SEPTEMBER IN Dl lM - WO?NSDAG 4 SEPTEMBER 1940 De Vuurslag Nieuwe naam van de Naiionale Unie*) Hei fonds Land- en Zeemacht 1940 gesticht. In het gebouw Excelsior te 's-Gravenhage is een vergadering der Nationale Unie gehou den onder voorzitterschap van jhr. R. Groe- ninx van Zoelen. Aan de bestuurstafel be vonden zich de heeren: dr. M. Brinkgreve, W Lutkie, priester; R. Zuijderhoff, president der Algemeene Rekenkamer. Tevens had jhr. W. Röell, oud-comandant van het veldleger, hier plaats genomen namens het op te rich ten fonds Land- en Zeemacht 1940. Onder de aanwezigen waren de heeren: jhr. mr. A. v. Nispen tot Sevenaer, oud gezant bij het Vaticaan, de hoogleeraren prof. dr H. Dooyeweerd, prof. L van Vuuren; de generaals H. Hasselman en' Ch Kies, ridder W. Huyssen van Kattendyke, gezant te Rome en ir. E. van Konijnenburg, oud-hoofd- ingemeur-directeur van den Rijkswaterstaat De voorzitter, aldus wordt gemeld, her innerde aan het werk door de Nationale Unie in het verleden verricht, haar lang- durigen strijd tegen het Nederlandsch- Belgisch verdrag in zijn diverse gedaanten, haar campagne tegen de Mannheimer-affaire en laatst niet Jest, haar poging om het fascis me hier te lande een verantwoord Neder- laodsch beginsel binnen het raam der Grond wet te bezorgen. Deze studiekring heeft zich gedrongen ge voeld onder de huidige omstandigheden zijn werkzaamheden te hervatten. Evenals te voren zullen deze bestaan in het uitwerken van beginselen en het publiekelijk stellen van staatkundige en sociaal-oeconomische adviezen. Teneinde verwarring te voorkomen zal de Nationale Unie voortaan naar buiten den naam van haar orgaan „De Vuurslag" dragen. Hier uit mag allerminst geconcludeerd worden dat .,De Vuurslag" geen goede betrekkingen met de Nederlandsche Unie zou onderhouden, want het tegengestelde is waar. Voor eenige dagen zoo verklaarde spre ker heeft dr. Brinkgreve, in zijn kwaliteit van algemeen secretaris ran ons genootschap, een uitnoodiging der Nederlandsche Unie ont vangen om het voorzitterschap eener com missie van advies inzake corporatief bestel op zich te nemen, en weldra zal het werk plan dezer commissie zijn vastgelegd. Ons genootschap aldus de voorzitter zal dit aandeel in de adviseerende taak met een bijzonder genoegen aanvaarden, wijl dit het geweest, dat in zijn eerste s*aatkundig advies, in 1924 uitgebracht, ditzelfde corpo ratief bestel, als boven-politiek bindmiddel tot het verkrijgen van nationale een dracht, aan de orde heeft gesteld en nadien veel Nederlandsch materiaal dienaan gaande heeft verzameld. Wy zulllen zoo ging spreker voort zulks met te meer genoegen doen omdat de mannen van het driemanschap hun gevestigde posities en om naar den ouden trant te spreken een verzekerd bestaan er aan gewaagd hebben om ons volk een hart onder den riem te steken en aan naamloos velen een nieuw verzamel punt en een vaderlandsch onderdak te be zorgen. Wie zou hun hiervoor geen dank weten! Bij de verdere besprekingen kwamen o-m. het Joodsche vraagstuk en het vraagstuk van den sociaal-oeconomischen invloed van het episcopaat ter sprake. Het bestuur plaat ste zich op het standpunt dat pijnlijke kwes ties heden tegen dage niet mogen worden vermeden omdat zij pijnlijk zijn. Op beide punten werd principieel uitsluitsel gegeven, aangevuld door een aanbevolen lijn van beleid. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede de stichting van een fonds voor land- en zeemacht 1940. Hoewel hier te lande verschillende organi saties hoogst verdienstelijk werk doen ter ondersteuning van hen, die in het leger en op de vloot hun plicht deden, hierbij hun leven lieten of ernstig in hun bestaan ge schaad werden; deze organisaties zijn alle ontstaan vóór 10 Mei j-1. Engere samenwer king, bezield door de jongste gebeurtenissen kan hun werk slechts ten goede komen. Derhalve aldus spreker heeft de kring het initiatief genomen tot stichting van Het fonds voor land- en zeemacht 1940. voorloo- pig secretariaat: Zeestraat 57b. Den Haag. Dit fonds zal bedoelden vereen ïg.ngen materieel en organisatorisch ten dienste staan. Oud-gouverneur-generaal jhr. B. C. de Jonge heeft zich bereid verklaard het eere voorzitterschap te aanvaarden. De bijdrage van De Vuurslag aan dit plan aldus besloot spreker- is slechts een „stoot" geweest en zoodra de zaak op gang komt, trekken wij ons terug om het aar. zelfstandige leiding over te laten. Niet te verwarren met de Nederlandsche J. A. A. M. de Gruyter t Gistermrddag is in het ziekenhurs van de Broeders van St Johannis de Deo te 's-Her- togenbosch op 63-jarigen leeftijd overleden de heer J. A. A. M. de Gruyter, lid van de directie der n.v. Handelmij. P. de Gruyter Zn. De heer de Gruyter is te 's-Heitogenbosch geboren. Hij zette met zijn broer den arbeid van hun vader, den grondlegger van het be kende grootbedrijf, voort en wist dit tot groo. ten bloei te brengen Overal in den lande vindt men de winkelbedrijven der n.v. 's-Her- togenbosch kent bovendien het groote fa briekscomplex en kantoorgebouw der n.v., die te Berlijn een dochtermaatschappij heeft ge sticht. De heer Jacques de Gruyter heeft steeds onverdroten gewerkt aan den uitbouw dezer belangrijke industrie. In '08 werd hij gekozen tot lid van de Kamer van Koophandel, in 1923 tot lid van de commissie voor den groothan del dier kamer, en tot lid der commissie voor winkeliersbelangen. Hij maakte deel uit van de Kamer tot 1938 in welk jaar hij als lid werd opgevolgd door zijn zoon dr. G. de Gruyter. Op 27 April 1924 werd hij lid en onder-voorzitter van het voorloopig bestuur der toen pas opgerichte 's-Hertogenbossche r-k. werkgeversvereeniging. De heer de Gruyter was o.a. regent van het Roomsch armenweeshuis. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau. In 1936 heeft Paus Pius XI hem benoemd tot geheim kamerheer met kap en degen, een onder scheiding welke hem verleend is als erken ning van zijn Eerdiensten voor het r.-k. on derwijs, liefdadige instellingen en het Neder landsch pauselijk college te Rome Uselkanalisatie en het Twente- Rijnkanaal JDe Kamer van Koophandel en Fabrieken, gevestigd te Hengelo, heeft stappen gedaan, welke ten doel hebben, dat het bij de Tweede Kamer der Staten Generaal berustende wets ontwerp tot kanalisatie van den IJsel en wij ziging van de wet op de kanalen in Twente, alsmede het wetsontwerp tot aansluiting van het zijkanaal naar Almelo aan de kanalen der Overijselsche Kanalisatie Maatschappij zoo mogelijk bij verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied tot wet zal worden verheven. Genoemde Kamer heeft aan den directeur - generaal van den Rijkswaterstaat het verzoek gericht om met het oog op de toekomstige ontwikkeling van het scheepvaartverkeer op de kanalen in Twente, te willen bevorderen, dat de vernielde bruggen over dit kanaal bij herbouw 1 meter zullen worden verhoogd. Engelsche vlieger begraven Gisteren is op het kerkhof te Rozenburg het stoffelijk overschot van een Engelscher. luitenant-vlieger, wiens toestel boven het eiland was neergehaald en die daarbij om het leven