LONDEN HEVIG GETEISTERD HET VERDRAG VAN KRAJOVA LEGITIMATIEPLICHT VOC ALLE INWONERS MAANDAG 9 SEPTEMBER 1940 Meer dan een miliioen kilogram bommen uitgeworpen Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend De aanvallen van ons luchtwapen tegen de voor de oor- logsoeconomie bijzonder belangrijke objecten van Londen, die in den nacht van 6 op 7 September zijn begonnen, werden ook op 7 en in den nacht van 7 op 8 September met zeer sterke krachten en met gebruikmaking van de zwaarste bommen voortgezet. Deze aanvallen vormen de vergelding voor de door Engeland begonnen en in de laatste weken nog toegenomen Britsche nachtelijke aan vallen op woonwijken en andere niet-militaire doelen in het rijksgebied. De rijksmaarschalk leidt persoonlijk het optreden van Noord-Frankrijk uit. In onderbroken volgorde vielen tot nu toe meer dan een miliioen kilogram bommen van alle kalibers op het haven- en industriegebied aan de Theems. Kade-instal laties, koopvaardijschepen, havendokken en graanpak- huizen, electrische centrales, waterleidingbedrijven en gasfabrieken, alsmede arsenalen, fabrieken en verkeers- instaliaties werden getroffen en gedeeltelijk door zeer zware ontploffingen vernietigd. Groote branden woedden in de omgeving der havendokken. Door krachtig optreden maakten jachtvliegtuigen den weg voor de gevechtsvlieg tuigen naar Londen vrij. Vergelding van de Engelsche nachtelijke luchtaanvallen op Duitschland Andere aanvallen waren gericht tegen de groote olieopslagplaatsen en haveninstal- la..es van Thameshaven, tegen.de springstof fenfabrieken van Chatham en het vliegveld van Hawkings. Bovendien vielen gevechts vliegers industrie- en havendoelen in Liver pool, Manchester, Birmingham, Cardiff, Bris tol, Southampton, Porthmouth, Portland en tien andere plaatsen aan. De vijand vloog wederom des nachts naar Duitschland Een golf vloog naar Zuidwest- Duitschland en wierp hier en daar bommen die geen schade aanrichtten. Het andere gedeelte der Britsche gevechtsvliegtuigen probeerde, evenals in de vorige nachten naar Eerlijn te vliegen. Zij werden echter door den geconcentreerden afweer in het Westen tol omkeeren resp. tot het vroegtijdig neer werpen van hun bommen gedwongen. Alleen in een kerk te Hamm richtten de bommen eenige schade aan. De vijand verloor bij de gevechtshande lingen van gisteren 94 vliegtuigen, 26 eigen vliegtuige- keerden niet terug. Een duikboot heeft uit twee convooien vijf bewapende vijan delijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 33400 brt. tot zinken gebracht en een ander schip van 4000 brt. beschadigd In den nacht van 6 op 7 September ont moetten twee motortorpedobooten een door torpedojagers en bewakers zwaar beveiligd vijandelijk convooi. Ondanks hevigen afweer brachten zij drie zwaar beladen schepen met een gezamenlijken inhoud van 11.000 brt. tot zinken en keerden onbeschadigd op haar steunpunten terug. Een door Duitsche zee- strijdkrachten in overzeesche gebieden opge bracht vijandelijk koopvaardijschip is bij het ontmoeten van een Britsch oorlogsschip door he> aan boord zijnde pry zencommando tot zinken gebracht Een massale aanval Het Duitsche Nieuwsbureau meldde Zondag uit Berlijn: In de afgeloopen 24 uur heeft het Duit- che luchtwapen niet alleen een grooten anvalsslag gewonnen, doch ook een ver- c-digingsslag met zeldzaam succes gele verd. Volgens de laatste berichten zijn de verliezen van de Engelschen bij de Duit- che actie tegen Londen tot 93 gestegen. De Duitsche verliezen zijn niet hooger geworden dan 26 vliegtuigen. De on onderbroken luchtaanval op voor den oorlog belangrijke doelwitten van de Britsche hoofdstad oeeft onuitwischbare sporen op haveninstallaties, dokken, graanpakhuizen, pomostations, tankin- stallaties, gasfabrieken en arsenalen ach tergelaten. Door stuka's en in horizontale aanvallen Werden bommen geworpen, zonder dat de Duitschers een noemenswaardigen afweer ondervonden. Deze groote aanval van bet luchtwapen vond zijn voorbeeldige evenknie in de prestaties van den Duitschen vlieger- afweer. In twee golven vlogen vijftig tot zes tig Britsche bommenwerpers uit bet Westen komend naar Duitschland. De algemeene k->ers was Oostelijk met richting Berlijn. Een klein gedeelte draaide spoedig naar 'Zuid- WH.