De verovering van Somaliland door Italië WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1940 Behalve Berbera ook andere successen In zijn weermachtsbericht no. 73 meldt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende: Na den laatsten tegenstand van de vijande lijke achterhoede te hebben overwonnen, hebben onze troepen gistermiddag 19 Augus tus Berbera, de hoofdstad van Britsch- Somaliland bezet. Alvorens zich aan boord van de schepen te begeven, hebben de Engelschen een deel van de stad in brand gestoken. Een geheele compagnie kameel- lijders, goed bewapend en uitgerust, heeft zien aan ons opperbevel te Hargeisa overge geven en de wapens neergelegd. Te Gallabat heeft een van onze bataljons bij verrassing een aanval gedaan op vijande lijke afdeelingen welke verslagen werden, waarbij voertuigen en munitie werden be machtigd en gevangenen gemaakt De vijandelijke luchtaanvallen op Neghelll, Mogadiscio, Bardia Merca en Genale hebben geen slachtoffers gemaakt en geen schade van beteekenis aangericht In Noord-Afrika heeft de vijand het hospi taal van Derna gebombardeerd waarbij van de verpleegden een gedood en 22 gewond werden. Een duikboot van onbekende nationaliteit is op een van onze mijnversperringen in de Dodecanesos geloopen Een groote olievlek op de plaats van de ontploffing doet vermoeden, dat de eenheid gezonken is. Ds strategische en commercieele beteekenis der overwinning De verovering van Britsch Somaliland heeft in Italië groote geestdrift verwekt In poli tieke kringen stelt men in het licht dat de zegepraal pas na het overwinnen van de allergrootste moeilijkheden mogelijk worden. Engeland heeft voor het uitbreken van den oorlog verklaard, dat het in Abessi- nië in zekeren zin een geesel in handen heeft want het zou, naar het beweerde, Engeland gemakkelijk vallen Abessinië binnen te ruk ken. In werkelijkheid echter heeft het fas cistische Italië stelselmatig er'naar gestreefd Abessinië tot een actieve stelling te maken, opdat het op alle mogelijkheden zou zijn voorbereid. Zoo is Abessinië van belegerde tot belegeraar geworden. Wat de verrichtingen in Italiaansch Afrika betreft, zegt men in politieke kringen, dat het optreden ten doel had de beide groote engten, t.w. Straat Soedan en Straat Bab-el-Mandeb, voor den vijand onbruikbaar te maken. Daar toe moest eerst de wig van Somaliland uitge schakeld en dit bruggehoofd voor Engelsche oneraties weggenomen worden. Op 5 Augus tus begonnen de groote operaties in Somali land, die thans hun gelukkige einde gevonden hebben met de verovering van Berbera. Wat het verlies van Britsoh Somaliland strategisch voor de Engelschen beteekent, kan, zoo verklaart men volgens het D.N.B. te Eerlijn, niet hoog genoeg worden aangesla gen. Ten eerste is de „rechtstreeksche bedrei- g rig van Abessinië", welke de Engelschen tot het laatste toe verkondigden, een illusie geworden. In plaats daarvan staan thans de Daliaansche troepen aan de Roode Zee tegen over Aden, de belangrijkste vesting in het samenstel van het Britsche rijk. Ze bedrei gen thans van hun kant de wegen naar Indië. Duidelijk treedt thans aan het licht, welk een geweldige uitwerking deze oorlog heeft op de Arabische en de geheele Aziatische we reld, waar de stralenkrans van Engelands „onoverwinnelijkheid" snel verbleekt. De diplomatieke redacteur van Stefani be spreekt de Engelsche nederlaag in Somaliland en merkt op, dat de Britsche troepen, slagen te zijn aan de eerste verdedigingslinie naar de haven Berbera vluchtten. Een deel slaagde er in, zich onder het vuur der kanon nen en der Italiaansche bommenwerpers in te schepen, maar andere afdeelingen werden krijgsgevangen gemaakt. Britsch Somaliland kamt thans onder de souvereiniteit van Italië. De Britsche kroon verliest een kolonie van groote strategische beteekenis. In de News Cronicle schrijft Vernon Bart- lett, dat het argument, volgens hetwelk So maliland slechts van geringe beteekenis niet zeer overtuigend is voor de volken in Oosten, die zich herinneren, welke inspanning de Engelsche regeeringen zich getroost hebben om dit gebied te verkrijgen en te behouden. Het verlies moet door acties elders vereffend worden. De Giornale d'Italia schrijft: Engeland heeft dit land steeds slechts als militaire ba-* sis beschouwd, zioh niet bekommerend om leven en welstand der bevolking. In geheel Somaliland, dat 176,000 vierkanten kilometer groot is, ligt geen enkele straatweg. Er wo nen slechts vier dokters. De inboorlingen mochten geen land in eigendom hebben, om dat het heele gebied als bezit van de Engel sche kroon beschouwd werd. Ook de Lavoro Fascista wijst op de ver strekkende politieke