DE STUWDAM DINSDAG 24 SEPTEMBER 1940 DA( Japansche troepen zijn gistermorgen Fransch-lndo-China binnengerukt Zondagmiddag was een overeen komst tot stand gekomen Het Duilsche Nieuwsbureau meldde vanmorgen uil Tokio: Naar Domei meldt, rijn vanochtend afdeelingen van het Japansche leger en de marine begonnen uit het Noor den Indo-China binnen te rukken. Men verwacht dat na aanvankelijken lich ten tegenstand verdere acties vreed zaam kunnen worden uitgevoerd. Domei meldt uit Tokio: Een communiqué van het keizerlijke alge meens hoofdkwartier deelt mede, dat de strijdkrachten van het Japansche leger en de Japansche vloot vreedzaam Fransch-lndo- China zijn binnengerukt volgens de bepalin gen van de overeenkomst, die met de autori teiten van Fransch-lndo-China Zondagmid dag tot stand is gekomen. De overeenkomst werd om 16 uur 30 (Japanschen tijd) tot stand gebracht. De strijdkrachten van het Japansche leger en de Japansche vloot trokken vandaag vreedzaam het Noordelijke deel van Fransch- lndo-China binnen. Ofschoon er eenige wrij ving schijnt te zijn ontstaan bij het overtrek ken van de grens door de Japansche troepen, wordt verwacht, aldus het communiqué, dat het binnentrekken zonder verdere belemme ring van belang voltrokken zal worden. Nader wordt medegedeeld: „Wij hebben ons buitengewone moeite getroost om er zorg voor te dragen, dat al onze troepen tot de kleinste eenheden toe, volledig op de hoogte waren gebracht van de sluiting der overeen komst. Wij gelooven, dat ook stappen zijn gedaan door de autoriteiten van Fransch- lndo-China. Het schijnt echter dat hun troepen het vuur hebben geopend doordat de bevelen hen niet hadden bereikt, aangezien het laat in den nacht was. Het is uiterst be treurenswaardig, dat dit is gebeurd, en er moet naar gestreefd worden uitbreiding van dit conflict te voorkomen. Wij ver wachten, dat de toestand zal worden genormaliseerd, zoodra de bevelen ophel dering zullen hebben verschaft aan de Indo-Chineesche troepen. Wij verwachten dat onze opmarsch zal worden uitgevoerd zonder verdere onaangename incidenten." Japansch communiqué over de overeenkomst Het departement van buitenlandsche zaken te Tokio maakt officieel bekend: De minister van buitenlandsche zaken Mat- soeoka heeft in Augustus met den Franschen ambassadeur te Tokio in vriendschappelijken geest gehouden besprekingen gevoerd tot op lossing van het conflict in China en tot het verkrijgen van een positieven opbouw in het Verre Oosten. Op grond van deze besprekin gen is een overeenkomst bereikt, krachtens welke het Japansche leger en de Japansche vloot in Fransch Indo-China de van militair standpunt gezien noodzakelijke maatregelen mogen nemen. Daarop werden te Hanci tus- schen de militaire autoriteiten van Japan en van Fransch-lndo-China onderhandelingen ge-' voerd ter verkrijging van concrete besluiten. In den middag van 22 September werd een overeenkomst bereikt. Een woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft inzake de gemelde botsingen tusschen Japansche en Fransche troepenonderdeelen aan de Noordelijke grens van Fransch Indo-China verklaard, dat op grond van de overeenkomsten tusschen Japan en de autoriteiten van Fransch Indo-China, de intocht Vein de Japansche troepen in Indo- China niet beteekent, dat Japan territoriale eischen aan Fransch Indo-China stelt of wil provoceeren. Wat de botsingen betreft, deze schijnen op een misverstand te berusten. Betreffende de schermutseling tusschen de Japansche strijdkrachten en de troepen van Fransch-lndo-China nabij de Noordelijke grens bij Dongdang op ongeveer 100 mijl ten N.O. van Hanoi en ten Zuiden van Loengtsjau, heeft de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken, naar Domei vanmiddag meldde, de volgende ver klaring afgelegd: „Ondanks de overeenkomst, die tusschen Japan en Frankrijk na langdurige onderhan delingen tot stand was gekomen betreffende Fransch-lndo-China, gedurende welke Japan aanhoudend geduld en verdraagzaamheid aan den dag