden in openbare ambten en staatsbetrekkingen Het D.N.B. meldt uit Genève: Het Fransche Jodenstatuut is gisteren in het staatsblad verschenen, waarmede het van kracht geworden is. Het omvat tien artikelen, welke de uitzonderingsbepalin gen opsommen, die in Frankrijk, Algerije, de Fransche koloniën, protectoraten en mandaatsgebieden tegen de Joden zullen worden toegepast. Joden kunnen geen staatsbetrekkin gen en openbare ambten bekleeden. De vrije beroepen mogen door Joden nog slechts worden uitgeoefend onder zekere voorwaarden en volgens een verhoudingsgetal. Als Jood wordt volgens art. 1 hij be schouwd. die van drie Joodsche grootouders afstamt of van twee Jood sche grootouders, wanneer de echtge noot Jood is. Artikel 2 somt de openbare functies op, waarvan Joden uilgesloten sijn. van het ambt van staatshoofd af tot het beroep van onderwijzer, bedrijfs leider, directeur of secretaris-generaal in alle monopoliebedrijven of bedrij ven, werkende met staalsconcessie. Volgens artikel 3 staan alle overige amb ten voor Joden slechts open, wanneer zij in den wereldoorlog hebben gevochten, in den oorlog 1939/'40 onderscheiden zijn of in het Legioen van Eer voor militaire ver diensten zijn opgenomen. In art. 5 worden echter de volgende be roepen onvoorwaardelijk voor Joden ver boden: Directeur, hoofdredacteur, en re dacteur van dagbladen, tijdschriften, pers agentschappen en periodieken met uitzon dering van zuiver wetenschappelijke pu blicaties; directeur, administrateur en be drijfsleider bij ondernemingen, die zich bezig houden met het vervaardigen, ver huren en vertoonen van films, regisseur, opnameleider, spelleider, directeur, admi nistrateur en bedrijfsleider in schouwbur gen en bioscooptheaters. Dezelfde bepaling geldt voor den radio-omroep. In artikel 7 wordt gezegd, dat de Joden, die onder de artikelen 2 en 3 vallen, binnen twee maanden na de pu blicatie van het Jodenstatuut de uit oefening van hun beroep moeten staken. Russisch protest te Londen Tegen requisitie van schepen uit de Baltische landen United Press meldt uit Londen: Tijdens een langdurig onderhoud, dat de Russische ambassadeur Maiski Don derdag op het Foreign Office met Lord Halifax heeft gevoerd, heeft de Russische diplomaat energiek geprotesteerd tegen het requireeren van ten minste 10 Est- landsche en Letlandsche schepen, die volgens de Russische opvatting aan Rus land toebehooren. Naar gemeld wordt, zou Halifax hierop geantwoord hebben, dat de requisitie nog geen beslissing over het bezit der schepen beteekent, daar dit nog een betwiste kwestie vormt. Nadat Engeland het beschikkingsrecht der Baltische banken op de vier millioen pond aan goud, dat in Engeland is, heeft opgeheven, en nu ook de Baltische sche pen heeft gerequireerd, neemt men aan dat de Engelsch-Russische betrekkingen nog meer gespannen geworden zijn. Neu trale diplomaten waren Vrijdag van mee ning dat Engeland Rusland volkomen als verlies geboekt heeft Admiraal Forbes zou zijn afgetreden Admiraal Tovey de nieuwe commandant van de „Home fleet" Volgens Associated Press meldt de Daily Express onder het opschrift „sen- sationeele mutaties bij de Home Fleet", dat admiraal Sir Charles Forbes is afge treden qls opperbevelhebber van de Home Fleet en wordt opgevolgd door admiraal Tovey. De 55-jarige Tovey ii de jongste admiraal der vloot Amerikaansche leeningen aan China Het D.N.B. meldt uit Washington: De directeur voor de federale leeningen, Jones, heeft medegedeeld, dat hij op het oogen- blik onderhandelt met den directeur der bank van China, T. V. Soeng, over nieuwe Ameri- heeft medegedeeld dat de goederen, die vol gens de Japanners niet over den Birmaweg getransporteerd mochten worden, ook over de Hongkong-route verboden waren. Boven dien zou het verdrag ovsr een volledig staken van het verkeer op deze route nog niet afge- loopen zijn. De Kokoemin verklaart, dat de situatie thans boven het stadium van een gebaar uit was en dat directe handelingen noodig waren, om Engeland en Amerika „tot rede te brengen. Tsjoegai meent dat Japan thans zijn bijzon dere aandacht aan Amerika a nsche schepen zal wilden, die goederen voor Tsjiang Kai-sjek naar Hongkong zouden kunnen brengen. (U. PJ De weg door Birma weer opengesteld United Press meldt uit Ltshio (Birma): De eerste vrachtwagen mot materiaal ▼oor Tajoengking la hier seven minuten na middernacht vertrokken. 