Biruiirr ^ciïtsfljr (iauwiit lonnementsprijs: per 3 maanden in Lelden en In plaatsen waar een agentschap gevestigd Is 2.35 Per week 18 et Losse nummers 5 et Alle* bU vooruitbetaling. ivertentieprijzen 22% ct per regel Ingezonden Mede- deelingen 45 ct per regeL Minimum 3 regels Bewijsnummer 5 et Bij con tract belangrijke korting Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN. Telefoon 22710. (Na 6 uur 23166). Postbox 20 Pos trek. 98936. No. 6251 MAANDAG 14 OCTOBER 1940 21e Jaargang s= Behoefte aan levensstijl an in dezen tijd behoefte is, dat is levensstijl, Bij elke kentering toch niet weinig, dat op losse schroeven [te geraken. En het zijn sterke beenen door zulk een periode moeten heen erken het aan onszelf, we merken het n de opvoeding van de kinderen. Er weinig, waarvan we thans duidelijker lit de waarde zien. We bespeuren de ■ais van ons beginsel, niet slechts in 'stracte en in theorie, doch volkomen it. We merken te sterker ook den in- in allerlei oogenschijnlijk kleine Juist als er een scheur lijkt te komen leven, krijgen we oog voor de wel- n gewoonten, die ons anders wel eens amen, een sleur te zijn. Is het zelfs ?eken van elke kentering, dat we de blaten en dat we ons temeer baseeren - jï goede gewoonten? jdan ook niet de minste aanleiding, 3n zulke goede gewoonten te laten af- mits natuurlijk niet buiten-gewone digheden ons Ook daarin hinderen, et overige blijven we ook hierin ons- ant in die gewoonten openbaart zich vensstyL Hoe licht lezen we er niet en, dat Jezus „naar zijn gewoonte" op i Idag naa-, de synagoge ging! En zoo- e in deze gewoonten intens blijven ij >Lj71 het gevaar achterwege, dat ze den ;ot een sleur en daarin tot een dien levensstijl hebben wijzelf be- Dat wil zeggen, dat we aan den Chris- niet voldoende hebben, maar dat die Bwj.; a in heel ons leven moet openbaren, i rijven we niet ten overvloede. Wil n voorbeeld? Voor eenigen tijd lazen ten onzer Kerkbodes een herinnering 0 Funcke. Deze vertelde eens, hoe hij seriand bij een Roomse he kostvrouw nlijke ervaring opdeed. Ze vertelde at ze al jaren lang iederen zomer gasten had, die voor het meerendeel int waren. Maar er waren er slechts 1 inig bij, die een Bijbel of een stichte- ik by zich hadden. En naar de kerk zoo goed als geen. openbaart zich werkelijk een gropt het kwaad, dat men de waarde van ïwoonten niet inziet en de vacantie l n „eens iets anders te doen". Iy f.heid kopit zoo een nijpend gebrek u.v.Jaiy! voor den dag. oits is, zeiden we, aan dien levensstijl i >oU behoefte in de opvoeding van iaderen. Dat geldt niet het minst voor lid. Want hebben wijzelf ons stand- miien kiezen in rustige dagen, hoe staat het met de jeugd. Zy kan het ld van ons woord en van ons leven ïu niet missen. Mede door dat voor dien we onze kinderen grootbrengen ardige Nederlanders, die zich hun il besef niet schamen, doch bovenal leven gaarne hun Christelijk geloof we om ons heen, bedenken we dan, _>r verschillende maatregelen als ln staande met de leertijden het onder- g niet geheel in de oude banen kon gebracht, en letten we tenslotte op /ankeüjk karakter van de kinderen, t weer in deze dagen, ontvankelijk »t goede en voor het kwade, dan lijkt niet overbodig, zoo we op het iterecht" van het Christelijk leven de t vestigen. Ook taalstijl noodig niet ten overvloede, wanneer wij weken een woord schrijven ten 'an onze eigen Nederlandsche taal. i ïen bij het lezen of luisteren van veel kennis, dan kan men zich niet ont- dat de taal bijtijden gevaar loopt, gerept karakter te verliezen. En dat :r te betreuren, want onze taal is een ar bestanddeel van onze cultuur, ja volkskarakter, ïge het Departement van Onderwijs eenigen tijd reeds op het belang van ïgelegenheid gewezen. De kranten unnen hier zulk een goeden of ver- invloed uitoefenen. De