^ATERDAG 10 AUGUSTUS T940 TERI Binnenlandsch Nieuws nieuwe regeling voor hout De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, dat de alge- meene dispensatie, bedoeld in artikel 4, syb b, van de Houtbeschikking 1940 no. 1 gisteren is ingetrokken. Van vandaag af wordt de volgende nieuwe regeling getroffen: Van het verbod, bedoeld in artikel 4, sub a, van voornoemde beschikking geldt thans tot een nader door den directeur van het rijks bureau voor hout te bepalen tijdstip dispen satie ten aanzien van: 1. Het koopen, verkoopen, afleveren, ge bruiken, verbruiken, bewerken, verwerker., doen bewerken en doen verwerken van ocoume, oregonpine. pitchpine, teakhout en bangkirai in hoeveelheden minder dan 5 ku bieke meter per maand; 2." het koopen, verkoopen, afleveren, gebrui ken, verbruiken, bewerken, vei werken, doen verwerken en doen bewerke.n van pokhout, ebbenhout en palissanderhout in hoeveelhe den minder dan 1 kubieke meter per maand; 3. het korten voor industrieel" 'doeleinden van vuren- en grenenhout, voorzoo ver dit hout korter is dan 13 Amsterdamsche voet en van dennenhout, voorzoover dit hout korter is dan 3.75 m. 4. het koopen, verkoopen, afleveren, gebrui ken, verbruiken, bewerken, verwerken, doen bewerken en doen verwerken van hout als omschreven in de houtbeschikking 1940 no. 1, met uitzondering van de onder 1 en 2 van deze bekendmaking genoemde houtsoorten. Deze dispensatie wordt slechts verleend onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat iedere handelaar en/of agent in hout, gebrui ker, verbruiker, bewerker of verwerker van hout zich tegenover den directeur van het rijksbureau voor hout verplicht de hier te lande aanwezige voorraden hout, alsmede de uit het buitenland aangevoerde en nog aan te voeren partijen hout, welke zijn eigendom zijn, wanneer dit door den directeur van het rijksbureau voor hout wordt verlangd, aan dit bureau of aan door dit bureau aan te wijzen derden te verkoopen en af te leveren tegen een door genoemd bureau vast te stellen prijs. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op geves tigd, dat het derhalve van vandaag af zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het rijksbureau voor hout is verboden: 1. ocoume, oregonpine. pitchpine. teakhout en bangkirai in hoeveelheden van 5 kubieke meter of meer per maand te koopen, te ver koopen, af te leveren, te gebruiken, te ver bruiken, te bewerken, te verwerken, te doen bewerken of te doen verwerken: 2. pokhout, ebbenhout en palissanderhout in hoeveelheden van 1 kubieke meter of meer per maand te koopen, te verkoopen, af te leveren, te gebruiken, te verbruiken, te be werken, te verwerken, te doen bewerken of te doen verwerken; 3. voor industrieele doeleinden vuren- en grenenhout van 13 Amsterdamschen voet en langer en dennenhout van 3.75 m. en langer te korten; 4. voor nieuwen bouw, waarvoor nog geen gemeentelijke bouwvergunning is verleend, met uitzondering van wederopbouw van in den oorlog verwoeste of beschadigde gebou wen of kunstwerken, hout te koopen, te ver koopen, af te leveren, te, gebruiken, te ver bruiken, te bewerken, te Verwerken, te doen bewerken of te doen verwerken. Vergunningen als bovenbedoeld dienen te worden aangevraagd op daartoe door het rijksbureau voor hout beschikbaar formulieren. Langere spoorstaven voor de N. S. Naar het A.N.P- verneemt, zijn de Neder- landsche Spoorwegen voornemens over te gaan tot het verbeteren van de spoorbanen door verlenging van de rails. Deze verlen ging kan op eenvoudige wijze geschieden- Een gangbare spoorstaaf is achttien meter lang. Twee zulke staven aaneengelascht geven een staaf van 36 meter. Men verkrijgt door dit lasschen niet alleen een verbetering van de baan, maar tevens lage aanlegkosten. Een spoorstaaf van 24 meter is per meter duurder dan een van achttien meter, zelfs een gelaschte spoorstaaf van 36 meter is per meter nog goedkooper dan een van 24 meter. De spoorbanen kunnen op deze wijze dus goedkooper worde.n Bovendien wordt bij toepassing van deze werkwijze nog dit voordeel verkregen, dat korte stukken spoorstaaf ook nog weer pro ductief kunnen worden gemaakt. Wanneer de spoorstaaf wordt afgekeurd, geschiedt dat hoofdzakelijk wegens de slijtage aan den kop. Indien de koppen worden afgezaagd, blijven er stukken over, die nog volwaardig bruik baar zijn. Door lasschen kunnen deze stukken dan worden samengevoegd tot staven van de gewenschte lengte. Het is de bedoeling om het lasschen van de spoorstaven centraal te doen geschieden en wel in de werkplaats voor den bovenbouw te Utrecht. Het is echter noodig daarvoor een speciale installatie te stichten, waar dit las schen electrisch kan geschieden. Bezwaren tegen het vervoer van zulke lange staven zijn niet aanwezig. Ook in het buitenland worden