20 Minuten later volgden nog 60 wagens over den nauwen bergweg naar de grens. De rest van de karavaan aal bij het aanbreken van den dag de reis naar China be ginnen. De Chineesche minister van buitenland sche aaken, Theng, woonde officieel de heropening van den Birmaweg bij. Hier bij werden ook 2 leden van hat Japan- sche consulaat in Rangoon als waarnemers opgemerkt. De Chineesche autoriteiten hebben Donder dagavond een feestmaaltijd voor 300 Chinee sche vrachtwagenbestuurders georganiseerd welk onder den vrijen hemel gehouden werd, zij beloofden hun wijn te geven, indien zij de waren veilig naar Koenming brachten. Buiten de 100,000 ton voor China bestemde goederen, liggen in de opslagplaatsen van Rangoon nog 500,000 t voor verzending ge reed. Het verluidt dat de Chineezen aller eerst daden van sabotage aan den weg vrees den. De eerste wagen die den langen en ge vaarlijken tocht begon zou dan ook een soort proeftocht maken. ZJjn lading bestaat uit minder belangrijke goederen, hoofdzakelijk Japansche textielgoederen. Op den terugtocht zullen de wagens ladingen katoen, tin, tungsten, antimoon e a. meebrengen, die meest voor verdere verzending naar de Ver eenigde Staten bestemd zijn. In samenwer king met de Chineezen zijn de Britsche be ambten Donderdagmorgen een nauwkeurige controle van de ladingen begonnen. De Britsche autoriteiten in Lashio hebben de inwoners medegedeeld voorzorgsmaatrege len tegen luchtaanvallen te nemen. Iedere inwoner moet een emmer water en zes zak ken zand klaar zetten om een eventueel ontstanen brand onmiddellijk te bestrijden. De Britsche gezant teTsjoengking zal heden voor hooge Chineesche ambtenaren een ban ket geven en Zaterdag zal een officieel feest ter gelegenheid van de heropening van den Birmaweg plaats vinden. Weer goederenverkeer over Hongkong, doch geen wapentuig Volgens een officieele mededeeling van de regeering te Hongkong, zal de drie maanden geleden, tegelijk met het sluiten van den weg door Birma met Japan aangegane verplich ting om het geheele goederenverkeer met China te staken, worden opgeheven. De gou verneur van Hongkong verklaarde naar aan leiding hiervan, dat het uitvoerverbod voor oorlogsmateriaal zooals wapens en munitie, dat begin 1939 werd uitgevaardigd, echter van kracht blijft (D.N.B.) Over het algemeen goed ingelichte krin gen, aldus Associated Press, zijn van mee ning, dat Japan misschien geweld zal ge bruiken en wel niet alleen op het Chineesche gedeelte van den weg door Birma, doch ook tegen de Britsche kolonie Hongkong voor het geval Weer een begin zou worden ge maakt met de wapenleveranties aan China via Hongkong. Beide wegen zijn voor de Ja pansche bommenwerpers gemakkelijk te be reiken, de eene van het Westen uit en de andere van het Oosten uit Kringen, die in nauw contact staan met de Japansche regee ring, zijn van meening, dat binnen enkele dagen een „belangrijke verklaring" ls te verwachten. NEDERLANDSCH-INDIË EN JAPAN Een bericht over levering van «even millioen ▼aten olie aan Japan Het D.N.B. meldt uit New York: De New York Times meldt vernomen te hebben, dat een overeenkomst over de leve ring van olie aan Japan door de Royal Dutch en de Standard aanstonds te verwachten is. Volgens deze overeenkomst zouden de maat schappijen een vierde van haar Nederlandsch- Indische olieproductie aan Japan leveren. Het gaat bij deze levering om een hoeveel heid van naar schatting zeven millioen vaten, waardoor 40 pet. van het Japansche verbruik kunnen worden gedekt Binnenlandsch Nieuws Herstel van beschadigde boerderijen 80 pet. voorschot op de