Au V AuüualUS 1940 PAG. 5 DE NEDERLANDSCHE UNIE DEI HE1=re uitspraken over gelijktijdig lidmaatschap LI van een partij -scHkbezochte vergadering le sa zooai te Amsterdam irlandsche Unie heeft gisteravond ncertgebouw een openbare vergade- caqiden. De groote zaal was tot in de jen d^eken gevuld en velen konden geen zullsning zong Louis van Tulder „O »°wer beuren van Nederlands vlag"- e mr. J. A. Linthorst Homan 'erwe 'erbote spreker, mr. J. A. Linthorst Ho- i door de vergadering met een lang- veilaus begroet. bepafihorst Homan zeide o.m., dat in het tten fonomische leven, dat veel meer aoort, dan voor den oorlog in rq ingezien, het vinden van de beste zal worden bevorderd, doordat voor vaststaat, dat de volksgemeen- den enkeling zal moeten gaan ieder geval voor den overgangstijd lende Europa het oeconomische jven zal moeten worden geleid, het nationale meer voorop möe- leidende naar een sterkere Ne- gemeenschap, zal moeten worden ten'leder is het er over eens, dat de ore democratie met evenredig kies- goed voorbij is, de, staatsinrichting Ütofitair en meer corporatief moe-' n dus voorzien zijn van een appa- >- ofsnelle en kordate beslissing en van ?s ..jat voor deskundige uitwerking der Economische behoeften en mogelijk- Éonde volksinvloed zal moeten blij- 'Hn. witfl 136 Nederlandsche Unie mede- innerlijk oprecht verlangen naai je gemeenschapsbesef, hetwelk het ijpend zal veranderen, zoodat men ook als overgangstijd naar .s moet zien, waarbij veel, dat de -igestelden reeds voor Mei veroor- -traks voorgoed voorbij zal blijken nen. Dat de Nederlandsche Unie in haar pro gram vrijheid van godsdienst, van levensbe schouwing en opvoeding opgenomen heeft, spreekt vanzelf; wie daaraan raakt, raakt aan den Nederlander zelf. Nog zei de spr. o.m.: de Nederlandsche Unie is geen nieuwe partij, het interesseert ons niet of men lid blijft van de politieke partij waarvan men lid was. Voor wie uit goeder trouw er lid van blijven wil, is in de Nederlandsche Unie plaats- Deze is een volksbeweging, waarin tot uiting komt wat reeds lang voor 10 Mei in duizenden landgenooten leefde en bezig was te groeien. ex w me fi ondei ,orh2H*n oter&artij. M ad jonlijke eisch van loslating -lidmaatschap van een party wordt ...'.'.'ld; men zal, wanneer men eerlijk d inamma van de unie, hetwelk een »Y°«reveil over de Steele linie ih- onderschrijven, met zijn eigen uitmaken of men lid blijft Maar wie alleen meedoet om i° ts in het vuur te hebben, dus om •denkt te houden, is aan het verkeerde gén. tde prof. dr. J. E. de Quay istges ïde spreker trad op prof- mr. J. E. lie uiteenzette, dat de oeconomische van ons volk dezelfde zal blijven >rs van den landbouw, den handel, en de nijverheid. Maar het epishe apparaat van Nederland kan tïllftgebouwd en moet worden inge- het groote Európeesche verband. samenhang moel?n zijn tusschen Ooibmischen opbouw van Nederland opbouw van de andere Europa, met uitschakeling van zHde concurrentie- Vufujkte verder zijn reeds bekende 11 arf1 ult ten aanzien van het te v°igetl 'ooneÊ'l van een organlschen opbouw bruitfhappij en staat, waarbij egoïsme lanzaiialisme gebroken moeten worden, gelevi de gemeenschap dienen, dan aad fe landgenooten er alles voor over i de werkloosheid uit te bannen, ing mwoordige omstandigheden nu de e voq stii ligt, onze overzeesche ver- per5pgeheven zijn, lijkt dit wel zeer ll^erv/ezenlijkbaar, maar voorberei den fns v°ik z'c31 nu reeds op de ver ve® ervan als normale tijden terug- zijn. Alleen nationale gebon- e sociale rechtvaardigheid kunnen toekomst tegemoet voeren, vajmeene besef dat de omwenteling Tar?