DINSDAG 27 AUGUSTUS Ï94G Onder voorzitterschap van d£ wein Louwes, is te Utrecht de maaifo kerk Tusschen Amstel en IJ E«>n triest verhaal. Op het Paramaribo* plein Aan den Bsarsjesweg. In de Kinkerstraat. tVan onzen Amcterdamschen redacteur.) De gevolgen van het drama, dat zich in den nacht van 12 op 13 Augustus boven het Wes ten der stad atspeelde toen eerst een bom werd geworpen in den tuin van het Wilhel- mina-gasthuis en kort daarop onderscheidene projectielen op huizen en in de straten der omgeving terecht kwamen heeft een deel onzer bevolking ook in de afgeloopen week ondervonden. Branden konden in dien cnheilspellenden nacht worden gebluscht, doch spoedig bleek, dat de ramp hiermede nog niet haar einde had bereikt. Op het Paramai iboplein, achter huizen van den nabij felegen Baarsjes weg, alsook in de wat verder verwijderde Kinker straat lagen onontplofte vernielingswerktui gen. Tijdbommen, is gebleken, zijn het piet geweest Doch de makelij van het duivelsche spul was voor de zorgzame autoriteiten en voor de verschrikte omwonende bevolking ten slotte van minder beteekenis. leder be greep. dat er wat moest gebeuren, wilde men een grootere ramp het onverwacht ontplof fen der bommen voorkomen. De eerste maatregel was het afzetten van de genoemde buurten- Bewoners van dicht bij staande hulzen moesten gedurende korte- ren af langeren tijd hunne woningen verla ten. Door het eerste gedeelte van de Kinker- s'raat mocht de tram niet rijden en zoo ver keerde ieder in de naaste omgeving in span ning op hetgeen nog zou moeten geschieden. Woensdagavond was het Paramariboplein het eerst aan de beurt. Daar was een niet ont plofte bom terecht gekomen in een der hui zen. Met veel moeite en vanzelf onder veel gevaar was het afschuwelijke voorwerp ui» het huis gehaald en, zoo goed en zoo kwaad dat ging, ingegraven in het plantsoen van het anders zoo vredige en rustige plein. De gevolgen van de explosie waren ontzet tend. Wie thans het mooie plein beziet, kan zich daarvan eenigermate een voorstelling vormen. De fraaie huizen zijn voor een deel geschonden. Groote stukken van daken zijn afgerukt, tal van vensterruiten en ander glas werk vernield, deuren ontzet en ramen uit de sponningen getild- En wat bij dit alles het ergste was: voor rcenigeen is de knusse, vriendelijke woning, waar tal van herinneringen lagen en ieder zijn vele gewenschte dingen bezat, een oord van verschrikking geworden. Het is een droe vig gezicht, een verbijsterende aanblik de gruwzame gevolgen van het ruwe oorlogsge weld te zien gemanifesteerd in voorheen zoo zorgzaam ingerichte, geriefelijke woonka mers. Wat waren de menschen ingenomen met htm inboedel, vaak onder veel zorg en inspanning bij elkander gebracht en gehou den. En wat is er in veel gevallen van te recht gekomen. Een bom verdraagt zich niet met een piano, een wieg en zooveel meer, waar het hart van een mensch aan hangt Ook niet met zorgvuldig geordende gordijnen, met kunstig glas-in-lood, ja met niets dat vrede en rust ademt De felle tegenstelling tusschen oorlog en vtede, tusschen ramp en geluk is aan het Pa ramariboplein wel zeer sterk tot uiting geko men. De „materieele schade", zooals de ge ijkte term luidt, beteetent reeds veel, want van vergoeding is geen sprake. En hoeveel le vensrust is hier aan flarden gereten Geluk kig we mogen er dankbaar voor zijn is niemands leven ten offer gevallen, want de ontploffing geschiedde in een uitgestorven buurt De bewoners van de Baarsjesweg en van c.t K nksrstraat leven nog in afwachting. De eerstbedoelden schijnen te worden gevrij waard voor een ontploffing. De bevoegde macht is van oordeel, naar