ZEEVAARTSCHOOll"^ INTERNAAT „ABEL]'""T ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 AG 17 DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND Thans was Londens omgeving het doelwit kleinen kring om Londen hadden verzameld. Bij dezen strijd zijn geen verliezen geleden. De Duitsche marine maakt twee Groote verwoestingen in militaire en strategische objecten Gisteravond kwart voor acht meldde h-*t D.N.B. van bevoegde zijde te hebben vernomen, dal in het kader der lucht- operaties van gistermiddag een speciale formatie met bijzondere opdracht opge stegen is. Deze afdeeling is in den strijd gebracht tegen alle militaire en strategi sche objecten in de naburige omstreken van Londen. De Duitsche luchtmacht zal het bewijs leveren, dat geen macht ter wereld haar kan beletten, haar bommen boven Engelsch gebied te laten vallen waar zij wil, zelfs indien dat noodig zou zijn boven de City. De formatie bevindt zich nog op de heen- vlucht en heeft het Kanaal bereikt. Zij heeft gemeld, dat de eerste Engelsche jagers reeds in zicht zijn. Het D.N.B. gaf een verslag van dezen grooten aanval, van minuut tot minuut. Te 21 uur 22 werd gemeld: Het eerste Duitsche gevechtseskader van de speciale formatie, die naar Londen is opgestegen, is tot dicht voor zijn doel, de havenwerken aan de Theems, gekomen. De begeleidende jagers zijn reeds lang in gevechten gewikkeld. Nu en dan valt een Spitfire of Hurricane de gesloten Duitsche formatie aan. De Duitsche vliegers echter kennen slechts hun opdracht en nemen wei nig notitie van de enkele Engelschen. De mitraillisten der aan de buitenzijde vliegen de toestellen openen het vuur op de nade rende vijandelijke jagers en houden hen in bedwang. Door manoeuvreeren ontwijkt de Duitsche formatie het afweervuur, dat op verscheidene plaatsen losbarst. De granaten ontploften ver achter de toestellen. Volgens het jongste bericht over de Duit sche vlucht naar de omstreken van Londen waren tuighuizen, opslagplaatsen en koel huizen het doel der Duitsche bommen werpers. Aan weerszijden van de Theems zijn groote branden uitgebroken. Overal stijgen rookwolken op en ziet men treffers en trechters. Over de „slums" van Eastend hangt een zwarte sluier. De Duitsche vlieg tuigen hebben met de grootste nauwkeurig heid hun doodelijken last op de militaire doelwitten laten vallen. Enkele minuten later wordt gemeld, dat terwijl een deel der Duitsche jagers reeds in strijd is gewikkeld boven de Zuidkust, de volgende golf der Duitsche machines nadert: S-uka's, die hun bommen laten vallen op wapenfabrieken en havenwerken. In de streek van Purfleet worden hevige ontploffingen waargenomen. Uit het gebied ten Zuiden van Barking rijzen hooge vuurzuilen op. 21 u u r 3 0. Zooeven zijn weer nadere b-.j zonderheden bekend geworden over den luchtslag bij Londen. Gevechten van grooten omvang zijn gaande. De Britten zetten er alles op om het Duitsche opdringen tegen te houden. Aan den afweer der Engelschen is duidelijk te merken, dat zij weten, dat alles op het spel staat, dat het gaat om te zijn of niet te zijn. Als muggen boven een moeras dansen de jagers boven den grijzen nevel van Londen. Hun aantal schijnt onbegrensd. Zoover het oog reikt: Hurricanes en Spitfires en weer Hurricanes en Spitfires. Daartussendoor jagen de scherp geteekende schaduwen der Messerschmidts. Over den geheelen sector zijn deze snelle vliegtuigen in gevecht met een numeriek sterkeren tegenstander. In verbeten strijd laten Engelschen en Duitschers elkaar v niet meer los, tot een van beide doodelijk getroffen naar beneden stort. Een rookwolk is het laatste teeken van voorbij heldendom Daartusschendoor zeilen witte valschermen en pluimen zwavelgele wolkjes van het lucht afweergeschut. Op de aarde dondert het worden groote granaattrechters geslagen. Het aantal neergeschoten machines schijnt gewel dig te zijn. Duitsche verkenners geven van groote hoogte berichten over den stand het gevecht Steeds weer zijn het de brandende overblijfselen van Spitfires en Hurricanes, die omlaag schieten. 