SIHI-POMPEN - BEVERWIJK PONDERDAG 5 SEPTEMBER 1940 PAG. 2 NDERC Kerk en Zending NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Linschoten, J. van Amstel te Lage Vuursche. Aangenomen: Naar Tjalleberd, P. W. B. Haseloop te Surhuisterveen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te 's-Gravenmoer, M. Baan te Bussum en cand. G. H. Polman Jr. te Zwolle. TOEGELATEN TOT DE EVANGBLIE. BEDIENING Drs. H. N. van Hensbergen, werk zaam by de Herv. Geref. Evangelisatie te Zaandam, slaagde voor het Prov. Kerkbe stuur te Drenthe en werd toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. AFSCHEID EN INTREDE Zondag j.l. werd cand. K. M. Vogel be vestigd bij de Ned. Herv. Gem. te Heusden c.a. door ds. J. F. R o t h van Hilversum met als tekst 2 Tim. 4 2a. 's Middags deed hij zijn intrede met den tekst Psalm 91 1. Toespraken volgden door: ds de Tombe, van Doeveren, als consulent; ouderling F r i e d 1 i namens kerkeraad en gemeente; ds. Kuiper, van Genderen, namens class, bestuur en ring; en den burgemeester van Heusden. KERKELIJKE PERS Naar wij vernemen zullen de Kerkbodes der verschillende Ned. Herv. Gemeenten op G. G. in het rayon Sprang-Capelle a. d. IJssel niet meer verschijnen. Onder den naam van „V o e t i u s" zal nu voor deze gemeenten een wekehjksche kerkbode inplaats van de plaatselijke 14-daagsche periodieken verschijnen. O.m. zal dit blad het kerkelijk nieuws van de verschillende gemeenten be- GELD.-OVERIJSSELSCHE- PREDIKANTEN Donderdag 19 dezer zal te Zutfen een ver gadering worden gehouden der Geldersch- Overijselsche Predikantenvereeniging. Spre kers en onderwerpen zijn: prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink van Leiden over „Marnix als theoloog; dr. C. P. Gunning van Amsterdam over: Wat verwacht men van de kerk in dezen tijd? GODSDIENSTONDERWIJZER De heer A. J. Mast te Strijen, heeft zijn benoeming tot Godsdienstonderwijzer bij de Neo. Herv. Gemeente te Ommen met van 1 October a.s. aangenomen. ZENDINGSDAG ROTTERDAM Iets later dan gewoonlijk, maar met temeer recht op volle belangstelling, wordt de jaar- lijksche Zendingsdag der Geref. Kerken in Zuid-Holland-Zuid op Donderdag 12 Sept. te Rotterdam in de Oude Plantage (Kralingen) gehouden. Men begint te 10 uur; Ds. B. W e n t s e 1 van Ridderkerk opent dan, ge lijk Ds. W. W. M e ij n e n van Dordrecht te ongeveer 4 uur sluit Sprekers zijn voorts: Ds. N. de Valk van Stellendam, Ds. N. W i 11 e m s e van Charlois, Ds. G. W. Akkerhuis van Maassluis, Ds. N. Buf- f i n g a van Rotterdam-C. en Ds. H. v. d. Brink van Weesp. Geen broodbons noodig! Bij slecht weer zal men in de kerk samen komen. BIJBELSCH MUSEUM Door bijzondere omstandigheden is het Bijbelsch Museum van Oudheden, Hemony- laan 19 A te Amsterdam, tot nadere aankon diging op Woensdagavonden gesloten. Voor het overige blijft het Museum dagelijks van 1012 en 25 uur te bezichtigen behalve des Donderdags. KANSELRUIL JJ. Zondag hebb endr. J. G. Geelkerken, Geref. predikant te Amsterdam-Zuid en Ds. Ph. F. Faber, Ned. Herv. predikant te Sloten (N.H.) hun kansel geruild. Teneinde duidelijk te demonstreeren dat hier twee kerkeraden van verschillend kerkverband met elkander in contact getreden waren, werd elk der predikanten vergezeld van een ouderling der eigen gemeente die door de kerkeraden daartoe officieel waren aangewezen. