De uitwerking der luchtaanvallen boven Zuid-Engeland DINSDAG 27 AUGUSTUS T940 p|dagJ Ook krachtige Duitsche actie ter zee Het frontbericht van het D.N.B. meldt: Naar achteraf bekend wordt, zijn in den nacht van 24 op 25 Augustus, behalve de reeds gemelde aanvallen, nog verdere Duit sche luchtaanvallen ondernomen op vlieg velden, haveninstallaties, wapenfabrieken cn luchtafweerbatterijen, op niet minder dan 38 plaatsen in Engeland. In den loop van 25 Augustus hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen bij Portland het vliegveld Warmwell met goed succes aangevallen. De luchtgevech ten, die zich daarbij en op andere plaatsen ontwikkelden, bewezen evenzeer de superiori teit van het Duitsche vliegtuigmateriaal, als de volstrekte strijdvaardigheid van de Duit sche vliegers. De verhouding der wederzijd- sche verliezen is daarmede in overeenstem ming. Boven het graafschap Kent woedde, naar he; D.N.B. verneemt, gisteren een felle strijd tusschen Duitsche en Britsche jagers, terwijl de Duitsche gevechtsvliegtuigen tegelijkertijd de vliegvelden bombardeerden. Het lucht afweergeschut was niet doeltreffend. Hier en daar zweefde nog een versperringsballon, zonder dat de Duitsche vliegers zich daardoor van de wijs lieten brengen. Volgens de tot dusverre binnengekomen berichten is boven Deal, Folkestone, Canter bury, Cambridge en ook boven het Kanaal, een reeks Britsche vliegtuigen neergestort. De verliezen der Engelschen verhouden zich volgens de tot dusverre door het D.N.B. ontvangen cijfers tot de verliezen der Duit- 6chers als 10:2, waarmede de verhouding nog meer ten gunste van de Duitschers is ge wijzigd. Tot dusverre had zij 8:2 bedragen. Thans staan tegenover één verloren Duitsch toestel vijf verloren Engelsche machines. Succesrijke duikbootactie Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Een duikboot, onder bevel van kapitein- luitenant ter zee Rösing heet 46,170 br. t. vijandelijke scheepsruimte tot zinken ge bracht. De duikboot heeft daarmede op twee reizen 88,856 br. t. scheepsruimte tot zinken gebracht Een tweede duikboot heeft vier koopvaardijschepen van in totaal ongeveer S0.000 br. t. uit een sterk beveiligd konvooi weggeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen deden gisteren een aanval op het vliegveld Warmwell, ten N.W. van Portland. De aanval had de goede uitwerking en er ontstonden hevige gevechten Op 360 km ten Westen van Landsend heeft een Duitsch vliegtuig een koopvaardijschip van 4000 br. t tot zinken gebracht. Voor de Britsche havens werden weer mijnen gelegd. In den nacht van 25 op 26 Aug. hebben talrijke vliegtuigen in Birmingham, alsmede in Kingston en Coventry fabrieken van de vliegtuig- en wapenindustrie met bommen bestookt. Men kon hevige ontploffingen en zware branden waarnemen. In denzelfden nacht vlogen voor het eerst Binds het uitbreken van den oorlog eenige vijandelijke vliegtuigen boven Berlijn en wierpen verscheidene brandbommen uit aan den rand der stad. In het verdere deel van het rijksgebied vielen op verscheidene plaatsen lukraak uitgeworpen bommen op niet mili taire doelen. Noch hier, noch in Berlijn werd schade aangericht. Een der vliegtuigen, welke boven Berlijn hadden gevlogen, werd op den terugweg door afweergeschut neergehaald. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren 72 vliegtuigen. Daarvan werden er 51 in luchtgevechten.neergeschoten, 21 door het afweergeschut of op den beganen grond vernield. Veertien eigen toestellen worden vermist Het jachteskader-Richthofen heeft in de luchtgevechten van gisteren het aantal van 250 neergehaalde vliegtuigen overschreden. De eerste luitenant-Wieck behaalde zijn 19de en 20ste overwinning in de lucht. Waarnemingen van neutrale correspondenten Aandachtig manen de Duitsche bladen mel ding van de verslagen van neutrale corres pondenten over het verschrikkelijke week einde, dat Londen heeft beleefd. Belangstel ling wordt vooral gewekt door het feit dat Reuter heeft moeten toegeven, dat de nieuwe aanvallen van het Duitsche luchtwapen de zwaarste zijn geweest van den oorlog. De Angriff citeert het verslag van een Ameri- kaansch correspondent, voor zoover het roode potlood van den Engelschen censor dit heeft doorgelaten. Het Duitsche dagblad kan hier uit echter toch nog aan zijn lezers laten hooren dat de nachtelijke hemel boven Lon den door de branden, die waren uitgebroken aan den oostelijken rand der stad, bloedrood w :s