2 1 uur 34. De leider van de jagers meldt, dat twee jachteskaders de versper ring hebben doorbroken. Het luchtruim is vrij. Drie eskaders Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben hun doelen ten Westen van Londen gevonden en volgens bevel aangevallen. Van twee eskaders is reeds bericht ontvangen, dat zij op den terug weg zijn. Hevige luchtgevechten hebben plaats gehad, zonder dat de eenheden bij de uitvoering van hun taak werden ge hinderd. Nadere berichten over verliezen zijn nog niet ontvangen. 2 1 u u r 3 5. De eerste eenheid Duitsche bommenwerpers is van zijn vlucht naar Midd lesex teruggekeerd en meldt, dat op verschei dene vliegvelden ten Westen van Londen tal rijke treffers zijn geplaatst, die branden heb ben veroorzaakt in hangars en kazernes en die op den grond ook vliegtuigen hebben vernield. Beschermd door een afdeeling jagers heeft de eenheid haar taak bijna ongehinderd kunnen uitvoeren. Zes machines van deze groep zijn nog niet geland. Onder bevestiging wordt gemeld, dat 19 vijandelijke machines zijn neergeschoten. 21 uur 38. Bij de grootscheepsehe operaties in de naaste omstreken van Londen zijn verscheidene installaties van strategische beteekenis ten Noorden van de stad gebombardeerd. Bij Enfield was een groote electrische centrale het doel der Duitsche aanvallen. Op een andere plaats wierpen de Duitschers hun bom men op wapen- en kruitfabrieken. In het havengebied van Londen zijn groote verwoestingen aangericht. De vliegvelden om Londen zijn zwaar be schadigd. Branden, bomtrechters, ver nielde huizen en vliegtuigen, geweldige ontploffingen en hooge vuurzuilen ge tuigen van den arbeid der Duitsche bom menwerpers. Er is voortdurend lucht alarm. sirenengehuil en gedonder van geschut in Londen. 2 2 Uur 3 0: Op de vliegvelden van Rochester en Maid stone hebben *ie Duitsche vliegers groote successen behamd. Startbanen en hangars zijn getroffen, tankinstallaties en verblijven verwoest De Engelsche afweer was betrek kelijk gering, daar alle jagers zich in een schepen buit Een Nederlandsch e i Noorsch schip. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In een kleine haven aan de Westkust van Frankrijk liggen twee buitgemaakte schepen, n.l. een groot Noorsch tankschip van 9300 ton en een Nederlandsch schip van 9700 brt. Het Noorsche schip, waarvan thans de Duitsche oorlogsvlag wappert, is door Duit sche zeestrijdkrachten op den Atlantischen Oceaan aangehouden en opgebracht. Het was onderweg van Engeland naar het Panama kanaal om een lading olie voor Groot- Britannië in te nemen. Het Nederlandsche schip, dat eveneens op den Atlantischen Oceaan ter hoogte van den Equator werd aangehouden en opgebracht, kwam van Panama en Curasao en was met een lading ijzer, papier, olie en stukgoederen op weg naar Engeland. Behalve de beman ning bevonden zich aan boord zes Ameri kanen, waaronder een zendeling met zijn vrouw en dochter. De verhouding tusschen de bemanning en het prijscommando was goed. Evenals de be manning van het Noorsche schip genoten ook zij alle mogelijke vrijheden. Met lachende ge zichten liepen zij rond en verheugden zich erop weer spoedig naar huis te kunnen terug- keeren. De Italiaansche krijgs verrichtingen Het 68ste Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: In Britsch-Somaliland zijn onze aanvals- operaties nog in volle ontwikkeling. Een vijandelijk vliegtuig is boven Zeila brandend neergeschoten. Twee vijandelijke luchtaan vallen op het vliegveld van Colbolcia en van Massaouah hebben onbeteekenende schade aangericht. Onder de landgenooten en inboor lingen zijn vier