ZEEVAARTSCHOOL DELFZIJL INTERNAAT „ABEL TASMAN" ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 PA Verklaringen van Von Ribbentrop en Ciano Over wezen en beteekenis van de nieuwe regeling Von Ribbentrop, de Rijksminister van buitenlandsche zaken, en graaf Ciano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, hebben na de afkondiging van de scheidsrechterlijke uitspraak in het Hon- gaarsch-Roemeensche conflict voor de dele gaties en in tegenwoordigheid van vertegen woordigers der binnen- en "buitenlandsche pers verklaringen afgelegd. Rijksminister von Ribbentrop verklaarde: Door de zooeven voltrokken scheidsrech terlijke uitspraak heeft een belangrijk en moeilijk probleem van dè Europeesche poli tiek zijn definitieve regeling verkregen. Ik zou uit naam van de Rijksregeering mijn bijzondere vreugde en voldoening hierover tot uitdrukking willen brengen. De Roemeen- sche en de Hongaarsche regeering hebben een beroep gedaan op de regeeringen van de beide mogendheden van de spil. Zij hebben daarmede uitdrukking gegeven aan haar wil om het tusschen haar sedert lang betwiste probleem langs vreedzamen weg tot oplossing te brengen, en hebben daarmede met hare verantwoordelijkheid, zoowel voor de behar tiging van haar eigen belangen, als ook voor het behoud van den vrede in Zuid-Oost- Europa, rekening gehouden. De Führer en de Duce hebben zich niet onttrokken aan dit beroep. Duitschland en Italië, die met Roemenië en Hongarije op gelijke wijze door vriendschappelijke betrek kingen zijn verbonden, zijn bij de tusschen de beide landen tot dusverre betwiste kwestie als zoodanig niet rechtstreeks geïnteresseerd. Zij konden derhalve in volkomen onpartijdig heid de hun opgedragen taak ter hand nemen en uit de groote moeilijkheden, die de gecom pliceerde geografische en ethnografische toe standen van het betwiste gebied met zich mede brengen, een rechtvaardigen en de be langen van beide partijen handhavenden uit weg vinden. De beide mogendheden van de spil hebben daarmede opnieuw het bewijs geleverd, dat zij in strijd met de Engelsche politiek, die sedert den aanvang van het conflict van de mogendheden van de spil met Engeland ge poogd heeft den brandfakkel van den oorlog ook in het Donau-gebied te werpen, vast besloten en ook in staat zijn om in samen werking met de mogendheden in dit gebied een uitbreiding van den oorlog tot dit gebied te verhinderen. Na de' Sowjet Russisch-Roemeensche over eenstemming in de Bessarabische kwestie en na Je reeds tot stand gekomen overeenstem ming tusschen Roemenië en Bulgarije, in de kwestie van de Zuidelijke Dobroedzja, is vandaag met de door de mogendheden van de spil gegeven en door beide partijen aan vaarde scheidsrechterlijke uitspraak, het laatste in het Donau-gebied nog hangende territoriale probleem tot oplossing gebracht. Een definitieve toestand van pacificatie zal thans ten profijte van allen ook in dit deel van Europa intreden. Ik ben er van overtuigd, dat hiermede een hechte grondslag voor het tot stand brengen van duurzame en vriend schappelijke betrekkingen tusschen Roemenië en Hongarije in het leven is geroepen. Graaf Ciano, de Italiaansohe minister van buitenlandsche zaken, zeide: Op het oogenblik van de onderteekening van het protocol, dat de aanvaarding van de scheidsrechterlijke uitspraak door de Hon gaarsche en de Roemeensche regeeringen be krachtigt, waarmede Duitschland en Italië de nieuwe en definitieve grenzen tusschen Hon garije en Roemenië hebben vastgelegd, zou ik namens mijn regeering uitdrukking willen geven aan mijn zeer levendige en oprechte tevredenheid over de rechtvaardige en vreed zame oplossing van een probleem, dat de betrekkingen tusschen de beide landen en de rust in het Donaubekken zoo zwaar bedreigde. Tot deze oplossing hebben Hongarije en Roe menië met gelijk begrip bijgedragen en ik zou mijn bewondering tot uiting willen brengen voor den vèrzienden blik en het verstand van hun regeeringen en hun staatslieden. Zij heb ben de doelstellingen, welke streven naar vrede en bestendigheid, e'n waardoor