lliruiur £riitsdjf (tfmmuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken lementspnjs: ztr 3 maanden in Leiden en In plaatsen agentschap gevestigd i6 2.35 rtentieprijzens ct per regel. Ingezonden Mede- eelingen 45 ct. per regeL Minimum de \j regels. Bewijsnummer 5 ot. Bij con- |»cl belangrijke korting No. 6205 WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1940 21e ingang Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123, LEIDEN. Telefoon 22710. (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrak. 68936L Abonnementen, Advertenties, de Administratie liet een „stille partij" dagen kunnen wij zinnen beluiste- s als oude, vertrouwde, zij het ook Streden, klanken in de ooren klin- ~off k3tt voor ons wel eens vertroostend est z Groen van Prinsterer en Kuyper te was ladden tegen dezelfde misvattingen, et sl ior de voeten worden geworpen. Zij van de gebleven; zullen wij dan vallen? ke gt van ons: houdt gij vast aan het tr*iat ipunt, dan verliest gij het algemeen het 00g' 0£ ook: wilt gi^ UW geloof o £°ed> maar niet in de politiek. de latingen kunnen we vaak beluiste- gaan en mond van menschen, die zeggen, Vat c vooruit moeten, dat we moeten gewt Welnu, mèt onzen kring van geest eland iezers willen wij ook hun eens in ng brengen een merkwaardig citaat redevoering, door Thorbecke uitge- i in het jaar 1851. Aan het adres van m de de zijnen, die aandacht vroegen voor ie sii ij en daarin voor hun beginselen, Tiisdr horbecke op: -c iet hem en zijn vrienden zeggen, zlfif en "fluitende parUj; bebt enkel inzichten, niet het algemeen belang pas og. Vraagt gij de vrijheid op haar- mei i de verscheidenheid van krachten, had yekt, of om alleenheerschappij te Waart gij een stille party, die enkel ie!dei d op haar wijze te dienen, men men uw meening voor dwaling, u jen. Maar gij wilt met uw godsdien- Hingen op het politiek gebied regee- zietdaar waar het gebied van uw ;ustu egint. Gij tracht een oude wonde uitz e °Penen' en een oude Nederlandsche f te ontwikkelen. Ik zal nu niet her- ini dat de geachte spreker (Groen) on: Tne in de tijden van de Republiek rt, toen een partij, toen één deel der der een standaard van godsdienstige ^id, van familiebegunstiging, van i ër., heerschte over het andere. Maar restig ik de aandacht, want het ;ejfcen Staat van een uiterst gewicht, het r 1. zien n in oprechtheid te zeggen: ,rrztwij datgene zullen gaan doen, waar- eachte spreker zoo dikwerf aanleiding idien wij hier onze wetten en hande- an bestuur beoordeelen als Katho- >f Protestanten, indien wij hier de aangelegenheden zullen gaan be ieder met een kerkelijk oog, het de eenheid van den Staat, met de van het recht, het zal met regee- gedaan! Gij zegt: wij zijn oppositie, welk is het karakter van uw oppo- 'ij dunkt, in een politieke oppositie, Jien naam verdient, welke meer is §5=£t$iUeke vijandschap, moet althans een ijn van regeling voor de toekomst —is in uw oppositie dergelijk beginsel K-ding? Gij ziet niet vooruit; gij ziet 'Gij wilt ons in de kerk der voormalige tche republiek, aangevuld met een lende souvereiniteit,terugvoeren", men zulk een woord uit het Kamer- •lit 1851, is het dan niet, als waant men 1940? Bij herhaling dezelfde klanken: heeft partijinzichten, niet het alge- elang op het oog: hij wil zelfs met zijn nst komen op het terrein van den ileef hij nu maar met zijn godsdienst .teraf, dan zou men hem wel eerbie- i; hij komt weer tevoorschijn met eer lerlandsche(l) ziektestof, tegenwoor- ken we graag van splijtzwam of ook sectarisme; in de Republiek regeer- kt slechts weinigen, tegenwoordig zegt de