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente van Sloten heeft den waar borg verkregen dat dr. Geelkerken in den dienst niets zou zeggen of doen wat in strijd zou zijn met de belijdenisschriften der Ned. Herv. kerk, te Vijl wederkeerig de kerkeraad van de Geref. kerk in H.V. van Amsterdam- Zuid zich overeenkomstig het desbetreffend besluit van de Algemeene Vergadering dezer kerken, zich er behoorlijk rekenschap van heeft gegeven dat er ook in den dienst in de Parkkerk niet zou worden gehandeld in strijd met wat de verklaring van 3 Maart 1931 zegt omtrent de bediening des Woords in de Ger. Kerken in H.V. Beide gemeenten hebben voorzoover dat kon worden nagegaan vrijwel unaniem de geste van beide kerkeraden met instemming begroet Tot lid van het hoofdbestuur van de Ver. van Chr. bewaarschoolonderwijzeressen in Nederland werd de aftredende presidente, m^j. A. v. d. Mark te Weesp, herkozen. Het merkwaardige feit deed zich daarbij voor dat van de 277 uitgebrachte stemmen het af tredend bestuurslid, er ook 277 verkreeg. De aftredende adviseur dre vereeniging, de heer H. R o b ij n te Zeist verkreeg eveneens alle stemmen van de 277 uitgebrachte. RADIO-TOESTELLEN TYPE 19*1 van alle toonaangevende fabrikaten vindt U een pracht-sorteering bij Radio-gehoor zaal COUZY, le Middellandstraat 72. Rotterdam. HONDERDJARIGE KERK Het tijdstip, waarop de Geref. Kerk van Den Helder haar 100-jarig bestaan door de uitgave van een gedenkboekje heeft willen vastleggen, hetgeen door haar oudsten dienaar, Ds. F. Tollenaar, in onderhoudenden vorm is geschied, valt samen met bijzondere belangstelling voor deze door het oorlogs geweld deerlijk gekneusde stad. Maar boven dien ontvangt dit met de portretten van alle predikanten der Heldersche gemeente voor ziene boekje een boeiend accent door de bewogendheid van haar jongste geschiedenis, welke in menig opzicht de groote voorrechten in het licht stelt, door het bezit van geestelijke vrijheid aan de Kerk des Heeren geschonken. We moeten het ons in deze dagen maar weer eens helder voor den geest brengen, dat de vrije en breede ontplooiing van het kerkelijke leven na de jaren 1834 en 1886 alleen mogelijk was, doordat Kerk en Staat elk de natuurlijke grenzen van hun bemoeiingsgebied gevonden hadden en respecteerden. En het heeft nog de volle kracht van historische werkelijkheid, als we daar lezen, hoe de grondleggers der Geref. Kerk van Den Helder ten bloede toe tegengestaan werden, als ze God wenschten te dienen naar Zijn Woord. Ook in andere opzichten is dit boekje (ge drukt bij Kok te Kampen) lezenswaard; het geeft toch een vrij zuiver beeld van de ge middelde ontwikkeling eener plaatselijke kerk, die uit een door geloofskracht gestuwd, een voudig begin, langs vele en velerlei rechte en soms kromme wegen geworden is tot een bloeiende gemeente. In Den Helder maakte men alle kerkrechtelijke en practische moei lijkheden en wrijvingen mee: eerst de span ningen der zoo gevarieerde richtingen in het religieuze denken; dan de vraagstukken der kerk-institueering en der verhoudingen met of tusschen de predikanten; voorts problemen der levenspraktijk. Zondagsarbeid (Marine werf). doodstraf, kermis, reizen op Zondag e. d. Vervolgens de kerkelijke wrijvingen: doleantie, samensmelting, belijdenis-avondmaal, predi kant en politiek, zaak-Geelkerken, enz. Afgezien van de alleen plaatselijk belang wekkende zaken, is er sn dit gedenkboekje heel wat te vinden voor den lezer, die belang stelt in opbouw en uitbouw van kerkelijk leven, dat in zijn geloofsbron krachten te over vindt, om van onbeteekenend begin te komen tot een zegenrijke positie, gelijk de Geref. Kerk van Den Helder heeft mogen bereiken. Blijkens het zooeven uitgekomen jaarver slag van den bond van Chr. Geref. Jonge- lingsvereenigingen in Nederland bedraagt het aantal aangesloten vereenigingen thans 96. Het ledental daalde over 1939 van 1497 tot 1466 mede tengevolge van de mobilisatie. 