gevolgen der inneming van Berbera. Het mozaiek van het Engelsche koloniale rijk begint met het verlies van So maliland af te brokkelen. De Tribuna schrijft, dat het Gibraltar van het Oosten, het stelstél Aden-Perim, bezig is zijn waarde geheel te verliezen. De weg naar Britsch-Indië is op een der vitaalste punten g' troffen. Het vroegere Britsche Somaliland heeft een oppervlakte van ruim de helft van het Ita liaansche koninkrijk en bevat een veestapel van 2% millioen sohapen, twee millioen gei ten en anderhall millioen kameelen. De bevolking van Britsch Somaliland wenschte reeds lang, evenals die van Fransch Somaliland, zich te vereenigen met het Ita- Irisnsche gebied- Op een niet ver verwijderden dag zal dit verwezenlijkt worden, want F.ansch Somaliland is een natuurlijke uit weg voor Abessinië. den de Italianen toen tegenover een tegen stander, die rust genoten en zich in voortreffe lijke stellingen verschanst had. Achter het 70 kilometer lange front Har geisa-Adoeeina hadden de Engelschen op hoogte van 150 meter een eerste verdedigings linie opgeworpen. De Italiaansche troepen bestonden uit nationale afdeelingen, inboor lingen en zwarthemden, die waren gerecru- teerd uit arbeiders van Italiaansche Oost- Afrika. Een bizondere taak had de lucht macht, die belangrijke verkenningsdiensten verrichtte en ook een deel van den aanvoer verzorgde. Telkens werden de vijf vliegvelden vaa Britsch Somaliland gebombardeerd. De aanval op de voornaamste Engelsche stelling werd ingeleid door een groote omtrek kende beweging. Van 13 tot 16 Augustus i: zeer hevig gevochten, waarbij de Italiaan sche aanvallers onder kruisvuur werden ge nomen. Niettemin kon den 15den in het cen trum de opmarsch langzaam beginnen toen de belangrijkste tegenstand gebroken was. Ni grondige artillerievoorbereiding werd 16 Au gustus het sein voor den algemeenen aanval in de richting van La Faroek gegeven. Den 18den was de heele eerste verdedigingsl: der Engelschen overschreden. Talrijke Brit sche afdeelingen, aldus zegt men in Italiaan sche militaire kringen, hadden zich overge geven, vooral Zuid-Afrikaansdie troepen. De Engelschen gaven Zeila zonder strijd op en trokken de 2500 man, die daar gelegen hadden, onverwijld naar Boelhar terug. Ten Oosten van Berbera staan nog 3000 tot 4000 man hunner troepen, die echter van geen beteekenis meer zijn, nu Berbera gevallen is. De Times spreekt van een „smartelijke slag" Het D.N.B. verneemt uit Londen: De „succesrijke ontruiming" van Britsch- Somaliland wordt door de Times een „smarte lijke slag" genoemd. Het prestige is, meent het blad, vooral in oorlogstijd een zeer belangrijke factor en het zou geen zin hebben, prestige-verlies te willen verkleinen of teleurgestelde verwachtingen te willen geeren. Het blad probeert zich te troosten met de gedachten, dat het definitieve lot Britsch-Somaliland op andere oorlogstoooee- len beslist zal worden. Eerbera is een natuurlijke haven van be teekenis, die zeer geschikt is voor den handel in de golf van Aden en op de Roode ZeZe. De haven is, aldus de Romeinsche D.N.B.- correspondent 10 tot 20 meter diep. De stad is het uitgangspunt, van belangrijke karavaan wégen naar Somaliland en Abessinië, waar- made ze eén levendigen handel drijft. Ze is da voornaamste markt voor koloniale produc ten, struisvogelveeren, rubber, huiden en ivoor. De handel op Aden vertegenwoordigt t n jaarlijksche waarde van 50 millioen lire. Koe de verovering in haar werk ging "De Romeinsche correspondent van het D.N.B. verneemt belangwekkende bizonder- liede'n over de verovering van Britsch-Somali land. De noordelijkste der drie Italiaansche colonnes trok 5 Augustus over de grens en bereikte den 8sten Zeila. In het centrum be zatte de tweede colonne op 9 Augustus Har- grisa, eveneens 70 kilometer van de grens. Da derde colonne rukte op langs den weg van Adoeeina, dat in weerwil van de ernstigste rirreinmoeilijkheden den lOden bereikt werd, r.rciat men van de grens af een afstand van S0 kilometer door woestijngebied had afgelegd. De Italiaansche hoofdmacht opereerde in bot centrum. Op 11 Augustus kwam het gros dar Italiaansche troepen in contact met de E elsche hoofdmacht, welker sterkte op 15.000 man geschat werd. Na zes dagen lang de grootste moeilijkheden bij opmarsch en ravitailleering undervonden te hebben, sfon- Het Duitsche weermachtsbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het duikbootwapen heeft nieuwe successen behaald. Een duikboot heeft het 4578 brt. groote bewapende Britsche koopvaardijschip Ampleforth, alsmede een ander vijandelijk koopvaardijschip van 6680 brt. tot zinken ge bracht Een andere duikboot onder leiding