Scherpe Wind :c IDAG 15 OCTOBER 1940 PAG. 5 LE|sschen Amstel en IJ J voor winierkleeding. De mensch t kleed. Naastenliefde. Over- voor den komenden winter. i Amsterdamschen redacteur.) |et naar November loopt, begint het Ik van de winterkleeding actueel te Zoo is het altijd geweest Bij het i van den winter is het noodzakelijk ïrobe te inspecleeren, over verande- p vernieuwingen te delibereeren. Voor I die niet op geld behoeven te zien. lergelijk discours geen onprettige Integendeel, de wisseling der sei- b voor menigeen aanleiding zich in het e steken en dat te doen naar eigen I smaak. |jk wordt de zaak Indien de schrale i de beurs niet in overeenstemming Tie behoefte aan winterkleeding. nig gezin bestaat te dezen aanzien ||5 verhouding: er zijn zooveel behoeften, onmogelijk te dekken zijn met wei- Vader en moeder overleggen in zulke wie kent ze niet in eigen omge- bij zich zelf op welke wijze net :izoen kan worden doorgeworsteld, vendien hoe de punten van de tex- sn kunnen worden verdeeld. Vader Ier laten de kinderen in menig geval 1. Zij komen achteraan en moeder is vader niet een oogje in het zeil houdt, iuitsteri (zijn steeds, ook in dit opzicht, wonde- overgave door moeders verricht. Wei kinderen, ook de volwassenen onder goed doen hier eens by stil te leed behoort by den mensch. God, die lie menschenpaar van kleedij voorzag loor het noodzakelijk contact tusscnen kleed voor alle tijden vastlegde, >k voor gewaakt, dat deze Zijn (tie diep in het bewustzijn van den ligt verankerd. Mozaïsche wetgeving heeft de opper- jever een ruime plaats gereserveerd zorg voor kleeding en dekking. Van iste mocht men slechts in het uiterste durende één dag het kleed te pand :onsondergang moest hij het den volksgenoot teruggeven: „want dat alleen is zijn deksel, het is zijn kleed ne huid: waarin zou hij liggen? Het eden, wanneer hy tot mij roept, iet zal hooren, want Ik ben genadig." weduwe mocht het kleed in het geheel Ipand worden genomen. Mozes aan het einde zijns levens in de velden van Moab het verbond van Je- iet zijn volk vernieuwde, herinnerde hy i bijna voltooide 40-jarige woes.ijnreis, ken tijd „uwe kleederen aan u niet zijn lCirïerd en uw schoen niet verouderd is ven voet". Ti Goddelijke zorg voor kleeding en dek- ferkt door tot op dezen dag, ook in onze zing. Al is iemand zóó verarmd of, wat ak voorkomt, onwillig om bepaalde Ihiingen na te komen, dan mag de Jjischer niet den sterken arm der over- gebruiken om den schuldenaar aan te ...In in zijne minimale have. Dat ls ook elll>" de bewijzen voor de christelijke gen van ons volksleven. jden aanvang af heeft de christelijke ge- è:het ontzien van 's naasten kleeding en mefer posi lieven inhoud gegeven door me zorg der liefde voor de schamelen ooddruftigen. Het schoonste voorbeeld, fcte vrucht der christelijke de discipelin van Christus te Joppe. vol van goede werken en aalmoezen", laar doodsbaar, waarheen Petrus geleid i „stonden alle weduwen bij hem, weenen- toonende de rokken en kleederen, die is gemaakt had, als zy bij haar was". Het klassieke exempel van deze door Pe trus in Jezus' naam tot hef leven teruggeroe pen christin is de eeuwen door nagevolgd door zoo menige weldoenster, door meisjes en vrou wen, ook door mannen. De zorg voor behoef- tigen is de stille vrucht, die altijd weer op bloeit waar het leven des geloofs dringt tot werken der dankbaarheid jegens God en den naaste. Een uitgebreide zegen biedt oo'; in dit op zicht het christelijk leven, want in breeden kring, ver buiten het domein der Kerk, heeft Je algemeene naastenliefde, die ook een vrucht is van Christus' Kruis, haar triomfen behaald. Aan dit alles heb ik gedacht na een bezoek aan het hoofdkantoor voor de distributie in de hoofdstad, waar de wethouder voor maat- schappelijken steun, de heer F. van Meurs, de pers heeft ingelicht over het inleveren van ge bruikte jassen, mantels, costumes en dekens ten dienste van hen, die in den komenden winter dringend behoefte aan kleeding en dekking zullen hebben. Dat zullen er velen zijn. De cijfers van den vorigen winter, toen ons volk nog niet in den oorlog was meege sleurd, spreken in dit opzicht duidelijke taaL Ongeacht het