ZEEVAARTSCHOOL DElan<| INTERNAAT „ABEL TASI ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 De aanvallen op Engelsche konvooien Een beschrijving in het Duitsche frontbericht Het frontbericht van D-N.B. luidt: De groote aanval van het Duitsche lucht wapen en van de oorlogsmarine op Britsche konvooien aan den ingang van het Kanaal ten Zuiden van het eiland Wight is, zooals blijkt uit talrijke berichten, een zeer zorgvul dig voorbereide aanval van beide deelen van de weermacht. Reeds in den loop van den 7en Augustus hadden Duitsche verkenningsvlieg tuigen vastgesteld, dat zich een aantal koop vaarders verzamelden, die klaarblijkelijk on der bescherming van torpedobootjagers en jagers door de bedreigde zone van het Ka naal by Dover, langs de havens aan de Oost kust van Engeland, naar de havens aan de monding van de Theems zouden worden ge bracht. Nog in den nacht van 7 op 8 Augus tus deden motorlorpedobooten een aanval op deze groep schepen. Zonder zelf verliezen te lijden gelukte het, drie gewapende Britsche j stoomschepen, met een totale tonnènmaat van 17,000 br. reg ton tot zinken te brengen. I Hieronder bevond zich ook een tankschip van ongeveer 8000 br. reg. ton, waarvan het ver lies door de Engelschen wel zeer ernstig zal worden gevoeld. Een ander kleiner tankschip is by deze gelegenheid nog in brand gescho ten, zoodat de Engelsche verliezen, alleen ten gevolge van dezen nachtelijken aanval der Duitsche molortorpedobooten geschat kunnen worden op ruim 20,000 ton- De beslissende slag werd den konvooien op 8 Augustus door het luchtwapen toegebracht. In het kader van hun zorgvuldig voorbereiden aanval deden eenheden Duitsche duikbom menwerpers van het type JU-87 een aanval op de konvooien en het gelukte, alleen al uit een enkel konvooi 12 koopvaardijschepen, met een totaal tonnage van ruim 55,000 br. reg. ton. tot zinken te brengen- Zeven andere han delsschepen uit hetzelfde konvooi werden zwaar beschadigd, zoodat het totale verlies van de Britsche koopvaardij, door dezen g\ -oten aanval van het Duitsche luchtwapen op ougeveer 80,000 ton mag worden geschat Daar mocht worden aangenomen, dat de En gelsche schepen niet door torpedobooten en door hun eigen bewapening, maar door Brit sche luchtstrijdkrachten zouden worden be veiligd, werden van Duitsche zyde aan de eenheden duikbommenwerpers verschillende groepen jagers .ter bescherming toegevoegd De aanval verliep geheel als was beoogd, waarbij de eenheden duikbommenwerpers zich, geheel volgens hun orders, niet stoor den aan de Britsche jagers, doch er slechts op bedacht waren hun bommen van middel zwaar en zwaar kaliber juist te doen tref fen. De Engelsche jagers, die pogingen deden hen daarbij te storen waren spoedig met de Duitsche jagers in een feilen strijd gewikkeld en leden daarbij zulke zware verliezen, dat zij tenslotte het veld moesten ruimen. De gevech ten voor het eiland Wight duurden, in ver schillende golven, den geheelen ochtend van den 8en Augustus. De Duitsche jagers bleven echter op zegevierende wijze meesters lucht. Een tweede groote aanval werd door het Duitsche luchtwapen gedaan in het gebied van Dover, waar een sterke Engelsche ballonver sperring moest worden aangevallen. Ook hier hebben de aanvallende vliegtuigen hun op drachten geheel uitgevoerd. Twaalf Britsche versperringsballons zijn vernietigd. Zoowel in de gevechten bij Wight als in de gevechten bij Dover was de vol s'rekte meerderheid van het Duitsche vlieg- tihgmateriaal opmerkelijk. Daar de eenheden duikbommenwerpers, zooals hun was opge dragen, zelf niet ingrepen bij de luchtgevech ten, moet hun aantal worden afgetrokken van ce elkaar bestrijdende tegenstanders. Men komt dan bij deze twee groote aanvallen tus- schen de Britsche en de Duitsche jagers tot een verhouding van ongeveer drie tot twee. Op elke drie Britsche jagers kwamen slechts twee Duitsche, die echter door hun grootere snelheid en beweeglijkheid en ongetwijfeld ook door de grootere strijdvaardigheid van de Duitsche vliegers over de geheele linie zege vierden. Het staat vast, dat de Engelschen bij hc-t eiland Wight en voor Dover ten minste 42 jagers hebben verloren, waar tegenover een Duitsch verlies staat van slechts vijf jagers, twee gevallen van noodlanding inbe grepen. In totaal heeft het Britsche lucht wapen op 8 Augustus 51 vliegtuigen verloren, waarvan 49 bij de luchtgevechten boven het Kanaal, terwijl twee andere vliegtuigen, bij nachtelijke vluchten naar Duitschland door het luchtafweergeschut zijn neergeschoten. De Duitsche verliezen bedragen, met inbegrip van de reeds genoemde vijf jagers, twaalf