kwam, met militaire eer ter aarde besteld. Aan het graf sprak een Duitsche 2de luitenant veldprediker. Ook de burge meester van Rozenburg heeft een korte rede gehouden. Geen pleziervaartuigen in de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche wateren Oyer üe sluiung van het bevaren van nel gebied der Schelde- en Rijnmondingen .de groote waterwegen in Zeeland en Zuid-Holland tot het Hollandsch Diep met inbegrip van Wil lemstad) voor het sportverkeer en voor het maken van tochtjes en pleziervaarten wordt nog medegedeeld, dat deze verordening dus geen betrekking heeft op het geregelde per sonenvervoer, lijnverkeer en vrachtverkeer Vaartuigen die een dergelijk verkee: onder houden, hebben slechts de verplichting in de sperzone direct uit te wijken voor Duitsche marinevaartuigen. Voor de sport- en plezier vaartuigen, die op bet oogenblik in de sperzone liggen is echter een verzachting van het ligver- bod uitgevaardigd: zij mogen daar blyven iig gen wanneer binnen een week na het in wer king treden van de verordening de inrichting tot voortdrijving door demontage van onder deden (motor, stoommachine, schroef) of door het verwijderen van de zeilen onklaar zijn gemaakt. De verordening om militaire redenen dringend noodzakelijk. Er is echter naar ge streefd de vereischte verkeersbeperking zoo gering mogelijk te houden. Haar praclische beteekenis is slechts zeer klein, daar het sport- ien spoedig ten einde zal zijn Gefingeerde onkosten Dezer dagen is by Maatscnappeiiji. jieu. te Amsterdam een fraude aan het licht geko men, waaraan zich een ambtenaar van dezec gemeentelijken dienst, die reeds jaren hierbij werkzaam was, zich heeft schuldig gemaakt, aldus meldt de Tel. De man had tot taak. ondersteunden te controleeren en na te gaan of deze menschen ook bijverdiensten verzwegen of op andere wyze de gemeente benadeelden Thans is gebleken, dat hij van zijn weik zaamheden declaraties indiende voor onkosten die hij in '1 geheel niet had gemaakt Zoo noteerde hij zelfs reiskosten voor reizen bui ten de stad. die bij evenmin had gemaakt Op deze wijze wisi hij zich in den loop dei jaren vrij belangrijke bedragen toe te eigenen. Ten slotte kwam net bedrog uit. waarna een uitgebreid onderzoek dooi de centrale recherche werd ingesteld. Een groot aantal der reeds uitbetaalde declaraties' werd nage zien. De fraude stond toen vrij spoedig vasi Men kreeg ten slotte zooveel bewijs teger den ambtenaar, dat deze een volledige beken tenis aflegde. Hij is hierop gearresteerd en voor den officier van justitie geleid. De ver dachte is in het huis van bewaring opge sloten Knoeierij mei een schilderij Een Manet, die geon Manel was Eenigen tijd geleden heeft o.m. in enkele kunstcritieken een schildery van Manel. een rustende vrouw voorstellende, dat op een tentoonstelling in een der Haagsche kunstzalen was opgehangen, vrij veel be langstelling getrokken. Het werk was "h-t niet bekend als behoorende tot het oem-re van Manet. Thans is gebleken, dat het schilderij, dat met „Manet" gesigneerd was, inderdaad niet door dien meester is vervaardigd, doch behoort tot het werk. van een Haagsche schilderes, die eenigen tijd geleden naar Indië is vertrokken. Een vriendin der .