gekleurd, terwijl telefoon- en stroom leidingen vernield waren. Zaterdagavond is driemaal luchtalarm gemaakt Londen, duidelijk waren de inslaande zware bommen te hooren. Naar de Londensche correspondent van de Tokio Ashai Sjimboen aan zijn blad meldt, was de hemel boven het Westend van Londen in den nacht van Zaterdag op Zondag door de Duitsche bomaanvallen op militaire ob jecten in de omgeving van Londen bloedrood. Van het gebouw der Times konden vlammen- zuilen gezien worden, die urenlang oprezen, terwijl steeds nieuwe ontploffingen gehoord werden. Onophoudelijk huilden de sirenes der brandweerauto's tijdens het urenlang durende luchtalarm. Er is echter niet bekend geworden over de objecten, die werden bestookt of over het aantal slachtoffers. Te middernacht was in het Oosten van Londen een geweldige vuurgloed te zien, nadat een bommenwerper zijn lading bommen had uitgeworpen. Vreese- li'ke ontploffingen, afweervuur en schijnwer pers brachten de bevolking in paniek. Het bombardement moet beschouwd worden als het ernstigste waarvan Londen getuige is ge weest, aldus het Japansche blad. De oorlog tegen Engeland zijn hoogtepunt tegemoet In zijn militair weekoverzicht wyst de militaire medewerker van het D.N.B., gene raal dr. H. C. Glaise-Horstenau, er op, dat de afgeloopen week heeft aangetoond, dat de oor- loi tegen Engeland zijn hoogtepunt tegemoet gaat. Hij wijst op drie feiten, t.w. den terug tocht van Albion uit den sector van Sjanghai, de verovering van Somaliland door de Italia nen en de afkondiging van de blokkade van de Britsche kustwateren. De Engelsche pers, zoo schrijft hij, het Reuter-bureau aan het hoofd, trachten in de overigens opvallend spaarzame commentaren, de zaken zoo voor te stellen, alsof de afkondi ging der blokkade door Duitschland in haar gevolgen nauwelijks iets aan de macht der feiten zou kunnen verenderen. De naaste toekomst zal toonen, in hoeverre het Britsche optimisme gerechbvaardigd is. Dan zal blijken, in hoeverre er in de werke- U'k of pseudo-neutrale staten nog scheep vaartmaatschappijen zijn, die na de indruk wekkende waarschuwing van Duitschland nog Britsche havens trachten aan te loopen en of bij deze maatsohappijen nog veel scheepsbe manningen zijn, die voor geld en goede woor den het naar het verderf leidende waagstuk op zich willen nemen. De blokkeering om het eilandenrijk wordt van dag tot dag nauwer aangehaald. Evenzeer heeft onze luchtmacht zich boven het Britsche grondgebied onbetwist de meerdere getoond, al mogen dan verschei dene Britsche verklaringen, niet in de laatste plaats de rapporten der Royal Air Force, dit door ongeloofwaardige mededeelingen trachten te verdoezelen. Tenslotte brandmerkt de militaire mede werker de herhaalde aanvallen van Britsche vliegtuigen op plaatsen en objecten, die ver vwwijderd liggen van doelen, welke ook maar eenig militair belang hebben, zooals b.v. het mausoleum van Bismarck en het tuinhuis van Goethe. Hij stelt daartegenover, dat de Duit sche troepen bij hun opmarsch in Frankrijk herhaaldelijk waardevolle tactische voordee- len hebben prijsgegeven, om kunstwerken te sparen. In één nacht 1500 bommen boven Engeland uitgeworpen Naar het D.N£. van het opperbevel der Duitsche weermacht verneemt, zijn volgens aanvullende berichten in den nacht van 24 op 25 Augustus behalve de reeds gemelde doelen nog negen andere vliegvelden, als mede havenwerken, industrieele bedrijven en wapenfabrieken, spoorwegwerken en lucht afweerbatterijen op 38 plaatsen aangevallen. In het bijzonder in de havens van Cardiff, Weymouth, op de werven van New Castle en in de fabrieken in Billingham en Middles- borough zijn branden en hevige ontploffingen waargenomen. Het totale aantal der in dezen nacht uitgeworpen bommen bedraagt onge veer 1500 met een totaal gewicht van onge veer 150,000 kg. Het Italiaansche legerbericht In legerbericht no. 80 deelt het Italiaan sche hoofdkwartier het volgende mede: De vlootbasis van Alexandrië is opnieuw door onze luchtformaties gebombardeerd. Een Engelsche bommenwerper moest bij Lampe- dusa een noodlanding verrichten op zee en is gezonken. De bemanning, bestaande uit een officier en twee onderofficieren is gered en krijgsgevangen gemaakt. Een van onze duikbooten heeft in den Atlantischen Oceaan een groot vijandelijk tankschip getorpedeerd en zwaar beschadigd. In Oost-Afrika zijn bij luchtaanvallen op Mogadiscio vier menschen gewond. Te Galla- bat werden acht