machines. macht. Daar echter de dienstberichten van de Britsche jacht-eskaders op zijn vroegst in den loop van gisteren door het Britsche ministerie van luchtvaart kunnen zijn ontvangen, is dus ook daarmede de onjuistheid en de leugen achtigheid van de Engelsche berichten aan getoond. Men heeft zich echter te Londen in zooverre betrekkelijk eenvoudig van af ge maakt, dat men die officieele Duitsche cijfers eenvoudig in omgekeerden zin heeft gebruikt. Krachtige luchtaanvallen op Engeland Het Duitsche legerbericht Het opperbevel van de Duitsche Weer macht maakt bekend Onze motortorpedobooten hebben, zooals reeds gemeld, in den nacht van 7 op 8 Augus tus een sterk beveiligd konvooi aangevallen. Ondanks hevigen afweer door de vergezellende vijandelijke torpedojagers, alsmede door an dere bewakingsvaartuigen en de sterk bewa pende schepen zelf, gelukte het een tankboot van 8000 br.t., een schip van 5000 br.t, en een schip ran 4000 br.t. tot zinken te brengen. Een tankboot van kleinere afmeting werd in brand geschoten. Onze motortorpedobooten keerden ongedeerd terug. Op den 8en Augustus deden duikbom menwerpers onder bescherming van jagers en torpedovliegtuigen een aanval op Britsche konvooien ten zuiden van het eiland Wight, die door lucht- en zee- strijdkrachten sterk beveiligd waren. Zooals reeds bekend gemaakt, werden alleen uit een konvooi twaalf koopvaardij schepen met in totaal ongeveer 55,000 br. t inhoud tot zinken gebracht en wer den zeven andere koopvaardijschepen zwaar beschadigd. Het totale aantal van de Britsche schepen die gisteren door het luchtwapen tot zinken gebracht of getroffen zijn, be draagt 28. Bij Dover vernietigden onze Messer- schmitt-vli eg tuigen twaalf vijandelijke sperballons. In verband met de Duitsche luchtaan vallen ontwikkelden zich groote lucht gevechten, in welker verloop bjj het eiland Wight en voor Dover in totaal 49 Britsche vliegtuigen, waaronder 33 Spit fires, door Duitsche jagers en torpedo- vliegbooten werden neergeschoten. Tien eigen toestellen gingen verloren. In verband met een Britsche bewering, dat het Engelsche luchtwapen bij de laatste lucht gevechten boven het Kanaal 60 Duitsche v'.egtuigen zou hebben neergeschoten, terwijl zij zelf er maar 16 zou hebben ingeboet, wijzen de Duitsche avondbladen er op, dat deze berichten van denzelfden aard zijn als de geheele, tot dusver leugenachtige Britsche oorlogsberichtgeving. Een vergelijking tusschen de Duitsche en de Engelsche legerberichten De vraag, waaraan het opvallende verschil is toe te schrijven, tusschen de Engelsche en de Duitsche berichten over successen bij de luchtgevechten, ten Zuiden van het eiland ight en bij Dover, beantwoordt de militaire aeskundige van het D.N.B. Hij vertelt eerst hue de Duitsche berichten tot stand komen. Hij zegt daarover: Bij de Duitsche luchtmacht w ..rdt het als een beginsel beschouwd, dat Vjnzelf spreekt, dat elke treffer, die voor rekening van de inzittenden van een vliegtuig komt, door twee getuigen moet worden be vestigd. Alle Duitsche gevechts- en jacht vliegtuigen hebben strenge orders om slechts zulke treffers te melden, waarvoor deze beide g.tuigen aanwezig zijn. De berichten worden dan langs hierarchieken weg zoo snel moge lijk doorgegeven aan den generalen staf van het luchtwapen, waar zij voor het laatst worden gecontroleerd. Toen eergisteravond het eerste extra bericht over de lucht gevechten werd gepubliceerd, berustte dit op zorgvuldig gecontroleerde officieele gegevens. Van de Engelsche berichten van eergisteren en gisteren kan om verschillende redenen niet he tzelfde worden gezegd. Ten eerste is het Engelsche systeem van bevelvoering en be- richtgeving in hooge mate gedecentraliseerd, zoodat de weg, dien een bericht heeft af te leggen, in elk geval veel langer is dan bij de Duitsche luchtmacht. Daar komt nog bij, dat de meeste berichten, die Reuter eergister avond heeft gebracht, duidelijke sporen dra gen uit particuliere bron te komen. De luchtgevechten speelden zich over het algemeen zoo dicht bij de kust af, dat zij door talrijke burgers en door sommigen zelfs zon der kijker, konden worden gade geslagen. Bedenkelijk wordt het echter, indien der gelijke particuliere berichten, die in het Reu ter-bureau of in het Britsche ministerie van propaganda er gisteren vermoedelijk in groo- ten getale zijn binnengekomen, worden ge bruikt als materiaal voor officieele putlica- tics. Dat is ongetwijfeld gisteren het geval g:'.veest Indien het Britsche ministerie van luchtvaart nu slechts zou afgaan op dienst berichten, zooals dat bij de Duitsche leger leiding het