stijl van veel n doet de bron niet twijfelachtig gt hier voor ons een willekeurig ?r van Het Nationale Dagblad uit de week. In een sportverslag lezen we de e zinnen en uitdrukkingen: „Het is zij niet daar waren", „zij vertoonen I d voorbeeld", „de type", „het terug oor", „de sportvoorschriften werden •d door het streven naar prestatie", eft zich moeite, de sterkte van zijn og te houden", „de hoogste bewon- L ioet gehecht worden aan dien sport- DE VERDUISTERING :t belang van de naleving van oalingen ten aanzien van de ver- ring: jondergang 14 Oct. 18 u. 48. sopgang 15 Oct. 8 u. 05 m. nsopg"ang 14 Oct. 18 u. 10 m. asondergang 15 Oct 7 u. Andere tijden, andere zeden De .aapjes worden van taxi attributen voorz.en en de viervoeters vervangen den moior Een Amsterdamsche auto onderneming paste zich aan de nieuwe omstandigheden een en metamorpho«erde hear bedrijf (Foto Pax-Holland) J. H. KOK t Vanmorgen om half negen is te Kampen overleden de bekende uitgever de heer J. H. Kok. Hij is 69 jaar oud geworden. De namen Kuyper en Kok, zijn ze voor „ons volk" te scheiden? Wie zal de beteeke- nis schatten, die deze Christen-uitgever heeft gehad! Maar lag de beteekenis van het werk van „onzen Kok" niet voor wellicht het be langrijkste deel hierin, dat hij als net ware de „spreekbuis' is geworden van onzen ge- nialen voorman, Dr. Abraham Kuyper? Toen ons blad in October 1937, op den honderdsten gedenkdag van Kuypers' geboor te, een afzonderlijk Kuyper-nummcr uitgaf, schreef de heer Kok daarin een bij uitstek interessant artikel over de wijze, waarop Kuyper en hij elkander nader waren geko men. Het zij ons vergund, uit dit artikel en kele passages over te nemen, die zoowel den mensch Kuyper als den mensch Kok zoo bij uitstek teekenen. De eerste ontmoeting tusschen Dr- Kuyper «en den heer Kok had plaats in 1901. In „De Heraut" was in dien tijd een artikelenreelcs geplaatst over Intellectualisme, Mysticisme en Practicisme Prof. Dr. H. Bavinck gaf Kok den wenk Dr. Kuyper te vragen om die artikelen als boek te mogen uitgeven. Per keerende kwam 't antwoord: „Verwacht u Donderdag 12 uur. Keizersgracht 164". 'k Zal nooit het oogenblik vergeten zoo schreef de heer Kok in zijn artikel toen ik daar voor 't eerst van mijn leven, van aan gezicht tot aangezicht stond tegenover den man, wiens naam op aller lippen was en die zulk een machtige figuur was in ons land. Al dadelijk stelde hij mij, met mijn bonzend hart, op mijn gemak door zijn vriendelijkheid en de wonderlijk warme intonatie van zijn stem. Kort en zakelijk werd de zaak bespro ken, waarvoor ik kwam; ik ontving de op dracht van de uitgave en 't duurde maar kor ten tijd, of met een handdruk kreeg ik mijn congé en stond ik weer op de Keizersgracht Ik had het gevoel alsof ik „op proef' geweest Zóó was 't begin en zes jaar later werd de heer Kok de vaste uitgever" van Dr. Kuyper. De uitgeversfirma Höveker en Wormser. bij wie in den loop der jaren on geveer alle geschriften van Dr. Kuyper waren verschenen, liquideerde In die dagen ontving Kok een uitnoodiging van Dr. Kuyper ..eens met hem te komen praten". Gevolg hiervan was dat een contract tot stand kwam. waar mee Kok zich verbond om alles wat Dr. Kuy per wenschte uit te geven ter perse te leg gen op nader overeen te komen voorwaarden. Laat ik hierop aldus de heer Kok in zijn herinneringsartikel nu onmiddellijk mogen laten volgen, dat de geruchten, welke er lie pen over de veeleischendheid van Dr. Kuyper en de moeilijkheden welke hij aan zijn uitge vers placht te bezorgen, gébleken zijn niets dan zeepbellen te zijn geweest! Ik heb al de jaren, welke ik met dr. Kuyper als uitgever heb mogen samenwerken, daarvan nooit iets ondervonden. Wel het tegendeel. Want zooals dr Kuyper in alles geniaal was, bleek hij ook volkomen op de hoogte te