-:-Duitschland af. Bij het bereiken van hr Rijksgebied stootten de Engelschen als gevolg van de niet vermoede versterking van den afweer op een zoo verrassend en massaal welgemikt afweervuuj der lucntdoelartillerie. dat zij de een na den ander als op gemeen schappelijk bevel het veld ruimden en snel het Duitsche rijksgebied weer verlieten. Op enkele plaatsen, o.a. bij Hamm gelukte het den Engelschen bommen van klein kali ber neer te werpen, zonder dat zij militaire scnade aanrichtten De Duitsche vliegtuigafdeelingen In Noor- Wegen, Denemarken, Noordwest-Duitschland, Nederland, België, en Noord-Frankrijk staan teder oogenblik voor het toebrengen van nieuwe slagen klaar. Londen gehuld in rookwolken Duitsche verkenningsvliegtuigen berichten, dat de geweldige rookwolken, die Zaterdag na den grooten aanval op Londen opstegen, nog steeds boven het gebied tusschen Lon den en het Kanaal hangen. Zij trekken lang zaam naar het water en naar de kust van Vlaanderen, van waar men gedurende den nacht de branden in Londen kon zien. Uit Londen zelf stijgen zonder onderbreking nieuwe rookwolken op en verhinderen in groote gebieden der steden een nauwkeurig vaststellen der schade door de Duitsche ver kenningsvliegtuigen. Een geweldige brand haard ligt in het stadsgedeelte ten Zuiden van de Tower, waar Zaterdag belangrijke en uitgebreide fabrieken zijn getroffen. In het centrum der stad woeden vele andere groote en kleine branden die voedsel geven aan de geweldige bank van rookwolken, die als een huiveringwekkend teeken der vergelding over het Engelsche land trekt. Naar van de Fransche kust gemeld wordt, heeft men gedurende den nacht den ontzaglijken brand in Londen niet alleen kunnen zien van de Kanaalkust bij Calais, maar zelfs den geheelen oocht van de Seine tot aan Cherbourg toe. Even ver is overdag de geweldige rook- massa te zien, die van Londen naar de kust trekt De rookwolken schuiven tot wolkbanken ineen, welke reeds een hoogte van verscheidene duizenden meters hebben bereikt Ook Thameshaven en Chatham aangevallen Naar het D.N.B. wordt medegedeeld, zijn Zaterdag ook Thameshaven en Chatham door Duitsche bommenwerpers aangevallen. In Thameshaven werden de West-Indië- haven doeltreffend met bommen bestookt, te Chatham werd een munitiefabriek getroffen Tengevolge van het concentreeren van de Britsche jagers boven Londen ontmoetten de Duitsche aanvallers zoo goed als geen afweer. Alle vliegtuigen wierpen hun bommen uit en keerden des avonds zonder een enkel verlies terug. De aanvallen in den nacht van Zaterdag op Zondag De Duitsch bomaanvallen op de Britsche hoofdstad zijn ook tijdens den nacht van Zaterdag op Zondag niet minder hevig geworden. Het bombardeeren van voor den oorlog belangrijke objecten in en bij Londen, dat Zaterdagmiddag laat een geweldigen omvang had aangenomen en waardoor, naar men weel. postverbindingen, waterleidingen, gasfabrie ken en de ondergrondsche spoorwegen wei den vernield, werd tot lang na middernacht met dezelfde hevigheid voortgezet. Daar ge durende den nacht niet zoo talrijke vliegtui gen kunnen starten, werden de aanvallen ge daan door afzonderlijke groepen meestal be staande uit honderd bommenwerpers. De Duitsche toestellen vlogen allen zeer handig boven de Engelsche luchtversperring. De Engelschen hielpen de Duitschers in zooverre daar zij de stralen van de zoeklichtbatterijei steeds weer langs de versperringsballons lie ten glijden, teneinde de aanvallende vliegtui gen in het licht te vangen, hetgeen ln de meeste gevallen mislukte. Daarentegen zage de Duitsche vliegers de versperring hel ,ver licht voor zich liggen en konden zij deze me gemak uit