244 leden waren in mil. dienst Het orgaan „Luctor et Emergo", dat om de 14 dagen het licht zag, leverde voor het eerst een batig saldo op. Van de hand van de predikanten ds. J. C. Maris te Sneek en Ds. I. de Bruyne te Deventer zag een leidraad Oude Testament en een Nieuwe Testament het licht, zulks in samenwerking met den Chr. Ger. Meisjes- bond. Voor lectuurverspreiding onder de ge- mobiliseerden brachten de leden een bedrag 167.54 bijeen. Onderwijs ONDERWIJSBENOEMINGEN A n k u m-D a 1 f s e n. Chr. school. Tot onderwijzeres: mej. F. Westerbrink te Heemse. Tachtigjarige Kweekschool ondarwijierei Het was 3 Sept. tachtig jaar geleden, dat de Kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem, thans gevestigd in de Weverstraat geopend werd. Ze werd gesticht op initiatief van het departement Arnhem van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen, als eerste kweekschool in Nederland, welke zich speciaal de opleiding van onderwijzeressen ten doel stelde. Van den aanvang af, werden zoowel interne als externe leerlingen opgeleid. De school was bestemd zoowel voor meisjes, die tot onderwijzeres wenschten te worden opge leid, als voor meisjes, die het examen voor onderwijzeres reeds achter den rug hadden maar zich nu verder wilden bekwamen voor de hoofdakte of voor akten Fransch, Duitsch of Engelsch. De eerste lessen werden gegeven in het Nuts- gebouw aan de Weerdjesstraat, maar reeds in 1862 werd de kweekschool gevestigd in de Weverstraat, terwijl in 1863 in een aan de school belendend gebouw de interne leerlingen gehuisvest werden. In het Jaar 1875 werd de band met het Nut verbroken; toen werd opge richt de „Vereeniging tot instandhouding der Kweekschool voor onderwijzeressen te Arn hem", van welker tegenwoordige bestuur de heer J. M. van der Minne voorzitter is. Het tegenwoordige gebouw aan de Wever straat werd in 1909 betrokken, terwijl het prach tig-gelegen internaat op het landgoed Klaren- beek, medio 1925 werd aangekocht; ln dit inter naat worden ook leerlingen van andere Arn- hemsche onderwijsinrichtingen gehuisvest. Het aantal akten door leerlingen van deze kweekschool behaald, loopt in de duizenden, het aantal oud-leerlingen, van wie velen uit alle deelen van het land, tot voor kort ook uit Indië, heeft het getal 1400 ruim overschreden De algemeene vergadering van de Meisjes- vereenigingen in de prov. Gelderland, die aangesloten zijn bij den Bond van Meisjes- vereenigingen op Geref. grondslag zal. Zater dag 14 Sept. a.s. teArnheminhet gebouw voor Chr. belangen gehouden worden. Als referent zal optreden prof. dr. G. M. den Hartogh, hooglearaar aan de Theol. Hoo- geschool te Kampen, met het onderwerp: „Wees getrouw". Na gedachtenwisseling met den hoogleeraar zal mej. F. Jansen van Beek, lid van het bondsbestuur, een op- I wekkend slotwoord spreken. Professor dr. J. P. Kleiweg de Zwaan 25 jaar verbonden aan het Koloniaal Instituut Op 1 September was het vijf en twintig jaar geleden dat prof. dr. J. P. Kleiweg de Zwaan, als anthropoloog verbonden werd van het Koloniaal Instituut. Dit feit werd op Maandag 2 September j.l. in intiemen kring van het Instituut