zijn met alles, wat er in de uitgevers-wereld omging. Sinds 26 Dec. 1907 was de heer Kok vaste uitgever van Dr. Kuyper en steeds heeft hij op de meest prettige en zakelijke wijze met hem samengewerkt, zonder dat er ooit eenige moeilijkheid tusschen hen is ontstaan. Nog een interessant staaltje van de ver houding tusschen dezen auteur en uitgever. Als ik Dr. Kuyper spreken moest zoo vertelde de heer Kok kon ik altijd komen, óf des middags om 2 uur, óf des avonds om 8 uur. Maar precies om 2 uur of 8 uur. Kwam ik, zooals in 't begin, wel eens 10 minuten voor 8, dan keek Dr- Kuyper be denkelijk op zijn horloge, zag mij met zijn grootere donkere oogen ernstig aan, en zeide alleen: „'t is nog geen 8 uur Kok". Later paste ik beter op. Meermalen als het nog niet pre cies 2 of 8 uur was, en ik wat vroeg was, heb ik het huizenblok van Dr. Kuypers huis enkele malen omgeloopen en ik belde niet fVervolg van de eerste kolom.) geest, die zich spijts de ongunstige toestanden ten kamp stelt". Om een andere uitdrukking uit dit artikel te gebruiken, wij hebben „eenige trekken aangehaald" van den stijl, welken dezen schrijver er op na houdt Doch het Neder- landsch element is in dezen stijl niet over vloedig aanwezig. Maar al zal men het zóó zout niet vaak eten, allen hebben we waakzaam te zijn. Want de kansen om de taal onzuiver te maken lijken wel »ens veelvuldiger aanwezig te zijn dan de kansen om haar ongerept te bewaren Ook hier struikelen we in veel. Daarom verdient het, meenen we, zulk een aanbeveling, dat in het onderwijs aan onze scholen naast het onderricht in de vader- landsche geschiedenis eveneens ruime plaats wordt geboden aan het onderricht in de vaderlandsche taal. aan vóór de klok sloeg. En ik merkte, dat dr. Kuyper,, de man die in alles zoo groote orde hac*, dat prettig vond. "t Gebeurde echter éénmaal, dat ik 's mor gens in Den Haag was en Dr. Kuyper wel gaarne over een spoedzaak even wilde spre ken. 'k Waagde het daarom aan te bellen en 'k werd werkelijk toegelaten. Maar hoe! Dr. Kuyper ontving mij staande, met een gezicht alsof hem iets heel ernstigs was over komen. En toen zeide hij, nadat ik mijn boodschap had gedaan, op diepen, ernstigen toon: „hoor eens Kok, 'k neb je nu nog ont vangen, maar je moet mij 's morgens niet meer storen in mijn werk; doe me dèt ver driet nu niet meer aan." Toon en wijze, waarop Dr. Kuyper deze laatste woorden sprak, waren zóó gevoelig, dat ik het nooit meer geprobeerd heb, hem 's morgens lastig te vallen. Men weet 't: tientallen boeken van Dr. Kuyper zijn door den heer Kok uitgegeven. We zullen de titels hier maar niet afschrij ven; wie er .neer van weten wil, raadplege maar eens de catalogus van Kok's uitgevers fonds. Soms riep Dr. Kuyper de hulp van den heer Kok in om iets voor hem uit te zoeken of gereed te maken, en immer stond de wak kere Kamper uitgever gereed den grooten leider te helpen. „Daar hebben je kinderen later ook nog wat aan". Met deze woorden schonk Dr. Kuyper aan Knk eens een portret met vrien delijke opdracht. Het is een van de zoete herinneringen aan een grootsch moment uit dit rustelooze en ingespannen leven. Hoevele kostelijke herinneringen zullen de kinderen van Kok niet aan hun vader heb ben! Hoevele kostelijke herinneringen heeft ons volk niet aan hem! Geen boekenkast, bpe schamel ook, of er staat een werk in. door Kok uitgegeven. Maar daar zijn ook boeken kasten, waarin „zijn" werken zich aaneen rijen, groep na groep, brochures, romans, studiemateriaal, standaardwerken. Het zijn evenzoovele gedachtenissen aan dezen man. En deze gedachtenissen zijn tot zegen. Want de arbeid van dezen Christen- u.'gever was een arbeid ter meerdere eere Gods. WEER BOMMEN OP AMSTERDAM Groote verwoesting; vijf licht gewonden Her A N P. meldt: Terwijl Zaterdagavond de