«UI ons* 'toonkamerr cn oop-nf deellng Beijerland- laan 13 O—138, Rotterdam la begrooting en teekenlng i ko« 10 2 1 e in j or 1 vraat ming t bell siding FABRIEK SOESTERBERG TeL Huis ter Beide 444 (2 lijnen) K 2403 Mechanische Irrl TransportinricMingen V Rolbanen Hangbanen Prospecti op aanvraag. en zonder den door de idee van den klassen strijd ingegeven haait de vraagstukken op te lossen. Dit beteekent, dat bij het doorzetten van een socialen eisch de oeconomische verhou dingen niet buiten beschouwing mogen wor den gelaten, doch eveneens, dat ook bij eischen, welke uit den oeconomischen sector worden gesteld, de sociale verhoudingen in acht genomen moeten worden. Slechts op deze wijze wordt eenerzijds de kapitalistische uit buiting van de arbeidskracht vermeden en anderzijds de gunstige ontwikkeling van het oeconomische en sociale leven verzekerd. Het bedrijfsleven is geen doel op zich zelf, doch een middel ter verzekering van rede lijke levensvoorwaarden voor allen. Dit mag bij de nieuwe ordening van het sociale en oeconomische leven niet over het hoofd wor den gezien. Het personeel van den Opbouwdienst Zal voortaan voorzien zijn van herkenningskaarien. In de laatste dagen heeft men eenige ma len kunnen lezen, dat personen, gelkeed in de uniform van den opbouwdienst, inkoopen kwamen doen zonder daartoe bevoegd te zijn en op die wijze winkeliers dupeerden. Dit zal nu binnenkort niet meer mogelijk zijn, want aan het geheele personeel van den opbouwdienst zullen herkenningskaarten wor den uitgereikt Deze herkenningskaarten moeten gedragen worden in den linkerbinnenzak van de uni form. De kaarten bevatten gegevens over naam, voornaam, geboortedatum, onderdeel en de handteekening van den houder van de Voorts zijn zij voorziën van een stempel en de handteekening van den commandant. Bij overplaatsingen dient de inhoud van de kaart gewijzigd te worden. Bij ontslag uit den opbouwdienst worden de kaarten ingeleverd. Men kan verwachten, dat begin September het geheele personeel van den opbouwdienst deze kaarten in zijn bezit zal hebben. Een volkshoogeschool te Reeuwijk De raad der gemeente Reeuwijk heeft B. en W. gemachtigd om, behoudens goedkeu ring van Ged. Staten, over te gaan tot aan koop van een perceel grond van ruim 75 ha, gelegen aan den 's-Gravenbroekschenweg in de buurtschap Sluipwijk, voor 4500. Dit per ceel zal ten geschenke worden gegeven aan de Vereeniging tot stichting van volkshooge- scholen In een conferentie van den burgemeester van Reeuwijk, den heer Lucassen met mr. v. d. Poll uit Den Haag, bestuurslid van de ver eeniging, heeft laatstgenoemde den burge meester medegedeeld, dat de vereeniging tot stichting van een volkshoogeschool in de ge meente had besloten. De zaak was zoo urgent dat de burgemeester gemeend heeft, niet te moeten wachten tot de volgende raadsverga dering, maar schriftelijk machtiging van den raad heeft gevraagd om tot aankoop van den grond te kunnen besluiten. Vermoedelijk ral nog dezen zomer met de stichting van pen volkshoogeschool, welke door een honderdtal leerlingen zal kunnen worden bezocht, worden begonnen. De onbewaakt» overweg Doodelijk ongeluk te Alkmaar. Op den onbewaakten overweg aan den Kalkovensweg te Alkmaar, is de 71-jarige P. Tervoort door den electrischen trein ge grepen en gedood. Het stoffelijk overschot is naar het St. Ell- sabethgasthuis aldaar overgebracht LANDMACHT Bij besluit van 7 Augustus, van generaal-majoor N T. Carstcr.s daartoe gemachtigd door den be vélhebber van de Duitsche weermacht in Neder land. is. op het daaitoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan res.