verluidt, dat de bom hier beter kan worden bevroren", d.w.z. het ge vaarlijke ding wordt „ingemaakt" in een be tonnen mantel en in den tuin begraven, waardoor een explosie onmogelijk wordt geacht. Prettig om in de naaste omgeving van zulk een ingebakerd projectiel te wonen. De huis- heeren, aan het Paramariboplein eu elders reeds zoo beproefd, zullen hiervan wel de ge volgen ondervinden, zooals menigeen trou wens reeds hals over kop is vertrokken Het eerste gedeelte van de Kinkerstraai, van de Nassaukade tot aan de Bilderdijk- straat, is ongeveer twee weken achtereen ge blokkeerd. Ook hier moest menigeen zijn woning tijdelijk verlaten. Van eigenlijk ver huizen was geen sprake. Dat zal later wel komen. Bij de schade voor de burgerij komt hier het dagelijksch verlies voor den win kelstand. De Kinkerstraat is een befaamde, drukke winkelstraat- en al is het afgezette gedeelte betrekkelijk stil in dit opricht geen huis is zonder winkel. Op het oogenblik. dat wij dit schrijven, is iedereen in spanning over wat gebeuren gaat Twee bommen trekken hier de huiverige aandacht: een op straat in het gedeelte van de tramrails, en een in den kelder van een winkel. In afwachting van de gevreesde ravage zijn alom in de straat winkelruiten van planken voorzien. Etalages beneden en kamers boven zijn ontruimd. Waar gezellige gordijnen hingen, grijnzen groote gaten, om dat menigeen ,de ramen heeft weggenomen. De anders zoo vroolijke en levendige winkel straat is verlaten door iedereen en vormt een triest beeld. He1 is een treurig verhaal, dat we ditmaal moesten ophangen. Hoe het zal afloopen is, wat het slot-tafereel betreft, momenteel on bekend. Maar plicht van menschelijkhela en burgerzin is om met de getroffenen mede te Geve God, dat aan de oorlogsomstandighe den, die ons land en onze stad zoo zwaar tref fen, spoedig een einde moge komen- En moge Hij hen vertroosten en sterken, die in bijzon dere mate onder het leed gebukt gaan. FRISO. VERKEERSONGELUK TE LEIDSCHENDAM Gistermiddag heeft aan den Vlietweg te Leidschendam een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarvan de Rotterdamsche vluchte linge mevrouw Ravesteyn, tijdelijk woonachtig aan de Tedingerstraat 46 aldaar, het slacht offer is geworden. Mevr. R. reed op haar rijwiel daar ter plaatse, toen een vrachtauto geladen met zand, van den expediteur Z. te Voorschoten, naderde Blijkbaar is mevrouw R. daardoor zenuwachtig geworden en zig-zag gaan rijden. De bestuurder van den auto probeerde op verschillende manieren haar te ontwijken, doch helaas zonder gevolg. Een botsing volg de, waardoor 2® kwam te vallen en de wielen van den zwaar geladen auto over de borst kreeg. Dr. Reyers, die de eerste hulp verleende, heeft het slachtoffer, dat zwaar inwendig ge kneusd was, naar St Antoniushove te Voor burg vervoerd. Het feit is des te tragischer als men in aanmerking neemt, dat de echt genoot vaD deze dame verpleegd wordt in een inrichting voor zenuwlijders. De talrijke kinderen, die nu beide ouders moeten ont beren, zijD bij omwonenden ondergebracht. De bommen in de Kinkerstraat te Amsterdam Nadat Vrijdag een begin mei de voorbereic'end werkzaamheden tot verwijdering der beide bommen, welke sedert twee weken in de Kinkerstraat alhier liggen, gemaakt was en zij voor het weekeind waren onderbroken, is het werk gistermorgen voortgezet Een der projec tielen is met groote kracht onder de tramrails tusschen Da Costastraat en Da Costakade ge schoten. het ligt op dezelfde hoogte in het perceel Kinkerstraat 43. Het is door het dak heengedrongen en heeft zijn weg voortgezet tot onder den vloer van den oehangerswinkel. waar de bom nu bekneld zit