dooden en twaalf gewonden gevallen. Tijdens een onzer luchtacties tegen Vaijr zijn twee vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond vernield. Een Engelsch jachtvliegtuig is tijdens een luchtgevecht neergeschoten. Onze formaties bommenwerpers, die door jachtvliegtuigen begeleid werden, hebben het vliegveld Hal Far op Malta gebombardeerd en de doelen geraakt, tengevolge waarvan branden ontstonden. Vijandelijke jagers, die blijk gaven, onze formaties te willen vallen, trokken zich terug. Een vijandelijk vliegtuig is neergeschoten. Al onze toestellen ziin op hun basis teruggekeerd. In Noord- Afrika hebben onze vliegtuigen den spoorweg van Fuca naar Mersa Matroe gebombardeerd. In de vroege ochtenduren hebben uit Zwit serland komende vijandelijke vliegtuigen op nieuw een aanval gedaan op plaatsen in N.- Italië en daar bommen uitgeworpen. Enkele hiervan, die terecht zijn gekomen op de boerendorpen Merate en Olgiate, hebben twee dooden en vijf gewonden geëischt. De materieele schade is van geen beteekenis. Een vijandelijk vliegtuig is door het luchtdoel geschut van Turijn neergeschoten en bij Ceresole d'Alba neergestort: van de uit vijf leden bestaande bemanning is een deel om het leven gekomen en een deel krijgsgevangen gemaakt. Engelsch-Amerikaansche onderhandelingen De verdediging van het Westelijke halfrond, van het Panama-kanaal in het bijzonder Het D.N.B. meldt uit Washington: President Roosevelt heeft gisteren aan gekondigd, dat met Engeland onderhan delingen zullen worden gevoerd over het verkrijgen van zee- en landbases voor de verdediging van het Panama-kanaal. Hy deelde tevens mede, dat met de Canadee- sche regeering zal worden onderhandeld over de verdediging van het Westelijk halfrond. Tenslotte zeide Roosevelt, dat twee Amerikaansche generaals en een admiraal met verscheidene leden hunner staven op uitnoodiging van de Britsche regeering in Engeland zijn. Gisteravond laat meldde het D.N.B.: Radio-Londen bevestigt, dat Engeland den Vereenigden Staten wil toestaan, in zijn bezittingen op het Westelijk halfrond luchtbases in te richten. Het gerucht, als zou Engeland zich bereid verklaard hebben de in het Westelijke halfrond gelegen Britsche eilanden aan Amerika te verkoopen, wordt zonder grond genoemd. Naar de Engelsche radio bekend maakt zijn drie militaire waarnemers uit de Ver- eenigde Staten te Londen aangekomen. D. N.B.). In kringen van het Congres, aldus het D.N.B. uit Washington, maakt men melding van het gerucht, dat aanleiding geeft tot scherpe meeningsverschillen, doch niettemin hardnekkig de ronde doet, als zou Churchill in een directe mededeeling aan Roosevelt voorgesteld hebben ten minste 50 verouderde Amerikaansche torpedobootjagers aan Enge land af te staan. Hy wil Amerika daarvoor het recht geven naar eigen goeddunken op Britsche koloniën op het Westelijke halfrond voor 99 jaar steun punten voor de vloot en de luchtmacht te pachten. Een overdracht der souvereiniteit zou daarbij niet in de bedoeling liggen. Na een onderhoud met Roosevelt heeft de democratische senator Lee gisteren voor het plenum van den Senaat een eerste poging gedaan ten gunste van het afstaan der torpedo bootjagers. Hij stiet echter op heftig verzet van verscheidene senatoren, die ofwel be twijfelden of deze schepen gemist konden worden, ofwel volkenrechtelijke bezwaren opperden. Von Papen bij den Turkschen president Het D.N.B. meldt uit Ankara: Von Papen, de Duitsche ambassadeur, is Donderdag door Inonö, den Turkschen presi dent, ontvangen. Het onderhoud duurde een HONGARIJE EN ROEMENIË Een eerste, kort overleg fusschen de delegaties te Turnu Severin Het D.N.B. meldt uit Turnu-Severin: Von Bardossy, de Hongaarsche gezant te Boekarest, en Georg Critzescu, de Roemeen- sche gezant te Boedapest, die door hun regeeringen als waarnemers naar