-eerste-luitenant J. C. van Dongen, van het wapen der artillerie Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen Ingesteld is een rijksbureau voor oude mate rialen en afvalstoffen gevestigd te 's-Graven- hage, Paleisstraat 7. De leiding van het rijksbureau berust bij een directeur die daarbij de aanwijzingen van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart in acht neemt. Als directeur is aangewezen de heer J. H. P. van Haaren. BRIEFVERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN LUXEMBURG WEER MOGELIJK. Het gewone briefverkeer tusschen Neder land en Luxemburg is weer opengesteld. Voorts is met ingang van gisteren de beeld telegraafdienst tusschen Nederland en het Duitsche rijk hersteld. JONGEDAME VAN VERDRINKINGSDOOD GERED. Het is alleen aan het kranig optreden van een zeiler te danken geweest, dat een jonge dame. die noch zwemmen noch zeilen kon en zich gisteren toch op de woeste Loosdrecht sche plassen waagde, het er nog levend heeft afgebracht. Een groote zeilboot, waarin drie dames en twee heeren gezeten waren, sloeg n-1. om tus schen de vierde en de vijfde plas. Geen der drie dames kon zwemmen, de beide heeren wel. De laatste zwommen direct naar de ge kantelde boot en konden twee van de dames door handreiking uit het water trekken. De derde dame was inmiddels echter te ver afge dreven en de beide heeren hadden niet de te genwoordigheid van geest om naar haar toe te zwemmen Ze begonnen luidkeels om hulp te roepen. Snel kwam een B.M.-er aanzeilen, waarvan de stuurman het hulpgeroep had gehoord. De tijd drong en juist toen de kleine zeilboot de drenkeling bereikte, ging zij voor de derde maal onder. De stuurman bedacht zich geen oogenblik en dook in het water, dat ter plaatse zeer diep is- Na twee maal duiken mocht hij het succes boeken de dame te grijpen en weer boven water te brengen Zij had reeds veel water binnengekregen en kon wel zeer op het nippertje weer bijge bracht worden. Daarna echter kwam tij spoe dig weer op haar verhaal. VOLKSZANGLEIDERSCURSUS Verleden week is in het Maarten Maar tenshuis te Doorn, onder leiding van Piet Tiggers, Jos Lennards en Jop Pollmann, de eerste cursusweek voor volkszangleiders ge houden. Zestig personen namen daar aan deel. Het ligt in de bedoeling te komen tot de oprichting van een corps van volks zangleiders, sterk vijf tot zeshonderd man, verspreid over het geheele land, die de belangstelling voor den volkszang kunnen aankweeken en zoodoende den geest van het volk, welke in het lied voortbestaat, zuiver kunnen houden. HET AUTO-ONGELUK TE TERHEIDEN Tweede slachtoffer overleden. Zaterdag is in het St. Ignatiusziekenhuls te Breda ook het tweede slachtoffer van het auto-ongeluk te Terheiden, n.l de heer F. Dekker te Axel, aan zijn verwondingen be zweken. De toestand van het derde slacht offer, waarvoor werd gevreesd, is dermate verbeterd, dat genezing niet is uitgesloten. De heer Martens, die den auto bestuurde, is zoo ver hersteld, dat hij het ziekenhuis heeft kunnen verlaten. Van stadsvuil tot kunstmest Een rationeele Deensche methode Prof. Hudig, hoogleeraar aan de landbouw- hoogeschool te Wagemngen, de heer Pool, be drijfsleider van de Vuilafvoermaatschappij in Drenthe en de directeur der n.v. Grontmij, grondverbeterings- en ontginningsmaatschappij te Zwolle, hebben een rapport samengesteld betreffende het verwerken van stadsvuil tot kunstmest volgens een speciale methode. De oudste methode is die van het wegvoeren en het opvullen van gaten of waterplassen. De tweede methode, die in het Noorden des lands het meest intensief is gevolgd, is die van de compostage op centrale plaatsen en het weg brengen van de massa naar het land als mest stof. Door de toeneming van het gebruik van kunstmest is aan het gebruik van stadsafval voor een groot deel een eind gekomen. Zoo kwamen de steden voor de vraag waar zij met hun vuil heen moesten De hygiënisten zijn voor verbranden, maar dit is duur. Voor Den Haag is een oplossing gevonden m afvoèr van het versche vuil naar het land per trein, zoodat de gemeente geen vuilopslag heeft: Hiervoor is samenwerking noodig tus schen stad en land. Vóór de stichting van de nv. Vuilafvoer