in den tusschenmuur van het belendende perceel 41 Tot Vrijdagmiddag omstreeks drie uur zijn mannen van den stut- en sloopdienst onder het toezicht van den Oberfeuerwerker Blumberg die in Amsterdam reeds eenige bekendheid heeft verworven door zijn werk op het Paramaribo plein en aan den Baarsjesweg, bezig geweest met het openbreken van het wegdek. Zij waren toen tot anderhalven meter diepte gevorderd, terwijl de bom waarschijnlijk aanzienlijk dieper is doorgeschoten. Gistermorgen is het werk voortgezet. Toen men tot ongeveer twee meter onder den grond gekomen was, leverden peilingen tot een diepte van vier meter nog geen resultaat op. Thans zijn mannen van den stut- en sloop dienst bezig het wegdek tot op 3 m van het oorspronkelijk geslagen gat weg te graven Het projectiel zal „ingevroren" worden. Hiertoe zal Publieke Werken in het gat een beton laag storten, zoodat het onmogelijk zal zijn, dat de bom door stoolen tot ontploffing komt Vandaag zal dan een begin gemaakt worden met de verwijdering van de bom uit het perceel Kinkerstraat 43. Eerst zullen de inwoners van de belendende perceelen in de gelegenheid worden gesteld hun woningen, voorzoover zij dat noodzakelijk achten, te ontruimen. Ook met deze werkzaamheden zal, gezien de groote voorzichtigheid, waarmede men te werk gaat om onnoodige ongelukken te voorkomen, wel eenige tijd gemoeid zijn. DROEVIG ONGELUK Zaterdagavond heeft aan boord van het Rijnschip „Asama", liggende in de Vulcaan haven te Vlaardingen een droevig onge val plaats gehad Te ongeveer 10 uur wilde de 30-jarige matroos J. H. ten Katen, een broer van den schipper, zich met een rijwiel van het ach terschip naar het voorschip begeven om naar bed te gaan. Vermoedelijk is hij door de duisternis met zijn rijwiel tegen een golf breker van het schip gereden, gestruikeld en over boord geslagen. Althans, toen zijn vrouw eenige oogenblikken daarna zich naar het voorschip begaf zag zij het rijwiel over boord aan een staaldraad hangen, maar haar man vond zij niet Direct is men met dreggen begonnen en heeft een Duitsch militair, broer van de vrouw, die op het schip op bezoek was, nog gedoken, maar de man werd niet gevonden Eerst Zondagmorgen werd zijn lijk opge haald. Als tragische bijzonderheid kan nog worden medegedeeld, dat eenige jaren geleden ook de vader van den omgekomene in de Vul- caanhaven is verdronken. De Nederlandsche kinderen in de Oostmark Het bureau van de kinderactie in Den Haag en de overeenkomstige instantie in de Oost mark worden overstelpt met pakketten levens middelen e.d., waaronder van zeer grooten omvang. Nog deze week is het voorgekomen, da* op het bureau in Den Haag een pakket ter verzending werd aangeboden, dat be stemd heette te zijn voor een tien-jarigen jongen, maar tweehonderd sigaren en een tamelijk groote hoeveelheid koffie bleek te bevatten. Degene, die het aanbood, bleek er een vriendelijkheid jegens de pleegouders van zijn kind mee bedoeld te hebben. Hoezeei dergelijke gebaren ook gewaardeerd worden, kan er toch geen voet aan gegeven woroen, daar de expeditie van de zaken, die voor de kinderen zelf bestemd zijn er door in de war zou raken. Daarom wijzen wij er op. oat men zich in het vervolg nauwkeurig aan de bekende, hierboven nog eens samengevatte voorschriften zal moeten houden, daar an ders, door den nood gedwongen, het heele pakkettenvervoer naar de Oostmark stopgezet zal moeten worden. Pakketten voor geïnterneerden In aansluiting op een vroeger gepubliceerd communiqué vestigt het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis er de aandacht op dat: 1. de z.g. eenheidspakketten, welke verzorgd worden door het Roode Kruis, Zwarteweg 75. 