zij zonder eenige moeite toegepast. De in te richten werkplaats zal uiteraard van vrij grooten omvang moeten zijn, omdat de staven niet alleen gelascht moeten worden, maar ook geschaafd of gefraisd. Legermuseum generaal Hoefer Oproep aan commandanten van regimenten, korpsen, enz. en voorts aan allen, die deel hebben uitgemaakt van het voormalige Nederlandsche leger. Bij den directeur van het Nederlandsch legermuseum Generaal Hoefer, gep. kolonel der marechaussee M- C. van Houten, huize Oudeweg Doorn (tel. Driebergen 265), wordt gaaarne een opgave ingewacht van regi ments- of korpsverzamelingen, van afzonder lijke voorwerpen, als oude wapenen, model len, miniatuurmaterieel, boekwerken op. ma terdeelgebied, teekeningen, materieelfoto's, schilderstukken, prenten, bijzondere muziek instrumenten, (klaroenen, paradetrommen, pauken, schelleboomen enz.) gedenkpenningen enz., welke voor het Legermuseum van be lang kunnen zijn- De opgave bij voorkeur onder bijvoeging van een inventaris en met vermelding van de plaats, waar tijdelijke op berging heeft plaats gevonden of van de na men en adressen van degenen, die de voor werpen tijdelijk onder hun berusting hebben genomen. Voorts zullen gaarne alle voorwerpen of bescheiden, welke verband houden met de krijgsverrichtingen van 1015 Mei j.L en welke als herinneringsstuk voor het Leger museum waarde hebben, ter opneming in de verzameling in ontvangst worden genomen. Een toelichting bij bedoelde herinnerings stukken zal op prijs worden gesteld. Het bestuur van de stichting Het Neder- landscfi legermuseum Generaal Hoefer spreekt de verwachting uit, dat aan dezen oproep in ruime mate aandacht zal worden geschonken, opdat het Legermuseum straks in staat zal zijn een zoo getrouw mogelijk beeld te geven van dë geschiedenis van het Nederlandsche leger tot- en met-den datum Van 15 Juli 1940- De competitie-indeeling Tan den N. V. B. Mededeelingen van den heer K. J. J. Lotsy Naar het A.NP. van den heer K. J. J. Lotsy, die in opdracht van den N-V.B. de nieuwe competitieindeeling ontwerpt, ver neemt, is het nooit de bedoeling geweesc van den N.V.B. dat de afdeelingen der gefusieer- de bonden zullen blijven bestaan. De nieuwe N.V-B. is een groote bond met zijn verschil lende onderafdeelingen. Ten aanzien van de competitie-indeeling, welke thans wordt samengesteld, kan thans worden medegedeeld, dat de oude Noor delijke K.N.V.B.-afdeeling geen uitbrei ding zal ondergaan door toevoeging van nieuwe elftallen. Geheel anders is dat na tuurlijk gesteld in de an-ere afdeelingen, zooals in het Onsten, iet Zuiden en het Wes ten. In den lo<^> van deze week en de vol gende week zullen verschillende besprekingen worden gehouden me; de gewestelijke verte genwoordigers, waarna de heer Lotsy zijn voorstel betreffende de nieuwe indeeling aan het heofdbestuur van den N.V-B. ter goed keuring zal voorleggen op Zaterdag 17 dezer. Ten aanzien van de nieuwe indeeling zelf merkte de heer lx>tsy in strijd met hetgeen reeds eerder elders werd gepubliceerd, op, dal rr per-jonlijk zeer veel voelt voor de in- ULng van een hoofdklasse, hetgeen even- el nog niet wil zeggen, «at deze in de nieuwe competie-indeeling reeds zal worden opgenomen. Dit is immers een aangelegen heid van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur heeft ten aanzien hiervan nog geen enkel be sluit genomen, evenmin voor wat betreft de instelling van een gewone of een noodcompe- titfe- Het lijkt mij aldus besloot de heer Lotsy zijn mededeelingen bovendien prae- matuur om nu reeds over deze inderdaad zeer belangrijke kwestie voor den nieuwen N.V.B. met nadere mededeelingen te komen. Wat ik doe is zuiver informatorisch werk om te ko men tot een geheel afgerond voorstel, waar over het hoofdbestuur zich zal kunnen uit spreken- Zoo lang dit nog niet is geschied, zal men rustig moeten afwachten. De zorg voor lichamelijk gebrekkigen De laak v i de A.V.O. Voor de Haagsche vereer.iging ter behar tiging der belangen van onvolwaardigen heeft de heer W. F. Detiger, directeur van de ge meentelijke en districtsarbeidsbeurs te Am sterdam en secretaris-penningmeester der Ned. Ver. A.V.O. gesproken over de taak der A.V.O. in den komenden tijd. Spr. zeide dat de A.V.O. altijd is uitgegaan van het standpunt, dat de arbeid een van de voor naamste factoren is om den levenslust te vergrooten en dat dit wel in het bijzonder geldt voor hen, die in eenig opzicht onvol waardig zijn. Meer dan vroeger wordt de arbeid thans gewaardeerd en wanneer er sprake is van tegenzin, dan is dit in den regel niet de arbeid zelf, doch zijn het de omstandigheden waaronder deze moet wor den verricht ofwel is het de soort van arbeid, die moet worden verricht, indien deze den betrokkene niet schikt. Over de vooruitzichten in oeconomisch op zicht