maatschappij, die het Haagsche vuil zou af nemen, was het de invloed van de ministers Kan en Ruys de Beerenbrouck, die deze be langen wisten te verbinden en de poging waag den een organisatie in het leven te roepen, welke het vuil van den Haag over langen afstand zou vervoeren om dit op de plaat# van gebruik tot een meststof, de compost, te laten verwerken. Het stichten van één centraal compostage- bedrijf zooals de V.A.M. in Drenthe is vooral met het oog op het transportvraagstuk zeer moeilijk, en men kan daarmede althans zeker niet het ideaal benaderen, dat alle afvalstof fen worden gebruikt voor den landbouw. Daarvoor is noodig de verspreiding over het geheele land van kleinere compost-bedrijven waarvan de ligging t.o.v. de bevolkingscentra zoo wordt gekozen dat de aanvoer van prac- tisch alle afvalstoffen mogelijk wordt De grontmij te Zwolle heeft hiervan een studie gemaakt in samenwerking met prof Hudig en den heer Pool Gebleken is, dat er in Denemarken een vinding bestaat welke reeds op ver scheidene plaatsen wordt toegepast en geleid heeft tot de constructie van een machine, welke op zeer eenvoudige en rationeele wijze het stadsvuil verwerkt tot compost. De ontwerper van het apparaat ls er van uitgegaan dat een bezwaar van het compostee- ren is de ongelijkmatigheid van het stadsvuil, welk bestaat uit een heterogeen mengsel van asch, papier, keukenafval, marktafval, fabrieks- afval, straatveegsel, enz. De ontwerper heeft nu een snelle compos- teering bereikt door de menging van het vuil In een daarvoor geconstrueerde roteerende silo Bij deze menging, onder toetreding van lucht, wordt de massa gegist, waarna op een tran sportbank de grootste stukken worden gesor teerd. In een tweeden mengrotor van speciale constructie wordt de massa daarna fijn ge maakt en gezeefd. Alles wat fijn is wordt dan afgevoerd als een zwart, frisch ruikend pro duct, rijp voor verdere compostage. In Denemarken wordt het product veel als broeinest voor den tuinbouw gebruikt Proe ven om het product direct te composteeren zijn nog niet genomen. Deze fabricage verelscht geen opslagplaatsen De kosten van verwerking zijn geringer dan die voor de verbranding, dank zij de eenvoudige weinig slijtbare apparatuur en de geringe fa- brieksruimte welke noodig is. 2500 KG HOOI VERBRAND Zaterdagmiddag ls, waarschijnlijk tenge volge van hooibroei, brand uitgebroken op den zolder boven den stal van den landbouwer Goos in de Heuvelstraat te Princenhage. De stal en de aangebouwde schuur stonden weldra in lichterlaaie, en brandden tot den grond af. Een hoeveelheid van ongeveer 2500 kg versch hooi gingen verloren alsmede een groote hoeveelheid landbouwwerktuigen Het woonhuis werd door het snel ingrijpen der brandweer gespaard, terwijl persoonlijke ongelukken niet voorvielen en het vee kon worden gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. AUGUSTUS 1940 PAG. 5 DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduistering: Zonsondergang 13 Aug.: 9 u. 10 ra. Zonsopgang 14 Augustus 6 u* 18 nu Doodelijk ongeluk te Landsmeer In het smalle gedeelte van de dorpsstraat te Landsmeer is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Een viertal jongelui uit Amsterdam- Noord keerde hier van het zeilen nabij Lands meer terug. Drie van hen fietsten naast elkaar, de vierde achter hen. De drie bleven naast elkaar rijden toen van de tegenovergestelde richting een wagen kwam. De ruimte was niet voldoende en de meest links rijdende, een jongeman van 19 jaar, uit Amsterdam, kreeg het lemoen van den wagen tegen de borst in de hartstreek. De stoot kwam zóó hevig aan, dat de getroffene op slag dood was. Verdronken Gistermiddag werd uit het gezin van den arbeider R. Snoejer, te Dedemsvaart, het tweejarig zoontje, de jongste der zeven kin deren vermist. Na geruimen tijd zoeken vond men het jongetje in een achter de woning gelegen diepe wijk. De levensgeesten