de Roe- meensch-Hongaarsche onderhandelingen waren afgevaardigd, zijn gis ter och'jnd met de Roemeensche delegatie te Turnu-Severin aan gekomen. Talrijke Roemeensche en buixen- landsche persvertegenwoordigers hebben even eens hier al hun intrek genomen. Tot de Roemeensche delegatie behooren, behalve Valer Pop, Silviu Dragomir, de vroegere minister der minderheden, Hat, een professor aan de universiteit van Klausenburg, verder de gezant Brosu van iet ministerie en de uitwisseling der volmachten heeft de gezant von Hory den leider der Roemeensche delegatie, Valer Pop, de Hongaarsche voor stellen overhandigd. Het Roemeensche stand punt en de voorstellen der Roemeensche regee ring zullen worden uiteengeze* in de volgende bijeenkomst, die Maandag a.s. te tien uur op dezelfde plaats zal worden gehouden." Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Te Temeschburg hebben de autoriteiten alle Szeklers, die in grooten getale, als knechten, dienstmaagden en koetsiers in deze stad werkzaam zijn, opgeroepen onmiddellijk hun betrekkingen op te zeggen en onverwijld terug te keer en naar hun woonplaatsen in het oosten van Zevenburgen. Voorts hebben ongeveer 1000 Joden en Hongaren, die voor het meerendeel nauwelijks langer dan een jaar te Temeschburg wonen, van de autori teiten opdracht gekregen zich binnen 14 dagen hun geboorteplaatsen te begeven. emen t< emen schoon Toel. B-afd.: M.UX.O. Bi VRAAGT PROSPEjaar die lan het ha t een bes Zweden's buitenlandsche politiek Rede van minister Günther Günther, de Zweedsche minister van bui tenlandsche zaken heeft er in een verklaring voor de eerste en de tweede Kamer op aan gedrongen, dat de verdediging sterk en paraat blijft. Hij zeide, dat de toestand van het oogenblik factoren inhoudt, die aanlei ding tot bezorgdheid kunnen geven. Ten aanzien van het Duitsch-Zweedsche transito- accoord verklaarde hij, dat voor den door voer van oorlogsmateriaal een bijzondere vergunning gevraagd moet worden. Tot dus verre zijn echter geen vergunningen aan gevraagd. Günther deelde verder mede, dat de Vol kenbond naar Zweedsche opvatting zijn arbeid blijkbaar heeft opgegeven, zoodat geen nieuwe Zweedsche vertegenwoordiger te Genève benoemd wordt en er geen aan leiding bestaat voor de betaling der bij dragen voor 1940. Naar aanleiding van de kwestie der in Italië gekochte en een tijd lang door de Engelschen vastgehouden Zweedsche torpe dobootjagers zeide Günther, dat dit incident eerst als gesloten beschouwd kan worden, wanneer Engeland schadevergoeding betaalt. De minister hield zich uitvoerig bezig met de vraagstukken van den handel, waarbij hij uiting gaf aan de hoop. dat de onderhan delingen met Moskou tot een positief resul taat zullen leiden. Hij zeide er voldaan over te zijn, dat het handelsverkeer met het Oostzeegebied is uitgebreid en versterkt door de Duitsch-Zweedsche handelsovereenkomst. De Zweedsche buitenlandsche poli tiek blijft onveranderd: Zweden wil aan zijn neutraliteit vasthouden. Een klein land als Zweden mag het contact met de rest van de wereld niet verbreken. Europa verkeert ongetwijfeld in reorga nisatie en daarom zou het onverstandig zijn van te voren aan te nemen, dat Zweden met de gebeurtenissen niets uitstaande zal hebben. Evenals vroeger is het ook thans van het grootste belang voor Zweden, wat het lot van het Noorden en van de Noordelijke buren zal zijn. De rede van Günther werd, naar het D.N.B. verder verneemt, zonder betuigingen van bijval aangehoord. De leider der Zweedsche handelsdelegatie te Moskou, aldus het D.N.B. uit Stockholm, is weer naar de Russische hoofdstad vertrok ken. Veertien dagen geleden was hij naar Stockholm gekomen om ruggespraak te houden. Konoje bij den Keixer Nadat in de conferenties tusschen den Ja- panschen minister-president, de weermacht en het ministerie