-'ctail- deres, die het schildery kende, bezocht de tentoonstelling en herkende de „Rustende vrouw" als het werk van haar vriendin Het werk was blijkbaar door een onbekende met „Manet" gesigneerd en was door den kunst handel goedkoop aangeschaft; men noopte by verkoop er ruim 3000 voor te ontvan gen. Daar geen aangifte is gedaan (er ont breekt een benadeelde),, stelt de Haagsche politie ambtshalve een onderzoek in. Er is proces-verbaal opgemaakt ter zake van over treding van artikel 326 bis van het Wetboek van Strafrecht. Het onderzoek naar dengene, die valsch gesigneerd heeft, wordt voortgezet -oementspi Winterspinazie en veldsl< kunnen nog in den volle grond worden gezaaid Het heele jaar versche groenten Wij ontvangen het volgende artikel van^dë Voedingsraad: Het is, uit een oogpunt van volksgezond heid, van uitnemend belang, dat, juist in he' wm tergetij de, bij voortduring versche groen ten beschikbaar zijn, ook voor degenen, die slechts over een bescheiden beurs beschikken. Onze tuinbouw zorgt hiervoor in het alge meen op voortreffelijke wijze en ook zij, die voor eigen gebruik verbouwen behoeven op dit gebied niet achter te blijven. il met het kweeken van groenten over de geheele linie een zoo nuttig mogelijk resultaat worden bereikt, dan moeten evenwel eenige voorwaarden in acht worden genomen, die- wel eens uit het oog worden verloren. Aller eerst moet men trachten door een doelbewuste keuze der gewassen en door een zaakkundige bpmesting, een zoo hoog mogelijke opbrengst van den bodem te verkrijgen. Tegelijk echter dient men ook de gezinsbehoeften en de daaraan verbonden voedingseischen in hel oog te houden. Derhalve is het noodzakelijk een zoodanig teeltplan te ontwerpen, dat men niet op bepaalde tijdstippen met groenten wordt overstroomd, terwijl op andere oogen- blikken geen mogelijkheid tot oogsten "voor handen is. Grondbeginsel moet daarom zijn een zoodanigen verbouw toe te passen, dat men, zoo gelijkmatig mogelijk, het geheele jaar door over versche groenten de beschik king heeft, Want dit houde men goed i»\ het oog versche groente is te allen.tijde te verkiezen boven inmaak, ook al mag de kwa liteit daarvan nog zoo goed zijn. Ongetwijfeld zullen velen, die voor eigen gebruik tuinbouwgewassen telen en die dit beginsel in toepassing willen brengen, nun teeltplan aan een grondige herziening moeten onderwérpen, waarbij zij de noodige voor lichting niet kunnen ontberen. Te zijner tijd zullen dienaangaande de noodige aanwijzingen worden verstrekt. Voor het heden kan wor den volstaan met enkele beknopte mededee- lingen omtrent hetgeen thans nog in den moestuin'kan geschieden, teneinde in herfst en winter die groenten op den disch te kun nen brengen, waarvan het gebruik in bijzon dere mate aan de gezondheid van het gezin ten goede zal komen. Ook een goed samengestelde, oordeelkundig bereide en voor den Hollandschen smaak aan nemelijke maaltijd zal in het winterhalfjaar licht, wat het gehalte aan vitamine a en aan rij, spruitjes en veldsla. Waarbij de peterselie afzonderlijk dient vermeld vanwege haar hoog carotinegenalte, hetgeen het mogelijk maakt, door simpele toevoeging van een kleine hoe veelheid van dit geurige kruid, een bestaand tekort in een maaltijd aan te vullen. De zelftuinder, die met dit gezichtspunt voor oogen reeds thans het een en ander wil doen om de opbrengst van zijn kweekerij aan te passen aan de gezinsbehoeften, kan ook in September nog nuttig werk verrichten. In den vollen grond kunnen nog winterspinazie en veldsla worden gezaaid. Deze zijn beide winterhard. Gewone spinazie is niet tegen vorst bestand, maar kan, indien direct gezaaid, nog voor den winter worden geoogst. Onder glas is het nog tijd voor zaaisels van spinazie, postelein en snijsla. Wie nog geen boerenkool heeft, kan zich wat planten aanschaffen en die uitzetten Peterselie