de politiek der beide mogendheden van de spil zich laat leiden, volkomen begrepen en ver- trouwen gesteld in den geest van rechtvaardig, heid van Duitschland en Italië. Deze geest heeft den heer Von Ribbentrop en mij in staat gesteld de vele moeilijkheden te winnen van een kwestie, waarin ingewikkelde aardrijkskundige, oeconomische en ethnogra fische eischen elkander kruisten en die wij ons voornamen op te lossen, niet alleen met pijnlijke onpartijdigheid maar ook met den overtuigenden wil om de grondslagen te leg gen voor een duurzame en vertrouwelijke samenleving tusschen de beide naties, die zich tot ons hebben gewend. Met de arbitrage van vandaag en het werk, dat haar heeft voorbereid en mogelijk ge maakt, hebben Duitschland en Italië hun standvastige en vasthoudende actie voortgezet om te vermijden, dat het conflict, waarin zij zich bevinden, uitgebreid wordt tot de landen van Zuid-Oost Europa, waarheen onze vijan den hardnekkig en met alle middelen getracht hebben het te brengen. Wtf wilden niet alleen in dit gebied van Europa den vrede behouden, maar hem recht en veilig opbouwen, in die hechtheid en veilig heid, welke alleen de goede wil en de recht vaardigheid kunnen verleenen, een zaak, die Duitschland en Italië voor alles willen dienen. Met dit opheffen van een twistvraag, die twintig jaar fang dreigde uit te loopen op een conflict, treedt in de betrekkingen tusschen Hongarije en Roemenië een ommekeer in. Wij staan aan het begin van een regime van begrijpend en vertrouwelijk samenwerken, zooals Italië dat steeds gewenscht heeft en waaraan Italië reeds thans met zijn bond genoot Duitschland den steun en den bijstand van zijn hechte vriendschap toezegt." Slotprotocol onderteekend Als afsluiting der besprekingen tusschen de vertegenwoordigers van Duitschland, Italië, Roemenië en Hongarije, is, aldus het D.N.B., een slotprotocol onderteekend door de verte genwoordigers der vier staten. In dit protocol constateeren de ministers van buitenlandsche zaken van Roemenië en Hongarije nogmaals uitdrukkelijk, dat zij kennis hebben genomen van de Weensche scheidsrechterlijke uit spraak. Zij bevestigen dan nogmaals uitdruk kelijk namens hun regeeringen de verkla ring, dat zij de scheidsrechterlijke uitspraak als definitieve regeling aanvaarden en dat zij zich verplichten, die zonder voorbehoud ten uitvoer te leggen. De nieuwe Hongaarsch- Roemeensche grens Naar te Weenen van welingelichte zijde onder voorbehoud verluidt, zal de nieuwe en definitieve Roemeensch- Hongaarsche grens ongeveer als volgt loopen: Zij begint ten Zuid-Westen van Nagys- zalonta (Salonta) aan de tot dusver be staande Hongaarsch-Roemeensche grens, loopt in Noord-Oostelijke richting onge veer op 10 km ten Zuid-Oosten langs Gross-Wardein, vervolgens in Oostelijke richting, dicht ten Zuiden van de spoor lijn van Grosswardein naar Klausenburg (Kluj), ten Zuiden van Klausenburg, dat ^jJC^AREsJj Op bovenstaand kaartje van West-Roemenlë, waarop ook de grenzen van voor den wereld oorlog zijn aangegeven, vindt men de plaatsen, welke in het bericht omtrent de ligging van de nieuwe grenslijn worden genoemd. Op het kleine kaartje in den linkerbovenhoek is zeer ruw aangegeven, welk gedeelte van het gebied, dat Roemenië na den wereldoorlog verkreeg, weer wordt afgestaan. eveneens Hongaarsch wordt, tot een punt op ongeveer 30 km ten Noord-Noord- West van Neumarkt (Targul-Mures). Van daar loopt de nieuwe grens ten Zuid Westen langs Neumarkt naar het Zuid- Oosten, waarbij de spoorlijn van Schas- burg naar Kronstadt bij Roemenië blijft. Ongeveer 22 km ten Noord-Oosten van Kronstadt, dat bij Roemenië blijft, keert de nieuwe grenslijn zich in een naar het Zuiden uitgebogen bocht in Oostelijke richting naar den voornaamsten kam der Karpathen, welken zij volgens de oude Roemeensch-Hongaarsche grens uit den tijd van voor den wereldoorlog naar hel Noorden volgi tot het punt, waar zij de nieuwe grens tusscheD Roemenië en Sowjet-Rusland bereikt De Duitsche volksgroepen in Hongarije en Roemenië Duitsch-Hongaarsche en