democratie slechts was een regee- enkele bezitters van de baantjes; we iet staatsbestuur niet beoordeelen als f eken of Protestanten, hoogstens als, ja ij ons, zegt men dan, is geen „beginsel i rding", we hebben geen oog voor het het groeien is; en tenslotte, het t is, dat we niet vooruitzien, doch it. heeft gestreden, hij heeft gestreden toe. Zelf heeft hij de overwinning lijks of niet mogen zien. Dat was weg- I voor zijn leerling en volgeling Dr. if. Moeten wij op Groen's voetspoor mp hervatten? Het ziet er naar uit, i ons daartoe dwingt. Welnu, bezien i nader enkele argumenten uit 1851 tot regeeren, dat is besloten in hooger hand, maar dit ontslaat ons niet van den plicht, met die stellingen naar voren te treden. Trachten wij daarmee dan oude wonden open te rijten? Integendeel, wij grijpen be wust terug naar den oorsprong van ons volks karakter, zooals dit in de worsteling om de vrijheid Rijkscommissaris Dr. Seyss-Inquart heeft aan die worsteling herinnerd zijn stempel ontving. Dit volkskarakter is niet te denken zonder godsdienst èn godsdienst vrijheid. Uit dit alles volgt dan tevens, dat wij het landsbestuur inderdaad willen beoordeelen Protestanten, dat wil zeggen: vanuit onze levensovertuiging. We meenen wel te mogen zeggen, dat de levensovertuiging het nationaal besef niet uitsluit, integendeel, er de kracht aan geeft. Die levensovertuiging heeft onze groep er vaak toe gebracht, het landsbelang met grooter kracht te dienen, dan waarover gezien haar aantal, feitelijk kon beschik ken. De woorden en de inhoud van de spreuk „Terar dum prosim", „Ik moge omkomen, mits ik slechts van nut kan zijn", zijn haar niet onbekend. En juist die vrijheid van godsdienst verhindert ons zulks in tegen stelling tot Thorbecke's beweren de ande- in de kerk „terug te voeren'". Komen zij, wij zullen God ervoor danken. Maar een gedwongen bekeering heeft wel heel weinig waarde. We geven toe, dat ook op deze punten in het verleden fouten zijn begaan. Het gaat hooge beginselen, maar ze zijn gegeven mènschen. En de Heere weet, beter nog dan onze tegenstanders, hoe zwak wij zijn van krachten. Maar we willen niet vallen in de fout van zoovelen in deze dagen, om ter- wille van de feilen het eigenlijk bezit over boord te werpen. En zoo mogen we ook vooruit zien. Of liever, we mogen deze toekomst rustig aan den Heer van hemel en aarde overlaten. Mits wij slechts zien op het gebod. Hij zal het alles wel maken. Want Hij, en niemand anders, beschikt tenslotte over het „beginsel van wording". Dus geve Hij ons, dat wij op dit tijdstip van de geschiedenis der wereld, waarin Hij ons heeft gesteld, in het vaderland, in den staat, in de maatschappij, in de kerk, in het gezin, waarin Hij ons een plaats èn een taak heeft gegeven, op Hem ons oog gericht mogen houden! Wèl een actieve partij p rgumenten van 1940, zoo stelden we inken ons in de ooren als een nagalm, echo van de argumenten van 1851. eerlegging kan alsnog haar waarde en uitsluitende partij"? Hebben fearlijk slechts partij inzichten, niet het belang op het oog? Zeker, tegen- kennen we zulke uitsluitende par- mengen zich in het strijdtooneel, i met de bedoeling, dat na de even- >verwinning den anderen partijen het fciet wordt gegund. Doch wij hebben de tatie in partijen steeds gezien als een het bezit eener alomvattende teschouwing. Wij hebben in den kamp doorwerking van eeuwige begineelen en: partij gekozen. Staat dit het en belang in den weg? We meenen, met weinig woorden zoo is en wordt als met het woord „algemeen belang." an er van alles onder brengen, men ook heel weinig onder verstaan. Het