van luitenant ter zee eerste klasse Cohauss, waar- reeds een resultaat van 32,300 brt. was gemeld, heeft in totaal 41,000 brt vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken gebracht In het kader der gewapende verkennning bestookte het luchtwapen, wapenfabrieken, opslagplaatsen voor brandstof, spoorweginstal laties, havens, vliegvelden en troepenconcen traties, in het hij^onder in de grSifschappen Suffolk, Norfolk én Oxford succesrijk met bommen. Des nachts waren onze aanvallen gericht op vliegvelden in Zuid-Engeland alsmede op haveninstallaties en groote tankinstallaties aan de Britsche Zuid- en Zuid-Westkust. Vijandelijke vliegtuigen wierpen in nacht van 19 op 20 Augustus op verschillen de plaatsen bommen op woonwijken en open terreinen. Enkele burgers werden gedood gewond. Verscheidene huizen werden ver nield. Dank zij het krachtig optreden van den veiligheids- en hulpdienst, alsmede van eigen hulpdienst der bevolking konden op verschillende plaatsen ontstane branden snel bedwongen worden. Vier vijandelijke vliegtuigen werden door jagers en luchtdoelartillerie neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist Vrees voor een inval in Engeland De correspondent van het D.N.B. Genève meldt: Een der Britsche spoorwegmaatschappijen heeft uit vrees voor een Duitschen inval ii geheel 21,000 borden met plaatsnamen laten wegnemen, t.w- 15,500 groote stationsbor den, plaatsaanduidingen op zitbanken en aan lampen, alsmede 4200 namen op seinhuizen. Zelfs de plaatsnamen, die op dorpsche stations door bloemen, struiken of steenen ge vormd worden, zijn verwijderd- Het luchtalarm te Berlijn Naar het D.N.B. over het luchtalarm van den laatsten nacht te Berlijn nog verneemt, naderde een Bristol Blenheim toestel het Ber. lijnsche luchtversperringsgebied waarop lucht alarm werd gemaakt. Het Britsche toestel dat naar het noordwesten afzwenkte, werd later boven Oldenburg waargenomen, in het zoek licht gevangen en opnieuw beschoten. Het werd eenige malen getroffen en stortte bran dend omlaag. Zeelieden weigeren op Engeland te varen De bemanning van twee schepen, die naar Engeland zouden vertrekken, heeft volgens een D.N.B. bericht uit Rio de Janeiro, ge weigerd in zee te gaan, omdat de vaart ir verband met de blokkade te gevaarlijk is ge worden. Dergelijke berichten komen ook uit Pernambuco, Bahia en Manaos. Bij de zee lieden van alle landen is een sterke beweging gaande, die van de regeeringen der onzijdige landen verlangt, de vaart op Engeland van neutrale schepen met overeenkomstige be manning te verbieden. De luchl-oorlog legen Engeland De „gewapende verkenning", die gisteren door kleine afdeelingen met beperkte doel stelling boven Midden- en Zuid-Engeland werd uitgevoerd, vond meestal op zeer groote hoogte plaats, zoodat het nauwelijks tot noe menswaardige luchtgevechten tusschen Duit sche toestellen en Engelsche jagers is gekomen. Daar ook geen duikbommenwerpers optraden, was de bedrijvigheid in de lucht boven het Zuid-Engelsche gebied naar verhouding ge ring. In totaal werden vijf Engelsche vlieg tuigen neergeschoten, terwijl twee Duitsche toestellen verloren gingen. Hel vliegen boven Zwilsersch grondgebied. Het Zwitsersche departement van buiten- landsche zaken deelt mede, dat de Britsche regeering aan het Zwitsersche gezantschap in Londen haar leedwezen voor de schen dingen van het Zwitsersche luchtgebied door Britsche vliegtuigen heeft betuigd. Hot Britsche luchtwapen heeft aanwijzingen ontvangen al het mogelijke te doen om het vliegen over Zwitserscli grondgebied te ver mijden (D.N.B.) Het overleg te Krajowa verloopt vlot Roemeensche militairen ontruimen reeds de Zuidelijke Dobroedzja Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Naar in welingelichte kringen verluidt, worden de Roemeensch-Bulgaarsche onder handelingen in vriendschappelijken geest ge voerd. Zij strekken zich reeds uit tot de be handeling van detailkwesties. Dinsdagmorgen worden de besprekingen voortgezet. Een of ficieel communique zal waarschijnlijk pas na beëindiging der onderhandelingen gepubli ceerd werden. De Roemeensche autoriteiten treffen maatregelen om de Zuidelijke Dobroedzja met het oog op den te verwachten af stand aan Bulgarije te ontruimen. Het grootste deel der militairen en der auto riteiten is reeds in de Noordelijke Do broedzja teruggetrokken. Slechts gendar merie en afdeelingen grens jagers zijn nog gebleven voor handhaving van de orde. Hervormingen in het Roode leger De „politroek" weer van hettooneel Moskousche correspondent van Das Reich schrijft: In het begin van Juni van dit jaar, vier weken nadat Worosjilow tot voorzitter van de bij den raad