waren reeds geweken. In den nacht van Zondag op Maandag is de 42-jarige gehuwde wegwerker J. Zwart, wonende te Zuidhoorn, door de duisternis met zijn rijwiel te Groningen in het Een- drachtskanaal geraakt en verdronken. Het lijk is later opgehaald, GROOTE HOEVEELHEID THEE VERBRAND Bij den geweldigen brand aan de Theems zijn, naar uit Londen gemeld wordt, een mil- lioen pond thee, alsmede andere belangrijke voedingsmiddelen in vlammen opgegaan. Dit verlies wordt met het oog op de moeilijke Britsche levensmiddelenpositie als zeer be langrijk beschouwd. Van officieele zijde wordt thans aangenomen, dat de oorzaak van den brand sabotage is. VERKEERSONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP Zaterdagavond is de 45-jarige D. R., wo nende in de Prinsenstraat te Leiden, op den hoek van het Levendaal en de Garenmarkt met de fiets tegen een muur gereden. Met een hersenschudding is hij door den E. H. D. naar het Acad. ziekenhuis gebracht, alwaar hij spoedig is overleden. Generaal-veldmaarsehalk von Kluge bracht dezer dagen een bezoek aan een der Fransche havent, waar hij de oorlogsbodems in oogenschouw rverc. Op een beerlijken zomerdag aan den wandel In de prachtige omgeving van Mattighorn. De Nederlandsche Jeugd In de Ostmerk amuseert zich uitstekend. kt de Lievin-groeve bij Lenz is de arbeid weer tn vollen omvang hervat. - Duitsche soldaten houden toezicht bij' de werkzaamheden (Foto Woltbild) ,V. ONDER ZIJN NIEUWE LEIDING Radioprogramma WOENSDAG 14 AUGUSTUS Jolendam hielp bereidwillig mede, toen voor de ingezetenen van Haarlem een openbare les In de behandeling der Instrumenten van de luchtbeschermingsbrandweer werd gehouden. Op hun reis naar de Ostmerk bezochten de leiders en leidsters der Nederlandsche jeugd een der oude kas*eelen aan de Inn, waar zij de onvergelijkelijke vergezichten bewonderden. oude bestuurders reeds verklaard heeft ook onder de nieuwe leiding in positieven zin aan de nieuwe ordening van het sociale leven mede te werken. De m de Centrale nieuw op gerichte afdeelingen zullen ook voor de vak bonden en de plaatselijke bestuurde^sbonden de richting en den inhoud der toekomstige maatregelen bepalen; waarbij het vanzelf spreekt, dat in de vraagstukken, die slechts betrekking hebben op een bepaalden tak van het bedrijfsleven, zooals de regeling van loon- tarieven, aan den betreffenden vakbond als voorheen het werk zal worden overgelaten. De Centrale wordt echter door het feit, dat zij in het vervolg ook door de bestuurders- bonden en vakorganisaties van alle gegevens omtrent belangrijke vraagstukken wordt voor zien, in staat gesteld voortaan sterker dan tot dusver invloed uit te oefenen op de ont wikkeling der sociale politiek tegenover de sociale organen van den staat. De wensch naar een organisatorische samen vatting der arbeidersorganisaties is reeds in deze weken ten deele verwezenlijkt. Zoo heeft de Nederlandsche Vak-Centrale (N.V.C.) in haar laatste hoofdbestuursvergadering tot aan sluiting bij het N.V.V. besloten. Andere ver bonden houden zich eveneens ernstig met de gedachte van aansluiting bezig. De taak van den commissaris Het is niet de bedoeling heden reeds be paalde eischen voor de toekomst op te stellen. De taak van den Commissaris van het N.V.V. is veeleer in enge samenwerking met de bureaux van den Rijkscommissaris en zijn staf van medewerkers richtinggevend op de vorming van het arbeidsleven invloed te oefenen, om op déze wijze bij de herordening der oeconomische en sociale verhoudingen de gerechtvaardigde behoeften van den Neder- landsehen arbeider te beveiligen. Hiertoe be- hooren naast oeconomische ook de cultureele belangen van den arbeider. Er is bereids een plan ontworpen, volgens hetwelk de pers, de film en andere cultureele instellingen steed1- intensiever ten dienste van den arbeider zullen worden gesteld, en niet slechts voor hemzelf verpoozing, ontspanning en geestelijke