ons, dat het algemeen belang meer is, zoo ieder op grond van zijn prin- naar verwezenlijking van het [en belang kan streven en zoo daaraan Ud vermag te geven, dan dat men vol- I met een grootsten-gemeenen-deeler- [at of de verwezenlijking van de denk- i eener kleinere of grootere groep, fansluiting op het voorgaande geven we |ok gaarne toe, dat we geen „stille kunnen zijn, geen partij, die op den Égrond blijft, omdat haar beginselen op jchtergrond zouden moeten blijven. We inderdaad tot de Thorbecke's van 1851 i 1940, dat wij met onze „godsdienstige op het politiek gebied willen Of die stellingen gelegenheid krijgen FIJNPROEVERS EISCHEN NUTRICIA's ROOMBOTER Kwaliteit wordt gegarandeerd door het Rijksbotermerk. Ver pakt iri cartons van y2 en Kg. Driemaal per week versche aanvoer in ons FILIAAL te LEIDEN Korenbrugsteeg 3 Telefoon 21059 Post voor Nederlandsche geïnter neerden in Duitschland Niet-aangeteekende brieven (met een maxi mum-gewicht van 2 kilogram) en briefkaar ten aan in Duitschland geïnterneerde Neder landers kunnen portvrij verzonden worden, zoo ook gewone pakketten mits niet zwaarder dan 5 kilogram. Zulke stukken dienen van het volledige adres van den geïnterneerde voor zien te zijn. De geïnterneerden kunnen spe ciale formulieren krijgen om aan hun familie leden hun adres mee te deelen. Met betrek king tot de geïnterneerden wier adres tot nu tot was: I.L.A.G. XIII is een verandering in getreden. Aan hen moet voortaan geschreven worden onder het adres: I.L.A.G. XIII, Wuels- burg bei Weissenburg, Bayern. Koffie- en theesurrogaten De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van sociale zaken, brengt ter algemeene kennis, dat binnenkort zijn te ver wachten op de Warenwet steunende bepalin gen en eischen voor koffie- en theesurroga ten. Aan bereiders, handelaren en publiek wordt in overweging gegeven met bereiding, in den handel brengen en koopen te wachten tot de betreffende regeling is gepubliceerd. Huurfietsen aan de stations DE A.N.W.B.-regeling in werking getreden Zooals gemeld, heeft de A.N.W.B. in samenwerking met de N.V. Alg. Reclame en Bewaarplaatsen Maatschappij en anderen een regeling getroffen, welke eenerzijds de Neder landsche Spoorwegen kan ontlasten van het vervoer van rijwielen en die anderzijds voor de reizigers een groot gemak beteekent. Voortaan is het aan tal van stations moge lijk rijwielen te huren en het zal dus niet meer noodig zijn de eigen fiets per trein mee te nemen. Een borgstelling wordt niet gevraagd, in dien men in het bezit is van een rijwielhuur- bewijs van den A.N.W.B., dat aan alle A.N.W.B.-kantoren voor bondsleden verkrijg baar is. Aan een bepaald station kan tevoren een fiets gereserveerd worden, zoodat men zeker is bij aankomst een rijwiel beschikbaar te vinden. Reeds vijftig stations-rijwielbewaarplaatsen zijn bij de bovengenoemde regeling aangeslo ten en zullen van vandaag af huurfietsen beschikbaar hebben. Een lijst van de plaat sen, waar deze verhuurinrichtingen gevestigd zijn, is bij de A.N.W.B.-kantoren verkrijgbaar. Het aantal Bondsrijwiel-verhuurinrichtingen zal geleidelijk worden uitgebreid. TURF In aansluiting op de intrekking van de dispensatie van het verbod tot het verkoo- pen, afleveren en vervoeren van turf, d.d. 29 Juli, maakt de secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart bekend, dat tot wederopzegging een regeling is vastge steld, welke de voorwaarden omvat, waarop het aan verveners en handelaren in vaste brandstoffen, welke van den verkoop van turf hun normaal bedrijf maken, weder is toegestaan alle soorten turf te