maan hel der scheen en alom een duidelijk licht verspreidde, hebben wederom Engel- sche vliegtuigen bommen op woonwijken in Amsterdam Zuid en Noord geworpen. Gelukkig vallen hierbij geen slachtoffers te betreuren Er zijn slechts vijf licht gewonden. In Zuid zijn vier bommen ingeslagen. De eerste bom kwam terecht aan de achterzijde van het monument voor burgemeester Telle- gen voor de P.L. Takstraat en wel precies in het midden van een plantsoen. Zij werd in de aarde gesmoord Wel zijn in de omgeving zeer /eel ruiten gesprongen, doch de enkele scherven, die rond flogen, veroorzaakten vrijwel geen schade Hier deden zich dan ook geen persoonlijke ongelukken voor. De tweede bom sloeg in het wegdek op den hoek van de David Blesstraat en de Corn. Springerstraat Deze veroorzaakte ernstige schade aan het perceel Springerstraat 35 Rondvliegende klinkers sloegen gaten in de buiten en binnenmuren terwijl de deur in gedrukt werd en de ramen uit de sponningen vlogen Ook de perceelen 33, 36 en 34 zijn ernstig beschadigd Merkwaardigerwijze sloeg de bom tuist naast een op de straat geparkéerde bakfiets van een melkboer, zon der dat dit vehikel groote schade opliep Het bleet op den rand van den krater staan Wel moest een boom het ontgelden welke in stukken brak De ravage in de omgeving was ook hier zeer groot De derde bom kwam neer in den tuin van het perceel J L. Lievenstraat 70 Dit perceel en het perceel 72 werden van onder tot bo ven aan de achterzijde zwaar beschadigd Gelukkig zijn echter geen plafonds naar be neden gekomen, zoodat de bewoners niet onder het puin bedolven werden Hieraan is het dan ook te danken dat hier slechts drie gewonden zijn. Het aan de overzijde van het blok gelegen perceel Van Woustraat 243. kreee aan de achterzijde ook schade Een zieke die in dit perceel te bed lag is aan een groot gevaar ontsnapt doordat de warandarieur van zijn slaapkamer naar bin nen sloeg en juist naast bet bed terecht kwam Van vrijwel alle huizeD in dit blok zijn de ruiten gesprongen. De vierde bom is evenals de eerste in een plantsoen terecht gekomen en wel midden in het Van Boiseriburgplein Hij sloeg een grooten krater in den grond en vernielde alle ruiten in de omgeving. Twee personen liepen lichte verwond in gen op In Noord sloegen twee bommen tn een weiland en twee kwamen in liet water terecht Daar deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De bommen op Vlaardingen Vijf dooden Zaterdag is het A.N.P. zich gaan overtuigen van de verwoesting, welke de Vrijdagavon«i uitgeworpen bommen in Vlaardingen hebbon aangericht. Hierbij bleek, dat een brisantbom terecht is gekomen op het pand Hoogstraat 166. Zooals reeds gemeld, werd dit pand totaal vernield. Van het daarnaast gelegen pand, Hoogstraat 168, dat door een open trap met nr. 166 is verbonden, is een groot deel van den zijmuur weggeslagen. Hier werden de bewoners die zich allen in de woon Kamer bevonden, slechts licht gewond. Voort-, viel een bom in de Kuiperstraat voor de bokking- rookerij van den heer Maarleveld Uit huis werd voor een gedeelte verwoest. De derde bom kwam neer op de acnterzij- den van de panden Afrol 14, 16, 18. waai resp. de gezinnen Van der Ende, Elsnout en Kalisvaart wonen. Hier waren de gevo'gen ontzettend. Zooals reeds gemeld werd de 53- jarige D. van der Ende op slag gedood, dt 15-jarigé Corrie Elshout werd onder het puin bedolven; eerst gistermorgen heeft mer. haar lijkje kunnen bergen- Voorts vonden den dood de 20-jarige G. A. C. Linssen, en de 17- jarige J. van Toor, die zich in de nabijheid bevonden van de bominslagen in de Hoog straat en de Kuiperstraat. In het ziekenhuis zijn ernstig gewond opge nomen de 18-jarige D. van der Ende, de 20- jarige J Klos, de 52-jarige mej. Vlaspolder, de 17-jarige Rietje Elshout en de 15-jarige Henny van