van buitenlandsche zaken over alle met nieuwe oriënteering der buiten landsche politiek verband houdende kwesties overeenstemming was bereikt, heeft minister president Konoje zich, naar Domei meldt, gisteren naar den keizer in diens zomerresi dentie begeven. uur. Tevoren had von Papen een bespreking st'rf>ting-Bibicescu. van buitenlandsche zaken, generaal Dragalina van den generalep staf en verscheidene statis tici onder leiding van den directeur van het centraal bureau voor de statistiek. De Hongaarsche delegatie bestaat, behalve gezant Hory, uit de volgende leden: de plaats vervangende chef van den generalen staf, generaal Naday, verder de leider van de tweede afdeeling van den generalen staf, kolonel Ujsassy en twee gezantschapssecre tarissen. De Hongaarsche delegatie is om 12 uur aangekomen. Een half uur later begonnen de besprekingen. Zij werden om 13 uur voor twee dagen gestaakt. De Roemeensche delegatie wil de voorstellen, die haar door de Hongaren zijn overhandigd, aan de regeering te Boekarest voorleggen. Zij reisde daarom gistermiddag naxr Boekarest terug en zal Maandag weer te Turnu-Severin aankomen. De Hongaarsche delegatie blijft te Turnu-Severin. Over de opening der Roemeensch-Hongaar- sche onderhandelingen is het volgende ge meenschappelijke communiqué gepubliceerd: „Vandaag te 12 uur zijn de delegaties, die met het voeren der Hongaarsch-Roemeensche onderhandelingen belast zijn, in een openings zitting bijeengekomen. De bijeenkomst werd gehouden in de groote zaal va het paleis der De toestand in Sa aanzienlijk erij Engelsche versterkingei' beschikbaai Het D.N.B. meldt uit Lonl In welingelichte kringeA aldus meldt Reuter, acht i stand in Somaliland than; ernstiger". Het heeft dat de Britsche strijdkrachtJ Berbera zullen moeten teruj het oog op den toestand, Engeland in Afrika bestaat, 1 lijkheid van het zenden gen naar Britsch-SomalilaJ perkt. De operaties dure! voort, doch de berichten i den steeds spaarzamer. De Daüy Herald protesten D.N.B., tegen onderschatting j NR lagen in Somaliland. Eerst hee dat een opmarsch langs den kif lijk was. Nu wordt vastgestelf liaansche kolonnes sneller aardig, aldus de Daily Heral( gelschen moeten de toestandl wegen I beste kennen. De fout den schatten, bedroog ons in Nooi, leidde ons in Vlaanderen. Wig" door onze strategie in Afrika*1® plaatsen niet laten vertroebel® Herald hoopt, dat de foutiev#31 over den kustweg in Somalila' symptoom van deoude zwakl jsche k rale pr IJr allicl achter gedrongen, dan werd verwachf®.^?^1? cinvrlïcr nlrTiic TTnilv TTprnlrl' JUUICIGU UC lUCbiailw Somaliland verkeeref ®f! rogge ft de za militaire experts is geweest. De torpedeering van den Grieks^; kruiser Helli )rentscl Stefani: „Engeland neemt zijn toevlucht tot de wanhopigste middelen" Stefani meldt uit Rome: Naar aanleiding van de torpedeering van den Griekschen kruiser Helli verklaart men in verantwoordelijke Romeinsche kringen, dat het na de tendentieuse insuniaties van de Britsche pers, die ook door een Amerikaansch blad gepubliceerd zijn, gemakkelijk is, de perverse en laffe manoeuvre te reconstruee- ren, die wederom op touw is gezet door hen, die er belang bij hebben, alles te doen om den brand te steken in het kruitvat van den Bal kan. De torpedeering van de Helli is een nieuw bewijs van het cynisme, waarmede de Engel sche kliek onder leiding van Churchül den oorlog voert. De pogingen, andere volken er- BOTER EN BROOD IN DENEMARKEN Rantsoeneering van beide te wachten Slechts zestig procent van de normale hoeveelheid veevoeder beschikbaar In deze dagen, dat over de wijde velden van de Deensche eilanden en de breede golvingen van Jutland de maai- machines ratelend door de rossig-gouden tarwe en de blonde rogge gaan, let alles, wat boer is in Denemarken, met scherper aandacht nog dan anders in