was spreker vooralsnog somber ge stemd, doch met voldoening gewaagde hij van het feit, dat het aantal lichamelijk ge brekkigen als gevolg van de oorlogshandelin gen in ons land uiterst gering is. Niet meer dan 50, misschien zelfs maar 30 militaire oorlogsinvaliden zullen de tusschenkomst van de A.V.O. behoeven, die hiervoor als lande lijke instelling is ingeschakeld. De burger lijke slachtoffers, die in hoofdzaak Rotter dammers zijn, zullen wel plaatselijk kunnen worden geholpen. Buitendien zijn er echter hier te lande nog vele lichamelijk-gebrekki- gen, wier toestand jarenlang te wenschen heeft overgelaten omdat men zich van hen te weinig heeft aangetrokken. Het is vooral de groep der vergetenen, waarvoor spreker de aandacht inriep. Het overgroote deel van hen kan worden ingeschakeld in het arbeids proces, indien de goede wil bij hun mede burgers aanwezig is. Staaltjes van verwaar- loozing, zooals spreker die heeft ontmoet, mogen niet meer voorkomen en al het mo gelijke moet worden gedaan om den geleden achterstand in te halen. Vooral de lichamelijk gebrekkige jeugd moet worden geholpen om io spoedig mogelijk haar plaats te vinden het productieapparaat. Bij de discussie wees generaal dr. van de Roemer er op, dat de stemming onder de weinige militaire invaliden, die nog in de hospitalen worden verpleegd, uitstekend is en dat zij als het ware wedijveren om voor zoover zij bijv. een kunstbeen hebben ge kregen zich aan hun nieuwen toestand aan te passen en hun plaats in de maat schappij te hernemen. Een weekblad voor den Opbouw- dienst De leden van den Opbouwdienst zullen in het algemeen slechts over beperkte geld middelen beschikken. Bovendien zullen de werkobjecten zich in veel gevallen op grooten afstand van de steden bevinden. Het ligt dus voor de hand, dat men ook de organi satie van den vrijen tijd der leden binnen zekere grenzen ter hand zal moeten nemen en in ieder geval richting zal moeten geven. De afdeeling pers en propaganda heeft daar- besloten, mede voor de interne propa- 0„..Ja van den dienst, een blad uit te geven, dat waarschijnlijk wekelijks verschijnen zal. Behalve zakelijke mededeelingen van alge- meenen aard, zal dit weekblad nuttige wen ken bevatten om den vrijen tijd productief te maken en te gebruiken voor goede ont spanning en ontwikkeling. Op initiatief van den commandant van het korps 38 van den Opbouwdienst, luitenant ter 1ste klasse Kramer, welk korps gelegerd is Oud-Bussum en voor het meerendeel bestaat uit matrozen en mariniers, is thans een orkest samengesteld. Dit orkest bestaat uit verschil lende afdeelingen, een hawaiian- en jazzband, een mondaccordeonclub, een zangkoor en een fanfarecorps. Donderdagavond hebben deze marinemannen te Laren een eerste uitvoering gegeven, terwijl het in het voornemen ligt om in de toekomst in diverse plaatsen op te treden. Goedkooper brood Met ingang van Maandag worden de brood prijzen te 's'-Gravenhage en omstreken met KNAAPJE VERDRONKEN Donderdagmiddag was de 10-jarige W. Wil- lems aan het spelen op de Zestienhovensche- kade, waar men de straat herstelt. Om „puddinkjes" te maken ging de kleine jongen water halen in het haventje van de fa. Ouwer - kevk. Hij keerde niet terug en toen hij bij het eten weg bleef, ging men zoeken. Eerst laat werd de politie gewaarschuwd. Bij het dreggen vond met het kind. Dr. de Graaf kon slechts den dood constateeren. Prix de Rome voor D. C. Steen bergen In overeenstemming met het advies van de commissie van toezicht op de rijksakade- mie van beeldende kunsten, uitgebracht aan den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het dept van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, is aan den heer D. C. Steenbergen voor de tweede maal een jaargeld verleend teneinde hem in staat te stellen zich in de beeldhouwkunst te volmaken. „Inkooper voor den Opbouwdienst" Twee gevallen van oplichting te Amsterdam Opnieuw zijn eenige winkeliers de dupe ge worden van een persoon, gekleed in de uni form van den Opbouwdienst, die voordoet voor deze instel! ;n„ inkoopen te doen. Gisteren vervoegde zich een dergelijk per soon bi' een koopman aan den de Ruyterweg te Am w rdam. Hij verklaarde belast te zijn met het doen van inkoopen ter verpleging van 38 mar van den Opbouwdienst, die waren in gekwartierd in een schoolgebouw aan de Keijnier Claescnstmat aldaar. Hij verzocht den koopman nog denzelfdvn avond veertig halve onzen hakwn.st te wihen leveren en ver klaarde voor Vrijdag en Zaterdag nog kaas en spek noodig te hebber, waarvan hij nog een nadere bestelling zou doen. Voor direct had hy voorts noodig twee pond koffie en een half ons thee. Te goeder irouw gaf de koopman deze goederen mede. maar bü het bestellen van de hakworst moest hij tot de ontdekking komen, dat er in de