geval is, dan zou het tot de zelfde of nagenoeg dezelfde resultaten zijn gekomen als het opperlyvel van de Duitsche weer- Twee moesten een noodlanding maken. Des nachts deden onze gevechtsvliegtuigen aanvallen op de Britsche vliegtuigindustrie om Liverpool en Bristol alsmede op havens, vliegvelden en luchtdoelstellingen in Zuid- Engeland. Het werpen van mijnen uit vlieg tuigen voor de Britsche havens kon stelsel matig worden voortgezet. In den afgeloopen nacht vlogen Britsche vliegtuigen op verscheiden plaatsen West- Duitschland binnen. Door onzen sterken af weer werd een deel der vijandelijke machines gedwongen terug te keeren of verhinderd bom men uit te gooien. Hier en daar terecht geko men bommen richtten onbelangrijke schade aan gebouwen en landerijen aan. Alleen in een klein plaatsje in het grensgebied werden personen gedeerd. De luchtdoelartillerie schoot twee vijandelijke toestellpn omlaag. Het Italiaansche legerbericht Legerbericht no. 61 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: In Noord-Afrika, aan de grens van Cyre- naica hebben zestien van onze jachtvliegtui gen een verwoed gevecht geleverd met 27 Engelsche vliegtuigen. Ondanks onze nume rieke minderheid slaagden onze dappere vlie gers er in vijf vijandelijke machines neer te schieten. Twee van onze vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. In Britsch-Somaliland hebben onze troepen Hergaiesa bezet. Drie Roemeensche ministers afgetreden De uit de IJzeren garde gezette Roemeen sche ministers hebben hun ontslag ingediend. Tot nu toe heeft de koning het ontslag nog niet aanvaard- Drie Roemeensche ministers uit de IJzeren Garde gezet Het D. N. B. meldt uit Boekarest: De leiding van de IJzeren Garde heeft de drie ministers, die tot de IJzeren Garde be- hooren, uit de partij gezet. Het betreft de ministers Budisteanu, Noveanu en den onder staatssecretaris Bideanu. Als reden voor de uitsluiting wordt vergrijp tegen de discipline der IJzeren Garde opgegeven. MATSOEOKA BIJ DEN KEIZER. Matsoeoka, de Japansche minister van buitenlandsche zaken, is gisteren door den Keizer in audiëntie ontvangen om rapport uit te brengen over den algemeenen diplomatie- ken toestand en verscheidene aangelegen heden van het ministerie van koloniën. Te voren had de Keizer den vroegeren ambassa deur Sato, die als leider van een oeconomische missie naar Italië is geweest en die enkele dagen geleden in Tokio is teruggekeerd, ont vangen. Engelsche luchtaanval door Italiaansche jagers afgeslagen Een bijzondere correspondent van het agentschap Stefani meldt, dat de Britsche luchtstrijdkrachten, wien de laatste dagen door de Italiaansche jagers en bommenwerpers zware verliezen zijn toegebracht, gisteren ge poogd hebben een groot offensief te ontkete nen. Een formatie, bestaande uit 27 zeer snelle vliegtuigen, ging tot den aanval over. Een Italiaansche formatie, bestaande uit 16 jagers, ging haar tegemoet en er ontstond een hevig gevecht tusschen beide formaties. Ondanks de numerieke meerderheid van den vijand, toonden zich de Italiaansche vliegers weer superieur en behaalden zij een schit terende overwinning. Binnen enkele minuten tijds hadden de Engelschen vijf toestellen verloren, die neerstortten zonder dat de in zittenden zelfs gelegenheid kregen van hun valschermen gebruik te maken. Aan Italiaansche zijde werd een enkel vliegtuig neergehaald: een tweede vliegtuig, dat getroffen was, slaagde er in op Italiaansch gebied te dalen. Alle overige 14 Italiaansche vliegtuigen keerden ongedeerd terug, na vijf Britsche Glosters te hebben neergehaald en de 22 andere vijandelijke toestellen op de vlucht te hebben gedreven. De Italiaansche successen in Britsch-Somaliland De Italiaansche bladen bespreken uitvoerig de succesrijke ontwikkeling van de krijgs verrichtingen der Italiaansche troepen in Britsch-Somaliland en wijzen er op hoe dit gebied na slechts drie dagen was doorkruist en Zeila was bereikt. De Popoio di Roma merkt op, dat de ope ratie met geweldige stootkracht geleid werd, welke deed denken aan den veldtocht in Abessinië. De Britsche pers, vervolgt het blad, tracht de openbare meening het bericht van den Italiaanschen opmarsch in Somali- land aannemelijk te maken, hetgeen overigens zeer begrijpelijk is, want het verlies van Zeila klinkt in werkelijkheid voor het Brit sche Rijk als een doodsklok omdat, zooals de Duitsche pers opmerkt, het verlies van Soma- liland voor Engeland beteekent sluiting van het Suezkanaal, sluiting van den weg naar Indië en de opsluiting van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee. Bovendien moet het