en bladselderij Wil men heel den winter over versche peter selie en bladselderij twee uitnemende caro. tinebronnen beschikken, dan moet men de planten nu, ontdaan van de grootste bladeren iu den kouden bak zetten. Verder vorst vrij houden en op tijd luchten. Heel practisch is ook een tonnetje waarin, op onderlingen afstand van 10 centimeter, gaten zijn geboord. Onder het vullen met aarde wordt in elke opening een plant geplaatst, terwyl aan de bovenzijde eveneens planten kunnen worden gezet. Men geeft de aarde regelmatig water, zet het ton netje op een vorstvrije lichte plaats en zorgt er voor, dat, door af en toe te draaien, alle planten behoorlijk licht krijgen. Spoedig is de ton met fijn loof overdekt, waarvan geregeld kan worden gesneden. Deze wenken zijn uiteraard in de eerste plaats bestemd voor degenen, die voor eigen gebruik verbouwen, doch de vaktuinbouw zou aan onze volksgezondheid een goeden dienst kunnen bewijzen door zich ln zoo ruim moge lijke mate toe te leggen op dén verbouw van carotine-houdende groenten voor wmterver- bruik. In dit verband zij nog in het bijzonder de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat op het oogenblik veel kasruimte beschik baar is, die zeer goed geschikt is voor de cul tuur van peterselie en van bladselderij. HOLLAND'S JONGSTE TENOR Te jong in de revue-operette Rose Marie, die ui Carré te Amsterdam gaat, trad tot voor kort „Holland's jongste tenor", Willy Alberti, op Hij zong een liedje van een kleinen zwerve. De-knaap die volgens zijn zeggen 15 jaar ou<v was, had veel succes en meermalen krees hij geschenken uit de zaal Wie schetst echter" den schrik van oen directeur, Alex Wunnink, toen de politie kwam vertellen, dat Willy nog geen veertien jaar was en dus niet mocht optreden. Hfj Liet den knaap by zich komen en deze viel weldra door de mand „Nou, dan zit ik er in'was het eenige antwoord, dat de 13-jarige den directeur gal. alvorens hij zijn spullen pakte en verdween Het was voor den jongen natuurlijk alles- oehalve prettig. Hij verdiende goed en had uitzicht op eenige aardige contracten. Op 13 October wordt hij echter veertien jaaT Wellicht zal van dier. datum af zijn ster opnieuw willen rijzen Verdronken Door de duisternis misleid In den nacht van Maandag op Dinsaag 56-jarige gehuwde caféhouder S Ziesling uit de Gelkingestraat te Groningen, vermoedelijk door de duisternis misleid, bij het Winschoter diep te water geraakt en verdronken. Het lijk ia later opgehaald en nqar het academisch ziekenhuis overgebracht ERNSTIG ONGELUK TE ADORP Fietser aangereden Gistermorgen om 9 uur is de 47-jarige ge huwde slager H. Eilander, wonende te Sau- werd, die onder de gemeente Adorp op de fiets achter een zandaulo rèed, bij het uit wijken gegrepen door een personenauto, die van tegenovergestelde zijde kwam. De man is in zorgwekkenden toestand zijn rechterarm werd afgeknepen naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. 3 maanden N.V. FABRIEK tot iaar een agen C. M I R A N D 011" w vo"r GECREOSOTEERDE P gezaagd hout rtentiepm PERKOENEN dwarsl Piokslraai 43—45. Tel 71732 R»Vi P*r Lelingen 45 Zifregels. Bew iet belangr jnheid Dalenoord Co.. Kneedweg 49a imerkelijk yolk zelf Vechtpartij in den n<jkdeel^a.] ;n eenheii Gisternacht werden de newone ,nrt Dra Duifstraat te Utrecht opgesch een hevig gegil, dat kwam u" in 5bis. Daar woont de 22-jarigen vaak hu W. U. in pension. Zij is getrouwd gn) zingen den 28-jarigen E. K. Reeds geruimi Ei K. de gangen van zijn gewezen" Daaruit was voor hem komen va- 6ev dat