vele, dat m den barren winter van 1940 door particulieren, door diaconale kleedingcommissies, door instellingen als „Liefdadigheid naar Vermogen", het Leger des Heils e.d.g. is verricht, stelde de dienst voor maatschappelijken steun beschikbaar: 3250 costuums, 2000 jekkers, 2500 mantels, 800 jassen en 4500 dekens, totaal dus ruim 13,000 stuks aan kleeding en dekking: Dat geschiedde in den „ouden" tyd, waar op menige verdwaasde landgenoot alles en nog wat heeft aan te merken. In den „nie- wen" tijd zal deze zorg van het particulier initiatief en van de Overheid stellig niet minder noodig zijn. Onzekere profetiën over een al of niet strengen winter hebben even- minder noodig zijn. Onzekere profetieën over den duur van den oorlog. Dat de nood in de komende wintermaanden voor zeer vele stad- genooten nijpend zal zijn, diep ingrijpender dan in den vorigen winter, staat echter op- omstootelijk vast. En daarom verheugde wethouder van Meurs er zich over, dat de burgerij zoo ruim deelneemt aan den maatregel om gebruikte kleeding of dekens in te leveren. Een dubbel resultaat wordt hiermede bereikt: men helpt er arme stadgenooten mee en is zelf in de ge legenheid, buiten den pun ten-voorraad van de textielkaart om, een nieuwen mantel of een nieuwe jas zich aan te schaffen, waarbij dan weer de kleedingindustrie gebaat is. Naar schatting zullen, als Woensdag e.k. de termijn van inlevering is verstreken, onge veer 25,000 der genoemde goederen zijn in geleverd. Bij een rondgang door het hoofdgebouw der distributie Amstel 1, het vroegere administratiekantoor der Gasfabrieken, daar vóór Diakonie-weeshuis der Ned. Herv. Ge meente heb ik een indruk ontvangen van den omvang der inzameling. In de kelders, waar eertijds de werkplaat sen voor de weesjongens waren ingericht, lig gen de goederen opgeslagen, die chemisch moeten worden gereinigd en waar dus de onderscheiden wasscherijen in de stad belang bij hebben. Ook zijn daar paskamers inge richt, waar kleermakers en naaisters het noodige voor veranderingen aan de kleedij te doen zullen hebben. Op de zolders de voormalige slaapzalen der weezen, waant men zich in een kleeding- magazijn, waar duizenden jassen, mantels en costumes in hangers tusschen de rekken een plaats verkregen, en dekens doelmatig gesor teerd liggen. Men zou het ook een groote „uitdragerij" kunnen noemen, maar moet daarbij niet den ken aan minderwaardige kleeding en dek king. De ingezonden en door deskundigen ge- accepeerde goederen zijn alle in goeden staat, zeer goed bruikbaar voor hen die er maakt Uw keel droog en effent den «"SS? weg voor verkoudheden. Verzacht en maak Uw keel vochtig met J2Sc7 behoefte aan hebben, naar wier levensom standigheden een onderzoek wordt ingesteld. Bij veel wat in dezen zoo somberen tijd drukt en beangstigt, was het een prachtige uiting van practische naastenliefde, die ik hier kon bewonderen. FRISO. Boederij te Asten afgebrand Gistermiddag if door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den heer Kuypers te Asten (N.B.). Het woonhuis met de 6tallen en een schuur brandden tot den grond toe af. De geheele oogst ging verloren. Ook kwamen nog zes varkens in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Aan al het personeel van den Opbouw- dienst, dat tengevolge van de thans in uit voering zijnde reorganisatie uit den Opbouw- dienst wordt ontslagen, is het verboden kleeding van den Opbouwdienst te dragen. Overtreding zal streng worden gestraft ONGELDIGE BONNEN INGELEVERD Bij de inlevering van de plakformulieren voor vet- en boterbonnen van winkeliers zijn naar de politie van hel hoofdbureau te Amster dam is gebleken talrijke onregelmatigheden ge pleegd. deels uit moedwil, in verscheidene an dere gevallen ongetwijfeld door onwetendheid Op deze formulieren moesten de ingeleverde vet- en boterbonnen 5 tot en met 12 worden op- Op deze bonnen kunnen de winkeliers thans via het distributiekantoor deze korting terugont vangen In vele gevallen bleken nu oude bon- grooter reductie zou krijgen dan recht heeft De politie zet het onderzoek nog voort. moedelijk zal in een 20-tal gevallen proces verbaal worden opgemaakt. DIRECTE BELASTINGEN De ontvanger der