verkoopan, af te leveren, te vervoeren of te doen vervoeren. Deze regeling is neergelegd in een circu laire, welke ten kantore van de plaatselijke distributiediensten kan worden afgehaald. DE POSTTARIEVEN. Men deelt ons mede, dat de naam van den Oberpostrat, die een uiteenzetting gaf van het postverkeer ten onzent, niet is Lindmayer, maar Linnemeier. De toekomst van onzen landbouw Graf Grothe over mogelijkheden en maatregelen De Deutsche Zeitung in den Niederlanden heeft een onderhoud gehad met den Lands- boerenleider Graf Grothe, die in ons land met de taak belast is toezicht te houden op en richting te geven aan de landbouw-oeconomi- sche maatregelen. Vanwege het belang van zijn uiteenzettingen veroorloven wij ons ze hier uitvoerig weer te geven. De mogelijkheden van land- en tuinbouw Wanneer men de vooruitzichten voor een oeconomische consolidatie van den Neder- landschen landbouw helder wil beoordeelen, aldus Graf Grothe, moet men in de eerste plaats vaststellen, dat Nederland tengevolge van den oorlog weliswaar bepaalde afzetge bieden en afzetmogelijkheden verloren heeft, terwijl anderzijds ook niet meer de mogelijk heid bestaat in den tot dusver bestaanden omvang voedermiddelen voor zijn veredelings bedrijf in te voeren. Daartegenover heeft de Nederlandsche boer echter in het Duitsche Rijk een afnemer voor zijn overschotten ge vonden, die in de eerste plaats onbegrensd in staat om af te nemen genoemd kan worden en ten tweede betere en vooral stabiele prijzen betaalt. Onschatbaar zal voor den Ne- derlandschen boer verder blijken te zijn, dat bij de nieuwe inrichting van de -Europeesche ruimte er zorg voor gedragen kan worden, dat in de eerste plaats de verbouw, resp- de veredeling van zulke producten bevorderd kan worden, die op grond van bodem en kli maat, evenals van de uitmuntende speciale kennis van de Nederlandsche tuinders en boeren, bijzonder geschikt en het verbouwen waard moet worden geacht De groote ervaringen en successen van de door den (Duitschen) Rijksvoedingsstand voor de eerste maal tot ontwikkeling ge brachte marktordening zullen voor den goede- renruil van den landbouw van alle buurstaten ongekende voordeelen meebrengen. Het ver leden tijdvak, waarin de blik over zee ge richt was, heeft den landbouw van de meeste Europeesche landen laten vergeten, de krachtreserves van den eigen bodem tot volle ontwikkeling te brengen en hun eigen pro ducten te gebruiken voor een gezonde uitwis seling tot heil van hun volkeren. Als practisch voorbeeld zou ik slechts de productiemogelijkheden van den landbouw in de Zuid-Oostelijke ruimte vergelijken met dien van Nederland. De hoog ontwikkelde landbouw van Nederland kan bijv. op het gebied van den tuinbouw en het veredelings- bedrijf voor zijn uitvoeroverschot op langen termijn afzetgebieden in de Groot-Duitsche ruimte vinden. De Balkanlanden anderzijds zijn krachtens hun eigenaardigheden in staat deze zelfde ruimte groote hoeveelheden voe dermiddelen ter beschikking te stellen, die langs den weg van ruil later ook den Neder- landschen landbouw ten goede kunnen komen en zoodoende een kostbare dekking voor de hier bestaande behoefte vormen. Maar ook op andere gebieden bestaan er in Nederland groote mogelijkheden. Bijv. is be wezen, dat peulvruchten, speciaal erwten, in het klimaat hier hooge opbrengsten vertoo- nen, evenals vlas en bepaalde oliehoudende zaden. Daarmee wil niet gezegd zijn, dat de verbouw van het voor de volksvoeding zoo belangrijke broodgraan verwaarloosd mag worden. Integendeel, de Nederlandsche boer zal in de eerste plaats den plicht hebben om aan