Duitsch- Roemeensche overeenkomsten Naar aanleiding van de besprekingen in Weenen over de Hongaarsch-Roemeen sche geschillen, heeft de Rijksregeering met de Hongaarsche en Roemeensche regeering overeenkomsten aangegaan ter bescherming van de Duitsche volks groepen in de genoemde landen. De over eenkomsten hebben betrekking op de-be kende, door de Duitsche volksgroepen reeds lang naar voren gebrachte en nagestreefde eischen. De Duitsch-Roemeensche minderheden- overeenkomst bepaalt o. m.: De Roemeensche regeering neemt de ver plichting op zich om de leden van de Duit sche volksgroep in Roemenië in alle opzich ten gelijk te stellen met de leden van Roe- meenschen volksaard en de positie van de Duitsche volksgroep in den zin van de be sluiten van Karlsburg tot behoud van him Duitschen aard verder tot ontwikkeling te brengen. De overeenkomst tusschen Duitschland en Hongarije houdt o. m. in: De Hongaarsche regeering garandeert den leden van de Duitsche volksgroep de moge lijkheid hun Duitschen volksaard onbeperkt te behouden. Zij zal er zorg voor dragen, dat voor de leden der Duitsche volksgroep uit het feit, dat zij tot deze volksgroep behooren de nationaal-socialistische wereldbeschou wing aanhangen, op geenerlei wijze en op geenerlei gebied nadeelen van welken aard ook ontstaan. Lid van de volksgroep is wie zich uitspreekt voor het „Deutsohtum" en door de leiding van den volksbond der Duit- schers in Hongarije als volks-Duitscher erkend wordt. De leden van de Duitsche volksgroep hebben het recht zich te organi- seeren en bonden te vormen voor speciale doeleinden, zooals bijvoorbeeld voor jeugdzorg, >or sport, voor arstistieke bedrijvigheid etc. De leden van de volksgroep kunnen in Hongarije ieder beroep uitoefenen onder de zelfde voorwaarden en omstandigheden als de andere Hongaarsche onderdanen. De leden van de volksgroep zullen in overeenstemming met hun percentage in de totale bevolking ran Hongarije bij de bezetting van Hongaar sche overheidsposten en de samenstelling der zelfbesturende lichamen functies bekleeden, in zooverre de bekleeding dier functies door benoeming geschiedt. De volks-Duitsche ambtenaren moeten bij voorkeur gebruikt worden bij de overheid in de volks-Duitsche nederzettingsgebieden en de centrale over heid, die daarboven staat. Alle kinderen der leden van de volksgroep moeten de mogelijk heid hebben onder dezelfde voorwaarden als voor de Hongaarsche scholen gelden, een op voeding te krijgen op volks-Duitsche scholen. De leden der volksgroep hebben het recht op vrij gebruik van him taal in woord en schrift, zoowel in hun persoonlijke en oeco nomische betrekkingen als ook in openbare vergaderingen. De uitgevers van dagbladen, tijdschriften en verdere publicaties in de Duitsche taal zullen niet aan beperkingen worden onder worpen, die niet ook voor de uitgave van overeenkomstige publicaties in de Hongaar sche taal gelden. In de bestuursgebieden, waarvan de leden der Duitsche volksgroep ten minste een derde van de totale bevol king uitmaken, kunnen zij zich voor het offi- cieele verkeer in deze districten bedienen van de Duitsche taal. De volksgroep heeft de bevoegdheid tot oeconomische eigen hulp en vorming van haar vakvereenigingswezen. Van Hongaarsche zijde zullen alle maatregelen worden vermeden, die een gedwongen assimilatie, in het bijzon der door magyariseering van de volks-Duit sche eigennamen, ten doel zouden kunnen hebben. De leden van de volksgroep hebben het recht een vroeger in hun familie gedragen naam weer aan te nemen. De leden van de volksgroep hebben op cultureel gebied het recht van vrij verkeer met het groot-Duit- sohe moederland. Tusschen de Rijksregeering en de Hon gaarsche regeering bestaat er vólkomen over eenstemming over, dat de bovenstaande be- Opleiding to» Stuurmansleerling Toel. A-afd.» M.U.L.O. Ai 2 Jar. H.B.S. Tool. B-afd.i M.U.L.O. B: 3 jar. H.B.S. VRAAGT PROSPECTUS ginselen op geenerlei wijze den plicht der 1' den van de volksgroep tot loyaliteit jegens den Hongaarschen staat mogen raken. Voor de leden van de Duitsche volksgroep