inlanders gedood en een veertig gewond. Te Cambolica werd een kind gedood en werden vijftien Askaris gewond. De materieele schade is onbelangrijk. Engelsche vliegtuigen boven Berlijn Naar het D.N.B. verneemt hebben in den nacht van 25 op 26 Augustus verscheidene vijandelijke vliegtuigen boven hetstadsgebied van groot-Berlijn sc vlogen en op twee voor steden brandbom, .n uitgeworpen. Behalve een brand in een boschje werd er geen schade aangericht. Een der vliegtrigen, die boven Berlijn gevlogen hadden, werd op' den terug weg door luchtdoelartillerie neergeschoten. Duitsche reddingsdienst pikt vóór de Nederlandsche kust drie Britsche vliegers op Gisterochtend in de vroegte heeft de Duitsche reddingdienst, aldus het D.N.B., in het zee gebied vóór de Nederlandsche Irust drie Brit sche vliegers opgepikt. De vliegers behoorden tot wee vliegtuigen, die gisternacht over Noord-Duitschland hadden gevlogen en vol gens mededeeling van de bemanning boven Stettin geweest zouden zijn. Gevraagd naar de oorzaak van het ongeval deelden de Engelschen mee, dat er, spoedig nadat ze over Nederlandsch rechtsgebied gevlogen hadden twijfel bij hen gerezen was of de voorraad benzine wel voldoende zou zijn om Engeland te halen. Kort daarop was het met de benzine werkelijk afgeloopen, waarop zij S.O.S.- teekens gaven en op open zee neerstreken. Zij dreven ongeveer twee uur op het water rond en werden toen gered door de Duit schers, die op hun noodseinen waren opge stegen. De voedselvoorziening van Noorwegen In verband met de Britsche blokkade heeft Norsk Telegrambura een onderzoek ingesteld naar de voedselvoorziening van Nooi-wegen. Op grond van betrouwbare onderzoekingen stelt het blad vast, dat de voorraden vet voor twee jaar voldoende zijn. Er is geen vet naar Duitschland uitgevoerd en Duitschland heeft zelfs afstand gedaan van de levering waartoe Noorwegen eigenlijk door het handelsverdrag nog verplicht was. In veevoer ontbreken van de benoodigde drie millioen ton de 400,000 ton die van overzee ingevoerd werden. Het ont brekende voer zal uit cellulose, uit het over schot van den zeer grooten aardappeloogst en uit vischmeel aangevuld worden. De verzor ging met brood en meel is tot het einde van den volgenden zomer verzekerd. De brandstof voor de Noorsche visscherij is absoluut ge waarborgd en de melk en kaasproductie is, na een geringe inzinking, weer op de record hoogte van vorig jaar beland. Ook de bekende Zweedsche oeconoom pro fessor Bertil Ohlin, die in Stockholms Tidnin- gen de vraag van Noorwegens voedselvoor ziening behandelt, komt tot de slotsom, dat volstrekt geen hongersnood dreigt en het Noorsche oeconomische leven zich in de laat ste drie maanden, dank zij de verstandige politiek van den bestuursraad, gunstig ont wikkeld heeft. Zuid-Slavië's buitenlandsche politiek in den ministerraad Het Servisch-Kroatische accoord D.N.B. meldt uit Zagreb dat de Zuid- slavische regeering aldaar onder voorzitter schap van minister-president Tswetkowitsj bijeen is gekomen om de verschillende maat regelen op oeconomisch en sociaal gebied tot welke op de bijeenkomst te Bied besloten was te onderteekenen en bekend te maken. De zitting is te Zagreb gehouden om de bij zondere positie van Kroatië te onderstrepen en het bewijs te leveren dat de vorig jaar tusschen Tswetkowitsj als vertegenwoordiger der Kroon en Matsjek, als politiek represen tant van Kroatië, gesloten overeenkomst van kracht blijft. De zitting heeft drie uur geduurd. Van welingelichte Zuidslavische zijde wordt nog aan het D.N.B. gemeld, dat de regeering in haar zitting van vandaag binnen het kader van haar groote hervormingen ook de Jood- sche kwestie heeft behandeld. De Joden zullen in Zuid-Slavië in het vervolg van alle invloedrijke politieke en oeconomische posi ties worden uitgeschakeld. Als dringend be schouwt de regeering de uitschakeling der Joden uit den handel in levensmiddelen. Hongarije stelt Roemenië voortzetting der onder handelingen voor Twee voorstellen van Boekarest Het D.N.B. meldt uit Boekarest: De Hongaarsche regeering heeft de Roemeensche regeering uitgenoodigd, haar gevolmachtigden ter voortzetting van de onderhandelingen van Turnu-Severin naar een Hongaarsche stad te zenden. De Roemeensche regeering stelt voor de komende onderhandelingen twee voorstellen op, die in den vorm van landkaarten, met in- geteekende nieuwe grenslijnen, gehouden zijn. Het eene voorstel beoogt, alle Hongaren uit