gevierd, met een koffie maaltijd, waaraan de staf en de naaste mede werkers van den jubilaris mede aanzaten. Johannes Pieter Kleiweg de Zwaan werd geboren te "s-Gravenhage op 4 Juli 1875. Al daar liep hij het gymnasium af. Hij studeerde in de medicijnen te Leiden en Amsterdam, waar hij ook assistent geweest is van prof. Pel. Kort rta zijn artsexamen heeft hij als scheepsarts een reis gemaakt naar West-Indië. Zijn reis met prof. Maass uit Berlijn in 1906 naar Midden-Sumatra werd aanleiding tot zijn dissertatie over de anthropologic der Menangkabau-maleiers, waarop hij 18 De cember 1908 te Amsterdam cum laude pro moveerde. Als een vervolg op dit proefschrift zag „De geneeskunde der Menangkabau- maleiers" het licht. In 1910 ondernam Kleiweg de Zwaan een studiereis naar Nias, waarvan de resultaten werden neergelegd in drie deelen. Op 1 September 1915 werd prof. Kleiweg Prol. dr. J. P. Kleiweg de Z> de Zwaan verbonden aan het Koloniaal In stituut. Voor het vak „medische cultuur geschiedenis" is hij privaat-docent geweest aan de universiteit van Amsterdam. Zijn be noeming tot bijzonder hoogleeraar in de anthropologic en de geneeskunde van de in- landsche bevolking der Nederlandsche kolo niën vanwege het Koloniaal Instituut da teert van 1919. In 1924 volgde de benoeming tot buiten gewoon, en in 1932 tot gewoon hoogleeraar aan de universiteit van Amsterdam met leer opdracht voor de vakken anthropologic en praehistorie. Prof. Kleiweg de Zwaan heeft veel geschreven. Ook heeft hij op tal van congressen ge sproken. Menig congres, o.a. het fourth Pa cific Science Congres 1929 te Batavia-Ban- doeng, woonde hij als regeeringsafgevaar- digde bij. Aan prof. Kleiweg de Zwaan is het te dan ken, dat Nederland is ingeschakeld in de internationale beoefening der anthropologic, door de oprichting van het Nederlandsch Nationaal bureau voor anthropologic als Nederlandschen tak van het Intitut Inter- stelde hij een fonds, uit de baten bekostigd moet worden de Prlx Hollandais (deze viel in 1924 ten deel aan dr. Bijlmer'. Nog op tal van andere terreinen van weten schappelijk onderzoek 'heeft Kleiweg de Zwaan gewerkt en in tal van besturen en had of heeft hij zitting. AVONDNIJVERHEIDSONDERWIJS De secr. generaal, w.n. Hoofd van het Dep. van Onderwijs, heeft bekend gemaakt, dat zoowel door de financieele gevolgen door ge beurtenissen na 10 Mei als door de verduis- 'erings- en verwarmings-moeilijkheden, hij het noodig acht, dat te beginnen met den aanvang van den cursus 19401941 het Avondnijverheidsonderwijs voor meisjes voorloopig wordt stopgezet. Wel licht is het mogelijk, dat voor een deel van de lessen, welke tot dusver des avonds wer den gegeven, in de middaguren een plaats wordt ingeruimd, bijv. als middagonderwijs gedurende twee of drie middagen per week. De lesrooster voor het schooljaar 19401941 dient, indien eenigszins mogelijk, zoodanig te worden opgesteld, dat het onderwijs op den aangegeven voet, bij voorkeur met de wette lijk bevoegde leerkrachten die ter plaatse wonen, kan worden voortgezet. In verband hiermede is het wenschelijk, centdale vedwadminc? >jgWlMDIATODEH, ^5P^KETELS Iet 1 dat reeds thans wordt nagegaan, welke leden van het in vasten dienst aangesteld perso neel bij den nieuwen cursus eventueel over bodig worden. Herbenoeming van tijdelijk personeel mag, na goedkeuring van de voordracht, slechts plaats vinden voor zooveel lessen als volgens den goedgekeurden lesrooster voor het schooljaar 19401941 noodig