de met Hongarije hereenigde, tot dusverre Roemeensche gebieden, worden de volgende speciale overeenkomsten getroffen. De Hongaarsche regeerlhg zal den in deze gebieden wonenden volks-Duitschers op hun -erzoek de mogelijkheid geven om naar het Duitsche rijk te verhuizen. De volks-Duitschers, die van dit recht ge bruik willen maken, moeten hun voorstel binnen een termijn van twee jaar, te rekenén van den dag af, waarop deze overeenkomst tot stand kwam, indienen. Beide regeeringen zullen zich, rekening houdende met de bijzondere Omstandigheden, Laten leiden door de grondgedachten, die toon aangevend zijn geweest bij de verhuizing der volks-Dui'tsohers in Zuid-Tirol. De Duitsch-ltaliaansche garantie aan Roemenië De speciale correspondent van Stefani te Weenen meldt: Graaf Ciano heeft den Roemeenschen mi nister van buitenlandsche zaken Manoilescu nota overhandigd van den volgenden in houd: „Excellentie, uit naam en op bevel van de Italiaansche regeering heb ik de eer U het volgende mede te deelen: Italië en Duitschland nemen van heden af de garantie op zich van de integriteit en on aantastbaarheid van het gebied van den Roemeensche staat". De Roemeensche minister van buitenland sche zaken, Manoilescu, heeft hierop geant woord: .,De Roemeensche regeering neemt met vol doening kennis van de mededeeling en aan vaardt de garantie, die Roemenië is verleend". De Kroonraad te Boekarest Officieel is te Boekarest medegedeeld, dat gisternacht dn het slot te Boekarest onder voorzitterschap van den Koning een kroon raad is gehouden. De Kroonraad besloot een arbitrage van de spil-mogendheden in de Roemeensch-Hongaarsche onderhandelingen aan te nemen- Aan den kroonraad namen behalve de leden van dezen raad ook deel: Constantin Bra- lianu, de laatste president van de voormalige liberale partij, verder de commandant van de staatsjeugd, „Landwacht" geheeten, Sidoro- vici, de laatste president van de nationale boerenpartij. Mihalache, de vroegere minister Michael Popovici, die lid was van dezelfde partij, verder 'afgevaardigde Silviu Drago- mir, die tot de laatste regeeringswijziging mi nister voor de volksgroepen was en tenslotte twee leden van de vroegere IJzeren Garde n.l. Jon Motza, wiens zoon als vrijwilliger aan den kant van Franco in Spanje is gesneuveld, en Horla Codrenanu de vader van wijlen den leider der IJzeren Garde. (D.N.B.) De Duitsche reddingsvaartuigen Door bemiddeling van de Zwitsersche regeering, heeft de Duitsche regeering eeni- gen tijd geleden ter kennis van de Britsche regeering gebracht, dat een reeks kleine stoom- en motorbooten als Roode Kruisvaar - tuigen worden gebruikt voor het opnemen van gewonden en schipbreukelingen. Deze vaartuigen, die voor het grootste deel door erkende particuliere reddingmaatschappijen ter beschikking van de marine gesteld zijn, voldoen aan de eischen van kenmerking en gebruik, die worden gesteld door de Haag- sche conventie voor hospitaalschepen. Niet temin heeft de Engelsche regeering de Duit sche laten mededeelen, dat zij dezen schepen niet de bescherming van het Roode Kruis toekent en dat de Britsche vloot- en lucht strijdkrachten van 30 Augustus af met mili taire middelen tegen deze reddingvaartuigen zullen optreden. Het staat derhalve vast, aldius verklaart men' in bevoegde Duitsche kringen, dat de Engelschen, evenals in het geval van de Duitsohe reddingsvliegtuigen, dezen vaartuigen, die onder bescherming van het volkenrecht staan, he t redden van menschcnlevens, met voorbedachten rade onmogelijk willen maken. Indien de Engel schen inderdaad met wapengeweld tegen de Duitsche Roode Kruisvaarbuigen zouden op treden, dan zouden de Duitsche strijdkrach ten die uitdaging veten te beantwoorden Luchtgevechten boven Zuid-Engeland Duitsche bommenwerpers breken door naar doelen, ten Zuiden van Londen Duitsche luchtstrijdkrachten zijn gister morgen weer over het Kanaal naar Engeland gevlogen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten hebben zij opnieuw belangrijke oorlogsdoelen in Zuid-Engeland gebombar deerd. Het