Enden. Een dezer slachtoffers, de 18-jarige D. van der Ende, is Vrijdagavond na aankomst in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen overleden, zoodat thans reeds vijf dooden te betreuren zijn. De overige gewonden konden, na te zijn verbonden, het ziekenhuis verlaten. Ook in de raadszaal zijn nog vele personen door de EH.B.O. en het Roode Kruis behandeld. De- heer M. C. Siezen, burgemeester van Vlaar dingen, de heer P. D. N. Joncheer, voorzitter van het Roode Kruis, en de heer Th. Werner, hoofd van den luchtbeschermingsdienst, waren aanwezig om het opruimingsweric te leiden. De verslagenheid onder de bevolking te Vlaardingen is zeer groot Karakter en rechtsgelijkheid der School met den Bijbel In een beschouwing over de beteekenis der Chr. school in haar wording en in haar huidige omstandigheden merkt prof .dr. F. W. Grosheide in de Heraut op, dat het aanvaarden van het principe der School m. d. Bijbel inhoudt, dat haar karakter meer waard is dan haar vrijheid, althans dan haar rechts gelijkheid. „Dat moeten we goed zien. Natuur lijk, de vrijheid kan zoo worden ingeperkt, dat de school zich niet als school met den .Bijbel openbaren kan. In zooverre is de vrij heid van essentieel belang. Maar de rechts gelijkheid is in elk geval van "veel minder beteekenis. Wij zijn dankbaar, dat God ons die heeft geschonken. Wij weten, dat daardoor het aantal Christelijke scholen zeer is toe genomen, dat de scholen zich veel beter dan vroeger van allerlei hebben kunnen voorzien. „We weten, dat we door de rechtsgelijkheid dichter zijn gekomen bij het ideaal, de vrije school regel, de openbare uitzondering. Zeker, nog eens, we moeten zeer dankbaar zijn voor de rechtsgelijkheid. Maar niettemin is die het voornaamste niet. En het karakter van de Christelijke school hangt niet af van haar rechtsgelijkheid. De strijd voor de rechts gelijkheid is een goede, een noodige, een in elk opzicht gewenschte strijd. Maar de strijd om het karakter van de Christelijke school is een principieel geëischte strijd. „De Christelijke school is de school met den Bijbel. Dat is de school, waarin niet maar een uurtje Bijbelsche Geschiedenis gegeven wordt, maar de school, die in al haar onder wijs rekening houdt met het Woord van God. De School met den Bijbel is niet de school, waarin de onderwijzers Christenen zijn, maar waarin de onderwijzers in alles, wat zij doen, in hun optreden en hun onderwijs buigen voor de eischen van het Woord Gods. De School met den Bijbel is niet de school, waar van alles geleerd wordt, dat nuttig is voor het leven, maar de school, die in de eerste plaats opvoedingsinstituut is naar des Heeren heilig Woord. „Ik meen, dat deze dingen onder ons wat op den achtergrond zijn gekomen. Ik zeg niet, dat men ze verloochend heeft, zelfs niet, dat men ze niet meer erkent. Maar wel, dat men er niet zooveel meer mee bezig is als vroeger. En dat het noodig is in onze dagen ons van deze dingen ten volle rekenschap te geven." De gevaren van kolendamp Stook niet met een te hoog brandslofbed Naar aanleiding van ons artikel „De ge varen van kolendamp" schrijft men ons ter aanvulling: De meeste vergiftigingen ontstaan by vul kachels en z.g. salamanders (wij denken voor al aan de hooge kacheltjes in gebruik bij schippers en zeer klein behuisden), maar toch ook veel bij haarden. Het is bekend, dat bij een vulling brand stoffen tot op zekere hoogte in het vuur kool zuur wordt gevormd en daarboven, en daar gaat het nu juist om in de practijk, kolen damp of koolmonoxyde. Als we dus zeggen: laat uw schoorsteen vegen, dan zijn we er nog niet, omdat een kachel ook wel op zuinig gezet moet worden, en de kolendamp kan wel eens niet geheel door den schoorsteen worden opgenomen. Een belangrijke practische raadgeving lykt ons dan ook: gooit