heeft gelegd, heeft zich een schermutseling voorgedaan m dé grensstreek van Fransch-lndo-China. Dit moet geheel ge weten worden aan misverstand aan den kant van Fransch-lndo-China. Daarom wordt ver wacht, dat de overeenkomst, die gesloten is tusschen Japan en Frankrijk, vlot en vreed zaam zal worden uitgevoerd, waarbij uiter aard het Fransche misverstand uit den weg moet worden geruimd. Aangezien de huidige overeenkomst tus schen Japan en Frankrijk gebaseerd is op vreedzame besprekingen tusschen de beide landen, zou er geen bezwaar tegen kunnen bestaan van eenig ander vreemd land". Moeilijke onderhandelingen De Fransch-Japansche onderhandelingen over Indo China worden volgens gisteren ont vangen berichten uit Vichy voortgezet. On danks de groote terughouding bij de bevoegde instanties wordt niet verzwegen, dat er groote moeilijkheden te overwinnen zijn, die vooral betreicking hebben op de practische uitvoe ring van de te nemen besluiten. Een bericht uit zeer betrouwbare bron, aldus Reuter gisteren uit Hongkong, meldt, dat de onderhandelingen tusschen Japan en Indo-China, die Zaterdag hervat waren, nadat de Japanners hun eischen hadden bekend ge maakt, opnieuw afgebroken zijn. De toestand wordt uiterst kritiek geacht. In welingelichte Fransche kringen heeft men Zaterdagavond verklaard, dat de onder handelingen tusschen Frankrijk en Japan in een gespannen atmosfeer werden voortgezet Men hechtte zekere verwachtingen aan den terugkeer van den Japanschen leider der on- d er handelingen, generaal Nisjihara, naar Een Engelsch schip met weg gevoerde kinderen verongelukt Tegenspraak van Duitsche tijde. Omtrent de Engelsche berichten over de zoogenaamde torpedeering van een Britsch evacuatieschip wordt in bevoegde Duitsche kringen verklaard, dat op het tijdstip van de ramp noch in, noch'buiten het blokkade- gebied een Duitsche duikboot een als passa giersschip kenbaar Britsch schip getor pedeerd heeft. Bovendien is vastgesteld, dat de Duitsche zeestrijdkrachten op het aan gegeven tijdstip in het geheel geen vijande lijke scheepsruimte tot zinken gebracht hebben. Dezelfde bevoegde instanties constateeren het opmerkelijke feit dat noch de naam van het schip, noch zijn afmetingen, noch zfjn nauwkeurige positie in de Engelsche richten opgegeven worden, waardoor de geloofwaardigheid van de Britsche voor stelling van zaken op zijn minst zeer twijfel achtig wordt. Anderzijds acht men het vol gens het D.N.B. zeer wel mogelijk, dat een mijn van Britsche herkomst de oorzaak de catastrophe is geweest. Geïllustreerd Christelijk Familie-weekblad I 4lct êiad wat Uw gezin! VRAAGT PROEFNUMMER Adm. Nieuwe Achtergracht 104 - Amsterdam 1 October a.a. bejjint de uien ire jaargang Ribbentrop bij Hitier De minister van buitenlandsche zaken van Ribbentrop is gisteravond te Berlijn terug gekeerd. Hij begaf zich onmiddellijk naar den Führer om verslag uit te brengen. Een radiotoespraak van den Koning van Engeland Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Gistermiddag heeft de Engelsche koning een radiotoespraak tot de volken van het Britsche rijk gehouden. Hij wees op de ver anderingen, die sedert het begin van den oorlog zijn ingetreden en zeide met nadruk, dat de strijd thans vlak voor de deur van Engeland staat. De koning sprak herhaaldelijk van „den slag om Engeland met Londen als middelpunt". Hij sprak de meening uit, dat Engeland in dezen strijd niet alleen staat: in dit verband, noemde hij de Vereenigde Staten. Verder verklaarde de koning, dat het Engelsche volk nog steeds een volkomen vertrouwen in de gerechtigheid zijner zaak heeft. Hij gaf echter toe dat de toekomst koud en donker is, zoodat „in deze tijden van beproeving" het volk vertrouwen in God moet hebben en het geloof aaD de Britsche over winning moet behouden. De koning deelde voorts mede, dat hij een nieuwe onderscheiding heeft ingesteld: het Georgekruis, dat in rang volgt op het Victoria- kruis en de George-medaille en welke ver leend wordt als belooning