de verzekering van de verzorging van zijn eigen volk te denken. Slechts op die ge bieden, waar tengevolge van de dichtheid van de bevolking een dergelijke eigen verzorging niet ten volle mogelijk is, zal in de toekomst bij wijze van ruil de voorwaarde geschapen worden om den nog noodzakelijk blijkenden invoer mogelijk te maken. Hiertoe zal de Nederlandsche boer een beschermende instel ling behoeven, gelijk in Duitschland door de marktordening van den Rijksvoedingsstand is bereikt. De vooruitzichten van het veredelingsbedrijf Ik ben stellig overtuigd, aldus Graf Grothe verder, dat de Nederlandsche boer door de mobilisatie van de uit het eigen bedrijf voort komende voederreserves, te zamen met een doeltreffende verplaatsing van de veeteelt daarheen, waar dergelijke voederreserves nog bestaan of alsnog gewonnen kunnen worden, in staat zal zijn het wegvallen van een aan zienlijk deel van den totdusver bestaanden invoer van voedermiddelen te vereffenen. De veehouderij zal zich in de toekomst meer dan totdusver naar den voedergrondslag van het eigen bedrijf moeten richten; dat geldt in het bijzonder voor de varkensfokkerij Het zal een van de dringendste opgaven van de naaste toekomst zijn voor de veehouderij een in de praktijk bruikbare regeling te treffen, waarbij bijzondere aandacht geschonken moet worden aan de kleine boeren. Juist de sedert 1934 be gonnen „productieslag" van den Duitschen boer heeft bewezen, dat door intensifieering van den voederverbouw de hoogste praestaties in het veredelingsbedrijf op eigen hoeve be reikt kunnen worden, zonder dat voedermid delen behoeven te worden bijgekocht. On danks den geringeren invoer van voedermid delen en een verhoogde leverplicht van brood graan zijn de melkproductie en de varkens houderij niet achteruitgegaan. Dergelijke wegen moeten ook in Nederland bewandeld worden. De ontwikkeling van den afzet De groote opnemingscapaciteit van de Duit sche markt kan het beste aan de uitvoercijfers van fruit en groenten sedert half Mei worden aangetoond. Juist bij groenten gaat het om uitgesproken uitvoerproducten. Het is bekend, welke groote hoeveelheden groenten juist van wege het gebrek aan afzetmogelijkheden op de wereldmarkt door de Nederlandsche tuin ders vernietigd moesten worden. Om de tuin derij in leven te houden, moesten groote sub sidies betaald worden. Dat is principieel an ders geworden. Ondanks alle transportmoei lijkheden en de vernielde bruggen is reeds enkele dagén na den wapenstilstand de uitvoer van fruit en groenten weer in grooten om vang ter hand genomen. Me', gebruikmaking van alle aanwezige mogelijkheden zijn de grootste moeilijkheden in den kortst mogelij ken tijd uit den weg geruimd. Van week tot week zijn de uitvoercijfers naar Duitschland gestegen om tenslotte een recordhoogte te be reiken. Van 15 Mei tot 31 Juli zijn in totaal aan fruit en groenten alleen naar Duitschland geveer zeventig millioen kilogram uitgevoerd. In dezelfde tijdruimte van het vorige jaar heeft Nederland naar alle landen van de we reld bij elkaar slechts 65,500,000 kg uitge voerd, zoodat in deze korte periode alleen het Duitsche Rijk vijf millioen kilogram meer af genomen heeft. Deze prestatie moet des te hooger worden aangeslagen, daar tengevolge van den oorlog in de eerste weken slechts zeer beperkte hoeveelheden konden worden uitgevoerd. Op 9 Augustus is een dagrecord van 510 wagons bereikt. Dat zou onder de vroegere omstandigheden aan een aantal wa gons van 680 beantwoord hebben, daar met het oog op een doeltreffend gebruik van de vrachtruimte ongeveer een derde meer goede ren