R. Claesenstraat geen schoolgebouw was. Een veede slachtoffer was de eigenaresse vjm een winkel in Amsterdam-Zuid, die Donderdagavond bezoek kreeg van iemand in de uniform van den Opbouwdienst, die be weerde chcf-kok te zijn. Hij vroeg haar mede werking bh de levering gedurende vijf dagen van kaas, boter, koffie en thee. Met het oog op hei late uur wenschte hij vast eenige koffie en thee mede te nemen, welk verzoek werd ingewilligd- Ook hier het oude liedje: adres on ""i;end. Of men hier met een en dezelfde persoon te doen heeft, staat niet vast. De chef-kok heeft wellicht vroeger oij de bereden troepen dienst gedaan. Hij droeg tenminste rijlaazen en sporen Een en ander zii een waarschuwing voor winkeliers aan onbekenden nïfet te goeder trouw goederen mede te geven. De gevolgen, welke steeds nadeelig blijken, zijn voor reke ning van de winkeliers. De Arbeiderspers „Socialistisch Dagblad". Het onderschrift in den kop van de bladen van de Arbeiderspers, dat to* nu toe luidde: Sociaal-Democratisch Dagblad is veranderd in „Socialistisch Dagblad". In een hoofdartikel lezen wij „Hel ware onoprecht indien wij, ook nu nog, bleven vasthouden aan de ver binding van socialisme en democratie. Deze laatste is immers uitgeschakeld". De Arbeiderspers ziet haar taal: in vorming van een socialistische idee van een volksge meenschap. De bovengenoemde verandering in den kop der bladen is dan ook aangebracht „uit een oogpunt van politieke eerlijkheid als ter wille van een duidelijke aanduiding van ons streven". Noodlottige aanrijding te Beek Het slachtoffer aan zijn verwondingen overleden. Op de Prins Mauritslaan te Beek, een onderdeel van den rijksweg Maastricht Roermond, is Donderdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 36-jarigen gehuw den mijnwerker M. K. uit Meerssen het leven heeft gekost AVan den kant van den weg stond een vrachtwagen geparkeerd. In de file wiel rijders, die van de staatsmijn Maurits kwam. op weg naar huis, fietste M. K. mei twee vrienden naast elkaar. Gedrieën passeerden zij den stilstaanden wagen. Hierbij kwam K. in botsing met een uit de rienting Maastricht komenden auto, bestuurd door de B. uit Geleen. De laadbak van dezen wagen trof hem iii de borst ter hoogte van het hart. K. sloeg tegen den weg. Twee geneesheeren waren spoedig aanwezig om eerste hulp te verleenen. In zorgwekkenden toestand is K. naar het ziekenhuis te Sittaid overgebracht, waar hij in den loop van den avond is over leden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Van het gebeurde is proces-verbaal opge maakt De auto is in beslag genomen. FIETSER TE WATER. Donderdagavond nadat de duisternis reeds v/as gevallen, kwam de heer P- wonende aan het einde van den Grindweg te Hillegersberg, dezen weg per fiets afgereden uit de richting Rotterdam. Door de duisternis misleid reed hij in de vaart langs dien weg. Op zijn her haald hulpgeroep, is hij door omwonenden gered, maar hij had, doordat hij eenige malen onder was geweest, nogal water binnengekre gen. Later bleek dat dit hem geen letsel heeft veroorzaakt. Het rijwiel is vanmorgen opge- viseht. De commissaris van de provincie Zuid-Hol land heeft tijdens de afwezigheid met verlof van den burgemeester van Valkenburg den burgemeester van Katwijk, mr. W. J. Woldringh ran der Hoop, aangewezen als waarnemer in deze functie. MEISJE OVERREDEN Öonderdag werd de 12-jarige J. Jansen te Hamdijk onder de gemeente Nieuwe Schans door een auto overreden. Het meisje, dat te Beerta bij familie logeerde, liep zware in wendige verwondingen op. Het slachtoffer werd naar het r.k. zieken huis te Winschoten vervoerd, waar het gis termiddag is overleden. AAN ZIJN VERWONDINGEN OVERLEDEN De 53-jarige J. Scheele, woonachtig te Terneuzen, die bij het auto-ongeluk te Breda met de 3 andere inzittenden ernstig gewond \yerd, is in een ziekenhuis te Breda aan zijn verwondingen overleden. De toestand der overige slachtoffers moet nog zeer ernstig worden geacht Uitbetaling gelden aan gewezen krijgsgevangenen Het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede dat een aanvang zal worden gemaakt met de uitbetaling der gelden van de in Duitsche krijgsgevangenschap ge weest zijnde Nederlandsche militairen. De uit die krijgsgevangenschap bereids in Nederland teruggekeerde militairen die nog niet in het bezit van de in Duitschland afge dragen gelden zijn gesteld, worden uitgenoo- digd aan gemeld informatie-bureau, Zwarteweg 75, 's-Gravenhage, opgaaf te verstrekken van hun tegenwoordig adres, onder duidelijke ver melding van naam en voorletters, c.q. nummer postrekening, voormalig legeronderdeel en het te vorderen bedrag met gelijktijdige overleg ging van het aan hen verstrekte kwytings- bewijs. Het ligt in de bedoeling om daarna, al naar gelang gemeld bureau de gelden