's-Gravenhage, slechts dan verzonden kunnen worden, wanneer officieel het kampadres van de z.g. represaille-geïnterneerden bekend zal zijn. Hiervan zal onmiddellijk langs den weg van pers en radio kennis worden gegeven 2 de pakketten welke men voor eigen rekening en risico kan verzenden uitsluitend dienen te worden aangeboden aan de post kantoren Op uitdrukkelijk verzoek van hel hoofd bestuur van P. T. T. heeft het Roode Kruis de verzending daarvan niet op zich genomen. BOERDERIJ AFGEBRAND Waarschijnlijk door een gebrek aan den schoorsteen is gistermiddag brand ontstaan in de boerderij, eigendom van en bewoond door den heer J G Gramser te Oosterhout. gemeente Valburg. Het vuur woekerde in het rieten dak boven het woonhuis en dreigde zulke afme tingen aan te nemen, dat de brandweer van de naburige gemeente Eist eveneens te hulp moest worden geroepen mede in verband met de groote boerderijen, die in den naasten omtrek gevaar liepen Daardoor mocht het gelukken den brand te beperken tot de aangetaste boer derij Verzekering dekt de schade Als gevolg van een Zaterdag te Utrecht ge houden bijeenkomst, is opgericht de Neder landsche federatie van accountantsvereenigin- gen, tot welke bereids zijn toegetreden: Natio nale vereeniging van accountants. Nationaal ge nootschap van accountants. Eerste Nederland sche genootschap van accountants en belasting adviseurs en het Nederlandsche college van accountants, met tezamen ongeveer 300 leden. De nadere regeling ter zake is opgedragen aan een commissie uit de besturen en raden van toezicht dezer vereenigingen, de heeren, mr. R. C. Bakhuizen van den Brink; mr. F. C. R. Drossaart-Bentfort; P H. N. Kersbergen: W. Freen: M J. H. Denteneer; L. Kruik; mr. dr. J. J R. Schmal en H. F. M. van Houten. De getroffen 'regeling zal op korten termijn aan de ledenvergaderingen der toegetreden ver eenigingen ter goedkeuring worden voorgelegd. Het ligt in de bedoeling ook de overige hier te lande bestaande vereenigingen van accoun tants tot toetreding uit te noodigen. TeL Buis ter Beide 444 (2 lijnen) K Mechanische Transportinrichtingen* Rolbanen Hangbanen Prospecti op aanvraag. Vermijding van het kwellen van dieren bij het slachten van vee De bepaling van de verordening van den Rijkscommissaris van 31 Juli j.L, houdende voorschriften ter vermijding van het kwellen van dieren bij het slachten van vee, dat warm bloedige dieren bij het slachten, voordat het bloed begint te vloeien, moeten worden doofd, heeft een einde gemaakt aan het ritueele slachten in den tot dusver gebruikelijken vorm. Ten behoeve van degenen, die op grond van hun godsdienstige overtuiging het vleesch van op de gewone manier geslachte dieren niet wenschen te nuttigen, zijn gisteren te Amster dam onder toezicht van den heer Reeser, directeur van het abattoir, en den heer van der Laan, directeur van het marktwezen, proeven genomen met een instrument tot electrische bedwelming, waardoor men het ritueele slachten in overeenstemming dacht te brengen met de verordening van den Fjjks- commissaris. Volgens het verslag van het A.N.P. is deze proefneming op een volledige mislukking uit- geloopen. We zullen den lezers de bijzonder heden besparen, zooals wy hun eveneens de beschrijving van de uitvoering van een dood vonnis door electrocutie plachten te ont houden. We volstaan met de vermelding, dat men er tot tweemaal toe niet in is kunnen slagen het tot slachting voorbestemde rund op de beoogde wijze te bedwelmen. Het geheele gedoe wekte zoozeer de ver ontwaardiging van omstanders, dat er ge protesteerd werd by den directeur van net marktwezen en bedreigingen geuit werden