Italiaansche succes op het tegenover Aden gelegen gebied een grooten weerklank heb ben in het Oosten, het Britsche prestige in de Arabische wereld in discrediet brengen en afbreken en het denkbeeld van onafhan kelijkheid verwekken in de landen, die sinds geruimen tijd pogen hun ketenen te slaken. Roemenië Oeconomische verliezen van Het Roemeensche Instituut voor conjunctuur- onderzoek heeft in een overzicht omtrent de oeconomische beteekenis van het afstaan van Bessarabië en van Noord-Boekowina gecon cludeerd, dat de met tarwe bebouwde opper vlakte in Roemenië met 35 pet., de met rogge bebouwde oppervlakte met 53 pet., die met maïs met 23 pet en die met gerst met 38 pet. is verminderd, aldus meldt het D.N.B. uit Boekarest. In de afgestane gebieden lag 82 pet. van het gebied bezet met sojaboonen, 52 pet. van het gebied met koolzaad, 50 pet. van dat met zonnebloemen en 27 pet. van dat met lijnzaad. Bovendien heeft Roemenië volgens het ge noemde overzicht een kwart van zijn molens voor oliehoudende zaden verloren. Lid van de regeering Wang doodgeschoten Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: Maoyoe soeng, die in de regeering van Wang Tsjing-wei als leider van de „organi satie van de massa" een groote rol speelde, i is gisternacht in het centrum van de inter- nationale nederzetting doodgeschoten. Deze gebeurtenis heeft te Sjanghai des te meer op- sulaire =orps de scherpste maatregelen had schudding verwekt, omdat juist het gemeente- genomen voor het handhaven van de orde bestuur krachtens het mandaat van het con- Sjanghai. De as-mogendheden en Zuidoost Europa Een raad van Duitsche zijde Het dagblad Südost Echo houdt zich in een artikel bezig met de actueele vraagstukken van Zuidoost Europa. Hierin wordt o.a. ge zegd: „Het schijnt alsof het Engelsche voorbeeld van verkeerde verklaring van de motieven van de Duitsche buitenlandsche politiek als een infectie met het Engelsche „garanties" in het bloed van de door een Engelscne garantie getroffen staten dringt. Wanneer Duitschland en Italië verklaren, dat zij niet ae bedoeling koesteren, de door hen ver tegenwoordigde principes over de nieuwe ordening van Europa in het Zuidoost Europa eenvoudig door de kracht van hun macht door te zetten, doch van plan zijn de oplossing over te laten aan het verstand van de des- betreffenden, dan moeten alle landen, die dit aangaat zich er wel voor hoeden, hierin eer gebrek aan vastbeslotenheid of zelfs een be- wys van zwakte te zien. Een dergelijke raad van de spilmogend- heden is thans geen zaak, waarover gevoel- strategen ruzie kunnen maken of waarvan binnenlandsche politieke strijders om de macht willekeurig gebruik van kunnen maken. De uit het gevoel voortspruitende en tegen het verstand appelleerende, hier en daar optredende afweeractie, is begrijpelijk en heeft op de weegschaal der politieke ge beurtenissen geen al te groot gewicht. De kwestie wordt echter gevaarlijker, wanneer het hier geen impulsieve reacties van patriottische hartstochten betreft, doch acties in dienst van buitenlandsche belangen? die zoowel schadelijk zijn voor de eigen ontwik keling, als strfjdig zijn met het tot rust brengen van Zuidoost Europa. De spilmogend- heden zijn het er over eens, dat de taak, die aan de staatslieden van Zuidoost Europa ge steld is, moeilijk is. Gemakkelijk zou zijn tegemoet te komen aan de wenschen van een door Engeland gegarandeerden staat, die in zijn tegenwoordige structuur ontstaan is uit de nationale nederlaag van Duitschland. Moeilijker echter is, door middel van het I verstand en door een vrijwillige overeenstem ming in het Zuidoosten, een duurzamen vrede gegrondvest op een stabiele ordening, te scheppen, vriend en vijand in dit gebied door middel van rechtvaardigheid en billijkheid tot het oplossen van hun problemen te voeren en van allen de noodzakelijke tol voor een toe komst vrij van haat en wraakgevoelens te verlangen. Duitschland heeft uit zijn eigen geschiedenis geleerd, dat men de vorming van den tegen- woordigen tijd niet genoeg door een blik ir. de toekomst kan laten bepalen. De zegen van een groote toekomst echter valt niet, zooals vele andere dingen, van zelf in de schoot. Der halve is het te hopen, dat ook de betreffende landen in Zuidoost Europa begrijpen, dat het niet gaat om partyen, niet om revanches en niet om een kwart eeuw, doch om de natio nale bevrediging en tevens om een historische rangschikking in de Europeesehe geschiedenis der komende eeuwen. De spilmogendheden weten, dat de nieuwe organisatie in Zuidoost- Europa niet zonder koortsrillingen ontstaat. En zij zal ontstaan, niettegenstaande