ont wikkeling mogelijk zullen maken, doch ook zijn gezin (vrouw en kroost) in staat zullen stellen profijt te trekken van het cultureele leven van het land. Als zeer belangrijk ligt het verder in het voornemen, uitbreiding te geven aan de maat regelen op het gebied der volksgezondheid, die zich tot dusver beperkten tot de tuberculose bestrijding. Deze maatregelen zullen zoo energiek mogelijk worden doorgevoerd, met het doel. den arbeider en zijn gezin te be schermen tegen schade aan zijn gezondheid en hem zoodoende zijn arbeidskracht zoo lang mogelijk te doen behouden. Uitschakeling van den klassenstrijd Het spreekt vanzelf, dat de nieuwe orde ning van het sociale leven niet op basis van den klassenstrijd kan plaats vinden, indien zij resultaat wil hebben. De ontwikkeling der dingen heeft aangetoond, dat op deze basis geen verstandige sociale politiek kan worden gevoerd; Eveneens is de meening onjuist, dat de arbeider den strijd om het bestaan slechts om een paar cent loonsverhooging en in het algemeen slechts om oeconomische dingen heeft gevoerd. De feiten nopen tot de erken ning, dat de arbeider in de democratisch ge regeerde en door het kapitaal beheerschte staten een gerechtvaardigden strijd voert voor de erkenning van zijn persoonlijkheid als een gelijk berechtigd lid der gemeenschap. Dit doel te bereiken is de voornaamste taak van de nieuwe leiding van het N. V. V. In het oeconomische leven moet de m e n s c h op den voorgrond staan, ongeacht de taak, welke hij verricht. Zijn arbeidskracht is niét slechts zijn kostbaarste bezit, maar ook het belangrijkste kapitaal in het oecono mische leven. Dit kapitaal mag echter niet door maatregelen, die slechts in het systeem van den klassenstrijd passen, aan den eenen of den anderen kant nutteloos worden ver teerd. H*t doel van alle sociaal-politieken arbeid is derhalve ojn in verstanden vorm Veelzijdig Is hel materiaal dat de Duitsche pioniers voc him arbeid meevoeren. Een bouw-treJa wordt uitgeladen. Woudenberg over e maatregelen gehouden persconferen- l. J. Woudenberg, die on- Jjkscommissaris is aange- aris van het Nederlandsch ereenigingen, een uiteen- in zijn opvatting van de opgelegd en van de maat- n de eerste weken van zijn eeft. van den Rijkscommissaris ederlandsche gebieden in- jdsche Vakvereenigingen, judenberg, zijn genomen, Je vertegenwoordiging van ïorganiseerde arbeiders "in Ing met de instanties van iaat te waarborgen. ne n or de vroegere leiding van Verbond van Vakvereeni- >verneming werd verricht, l der sociale vraagstukken Ordening in het arbeidsle- lerkte mate invloed oefe- ling tegenover de bij haar den, de eigenlijke dragers irbeid, geen enkele veror- id bezat. Haar werkzaam- ch bijna uitsluitend tot de in totaal 164 commissies, over sociale problemen lang gesproken of gedebat- dat in de zaak zelf prac- rerden bereikt. Zoo werd ie opstelling van uniforme je collectieve arbeidsover- puari 1938 in een desbe- van gedachten gewisseld, zaak tot aan de oveme- pg door den commissaris, torden bereikt In een an- rd sinds April 1939 zonder brd over de invoering van igen voerden voor zoover naar eigen goeddunken, een sociale en een loon- ook voor haar leden zelf vraagstukken behandel- volg, dat op sociaal terrein e regelingen tot stand die vraagstukken, die met de speciale belangen voor geregeld hadden moeten recht op vacantie of een i de bescherming van den ilag. Ich voor op het gebied der overeenkomsten, jenzelfde loonklasse in de lisaties niet slechts de pre- tpend, maar ook de bedra- en en de termijnen, gedu- worden verstrekt. sdige st noodzakelijk maatregelen last een reorganisatie der ste plaats straffe samenvat- le van de vakbonden zoowel Ujke bestuurdersbonden be is voor de toekomst een werking van de Centrale lisaties gewaarborgd. Ten maatregel kan worden ge- het allergrootste deel der

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5