D.N.B. meldt de volgende bijzonderheden: Een kleine voorhoede Duitsche tweemotorige jachtvliegers, vernielingstoestellen genaamd, verscheen boven de Britsche kust en trachtte den weg voor een achter hen volgende Duit sche groep bommenwerpers vrij te maken van Engelschen afweer. Nadat deze voorhoede met de Engelsche vliegtuigen van het type Spitfire en Hurricane in gevechtscontact was getreden, braken de Duitsche bommenwerpers door de Engelsche luchtafweerversperring heen en vlogen naar hun Joel ten Zuiden'van Londen. De Duitsche bommenwerpers werden door sterke groepen jachtvliegtuigen beschermd. Een deel van deze konvooieerende vliegtuigen raakte, evenals de voorhoede, verwikkeld in een taai gevecht met de Engelsche jagers. In het geheele gebied tusschen Dover en East bourne werden vooral op groote hoogte op verscheidene plaatsen gevechten geleverd, die vaak vijf tot tien minuten duurden. Een groot deel der neergestorte vliegtuigen kwam nter in het Nauw van Calais. Aan beide zijden van het Kanaal waren schepen onderweg om te trachten de drijvende vliegers te redden. Een Duitsche vliegboot, die behoorde tot den z.g. „Seenotdienst", heeft reeds drie Engelsche en twee Duitsche vliegers opgenomen. Volgens de verslagen van de tot dusverre gel aide Duitsche groepen jachtvliegers zijn reeds detig vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Vaa de Duitsche groepen jagers, die reeds zijn geland, ontbreken zes machines. Een groep Duitsche bommenwerpers heeft gistermiddag het Engelsche vliegveld Farbo- rough bij Aldershot met bommen bestook. Er werden verscheidene treffers geplaatst o de hangars en schuilplaatsen. Verscheidene lan delijke vliegtuigen werden op den grond ver nield. Een Duitsch vliegtuig werd o| den terugweg by Hastings door Britsche agers neergeschoten. Op den terugweg ondernam de Diitsche groep laagvliegend op verscheidene pliatsen aanvallen op Britsche stellingen luchtafweer geschut, welke buiten gevecht gesteld wrden. „Huilbommen." Het A.N.P. meldt uit New York: Bij de jongste Duitsche luchtaanvaJen op militaire doelen in den omtrek van Loden is, volgens de eerste berichten uit de Etfelsche hoofdstad, groote schrik onder de Loriensche bevolking teweeg gebracht door versfleidenc „huilbommen." Het gieren van deze lommen verspreidde onder de menschen in dc schuil kelders vaak zulk een schrik, dat zij ich plat ter aarde wierpen tot zij de bomontpliffingen op grooten afstand hoorden. De gevolgen van de nachtelijke amvallen op Londen. Naar de Evening Standard meldt, stellen de nachtelijke aanvallen Londen voor een nieuw probleem. „Zij berooven ons van onzen slaap", schrijft het blad. „De leden van de lucht bescherming loopen, als zij hun dienst doen. geeuwend op straat. Van een school in de Londensche City wordt gemeld, dat van de 150 leerlingen slechts 12 op de lessen ver schenen. De zenuwachtigheid neemt toe en de menschen reageeren op alles slechts langzaam" Het communiqué van de Italiaansche weermacht In het weermachtsbericht no. 84 deelt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende mede: Onze luchtmacht heeft de vlootbasis van Mikabba op het eiland Malta aan een doel treffend bombardement onderworpen. De vijandelijke jagers, die zich in de lucht be vonden, wilden geen gevecht met onze bege leidende jachtvliegtuigen aangaan en tracht ten aan een ontmoeting te ontkomen. Niette min slaagden önze jagers er in drie vijande lijke toestellen met machinegeweren te be schieten en te beschadigen. In Noord-Afrika werden militaire opslag plaatsen en legerkampen alsmede het station van Mersa-matroe herhaaldelijk en hevig door elkaar opvolgende afdeelingen van onze luchtmacnt gebombardeerd Verscheidene honderden bommen werden nauwkeurig ge mikt op de doelen geworpen. In Oost-Afrika bombardeerden de Italiaan sche vliegtuigen troepenconcentraties en auto colonnes te Arbo en Bhaiet nabij Garissa in Kenya. Bovendien werd het vliegveld van Buna ge bombardeerd, waar op den beganen grond een vliegtuig vernield werd en twee andere toe stellen beschadigd werden. De