zoovele dingen, die zioh tegenwoordig in het Zuid oosten afspelen, niettegenstaande hetgeen politici zeggen en kranten schrijven dikwijls herinneringen opwekt aan hetgeen koning Salomon populair heeft gemaakt, ni. de ge schiedenis van de twee vrouwen, die tot hem kwamen met een dood en een levend kind, en waarvan ieder beweerde, dat zij alleen het recht had op het levende kind. Toen wist die koning uit de verhalen van beide vrouwen de waarheid te putten en oordeelde. Vergelijkingen gaan mank, vooral als zij oud zijn als de hier aangehaalde. Doch een ding ia zeker: Duitschland en Italië zullen met be trekking tot de beoordeeling van de houding der mogendiheden in Zuidoost Europa ten zien van het vraagstuk van den vrede en een duurzame nieuwe ordening niet minder scherpzinnig zijn. Binnenlandsch Nieuws DISTRIBUTIE VAN LEVER- TRAAN Levering aan verbruikers alleen op een door een arts afgegeven bon Levertraan mag krachtens beschikking van heden aan verbruikers alleen worden afge leverd op recept van een arts of tegen over gave van een door een in Nederland geves- tigden arts afgegeven bon. Voor het afgeven van deze bons gelden voor de artsen de volgende richtlijnen: a. een grootere hoeveelheid levertraan dan 200 cc. per hoofd en per week is niet toe gestaan; b. de arts mag per bon niet meer levertraan uitschrijven, dan noodig is voor twee weken; voor meerdere personen uit éénzelfde gezin kan met één bon worden volstaan; c. de arts mag de bonnen slechts afgeven, indien hij het verstrekken van levertraan goede medische gronden noodzakelijk acht. Desbetreffende bonboekjes worden beschik baar gesteld door het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen, Tesselschadestraat Amsterdam (Z.). Apothekers mogen dus voortaan levertraan alleen afgeven op recept van een arts ol tegen ontvangst van een bon, als boven bedoeld. Zij kunnen levertraan blijven be stellen op de bekende bestelformulieren, doch zijn verplicht van iedere aflevering nauwkeurig aanteekening te houden. Ook apotheekhoudende geneeskundigen kunnen op de bekende bestelformulieren le vertraan blijven betrekken, doch moeten even- ens aanteekening houden van de verstrekte hoeveelheden. Zij mogen geen bonnen gebrui ken voor aflevering uit eigen voorraad; al deze afleveringen worden beschouwd als op recept te zijn geschied. Drogisten en kleinhandelaren mogen lever traan uitsluitend afleveren op bonnen en kun nen levertraan alleen betrekken tegen inleve ring van een overeenkomstige hoeveelheid bonnen. De handel in textielgoederen Van bevoegde zijde vernemen wij, dat verband met het groote aantal nagekomen aanvragen tot het verkrijgen van een alge- meene vergunning, het den handel in textiel goederen tot uiterlijk 1 September 1940 ge oorloofd blijft, zonder deze vergunning te koopen en te verkoopen. Desgewenscht is het geoorloofd, ook Augustus de zaken nog enkele dagen gesloten te houden, voorzoover dit, in verband met de inventarisatie noodzakelijk is, want deze moet gereed zijn, voordat de handelaar met aflevering kan beginnen. Tevens vernemen wij, dal de heer H. G. Hey, directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handelaar, op Maandag 12 Augustus a.s. 19.40 uur over den zender Jaarsveld een uiteenzetting zal geven over het gebruik van de textielkaart De ylag op de Fransche oorlogs schepen in Engeland Door Duitschland niet erkend- De Britsche Admiraliteit heeft met betrek king tot de in haar bezit zijnde Fransche oor logsschepen door de radio een speciale vlag- genregeling medegedeeld. Volgens deze rege ling zullen de Fransche oorlogsschepen, die behooren tot het zoogenaamde „legioen" van de Gaulle, aan de achtersteven de Fransche nationale vlag voeren en aan den boeg een vierkante blauwe vlag met in het midden een rood kruis. Voor Fransche vliegtuigen in Engelsch bezit is een soortgelijke regeling in gevoerd. Deze vliegtuigen zullen het ken- teeken van het Fransche luchtwapen behou den, doch bovendien een blauwe cooarde met rood kruis voeren. Hierover wordt van Duitsche zijde ver klaard: de blauwe vlag met een rood kruis is geen erkende staatsvlag, waardoor de vaar tuigen, die deze vlag voeren, tot oorlogshande lingen gerechtigd zijn. Oorlogsschepen en vliegtuigen, die het souvereine teeken van Frankrijk voeren, zoodoende dus voorgeven voor Frankrijk te vechten, maken zich schul dig aan een sche- Jing van het wapenstil- standsverdrag en plaatsen zich buiten het oorlogsrecht. Tegen deze eenheden zal met alle beschikbare middelen worden opgetreden De bemanningen vm deze schepen, van welke nationaliteiten zij ook