zal hebben ontvangen, deze aa., belanghebbenden over te maken, hetzij per postcheque hetzij door over schrijving of storting op de postrekeningen. JACHTTIJDEN WATERWILD De door den secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van land bouw en Visscherij bepaalde jachttijden voor het wild, wijken wel zeer af van die in vorige jaren. Om ons te beperken tot het waterwild: De jacht op ganzen en eenden was in vorige seizoenen nog een aantal weken in het vol gende jaar mogelijk, thans is de sluiting vast gesteld op 31 December. Niet is uit het des betreffende bericht gebleken, dat de nieuwe regeling voorloopig is, en dat de sluiting voor alle soorten waterwild om een of andere ad ministratieve redenen alleen voor het loopen jaar is vastgesteld. Wij nemen aan, dat de tijden voor het geheele seizoen zijn bepaald. Ongetwijfeld zal deze nieuwe regeling in de kringen van vogelbescherming en jacht een goeden indruk maken. Des te meer, omdat ook de sluiting der eendenkooien is vastge steld op 31 December, terwijl in vorige sei zoenen de vangst tot in de tweede helft van Februari kon voortduren. Bovendien valt ook de watersnip onder de nieuwe regeling, wel ke vogelsoort nog kon worden geschoten in den broedtijd, behalve in de Noordelijke pro- In verband met den achteruitgang van het waterwild in Europa, waarover op internatio nale congressen reeds zooveel is te doen ge weest, verdient de nieuwe regeling alle waar deering. Het is mogelijk, dat de vrees voor moeilijkheden hij den export een factor van belang is geweest voor de vaststelling van deze jacht- en vangsttijden, maar dat doet geen afbreuk aan het effect van de beperkingen: het waterwild zal meer dan ooit het geval was de bescherming der wet genieten. De ernstige klachten, aan het adres van Ne derland geuit in verband met de vangst in eendenkooien, waarin immers elk jaar een 250.000 300.000 dieren zouden worden be machtigd, zullen nu wel moeten verstommen. De nieuwe regeling moet vooral in Zweden waar men van oordeel was, dat hier het Zweedsche waterwild wordt weggevangen, een goeden indruk maken. Engeland had in het vorig jaar den invoer van 1 Februari af verboden: Naar het zich laat aanzien, zal dit verbod dit seizoen geen practische waarde meer hebben, in elk geval is Nederland thans nog een maand eerder met de sluiting der jaoht! In zekere opzichten gaat ons land nu verder dan Duitsohland, waar bijvoorbeeld de jacht op ganzen nog tot 1 April is toegestaan. Duitschland was echter voorgegaan met de vroege sluiting van de eendenjacht, namelijk met ingang van 1 Januari, Engeland sloot zich daarbij in 1939 aan. De watersnip kan echter in Duitschland geschoten worden tot 16 April, terwijl het aantal soorten, waarvoor een be perkte jachttijd geldt, er grooter is. Over het algemeen maakt de nieuwe regeling de con clusie mogelijk, dat Nederland thans vooraan staat wat de bescherming van het waterwild betreft. In een in 1939 door de heeren H. H. Buisman en dr. G. J. van Oord't uitgebracht rapport inzake een eenden-, zwanen- en gan zen-enquête werden wenschen in overweging gegeven, welke grootendeels overtroffen zijn. De toenadering, welke thans tusschen de regelingen der betrokken landen is tot stand gekomen onder invloed van de internationale vogelbescherming, wettigt de verwachting, dat het probleem der waterwildprotectie in Europa nog tijdig onder de oogen is gezien. Na dezen oorlog zal stellig nog naar grootere uniformiteit worden gestreefd. Naamsveranderingen van rijksinstellingen Bij beschikking van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het dept. van onderwijs, kunsten en wetenschappen, is naar aanleiding van een brief van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie van 25 Juli, bepaald, dat de hieronder genoemde rijksinstellingen, voortaan don naam zullen dragen, die daar achter is aangegeven. koninkl. bibliotheek: nationale bibliotheek. koninklijk kabinet van schilderijen (Mau- ritshuis): rijkskabinet van schilderijenMau- ritshuis. Koninklijk kabinet van munten, penningen en gesneden steenen: rijkskabinet van munten, penningen en gesneden steenen. Koninklijk Nederlandsche akademie van wetenschappen: Nederlandsche akademie van wetenschappen. Koninklijk conservatorium voor muziek: Rijksconservatorium voor muziek. MISLEID DOOR DE DUISTERNIS Donderdagavond om ongeveer half twaalf keerden eenige opvarenden van de sleepboot Taunus II, liggende in de haven van Harder wijk naar boord terug na een bezoek aan de stad. Een van hen, de machinist C. IJzelen- berg geraakte, door de duisternis misleid, van de kade en viel in de haven. Hulp bieden bleek niet mogelijk. De politie slaagde er eerst tegen drie uur in het lijk op te halen JUBILEUM De heer H. Ekhart, pianostemmer, herdenkt morgen den dag waarop