vliegtuigen, die aan bovengemeld optreden deelnamen, keer den alle op hun bases terug. "De bemanningen waren ongedeerd, hoewel de toestellen ge deeltelijk getroffen waren. Een van onze af- deelingen Dubats deed met succes een uitval naar Buna, waarbij een Engelsche auto ver nield werd en don vijand zware verliezen werden berokkend. De vijand bombardeerde driemaal Moga discio, waar twee personen gedood werden en zes gewond, en waar geen schade van be- teekenis werd aangericht. Nieuwe luchtaanvallen op Liver pool en Birkenhead De aanvallen van het Duitsche luchtwapen hebben zich, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht van Donderdag op Vrijdag hoofd zakelijk tegen de havenwerken van Liver pool en Birkenhead gericht Nachtelijke vluchten van Engelsche vlie gers strekten zich uit tot vooraan in West- Duïtschland en het Roergebied. Zij bombar deerden weer uitsluitend woonwijken. Aan militaire doelen werd geen schade aangericht. Sub-stratosfeervliegtuigen Miami- Buenos Aires Pan-American airways opent Zondag voor drie maal in de week een dienst van Miami naar Buenos Aires. Door het gebruik van sub-stratosfeervliegtuigen en van de recht- streeksche route over het binnenland van Brazilië zal de vliegtijd van 5 dagen tot 3% dag verkort worden. Hel Duitsche weermachts bericht Het opperbevel maakt bekend: Donderdag heeft de bedrijvigheid van het luchtwapen zich beperkt tot gewapende ver kenningen, waarbij het tot vele luchtgevech ten boven Z.O. Engeland kwam. In eten nacht van 29 op 30 Augustus vielen afdeelingen gevechtsvliegers vele vliegvelden in de graafschappen Lincoln en Suffolk aan als mede fabrieksterreinen te Felixtown, vlieg- tuigbedrijven in Weybridge en Langley en de havenwerken van Dundee, Leith, Hartle pool en Liverpool. Uitgebreide branden in de doelen, jnzonderheid in de haven van Liver pool, toonden het succes. In Britsche havens werden verder mijnen gelegd. Ook den afgeloopen nacht wierpen Britsche toestellen in West-Duitschland bommen op niet-mllitaire oogmerken. In het Roergebied werden op verscheiden plaatsen woonwijken getroffen, maar het gelukte de branden door den veiligheids- en hulpdienst snel te blus- schen. De voor het overige aangerichte schade ls onbeduidend. By hun nachtelijk vliegen het Roergebied In, werden twee vijandelijke toestellen door afweergeschut, in de luchtgevechten overdag 19 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en zes versperringsballons vernield. Zeven eigen toestellen keerden niet terug. Een duikboot heeft, uit een stevig beschermd konvooi in den nacht drie vijandelijke koop vaarders van bij elkaar 21,000 ton tot zinken gebracht. Italiaansche aanval op Mer$a- Matroe Een bijzondere correspondent van Stefani verschaft bijzonderheden over het recente bombardement van de Engelsche basis Mersa-matroe door de Italiaansche lucht macht. Deze aanval was de belangrijkste der aanvallen welke reeds ondernomen zijn op deze zoo belangrijke basis halfweg tusschen Alexandrië en de grens van Cyrenaica. De aanval geschiedde midden op den dag teneinde de doelen gemakkelijker te treffen. Natuurlijk werd hierdoor een Engelsche tegenaanval vergemakkelijkt, maar de Itali aansche vliegers wilden die gevaren trotsee- ren. Het bombardement duurde vier uren in welke periode de Italiaansche vliegers meer dan 500 bommen uitwierpen die de voor naamste vijandelijke installaties raakten. Op verscheidene plaatsen braken branden uit. In de basis heerschte weldra de grootste wanorde. Het hevige Engelsche afweer geschut had geen succes. De Engelsche Gloster toestellen durfden niet op te stijgen, aangezien de Italiaansche jagers onophoude lijk rondkruisten om de Italiaansche bom menwerpers te beschermen. Men kon waar nemen, dat het bombardement enorme schade heeft aangericht. Het ontwerp dienstplichtwet in de Vereenigde Staten De door den senaat aangenomen wet op den militairen dienstplicht behelst in haar tegenwoordigen vorm het volgende: 1. De inschrijving van alle mannelijke- personen, alsmede in de Vereenigde Staten wonende vreemdelingen tusschen 21 en 31 jaar. 2. De dienstplicht van alle hieronder val lende Amerikaansche burgers of genaturali seerde vreemdelingen, waarbij de keuze door loting geschiedt. 