u niet te veel brandstof op de kachel. De grens tot hoever koolzuur wordt ontwikkeld ligt bij een anthraciet in de afmeting 20/30 op ongeveer 14 15 cm boven het rooster, bij gebruik van een grootere afmeting iets hooger. Daarbij komt. dat we veel zuiniger stoken (bij een juist gebruik van het mechaniek voor het temperen), omdat kolendamp een brandbaar gas is, dat wij dus eigenlijk in het geheel niet mogen produceeren. Als wij dus niet hooger stoken dan een hoogte van 15 cm. maken wij koolzuur en krijgen we alle warmte vrij en gooien niets weg. Men gooie de haarden en kachels niet meer vol, doch kijke een keertje meer op een dag naar de kachel. DE RADIO LUISTERAARS. Het aantal radioluisteraars in Duitschland heeft gedurende den oorlog opnieuw een sprong gedaan. Het bedraagt nu 14.1 millioen, d.i. per 1000 huisgezinnen 614. Het staat in de wereld nummer één na de V. S. Nederlond's bevolking in 9 jaar met 11.3 pet. toegenomen Trek naar het Westen en naar grootere gemeenten De uitgave van het Centraal bureau voor de statistiek „Bevolking en opper vlakte der gemeenten"van Nederland" bevat dit jaar, behalve het bevolkings cijfer voor iedere gemeente per 1 Ja nuari 1940, ook gegevens over de pro- centueele toeneming of afneming van het aantal inwoners per gemeente over het 9-jarige tijdvak 1 Januari 1931 1 Januari 1940. De bevolking van het rijk nam in deze jaren toe met 11-3 pet. In 38 ge meenten bedraagt de bevolkingstoene ming meer dan 30 pet.; het hoogste toenemingspercentage vertoonden Maar tensdijk (175 pet.) en Vlaardinger-Am bacht (176 pet.). Van de 1054 gemeen ten in Nederland is de bevolking afge nomen in 209 gemeenten, alle met minder dan 20,000 inwoners. De groot ste afneming valt waar te nemen ln Hellevoetsluis: 35 pet. Onderzocht is de invloed van het ge boorte-overschot en het vestigings-, resp. vertrek-overschot op de bevol king stoeneming. Alle provinciën, even als de groepen van gemeenten minder dan 20,000 inwoners, geven een vertrek- overschot te zien, met Uitzondering van de provinciën Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. De grootste bevolkingstoeneming komt voor in de provincie Utrecht (18 pet.), bestaande uit een geboorte-overschot van 11.1 pet. en een vestigingsoverschot van 6.9 pet. Zeeland vertoont de langste bevolkingstoeneming: 3 pet., bestaande uit een geboorte-overschot van 7.9 pet. en een vertrekoverschot van 4.9 pet. NUTROGEN KRACHTVOEDSEL Indien men zich slap, overspannen, nerveus of lusteloos gevoelt of lijdt aan slapelooshald bestaande u* MOUT, MELK, EIEREN, CACAO, Phosphor en Kalk. Overal verkrijgbaar K.g. bus f 0.90; i K.g. bus t 1.60 M UTRICIA ZOETERMEER Kerk en Zending Bevestiging en intrede Ds. L. S. den Boer De Christelijk Gereformeerde Gemeente te Amsterdam West. die eenige maanden herder loos is geweest, ontving gisteren in Ds. L. S. den Boer, gekomen van Arnhem, een nieuwe leeraar. In het kerkgebouw yan de LauriersgTacht heeft Prof. J. J. van de r Schuit, van Apeldoorn, den prediker 's morgens bevestigd. Als tekst had d bevestiger gekozen 2 Tim. 2 4. Het thema was: de dienst des Woords en de taak van den prediker, waarbij spr. twee punten ontwikkelde: den inhoud der prediking en den zegen, dien de -dienaar daarop mag verwachten. Gistermiddag heeft Ds. den Boer zijn intrede gedaan. Het is met een mengeling van aandoeningen, dat spr. zich, naar hij zeide, aan de gemeente verbond. Een groote eer is het voor kern de hoofdstad als plaats voor zijn arbeidsveld te zien aangewezen. Spr. dacht intusschen met diepen weemoed aan zijn voorganger met zijn correct kanselwerk en die daardoor juist een wonde in het midden der gemeente heeft geslagen, waarvoor ook door sprekers optreden balsem gevraagd wordt Vervolgens is het, ging spr. voort, de diepe ernst der tijden, die