van volkscommissarissen gestelde commissie van defensie benoemd was Timosjenko hem als volkscommissaris defensie was opgevolgd, zette in het „Róode leger van arbeiders en boeren" (ge lijk het Scwjet-Russische leger officieel heet) een ingrijpende hervormingsarbeid in. Deze hervorming, welke de Sowjetgeschiedschrij- ving eenmaal met den naam van Worosjilow verbinden zal, kan thans als in hoofdzaak af gesloten worden beschouwd. Haar doel was de kracht van het bevel in de Sow jet-Rus sische weermacht te versterken en daardoor tegelijk de discipline te verheffen. Daartoe moet men zich herinneren, dat het Sowjet- Russische leger uit de barricadestrijders en „partisans" van den burgeroorlog is ontstaan en dat de kracht van het bevel van de vankelijk gekozen, later benoemde „kom- mandirs" (de uitdrukking officier is onge liefd) haar beperking heeft in het raden stelsel en in de functie van den „politroek", den „politieken commissaris". Niet in de laatste plaats naar aanleiding in bepaalde ervaringen in den Finschen oorlog, waarvan Worosjilow zelf ter ge legenheid van de Meiparade van dit jaar ge sproken heeft, is men er nu toe overgegaan, positie van den „commandostaf" (lees: officierscorps) binnen de troepenafdeelingen te verhoogen en aan het gestegen aanzien •an den meerdere ook uiterlijke uitdrukking te verleenen. Men heeft de generaalstitels in gevoerd en schiep nieuwe, mooiere unifor men. De Roode soldaat moet zijn meerderen, gelijk dat in alle legers der wereld gebruike lijk is, het eerbewijs brengen, nadat hij hem twintig jaar lang voorbij geslenterd Is, zonder de hand aan den rand van zijn muts brengen. De weg der instanties voor dienst- verzoeken en bezwaren is ondubbelzinnig ge regeld, om te verhinderen, dat iedere onte vredene krachtens zijn „revolutionnaire recht" geloofde, zich meteen tot de hoogste instanties te kunnen wenden. De handhaving van het militaire strafrecht is verscherpt, de controle op de lichamelijke verzorging goede houding verhoogd kortom er is alles sm het leger gedisciplineerd en daar door slagvaardig te houden. Nu heeft deze hervormingsarbeid daardoor zijn definitieve afsluiting gekregen, dat de „politroek", de aan alle formaties toegevoeg de „politieke commissaris" is verwijderd. Deze instelling heeft haar principieele taak ver vuld, heet het in de nieuwe verordening van het praesidium van den Oppersten Raad het militaire blad Krasnaja Zwezda herinnert i, dat de politroek in den burgeroorlog, evenals in de laatste jaren in den strijd tegen .saboteurs en verraders" zich bij de zuivering het leger zijn plaats waard heeft getoond. Thans echter is de strijdkracht van he Roode leger en de kwaliteit van zijn comman danten in militair en politiek opzicht geper- fectionneerd. De commandant is nu verant woordelijk voor alle vormen van militaire politieke scholing. Zijn wil en bevel zyn wet >or alle ondergeschikten. De „politroek" heeft dus zijn plicht gedaan hij gaat echter nog niet heelemaal. Want wanneer ook van heden af den commandant de uitsluitende macht tot bevelen in het Roode leger wordt toegekend, dan blijft toch in den persoon van een in zijn plaats nieuw geschapen „plaatsvervanger in politieke gelegenheden" in de corpsen, divisies, briga des, troepenafdeelingen en onderafdeelingen, op de schepen van de marine, op de militaire academies en bij de militaire autoriteiten een politieke „adviseur" aan zijn zijde en de mili taire raden van de militaire districten worden uitdrukkelijk ook voortaan verplicht den politieken arbeid in de weermacht te contro leeren. Hoezeer daarbij echter overwegend aan een raadgevende en propagandistische functie ge dacht wordt, kan men daaruit opmaken, dat de tot dusver bij de militaire districten en legers bestaande „politieke besturen", even als de „poltieke afdeelingen" van de afzon derlijke troepenafdeelinigen herbenoemd zijn tot besturen en afdeelingen voor „politieke propaganda". Men kan dus zeggen, dat de functie van den politroek, voor zoover zij ge schikt was om de militaire macht tot bevelen beperken, opgeheven is. Politieke scholing in den zin van verheffing van het moreel van den strijder is, gelijk in het militaire sowjet- gaan uitdrukkelijk wordt gezegd, voortaan uitsluitend de zaak van den commandant, wiens uitsluitende macht van bevelen den vollen nadruk krijgt. De bijzondere structuur het Sowj et-Russische leger heeft daardoor een beslissende wijziging in den zin van de gebruikelijke structuur van alle legers gekre gen, waaraan de formeele handhaving van het radenstelsel niets principieels meer ver anderen kan. De Belgische koopvaardij- en visschersvloot Uit Brussel meldt het