voor verdiensten jegens de verdediging van het vaderland. Kennedy, de ambassadeur der Ver. Staten te Londen, zal naar de New York Times uit Londen meldt, beslist zijn functie binnen enkele maanden opgeven daar hij reeds bij de verkiezingen in November in de Vereenigde Staten wil zijn. Engelsche oorlogsschepen bombardeeren Dakar en Fransche oorlogsschepen Ex-generaal de Gaulle had tevergeefs overgave van Fransch West-Afrika geëischt Naar het D.N.B. uit Vichy ver neemt, hebben Engelsche oorlogs schepen Maandagmiddag het vuur geopend op de Fransche haven Dakar in West-Afrika en de daar liggende Fransche oorlogsschepen. Op een der Engelsche schepen bevond zich, aldus dit bericht, de vroegere generaal de Gaulle, die van den gouverneur- generaal van Fransch West-Afrika overgave van de kolonie eischte. De goeverneur wees het ultimatum af, waarna de Engelschen het vuur open den, dat door *ie Franschen beant woord werd. Gisteravond heeft de Fransche regeering zich met deze gebeurtenis bezig gehouden. In een door haar uitgegeven communiqué wordt ge constateerd, dat de vroegere generaal de Gaulle thans aan het hoofd van buitenlandsche strijdkrachten den aanval tegen Franschen leidt Den genen, die nog geaarzeld had zich tegen dezen „verrader" te keeren, zullen nu de oogen zijn opengegaan. In wel ingelichte Fransche kringen te Vichy legt men er den nadruk op, dat de afscheidingspogingen van de Gaulle in Togo, Dahome, op Réunion, de Antillen, de Hebriden en Mada gascar zonder resultaat ziin gebleven. Daarentegen staan de Fransche bezit tingen in Voor-Indië, vijf steden, Onder Engelsch toezicht. Op de vraag welke houding Japan zal aan nemen vegenover de overeenkomst in zake Singapore, welke tusschen de Vereenigde Sla- ten en Engeland gesloten zou zijn, antwoordde de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken, dat Japan niet gelooft, dat een dergelijke overeenkomst in werking kan treden zonder rekening te houden met de Japansche belangen. Op een andere vraag, of de Japansche regeering, zooals Amerikaan- sche bladen gemeld hebben, achter de eischen van Thailand staat, verklaarde de woordvoer der, dat dit volkomen ongegronde geruchten zijn. HET PROCES TE RIOM. Op enkele minuten afstand van Riom ls volgens te Genève ontvangen berichten uit Vichy op het domein van Bourrasol een bijzonder huis ingericht, dat dient tot huis vesting van de verdachten, die voor het opperste gerechtshof moeten verschijnen, tijdens het onderzoek en het proces. Het telt omstreeks tien kamers. De voormalige minister van luchtvaart Guy la Chambre bevindt zich reeds in dit gebouw, dat officieel wordt aangeduid als „Maison d'arrét et de justice". Ook de vroegere premier Daladier is voor zijn eerste verhoor van het slot Chazeron daarheen gebracht Voorbereidselen voor de invoering van den dienstplicht in de V.S. President Roosevelt heeft op zijn zomer verblijf Hydepark de gouverneurs van de bondsstaten uitgenoodigd met behulp van vaderlandslievende burgers militaire aan- meldingsbureaux en verkiezingscommissies te organiseeren, opdat de inschrijving van de mannelijke inwoners tusschen de 21 en 35 jaar op 16 October vlot en nauwkeurig kan geschieden. D.N.B. meldt uit Hillsborough (Callfornië): De sensationeele ontvoering van het drie jarige millionnairszoontje Mare de Tristan is Zondag op verrassende wijze geëindigd. In de bergen van de Sierra Nevada in de nabij heid van Placerville hebben Zondag n.l. twee jagers den kinderroover weten te overwel digen. De ontvoerder was in een gestolen auto op een boschweg de route kwijtgeraakt Het kind zelf is ongedeerd. Het geëischte los geld van 100,000 dollars was nog niet be taald. Volgens te Madrid uit Tanger ontvangen berichten is het te Fez (Fransch Marokko) tot ernstige relletjes in de Jodenwijk geko men. Een groep Fransche officieren heeft onder het uiten van vijandige Kreten tegen de Joden en het uitbrengen van zegewen- schen op Frankrijk en maarschalk Pétain alle Joden, die ze te pakken konden krijgen, afgeranseld en van vuurwapenen gebruik gemaakt. Een Jood is om het leven gekomen. Aan beide zijden vielen talrijke gewonden. Tegen de officieren is een iiciplinaire ver volging ingesteld. GARANTIE-ST AN DGROEN GARANT1Ë-STANDB RUIN GARANTIE-STANDR O O D G AR ANTI E-STANDZ WART GARANTIE.STAND WIT ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken. Worden 5 jaar gegarandeerd. Wed. Boonstoppel.& Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TEL. 50 Het Duitsche weermachtsbericht van vandaag Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte vanmiddag bekend: Een Duitsche motortorpedoboot heeft aan de Engelsche kust een gewapend vijandelijk koopvaardijschip van 3000 b.r.t. tot zinken gebracht en een patrouillevaartuig buiten gevecht gesteld. Het luchtwapen heeft gisteren gewapende verkenningsvluchten uitgevoerd, waarbij be langrijke militaire doelen in Londen en in andere plaatsen van Zuid-Engeland gebombar deerd werden. Des nachts werden de vergel- dingsaanvallen op Londen met volle kracht voortgezet. Havencomplexen, havenwerken en andere belangrijke militaire doelen zijn met succes met bommen van alirlei kaliber aangevallen. Britsche vliegtuigen hebben h den nacht van 22 op 23 September in Noorc-Duitscbland bommen geworpen en versche3ene boeren hoeven verwoest. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen drongen tot Berlijn door, zonder hier echter schade aan te richen. Er werd niet waargenomen, dat vijandejke vliegtui gen werden neergehaald. Een egen vliegtuig wordt vermist. Het jachteskader van majoor dölders heeft tot dusver ruim 500 luchtoverünningen be- In het weermachtsbericht va 21 Septem ber is melding gemaakt van accessen door duikbooten. De kleine duikboc onder bevel van den luitenant ter zee tweed klasse, Luth, heeft hieraan deel gehad met let tot zinken brengen van vier vijandelijk! koopvaardij schepen met een gezamenlfjkn inhoud van 29.000 bruto register ton. Duitsche luchtaanvalen boven Zuid-Engelad In den loop van den ocht«d zijn gisteren wederom oorlogs- en voor deJevolking nood zakelijke installaties in Zui-Engeland door Duitsche vliegtuigen met boimen bestookt Hierbij kwam het tot versaeidene hevige luchtgevechten, in het verbp waarvan de Duitsche jagers de overhan behielden. Tot nu toe werden 17 Britsche 'liegtuigen neer geschoten. Vier Dulfsche vistuigen zijn niet op hun uitgangspunt terugfkeerd- Groote branden in dfstad Londen Over den Duitschen luclaanval van Zon dag verneemt het D.N.B. *der, dat hieraan 150 Duitsche gevechtsvljgtuigen hebben deelgenomen. In aanrollede golven vielen zij de Engelsche hoofdstadian'en bestookten de haveninstallaties en li ven werken, als mede belangrijke militate objecten met talrijke bommen van all: kaliber. In de^ Commercial-docks bij Pfcadilly circus en' in de buurt van het Regntpark ontstonden reusachtige branden Nieive Duitsche vlieg tuigen, die in de tweede felft van den nacht voor een actie tegen Egeland op stegen, zagen reeds van de Franche kust af een vuurgloed, waardoor groce deelen van Lon den bijna daghelder verL'ht waren. Een Duitsche verkenne, die gisterochtend boven Londen heeft gevlgen, bevestigde de geweldige uitwerking va het nachtelijke bombardement. Hij melde, dat ook een be langrijke Londensche eletrische centrale m vlammen stond. De betrekkingei tusschen Turkije er Italië De Turksche ambassaieur te Rome Hoes sein Ragip is te Ankan aangekomen voor het uitbrengen van rajport. Welingelichte krigen vermoeden, aldis het D.N.B. uit Stamboel, dat zijn reis hoofdzakelijk een uit vloeisel is van het Italiiansche optreden in Egypte. Binnenlandsch Nieuws DE SPOORWEGEN EN DE WINTERTIJD Geen belangrijke wijzigingen in de diensfregeling In tegenstelling met vroegere jaren zal dit maal de beëindiging 'an den zomertijd op 5 October bij de Nedïriandsche spoorwegen niet gepaard g»an net belangrijke wijzigin gen in ie dienstregelng. Wel zijn er weer enkele partiëele wijzigingen te wachten, m^ar de beteekenis