blijken. De leerkrachten behooren gedurende de daguren zooveel mogelijk met het hun eventueel ge garandeerd aantal lesuren te worden belast. Ontvangen Boeken VROUWEN UIT ONZE HISTORIE, door T. J. Servatius. Uitgave van J. F, Callenbach te NIJkepk. Dit mooie boek bevat korte levensschetsen van Sint Gheertruid Jonck- frou, Aleid van Kleef, Hadewyck, Badeloch van Amstel, Jacoba van Beleren, Margaretha van Oostenrijk, Maria van Hongarije, Mar garetha van Parma, Wendelmoet Klaesdoch- ter, Juliana van Stolberg, Kenau Simons Hasselaar, Charlotte van Bourbon, Maria van Utrecht, Maria van Reygersbergh, Maria Tesselschade, Roemer Visscher, Yefke Ment, Anne Maria van Schuerman, Louise Hen- riëtte van Oranje, Wendela Bicker, Marijke „Modi", Kaat Mossel, Catharina Aldegonda van Lier en Etta Palm. Land- en Tuinbouw Het drogen van fruit en boonen Nu de overzeesche aanvoer van gedroogd fruit onmogelijk is geworden en de aanvoer uit Spanje, Frankrijk, Zuid-Tirol, Italië, Bos nië enz. door de oorlogsomstandigheden wel licht niet zoodanig zal kunnen zijn, dat in ons land in de geheele behoefte aari zuidvruchten zal kunnen worden voorzien, heeft dr. H. W. de Boer, directeur van den provincialen keuringsdienst van waren in Groningen het niet overbodig geacht eenige wenken te geven van dë bereiding van gedroogd fruit in ons eigen land. Deze bereiding zal zoowel in het groot als in het klein kunnen geschieden; de groot handel in gedroogd fruit zal waarschijnlijk gebruik maken van de grasdrogerijen, waar van er thans een 47-tal in ons land zijn. Hij wil de belanghebbenden, die met het drogen van fruit zouden willen beginnen, er op wijzen, dat voor verkrijging van een duur zaam en blank product het voor de fabricage in het groot gewenscht is, de in vieren ge deelde of in schijven gesneden geschilde appels, waaruit de wormstekige en door rotting aan getaste deelen zorgvuldig zijn verwijderd, voor de droging te zwavelen of wat eenvoudiger is, zeer kort te dompelen in een 2-procents op lossing van calcium-bisulfiet; den laatsten tyd wordt ook zeer aanbevolen een zeer verdunde waterige oplossing van citroenzuur en keuken zout; dit is eenvoudiger en men zou er het zelfde mee bereiken; als droogtemperatuur voor appels wordt opgegeven 8590 gr. C., voor pruimen 7095 gr. C. Pruimen worden eerst gedurende M minuut gedompeld in een heete oplossing van 0.7 pet potasch (kaliumcarbonaat) en daarna met koud water afgespoeld; de droging geschiedt dan beter en sneller; na de droging worden de pruimen soms nog in een gesloten apparaat ge durende 10 k 12 minuten met waterdamp van 80 a 85 gr. C. behandeld om het uitkristalli- seeren van de glucose te voorkomen; de op brengst ls bij appels 10 k 12 pet., bij peren 13 a 16 pet., bij pruimen (met pit) 28 a 32 pet. Vroeger was het de gewoonte van consumen ten fruit bij den bakker te laten drogen. Dr. de Boer raadt aan weer tot deze oude methode over te gaan. Het is niet In de eerste plaats om de calorische waarde te doen, maar door het hooge suikergehalte, het gehalte aan voedlngs- zouten, organische zuren en ruw vezel is ge droogd fruit een gezonde kost Door welwillende medewerking van den Prov. Gron. Bakkersbond en de afdeeling Groningen van den Bond van Christelijke Bakkers patroons in Nederland, hebben de bakkers, die daarvoor tyd en gelegenheid hebben, zich beschikbaar gesteld, om op grooter schaal dan dit tot dusver geschiedde, fruit en ook boonen voor :de consumenten te drogen. De vergoe ding