3. Een maximum sterkte van het leger der Vereenigde Staten in vredestijd van 900,000 man, die niet buiten het westelijke halfrond gebruikt mogen worden behalve in bezittin gen der Vereenigde Staten, waarbij de r»ni- lippijnen. 4. Opleiding van een jaar voor alle op- geroepenen. 5. Bezoldiging volgens het gewone soldy- stelsel. 6. Opneming van de geoefenden m de legerreserve van 10 jaar. Uitgezonderd zijn niet voor den dienst geschikten dismede geestelijken. Teruggezonden kunnen worden vaders van huisgezinnen alsmede personen, wier werkkring in het belang is van de volks gezondheid of van de nationale veiligheid, o.a. werklieden in de bewapeningsindustrie. Zij, die om godsdienstige redenen weigeren, moeten zich voor andere openbare diensten aanmelden. De wet loopt, als ze niet verlengd wordt, tot 15 Mei 1945 en staat den president o.a. toe. fabrieken, voor het leger van belang, met welker eigenaren het ministerie van oorlog het niet eens wordt, in beslag te nemen Dienstweigeraars worden bedreigd met een maximum straf van vijf jaren gevangenis en 10,000 dollar boete. De militaire commissie van het Amerikaan sche Huis van Afgevaardigden heeft met 17 tegen 4 stemmen het dienstplichtontwerp aangenomen in een lezing, welke niet onaan zienlijk afwijkt van de lezing, welke de Senaat heeft goedgekeurd. Volgens de lezing der commissie zijn alle personen tusschen 21 en 44 jaar dienstplichtig en volgens de lezing van den Senaat de personen tusschen 21 en 30 jaar. Het staande leger zou voorts niet op 900,000 maar op een millioen man worden vastgesteld. De verdediging van het Panama-kanaal Het D.N.B. meldt uit Washington: Naar in Congres-kringen vernomen wordt, heeft de regeering der Vereenigde Staten het voornemen land aan te koopen voor den aan leg van lucht- en vlootsteunpunten ter ver dediging van het Panama-kanaal. Leger en vloot zijn speciaal geïnteresseerd bij de in richting van steunpunten op de Cocos- eilanden, die aan Costa-Rica behooren en op de Galapagos-eilanden, die in het bezit van Ecuador zijn. Naar verluidt zou ook in de genoemde landen zelf land worden aangekocht voor dergelijke steunpunten. *6 Binnenlandsch Niem Brugstuk gekanteld Ernstig ongeluk te Zaltbomn igcn Het aantal dooden tot zey in gestegen Gisterochtend om kwart over ad !fT h de werkzaamheden aan de spoorl ér, de Zaltbommel een ernstig ongeluk ge waarbij eenige dooden en verscl gewonden zijn te betreuren. Na objt logshandelingen was van de ouds "J,J! de twee spoorbruggen over de W: overspanning, en wel die aan der delijken oever, onbeschadigd ge Deze overspanning zou door de Ai Droogdok Mij in haar geheel van de worden gehaald, om getransporte worden naar Hedel, waar zij zou i dienen voor de herstelling van d< vernielde spoorbrug. De voorberei werkzaamheden waren thans zoove p vorderd, dat een begin kon worde maakt met het laten zakken van de spanning. Daartoe was deze geplaa vier hulppijlers. Om ongeveer kwar acht vanochtend stortte plotselii lefe' overspanning, welke ongeveer meter lang is, met donderend geraai beneden, waarbij zij een kwart tt' i draaide en op den zijkant in de doorvaart van de rivier kwam te 1 Zeven werklieden hebben bij het oi het leven verloren. Het A.N.P. meldt uit Zaltbommel: Het onderzoek naar de oorzaak ongeluk met het brugstuk by Zaltbom tot het donker met kracht voortgezet Zooals wij reeds mededeelden, kon< -ook lijken van twee slachtoffers worden get ma?' Vijf arbeiders worden vermist, zoodat i als vaststaand kan worden aangenome lor ook zij bij deze ramp om het leven z komen. Drie man zijn zwaar gewond iets minder ernstig. Het onderzoek vandaag voortgezet. va r'*b DISTRIBUTIEBONNEN Brood Gedurende het tijdvak van Maanda voor en met Zondag 8 September geven „4" genummerde bonnen van het bro boekje tezamen recht op het koopen i gram roggebrood of 2000 gram ander Elk der bonnen geeft derhalve reoht