tegemoet koming wordt reeds uitgekeerd Zooals dezer dagen werd medegedeeld heeft de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw een voorschotregeling ge troffen voor den herbouw van woningen met minder dan 450 kubieke meter in houd. Via de gemeentebesturen is voor eigenaren van deze woningen de moge lijkheid geopend een voorschot van 80 pet. van de verkoopwaarde van het perceel op 9 Mei te ontvangen. Thans heeft de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw bepaald, dat, ter bevordering van een snel herstel van ge deeltelijk beschadigde boerderijen, ook in deze gevallen 80 pet. van de schade als voorschot op de tegemoetkoming kan wor den uitgekeerd. GEREF. JEUGDLEIDERSORGANISATIE. De najaarsvergaderingen van de Gerefor meerde Jeugd Leiders Organisatie, onderdeel van den Bond voor Gereformeerde Jeugdorga nisaties, houdt op de volgende 3 plaatsen een ledenvergadering. Den Haag: 19 October te 15 uur in gebouw Chr. Soc. Belangen, Prinsengracht 75. Gouda: 26 October te 15 uur in gebouw 't Blauwe Kruis, Westhaven 4. Leiden: 2 November te 15 uur in gebouw Patrimonium, Hooglandsche Kerkgracht 48. Op deze vergaderingen zal de voorzitter van de G.J.L.O. Zuid Holland (Noord), de heer Lod. Kooyman van Pjnacker, het onderwerp inleiden: „De behandeling van de Kerkge schiedenis op onze vergaderingen". De léden moeten hun convocatie meebrengen. DOODELIJX ONGELUK De 89-jarige mej. R. PomperWielzema is in haar woning aan de Dordtschelaan alhier van de trap gevallen. Zij \v _rd met een her senschudding opgenomen, n de gevolgen zij is overleden. B IJ VERDIENSTE te verwerven. Bij gebleken geschikt heid kans op levenspositie Worden deskundig opgeleid. Br. onder No. R 197 aan het Bureau van De Rotterdammer. Witte de Withstraat 47, R'dam. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN INDIË EN JAPAN De werking van het Duitsch-ltaliaansch- Japansche verdrag: bespreking van pelroleumvraagstukken Domei meldt uit Batavia: De delegaties van Japan en Nederlandsch- Indië hebben Woensdagavond het volgende gemeenschappelijke communiqué gepubli ceerd: „De delegatie van Japan en Nederlandsch- Indië hebben van 14 tot 16 October onder voorzitterschap van Iehizo Kobajasji en H. J. van Mook vergaderd m hotel Selablntanah te SoekaboeraL In verscheidene vergaderin gen en persoonlijke ontmoetingen zijn de algemeene betrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië besproken. In deze besprekingen is volledige aan dacht -gewijd aan het effect van het recente pact tusschen Japan, Duitschland en Italië op Nederlandsch-Indië. In dit opzicht gaf de Japansche delegatie offi cieel als haar meening te kennen, dat Japan, in weerwil van het drielanden- pact, vurig verlangt de betrekkingen van vriendschap tusschen Japan en Neder landsch-Indië te bandhaven en te bevor deren en dat deze betrekkingen door bet pact allerminst geleden hebben. Alles wat Japan wenscht is een geza menlijk bestaan en een gezamenlijke welvaart met de naburige landen." Onder de andere punten welke besproken zijn stond het petroleum vraagstuk op den voorgrond. De Nederlandsch-Indische delegatie en het hoofd van het Nederlandsch- Indische bureau voor het mijnwezen hebben uitvoerige uiteenzettingen gegeven over den petroleumtoestand in Nederlandsch-Indië. De delegaties zullen de onderhandelingen voortzetten in Batavia, met dien verstande, dat de onderwerpen in hun volledigen om vang in de naaste toekomst zullen worden besproken. De delegaties constateeren met genoegen, dat de onderhandelingen In den meest vriendschappelijken geest gevoerd zijn". Echtpaar door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen In den afgeloopen nacht omstreeks half dr e constateerde de politie te Bergen op Zoom dat licht brandde in den boekwinkel van het echtpaar Hees, welke gelegen is boven de van Mierlobank in de Blauwe Handstraat. j onderzoek kwam men tot de tragische ontdekking, dat de bewoners, de heer Mees en echtgenoote, door kolendamp om