directe oelastingen. enz.. C P Oosthoek is verplaatst van het kantoor Almelo naar het kantoor der directe belas tingen te Groningen, de ontvanger der directe' belastingen, enz A A. van der Werff van hel kantoor Nijkerk naar het kantoor Katwijk en de ontvanger der directe belastingen, enz E Noorman, van het kantoor Lochem naar het kantoor Harderwijk. De ontvanger der directe belastingen, enz P J Antonissen is, met intrekking van zijn verplaatsing naar het kantoor der directe be lastingen te Enschede, verplaatst van het kantoor der directe belastingen te Roermond naar. het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Roosendaal. CACAOBOONEN EN -PRODUCTEN van het verbod, vervat in de artikelen 2 van het besluit van 28 Augu'stus 1939. Ter voorkoming van misverstand wordt ei uildrukkelijk op gewezen, dat deze ontheffing geen wijziging brengt in de od dit punt be staande voorschriften en dat met nam^. de bepalingen van het cacaobesluit v.v.o. 1940 a van 8 Augustus 1940, welke betrekking hebben op het voorhanden en in voorraad hebben, het afleveren, vervoeren en verwerken van cacao- boonen en cacaoproducten, geheel van kracht De onteigeningen voor den wederopbouw Te pessconferentie is gistermiddag op het besluit tot regeling van de onteigening de volgende toelichting verstrekt: Zooals bekend heeft de opperbevelhebber van land- en zeemacht bij zijn besluit van 21 Mei 1940 betreffende den wederopbouw den regeeringscommissaris voor den weder opbouw, dr. ir. J. A. Ringers, vérstrekkende bevoegdheden gegeven voor de uitvoering van zijn taak. Eén dier bevoegdheden is, dat hij op grond van artikel 5 van het besluit wederopbouw 2 tot onteigening van onroerende goederen kan overgaan. Van deze bevoegdheid heeft dr. Ringers op vele. plaatsen gebruik gemaakt tot het ont eigenen van overblijfselen van verwoeste opstallen ten einde de opruiming van puin mogelijk te maken. Voorts heeft hij ter uit voering van opbouwplannen grond onteigend in Rotterdam, Middelburg, Sas van Gent, Mierloo, Mill, Roosendaal en Bleskensgraal. Al'-deze onteigeningen zijn geschièd ten name van de gemeenten. Het spreekt vanzelf, dat deze onteigening niet zonder schadevergoeding tot stand kan komen en in verband daarmede komt de uiterst belangrijke vraag naar voren: Hoe en door wien zal in deze gevallen de schadever goeding worden geregeld? Het eerder genoemde artikel 5 bepaalt hieromtrent slechts, dat een redelijke ver goeding zal worden toegekend volgens nader te stellen regelen, door de daartoe aan te wyzen instanties en dat met de rechten van hypotheekhouders en andere rechthebbenden bij de toekenning zooveel mogelijk rekening wordt gehouden. Het verordeningenblad no. 31 van Zaterdag jL bevat een besluit van de secretarissen- generaal van justitie, waterstaat en financiën ter regeling van deze materie. De redelijke vergoeding, aldus artikel 3 van dit besluit, welke terzake van de ont eigening vastgesteld is, wordt door dr. Ringers, die voortaan oetiteld wordt als „algemeen gemachtigde voor den wederopbouw", vastge steld na overleg met den secretaris-generaaJ van het departement van financiën. Bij de vaststelling daarvan wordt uitgegaan van de verkoopwaarde, welke de onteigende zaak: ip. den staat, waarin zij zich op het tijd stip dei onteigening bevond, had of zou hebben-gehad op 9 Mei 1940 De vergoeding en de overige op de onteigening vallende kosten komen ten laste van dengeen, te wiens name oneigend is. Dit is dus in den regel de gemeente. Het bedrag der vergoeding wordt bepaald door den algemeen gemachtigde, die zich uiteraard hierbij door onpartijdige deskun digen zal doen voorlichten. Bij de bepaling hoe de vergoeding zou moeten worden uitbetaald, stuitte men op een eigenaardige moeilijkheid De hierbedoelde onteigening van den grond is een tusschen- ding tusschen de gewone onteigening, waarbij grond met geld, en de ruilverkaveling, waar bij grond met grond wordt vergoed. De algemeen gemachtigde heeft nu de keuze het een ol het ander te doen of zelfs beide systemen tegelijk toe te passen. Hij kan dus aan den eigenaar of aan den zakelijk gerech tigde de vergoeding in geld uitbetalen, doch ook kan hij de vergoeding geheel