zijn, kunnen er geen aanspraak op maken als krijgsgevangene be handeld te worden. De Britsche troepen in China worden teruggetrokken „Geen strategische beteekenis meer" De Britsche ambassade te Tokio heeft de Japansche regeering er van in kennis gesteld, dal de Britsche troepen uit China worden teruggetrokken en wel uit Sjanghai, Peking en Tientsin. Engeland behoudt xich echter alle rechten voor uit het protocol van Peking van 1901. Dit besluit is door de Londensche radio uit strategische motieven verklaard. Militair gezien, hadden zoo geringe strijdkrachten het betreft hier in totaal twee bataljons geen groote beteekenis. Door de ontwikke ling van het Japansch-Chineesche conflict heeft de oorspronkelijke taak van de Engel sche strijdkrachten, nl. leven en eigendom der Engelschen tegen de inheemsche bevol king te beschermen, practisch veel aan be teekenis verloren. Uit een algemeene beschou wing van den algeheelen militairen toestand van Engeland blijkt, dat door dit besluit de strategische positie van de Britsche strijd krachten in het Verre Oosten niet is verzwakt, doch integendeel, aanzienlijk is versterkt De buitenlandsche contingenten Het D.N.B. meldt uit Tokio: De in een officieele nota van Engeland ge publiceerde terugtrekking van Britsche troepen uit China heeft in Tokio zeer groot opzien gewekt De secretaris van de Britsche ambassade heeft heden de nota overhandigd, waarin gezegd wordt, dat de tot dusverre in China gestationneerde troepen „ergens op een andere plaats" gebruikt zullen worden. Tot dusverre is het nog niet bekend, aan wie de Britten thans de bescherming van de con cessies hebben opgedragen. De vroegere be richten, volgens welke Engeland zijn mili taire rechten aan de Vereenigde Staten wilde overd: -gen, worden zoowel in Tokio als in Nanking van de hand gewezen. Beide regee ringen verklaren, dat de tot dusverre uitge oefende rechten slechts aan de rechtmatige Chineesche regeering teruggegeven kunnen De laatste berichten over de sterkte der troepen luidden: in Peking voor Engeland 50, voor Italië en Frankrijk ieder 30 en voor Amerika 250 man. In Tientsin had Enge land 120, Frankrijk 200, Italië en Amerika ieder 100 man. In Sjanghai had Engeland 70 officieren en 1500 soldaten, Frankrijk 1000 Italië 205, Amerika tenslotte 50 officieren en 1000 soldaten. Militaire waarnemers nemen aan, dat de vrijkomende troelen direct naar Egypte, of als vervanging van de reeds uit Hongkong resp. Singapore naar Egypte gestuurde troe pen naar deze garnizoenen zullen worden overgeplaatst. Het feit van het wegsturen van deze garnizoenen in China, toont duide lijk den militairen toestand van Engeland, nu de Britsche regeering zich gedwongen ziet, zelfs zoo kleine garnizoenen in het veld te brengen. Verder is het van zeer verstrekkende politieke en moreele beteekenis, wanneer Engeland besluiten moet China tenminste militair op te geven, waarmede tevens de eerste stap naar het verwijderen van den Britschen invloed uit Oost-Azië is gezet. Het bevel van Londen, de Britsche troepen uit Sjanghai, Tientsin en Peiping terug te trekken, beteekent zoo wordt in Chinee sche politieke kringen te Sjanghai verklaard een nieuw prestigeverlies voor Engeland in het Verre Oosten. Vermoed wordt, dat de stijgende kritieke positie op het Afrikaansche oorlogstooneel Engeland er toe dwingt, troe pen uit het Verre Oosten in te zetten. 'D-N.B) De kwestie der arrestaties Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De spanning tusschen Japan en Engeland, die door de recente arrestatie van aanzienlijke Ja pansche onderdanen in Engeland een in de ge heele wereld aangeteekende verscherping heeft ondergaan, wordt uiteraard in Berlijn met be langstelling gevolgd al- een politieke gebeurte nis. Men staat echter met zichtbare reserve tegenover de vraag, wat de mogelijke politieke gevolgen van dezen spanningstoestand zullen zijn, want deze kwestie betreft een interne En- gelsch-Japansche aangelegenheid, welker afhan deling naar Duitsche opvatting alleen zaak is van de betrokkenen en waarin men zich dan ook niet denkt te mengen door het bepalen van een standpunt. Intusschen spreekt men in Berlijn zeer open lijk een oordeel uit over de feitelijke gebeurte nissen, die de Japansche regeering aanleiding hebben gegeven tot optreden tegen de activiteit van Britsche agenten. Men wijst van Duitsche zijde er op, dat Duitschland de factoren van verdenking, die zich hebben voorgedaan aan de Japansche regeering ten aanzien van het ongeoorloofd optreden van Britsche staatsbur gers in Japan, slechts kan bevestigen op grond van eigen ervaringen. Men