daarvai gaat niet uit boven die van de tusschentijdscne veranderingen, welke reeds eerder herhaaldelijk \n de dienstrege ling werden aangebracl Su talrijke overplak. kingen op de groote v|><en der dienstregelin gen op de stations leggen daarvan ge tuigenis is. De nieuwe wijzigingen zullen worden opge nomen in een nieuwe uitgave van het spoor boekje, die binnenkort waarschijnlijk reeds in het begin van deze week het licht zal zien. De laatst verschenen uitgave van het spoorboekje was al eenigen tijd niet mee heel met de feiten in overeenstemming. Wel werden door middel van wijzigingsbladen voor afzonderlijke trajecten de veranderingen tel kens zooveel mogelijk bijgehouden, maar aan het reizende publiek bezorgde deze toestand begrijpelijkerwijze veel last. Het nieuwe spoorboekje, dat straks verkrijgbaar zal wor den gesteld, zal weer geheel au fait zijn zoodoende weer, naar te hopen is voor langen tijd, dezelfde betrouwbare gids zijn, die het in vroeger dagen steeds is geweest. NOTARIAAT. Bij besluit var hoofd van het dep ontslag verleend' October 1940. Pijn - Pijn - Pijn Door hun uitdrijvende- en pijnstillende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van MijnhardL Mijnhardt's Poeders per stuk 8 cL Doos 45 ct. Cachets, genaamd ..Mijnhardlje»" Doos 10 en 50 ct. B(J besluit van den secretaris-generaal, 1 mend hoofd v— - J-*---- meteorologisch 'instituut' "de heer r" October benoemd itoren van het Nederlandsch hoofd'van de aüdee- bet departement van defen- <erl LAATSTE BERICHTEN Chr. Geref. Kerk j roepen: Te Bunschoten, M. BaaJ Geref. Gemeenten keren beid Tweetal: Te Dordrecht (vac. Ds Bfe te Ds. J. Fraanje te Barneveld en Ds. S. Lej-j Chr. Dem. Unie L H. ntya.s. a ,n'lte var VIBRATOR EN VLQERLICHT I .nfi Handel in gestolen bonnen De Tel. geeft nadere bijzonderheden over den kettinghandel in distributiebonnen, die na een inbraak in het distributiekantoor aan den Laanweg te Amsterdam aan het licht is ge komen. Het ls een groote kettinghandel in gestolen distributiekaarten geworden, waarbij de kaar ten en dat waren groote stapels van hand tot hand gingen ei aanmerkelijk ln prijs ste gen, toen zij in het bezit kwamen van lieden, r op clandestiene wijze mee durfden han delen. De twee Inbrekers, die door een raam van het kantoor naar binnen waren geklauterd er. de duizenden kaarten voor het grijpen had den. kregen slechts 26 voor hun buit, die enkele dagen later echter reeds duizend gulden opbracht voor een melkknecht uit Landsmeer, die de kaarten had gekocht van een fietsen handelaar. Toen de recherche kort geleden bericht kreeg over handel in gestolen benzinebonnen en de eerste arrestaties verrichtte, leidde het verdere onderzoek tot arrestatie van den tweeden in breker, nadat de eerste, een 19-jarige jongeman. -i drie helers reeds waren aangehouden. Het eerste vijftal verdachten zat goed en wel in arrest, toen de verdere arrestaties volgden. De inbrekers werden namelijk aan een langdurig verhoor onderworpen, waarna zij ten slotte bekenden de kaarten te hebben verkocht aan den melkknecht uit Landsmeer. "oe groot de voorraad gestolen kaarten wel i, blijkt wel hieruit, dat alleen reeds voor de petroleumkaarten 75,000 1 petroleum te ver krijgen ls. Voorts waren er nog honderden ben- zinekaarten. boterkaarten. broodkaarten, vet- kaarten, textielkaarten, toeslagkaarten. enz enz. in handen van de beide inbrekers gevallen. Ook de melkknecht werd spoedig aangehou den. Nadat hij eerst, evenals de andere ver dachten, had ontkend, legde hij spoedig iejc«o over den commissaris van politie een volledige bekentenis af. Hij had de gestolen kaarten en bons op zijn beurt verkocht aan een rijwiel handelaar. die er duizend gulden voor had betaald. Van het geld had hij nog 950 in zijn bezit Voor de vijftig gulden had de knecht zich een nieuwe fiets gekocht welke de politie natuurlijk ook maar in beslag nam. Ook de rijwielhandelaar, aan wlen hij de kaarten ver kocht had, is aangehouden en opgesloten. Deze man beweerde