aangrijpt. Als tekst had spreker daarna Hooglied 2 3, waarvan het thema aldus door hem werd om schreven: De blijmare van den boom des levens in dagen van dood en verwarring. Om deze mare aan de gemeente te kunnen brengen, al dus spr., wordt van den boodschapper geëischt: le. persoonlijk Jezus te kennen om .anderen Hem te kunnen aanprijzen: 2e. persoonlijk den weg tot dezen boom des levens te weten en anderen hem te kunnen wijzen; 3e. persoonlijk de vrucht ervan te genieten om anderen ei jaloersch op te maken. Na de predikatie richtte spr. zich tot der bevestiger, tot den kerkeraad, tot de afgevaar digden van de classis, van de gemeente te Am sterdam Oost en van Arnhem. Over de aan wezigheid van zijn ouden vader verheugde spr. zich terwijl hij ten slotte de catechisanten, de vereenigingen der gemeente, den organist, den koster en de geheele gemeente toesprak. De^ heer Bloem verwelkomde ds. den Boer namens kerkeraad. en gemeente, terwijl ver volgens toespraken werden gehouden door den heer Frugte namens de classis, door den heer Kleinmeulenkamp uit naam van de gemeente te Amsterdam Oost. door den heer Wilbrink voor de Arnhemschè gemeente en door prof. van der Schuit, op wiens verzoek de gemeente haar leeraar Psalm 119:9 gewijzigd toezong. DS. G. HENNEMANN Vandaag herdenkt ds. G. Hennemann, em.-predikant der Ned. Herv. kerk te Bilt- hoven den dag waarop hij voor 40 jaar het predikambt aanvaardde. De jubilaris werd in 1876 geboren en in 1899 candidaat in Utrecht om 14 Oct. 1900 te Lemele in zijn eerste gemeente te worden bevestigd. In 1903 verkreeg hij eervol ont slag in verband met zijn benoeming tot pre dikant bij de Indische kerk. Hij arbeidde te Tandjoeng "Pinang, Meester Cornells, Sema- rang, Salatiga om met verlof in 1914 naar Nederland te komen. In 1915 vertrok hij opnieuw naar Indië en werd predikant te Pontianak, welke standplaats hij in 1916 op nieuw met Meester Cornelis verwisselde. In 1924 kwam hij opnieuw met verlof om een jaar later zijn arbeid in Meester Cornelis voort te zetten. 31 Mei 1927 verkreeg hij eervol ontslag en pensioen én repatrieerde voorgoed. Van 1 Juni af van dat jaar tot 1 Juli 1936 diende hij de Ned. Herv. gemeente van Oegstgeest om vervolgens nog eenigen tijd werkzaam te zijn als predikant-evan gelist bij de Evangelisatie te Koog a. d. Zaan. Nadat hij dezen arbeid had neergelegd ves tigde hjj zich als emeritus metterwoon te Bilthoven Op zijn verzoek ging zijn gedenk dag onopgemerkt voorbij. EVANGELISATIEWERK Tot voorganger van de Ned. Herv. Evan gelisatie op Geref. grondslag te Werken dam is benoemd de heer H. Zagt, gods dienstonderwijzer te 's-Gravenhags. De ar beid van den heer Zagt omvat v.n. pastoraal werk terwijl trj één Zondag per maand in het Evangelisatiegebouw zal voorgaan. De heer G. J. Grafe, theol. candidaat en hulpprediker bij de Geref. kerk van Zeven bergenRoosendaal zal voortaan één da per week werkzaam zijn in dienst van het Evan gelisatiebureau „Het Zuiden" van dc Geref. kerken van Nord-Brabant en Limburg- BIERBROUWERIJ DE LEEUW N.V. VALKEN BURGCLJ BEKEND OM HAAR PRIMA BIEREN DS. L. VAN LOON Naar wij vernemen is ds. L. van Loon, predikant bij de Geref. kerk van Scherpen- zeel, voornemens op de e.k. vergadering van ae classis Amersfoort zijn emeritaatsaanvrage in te dienen. Ds. v. Loon. die 11 Aug. 1874 werd geboren, ontving zijn opleiding aan de Vrije Univer siteit en werd in 1900 candidaat om 27 Jan. 1S01 in zijn eerste gemeente te Zeg waart te worden bevestigd Vandaar vertrok hij in 1906 naar Koudekerken <Z.), welke standplaats in 1916 met Aarlanderveen verwisseld werd. Sinds 14 Oct. 1923 dient ds. v. Loon zijn tegen woordige gemeente. Ds. v. Loon, die in Jan. a.s. 40 dienstjaren heeft, is vanwege de classis Amersfoort kerk- visitator, deputaat voor de