herinnert aan vroe gere officieele constateeringen betreffende de illoyale houding van Britsche consulaatsautori teiten en andere Britsche persoonlijkheden in Duitschland, waardoor in verscheidene geval len bevelen tot uitzetting noodig waren. Ook de documentaire onthullingen over den Brit schen spionnage- en berichtendienst in Noor wegen worden met het oog op het gebeuren in Japan opnieuw in herinnering geroepen. Men hpeft in Berlijn klaarblijkelijk geen reden om aan te nemen, dat deze illegale Activiteit van Britsche agenten juist in Japan niet zou zijn uitgeoefend en men is van de juistheid der Japansche constateeringen en ook van de ge rechtvaardigdheid van het optreden der Japan sche regeering volkomen overtuigd. Verbod aflevering zoetwatervisch Dezer dagen is afgekondigd een besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, waarbij het af leveren van zoetwatervisch wordt verboden, tenzij ontheffing is verleend door het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd. Naar wij vernemen wordt deze ont heffing geacht verleend te zijn, indien de reeds eerder bekend gemaakte minimum prijzen, welke aan de visschers moeten den betaald, zijn in acht genomen. DE SIGARENINDUSTRIE Wij vernemen, dat ln de geheele Neder- landsche sigareninduatrie over de kalender- week van 12 tot en met 17 Augustus a.s vacantie zal worden gegeven, zoodat in deze week de fabrieken stil liggen. Ter nadere verklaring van het bericht in zake de oprichting van den algemeenen bond van sigarenfabrikanten te Eindhoven, wordt gemeld, dat deze bond bedoelt algemeen te zijn voor groot- en kleinindustrie, echter al leen voor de drie Zuidelijke provincies. Het doel is de organisatie en de bedrijfsor ganisatie voor de geheele Nederlandsche in dustrie te vergemakkelijken, in nauwe samen werking met het Verbond van Sigarenfabri kanten te Amsterdam, met welk verbond de nieuwe organisatie in stand houdt het Cen traal Bureau voor de Sigarenindustrie t< 's-Gravenhage, waarvan mr B. Colenbrander en mr. A Steinkühler secretarissen zijn. VERMIST MEISJE TERECHT. DIEVEN TE GRONINGEN GEPAKT. De recherche te Groningen heeft wegens diefstal van manufacturen gearresteerd den 19-jarigen J. B. F., in dienst bij de firma L. in de Oude Boteringestraat te Groningen. Hij had een sleutel van het pand weten te bemachtigen en ging daarmee s nachts met eenige vrienden op roof uit. Groote partijen goederen als rollen graslinnen, peau de peche, velvet e.d. werden op een auto geladen en weggevoerd. Het gestolen goed heeft een waarde van eenige duizenden guldens. Als mededaders zijn gearresteerd de 18-jarige H. L. K., magazijnbediende, eveneens in dienst van de firma L., en de 18-jarige F. v. A., een vriend van dezen. Wegens heling zijn aan gehouden de 23-jarige kleermaker O. F. T en de 23-jarige koopman P. K., terwijl boven dien tegen enkele anderen proces-verbaal wegens heling is opgemaakt. DIEFSTAL IN EEN STATIONSBUFFET Onbekenden hebben gisternacht ingebroken in het buffet bij de restauratrice mevr. Kol ïn het spoorwegstation te Uitgeest Behalve de sigarettenvoorraad is een bedrag groot 10 meegenomen. INBRAKEN TE ZWOLLE. Gisternacht is er te Zwolle in een drietal huizen in de Wipstrikkerallee ingebroken. Een groote slag heeft de inbreker niet kun- slaan. Bij de familie G., waar de inbre ker zich door het wegnemen van een hor toegang heeft verschaft, werden eenige brood- en textielkaarten meegenomen. Bij de familie M., waar de dader ook door middel van het wegnemen van een hor naar Binnen kwam, werd op verschillende plaatsen geld een bedrag van 100 ontvreemd, be nevens een kist sigaren. Door de keukendeur verliet de inbreker hier het huis, om zich naar de buren, de familie G., te begeven. Door een zijraampje in te drukken verschafte hij zich hier toe gang. De buite- bestond uit sigaren en wat kleinigheden. MINDERJARIGE VERMIST De fungeerende chef van het bureau kinder politie te Amsterdam verzoekt opsporing van Hendrik Broeren, geboren te Amsterdam, 7 Juni 1921, die sedert 23 Mei 1940 wordt vermist. Signalement: lang pl.m. 1.75 m, gewoon pos tuur, donker blond haar, gezonde kleur- blauw grijze oogen. Opleiding lol Stuurmansleerli Toel. A-afd.: M.U.L.O. Aj 2 jaickie Toel. B-afd.: M.U.L.O. B: 3 Jar vraagt prospectus neemj jche zi.f jnderz kant cL DE DISTRIBUTIE BOTER EN VETTEi «r Tien Eenige bijzonderheden ov^lla^ volgende periode hriftn in 178 Zooals men weet, geven gedur'€rsche periode van 29 Juli j.l. tot en met 2*". w; tus a.s. de met 01 en 02 gemerkte bo i" c'er de z.g. vetkaart recht op het koopeijrandei half pond margarine of boter, of, v» de