den weg gaan. Over de Duitsche verliezen tijdens den nacht is nog niets bekend. Afzonderlijke En gelsche nachtjagers trachtten eenige Duitsche bommenwerpers lastig te vallen, doch alle Duitsche vliegtuigen ontdeden zich boven nauwkeurig aaangegeven doelwitten van Lon den van hun dood en verderf zaaienden last Zondagochtend wederom aanvallen op Londen In den loop van Zondagochtend hebben opnieuw talrijke Duitsche gevechts- en jachttoestellen aanvallen ondernomen op Londen op dezelfde wijze als Zaterdag. De militaire doelen dezer formaties waren vitale industrie- en haveninstallaties te Londen. De sinds Zaterdag op elkander volgende aanvallen op Londen hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, getoond, dat Engeland niet in staat is zUn hoofdstad tegen Duitsche luchtaanvallen te beschermen. Men had van Engelsche zijde tot dusverre steeds verklaard, dat alle Duitsche aanvallen op Londen worden afgeslagen. In werkelijkheid echter waren dergelijke aanvallen in het geheel niet ondernomen. De Duitsche aan vallen op Londen zijn eerst Zaterdag begon nen en hebben getoond, dat het den Duit schen vliegerformaties mogelijk is iedere willekeurige hoeveelheid bommen van alle soorten en ieder kaliber bij dag en bij nacht op militaire doelen van de stad te werpen. Londen zal met millioenen kilogrammen be stookt worden zoolang de aanvallen van vijandelijke vliegers op niet-militaire doelen ln Duitschland worden voortgezet. De buitenwijken van Londen gebombardeerd Naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt, hebben afdeelingen van de Duitsche luchtmacht gisteren in den loop van den Zondag buitenwijken van Londen met succes aangevallen. Tege lijkertijd zijn de groote successen van den aanval van Zaterdag bevestigd door uit gestrekte verkenningsvluchten boven het centrum van Londen. Engelsche berichten over de aanvallen In de officleele en semi-offideele berichten over den grooten Duitschen aanval op Lon den wordt o.a. gezegd, dat bet talrijken Duit schen vliegtuigen gelukt ls de in bet Oorten van Londen liggende industrieele installaties te naderen. Electrische centrales en andere bedrijven zijn voor een deel zwaar bescha digd Ook hebben de Duitsche vliegtuigen de i_,ondensche havens aangevallen. ,.Er is veel schade aangericht en een bepaald aantal personen is dakloos ge worden" zoo wordt ln een dezer berich ten gezegd De vijand concentreerde het grootste deel van zijn krachten op de bei de oevers van de Theems ten Oosten van Londen, waar groote branden ontston den. Ook vielen bommen op e^n open baar gebouw. Zekere bureaux zijn ern stig getroffen. Talrijke bommen, zoo wordt verder in het bericht gezegd, werden geworpen op de haveninstallaties, wear een groote brand ont stond. Uit deze berichten blijkt tevens, dat belangrijke verkeerscentra ln 't Loodenscbe gebied beschadigd werden. De schade in de stad De informatiedienst van het Britsche rru- nnsterie van luchtvaart verklaart, dat de luchtgevechten zich boven het geheele ge bied van Londen hebben afgespeeld en Zater dagavond langer dan een uur geduurd heb ben. Spitfires en Hurricanes stegen op om den eersten grooten aanval op Londen te verhinderen. Het ministerie van luchtvaart deelt mede „De vijandelijke luchtaanvallen op Londen hebben zich verschillende malen herhaald en in grooteren omvang dan ooit te voren. Onze verdediging trad overal tegen den vijand op. terwijl de burgerlijke verdediging zich be wonderenswaardig heeft gedragen. De strijd duurt nog steeds voort." Alle berichten over de aanvallen van gisteren melden, dat de Duitschers groote afdeelingen bommenwerpers en jagers ln het vuur gebracht hebben. Een bewoner van Londen zeide. dat hij minstens vyf afdeelingen van honderd toestellen nad De Engelsche bomaanval op Hamm Het D.N.B. meldt uit Hamm: In den nacht van Zaterdag op Zondag is Hamm aangevallen door Engelsche vliegtui gen, die hun bommen lukraak op de stad wierpen. De R.K. Lieve Vrouwekerk werd