zal waarschijnlijk 2H a3 cent per kg be dragen. Het beste leenen zich voor droging: zoete en zure appels; ook pruimen en peren laten zich drogen, doch daarin hebben de bak kers, die deze droging moeten verrichten, nog Keuring van dekhengsten De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij beeft goedgekeurd, dat de vereeniging tot bevordering van de landbouwtuigpaara- fokkerij in Nederland (V.L.N.) te Utrecht op de hieronder vermelde dagen en plaatsen keuringen zullen houden van tot dekking be stemde hengsten, welke in het stamboek der vereeniging zijn ingeschreven. Voor de provincie Overijsel: te Zwolle op Dinsdag 1 Oct 10 uur, Gelderland: te Brummen op Dinsdag 1 Oct 14 uur. Noord-Holland: te Hoofddorp op Woensdag 2 Oct. 9 uur. Utrecht: te Utrecht op Woensdag 2 Oct 14 uur. Zuid-Holland: te Kedichem op Donderdag 3 Oct. 10 uur. Noord-Brabant: in Den Bosch op Donderdag 3 Oct. 14 uur. Gelderland: te Tiel op Vrijdag 4 Oct 10 uur. it de ikkig ingei ngeli >g n iet if ït he in ti jndel De SIHI-POMP it de aangewezen pomp voor Land- en Tuin bouwbedrijven. 5) In dezen vroegen morgen moet hij zich marschvaardig uit rusten en zich dus voorbereiden op een afmattenden dag. Het is nog niet volkomen licht buiten. De bergtoppen in het oosten zijn rozig en lilakleurig, en de hemelkoepel is daar achter purper met grauwe veegen. Verward en wild is de lucht door de paarsige streepen, zwart en dreigend daartegen zijn sommige bergen. Dan, in een ruk, springt het daglicht over Saida en op de bin nenplaats van de kazerne. - Staal voelt zijn vermoeidheid wijken. Gretig kijkt hij naar het licht, hy houdt ervan met hart en ziel. Licht verjaagt muize nissen, licht maakt de gedachten helder, licht vraagt voor andere dingen aandacht Na een stormachtigen nacht op zee, putte Staal altijd nieuwen moed, wanneer het in bet oosten daagde. Dat beteekende voor hem nieuwe kracht, nieuw leven. De veldflesschen worden gev ïld, d broodzakken en patroon- tasschen omgehangen, de bajonetten op het geweer gezet. De troep staat gereed, sergeants houden appél. Dan schetteren de clairons en in het haastige marschtempo rukken de legionairs de kazerne uit, de bergen in. Staal geniet. De zonnewarmte van den ochtend is weldadig. Straks zal ze een kwelgeest zijn, doch wat straks komt is voor later, en het gaat er maar om van het oogenblik te profiteeren, waarop te genieten valt. En dat kan Staal. Hij is nog niet ge- voellooos voor het schoone en het goede van de aarde, ook al is deze hier hard en ruw, ruig en ongebaand. Het groote en massale van gekerfde rotsblokken, de lange glooiingen en de overhangende bijna topzware graniet bulten imponeeren hem steeds. Hij ziet het indrukwekkende van de na tuur en weet zich daarbij klein en nietig. Wat het nu precies is, dat hem treft zou hij niet kunnen zeggen, en hij wil het trouwens niet onderzoeken. Dit is zeker, dat hij zich wel gevoelt daar, waar de macht van de natuur nog niet is in banen geleid, die de menschen haar voorschreven, en vooral daar, waar het onmoge lijk is de natuur geheel te beheerschen. En toch vervult de barschheid van de bergen hem soms met een onverklaarbare angst. Is het de verlatenheid, is 't het besef van eigen geringheid tegenover de rustige grootheid van de schepping? Misschien is het de oerangst van den mensch, die somtijds al leen deze zekerheid klaar inziet, dat er een eind zal komen aan zijn leven en de bestemming niet weet, die juist dan de broos heid en het beperkte van