voorraad strekt een half pond 80 vet; de met 03 en 04 gemerkte bonr voorts uitsluitend recht op het ko? boter. Teneinde er de verbruikers van rUW en vet tijdig van op de hoogte te Lat £nJ welke rantsoenen zij gedurende de 1 d e distributieperiode kunnen rekeni er de aandacht op gevestigd, dat dez acht weken zal duren. Voor deze pe: derhalve zal loopen van 24 August^ en met 18 October a.s. zullen ach;8^ ej van de vetkaart geldig worden verkl^ voorj daarvan zullen elk recht geven od: ^olgq pond boter, drie elk op een half garine en één op een half pond gesmP. zÜ 4 In verband met het bovenstaandte Fran het doei om bederf van de in de genea aanwezige voorraden te voorkomen, „De 3 paalde maatregelen genomen betrefterik d< wijze, waarop de winkeliers met be! verhei de gedurende de eerste distributiepq en re< geleverde en nog in te leveren bonn hoog voorraden kunnen aanvullen. Een i, j>een ties. Het is voor de detaillisten van aa belang, dat zij van deze uiteenzetting" aan keurig kennis nemen. Ier Zee luitensj sral el» in boel De brooddistributie 11 »tor is de In d* week van 12 t/m. 18 Augu/L ..D mei 1 genummerde bonnsa/oorva» inks d Gedurende het tijdvak van 12 Aap de L i met 18 Augustus a.s. geven deaander< nummerde dubbele bonnen van hc| .^xe broodbonboekje tezamen recht op he,onstui van 2500 gram roggebrood of 20L. ander brood. Elk der enkele bona dus recht op het koopen van 125 g/Taa^ gebrood of 100 gram ander brood. -Dt-tyc De bonnen, welke 18 Augustus A^t ka gebruikt zijn, blijven voorts rog tot inh< 22 Augustus a.s. geldig. mcast< Met nadruk wordt er op gewezen, «eland, het nieuw uitgereikte broodbonboekj aj« J bruik wordt genomen. Zooals ree<fhH a1 bekend werd gemaakt konden de met' UJ~ met 20 genummerde bonnen van h broodbonboekje vernietigd worden, zien deze niet meer ter verkrLging fless zullen worden aangewezen. s zelf De bloem- en meeldistrity Bon 40 van 10 Aug. 1/m. 8 Septsj Gedurende het tijdvak van 10 t en met 6 September a.s. geeft d genummerde bon van het algemeef butiebonboekje recht op het koopenj ons tarwebloem of tarwemeel of rol of roggemeel of zelfrijzend bakj boekweitmeeL JEUGDIGE DIEVEN. De politie te Roden heeft wegens I lende konijnendiefstallen aangehouj 17-jarigen W. V., diens 15-jarigen brr en de 16-jarige J. d. K. Zij werden daad betrapt. Uit een papier, dat een^M bij zich had, bleek, dat zij in het besHS geweest van een groot aantal te O uit bodewagens gestolen goederen, i nieuw radiotoestel ter waarde van eenige weken geleden uit een bocFfl®'* was geroofd. Allen zyn ter beschik) de justitie gesteld. jsge FIETSER VERDRONKEN DOOR DUISTERNIS. moet Hoezeer er, vooral op avonden alJ^11 gisteren met een bewolkten hemel,|tet t bestaat aan een noodverlichting, blijltwloj ongeluk dat gisternacht te Utrecht ebt ci veer 40-jarigen fietser C. D. is overkfe m» door de duisternis misleid, ter hoogten,.- Tolsteegsingel in het water van den f Rijn terecht kwam. Op zijn hulpkret^, een juist passeerende agent van po^' a snellen, maar deze kon, alhoewel hij ^n> lijk te water ging, den drenkeling n Zu1 lijk vinden. Toen hij hem eindelijk op Lei kon brengen, waren de levensgeest j geweken en toepassing van kunstmatbrdt haling mocht niet meer baten. Hete ni overschot is naar het politiebureau _t„ brug gebracht. Een 20-jarige fietser, die dienzelfdenfirt, het water van de Meentstroom aan van brandtkade terecht kwam, bracht het deu zelf in, behoudei Ujf. afloop heda| derl xha, )ië s JONGETJE DOOR EEN AUTO OVï!' EN GEDOOD. ^Qo Door een noodlottig ongeluk is gistr;j- ige zoontje van den he Voorthuizen om het leven gekomen, f dat op den rijksstraatweg in de kom dorp speelde, werd in een onbewaakt el c door een passeerenden auto gegrepen flstf gewond. In zorgwekkenden toestand li ge naar het ziekenhuis te Amersfoort ovekA alwaar hij na aankomst is overleden.^e Itst» d v GRESBUIZENFABRIEK AFGEBBjer] In den afgeloopen nacht is te R^,18 gresbuizenfabriek van de firma Janrt: lemsen aan de Industriestraat door me bekende oorzaak afgebrand. /ee Omstreeks twaalf uur ontdekte de I h» brand in de machinekamer. Hij waa^e brandweer. De brandspuiten uit 1^ Tegelen werden gerequireerd, doch p niet verhinderen, dat de fabriek een vlammen werd. Een gedeelte van hl02' gebouw bleef gespaard. H Hij slaagde ten wal te komen de politie gemeld om te verzoeken als het licht zou zijn, op te dreggen. Uit verschillende plarL, I h SLIEDRECHT. In de deze week Ooi vergadering van de Antirevolution»ai vereemiging, die door zeer vele left bijgewoond, werd met algemeene e

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2