D.N.B.: In tegenwoordigheid van Verschelde, den Belgischen minister van marine, is te Oost ende een vergadering gehouden van voor aanstaande reeders en scheepvaartdeskundi gen, waarbij de kwestie van den terugkeer der voor een groot deel nog in Fransche havens liggende Belgische koopvaarders en visscherbooten alsmede de hervatting van de vischvangst aan de Belgische, Nederlandsche Fransche kust besproken werd. Men be sloot een delegatie van deskundigen naar Frankrijk te zenden om de schepen vrij te krijgen of de beschadigde te laten herstellen. Myron Taylor bij den Paus De paus heeft Myron Taylor, den bijzon deren gevolmachtigde van Roosevelt ont vangen. De Japansche politiek in de Zuidzee Overeenstemming tusschen regee- ringscommissie en generaal Koiso Domei meldt uit Tokio: In een bespreking welke twee en een half uur geduurd heeft, hebben de ministers van buitenlandsche zaken, van oorlog, van ma rine, van handel en industrie en generaal Koiso, de vroegere minister voor overzeesche aangelegenheden, eenstemmigheid bereikt over de regeeringspolitiek ten aanzien van de gebieden in de Stille Zuidzee. Het resul taat van de conferentie is gisteravond door den minister van buitenlandsche zaken mee gedeeld aan den minister-president Men ver wacht dat de premier binnen enkele dagen een bespreking zal hebben met generaal Koiso. De eventueel door hen bereikte over eenstemming zal door de regeering worden aangekondigd. Vanmiddag ls een parlementaire missie, bestaande uit tien leden van het Hoogerhuis, onder leiding van markies Mayeda uit Tokio vertrokken voor een tocht van een maand in het Zuidzeegebied, o.a. naar de Philipptjnen. De 21ste bedevaart naar de IJzer Dr. Borms: thans keeren de Vlamingen zich voor immer van het Zuiden af, naar het Noorden toe Het A.N.P. meldt uit Dixmuiden: „De een-en-twintigste bedevaart naar d IJzer kan geen bedevaart zijn. Met enkelen slechts staan wij in de crypt van den doorboor den heldentoren, in de gewijde aanwezigheid van onze dooden en brengen U uit de verte de boodschap van de IJzer." Zoo sprak Zondagmorgen Juliaan Platteau i de gewelven van het IJzermonument en hij vervolgde: „Doch in deze verte zijn wij nabij. Want waar gij staat zijn puinen, waar gij staat is IJzergrond, bloedgrond, bezaaid met nieuwe dooden. Den geofferden broeders uit dit nieuwe geslacht brengen wij een stilzwijgenden groet" Een aangrijpende stilte trad daarop huldigde Vlaanderen op dezen schoonen Zondagmorgen zijn helden, oude en jonge, zoo herdacht het Vlaamsche volk op dezen heiligen grond hun hoogste offer om daaruit de kracht te putten voor de volharding in der op leven en dood gevoerden strijd tot vrij making van zijn volksbestaan. Deze feestelijke herdenking geschiedde thans naar wij reeds het avondblad gemeld hebben voor de 21ste maal. De gebeurtenissen der laatste maanden maakten haar tot iets heel bij zonders. In de annalen van den Vlaamschen strijd zal zij met gouden letters geschreven worden. Deze uitverkoren enkelingen konden allen m plaatsje in de crypt van den door granaat beschadigden toren vinden. Bij de graven hunner helden-broeders konden allen zich sterken door den geest van eensgezind heid, die op deze plaats duizenden samenbindt. Dr. Borms spreekt „Ik heb nu ten tweeden male voor Vlaan deren mogen lijden sprak dr. Borms samen met honderden volksgenooten, waaron der gewezen oud-strijders, die jaren met u, dierbare dooden. in deze bloedige vlakten hebben gestaan: het Vlaamschhatende België heeft ons aan den eeuwenouden vijand van Vlaanderen overgeleverd en nieuwe Vlaam sche slachtoffers zijn gevallen onder Fran sche kogels. Wat was onze schuld? We waren te Vlaamsch en ijverden te zeer voor het .nooit meer oorlog". Bij al die folterplaatsen waar gij reeds zooveel hebt geleden, komt nu de schrikwek kende reeks welke aanvangt met Abbéville. Le Vernet, St. Cyprien en eindigt in de gru- welkampen waar een misdadige regeering onze jonge knapen van 16 jaar heeft opge sloten. Dierbare dooden, de staat, vijandig jegens hetgeen Vlaamsch is, die U eens zoo onbil lijk heeft behandeld. Uwe graven heeft ge schonden, zijn soldeniers in 1930 hier tegen ons heeft losgelaten, de amnestie aan uw beste kameraden heeft geweigerd, snoerde met zijn nieuw verraad Vlaanderen tot een blok samen en bewees voor goed aan de Vlamingen dat hij hun vaderland niet kan zijn. Thans keeren de Vlamingen zich voor immer van het Zuiden af, naar het Noorden toe. Heel het volksnationale Vlaanderen smeekt God door uwe tus- schenkomst, dierbare dooden, om zijn bescherming en hoopt dat de zon die draagt aan de oosterkim licht en leven zal brengen voor ons heele