hulpbenoevende kerken en voor het Prov. studiefonds Hij maakte o a. deel uit van de Generaie Synode der Geref. Kerken van Amsterdam il936>. LUTH. PREDIKANTEN-VERGADERING. De najaarsvergadering der Luthersche pre dikanten wordt Dinsdag 29 October gehou den te Amsterdam. De Bond van Rechtzinnige Predikanten (Gr.) Kerkeraden en (Gr.) Kerkeraadsleden der Evangelisch-Luthersche Kerk zal zijn na jaarsvergadering houden op Maandag 18 No vember a.s. te Utrecht. LEGER. EN VLOOTPREDIKANT IN ALGEM. DIENST Naar wij vernemen zal het Bureel van den Leger- en Vlootpredikant in algemeenen dienst dr. W. G. Harrenstein, Stations weg 10 te 's-Gravenhage, met ingang van 1 Nov. a.s. worden opgeheven, zoodat alle zaken vóór dien tijd moeten zijn afgewikkeld. EENHEID VAN KERKEN. De Classis Amsterdam van de Chr. Ger. Kerken heeft in hare vergadering van 1 Oct. '4C, met algemeene stemmen, net volgende uitgesproken: 1. Dat het kerkelijk eenheidsbesef naar de Hoogepriesterlijke bede, zich dient uit te strekken, niet slechts tot een eventueele ver- eeniging met de Geref. Kerken, maar even zeer tot tenminste alle groepen van Geref. Belijden, als de Geref. gemeente, de oud- Geref. gemeenten, de Ned. Herv. Kerk. (Geref. Bond: Confessioneelen). Dit te meer, waar: 2. De redenen waarom wij van de Geref. Kerken gescheiden leven niet minder ge wichtig zijn, dan die waarom wij met de andere groepen niet vereenigd zijn. 3- Wie in den ernst der tijden roepstemmen Gods meent te moeten beluisteren, welke zouden bedoelen de Kerkelijke eenheid te zoeken, vertolkt edele zielsgevoelen*, die wij niet hebben te verachten, op voorwaarde, dat zulks niet zal zijn uit den huidigen tydgeest, noch uit angstgevoelens. Maar dan diene men evenzeer, zoo niet in de allereerste plaats, wat eigen kerk aangaat, er roepstemmen in te beluisteren om te waken tegen de indringende oppervlakkigheid, ver- uitwendiging en eenzijdige voorwerpelijk- heid, waardoor we in menig opzicht gevaar loopen van af te glijden van het spoor van 1834. 4. Zal er ooit sprake kunnen zijn van ver- eenigingsmogelijkheden, nu in casu met de Geref. Kerken, dan niet anders, dan tenzij door de Geref. Kerken de leer der onder stelde wedergeboorte c.a. met de daarop ge bouwde methode en praktijk principieel zij herzien. 5. Men spreke niet zonder meer van zon dige gedeeldheid, maar van de zon dige oorzaken, die reden gaven en geven tot ons afzonderlijk voortbestaan. 6- Tn ernstige overweging wordt gegeven, om alle geschuif over deze stof, in eigen kerkelijke bladen te staken, nademaal het verre van denkbeeldig is, dat anders de vrede, r"st en welstand in eigen kerk zouden drei gen gevaar te loopen, getuige de alom en almeer te beluisteren geluiden in onze kerk, die de kerkelijke eenheid :n eigen kerk zelf bedreigen. EMERITAAT DS. D. J. VAN BRUMMEN Ds. D. J. van B r u m m e n, predikant bij de Chr. Geref. gemeente te Driebergen, heeft in verband met zijn minder gunstigen gezond heidstoestand eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Van Brummen, die 78 jaar oud is, werd predikant te Alphen aan den Rijn in 1919, vandaar vertrok hij in 1922 naar Boskoop en sinds 1924 dient hij de gemeente te Drie bergen. DIACONESSEN HUIS IN HET GOOI. Zaterdag is te Naarden het nieuwe Diaco- Hessenhuis geopend aan welks totstandko ming Protestanten van alle gezindten hebben medegewerkt De leiding berust bij zuster D a n e n, afkomstig van „Bronovo" te 's-Gra venhage. Het huis begint met plaats voor 93 patiënten en heeft twee poliklinieken en een hoogtezonkamer alsmede drie operatiekamers, twee verloskamers, Röntgen- en sterilisatie kamer en is naar de eischen der ziekenhuis techniek zeer modern ingericht. Dertig zusters en leerling-verpleegsters zullen hier arbeiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1