zij omgang had met andere t ard 2Un 1 daarover maakte hij zich zoo boos.i dan moet middelen zon om haar te straffen.., zelfs het Hij belde omstreeks twee uur i' i nnpe frouw U., die niets vermoedde, de'ia T zag tot haar grooten schrik haail iet ook. echtgenoot met een geopend mesen Zeela stormen. ,r rede v Er ontstónd op 'het portaal een i mi_pip c; steling en buren, die op het ge; waren geworden, snelden te hulp.redactie de vechtenden uit elkaar. K. had z\ dan ni» vrouw bij den pols geraakt, waardi Immeri bloed verloor. j voor Nadat de politie en de geneeskurf waren gewaarschuwd, werd de vro-Dr- GOiy. den, waarna zij werd overgebracl dat hij stads- en academisch ziekenhuis, ir in het opgenomen. De man is gearrestee|kegint DOOR JEN VRACHTAUTO GEient een Gistermorgen is op hel kruispunt tgen om SingelPier Panderstraat te Leem .jenheid verkeersongeluk gebeurd, waarby d j K. J. Schut het lever, heeft gelalej sta- aa reed in de richting naar de stad t lutionai Pier Panderstraat een zandauto nade' pn w voorrang had. Schut weifelde e hem noodlottig is geworden daar t zwaren auto terecht kwam en o eginsel voor di ?lijk in Radioprogramm ale ee DONDERDAG, 5 S JAARSVELD. 414-4 rich'.en ANP. cramt ding. ,10.15 Gramofoo.^..—.—-- >n z wluJlutac^ inwel 2.00 vooii /an N V"» ük w gramofoon-, hetz Berichten ANP. 5.30 De Vagebonden 6.30 VPRO: Cyclus ..Lezen in den t WIJ V Gramofoonmuzlek. 7.00 Vragen van deni ,funA, 7.15 Berichten 7.20 Gramofoonmuzlek. 1 foonmuziek of reuortage. 8.00 Berichte! huid Orgelspel, de „Song Singers" eh de Serenaders' 6.00 Cabaretprogramma. 9.' scne orkest en solist 10.15 Berichten ANP. ee: KOOTWIJK 1875 m. VAR A-Uitzend iV he richten (Duitsch) 7.15 Berichten (Enj Gramofoonmuzien i Om 8.00 Berichten IS, n Orgelspel 10 4> Gramotoonmuziek ILL (Engelsch). 11.30 Esmeralda en solist- D "P tf- 1 Di: !-cch' 12 45 Bc ch'on ANP 1 andl orkest. 2.00 Berichten ('Duitsch'. C.lo 1 muziek' (3.15—3.30 Bcrich<-n. Eïigèlsch)! Cyclus „Vrouw praatje. 4 50 Gra: (Duitsch). 5.15 Beri Berichten (Eng* st? ne ioet 6 30 Esmeralda. 'ah 'den dag (ANP). 7 15 Gi-amofoonrf Reportage. 7.45 Gramofoonmuzlek, event, 'oon JGcamofponr... tage. 8.00 Berichten (Duitsch). 3.15 BerlT 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 VARA-orlt 9.30 Berichten. Engelsch i. 10.00 Berichte 10.15 Berichten ANP. 10.30-10.43 (Engelsch) en sluiting. 11.18—11.30; 0J 1.151.30 Berichten (Engelsch). De Lotharingen keeren naar hun haard- iteden terug. - Bij het passeeran der treinen reiken de leden der N S.V. op de stations levensmiddelen aan de reizigers uit (Foto Weltbild) Een slachtoffer van den oorlog ter zee. Een Engelsch stoomschip, dat in de nabijheid der kust op een mijn liep en in tweeën brak (Foto Weltbild) Het luchtafweergeschut aan de Engelsche Oostkust wordt op zwaren proef gi r nu de Duitsche luchtaanvallen in hevigheid toenemen (Foto V Wie 't eerst komt, 't eerst maalt. - De reizigers voor het Zuiden, die zoo luist het stationnetje van Waardenburg hebben verlaten melden zich aan de gereed- staande autobussen voor den varderen tocht naar de pont (Foto Pax-Holland) Waardenburg is een begrip geworden in het reizigersverkeer tusschen Noord c Zuid. De dagelijksche drukte aan dit stationnetje, dat nieuw leven is_ ingeblazen, evenaart die van menig ander spoorwegknooppunt (Foto Phx-Hollandj Rhenen ilt nl«l bij de pakker neer en rorgl voor heer Inwoners. - I hebben 24 gezinnen de thans gereedzijnde noodwomngrn belrokki Cfoto Pez-Ho

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6