volk". Prof. dr. Frans Daels. voorzitter van het bedevaartcomité, getuigde van den harts tochtelijken Vlaamschen arbeid gedurende heel den oorlog van 1914-'18 en gedurende jaren, die er op volgden, voor verbon denheid met het volk. Steeds zoo vervolgde hij hebben wij naar gestreefd, dat de landsgrenzen alleen ethnologische en administratief-cultureele beteekenis zouden hebben, geen loopgraven zouden zijn en geen bloedgrachten zouden worden. Uit alle kracht hopen wij, dat het besluit van dezen oorlog iets anders zal zijn dan een nieuwe onzinnige landkaart en wel een nieuwe geestelijke en sociale ordening op volksnationalen grondslag. Deze orde is ons welkom en tegenover deze orde willen wij loyaal handelen. Wij willen met alle krachten medewerken aan deze nieuwe orde en aan haar bestendi ging, waarvoor de eerste vereischte is dat onwaardigen, en aan het volk vreemden van alle hooge posten verwijderd blijven, dat de comediespelers worden ontmaskerd en het volk tot volle bezinning wordt gebracht. Iedere Vlaming moet als hoogsten plicht als hoogste tucht zich inschakelen in de Vlaamsche volksgemeenschap en deze Vlaamsche gemeenschap moet zich inscha kelen in het Nederlandsche volksgeheel, waarvan het slechts een onderdeel is. Dan zullen over Vlaanderen, de gouden eeuwen van Vlaanderens techniek en kunst, wetenschap en cultuur terugkeeren. De Amerikaansch-Canadeesche overeenkomst President Roosevelt heeft den depurtemen- a oorlog en marine verzocht het verde- digingsaccoord met Canada uit te werken, zoodat het de volgende week gereed kan zijn. Donderdag zullen vier of vijf diplomatieke vertegenwoordigers en leger- en vlootdeskun- digen benoemd worden, die in samenwerking met Canadeesche gedelegeerden het defensie- vcor Noord-Amerika zullen ontwerpen. (D.N.B.) Een rede van Churchill in het Lagerhuis Engeland bereidt de veldtochten van 1941 en '42 voor Volgens een D.N.B. bericht heeft Churchill in het Lagerhuis een verklaring afgelegd, waarin hij ter inleiding een vei gelijking maakte tusschen den oorlog van 19141918 en den huidigen oorlog. Engeland ls met open oogen dezen oorlog ingegaan. De nieuwe oorlogsmethode ligt het Britsche imperium meer en „wanneer wij eerst geheel zijn be wapend" is deze methode gunstiger voor Engeland. Vervolgens zei Churchill, da Engeland voorbereidingen treft vnor de veld tochten van 1941 en 1942. In verband met den voedseltoestand in Europa stelde hij vast, dat het Engelands voornemen is de blokkaue ook te richten tegen Frankrijk en tegen alle andere landen, die in Duitsche handen zijn. Er zijn talrijke voorstellen gedaan om tot ondersteuning van deze landen het doorlaten van levensmiddelen mogelijk te maken. Hij, Churchill, wijst echter al deze verzoeken af. Er is thans drie kwart jaar verstreken sedert de huidige regeering de macht in Groot- Britannië heeft overgenomen. „Welk eer stortvloed van noodlottige slagen is sindsdien over ons neergedaald". Vervolgens stelde Churchill vast. dat Duitschland de heele westkust van de Noordkaap tot aan de Spaansche grens controleert en het in den strijd tegen Engeland bescfiikt over talrijke havens en vliegvelden. Nog grootere beproevingen Het is mogelijk, dat Engeland nog grootere beproevingen zal hebben te doorstaan. In- tusschen heeft het echter alles gedaan oi eiland te versterken. Het Britsche rijk het oogenblik hechter dan ooit. De belangrijkste productietak is op het oogenblik die van wapeningsmateriaal. Twee millioen man staan onder de wapenen; Bij hen is een groot deel geregelde troepen. Nimmer tevoren heeft een zoo groot leger op deze eilanden gestaan. De vloot is sterker dan ooit en de handelstonnage grooter dan bij het begin van den oorlog. Over de luchtgevechten kan nog niets ge zegd worden. Churchill beweerde vervolgens, dat de luchtslagen voor Engeland gunstig zijn verloopen en den koristen weg vormen naar een Engelsche overwinning. De beste posities kunnen den vijand niet helpen, zoo betoogde Churchill, als zijn leger en zijn industrie het achterland geheel uiteengeslagen en ver nietigd worden. Voor de nederlaag in Somaliland stelde hij Frankrijk verantwoordelijk, op welks steun Engeland had gerekend, daarbij sprak hij over de misdaad van Frankrijk. Aan den anderen kant verklaarde Churchill, dat Engeland al vóór den oorlog zou hebben besloten Somali land niet te verdedigen. In het verdere beloop zijner verklaring be toogde Churchill, dat Engeland den Vereenig. den Staten spontaan vloot- en lucht-bases in pacht had aangeboden. Over eenige kleine eilanden in den Stillen Oceaan is reeds onder handeld; nu moet nog worden gesproken over Newfoundland en Britsch-West-Indië. Voor het