hij vóór vijftig jaar in dienst trad bij de firma Goldschmeding te Am-, sterdam. Hij is vandaag op het kantoor te Amsterdam gehuldigd. Rechtszaken GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN Het spoorwegongeluk bij Buitenpost In den avond van 19 Maart reed de sneltrein uit Groningen naar Leeuwarden op het empla cement te Buitenpost op een goederentrein, welke even te voren uit Leeuwarden was binnengekomen. Het gevolg was, dat een viertal goederenwagens en het perron werden bescha digd. Doordat de machinist van den personen trein, welke te Buitenpost moest stoppen, reeds remde, was de snelheid nog slechts ongeveer 35 km. waaraan het te danken is. dat geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. De 40-jarige arbeider-telegrafist H. K.. die dien avond dienst deed als treindienstgeleider, was voor dit ongeluk aansprakelijk gesteld en door de rechtbank te Leeuwarden veroordeeld tot 60 boete of een maand hechtenis. Ver dachte is in hooger beroep gegaan, maar ook de officier van justitie, die 3 weken hechtenis had gevorderd, teekende appèl aan. Donderdagmiddag werd de zaak voor het Hof behandeld, doch nieuwe gezichtspunten deden zich niet voor. Verdachte gaf de feiten toe, maar zeide, dat het denkbeeld zich in zijn hoofd had vastgezet, dat de goederentrein uit Leeuwarden als steeds op het derde spoor stond. Dat zulks dien avond met het oog op de lengte van den trein niet het geval wSs, was hem geheel ontgaan. De procureur-generaal, mr. Viehoff kon zich met de opgelegde straf niet vereenigen en eischte een hechtenis van 3 weken. Uitspraak 22 Augustus. DIEFSTAL UIT EEN BARAK In de dagen, nadat het Nederlandsche leger den aftocht was begonnen, hebben verscheide ne personen zich niet ontzien rooftochten te ondernemen. Tot hen behoorde ook de 20-jarige J Q„ schippersknecht te Makkum, die op 7 Juni met twee kornuiten naar den Afsluitdijk ging om te zien of er ook fietsen of onder- deelen waren te bemachtigen. Toen ze mets vonden zijn zij een militaire barak binnen ge gaan, waaruit ze 3 koperen kranen meenamen. Bü een volgende barak liepen ze echter tegen dVeILeeuwarder politierechter had verdachte veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis, doch de pröcureur-generaal kon zich met deze straf voor zulk een ergerlijk feit niet vereenigen en eischte conform den eisch van den officier van justitie 6 maanden, RECHTBANK TE GRONINGEN Misbruik van het medelijden met de oorlogsslachtoffers In het laatst van Juni en begin Juli heeft een inwoner van Rotterdam, de 40-jarige J. H. K., het oostelyke deel der provincie Groningen, afgereisd met schrijfmappen. Om de opbrengst van den verkoop te vergrooten, dischte hij aan de koopers het verhaal op, dat hy door de ge beurtenissen te Rotterdam zijn betrekking aan de gemeentelijke electrische centrale had ver loren en thans bezig was met inzameling van gelden uit de opbrengst der schrijfmappen. Hii vertele, om het medelijden tc vergrooten, er bij, dat hij gewond was en nog liep met twee kogels in zün been, waarvoor hij eenigen tyd in het ziekenhuis te Winschoten had ge legen ter observatie. De ingezamelde gelden zouden door de echtgenoote van den directeur van het ziekenhuis worden besteed voor aan koop van kleeren voor de Rotterdamsche slachtoffers, die door hem zouden worden aangewezen. Velen hebben zijn verhaal ge loofd. vooral omdat het werd gestaafd door een bewys, onderteekend door den directeur van het ziekenhuis, dat hy in deze inrichting had vertoefd. Achteraf is echter gebleken, dat dit bewys niet stond te zynen name. maar van een kennis van hem, dien hü in het ziekenhuis had opgezocht Een groot aantal personen is de dupe ge worden van deze oplichterij. Enkelen dezer werden gisteren als getuigen gehoord by de behandeling der zaak voor de rechtbank. Het waren arbeidersvrouwen, die hem bedragen van 1 tot 3 hadden gegeven van hun karige middelen en die nu met groote stelligheid ver klaarden, dat zy hem zeker deze bedragen niet zouden hebben gegeven als zy geweten hadden, dat alles gelogen was, want de schrijfmap had ,aar een waarde van 18 cent. De officier van justitie wees op het buiten gewoon gemeene van verdachte's optreden. Hoewel verdachte ontkent, meende spreker, dat door de getuigenverklaringen het bewijs is geleverd. Daar verdachte reeds elf vonnissen, waarvan vijf wegens oplichting, heeft gehad, achtte spr. een strenge straf noodig en eischte gevangenisstraf van eén jaar en zes maanden. SURSÉANCE EN FAILLISSEMENTEN 'pgeg. door v. d. Graaf en Co. afd. Handelsinf.) keering 0.761 pet. Uitgesproken 's-Hertogenbosch. 6 Aug. M. W. L. Valk. solui- der. Eindhoven. Spoorstraat 19. R.-c.: mr K Sas- cur. mej. mr Corry van den Dungen. Eind- van Hoof. bakker. Eindhoven, Strijp- !6. R.-c als voren; cm. mi Peetere. 