koopen van 125 gram roggebrood of 10 r.;, ander brood. De bonnen, welke 8 September rat gebruikt zijn, blijven- voorts nog tot i 12 September geldig. Koffie en thee Gedurende het tijdvak van Zaten Augustus tot en met Vrijdag 27 Sep geeft de met „73" genummerde ba het algemeen distributiebonboekje het koopen van een half pond koffie half ons thee. Suiker Gedurende het tijuv dn van ZaTCJ J Augustus tot en met Vrijdag 27 Sep (i"': geeft de met „72" genummerde bon i algemeen distributiebonboekje reoht koopen van een kilogram suiker. Hertzog wil vrede met de spilmogendheden Volgens persberichten uit Kaapstad heeft de voormalige Zuid-Afrikaansche minister president, generaal Hertzog, voorgesteld, ter stond vredesonderhandelingen met Duitsch land en Italië aan te knoopen, omdat Enge land den oorlog slechts „uit een gevoel var vertwijfeling" voortzet. Een juiste beoordee ling van de militaire situatie toont aan, aldus Hertzog, dat de oorlog voor Engeland hope loos verloren is. Zuid-Afrika moet zoo spoe dig mogelijk de gelederen der oorlogvoeren den verlaten. Te land, zoo zeide Hertzog verder, is de meerderheid van Duitschland boven ieder en twijfel verheven en in de lucht heeft Duitschland zich iederen dag de meerdere van Engeland getoond. Op en onder water heeft Duitschland bewezen, dat het voor Groot-Britannië geen angst behoeft te hebben. Hertzog werd daarop hevig aangevallen door minister-president Smuts, die verklaar de, dat de Unie haar vrienden niet in den steek zou laten. Smuts verzocht het parle ment, het indertijd genomen besluit tot het j afbreken der betrekkingen met Duitschland talri, opni iw te bevestigen. oge pi; De De NederlandscHe Dagblad Wijziging in hel bestuur. Het bestuur van de Nederlandschi L bladpers deelt mede: In het besef, dat de ontwikkeling beurtenissen dit onvermijdelijk maaktt belang der vereeniging de N.D.P. leden, heeft de heer J. W. Henny, di het Leidsche Dagblad, hetvoorzitti ^4. :r vereeniging neergelegd. Het b dat dit besluit van zijn voorzitter z< treurde, doch in de gegeven omstandi meende, het te moeten aanvaarden, daarna uit zijn midden tot zijn opvol )a.- noemd den heer m-. J. Kars, directe^ het Rotterdamsch Nieuwsblad, Vele processen-yerbaal wej onvoldoende verduistering Nog steeds zijn er vele klachten 01 onvoldoende verduistering in den Haa is in den afgeloopen nacht in niet mind 46 gevallen procesverbaal opgemaakt, n n den vorigen nacht 54 maal het Dit betreft zoowel het verkeer ojv, weg (auto's en fietsen) als huizen. Vannacht is ook proces-verbaal opge tegen een 22-jarigen monteur uit de L01 Cclignystraat, die op het Rijswijksche een ongeoorloofd gebruik maakte van e< lantaarn. Op grond van de verordenii dep Rijkscommissaris voor de bezette landsche gebieden no. 34 van 4 Juli, luidend: „Alle lichtbronnen, welke kunnen worden, moeten buiten x steld worden", werd tegen hem opgei Voorts moest de politie een etalager slaan van een winkel in de Vlamingstri een sterk uitstralende verlichting te 1 dooven. Uit het raam gevallen Nachtelijke nieuwsgierigheid met dood bekocht Vannacht omstreeks kwart over ééi 25-jarige chauffeur L. D. uit Stadskani in een kamer van hotel Marconi a lCl Marconiplein te Rotterdam verblijf hiel ng moedelijk doordat hij zich bij het kijki overvliegende vliegtuigen te ver naar had gebogen, uit het raam van de vieri gevallen. De man was op slag dood. Dit is nu reeds het tweede ongelu dezen aard te Rotterdam. Eenigen tijd g was het een bewoner van de Eend straat, die het slachtoffer van zijn nacl nieuwsgierigheid werd. Hoewel erns - wond, bracht deze man er het leven NA 10 UUR MET VRACHTAUTO GEI De Haagsche politie is gisteravond eerste maal opgetreden in verband verbod om tusschen 10 en 4 uur met te rijden. Op den Leidschen Straatwei namelijk een vrachtauto uit Katwijk f aangehouden die zich op dat tijdstip nic op den weg mocht bevinden. Tegr 1 den beotuurder is proces-'- opgemaakt en het voertuig is in bes! nomen en overgebracht naar l.et hoofdi van r-^litie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2