het leven aren gekomen. Beiden werden aangetroffen in het ketel huis van de centrale verwarming. Vermoed wordt, dat de man bij zijn gewonen avond- rondgang den ketel heeft willen regelen, wafrna zijn vrouw, toen hij onge ,/oon lang wegbleef, eveneens moet zijn gaan kijken. In zekeren zin zou zij het slachtoffer geworden zijn van een poging haar man te redden. De politie stelt naar de feiten en omstandigheden een onderzoek in. In den Meihof te Oosterbeek, de woning van den folklorist D. J. van der Ven, heeft zich gisternacht een geval van kolendamp vergiftiging voorgedaah. Omstreeks half vier hoorden buren een luid geschreeuw en toen zij gingen kijken, troffen zij het echtpaar van der Ven bewusteloos in den tuin aan. Kort daarna arriveerden een dokter en de politie, die, nog voor de heer van der Ven het huis uit liep, door hem wer den gewaarschuwd. De toestand van het echt paar is redelijk wel. Men vermoedt, dat voor het zich ter ruste begeven de haard te veel werd getemperd, waardoor de kolendamp door een lek in het rookkanaal kon ontsnappen. De juweelendiefstal te Utrecht Tot klaarheid gebracht. De politie te Utrecht heeft den juweelen diefstal thans tot volledige klaarheid gebracht Men herinnert zich, dat bij een dame aan den Witten Vrouwensingel gouden en zil veren voorwerpen waren ontvreemd ter waarde van bijna vijfhonderd gulden. Reeds dadelijk viel de verdenking op de 24-jarige dienstbode, die na een scherp verhoor een bekentenis aflegde en opgesloten werd in het hoofdbureau van politie. Thans is in verband met dézen diefstal nog gearresteerd een 22-jarige werklooze man, die relaties had met de dienstbode en aan wien de dievegge de sieraden ter hand had gesteld om te trachten de juweelen (o.a. een platina- armband) te verkoopen. Bij verschillende goud- en zilversmeden heeft de man de sieraden inderdaad verkocht doch toen hij alles van de hand had gedaan, bleek hjj in totaal maar veertig gulden te hebben ont vangen. Daarvan gaf hij de dienstbode dertien gulden. Met de rest verdween hij naar 's Hee- renberg, waar hij een andere naar zijn meening echte verloofde had. De politie te Utrecht heeft den man aldaar weten op te sporen en toen hij bekende, zich aan heling te hebben schuldig gemaakt, is hij achter slot en grendel gezet. De sieraden zijn achterhaald, zoodat de be roofde dame thans al haar juweelen weer in haar bezit heeft. De dievegge en haar heler zijn voorloopig Ingesloten op het politiebureau aan den Tol steegsingel. Zij zullen binnenkort worden voorgeleid voor den officier van justitie. VERDRONKEN Gisterochtend is te Alkmaar het lijk opge haald van een man, die sinds eenige dagen vermist werd en van wien vermoed werd, dat hij in duisternis te water was geloopen. Het was de ruim 50-jarige G. aldaar. Hij is reeds het zesde slachtoffer van de duisternis te Alkmaar. Uit de haven te Muiden is gisterochtend het lijk van den 38-jarigen J. Pauw opgehaald, die in den avond van 6 dezer, door de duisternis misleid, in de r'uiskolk was geraakt. Het stof felijke overschot is naar het lijkenhuisje ver voerd. Het tweejarige dochtertje van den arbeider B., uit Mastwijk onder de gemeente Mont- foort is gisteren in de IJssel gevallen verdronken. Het tweejarig zoontje van den heer M. Boom ie Haastrecht is in een onbewaakt oogenMik achter de oud-rlijke woning te wa'er geraakt en verdronken. 3rd; Gerard van Huliei Sociaal-voelend kunst< Ittl ses Vannacht is op tachtig-jarigen j na een kortstondige ongesteld schrijver Gerard Hencfcrik Ign Hulzen te 's-Gravenhage overle< op tachtigsten verjaardag op 1 van dit jaar heeft hij nog gezondheid gevierd, al heelt hij ook aan openlijke huMigiag orynct door uitstedigheid. teuw Gerei. Meisjesvor. Zuid-Hollan Het district Zuid-Hotand-Nw Bond van Meisjesvereenigingen i houdt morgen(Zaterdag)middag cl een vergadering te Den Haag en Valkenbosch-Kerk, op den hoek i derparklaan en de Loosdulnscheka» Ds. J. Kapteyn van 1 Jmuiden ref{ de Anti-Christ, terwijl voorts