rechtstreeks door twee bommen getroffen en zwaar beschadigd- Een derde bom ontplofte vlak voor de kerk. Een zijnis is geheel weg geslagen. De bevolking is zeer verontwaar digd over dezen nieuwen Engelschen aanval op niet-militaire deelen, te meer, omdat in de onmiddellijke nabijheid der kerk twee zieken huizen liggen, die van verre als zoodanig te herkennen zijn. Vier explosieve bommen vie len vlak bij het stedelijk ziekenhuis. Slechts de straatbreedte ligt tusschen de plaats van den inslag en het ziekenhuis. Het andere ziekenhuis ligt eveneens 100 meter van de plaats waar de bommen zijn gevallen. Als door een wonder zijn beide ziekenhuizen en de verpleegden voor vernietiging bewaard gebleven. De kerk is veranderd in een plaats van verschrikking. Het betreden is levens gevaarlijk, daar instortingen dreigen. Binnen in het gebouw zijn reusachtige gaten slagen Niets Is onbeschadigd gebleven, hoofdaltaar en de kostbare ruiten zijn nield. Waarschijnlijk zullen er maanden over heen gaan, alvorens de kerk waer gebruikt kan worden. Het D.N.B. meldde gisteren uit Berlijn: Engelsche vliegtuigen zijn gedurende den nacht, zooals gebruikelijk, weer in het Duit sche rijksgebied binnengevlogen. Tengevolge van de veranderde opstelling der luchtdoel- artillerie in het Roergebied, alsmede de her haaldelijke verlegging der ballonversperrin gen en door in het versterkte mate optreden van Duitsche nachtjagers geraakten de Britsche vliegers vroegtijdig In een hevigen afweer, waarop zij klaarblijkelijk niet ge rekend hadden. Het meerendeel der vlieg tuigen werd dientengevolge nog in het ge bied van Westfalen zonder schade te hebben aangericht tot omkeeren gedwongen. Opmerkelijk is, dat na den geweldigen aanval van vele honderden Duitsche bommen werpers op Londen niet één enkel Engelsch vliegtuig gepoogd heeft tot boven de rijks hoofdstad door te dringen. SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSCHERU AMSTERDAM ROTTERDAM VELSEN DORDRECHT HAARLEM UTRECHT .ft LEIDEN HILVERSUM "«AC GRONINGEN BRUSSEL OaoalHfcs Inwendig schoonhouden van gebouwen SCHOON Malta bestookt Een van onze duikbooten heeft een vijan delijk oorlogsschip, dat in de omstreken van de zeeëngten van Gibraltar patrouilleerde, tot zinken gebracht. Eenheden bombardements vliegtuigen, die van jachtvliegtuigen werden vergezeld, hebben het arsenaal van Malta aangevallen, waardoor branden en verwees tingen ontstonden, alsmede een vijandelijke duikboot, die in de haven lag. getroffen De vijandelijke jachtvliegtuigen, die door het vuren van onze bombardementsvliegtuigen werden afgeslagen en door onze jachtvlieg tuigen werden aangevallen hebben twee vliegtuigen verloren, waarvan een aan de kust en het andere boven zee neerstortte Een derde vliegtuig is waarschijnlijk neergescho ten. Al onze vliegtuigen zijn met enkele gewonden aan boord naar hun steunpunten teruggekeerd. In de Roode zee is een vijandelijk convooi door het luchtwapen aangevallen Een 6chip werd getroffen zwaar beschadigd en door de bemanning verlaten. Een andere Italiaansche vliegtuigformatie heeft de haven van Aden gebombardeerd en ln een luchtgevecht een vijandelijk jachtvlieg tuig neergeschoten Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. Vijandelijke vliegtuigen hebben Buna ge bombardeerd en in duikvlucht beschoten, waarbij een dubat werd gewond. Verwoestende uitwerking Reeds de eerste aanval der Italiaansche duikbommenwerpers op de versterkingen van Malta heeft, zor.als blijkt uit de foto's van de verkenningsvliegers, een verwoestende uit werking gehad. Voor het eerat zijn hommen van 1000 kilogram geworpen op de werken aan de bocht van Marsa Scirocco De aanval der Piccachiatelli was een volkomen verras sing, omdat des morgens reeds een aanval door de oude bommenwerpers gedaan was, zoodat men op Malta meende een dag rust te zullen hebben De Britsche vliegtuigen kon den niet meer opstijgen en doordat de aanval uit zee werd ondernomen, kwam ook