oogsttijd op elke wisseling van wind en wolken, leeft haast heel het Deensche volk in span ning, hoe het weer zich houden zal, of de zon zal blijven stoven over de oogst- landen, of het mogelijk zal zijn den graan oogst droog en goed onderdak te krijgen en. daardoor het resultaat een beetje beter, een beetje minder slecht te doen doen zijn dan het al is na den barren winter en den té drogen voorzomer, en dat juist in dit jaar, nu Denemarken voor 't graan voor het dagelijksch brood en voor 't voer voor het vee geheel en al op den oogst van eigen bodem aan gewezen is. Dat brengt enorme moeilijkheden met zich mee, want met zijn intensieve animalische productie die de laatste jaren rond zeven tig procent van den uitvoer opleverde is dit land ingesteld op een aanzienlijken in voer van grondstoffen voor die productie: veevoer en grondstoffen voor de fabricage van veekoeken en voorts kunstmest ter ver hooging van de inheemsche veevoerproduc- tie. Zoo vaak, dat het haast afgezaagd be gint te worden, is de Deensche veeteelt een industrie genoemd, die mais uit Argentinië en sojaboonen uit Mantsjoekwo verwerkte tot boter en' bacon en eieren voor export naar Engeland en Duitschland en vele andere landen en het zal ook vrij algemeen bekend zijn, dat deze industrialisatie zoo ver gedre ven was, dat de Deensche boer bijna uitslui tend margarine gebruikte en alleen bij bij zondere gelegenheden eens wat van de eigen boter, de beste boter ter wereld, op zijn boterham smeerde. Dat is nu allemaal verleden tijd, dat is nu allemaal anders geworden, want sedert een paar maanden is het margarinegebruik streng gerantsoeneerd in verband met de on mogelijkheid om thans nog grondstoffen voor de margarine-industrie te importeeren en de blokkade van de handelswegen over de zeeën heeft bovendien een zoodanige vermindering van de in Denemarken beschikbare hoeveel heid veevoer tengevolge, dat de veestapel sterk ingekrompen moet worden, zoo sterk, dat ondanks een krachtige reductie van den Verplichte aflevering van granen In de jaren, die achter ons liggen en die men nu normaal pleegt te noemen, had Dene marken per jaar aan broodgraan en veevoer ruim vijf millioen ton noodig en daarvan werd dan rond anderhalf millioen ton uit het bui tenland betrokken. In 1937 werden er in Denemarken 640.000 ton veekoeken geïmpor teerd en 177.000 ton veekoeken voor binnen- landsch gebruik gefabriceerd uit buitenland sche grondstoffen. Dat jaar was de opbrengst van den Deenschen graanoogst 620.000 ton tarwe en rogge en 2.870.000 ton gerst en haver of tezamen bijna 3,5 millioen ton, en werd er 647.000 ton maïs, 345,000 ton tarwe en rogge en 132.000 ton gerst en haver of tezamen ruim 1,1 millioen ton geïmporteerd. In hoeverre er op het oogenblik nog voorraden buitenlandsch veevoer zijn, valt niet na te gaan. maar in de eerste zeven maanden van den oorlog heeft de invoer van granen en veevoer nauwelijks twee-derde van 't normale bedragen, na 9 April is er heelemaal niets meer binnenge komen en bovendien heeft men, genoodzaakt door de droogte in den voorzomer, op vele boerderijen de voeder-reserve vpor den komenden winter aan moeten spreken. Men meent daarom in de berekeningen de oude reserve te kunnen veronachtzamen, zoodat men alleen rekening houdt met den nieuwen oogst en die zal ditmaal, voor wat brood- en voergraan tezamen betreft, tengevolge van de ongunstige weersomstandigheden waarschijn lijk dichter bij de 3 dan bij de 3,5 millioen ton liggen. Teneinde de zekerheid te scheppen, dat er voldoende broodgraan beschikbaar zal zijn voor de meelfabricage, zoodat dus de men- schen hun brood zullen krijgen, maar tevens om de kleine boeren, die op een klein areaal een intensieve animalische productie bedrij ven en altijd voer voor hun beesten moéten koopen, te_ helpen en ook in het algemeen een