of ten deele doen geschieden door toewijzing van onroe rende goederen, toebehoorende aan dengene, te wiens name is onteigend, aan den eigenaar van het te onteigenen onroerend goed. De toewijzing geschiedt door den algemeen gemachtigde Hij kan. ook tegen den wil van den eigenaar, onroerend goed toewijzen van hoogere waarde dan het bedrag der vergoe ding. indien naar zijn oordeel het belang van den wederopbouw dit vordert. Hij stelt de waarde van het toegewezen goed vast en be paalt op welke wijze een hoogere waarde van het toegewezen onroerende goed zal wor den bepaald of verrekend. Voorts regelt hij de grootte der vergoeding, welke toegekend wordt aan hypotheekhouders en andere rechthebbenden. Hij kan ter bepa ling van deze vergoeding nieuwe zakelijke rechten op het toegewezen goed vestigen en zoo noodig de rangorde der hypotheken regelen. De rechten van hypotheekhouders zullen dus, indien toewijzing van onroerend goed plaats vindt, erkenning kunnen vinden door de overschrijving van hypotheken op de toe gewezen perceelen. Een algemeene regel is hiervoor niet te stellen Voor het geval de schadevergoeding in anderen vorm dan ui grond vtordt toegekend, zal de erkenning van deze rechten hiermede gelijken tred houden. De secretaris-generaal van het departement van financiën zal. in overleg met zijn ambt genoot van justitie en den algemeen gemach tigde, richtsnoeren te dien aanzien opstellen. Erfdienstbaarheden zullen van geval tot geval behandeld moeten worden. Ook de fiscus en andere rechthebbenden kunnen ten aanzien van de onteigende goederen bijzondere ver goedingen eischen Het is niet altijd mogelijk de vergoeding aanstonds in geld of grond uit te keeren. Daarom bepaalt artikel 7 van het onderhavige besluit, dat de betaling in geld of in grond kan worden uitgesteld, indien naar het oordeel van den algemeen gemach tigde het belang van den wederopbouw dit vordert. De wijze en het tijdstip der betaling worden geregeld bij nader besluit van de secretaris sen-generaal van de departementen van ïus- titie, van waterstaat en van financiën. In dit besluit mag een regeling omtrent de vergoe ding van de rente niet ontbreken. Dit nader besluit is nog niet vastgesteld. De mogelijk heid is echter niet uitgesloten, dat de schade vergoeding voor de onteigende percelen aan vankelijk zou worden verleend in den vorm var een aan den onteigende voor het bedrag zijner vergoeding te verleenen inschrijving op naam, waarop, alvorens de toewijzing van on roerend goed of betaalbaarstelling in geld plaats heeft, gedurende een nader vast te stel len tijdperk rente wordt vergoed. Daardoor wordt voorkomen, dat de rechthebbende de hem toekomende schadevergoeding reeds da delijk zal gebruiken voor andere doeleinden dan het belang van den wederopbouw mede brengt. Wanneer men b.v. te Rotterdam de vergoeding onmiddellijk in geld zou gaan uit betalen, hoewel de eigenaren nog geen gele genheid hebben nieuwen grond te koopen thei plan is immers nog niet gereed en grond kan dus nog niet worden uitgegeven) zou de ver goeding voor andere doeleinden kunnen wor den besteed. Zooals uit het bovenstaande blijkt, grijpt dit besluit diep in ons rechtsleven in en brengi het figuren, welke tot dusver onbekend waren. Radioprogramma WOENSDAG 16. OCTOBER VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 12.00 VARA-orkest (12.45—1.00 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.001.15 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Voor de kinderen. 5.15 Ni jele gebracht", lezing. 6.45 Actueele repoi tage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Volkszang. 7 40VARA-orkf Duitsch. 11.15—11.30 Berichten Engelsch). 12.0 Be- 3.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws, en economische berichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles Berichten. 