het afweergeschut te laat in actie Het fort Deli mara werd door een bom van 1000 kilogram getroffen en vloog bijna geheel in de lucht. Dit belangrijke verdedigingswerk aan de Noordelijke punt van de bocht bestond uit kust- en luchtdoelbatterijen levensmiddelen en munitiedepóts en had een sterke bezetting. Eén aanval der duikbommenwerpers was voldoende om de geheele stelling als een krater om te woelen en te vernielen. Aan den anderen oever van de bocht werden de brand- stoffenopslagplaatsen van Cahafrana getrof fen. Eenige petroleumdepóts raakten in brand Daladier, ReynaudenGamelin in hechtenis genomen Uit Vichy vernam 't D.N.B. Zaterdag dat de vroegere Fransche minister-presidenten Dala dier en Reynaud alsmede de vroegere opper bevelhebber van het Fransche leger generaal Gamelin gearresteerd en In een kasteel in de buurt van Riom, den zetel van het hoogge rechtshof, zijn ondergebracht. Het betreft hier vooreerst een voorzorgsmaatregel op grond van de onlangs door den ministerraad aangenomen wet tot handhaving van de openbare veiligheid, volgens welke staatsge vaarlijke personen voor den duur van den oorlog in arrest kunnen worden gesteld. De onderstaatssecretaris Shakespeare heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat tot dusver 14,600 Engelsche kinderen naar Canada zijn overgebracht. Op 20 September begint de bezetting door Bulgarije Welk deel Roemenië van den Zuidelijken Dobroedja moet afstaan De onderteekening te Crajowa ran het Roemeensch-Bulgaarsche verdrag over het afstaan van den Zuidelijken Dobroedja aan Bulgarije, heeft Zaterdag plaata gevonden. (Cart bureau der N.D.P.) Het betreft de vroegere Roemeensche be- stuursdistricten Kaliakra en Dorostolo, met de steden Dobritaj, Sllistra, Tutrakan, Balt- sjik en Kawarna. Het vroegere Roemeensche gebied, dat aan Bulgarije komt omvat 7726 vierkante km, met in totaal 378,000 mwoners waaronder de Bulgaren op de eerste, de Roe- meenen op de derde plaata staan. Voor de bezetting van Bessarabië en van den Noor delijken Boekowina door de Sowjet-Unie vormde het thans afgestane deel van den Dobroedja slechts 2.6 pet. van het oude Roemeensche staatsgebied. Na het verlies van dit gebied, 3.2 pet. van het verkleinde Roe menië. In verhouding tot het Bulgaarsche staatsgebied heeft de nieuwe provincie 7.5 pet van den omvang, welke Bulgarije tot dusver had. Deze provincie meegerekend zal het vergroote Bulgarije meer dan 110,000 vierkante km groot zijn. Volgens het verdrag wordt het gebied, dat Roemenië afstaat in den tijd tusschen 15 en 20 September ontruimd en door de Bulgaar sche autoriteiten ln bezit genomen. De mili taire bezetting begint den 20en in viei zones. Zij moet op 30 September zijn voltooid. Het bedrag van de schadevergoeding, welke Bul garije moet betalen, is theoretisch vastgesteld op 1 milliard. Dit bedrag zal echter, daar Roemenië een tegenrekening heeft te voldoen, naar alle waarschijnlijkheid boekhoudkundig worden verrekend. Het verdrag voorziet in het vertrek van ongeveer 100.000 Roemenen uit den Zuidelijken Dobroedja en van onge veer 45.000 Bulgaren uit den Noordelijken Dobroedja. Het verdrag zal op 15 of 16 Sep tember aan het parlement ter ratificatie wor den voorgelegd. De bepalingen van het verdrag 1. Nauwkeurige afbakening van de nieuwe grens terstond na ratificatie van het verdrag. 2. Op 15 September overneming van het bestuur door de Bulgaarsche burgerlijke over heid. 3. Op 20 September 9 uur begin van den intocht der Bulgaarsche troepen. Beëindiging van de militaire bezetting voor 30 September. 4. De voorgeschreven verhuizing van de wederzijdsche volksgroepen in de Noordelijke en Zuidelijke Dobroedja moet binnen drie maanden na ratificatie voltooid zijn. 5. Voor de minderheden buiten de Dobroedja is vrijwillige verhuizing mogelijk 6. Bulgarije verplicht zich tot het betalen van een schadeloosstelling van 450 miliioen Lewa (ongeveer 18 miliioen rijksmark) binnen twee begrootingsjaren. Daarmede gelden alle Roemeensche vorderingen als gesloten. 