Roemenië, met inbegrip van de Szekler, naar de tegenwoordige Westelijke Roemeensche districten te doen verhuizen. Volgens het andere worden de Szekler gelaten in de ge bieden, die zij thans béWonen. In het eerste geval biedt Roemenië van zijn Westelijke ge bieden aan Hongarije ongeveer 25,000, in het tweede geval 14.500 vierk. m. Van Roemeen sche zijde wordt in elk geval als voorwaarde gesteld, dat bevolkingsruil plaats vindt, het geen Hongarije te Turnu-Severin, naar men weet, in den voorgestelden vorm van de hand heeft gewezen. Boekarest en Sofia zijn het bijna eens Den bewoners van de Zuidelijke Dobroedzja geraden zich gereed te maken Hei D.N.B- meldt uit Boekarest: Het Roemeensche minister-presidium heeft gisteren de volgende officieele ver klaring uitgegeven: De autoriteiten hebben den inwoners van de districten Caliacra en Durostor (Zuidelijk Dobroedzja) aangeraden hun have en goed. voor zoover niet voor hun dagelijkschen arbeid noodig, reeds thans naar het binnenland te zenden. Deze maatregel is genomen, daar de onder handelingen van de regeering met den Bul- gaarschen nabuur over den bevolkingsruil, welke ook eenige territoriale concessies om vatten, aan den gang zijn en de autoriteiten de latere ontruiming, wanneer de wegen door den regen week geworden zijn en het verkeer met groote moeilijkheden gepaard zou kunnen gaan, willen vergemakkelijken. Dit beteeker.t evenwel niet, dat de Roemeen sche bevolking den oogst en haar hofsteden in den steek moeten laten en overhaast dient te vertrekken. De oogst op de velden be hoort ons en moet door de eigenaars op tijd worden binnen gehaald. De onderhandelingen worden in een geest van wederzijdsch begrip gevoerd en niemand zal den Roemenen, die vertrekken willen, be letten, later hun vermogen mede te nemen. Leger en autoriteiten staan op hun post en er is geen reden tot bezorgdheid. De regeering raadt derhalve aller Roemeenschen inwoners der genoemde districten aan, op hun boerde rijen te blijven, rustig den oogst .binnen te halen en pas dan voorgoed te vertrekken, wanneer zij daartoe instructie ontvangen, welke tijdig zal worden gegeven- Overigens kan de ontruiming slechts dan in vokomen orde geschieden, wanneer ieder gezinshoofd zich strikt houdt aan de bevelen en het door de autoriteiten vastgestelde plan. Wijziging der Roemeensche regeering verwacht Naar het D.N.B. te Boekarest verneemt, kan elk oogenblik een wijziging der regeering verwacht worden, waarbij de leden der IJzeren Garde uit de regeering treden en meer Zevenburgers daarin op genomen worden. Een verandering van het ministerie van buitenlandsche zaken wordt niet verwacht. De Grieksch-Albaansche kwestie Ten aanzien van de Grieksch-Albaansche kwestie wijst men er, naar het D.N.B. meldt, in Italiaansche politieke kringen op, dat van Engelsche zijde nog steeds geruchten ver spreid worden om de atmosfeer op den Bal kan te vergiftigen en onrust te zaaien. Deze Engelsche manoeuvres vinden slechts steun in de pers van bepaalde staten, zooals Tur kije. In Italië beperkt men zich ertoe, derge lijke manoeuvres van de hand te wijzen, zoo als ook de kalme houding van de Italiaan sche pers blijkt. Gisteren nog heeft de Ita liaansche radio het door Reuter verspreide bericht, volgens hetwelk Italiaansche troepen de Grieksche grens hadden overschreden, moeten tegenspreken. De invoering van den dienstplicht De vrijwillige dienstneming faalde Dat President Roosevelt zoo sterk aan dringt op spoedige invoering van den dienst plicht, wordt begrijpelijk bij het vernemen van de berichten over de aanwerving voor het leger, welke ons bereiken. Het loopt alles behalve vlot. Einde Juni moest het leger met 15,000 man zijn versterkt; nog niet de helft van dat cijfer werd bereikt. De Staten New York New Yersey en Delaware bleven ver beneden het vierde van hun aandeel! In de meeste andere staten is de oogst van nieuwe man schappen weinig beter uitgevallen. Op 1 Juni waren er 1400 man te weinig ingeschreven; veel officieren vreezen, dat men de 280,000 noodige manschappen nooit zal halen. Vol gens Roosevelts opvattingen komt het leger, naar men weet, thans nog 800,000 man tekort. Het aantal afkeuringen is zeer groot: 64 pet. van de aanmeldingen. Alleen na het van school komen van jonge lieden, die aan lichaamsoefeningen hebben deelgenomen, is dit percentage eenigszins achteruitgeloopen. Men vermoedt, dat de talrijke afkeuringen deels het gevolg zijn van de inschrijving