per wagon verladen worden dan vroeger gebruikelijk was. Naar de waarde berekend, vertegenwoor digt d-ze uitvoer een bedrag van zestien mil lioen lijks mark, een bedrag, dat eveneens ver boven de waarde van het vonija jaar ligt. Dat beteekent, dat het Duitsche Rijk niet slechts naar de hoeveelheid meer afgenomen heeft dan de geheele uitvoer van Nederland in de zelfde tijdsruimte van het vorige jaar heeft uitgemaakt, maar ook voor de Nederlandsche producten een hoogeren prijs heeft betaald, welke den producent ten goede komt. In 1940 ligt de gemiddelde prijs'per kilogram 10.5 pet. hooger dan in 1939. ,-.Jets dergelijks geldt voor het gebied der vroege aardappelen. Aan vroege aardappelen jn in dezelfde tijdsruimte van 1940 43,300,000 kg uitgevoerd, ter waarde van 3,400,000 R.M. tegen in 1939 27,300,000 kg met n waarde van anderhalf miljoen rijksmark ar alle landen bij elkaar gerekend. Ook hier niet slechts de hoeveelheid van den uitvoer gestegen, maar heeft het Duitsche Rijk ook de waarde een hoogeren prijs betaald. In 1940 bedroeg de gemiddelde uitvoerprijs per kilogram vroege aardappelen 0.078 R.M. tegen een prijs van 0.054 in 1939. Voor den uitvoer van snijbloemen, potplan ten en bloembollen is eveneens al het moge lijke gedaan of begonnen. De moeilijkheden bij het verzenden van snijbloemen schuilen in de eerste plaats in de onmogelijkheid de hiertoe vereischte snelle verkeersmiddelen ter beschikking te stellen. Desondanks zijn ook voor deze uitvoeren hoogere waardegrenzen voor de betaling ter beschikking gesteld en Graf Grothe hoopte, dat in het laatste kwar taal, wanneer het weer koeler wordt, nog grootere hoeveelheden zullen kunnen worden afgezet. Wat de bloembollen betreft, rekent Graf Grothe er op, dat het op grond van de ge maakte afspraken bepaald mogelijk zal zijn, ongeveer driemaal zooveel als verleden jaar naar Duitschland uit te voeren. In hoeverre er nog uitvoermogelijkheden naar andere landen, in het bijzonder naar Scandinavië bestaan, wordt op het oogenblik onderzocht. Bovendien zijn reeds in het voorjaar afspraken met het Duitsche Rijk gemaakt, om het kweeken var bloembollen te beperken ten gunste van an dere producten, waaraan Duitschland behoefte heeft, wat ook is gebeurd. Ook de snijbloem en potplantbedrijven onder glas zijn doende om zooveel mogelijk over te gaan tot den ge deeltelijken verbouw van vroege groenten en hebben hiertoe extra ondersteuning gekregen. Prijs, afzet en voorraadvorming De voornaamste richtsnoeren voor den ar beid van Graf Grothe zijn: een billijke prijs voor den producent, afzet van den geheelen oogst en voorraadvorming. Een billijke prijs is met name op het ge bied van de fruit- en groententeelt een prin- cipieele noodzakelijkheid. Dat dit de laatste jaren in Nederland niet het geval was, blijkt uit het feit, dat bijv. in 1939 21 miljoen gul den aan den tuinbouw verdeeld moesten v/orden, om de bedrijven ook maar eenigszins in leven te houden. Evenals in Duitschland moet ook hier zooveel mogelijk voorkomen worden, dat alleen aanbod en vraag den prijs bepalen of dat de prijsvorming afhankelijk is van den wil of onwil van den afnemer, d.w.: industrie en handel. In de afgeloopen jaren toonde de prijscurve een voortdurenden op en neergang; de producent kon op geenerlei manier calculeeren, maar hij had geluk of ongeluk, al naar gelang hij met zijn produc ten in een tijd van hooge of lage prijzen kwam. Wanneer de Nederlandsche tuinbouw weer gezond moet worden, kan de prijs niet dooi den afnemer bepaald worden, maar moet de prijs afhankelijk zijn van een billijken pro