7. Roemenië van zijn kant verplicht zich tot het schadeloosstellen voor alle Inningen en beslagnemingen van de laatste maanden. Ge mengde commissies zullen zich met de tech nische uitvoering belasten. Het Bulgaarsche blad Wetsjer brengt de eerste bijzonderheden over de onderteekening van het verdrag van Krajowa. De onder teekening geschiedde in de feestzaal van het koninklijke Roemeensche kasteel. Voor de onderteekening vertoonden de leden van "de Roemeensche uelegatie hun nieuwe volmachten die reeds door koning Michael, generaal Antonescu en den minister In de kuststreek van 22 tot 4 uur binnenblijven Op bevel van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, den hooge- ren S.S.- en politieleider, zijn vier ver ordeningen uitgevaardigd, die in het laatste verordeningenblad voor het be zette Nederlandsche gebied gepubliceerd zijn en die belangrijke en ten deele ingrijpende voorschriften inhouden; alle inwoners hebben den plicht deze voor schriften consciëntieus in acht te nemen ter vermijding van gevoelige straffen en strenge dwangmaatregelen. In de eerste plaats is door de secre tarissen-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken en van justitie voor alle Nederlandsche staatsburgers boven 15 jaar, die in Nederland wonen of er verblijven, met ingang van 1 October 1940 een algemeene legitimatie plicht ingevoerd. Dit verplicht iederen Nederlander in het bezette Nederland sche gebied, steeds een van een foto voorsien officieel identiteitsbewijs (offi cieel foto legitimatiebewijs) bij zich te hebben, dat hem in staal stelt zich te allen tijde behoorlijk ie legitimeeren. Het bewijs moet worden afgegeven door een Nederlandsche instantie. Het officieele foto-legitimatiebewijs mag niet worden uit gegeven voor een langeren tijdsduur dan een jaar; een uitzondering i^ gemaakt voor het paspoort, dat naar gelang van zy'n geldig heidsduur voor behoorlijke legitimatie kan worden gebruikt. Het identiteitsbewijs moet behalve den naam, en de voornamen bevatten den geboortedatum, de geboorteplaats, het beroep, de gemeente van inwoning en het adres, zoomede de handteekening van den houder, voorts den datum van uitgifte, het dienstzegel van de instantie, die het bewijs heeft uitgereikt, alsmede de handteekening van den bevoegden ambtenaar, die het bewijs heeft uitgereikt. Wie niet in het bezit Is van een zoodanig officieel bewijs, kan zich er een doen uitreiken door de bevoegde gemeentelijke instantie op het raadhuis. De plicht van de buitenlanders en statenloozen om te allen tijde een geldig paspoort bij zich te dragen, wordt door deze verordening niet ter zijde gezet. Als gezegd moet -dus ieder inwoner een dergelijke officieele legitimatie te allen tijde bij zich hebben. De eigenaar van de legitimatie is verplicht deze onverwijld terug te geven aan de autoriteit, welke baar heeft verstrekt, wanneer er verandering komt in zyn naam of zijn beroep of wanneer in het algemeen een wezenlijke verandering ln een van zijn personeele gegevens komt De legi timatie moet verder worden teruggegeven wanneer een nieuwe wordt verstrekt Ten slotte moet iedere eigenaar van een legiti matie het verlies van zijn geldige legitimatie onverwijld aangeven aan de autoriteit welke met de verstrekking is belast Wie den legiti matieplicht schendt moet behalve op de alge meene bestraffing ln den regel rekening houden met een voorloopige aanhouding tot de identificatie van zijn persoon- Bijzondere maatregelen voor de kuststreek Terwijl deze verordening over den legiti matieplicht voor hel geheele bezette Neder landsche gebied geldt, hebben de bevoegde secretarissen-generaal nog twee verordenin gen uitgevaardigd, die slechts gelden voor de West-Friesche eilanden, evenals voor hel kustgebied van het bezötie Nederlandsche ge bied, dat begrensd wordt door da lijn (de plaatsan self ingegrepen) Den Helder, Noord Hollandsch Kanaal, Alkmaar, Uitgeest, Bever wijk, Velsen, Santpoort. Haarlem. Heemsiedé, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Voorschoten, Leidschendam, Vaanweg. Vlieland. Berkel. Bergschenhoek. Oudeverlaat, Nieuwerkerk. Schinkel, Kapalle, Kinderdijk, Alblasserdam, Papendrecht, Dor drecht, de spoorweg tot Breda. Ulvenhout, en naar hel Zuiden tot de Belgische grens tn de richting Meerle en van hieruit langs de Belgisch-Nederlendsche grens tot aan de zee. Dit heeft in de eerste plaats betrekking op de Verordening van den secr.