voor het leger van veel werkloozen, die bijna de helft van het aantal uitmaken. Dikwijls zijn ze sang achtereen werkloos geweest en daardoor verzwakt. Is het aantal aanmeldingen van jonge man nen betrekkelijk gering, tal van oudgedien den uit den wereldoorlog trachten weer in den militairen dienst te treden. En hun aan tal neemt toe. Vele zijn ouder dan 50 jaar. zijn gehuwd en hebben een betrekking. Er is een plan gemaakt om aanwervings- posten In te stellen op de wereldtentoonstel ling. in de hoop-, dat meer deelnemers daar op af zullen komen dan op aanplakbiljetten en strooibriefjes, maar hooge verwachtingen heefl men ook daar niet van Invoering van den dienstplicht wordt meer en meer als het eenige middel beschouwd om een eind te ma ken aan de onophoudelijke aanwervingspro- paganda, die de strijdmacht steeds maar aan vult met ong"--" '°n. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE-STANDB RUIN GARANTIE-STANDR O O GARANTIE-ST ANDZWART GARANTIE STAN UW IT ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken. Worden 5 jaar gegarandeerd. Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TEL. 50 Duitsche handelsdelegatie naar Moskou Een Duitsche delegatie, onder leiding van den gezant dr..Schnurre, is naar Moskou ge reisd om de halfjaarlijksche besprekingen te voeren over de loopende zaken van het Duitsch-Russische handelsverkeer, zooals is overeengekomen in het Duitsch-Russische oeconomische accoord van 11 Februari 1940, aldus meldt het D. N. B. uit Berlijn. De hertog de Guise t Stefani meldt uit Larache in Spaansch Ma rokko, dat de Hertog de Guise gisteren is overleden. De Spaansche autoriteiten hebben betuigingen van deelneming gezonden aan prinses Isabella van Frankrijk. De hertog de Guise is in 1874 geboren als zoon van den hertog van Chartres. Hij was gehuwd met prinses Isabella van Frankrijk, zijn nicht, uit welk huwelijk drie kinderen zijn gesproten; prinses Frangoise van Grie kenland, prinses Pierre Murat Aoste en de graaf van Parijs. De hertog heeft zijn militaire opleiding in het Deensche leger genoten en bij het uit breken van den wereldoorlog verzocht hij ver lof in het Fransche leger te mogen dienen. De regeering weigerde dit verzoek maar stond den hertog wel toe aan het front in Cham pagne te blijven als vertegenwoordiger van de Vereeniging tot hulp aan gewonde mili tairen. In deze kwaliteit werd de naam van den hertog zelfs eervol vermeld in het leger bericht maar bij het overlijden van den her tog van Orleans in 1926 werd hij onder den naam Jan den Derden kroonpretendent en moest tengevolge van de wet van 1886, die het verblijf binnen de Fransche grenzen verbood aan leden van families, die in Frankrijk ge regeerd hebben, het land weer verlaten. De hertog heeft daarna den langsten tijd van zijn ballingschap in België doorgebracht. Wladimir Jabotinsky overleden De Joodsche Wachter verneemt uit Ame rika den dood van Wladimir Jabotinsky, een bekenden Joodschen nationalist, die aanvan kelijk in de Zionistische beweging, later als leider van de door hem gestichte Revisionis tische organisatie een belangrijke rol heeft gespeeld. Wladimir Jabotinsky was in 1880 te Odessa geboren en heeft een geheel Russische op voeding genoten. Het Hebreeuwsch heeft hij eerst op laleren leeftijd geleerd, nochtans was hij tti staat om het moeilijke Hebreeuwsch van Biallk in het Russisch en Dante's verzen in het Hebreeuwsch te vertalen. Hij kwam in de Zionistische beweging op den voorgrond, toen hij in 1914 in een door hem te Kopenhagen opgericht tijdschrift de gedachte verdedigde, dat de Joden in vrijwil ligerscorpsen aan de zijde van Engeland aan den oorlog moesten deelnemen ter bevrijding van Palestina van de Turksche heerschappij. Nadat hij eenige jaren in de Zionistische leiding gewerkt had, ontstond er een conflict, dat tot gevolg had, dat Jabotinsky uit de officieele bestuurscolleges trad en tenslotte uit de Zionistische wereldorganisatie, tot hij in de Revisinistische organisatie zijn eigen werktuig schiep. Aan het hoofd daar van heeft hij den Engelschen steeds om het volle pond ter inlossing van hun beloften van een Joodsch nationaal tehuis in Pales tina gevraagd. En daarbij steeds feilen strijd gevoerd tegen de naar compromissen stre vende Zionistische leiding. UITVINDER OVERLEDEN De Fransche bladen melden, naar D.N.B. uit Genève meedeelt, het overlijden van J. L. Breton, den directeur van het nationale insti tuut van