van niets te welen. De melkknecht is echter zoo positief in zijn ver klaringen. dat de politie er niet aan twijfelt of ook deze man is in het bezit geweest van de gestolen kaarten en bonnen. Zc-er waarschijn lijk heeft hij deze op zijn beurt weer van de hand gedaan. Een deel is uiteindelijk terecht gekomen bij verschillende menschen, die er op kochten wat zij maar wenschlen. Terwijl de recherche van het bureau Spaarn- dammerstraat en Adelaarsweg in totaal zeven personen arresteerden in verband met de in braak, heeft de centrale recherche Zaterdag nog twee andere mannen aangehouden, die een flinke partij textielkaarten. boterkaarten en petroleumkaarten in hun bezit hadden. Het is mogelijk, dat ook deze afkomstig zijn uit het distributiekantoor aan den Laanweg. Deze twee arrestanten werden reeds geruimen tijd gevolgd door inspecteur Moll on eenige re chercheurs van de centrale recherche. Toen de arrestanten Zaterdagmiddag een bezoek brach ten aan een café aan den Kloveniersburgwal, werden zij kort daarop gearresteerd. Eén der arrestanten had ongeveer vijftig distributie kaarten bij zich. Hij beweerde de kaarten van een logementklant te hebben gekocht. Voor een boterkaart, waarop dertig halve ponden boter te verkrijgen zijn, zou hij 2.50 hebben be taald. Hoe het ook zij, dat er na de inbraak aan den Laanweg in verschillende deelen van de stad een clandestiene handel is gedreven in tlierlei distributiekaarten, staat wel vast Jongetje verongelukt Op de Kruis mg /an den Admiraal de Ruyterweg en den Bosch en Lommerweg te Amsterdam, is gistermiddag omstreeks half drie een ongeluk gebeurd, dat een jongetje het leven heeft gekost Het kind was op een der kipkarretjes van het zandtreintje, dat daar rijdt, geklommen en er afgevallen; het raakte tusschen de wagentjes en was vrijwel op slag dood. Het algemeene bestuur der. Chrislt j Democratische Unie heeft zijn standpunt w, paald ten opzichte van de Nederlan Unie. De C.D.U., aldus hst oordeel istuur, di op staatkundig i het belang van land en volk de actie erbon haar doelstellingen, welke veel verderpzenbu dan die van de Nederlandsche Unie, W". G' klacht voort te zetten. yager, De C.D.U. heeft het als haar taak t P« b« schouwen, met welwillendheid tegenove 1®- streven der Nederlandsche Unie te staan »ddal deze beweging thans de eenige is te ac emeci die namens het Nederlandsche volk mi Mitsdiens gelet ook op het feit, dat 'aken de leiders der Nederlandsche Unie het0 maatschap van deze beweging met dat vi tuui" C.D.U. vereenigbaar verkaard is acl 1,1 Vr< hoofdbestuur het lidmaatschap der lurger vereenigbaar met dat van de Nederlan 'w "J1 Unie. I. der GIFT VAN 100.000 VOOR BAKKE] stgem De Ned. Ver. van meelfabrikanten heef ^S' bedrag van 100.000 gestort in het Bak| j fonds 1940, dat ten doel heeft het verleenei) hulp oan de door krijgsverrichtingen geute, f]jeT bakkers, (verbeterd bericht). Ned Inbraak in een villa te Brumi^Dij" Inbrekers hebben te Brummen hun slaL^I?,', slagen in de villa van den heer Deint directeur van de werktuigenfabriek Eer18" Sons Co. De inbrekers hebben in totaal van d meer dan 600 gestolen aan baar geld, Itóte ger middelen, een fototoestel en een nachl naar en 200 sigaren. Verder maakten zij zich igt ter ter van alle distributiebons van den eigj ds v Zij hebben in de villa een flesch cognjj-'u.j een flesch port leeggedronken, onder het van een fijn sigaartje. Men vermoedt, <f« diefstal gepleegd ls door dezelfde mannei den laatsten tfód te Dieren, de Steeg en.ydk i hebben geopereerd. INBRAAK TE EINDHOVEN Van de tijdelijke afwezigheid der bew het gezin van den filiaalhouder der winkels aan de Pastoor van Arslaan te w hoven, heeft een inbreker gisteravond bruik gemaakt door het tochtraam bove.ie t0, deur aan den zijgevel er uit te lichten - zich zoo naar binnen te werken. Zijn tocht door het huis leverde een bui 1200 in contanten op welke hij in een op de overloop vond. Hiermede is hij r dwenen, geen spoor van de uitgenomei achterlatend. INBREKER