-generaal voor hei ministerie van justitie inzake verkeersbeperkingen. Volgens deze ver ordening is hel met ingBng van 9 Sep tember 1940 allen niet rijks Duitschen(ers) tot nader order verboden sich tusschen den tijd van 22 uur en 4 uur in de open lucht in de bovenaangedujde gebieden op te houden. Deze verordening beteekent een wezenlijke uitbreiding van de reeds op 28 Augustus 1940 uitgevaardigde verordening over bijzondere maatregelen ten dienste van de luchtbescher ming, welke zich in deze uitstrekte tot een oeperking van het verkeer met motorvoer tuigen en tot een verbod van verblijf ge durende den tijd van den nacht in het strand- gebied. De nieuwe rerordening over verkeersbe perkingen is practisch een algemeen uitgaans verbod in de genoemde gebieden voor den tijd van den nacht. Niet getroffen door het uitgaansverbod worden de leden van de Nederlandsche poli tie en brandweer, van den Nederlandschen grenstoezichtsdienst en van den officieelen entii DE FINANCIEELE OMSTANDIGHEDEN VAN EX KONING KAREL Vóór zijn vertrek uit Boekarest is volgens het D.NB. aan ex koning Karei een cheque van ruim 20,000 pond sterling overhandigd als eerste jaarlijksche uitbetaling van een schade loosstelling, die hij voor zijn leven geêlscht en toegezegd heeft gekregen. Bovendien beschikt hij over bankrekeningen in Zwitserland, Enge land en de Vereenigde Staten. Amerikaansche legerkringen bevestigden gisteren volgens Associated Press, dat 22') tanks uit den wereldoorlog naar Canada zullen worden overgebracht voor opleidings doeleinden. Slechts een enkele tank is hier- büdtenlandsche zaken Manoilescu waren opge- I van U gebruiken. De ande^ steld. Terstond na de onderteekening keerden roest er moetenraokamit als de beide delegaties naar hun hoofdsteden Hieraan zou eenzelfde ruilovereenxomsi ais terug. g J met de torpedobootjagers ten gron'slag liggen. luchtbeschermingsdienst, personen dii ambulance- en reddingsdienst werkzs artsen en vroedvrouwen, voorzoover 1 blijf in de open lucht ter vervulling v heidsopdrachten of van dienst- of plichten, en dat ook slechts binnen van de vastgelegde of binnen normal zen liggende werkingssfeer bij gev] vertraging, ook tusschen den tijd van en 4 uur vereischt ls. In ditlverband moet er in het bljzq worden gewezen dat degene die tot noemden kring van personen welke n het uitgaansverbod getroffen worden, ren, zich in den tijd tusschen 22 uur ook slechts binnen hun territorialen ki* werkzaamheden mogen bewegen. Zo# b.v. ook noodzakelijk dat een inwo) 's nachts een dokter noodig heeft, zich ginsel tot den dichtstbijzynden arts w. niet den arts te hulp roept, die dL bezoek aan den patiënt buiten den n< territorialen kring van zijn werkzaaB moet treden. Bijzondere wenschen m» den huidigen tijd in dit opzicht wijkj het uitgaansverbod zijn verder hulpzoé in bewijsbaar ernstige ziektegevallen d lukken uitgezonderd. Ten slotte is voor zoodanige person^ wie in zeer bijzondere uitzonderingsgl *1r als b.v. voor dringende beroepsredei inachtneming van het uitgaansverb^, mogelijk is, voorzien in de verstrekkj een bijzondere legitinltatie, waarvan 4 strekking onder bijvoeging van twed foto's bij den voor iedere provincie bev districtscommandant van de rijksvcl moet worden aangevraagd. In de steden Rotterdam en Den moeten de aanvragen bij den hoofde saxis van politie worden ingediend. De sing over de verstrekking van de bij; legitimatie treft de stafofficier van dé sche