uitvindingen. De overledene gold naast en met den voor korten tijd eveneens overleden overste Etienne als de schepper van de eerste Fransche tanks uit den wereldoorlog. Te Ceylon zijn, naar het D.N.B. meldt, 4800 balen Britsoh-Indisch vlas, die bestemd waren voor Egypte en met een Engelsch schip naar Suez gebracht zouden worden, weer gelost. De Egyptische importeurs, die koopwaar, vracht en verzekering reeds betaald hadden, hebben daartegen geprotesteerd. Ze kregen de mededeeling, dat zij het volgende schip moes ten afwachten, doch de kosten moesten zij nogmaals voldoen. De balen liggen thans nog_ te Colombo en de Egyptische j-uteweverijen hebben geen grondstoffen. Uit Simla wordt gemeld, dat in de Indische pakhuizen reusachtige hoeveelheden suiker op vervoer naar Engeland wachten. De verkeers wegen zijn echter afgesloten. De suikerprijs is in Britsch-Indië tot een recordlaagte gedaald. Planters en fabrikanten staan voor den ondergang. Naar Uit Vichy wordt gemeld, ls het op grond van een heden gepubliceerde wet aan officieren en matrozen van de Fransche koopvaardij verboden, dienst te doen aan boord van Fransche schepen, die zich onder controle van een oorlogvoerende mogend heid bevinden. Op overtreding van deze ver bodsbepaling zijn straffen gesteld. De bedoe ling van dezen maatregel is, te voorkomen, dat Engeland Fransche matrozei aanmon stert (D.N.BJ DE MOORD OP TROTSKI Het stoffelijk overschot niet naar de Vereenigde Staten De moordenaar van Trotski, Jacques Mor- nard van den Desche alias Frank Jackson, alias Frank Jacques is Zaterdag met zijn vriendin Sylvia An- 1 'f 'er beschikking van de justitie gesteld iet ministerie van binnenlandsche Ti, is de moor denaar Mexico 'dze als toerist binnen gekomen Het staatsdepartemni,' -tifiu= net D.N.B. uit Washington, beefi afwi'- d ^«schikt op het verzoek, toe te staan, dat hei stoffelijk over schot van Trotski naar de Vereenigde Staten wordt overgebracht. Binnenlandsch Nieuws Engelsche bommen op ons land Geen personen getroffen In den nacht van Zaterdag op Zondag om half 2 zijn onder de gemeente Nieuwe Tonge in den Oudelandschen polder zes bommen gevallen in de landerijen van den landbouwer D. J. Buth aan den Duiven- waartscheweg. De bommen kwamen terecht op de te lande staande gewassen, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. Ook de nabijgelegen hofstede van H. Braashooft liep eenige schade op. In de gemeente Ambt-Hardenberg zijn de bewoners Zondagmorgen tegen drie uur uit hun slaap opgeschrikt door het vallen van zware bommen, gevolgd door een groot aan tal brandbommen, aldus het A.N.P. Een der bommen viel in de nabijheid van de woning van den landarbeider Oelen neer en richtte belangrijke schade aan. Alle be woners kwamen met den schrik vrij en von den bij omwonenden gastvrij onderkomen. Nog twee andere bommen vielen in den omtrek neer. Men neemt aan, dat een vierde bom tusschen de landbouwgewassen is geval len. Met het oog hierop zijn de noodige voor zorgsmaatregelen genomen. Tengevolge van de explosieve kracht der bommen sprongen de ruiten bij tal van in gezetenen. Verder werd geen materieele schade aangericht. Een groot aantal brandbommen, dat werd uitgeworpen, doofde tusschen de landbouw gewassen. De Duitsche autoriteiten zijn gewaarschuwd voor het instellen van een onderzoek. In den omtrek bevinden zich geen militaire objecten. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben Engelsche vliegtuigen vier brisantbom men en tien kleine brandbommen uitgewor pen aan den rand der gemeente Helmond. Ze kwamen terecht in het open veld, doch vrij dicht bij een woonwijk. Door scherven werd aan enkele particuliere woningen eenige schade aangericht. De brandbommen ver oorzaakten geen brand. Er werd tien minuten luchtalarm gegeven. Meelfabriek te Deventer beschadigd jjrmiddag om twee uur heeft een Engelsch vliegtuig bommen geworpen op de fabriek van de n.v. Noury en van der Lande's meelfabrieken te Deventer. Twee van de drie bommen sloegen in de fabriek en veroor zaakten hier zeer ernstige bedrijfsschade, doordat juist de machine, waar het eerste stadium van het maalproces geschiedt, werd vernietigd. Het kan maanden duren voordat deze molen is hersteld. Persoonlijke ongeluk ken vielen niet voor. De directie deelt mede, dat zij maatregelen getroffen heeft om de bloemvoorziening normaal voortgang te doen vinden. Engelsch vliegtuig omlaag- geschoten Voorts meldt het A.N.P. dat