OP HEETERDAAD BETR Dijk, ag vie ©on te daan in een loodgieterswinkel in de Rusttf 'hji gerstraat te Amsterdam. De bovenburen-, den het rinkelen van de glasruit, welke drukte om de deur te openen, en waart0'"®10 den de politie. Deze arresteerde den Jone verri Eu daar de eigenaar de sleutels van de verloren, bevatte zij slechts bescheiden. Dl geman is in hechtenis gesteld Hij heefrttK't'1 reeds eerder aan diefstal schuldig gemaal p e j d SCHUUR UITGEBRAND Herv. fceref. Gisterochtend is te Westerlee, gei^happ Scheemda, een groote landbouwschuur. Kerk" met den geheelen oogst van dit jaar vuld, door brand vernield. Geen Duitsche betaalmiddc daal boven 10 pfennig aannen Van bevoegde zijde word-t er op ge| dat het ter betaling aanbieden en i van rijksbankbiljetten, rentenbankb^ en rijksmunten van meer dan 10 verboden is. In beginsel moeten alle betalingeif" goederen, dienstverrichtingen enz. in landsche guldens geschieden. Ook Reichskreditkassenscheine, Reichskrej senmürtzen en rijksmunten van 1, 2, pfennig worden aangenomen. Het aannemen van de bovengenf Duitsche binr.enlandsche betaalmiddelei rijksbankbiljetten, rentenbankbiljettef rijksmunten, met een noogere waarde j pfennig, moet in ieder geval geweigeq den. De ontvanger van dergelijke beta delen loopt gevaar, hiervan geen profijt te kunnen trekken. VERDRONKEN DOOR DE DUISTE Gisterenavond omstreeks tien jarige N. J., wonende in de Vossegats te Utrecht, door dc duisternis Marktbrug op de splitsing van den Ab( dijk en de Adriaan van Ostadelaan het' in geloopen. Eerst een kwartier later».,^ dit ongeluk door een voorbijganger or doch toen was het .te laat. De levens® waren geweken. heJ/ieos. De mannen zijn al eens meer in deze plaats geweest, kort nadat ze in Algiers geland waren. Het doet hun goed de breede boulevards en lanen met palmen weer te zien; ze marcheeren nu zoo, dat geen oud-gediende het hun zal kunnen verbeteren. De muziek van een militaire kapel geeft fit en opgewektheid. Het detachement wordt aan alle kanten door wandelaars beke ken en nagestaard. Misschien weten deze menschen, dat hier een groep voorbij trekt, die straks gevechten zal leveren, stormaanvallen weerstaan, bestreden worden en wellicht niet weer zal keeren. Staal neemt alles in zich op. Zoodra de kazerne bèreikt zal zijn, wordt hij natuurlijk in het cachot gesloten, hoewel hij erop zint om eens in deze stad te gaan passagieren. Het verblijf in Sidi-Bel-Abbes, maanden geleden, was maar van korten duur geweest, waardoor de stad voor hem onbekend bleef. En het was juist altijd een aantrekkingskracht voor hem een vreemde plaats van alle kanten te bekijken. Van de vele havensteden, door een van de schepen, waarop hij voer, beloopen, kende hij de breede hoofdstraten zoowel als de sloppen en achterbuurten, en in zijn zwerversbestaan had hij elke belangrijke stad tot in de uithoeken doorkruist. Zou hij Bel-Abbes, het groote depot van het Vreemdelingenlegioen dan niet willen bezichtigen? Na tuurlijk. Maar zou hij er de kans toe krijgen? Dat zal hij moe ten afwachten, en om zich voorloopig schadeloos te stellen, neemt hij het stuk van de stad, tijdens de kleine marsch tus schen het station en de kazerne gretig in oogenschouw. Hij bemerkt weer dat eigenaardig gemengde in dit stadsbeeld. Het is Europeesch en tevens Oostersch. Ver van den hoofdweg, aan het eind van een zijstraat ontdekt hij de befaamde vensterlooze huizen der Arabieren. Ze zien er goorig wit uit, en doen doodsch aan. Maar er schuiven andere gebouwen nader in Westersche stijl, minder interessant, omdat ze niet dat ge heimzinnig afgeslotene en verborgens bezitten, omdat er geen raadselachtige sfeer om heen hangt. De straten zijn druk be volkt. Daar loopen of staan donker oogige Moorsche vrouwen en meisjes in haar kleurige kleedij, naast geschminkte flirtende jongedames van de Europeesche bevolking. Officieren in paradeuniform flaneeren er met schoon Arabische gevormde jongevrouwen, die naar het zich laat aanzien volgens