tegen het personeel, dat bij de proefneming betrokken was. De heer Reeser gaf, volgens het verslag, volmondig toe, dat de proef neming mislukt was en dat hij nooit meer hoopte te zien, wat dien middag op het hoofd stedelijke abattoir den volke was getoond. Zoolang, zeide hij, geen absoluut doeltreffend apparaat is geconstrueerd, dat onmiddellijk volmaakte bewusteloosheid tengevolge heeft, zal de proefneming zeker niet worden herhaald. Volgens den zegsman van het A. N. P. wordt echter in Assen wel op deze wyze geslacht en is bijv. jl. Vrijdag nog een zending aldus ge slacht vee per auto te Amsterdam aan gevoerd. Naar het A. N. P. verder verneemt, heeft de Sophiavereeniging tot bescherming van dieren proces-verbaal van het gebeurde op het Amsterdamsche abattoir laten opmaken. per WC-1- 1 Alle" -ii HET ONWED^°eI,ei1 In den nacht van Woensd;. j.L heeft men kunnen wSai3 zwaar onweder door de i. houden. Opkomend uit het i ae Maas niet oversteken: het 3 malen teruggeworpen. Het kend. maar, naar wij meenen.1 volledig verklaard. In eer* - een heftig onweer niet v veel puntige en hoekige electriciteit weg kan vloeien, van de wolken kan neutralis* geleden was er in Rotterdam^ uit het Noorden de Maas steken, maar daarin niet slaj Aan schrijver dezes Is t zitten, als aan de overzijdl woedt. Ongetwijfeld zal dit ciesteden gebeuren Rechtszakl RECHTBANK TE S-GRA^ k Strijd om een gedenktep blik 1 CAMntannM.il b^lUB Eenige dagen v$n de uitspraak bank in het Sassenheim vaard had leeken had een aantal B. had teeken, dat een steenen zou worden. De president gewezen omdat de handeld in opdracht gemeester had gehandeld. Hierop heeft de heer B persoonlijk gedagvaard en president uitspraak gedaan, president overwogen, dat niet is af te leiden, dat zijn, zonder toestemming gedenkteeken te plaatsen graf, dat zich ingevolge zijn grond bevindt Ook omtrent het oprichten richtsnoer De burgemeester gelijk gestel Hem uitro< geer Land- en Tuin! loorwe Ned. Landbouwre kru' gadering vau ue eersie aiae» v.. Ned. landbouwcomité gehoudenP" b Ingevolge het besluit van da vaak I dering is met de confessioneele'gpn v bouworganisaties van gedachf® omtrent de totstandkoming van fan. landbouworganisatie in Nederlsi0ndan taat was teleurstellend: het bit lyk op dit gebied tot overe#vanë komen. zeker) Als resultaat van de gevoerde werd aan de vergadering eenr gelegd, op grond waarvan in dde als nauwere samenwerking tussche«e v.ei( trale landbouworganisaties en* specifieke organisaties op landbl »lk v kunnen worden verwezenlijkt Dus kon ten volle overtuigd van de noj, eener organisatorische eenheid 1 "eenl gebied, kon zich echter met dafwigen vereenigen. 'ihelsr Besloten werd de in den «m-*iv.JIDe st verband tusschen de drie organisaties bestaande belang van een vlotte afdoeni voorshands te handhaven. In het plan tot hel opvoeren van de intensiviteit van de bodemproductie nemen de demonstratiebedrijven een belangrijke plaats in. De pruimenpluk in het Provinciaal Demonstratiebedrijf te Schellinkhout in Noord Holland is in vollen gang (Foto Pax-Holland) prift ze Soeciale machines zorgen voor de deskundige bewerking van den grond di gaarden in het Provinciaal Demonstratiebedrijf te Schellinkhout in Noorr (Foto Daverend ronken de motoren, sneller en sneller draaien de propellers, een Duitsch He 111 gevechts- vliegtuig gereed, om te starten voor een vlucht naar het vijandelijk gebied (Foto W.ltbild» De Victoria Regia in den Amsterdamschen hortus is, hoewel later dan normaal, weer gekomen en de traaie waterbloem met haar reusachtige bladen biedt een interessante^

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6