-tijd ons een geheel nieuwe taak Piet van Egmond heeft hierna dlo ten gehoore gebracht, een fan- t Thema van het Vlaggenlied, het- orttte de duizenden aanwezigen met 'rift gezongen hebben. Dijk declameerde Anton van j t- (o nieuw Nederlandsch lied e lid van het driemanschap, mr. an d«Einthoven, stelde de vraag: „Wat ïschel aan een uiterUjh gezond volk f geest verwaarloosd is?" en hij 21.1 jammerlijke verwoestingen door ^ei"bsheid teweeggebracht aan de 35 gezondheid onzer jeugd, ook van kaxiat toch eens als vrouw het mid- 27 efeen zal van het gezin, waaraan er van elke samenleving zullen thondpn igstuk der werkloosheid is niet sociaal-oecónomisch, maar ook een y(7fiagstuk, voor Welke oplossing het rlandsche volk zich moet inspan- De Vrijz. Dem. Bond en de Ned. Unie Het standpunt van de Vrijz. Dem. Bond Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democratischèn Bond heeft thans zijn stand punt bepaald omtrent de Nederlandsche Unie. In een aan de leden toegezonden omzend brief geeft het hoofdbestuur als zijn meening te kennen dat hoewel de Nederlandsche Unie een andere organisatie is geworden dan aan vankelijk bedoeld werd, er niettemin aan leiding is om haar oprichting met sympathie te begroeten. Wel, zoo heet het verder, is het Drogramma vaag en zijn de leiders van deze beweging niet staatkundig geschoold, maar hiertegenover staat dat het driemanschap be zield is met den wensch om in vaderland- schen geest het algemeen belang te dienen, dat zij voornemens is bij de autoriteiten van de bezettende macht het specifiek karakter van ons volk tot uitdrukking të brengen, en te bevorderen dat wetgeving en bestuur in Nederlandschen geest zullen worden geleid. Toetreding tot de Nederlandsche Unie mag echter er niet toe leiden de eigen organisatie te verlaten, zoo zegt het hoofdbestuur. De Vrijzinnig Democratische Bond heeft een hechten grondslag, wij willen de partij intact houden zoodat wij in vrijheid zullen kunnen beslissen hoe de toekomstige politieke organi satie zal moeten worden. Het standpunt van het.hoofdbestuur is derhalve: 1. ieder blijve lid van den V.D.B. 2. het lidmaatschap van de Nederlandsche Unie is vereenigbaar met dat van onze partij. Legitimatiepapieren voor Zeeuwsch-Vlaanderen Toeristen of vacantie-gangers, die naar Zeeuwsch-Vlaanderen willen reizen, dienen goede legitimatie-papieren bij zich te hebben. Zonder die kómt men niet aan wal. Er moes ten er reeds onverhoopt met de boot terug Men neme er dus góede nota van, dat voor Zeeuwsch-Vlaanderen een goede legitilïiatie noodig is. Behalve het paspoort kunnen een bewijs van Nederlanderschap óf een stamkaart met pasfoto, door den burgemeester der woon plaats gewaarmerkt, ook dienst doen. Men zij gewaarschuwd! Het Rijksbureau voor verwerkende industrieën Zooals reeds is gemeld, is ingesteld een Rijks bureau voor verwerkende industrieën, geves tigd te 's-Gravenhage. Als sectie van dit rijksbureau is ingesteld een sectie grafische industrie, gevestigd te Amsterdam, N.Z.