7.00 Vragen NIEUWE REGELEN VOOR DE BINNENVAART 's Nachts en 's Zondags lossen, laden en varen* ▼oorhanden hebben van afgeschermd» verlichting Tot verhooging van de vervoerscapaciteit der binnenvloot heeft de secretaris-generaal van het departement van waterstaat .eenige gisteren in werking tredende beDalingen af gekondigd (Verordeningenblad 31): Houders van in Nederland aanwezige bin nenvaartuigen, welke ten dienste van het goe derenvervoer worden gebezigd dan wel daar voor bestemd zijn, zijn verplicht de afge schermde navigatielichten met daarbij be- hoorende certificaten, welke door de be voegde autoriteiten ten behoeve van de lucht bescherming zijn voorgeschreven tijdens de vaart, steeds aan boord voor ge bruik gereed te hebben, ook al wordt niet gevaren. Deze verplichting gaat op 14 November in. De secretaris-generaal van het departement van waterstaat kan ten aanzien van door hem aangewezen transporten bepalen, dat de be manning van binnenvaartuigen, welke voor deze transporten worden gebezigd, ver plicht zijn om tusschen zonsonder gang en zonsopgang en op Zon- en feestdagen te laden, te lossen en te varen, of wel laden of lossen toe te laten. Hij kan regelen tellen aangaande de bereke ning van een buitengewone vergoeding vcor het verrichten van zulke transporten. Bemanningen van b:nnenvaart':"°n zijn verplicht de hun door of namens beheerders van waterwegen en sluiswerken .egeven aan- aanwijzingen met betrekking tot het innemen van ligplaatsen, het verhalen van het binnen vaartuig van de eene ligplaats naar de andere en het opvaren of doorvaren van het binnen vaartuig terstond op te volgen. De inspecteur-generaal, van het verkeer kan houders en bema -tinge van binnenvaar tuigen aanwijzen om naar ëen door hem te bepalen plaats op te varen, eventueel tegen gedeeltelijke vergoeding. Bij weigering van den houder of de beman ning, kan hij de bemanning ën de overige opvarenden met den sterken arm van het schip doen verwijderen, het vaartuig doen bemannen en daarvan gebruik maken ten be- h sve van het goederenvervoer te water, zon der dat de houder van het vaartuig deswege tot eenige vergoeding gerechtigd wordt. Voorts bevat het besluit bepalingen over beroepsrecht en over de straf op overtredin gen. De secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat kan uitvoerinesbeoalin- gen in de Ned. staatscourant doen afkondigen. JEUGDIGE OPLICHTER Zaterdagochtend vroeg een 11-jarige jongen te Bussum aar. den penningmeester van het Roode Kruis aldaar een bus om te mogen collecteeren. Daar hij zijn naam noemde en van ijver blaakte, krees hij een bus mee. Toen hij 's avonds niet bij het afrekenen ver scheen werd een onderzoek ingesteld. Het jongmensch was met een vriendje, dat hem had geassisteerd naar Amsterdam gegaan, nadat hij 6 bij elkaar had gecollecteerd. In de hoofdstad hadden zij zich op lekkerniien enz. onthaald De vader heeft bij de politie zijn beklag ingediend over het feit.- dat men een minderjarigen jongen een bus had mee gegeven. Het vriendje was reeds eerder voor den kinderrechter geweest. Een 18-jarige jongen, die in een garage in Amsterdam Zuid werkzaam was, heeft zich daar schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit een auto. welke daar was gestald. Toen men het geld vermiste, werd aangifte gedaan bij het bureau Pieter Aertsstraat. De politie stelde een onderzoek in en al spoedig viel de verdenking op den hulpmonteur. Hi meuwe sluis bij Lemmer, is vrijwel gereed Mer» heelt het water er reeds tn laten stroomen. doch het i nog wel eenige weken duren, voordat de eerste schepen geschut kunnen worden (Foto Pex-Holland) De spoorwagen op straat Een der moderne laadbakken van de Ned. Spoorwegen wordt per auto bij den geadresseerde afgeleverd (Foto Pax-Holland) Uit groo'moeders tijd Voor de bezoekers van het Mengelberg concert te den Haag waren alle .aapjes ven de Residentie gerequireerd, om het publiek huiswaarts te brengen. - De koetsiers wachten op hun .vrachtje" (Foto Schimmelpenningh) jacht op fazanten is opengesteld en de jager kan zijn hart ophalen aan deze de dagen van den naderenden winter geëigende sport Een fazant komt onder schot (Foto Pax Holland) Opbouw in Lotharingen Een der afdeeim en van den Rijksarbeidsdienst op weg naar haar werk (Foto Weltbild) Meer dan 200 000 mannen en vrouwen namen te Bukarest deel aan de parade der Legionnairs voor generaal Antonescu en den leider der Legionnairs, Horia Sima. Tijdens het défilé (fQto Weitbild)

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5