de nieuw ste Parijsche mode zijn gekleed, Er wandelen de inlandsche soldaten, de Spahis, die geen tulbajid maar een Fez dragen, er slenteren legionairs en Spanjaarden in blauwe pelerines ge huld, negers, zwart en glimmend als coramandelhout, zouaven in hun wonderlijke dracht, enkele nomaden in hun bruine en witte burnous, Senegaleezen de Fransche kolonialen, en tirail leurs. Het is hier zeker zoo bont en kleurenrijk als op het marktplein van Saida, maar er zijn nog interessanter wijken in Sidi-Bel-Abbes, die op deze foute echter niet liggen. En daarheen zou Staal willen gaan. gelegen aan een breede boulevard en een ruim plein heeft als al dergelijke gebouwen enkele verdiepingen, vele ramen van de verschillende kamers, en is een rechthoekig bouwwerk met een hooge poort. Lusteloos hangt de Fransche vlag boven dit alleen op nuttig effect berekende blok van het Eerste Regiment de la Legion Etrangère. Het groote massale monument voor de kazerne breekt door zijn levensgroote beel den het nuchtere van deze omgeving. De wacht bij de poort brengt het saluut, het detachement marcheert recht door de binnenplaats op, waar ontelbare legionairs zich verdringen. Het gerucht, dat een afdeeling, bestemd voor Marokko, zal arri- veeren, en de daverende marschmuziek van de kapel, heeft hen hier doen samenstroomen. Nieuwsgierig speuren zij naar mogelijk bekende gezichten. De nieuw-aangekomenen worden naar de voor hen gereed ge maakte vertrekken geleid, kunnen zich ontdoen van de over bodige uitrusting. Ze bouwen hun p^quetage, de piramide van kleedingstukken met plankjes als tusschen leggers op. Nu hebben ze daar geen moeite meer mee, zooals in de eerste dagen van hun iegionairschap, toen aan de reglementaire wijze van vouwen en opbouwen vaak heel wat ontbrak. Staal en de vijf andere gestraften worden direct naar de pro voost gebracht. Ze waren prisonniers en blijven dit, totdat ze de hun opgelegde straf hebben uitgezeten. Staal heeft al uitgere kend, dat die dagen zullen zijn verstreken, als de troep op trans port gesteld zal worden en ze Sidi vaarwel zullen zeggen. Maar hij en zijn metgezellen treffen het vandaag. Zijn deta chement en dus ook hij krijgt een nieuw, of beter een ander uni form. Dit wordt de derde maal, dat ze van kleeding verwisselen. De een..3 kear was het in Sidi als bleu, de tweede m-1-1 esniida als recruut bij de Compagnie d'Instruction, en nu als geof legionair nogmaals in Bel-Abbes. Ongetwijfeld zullen ze oriooo ingeënt worden, ter voorkoming van allerlei kwade koory^, ziekten. j- 8 Omdat nu de groep enkele bureaux en magazijr.enJW afloopen om de kleeren in ontvangst te nemen, worcj'__ prisoniers in beperkte vrijheid gesteld om zich na hy--Q- 2 van de uitdeeling weer bij den chef van het cachot I voegen, of door de wacht gebracht te worden. Ze geen speciale bewaking, wijl de bureaux en magazijnef. binnen de muren van de kazerne bevinden en geen lef ]_ooo naar buiten kan gaan zonder schriftelijk bewijs valqooo kapitein of zonder verlof-briefje, dat getoond moet v aan den sergeant-van-de-wacht. Du" Maar Staal is al goed gehumeurd, nu hij met zijn m 'J1®®" kan praten en eventueel een plan kan beramen orq vai2 een bezoek te brengen aan de stad. Ze zijn nu kornuiten cel, en voelen dus voor het oogenblik een zekere mate y bondenheid. Dit destemeer. omdat ze zich allen van kunnen bedienen of zich ermee behelpen. Ze verstaa ./nonj Duitsch en daarom zoekt Staal eerst zijn vriend Hansel t w6o" ook zijn raad in te winnen. De reus heeft immers al zoo. het soldatenleven ondervonden, hij zal er wellicht kunnen vinden om de vrije gevangenen een avond-bu Iftesj kazerne te bezorgen. Staal informeert tastend, of het vy een mogelijk complot betrokken willen worden, want hl «wat een nog nevelig plan, waaraan meer dan één man moe J8JM werken. Ieder afzonderlijk komen ze nooit buiten de p<j,. moeten samen, hoe, dat is hem nog niet heelemaal duidel (Wordt ver [100o(

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2