- Voorburgwal 326328. De dagelyksche leiding van deze sectie berust bij een directeur. Tot directeur is benoemd de heer H. Koechlin. Deze sectie is ingesteld voor alle ondernemin gen, welke als hoofd- of nevenbedrijf uitoèfe- nen de boekdrukkerij, de diepdrukkerij, de steen- en offsetdrukkerij, de boekbinderij, de stereotypie èn de chemigrafie, alsmede onder nemingen, welke de door voornoemde bedrijven vervaardigde producten voor eigen gebruik fabriceeren, Hiertoe behooren derhalve alle huisdrukkerijen en -binderijen, evenwel niet de cartonnagefabriekeh en de papièrwarenfa- brieken, voorzoover daarin niet worden ver vaardigd producten, die kenmerkend zijn voor de reeds hierboven genoemde ondernemingen. Binnenkort zal een beschikking in de Ne derlandsche Staatscourant worden geplaatst, waarin o.m. aan alle betreffende ondernemin- j": de- Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede. dat telers vóór den lOden Augustus 1940 op hun bedrijf aanwézlge akkerbouwproducten van den oogst 1939 op de gebruikelijke wijze moeten inleveren. Ingeval het om technische redenen onmogelijk is aan dezen inleveringsplicht vóór genoemden datum te voldoen, kunnen de provinciale voedselcommissarissen toestemming verleenen. dit tijdstip te overschrijdeh. Een opgave van de producten, welke onder deze regeling yallen, wordt in alle dagbladen gepubliceerd. Daarbij Wordt tevens bekend gemaakt in hoeverre vrijstelling van in« leveringsplicht bèstaat. Een kijkje op den Goudschesingel Het „Rotterdammer"-gebouw wordt gesloopt Nog versch in het geheugen ligt het oogen- blik, waarop wij voor het eerst weer na den veertienden .Mei het Rotterdammer-gebouw aan den Goudschesingel betraden. Voor het laatst waren we er Dinsdagsmorgens na Pinksteren geweest. Een korte redactioneele samenspreking leidde tot het besluit, dat de krant dien dag niet zou kunnen verschijnen. Een dag later bevonden we ons weer op de zelfde plaats. Maar hoe waren de omstandig heden gewijzigd. Het bedrijf één ruïne, de zetterij een troostelooze massa verwrongen staal en ijzer, de persen onherstelbaar ver minkt, de drukkerij één chaos, alleen van het stevige hoofdgebouw stonden de muren nog overeind. We maakten daarmee nog een „gunstige" uitzondering met de rest van de huizenrijen aan den Goudschesingel, waar alles in puin lag. Alleen de nieuwbouw van Cats Papierfabrieken had het in den vuur gloed uitgehouden, evenals de zware steer.en muren van het Burgerweeshuis aan den overkant. Het was een trieste wandeling door ons oude gebouw, dien morgen! Niets, letterlijk niets hadden de vlammen gespaard. Van bureaux, kasten en blibliotheek: niets meer te vinden. Op het archief zakten we tot over de enkels weg in de verpulverde witte asch van de jaargangen sinds 1903. Wat moeizaam in jaren was bijeenvergaard, was in enkele uren tijds vernietigd. Ook de glorie van ons oude telex apparaat was vergaan! Vereenzaamd en ver schrompeld stond het weggedoken in den hoek, waar we vroeger in spannende dagen „het groote nieuws" letterlijk de machine ..uitkeken". Op de benedenverdiepingen het zelfde trieste beeld. Alles weggebrand, stof en asoh op de kaalgebrande vloeren en muren. Hier en daar vindt deze en gene nog wat van zijn gading: een zwartgeblakerde schaar, of nog niet geheel vergane herinnering aan verre reizen. Slechts de kluis met de hoofd- boeken der administratie heeft zich schitte rend gedragen, alsmede een groote Lips- brandkast. Dit gaf Directie en Administratie bij de reorganisatie althans eenige ruggesteun. Nu zijn we weer drie maanden verder. Wie thans den Goudschesingel passeert, ziet er het beeld van groote bedrijvigheid. De puinrui mers vorderen flink, de nood winkels verrijzen snel, kortom er is weer leven in de brouwerij. Het