ductieprijs, d.w.z. een prijs, waarbij de p: ductiekosten onvoorwaardelijk gedekt zijn. Tenslotte deelde Graf Grothe nog mede. dat terwijl in 1938 en 1939 slechts 80 resp. 90 pet. van de in het jaar tevoren vervaar digde hoeveelheid groentenconserven gepro duceerd mocht worden, dit jaar de volle capaciteit van de fabrieken wordt gebruikt. De groentendrogerijen hebben van Duitsch land opdrachten ontvangen in een hoeveel heid, welke het hun mogelijk maakt gedu rende zeven maanden hun bedrijven 24 uren in het etmaal gaande te houden. Dat betee kent een hoeveelheid van 2,500,000 kg. ge droogde groenten, vertegenwoordigend een hoeveelheid van tien maal zooveel versche groenten. Hiervan wordt 90 pet. door Duitschland afgenomen. Ook de pulp- jamfabrieken kunnen op volle kracht werken. m rijke oogst wordt binnengehaald. De vlas-oogst in Zeeland is in vollen gang. - De rijkdom van het land wordt gebundeld (Foto Pax-Holland) Walter P. Chrysler f Van spoorwegarbeider tot automobielmagnaat De levensgeschiedenis van Chrysler wijkt slechts in een enkel onderdeel af van die van de meeste groot-industrieelen van de Vereen. Staten: hij heeft namelijk als jongen geen kranten verko.cht Dat was ook niet noodig. Want weliswaar was zijn vader slechts een eenvoudig machinist bij een spoorwegmaat- ippij, maar hij verdiende toch voldoende zijn kinderen een voor dien tijd behoorlijke opvoeding te geven. Maar zonder zaken-doen kon toch ook de jonge Chrysler zijn loopbaan als millionnair niet beginnen en dus zette hij in zijn geboorteplaats Ellis een handeltje in prentbriefkaarten op, waartoe het denkbeeld bij hem was opgekomen door het lezen van een advertentie in de Scientifec American. Aangezien de verkoop hem echter niet vol doende opbracht begon hij een handel in zilveren eetgerei, welke inderdaad floreerde. Maar zijn moeder maakte er een eind aan, door hem op te dragen de melk en room van de koeien welke zijn ouders bezaten, te verkoopen. Toen de jonge Walter van school kwam hielp hij eerst als bediende in een kruidenierswinkel, zou daarna met een vriend, wiens vader de kosten voor zijn rekening wilde nefnen naar Quincy College in Illinois gaan, maar beide jongens voelden er meer voor hun eigen kost te gaan verdienen, en dus kwam Chrysler Jr. bij de spoorwegmaatschappij, waar ook zijn vader als machinist werkte. Zoonlief moest de werkplaats schoonhouden, werkte tien uur per dag voor één dollar, en deed zulks zóó grondig, dat hij na een half jaar een aanstelling kreeg als leerling-machinist Dat was de eerste schrede op de maatschappelijke ladder welke hem tot ongekende hoogte zou leiden. Hij ont popte zich meer en meer als een goed meca nicien, maar wat voor zijn schitterende loop baan van grootere beteekenis was tevens als een uitstekend organisator. Toen Ellis voor hem te klein werd, trok hij naar buiten om in grootere werkplaatsen meer ervaring op te doen en zich zoodoende in zijn vak te be kwamen. Chrysler ging steeds vooruit, en dank zij zijn ijver en werklust verdiende hij steeds Zijn eerste kennismaking met de automo bielen, die later zulk een groote rol in zijn leven zouden spelen, dateerde van 1905 toen hij de automobieltentoonstelling te Chicago bezocht. Zijn oog viel toen op een Locomo bile een merk dat nu niet meer bestaat welke de sr-mma van 5000 dollars kostte. Chrysler zei! li ad slechts 700 dollars in bezit, maar de ri leende hij van een goeden vriend en zoo werd de Locomobile zijn eigen dom. Hij kocht den wagen minder om er mede te rijden dan om er mede te expeiimen- teeren. Daardoor verkreeg hij zijn eerste ervaring op