zijn leven ervaart, als de reuzen ge stalte van de ongerepte natuur hem plots overvalt. Maar op dezen morgen verheugt Staal zich in de bergen, die stijl en scherp, glooiend en «rillig aaneengesloten staan. De strafexcercitie van gistermiddag lykt hem verweg, nu hij diep en met welbehagen ademhaalt in de frissche en zuivere berg lucht. Hij loopt in de staart van de compagnie en als ze in een nog nevelig dal afdalen, kijkt hy glimlachend naar de honderden gele uniformen en de blauwe lendensjerpen van hen, die voor hem uitloopen. En hij vergelijkt het ordelijke van al die tunie ken en uitrustingen, het regelmatige en gedisciplineerde met de schijnbare vormeloosheid en wanorde van de bergketens en bochtige dalen. Op een plateau wordt halt gemaakt en begonnen met parade oefeningen. De legionairs kennen nu allen de Fransche commando's. Die hebben ze ten slotte wel geleerd, al kenden velen van hen geen woord van de officieele taal van het Legioen. De bleus, de nieuwelingen, waren nog niet onverschillig ge noeg om zich niet te bekommeren om de vernedering heel alleen voor de troep te verschijnen en daar de bevelen te leeren. En zoo er al een onwillige mocht zijn geweest, de prison heeft hem wel gehoorzaam gemaakt en gedresseerd. Er is nog een goede stemming bij officieren en manschappen en de eerste oefeningen verloopen vlot en naar genoegen. Goed keuringen worden niet uitgesproken, maar dat behoeft ook niet. Na het excerceeren volgt het snel afdalen van den berg en het bestormen van den volgenden, als voor een aanval op een vijan delijke stelling. De warmte wordt nu al hinderlijk. De officieren hebben een berghelling uitgezocht, die bezaaid is met kleine en groote stukken graniet, hoekig en scherp. De tan- dige kanten stuiten wel af op de dik bespijkerde zooien der laarzen van de legionairs, maar de blokken schuiven soms on verhoeds onder de voeten weg, waardoor de mannen het even wicht verliezen, hun geweer laten vallen en met zwaaienda armen steun zoeken, of neertuimelen op de venijnige steen- brokken. Staal heeft zijn metgezel van gisteren, den Duitschen reus, bij het appel niet gezien, maar hem tijdens de marsch in do middenmoot van de troep ontdekt. Hij zou graag in zijn nabijheid willen zijn, al was het slechts om hem te begroeten. Dat breede gelaat met platgeslagen neus K hem bij de korte kennismaking sympathiek geworden, om dat de blauwe oogen naast den ingedeukten neuswortel een wonderlijke kalmte en vastberadenheid uitstraalden. Hij ziet hem bijna recht voor zich, maar een eind boven het groepje waartoe hij behoort, en wil trachten hem te bereiken eer de berg bestegen is en een nieuwe afdaling begint. Gebukt, op handen en voeten nu en dan, klautert hij snel van blok tot blok en wint telkens meer en meer op den voor hem klimmenden Duitscher. Hij waagt niet te roepen, want als zijn sergeant bemerkt, dat zijn vlugge beklimming niet zoozeer ge schiedt uit ijver, dan wel om zich bij een anderen legionair te voegen, zal hij hem in de achterhoede laten komen en dan is voor dezen dag een ontmoeting verkeken. Met al de kracht van zijn tengere maar gespierde lichaam werkt hij zich hooger en hooger en nadert hij al meer den reus. Hij bereikt hem, wanneer deze een buiteling maakt, neerploft en iets gromt. Staal grijpt hem bij zijn lompen voet en wordt bijna omver getrokken door den heftigen ruk, waarmee de Duit scher zijn been optrekt. (Wordt vervolgdl

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2