overige is er geen sprake van over dracht van soevereiniteitsrechten, het betreft alleen een maatregel voor de gemeenschappe lijke verdediging der veiligheid. Churchill prak in dit verband over een pacht voor jaar, welke niet alleen in het belang zou van de Vereenigde Staten, maar ook van Newfoundland, Canada en de andere betrok ken gebieden. Waarschijnlijk Amerikaansche torpedobootjagers naar Canadeesche wateren De New-York Times meldt uit Washington, dat, naar in diplomatieke kringen verluidt, de Amerikaansche regeering als onmiddellijk gevolg van de besprekingen met Canada mogelijk een aantal Amerikaansche torpedo bootjagers voor het bewaken der Canadee sche kust zal sturen teneinde Canadeesche en in Canada gestationneerde Engelsche oorlogs schepen vry te maken voor den dienst in de Engelsche wateren en zoodoende indirect de door de Engelschen gevraagde hulp door Amerikaansche torpedobootjagers te ver leenen. Deze actie staat gelijk met een verkoop van verouderde torpedojagers, en vermijdt de volkenrechtelijke hindernissen, die het Ame rikaansche departement van buitenlandsche zaken veel zorgen bereidden. Daartegenover zal Canada hoogstwaarschijnlijk den Ver- eenigden Staten het gebruik van Canadeesche steunpunten voor de marine en de luchtvloot toestaan. (D.N.BJ De Roemeensch-Bulgaarsche onderhandelingen vorderen De te Krajowa begonnen onderhandelingen tusschen Roemenië en Bulgarije zijn vandaag voortgezet. De beide leiders der delegaties hadden tezamen met oeconomische en mili taire deskundigen een langdurig onderhoud. Naar verluidt, kon het politieke verdrag, dat betrekking zou hebben op den afstand van de zuidelijke Dobroedsja en de uitwisseling van de bevolking nog vandaag of morgen ge reed komen. In aansluiting daarop zouden verscheidene aanvullende technische overeen komsten gesloten moeten worden, waarvoor de onderhandelingen een week kunnen duren. Over het tijdstip der ontruiming van de zui delijke Dobroedsja door de Roemeniërs en de bezetting door de Bulgaren is nog niets beslo ten. De kaasmarkten te Alf^ Naar aanleiding van het berich^ED' kaasmarkten meer gehouden zull^ Vei verneemt het A.N.P. nader *fdar zijde uit Alkmaar, dat alsnog gt Jor 1 een opschorting dezer markten te jega-i Het vervoer- en afleveringsva rE slechts voor enkele dagen or hetl bedoeling, dit verbod zoo spoediij {Jei in te trekken. Over enkele dage' moedeiijk een nieuwe regeling worJM- gemaakt. Men hoopt deze regeliï spoedig genoeg te kunnen afkondij de kaasmarkt te Alkmaar VrijdagSC* maal zal kunnen doorgaan. ad en Voorraden eieren en eiprtesti Het rijksbureau voor de voed» 5 ning in oorlogstijd maakt het s def bekend: fCr Ten einde op elk oogenblik eenjcon te hebben van de opgeslagen koi kalkeieren en van de eiproducten, if dat ieder zijn voorraden moet oph de Nederlandsche centrale voc pluimvee te Beekbergen. Deze geschieden uiterlijk 24 Augustus, tc es tand van 21 Augustus. Deze 0L hoeft alleen verstrekt te worden f, genen, die de koelhuis- en kalkeieit£" eiproducten in voorraad hebben vooi of om deze te gebruiken in het eiga H Daaronder vallen niet de tieren, «tot culieren voor eigen consumptie hebt slagen. Het afleveren van koelhuis- en eiproducten, alsook het aanwendl van in het eigen bedrijf mag alleen! den na verkregen machtiging van dj landsohe centrale voor eieren en pl2 Beekbergen Van den opslag van koelhuis eren en van het bereiden van eii 1 heden moet terstond worden ka geven aan de genoemde centrale s melding van de hoeveelheden. Biju( gaven moeten kippen- en eendeneierf uit deze bereide producten afzondet den opgegeven. Binnenlandsch Nieuws Vrachtauto op stilstaande goederentram gereden Gisteravond omstreeks elf uur is te Drempt een vrachtauto uit Zevenaar op een stilstaande goederentram gereden. De be stuurder van den vrachtauto, K. uit Zevenaar, werd bewusteloos uit de wrakstukken van den auto gehaald; hij is in het ziekenhuis te Doetinchem overleden. De twee inzittenden van den auto werden licht gewond. ernstig auto-ongeluk te beverwijk. Gisteravond circa 7 uur is op den Alkmaarschen weg bij Beverwijk een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een uit de richting Alkmaar komende personenauto is ter hoogte van den Narcissen- weg geslipt en met groote vaart tegen de houten warande van café Sportlust gereden. Voor dit café zat een dame met vijf kinderen, die allen door den auto werden gegrepen. Twee kinderen van den heer A. van Roon werden beiden zwaar gewond. Van één van hen bleek een been verbrijzeld te zijn, zoodat dit moest worden geamputeerd. Het meisje Hessen had een ernstige beenbreuk gekregen: het meisje Oudhuis brak een arm en kreeg een kaakfractuur, mevr. Gebel kreeg een gekneusd dijbeen: alleen het meisje Peppink kreeg lichte verwondingen. AHen zijn, nadat geneeskundige hulp was verleend, naar ziekenhuizen te Bever wijk en IJmuiden-Oost vervoerd. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. De zwaar beschadigde auto is in beslag genomen. De positie van den journal Naar het A.N.P. van bevoegde zy neemt, is het niet onwaarschijntt binnenkort een verordening zal verbom welke de positie van den jon min j regelen. k Éelf Eenheid in de melkprijsnotele; in Friesland tliJ Het bestuur van den Bond van tan coöperatieve zuiverfabrieken heeft he mc tief genomen voor de vaststelling m éi wekelijkschen melkprijs. Bij de bestuJ0U de aangesloten fabrieken is een voorsj hangig gemaakt, waarvan de strekking pi werkzaamheden van de commissie >ies zuivelwaardenoteering op te schon e< medewerking te verleenen aan de t>k koming van een commissie voor dq ho prijsnoteering in Friesland, die een men wekelijkschen melkprijs voor n; Friesland zal moeten vaststellen. jen Van de zijde der particuliere zuiveliifc0t is bereids verklaard, dat deze genegiW de nieuwe commissie zitting te nemeijb bij is het voorbehoud kenbaar gemaaktJdè particuliere industrie, naast de vijf zeL^ bovengenoemden bond, twee zetels,no nieuwe commissie voor de mL-iKpuj^™"^ zal krijgen. X, Het bondsbestuur stelt voor hiertoèae sluiten en in de nieuwe commissie van wege te benoemen de vijf leden van^ genwoordige commissie voor de zuivéLhj de-noteering. Eerstdaags zal dit voorstel in behaC^" worden genomen op een buitengewo^^, gadering van den Bond van coöperaties*, velfabrieken in Friesland. Pze - oor Het slachten van warmbloehs dieren a In de Staatscourant van gisteren is <f en een besluit van de secretarissen-gj in de departementen van sociale zaken f landbouw en visscherij betreffende het if men van warmbloedige dieren vóór het sl| In afwijking van de geldende bepalingei de bedwelming van warmbloedige dierel danig geschieden, dat het bewustzijn ona lijk wordt opgeheven, hetzij door elecfc doorstrooming, hetzij door middel van toes' waardoor de groote hersenen mechaniscn den beleedigd, hetzij op een andere toea wijze. Toepassing van kopslag en van nekst# nekslag, evenals het breken of omdraai® den nek, is verboden. In plaats van de genoemde bedwelm methoden en in afvrijking van het desq fende verbod, is ten aanzien van wai dige dieren, geen slachtdieren zijnde, doeld in de Vleeschkeuringswet, Sta 1919; no. 524, of vee, als bedoeld in de V^a de toepassing van den kopslag; de toepj van den nekslag, alleen voor zoover hi nen betreft; en het snel en geheel van den kop van den romp, alleen voo: het gevogelte betreft, geoorloofd. Voorts is het verboden tij'dens of na bloeding met slachten voort te gaan, ah blijvende bewegingloosheid is ingetredei. Ook het ophangen der dieren vóór hqbi dwelmen is verboden. Ha Het besluit is gisteren in werking getij^. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEI^ Op den Hengeloschen Straatweg onder Jni lingen is gistermiddag de tuinman van Svc Hengelo bij het oversteken van den wegLc een auto overreden en gedood. U. vergiftigingsverschijnselen!^ Onder de gemeente Axel hebben zich icin scheidene gezinnen ernstige vergiftiginèn schijnselen voorgedaan na het eten van ft kaas. De toestand van de lijders liet ziclJ vankelijk ernstig aanzien, zoodat de huig de drie alhier gevestigde geneesheeren i worden ingeroepen. Levensgevaar bestaat hj niet meer, doch van een der kinderen, di^_ de ondeugdelijke hoofdkaas mede gegeten! is de toestand nog ernstig Ir JEUGDIGE WERELDREIZIGERS Te Nispen (gem. Roosendaal) zijn Zoi twee minderjarige jongens, resp. van 15 jaar, aangehouden, die daar te voet \\jK aangekomen en de grens naar België wj passeeren om op avontuur de wijde wei te gaan. Bij onderzoek bleek, dat zij te Amen thuis behoorden en buiten medewetenf" hun ouders op stap waren gegaan. De kis hadden naar hun zeggen de reis f namelijk te voet afgelegd, behoudens en malen dat zij met een of anderen vrachtF hadden kunnen meerijden. Aan geld bezaten zij elk niet meerr ongeveer een gulden. 'c Na voorgeleid te zijn voor den commisP1 van politie te Roosendaal, werden zij gistr onder politiegeleide op transport gesteld f Amersfoort om aldaar ter beschikking te den gesteld van f VOOR Hel pakkel was echter ledig aangeko Op het politiebureau Pieter Aertsstr Amsterdam is aangifte gedaan van het fei een zending juweelen met een waarde van welke in Januari van dit jaar aangeteekend Japan was gezonden, aldaar ledig is komen. De politie heeft de zaak in onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2