7 Aug. B. A Bo lm er, in heerenmode artikelen. Hengelo (O.). Langelermaatweg 5. R.-c.: mr. dr. G. H. A. Feber; cur mr. H. J. F. ten Catc jr.. Hengelo (O.). Zulphen, 7 Aug. B. Berends, vischhandelaar, K. Th. Dor-jua; cur mr. W. O. de Kat Ange- - Hendrik Gijbeis, zaakwaarnemer. Dor- ;cht, Spulweg 10©. R.-c. ais voren. cur. mr. K. Financieele Berichten DE BALKAN ALS KATOENPRODUCENT Bij de handelsbesprekingen, die Turkije in den laatsten tijd met verschillende landen heeft gevoerd, heeft de uitvoer van Turkschc katoen meestal een belangrijke rol gespeeld. Met Hongarije werd een overeenkomst ge troffen, waardoor Turkije tegen levering vau katoen in het bezit zal komen van Hongaarsche telefoon- en radio-apparaten en producten van de ijzer en machinefabrieken. Het Turk- sche handelsverdrag met iZuid-Slavië voorziet in de levering van 3000 tem Turksche katoen En de onderhandelingen tusschen Turkije en Roemenië, die met zoovee|l moeilijkheden ge paard gaan, betreffen de levering van katoen door Turkije tegen olie uit Roemenie. De Turksche katoenuitvoer liep de laatste jaren nogal uiteen. In de eerste plaats speelde de omvang van den oogst en de toenemende behoefte van de Turksche industrie een rol, voorts ook kwaliteit en prijs. Nadat de Turk sche katoenuitvoer in 1938 met 25,888 ton ter waarde van 10.14 millioen Turksche pond een bijzonder grooten omvang had bereikt, daalde hy in 1939 tot 9154 ton, ter waarde van 4.18 millioen Turksche pond, een byzonder ongun stig resultaat. In 1938 en 1939 was Italië met resp. 4.68 en 1.64 mill. T.P. de belangrijkste afnemer van Turksche katoen. In 1938 volgden Duitschland met 2.47 Roemenië met 2.17 en Japan met 0.45 millioen T.P.; in 1939 was de volgorde: Roemenië 0.78, Duitschland 0.73 en Zuid-Slavië 0.07 mill. T.P. Van den totalen Turkschcn uitvoer in 1939 vertegenwoordigde ruwe katoen 3.29 pet. Ook Bulgarije is in toenemende mate er toe over gegaan, om zelf katoen voort te brengen, vooral in het Zuiden van het land. Meer en meer worden binnenlandsche katoensoorten, die in hoofdzaak voor binnenlandsch verbruik ge schikt zijn, vervangen door goede buiten- landsche soorten, die een grooteren oogst en ook een grootere opbrengst geven. Waren er in 1920 nog slechts 18,960,000 m2 met katoen beplante grond, waarop 263 ton werden voort gebracht. in 1933 bedroeg deze oppervlakte reeds 205,330,000 m2, met een productie van 2.395 ton. In 1938 bedroeg de met katoen be plante oppervlakte 550,160,000 m2, die 6,947 ton opleverden, waarna in 1939 474,781,000 m2 10.315 ton opbrachten. De regeering tracht de katoencultuur n mogelijkheid te bevorderen. De Agrarische Coöperatieve Bank is gemachtigd, de katoen tegen een door de kwaliteit bepaalden prijs aan te koopen. Nu tie prijzen voor dit jaar ge steld zyn op resp. 45, 42 en 32 lewa s per kg voor de drie verschillende soorten (buitenland- sche, binnenlandsch en inferieure kwaliteit) tegen resp. 36. 34 en 25 lewa's het vorige jaar. zal. naar men aanneemt, van deze hoogere prijzen een zekere aansporing tot uitbreiding van den kantoenaanplant uitgaan. De katoen spinnerij in Bulgarije breidt zich gestadig uil. In Zuid-Slavië bevindt zich de katoencul tuur nog in een beginstadium. Men meent echter te mogen aannemen, dat de productie zal stijgen en hoopt tenslotte ongeveer twee derden van de behoefte in het binnenland te kunnen voortbrengen. DE LEIPZIGER NAJAARS-MESSE Meer dan 6000 exposanten uit 21 landen De deelneming van buitenlandsche exposan ten aan de van 25 tot 29 dezer te houden najaarsbeurs wijst, naar de vertegenwoordiging van het Messamt, alhier, mededeelt, op een record. Behalve de Duitsche zal ook de in dustrie van Bohemen en Moravië exposeeren. terwijl verder collectieve tentoonstellingen zijn aangekondigd van de navolgende landen: Bulgarije, Denemarken, Finland, Griekenland. Hongarije. Iran, Italië, Japan. Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Roemenie, Rus land, Slowakije, Yoego-Slavië en Zwitserland. Om de beteekenis van deze buitenlandsche activiteit op de juiste waarde te schatten, moae men zich herinneren, dat in de vredes jaren van 6 tot 8 collectieve inzendingen op de Najaars-Messe aanwezig waren, terwijl er nu 16 van staatswege georganiseerde tentoon- S,De"Swiït"unie. die van 1922 tot 1933 «e- regeld aan de Leipziger Messe deelnam, zal dit nu op nog ruimere schaal hervatten. De |TOot- ste collectieve inzending wordt die van Italië, waarvoor ongeveer het viervoud van de vroegere plaatsruimte is bestemd. Naast de vermelde inzendingen komen er ook afzonder lijke deelnemers uit landen als hierboven ge noemd en tevens uit Liechtenstein, Turkije er zweden. Alles bijeen zullen dus 21 staten ver tegenwoordigd zijn. WELKE BONNEN BROOD: Bons 91 tot en met 100 (OE I bonboekje). Geldig van 