zicht van het werk in genoemd i gegeven worden. Gaarne wekken f groote opkomst! Het autobus-ongeluk bij Van de in het academisch zle| Groningen opgenomen arbeiders, i ongeluk te Winsum zijn gewond nacht nog overleden de 38-jarige I Het aantal dooden is hiermee ge twaalf. De begrafenis van de slac^ platas hebben vandaag o Zuiderbegraafplaats. Een zal op de r.k. begraafpaats ter aar{ besteld. Het lijk van den 29-jarigen ch Havers, die te Zwolle woonde, vervoerd. Vrijwillige inkomstenbeloslj Nederlanders in het buitj Het A.N.P. meldt uit Wash Naar Transocean meldt, zullen landers, die in het buitenland vert genoodigd worden tot betaling va J willige inkomstenbelasting, naar ||d naamde Nederlandsche regeering, i B den resideert, besloten heeft. De op bijeengebrachte gelden zullen be B den aan voortzetting van de Nee .oorlogsmaatregelen tegen Duitschl; j) Jongetje doodgerede te Rotterdam Gisteravond is aan de Maashavi terdam een doodelijk ongeluk ge 7-jarige N. Mulder ui de Joubertf achter een vrachtwagen om en sl™ wacht den rijweg over. Hij werdi door een personenauto, die den achteropreed. De jongen werd ei naar het Zuider Ziekenhuis ve hjj kort na aankomst overleed. De justitie )^eeft het lijkje in nomen. Voerman van den w<£ geslingerd Doodelijk ongeluk le Assem 1 Donderdagmorgen sloeg op ag «L, De voerman G. Langelo uit Assen w w van de voorste kar geslingerd en ongelukkig terecht, dat hij de.Weiea van met bladaarde geladen wagens ov«* t» ielin kreeg. Na ter plaatse door dr. Offeren d> zocht te zijn, werd hij naar het >ijzor Ziekenhuis te Assen overgebracht 'set R hij daar aan zijn verwondingen ovef het Rotti Ernstig ongeluk te AmsfJt e* Een doode, i i P-'t' swaargewonc Vrijdagavond omstreeks half zeva op de kruising aan den Amstelveenschi den Zuidelijken wandelweg te Amsttf botsing plaats tusschen een motorrif duopassagier en een paard en wagenJ motorrijders werden op den grond De bestuurder werd op slag gedood cD sagier kreeg een kaakfractuur, et. hoofdwonde en een verwonding aan d* arm. Beiden werden naar het Wilhel huis overgebracht De doode is 40 ji gewonde 35 jaar. De bestuurder van wagen kreeg geen letseL GEVLUCHT EN WEER GEARRESji H Inbrekers uit een politiebureau on^ Donderdagnacht zijn te Deventer r in het schoenenmagazijn Bata, te vluchten. Eerst had de een zich bevrijden en deze heeft den ander nai1*1 geholpen. Het was een stormachtige rtn regen, zoodat de politiewacht niets vaksc brekers heeft gemerkt. Beide mannen Ve slechts kortstondig van hun vrijheid, teerd, want toen zij gistermiddag per L.i Deventer te Zutphen aankwamen, wr door een politieagent herkend en rPn politiebureau gebracht. Bij het bureava de mannen het plotseling op een locde vluchtten een huis binnen en verstom, daar. Zij werden echter spoedig gegzr^; geboeid. Een van hen had een bedrag van zak, van welk bedrag de herkomst ®e kon worden vastgesteld. DOODGEVALLEN j di De 6-jarige Everts te Barneveld i^;° ochtend uit een boom gevallen. De j$ korten tijd later overleden. de LANDAUER GESTOLEN Op het politiebureau Leidschei! J? Amsterdam is gisternacht aangifte van diefstal van een 4-persoon landa' R een zwart paard ervoor. FRAUDULEUS SLACHTEN chi Donderdagavond is een koudslachte/ya drecht door de politie op heeterdaadi wegens het frauduleus slechten van 1 Behalve twee geslachte varkens zijn A enkele levende varkens gevonden. Teji i man is proces-verbaal opgemaakt zij srd OVERTREDING VAN HET MAALV^® Wegens overtreding van het maalverl/*e: maalderij en mengerij van de coöp. „Dele bij Steenderen door den voedseicom a verzegeld, meldt het A.N.P. issi DOOR VRACHTAUTO AANGERED ,acl [de Op den nieuwen Provincialen weg #ie wijk werd de ruim 20-jarige fabrieksel* J. van Th. door een vrachtauto aangerefia een ernstige hersenschudding werd naa nomen. Direct werd geneeskundige hi_. roepen. Zijn toestand is niet zonder ge aa INBRAKEN TE VAASSEN (VE maat werden verr.i-t

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2