Ordnungspolizei bij den gevolmaj van den rijkcommissaris. Er wordt met nadruk op gewezen, verstrekking van zulke bijzondere legit slechts in zeer bijzondere uitzondering len mogelijk is, zoodat de Indiening vi zoeken, welke niet voldoende gemotive^ en waaraan geen algemeen openbaar ten grondslag ligt, bij voorbaat achtl dient te blijven. De speciale legitirrf slechts tezamen met een officieele legitimatie geldig Personen, die naar den maatstaf vi bovengenoemde verordening van 28 At) 1940 vergunning hebben tot het besturf motorvoertuigen tusschen den tijd van j en 4 uur, behoeven buiten deze vergil even zeer de speciale legitimatie welty stelling verleent van het uitgaansverbod echter voor den tijd van den nacht e» vergunning gekregen heeft of nog krijgt ook op verzoek de bijzondere legit Het toezicht op dit uitgaansverbod z strengste gehandhaafd worden. De voor overtredingen voorziene si bedreigingen leeren dat degenen di' strijd met bet uitgaansverbod ham met de scherpste straffen moeten reki Tegelijkertijd is het misbruik v verstrekte bijzondere legitimatie baar gesteld. Wie ter verkrijging vanj bijzondere legitimatie onware gegeé- verstrekt, wordt evenzeer gestraft Verbod van „trekkend bedr op de West-Friesche eiland Bij een verdere verordening van d tarissen-generaal van de ministeries i nenlandsche zaken, justitie en handel, c held en scheepvaart is met ingang van 9 tember op de West-Friesche eilanden e\ in het boven nader aangegeven kustgebi, uitoefening van een trekkend bedrijf v den. Wat onder een trekkend bedrijf te staan is kan als algemeen bekend worden ondersteld. Bij wijze van voorzorg ut- verordening eenter nog een nadere bef bepaling van het trekkende bedrijf end bracht, zoodat twijfel niet meer mogelijk' zjjn. Degene die een trekkend Dedryf oefent, maar het trekken voortaan opge^. zijn trekkend bedrijf in zijn woonplaats' oefent of in de plaats van zijn verblijf tijde van de inwerkingtreding van bove noemde verordeningen ln een gevestigd drijf verandert, kan dit bedrijf verder bil uitoefenen. Hij mag echter zijn woon- of blijf plaats niet meer verlaten ter uitoef# van het trekkende bedrijf binnen het g( van de West-Friesche eilanden of van boven nader aangeduide kustgebied. Onder rondtrekkende ondernemers all doeld in deze verordening worden died verstaan, die bulten ha. gemeentegeblea hun woonplaats zonder vaste vestiging zonder voorafgaande bestelling, in persoon: 1. waren te koop aanbieden, 2. warenbestellingen opzoeken, of v, bij andere personen dan bij koopliede in andere plaatsen dan op open verkoopp. sen tot wederverkoop op-oopen; i. - 3. zelfgemaakte producten aanbieden; |c 4. muziekuitvoeringen, tooneelspel, the voorstellingen ot andere opentuohtvoof Lingen geven zonder dat riet hier een he belang van de kunst ot de wetenschap hej. Vliegeren verboden sy een laatste verordening van secretaris-generaal van het ministerie justitie is om redenen van veiligheid het luchtverkeer het oplaten van a soorten vliegers in het geheele Ne^ landsche bezette gebied tot nader on verboden en strafbaar. Het lijdt geen twijfel, dat vele bepai van genoemde vier verordeningen een z verandering van instelling onder de inw| noodzakelijk maken en meer of min aan lijke beperkingen van het persoonlijke, z ook van het beroeps- en zakenleven mei zullen brengen. Het voor de uitvaardigln; de verordening echter beslissende algeri belang der veiligheid vereischt, dat all woners zich hun zorgvuldige vervulling v hierbij opgelegde verplichtingen en verb tot een plicht maken. De Duitsche politi weermachtsorganen, evenals de Nederland politie hebben aanwijzing gekregen, om f handhaving van deze verordeningen strengste toe te zien en niets ontziend treden tegen overtreders. Bij een verstak- houding van de bevolking valt er niet n rekenen, dat de uitvoering van de ingrij; bepalingen van de verordeningen op mo< heden zal stuiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2