5 AU{ 11 Aug., recht gevende op totao gram brood of 2500 gram roggt Van 12 t/m. IS Augustus geven i 1. genummerde bonnen van het t broodbonboekje recht op het ran van 2500 gram roggebrood of 2001 ander brood. distributieboekje). Geldig en met 30 Augustus, recht gevefi n« Vi pond koffie of 'A ons thee. BLOEM OF BAKMEEL: Bon 40e la meen distributieboekje)Geldig i H. met 6 September, recht geven ét 22 ons tarwebloem, of tarwemeel, ofe di< bloem, of roggemeel, of zelfrijzenlöen meel of boèkweitmeel. fgens SUIKER: Bon 66 (algemeen disti\en boekje). Geldig tot en met 31 Aujen recht gevende op één kg suiker. PETROLEUM: Petroleum „Perio voor hen, die over geen andere gelegenheid beschikken, dan met leum. Geldig tot en met 11 Au^nda recht gevende op 2 liter petroleuWge Bon „Periode 4" is ongeldig verfa BOTER, MARGARINE EN VE^von. 29 Juli tot en met 23 Augustusen elke van de met 01 t/m. 04 genurrfis 2 bonnen van de boterkaart recht P31"® koopen van 250 gram. boter. j; J Elk van de met 01 en 02 genimuge£ bonnen wer vetlcaart geeft in die j^nai recht i het koopen van 250 margarine, gesmolten vet, uoorj voorradig, of boter. De ?net 03 en 04 genummerde &ELC der vetkaart geven gedurende h noemde tijdvak elk recht op het k van 250 gram boter, op den PrÜ«f-a® van een reductie van 10 cent pQsc gram ral worden verleend doc^ winkeliers. gr GRUTTERSWAREN: Bon 95 falge°s83 disiributieboekje). Geldig van 21 tot en met 11 Augustus, elk recht g de op 250 gram rijst of rijstemeéBE Bon 100 (algemeen distributiebo Geldig van 22 Juli tot en met 113e m elk recht gevende op 250 gram fit ii mout, havervlokken, gori of gruttooi- Bon 105 (algemeen disfributiebigiga; Geldig van 22 Juli tot en met tember, elk recht gevende op lOOuit i maïzena, griesmeel of puddtngpby Bon 110 (algemeen distribute boi e Geldig van 22 Juli tot en met llstor tember, elk recht gevende op lOObij macaroni, vermicelli of spaghettis LEVERTRAAN. Mag slechts afgeleverd op recept van een tegen overgave van een. doo< i Nederland gevestigden arts, afni bon. Een grootere hoeveelheid 200 cc per hov,'J en per week toegestaan. Per bon mag ae arl meer uitschrijven dan noodig ii 2 weken; voor meer personen v gezin kan met één bon worde- staan. Voor het verstrekken van' traan moeten goede medische gt bestaan. UIT DE VEREENIGDE SI Nieuwe belastingen not De minister van financiën, Morg heeft de congrescommissie medet dat nieuwe belastingbronnen worden gevonden, omdat de ink geen gelijken tred houden met gaven, die door de wapeningskost zyn geslegen. Hij verwacht voor het loopend? tekort van 55,700,000,000, dat slech tel ijk kan worden gedekt door de stelde belastingen op buitensporige •daarom, het plafond der staatsschuipT onlangs op 49 milliard was vfi opnieuw te verhoogen, n.l. met 9 mf Nederlandsch Ai Clearinginstituut Opgave van de laalsl uitbetaalde De opgave van de laatst uitbetaioo, mers per 8 Augustus luidt: j Clearing met Duitschlarf uitbetaald nummer: j p tegen guldens vorderingen: 889,33^_ tegen reichsmarkvorderingen: 21,8] h| Clearing metChili. Laatst j hi nummer: 1661. Clearing met Turkije. La^Q taa-ld nummer: Lt Algemeene clearingrekening: 474f* Bijzondere clearingrekening: 243lr Clearing met Italië. Laat E taald nummer: 2128. Het uitvoerverbod voor«ur vliegtuigbenzine De uitvoer-was reeds belangrijk fr! Zooals gemeld, heeft de regeerifl Ver. Staten den uitvoer van vliegtt D naar alle landen van het Oostelj rond, d.w.z. feitelijk naar alle wel met uitzondering van Amerika Pc boden. Aangezien Frankrijk als kooper j&'J rikaansche vliegtuigbenzine reeds schakeld, treft het uitvoer-embargoPte sluitend Groot-Britannië, dat tezilir zijn vroegeren bondgenoot in het e<oo jaar 1940 niet veel minder dan 95 i den onder het verbod vallenden bt voer van de Ver. St. heeft opgenomr* de uitvoer naar elk van beide lan,e, veer even groot was. DO Het is opmerkelijk, dat de Amei uitvoer van vliegtuigbenzine reedsE embargo in tegenstelling tot de bi breken van den oorlog gekoestff* wachtingen, belangrijk is afgenomr eerste helft van* 1939 leverden de nog 2.6 millioen vaten vliegtuigbtf" het buitenland, doch in het tweed1 1939 daalde de uitvoer tot 1.5 milli en bereiktè in de eerste helft varr0 1.1 millioen vaten (of ongeveer 17)^s liter) slechts een vierde van d£' maandelijksche hoeveelheden van oorlog. Luchtvaart WEKELIJKSCHE VLIEGDIEfen AMERIKA—ENGELANDie De Engelsche vliegboot Clare vi1T ways Atlantic Cy die verleden Zor.cj^ York is aangekomen, heeft den terii vaard. Het is op speciale wijze gekr heeft in New York geen passagiers genomen. Naar men zegt. zullen b^ schenlanding in Montreal verschillp giers aan boord komen. Met deze vltei een wekelijksche vliegdienst tusso land en Amerika begonnen worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6