in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks drie uur aan den IJweg onder Vijfhuizen (Haarlem mermeer) een Engelsch vliegtuig door het Duitsche afweergeschut in brand is geschoten. Het toestel stortte neer op het land van den landbouwer H. de Rijk en brandde uit. De inzittenden kwamen allen om het leven. Een bom, die vlak bij het vliegtuig lag, is later tot ontploffing gebracht, in verband waarmee de gezinnen in den omtrek hun woningen eenigen tijd hadden verlaten. Materieele schade werd niet aangericht. Brand door hooibroei Hooiberg en slalgebouwen verloren gegaan Zondagavond om acht uur is, vermoedelijk door hooibroei, brand ontstaan in den hooi berg van den veehouder J. Vernooy, te Werk hoven. Het vuur, dat spoedig hoog oplaaide, sloeg weldra over op de aangrenzende stal gebouwen. Men slaagde er nog in deze in groote haast te ontruimen en ook den inboedel van het woonhuis in veiligheid te brengen. De brandweer van Werkhoven bestreed het vuur met vier stralen. Het gelukte haar het woonhuis te behouden. Hooiberg en stal- gebouwen gingen geheel in de vlammen op. De heer Vernooy was tegen brandschade verzekerd. Gevluchte Bredonoars (Kerk naar huis e*1 Naar ons van bevoegde zijde meegedeeld is heden bericht uit ontvangen, dat tien autobussen m, Elshout men 251 passagiers, allen vlucht ^en h uit Breda en omtrek naar Nederlj __u, da Inzameling en handel in Jt^ieer materialen en afvalstol|iffzUn i waarvo Inzamelaars en handelaars zijn r te toedK voor 1 Sept. de enquêleformul H^uw in te dienen De secretaris-generaal, hoofd vad 3. A. partement van handel, nijverheid ej vaart, deelt mede, onder verwijzingI ^el bekendmaking van 7 Augustus, dat ifiLten werking van hen, die betrokken zij»1 -chtir inzameling en den handel in oude raP* hu en afvalstoffen aan de enquête, wel D< naar is ingesteld door het centras i®| voor de statistiek, over het algera onbevredigend is geweest Vele formulieren, welke door bureau rechtstreeks aan inzamelaars qif delaren werden toegezonden, bleke diening zeer onvolledig en onjuist tfBn de 1 gevuld, waarna de formulieren wed< de betrokkenen ter verbetering werdt a\daar gezonden. Ook voor de tweede maa teerd. door velen nog niet alle vragen bea terwijl anderen het formulier nog s>_gTEI opnieuw bij het centraal bureau statistiek hebben ingediend. Ook een groot aantal van hen, rechtstreeks een formulier toegezoni ;eraad gen en die zich moesten wenden tot ggiotei meentebestuur ter plaatse van hun i n ^ie ter invulling van de aldaar verkrijg P(jjens stelde formulieren, hebben aan deze steeds niet voldaan. In verband hiermede is in de Ne gr sche Staatscourant van vandaag een king afgekondigd, waarin aan boven! inzamelaars en handelaren (zoowel 1 [ind tusschen- als groothandelaren) de t ondag ting wordt opgelegd de betreffende f< jng ot ren naar waarheid, volledig en zond ?oor 1 behoud ingevuld, gedagteekend en o oer d> kend voor of op uiterlijk 31 August e kin in te dienen, resp. bij het centraal e op voor de statistiek, indien het formulie streeks van dit bureau werd ontvange ntfk het gemeentebestuur, indien het formjd vooi daar verkrijgbaar werd gesteld. jds lei pnkert De aandacht wordt er op gevawaper dat het niet voldoen aan bovenbed! die a verplichting kan worden gestraft |n hee gevangenisstraf van ten hoogste vierk en of geldboete van ten hoogste tien duf® lulden. >'J lijke EEN GOEDE VANGST. jjrj In een der hoofdstedelijke zweminricl el le< heeft de politie gisteren een 18-; >he w jongen, die geld uit een der badhokjj 5 zuil nam, op heeterdaad betrapt. Het geld re ter dat de dief in de cabine aantrof, was we te zc niet zoo groot, doch de jongeman wordt >ij p: verdacht zich ook elders aan diefstal in gen baden te hebben schuldig gemaakt, oeier Landbouwer te Swartbroek leven beroofd Zondagavond is bij een café te Sw bij Weert de landbouwer T. v uit Leuken, van het leven beroofd. van te voren oneenigheid ontstaan orten: ontvreemd rijwiel, welke twist oveigfrijk een handgemeen, waarbij de 26-jarig* tj all uit Weert van der Kruys in het duis' slag toebracht. Het bleek later dat w- Kruys den halsslagader was do or ges In een café in de buurt, overleed hij. 0 er e wijzing van een getuige, die bij de twist opv woordig was, werd van V. gearrestee )ié bekende te hebben geslagen, doch on afb een mes te hebben gebruikt. Het pai Roermond zou vanmorgen een nader zoek instellen. Het slachtoffer is gehuwd en vadi zeven kinderen. HET ONTSLAG VAN