al te lantastische prijsstijging te voor komen, is er kort geleden in overleg met de landbouworganisaties en met goedkeuring van het parlement een graanregeling in het leven geroepen, waarbij bepaald is, dat alle tarwe en rogge met uitzondering van zaaigraan voor 't eigen bedrijf tegen vastgestelde prij zen aan het rijk afgeleverd moeten worden en dat deze granen onder geen voorwaarde aan 't vee gevoerd mogen worden. Van het voergraan (gerst, haver, gemengd graan) moe ten de boeren, wier landerijen een belasting waarde van meer dan 10.000 Deensche kronen hebben, een zeker kwantum, berekend naar de belastingwaarde en verminderd met de hoeveelheden zaaigraan en voergraan, die zij in hun eigen bedrijf noodig hebben, afleve ren, waarna zij een eventueel overschot vrije lijk kunften verkoopen met inachtneming van de vastgestelde maximumprijzen. Van het aan h°t rijk afgeleverde voergraan zullen de boeren, wier landerijen een belastingwaarde '-■ebben van ten hoogste 10,000 kronen, een ..antum gelijk aan het door hen afgeleverde xwantum broodgraan kunnen koopen, terwijl de rest verdeeld wordt over de zelf geen graan verbouwende kleine boeren, de mouterijen en grutterijen en de niet als landbouwers te beschouwen menschen, die varkens of kippen houden. In het Folketing heeft de minister van landbouw er den nadruk op gelegd, dat deze regeling niet in het belang van een bepaalde categorie van landbouwers is, maar in het be lang van het algemeen, wat echter niet uit sluit, dat voor de kleine bedrijven met over wegend animalische productie de moeilijk heden bijzonder groot zullen zijn en dat de verhooging van den broodprijs met ongeveer veertig procent, welke verband houdt met de als compensatie voor de onteigening be doelde hooge prijzen voor het af te leve ren graan, een zoodanige belasting van de menschen met de laagste inkomens beteekent, dat er spoedig iets op gevonden zal moeten worden. De regeering heeft ook een regeling in het uitzicht gesteld; wellicht zullen er bons voor goedkoop brood uitgedeeld wor den en vermoedelijk zal dit dan geschieden tegelijk met een algemeenè broodrantsoenee- ring. Daling van den boter- export verwacht De hoeveelheid voergraan, die er in het nu aangebroken oogstjaar beschikbaar zal zijn, bedraagt naar schatting niet meer dan zestig procent van de normaal gebruikte hoeveel heid en over 't geheel genomen zal de vee stapel nu dienovereenkomstig gereduceerd moeten worden. Dit houdt echter niet in, dat ook de verschillende soorten vee dienover eenkomstig verminderd worden Duitschland, nu vrijwel de eenige afnemer van Deensche veeteeltproducten, heeft liever boter dan varkensvleesch en bacon en liever bacon dan eieren en betaalt daarnaar. Bij de onder handelingen met Duitschland, die kort na de bezetting gevoerd zijn, is de boterprijs ver hoogd tot D. kr. 2.64 per kilo en met ingang van 1 Juli is die opnieuw verhoogd, zoodat de noteering thans 3.24 is of een kroon hoo- ger dan een jaar geleden. Toch blijft de boterproductie, die in Mei en Juni veertig procent lager dan verleden jaar was, voort durend dalen en dezer dagen heeft een be kend man uit den Deenschen landbouw, Petersen Dalum, de leider van Ladelunds landbouwschool, als zijn verwachting uitge sproken, dat de boterexport tegen den win ter nog niet het derde deel van het normale exportkwantum zou bedragen. Waarschijnlijk zal de reductie van den rundveestapel voor- loopig niet meer dan 25 procent behoeven te bedragen, het aantal varkens zal echter volgens de berekeningen van de bacon-com- missie op vijftig procent van het normale aantal gebracht moeten worden en het aan tal kippen, waar voer voor beschikbaar zal zijn, zal ten hoogste 7 millioen bedragen, wat ongeveer de helft is van het aantal kippen, dat men verleden jaar in Denemarken hield en een vierde deel