automobielgebied welke hem later goed te pas kwam. Zes jaren later ging Chrysler van de loco motieven tot de automobielen over. Een van de directeuren van de spoorwegmaatschappij waarbij hij op een salaris van 8000 dollars per jaar was verbonden, was bevriend met Charles W. Nash, en deze wist Chrysler te bewegen zijn mooie positie er aan te geven om bij 'de Buick Motor Company te Flint in betrekking te komen. De spoorwegmaatschappij wilde Chrysler niet gaarne laten gaan, bood hem een salaris van 12000 dollars per jaar, maar Walter begreep welke mogelijkheden de auto mobielindustrie hem bood en trad in dienst de Buick Motor Cy op een salaris van. 6000 dollars. Drie jaar lang bleef hij op dit zelfde honorarium staan maar in dien tijd had hij kans gezien de fabriek tot een winst gevend bedrijf te maken en zoodoende zich zelf onmisbaar te maken, met het gevolg, dat ia genoemde drie jaren naar het kantoor Nash ging, die toen directeur van het General Motors Concern was, en dezen mede deelde dat hij een salaris van 25000 dollars eischte of anders zou weggaan. En Chrysler kreeg zijn kwart ton, omdat hij dat bedrag dubbel en dwars waard was. Dat was in 1915. Charles W. Nash werd in dat jaar als presi dent van General Motors opgevolgd door William C. Durant, die reeds eerder de lei ding van General Motors had gehad. Deze merkwaardige man benoemde in 1916 Chrys ler tot directeur van de Buickfabriek op een is van 500.000 dollars per jaar. Chrysler verbond zich voor den tijd van drie jaar, werd vice-president van General Motors, en ging na eerst voor het concern nog naar Frankrijk te zijn geweest waar het de Citroenfabriek wilde koopen, welke transactie echter op aanraden van Chrysler niet door ging rentenieren. Echter ook al niet voor langen tijd. Want toen kwam John Willys zijn hulp inroepen voor de Willys Overlandfabriek welke in ernstige moeilijkheden verkeerde. Aanvanke lijk voelde Walter P. er niet veel voor om zijn reputatie in gevaar te brengen, maar ten slotte stemde hij toe om het voor twee jaren te probeeren op een salaris van een millioen dollars per jaar. In dien tijd ontstond de Chrysler, welke door de inmiddels door Chrysler en zijn vrienden aangekochte Max- wellfabriek zou worden vervaardigd. In 1925 deed de Chrysler zijn intrede op de in dat jaar gehouden automobieltentoonstelling. De zaken gingen goed, maar er was één merk, dat Chrysler niet kon beconcurreeren, en dat was de Dodge. En dus was het eend ge middel de Dodgefabriek te koopen. Dat geschiedde in 1928. En sedert dien is de Chryslerorganisatie onder leiding van Walter P. een der grootste automobielondernemingen van Amerika ge worden, welke met General Motors en Ford de zoogenaamde „Big Three" vormt Zietdaar in korte trekken de levens geschiedenis van dezen typischen Amerikaan, die als eenvoudig werkman begonnen, zich tot zoo groote hoogte heeft weten op te werken. Meer handel tusschen Nederland en Slowakije Na de jongste Duitsch-Slowaaksche be sprekingen zijn overeenkomsten getroffen, aldus meldt het D.N.B. uit Presburg, om het handelsverkeer tusschen Nederland en Slo wakije, hetwelk zich in het begin van dit jaar zeer bevredigend ontwikkelde, weer in grooteren omvang mogelijk te maken. Hoogere benzineprijs De benzineprijzen zijn met ingang van gisteren verhoogd. Voor levering in vaten of aan de pomp is de prijs thans 21 cent per liter. DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de be palingen ten aanzien van de verduistering: Zonsondergang 21 Aug.: 8 u. 53 m- Zonsopgang 22 Aug.: 6 u. 34 m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1