De huidige regeling Tusschen den directeur-generaal van den Arbeid en het hoofd van de afdee- llng sociale zaken van het commissariaat voor oeconomische zaken en financiën, president R. Jakob, is een regeling getrof fen betreffende het ontslag van arbeids krachten. Volgens deze regeling zal door de dis trictshoofden der Arbeidsinspectie aan de districtsarbeidsbeurzen worden opge geven, voor welke arbeiders vergunning tot ontslag is verleend. Hiermede wordt bevorderd, dat de ontslagenen zoo spoedig mogelijk weer aan anderen arbeid in Nederland kunnen worden geholpen, dan wel in Duitschland werk kunnen vinden. Algemeene bepalingen Aan de ontslagbepalingen ontleenen wij: De directeur-generaal van den Arbeid ls bevoegd tot inwilliging van verzoeken om vergunning tot ontslag. De districtshoofden der Arbeidsinspectie hebben een algemeene machtiging tot ver- leenen van ontslagvergunningen in de vol gende gevallen: 1. indien het bedrijf niet meer dan 5 werk nemers in dienst heeft (het bouwbedrijf vormt hierop een uitzondering); 2. indien het bedrijf tengevolge van krijgs verrichtingen verwoest is of door geheele of gedeeltelijke inbeslagneming niet in staat is verder te werken; 3. indien het betreft arbeiders van 65 jaar of ouden en onbekwame of ongeschikte ar beiders; tewerkgestelden ten behoeve van de Duitsche weermacht en arbeiders, die na een ongeval ter her verkrijging hunner vakbe kwaamheid tijdelijk worden tewerkgesteld; 4. voor bepaalde regionale bedrijven; 5. indien het betreft arbeiders, op wie de algemeene vergunning voor tijdelijk perso neel dd. 11 Juli 1940 van toepassing is en de in deze vergunning gestelde termijn met niet meer dan een week wordt overschreden. In overige gevallen, waarin niet recht streeks door den directeur-generaal van den Arbeid vergunning wordt verleend, zijn de districtshoofden daartoe bevoegd na bekomen bijzondere machtiging van den directeur- generaal. De hoofden van de districten der Haven arbeidsinspectie zijn gemachtigd vergunning tot ontslag te verleenen voor de bedrij van jacht, scheepvaart en visscherij. De hoofden van de districten der Arbeids inspectie zijn bevoegd, aanvragen om ontslag aan werknemers af te wijzen, indien deze in verband met de bijzondere verhoudingen in het bedrijf niet gemotiveerd blijken. lev ARBEIDSRKACHTEN Vergunningen mogen in het algemeé yj' worden verleend, zoolang in het bedlel de betrokken afdeeling nog meer dan 3fxj( gewerkt wordt. Uitzonderingen Voor bepaalde werken, welke niet dan drie weken duren, is een algemet zonderingsvergunning verleend, voor dergelijke werken in dienst gel kunnen individueel na beëindiging werkzaamheden zonder bijzondere ning worden ontslagen, maar dan bij hun indienstneming bepaalde meded gen aan de districtshoofden der Arb^ spectie zijn gedaan. (Ned. Stscrt 2 Julii i Voor personeel, dat ten behoeve vdat delijke werkzaamheden in dienst worin nomen, kan reeds direct bij het in nemen vergunning tot ontslag worden" leend, indien de werktijd tot 36 of wordt verkort. Loonconflicten zijn l verleenen van vergunning tot ontslaj wijl bij ontslag wegens onbekwaamhi voorwaarde wordt gesteld, dat inplaat| de ontslagenen een gelijk aantal werknemers voor ongeveer hetzelfde^ wordt in dienst genomen. Werknemers, die iinplaats seerden in dienst worden genomen, in het algemeen niet worden ontslagen,! neer de gedemobiliseerde terugkomt r mobiliseerden liebben gelegenheid c Opbouwdienst te komen of in Duitse^ werk te krijgen. Uitzonderingen zijn toegestaan wanne eigenaar van het bedrijf of diens zoa militairen dienst terugkeert, als zij ook hun oproeping de desbetreffende werk: heden verricht hebben. De volgorde voor ontslag behoudens uitzonderingen 1. arbeidei 65 jaar en ouder; 2. vrouwelijke werkne gehuwd, die geen kostwinster zijn; 3. o huwde vrouwelijke werknemers, die kostwinster zijn; 4. ongehuwde manni werknemers, die geen kostwinner zijl vrouwelijke werknemers, die kostwinster 6. ongehuwde mannelijke werknemers, kostwinner zijn en 7. gehuwde mannen. De ondernemers moeten bij ontsla vrage aan de districtshoofden der Art inspectie een nominatieve opgave in dri« van de voor ontslag voor te dragen arbt doen toekomen en een aan het geme bestuur. Werknemers, die zonder vergunning ontslagen, ontvangen geen steun omda ondernemer verplicht is, loon of salaris te betalen, zoolang geen vergunning tot slag is verleend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2