van het aantal in 1937. Dit voorjaar was het aantal al tot circa 10 millioen gereduceerd en de verdere reductie, die nu noodig is, houdt o.a. in, dat de groote kippenfarms geheel verdwijnen en dat er over het algemen niet meer dan tien kippen per hok gehouden zullen kunnen worden. Wie meer kippen wil houden zal het benoo- digde graan in den vrijen handel tegen de vastgestelde maximum-minimum-prijzen moeten koopen, maar veel graan zal er niet in den vrijen handel te koop zijn, omdat vrij wel heel de oogst, voor zoover die niet voor gebruik in het eigen bedrijf noodig is, onder de verplichte aflevering valt. Want de oogst, die nu binnengehaald wordt van de golvende stoppellanden, is kleiner dan andere jaren meestal het geval was. :gt, on at punt tnen oc geveen wonen, wegen toe te brengen, zich voor Engelsntal j ren, zijn mislukt en de overwinnaar 4 wapens der as hebben de plaj oogden, de onrechtvaardigheder les voor altijd voort te laten bestonOtT Daarom neemt Engeland zijn alle middelen, zelfs de wanhdde mo hoop het vuur aan te wakkeren] In 16 nationalen toestand te verergerpek vi Londen heeft zich overigens £et jaE avond te verklaren, dat zich iiandert van de haven Timos geen eflde duikboot bevond en dat daafr". ov Italiaansche duikbooten in dat Ichaal. Dit vormt het bewijs, dat de Brfdan o( liteit getracht heeft, een voorin® is, gen, teneinde de verdenkingen, rijk precedent van het mailschip |ek vo ten nadeele van Engeland zchurlijl rijzen, af te wenden. oie la: Geen enkele Italiaansche ei ten E gemeld, dat zij een Grieksch ooi*® gr°c getorpedeerd en bovendien h<^°r al1 dagen geen enkele Italiaansch#x de wateren, waarin de torpedeCj Griekschen kruiser is geschied,)^ jy eem ichte Grieksch commurf' die, Het Grieksche staatssecretaris1® en toerisme heeft Donderdagmr uur aan de buitenlandsche persr J,31 digers het volgende medegedeeP Op de reede van Tinos, hei111 m eiland der Cycladen, werd DonpS P om 8 uur 30 de Grieksche krui0 na zich daar ophield ter gelegenheiP®0" ring van den belangrijken Grifve dag van de Heilige Maagd var35®^: een duikboot van onbekende nlv®stl torpedeerd. Twee torpedo's mi# en troffen de kade. Een torpedoP®"?' midscheeps,, veroorzaakte keteP KlJ en brand in de olietanks. Van P werd een lid gedood en 29 gewp® ser zonk om 9 uur 45. ese® Van de talrijke bedevaartgang derdag uit geheel Griekenland r.a®u ren aangekomen en zich op de kp1®0 werden er eenigen gewond. F kwam niet boven en haar nat^°er. nog niet worden vastgesteld, ige De internationale Z zetting te Sjan«"St Japansche eisch.gr> De woordvoerder van de Japagem heeft verklaard, dat Japan voor faar opeisoht van de verdediging eig&l over de geheele internationale'1*^ van Sjanghai Het is derhalve^ zeide hij, wanneer de commaq ,je Japansche strijdkracht op de Ver] houden bijeenkomst van de leve commissie van Sjanhai principi stelde van overneming van <1 Engelschen verdedigingssector. F®? voerder wees in dit verband of digheid, dat de internationale nij h basis is voor de activ'teit van met Tsjoengking sympathiseeren,gsa het begin van dit jaar niet mi E daden van terreur hebben ge UW De gemeenteraad van de tld nederzetting heeft zich bereid i Japansche tegenvoorstellen te £°0: Dinsdag a.s. verklari Churchill >°f< b Het A.N.P. meldt uit Stockholm Minister-president Churchill fee berichten uit Londen in de Dinsf00 zitting van het Lagerhuis medf hij a.s. Dinsdag een verklaringL over den oorlogstoestand. De vroege publicatie van dezetve in welingelichte kringen in zooei zing gewekt, daar men hierin eeid zien voor de zeer groote zenuwter Engeland als gevolg van de oiva Duitsche luchtaanvallen. In aansffi rede van Churchill zullen opei ten worden gehouden. Donderdag 22 Augustus gaat tot 5 September op reces. ■lv

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2