Rotterdammergebouw valt nu onder den sloopershamer. Het Burgerweeshuis heeft men met behulp van springstoffen opgeruimd, by ons gaat het wat kalmer aan. Aan de voorzijde is het terrein met touwen afgezet met het oog op het gevaar van val lende steenen. Er komt al schot in de sloo- perij. De beide bovenste verdiepingen van het imposante gebouw zijn reeds goeddeels verdwenen. Niet lang zal het meer duren of ook de administratie-vertrekken zullen eraan moeten gelóoven en dan, dan is deze periode in het Rotterdammer-bedrijf voorbij, vóór goed voorbij Als we zoo de werkzaamheden nog eens opnemen, loopen we plotseling in de Vondel straat onzen chauffeur tegen het lijf. Hij neemt nog eens een kijkje in zijn vroegere garage. Je kunt niet weten of er van het oude gereedschap nog wat intact is gebleven. Zijn' speurtocht' levert nietveel op] Wel komt er uit het puin nog' wat te voorschijn, maar het heeft alles zwaar geleden. Vol trots toont hij ons zijn oudé naambordjè, dat wel gehavend, maar toch nog goed leesbaar is. 't Heeft den hittegloed dapper doorstaan! Want dat het hier warpjes is toegegaan, lijdt geen twijfel De garagevloer is onder de instortende muren bezweken. Zware ijzeren binten zijn doorgebogen, alsof het rietjes waren. Een van onze transportauto's heeft men met veel moeite naar buiten gesleept en op de hoek van de Vondelstraat netjes op het trottoir gedeponeerd. Vijf gulden biedt opkooper ervoor. Vergane glorie! Zoo gaat het werk hier gestaag van dag tot dag voort. En intusschen trekken pver den Goudschesingel de toeristen voorbij. Want het is Augustus, en dus vacantiemaand. Van heinde en ver komen ze aan, de vacantie- gangers, die het zwaar-getroffen Rotterdam willen bezichtigen. In groepjes trekken ze door de stad, per fiets, per tandem, of loo pend, als ze per hein gekomen zijn. Zoo komt er thans weer heel wat vertier en drukte in de oude Rotterdamsche binnenstad, waar men reeds via de afbraak de wederopbouw ter hand genomen heeft. Hoe lang zal het duren, voor Rotterdam weer op verhaal gekomen is? Pessimisten, maar ook menschen die het we ten kunnen, schatten 15 jaar. Laten we hopen, dat het meevalt. Maar zelfs in dat geval blijven we toch met jaren rekenen, want een vernielde stad stampt men nu een maal niet één, twee, drie uit den grond. Enalle overhaasting schaadt. En daarom is het maar goed, dat de bouwers van het nieuwe Rotterdam matigheid betrachten en in bezonnen tempo de wederopbouw ter hand hebben genomen. Om het bewijs te leveren, dat Hamburg vrijwel onbeschadigd is, werden talrijke buitenlandsche pers vertegenwoordigers deze week in de gelecenh^H gesteld, de stad in haar geheel in oogenschouw te nemen, Het gèzek'chep op den Micbelsturm DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de be palingen ten aanzien van de verduistering: Zonsondergang 9 Aug.: 9 u. 18 m. Zonsopgang 10 Augustus: 6 u. 13 m. De ontslagverordening Pogingen om aan de bezwaren van land-- en tuinbouwbedrijven tegemoet te komen' verplichte, kern van vaste arbeiders. De uitvoering van de ontslagverordening levert in de praktijk vooral voor de land- en tuinbouw met zijn tallooze losse en seizoen arbeiders, tal van moeilijkheuen op. Deze zijn vaak van zoódanigen aard en omvang, dat landbouwers en tuinders geen menschen in dienst nemen, omdat zij blijvende tewerkstel ling vreezen. In verband met het bovenstaande heeft het Centrale secretariaat voor land- en tuinbouw, waarin de drie centrale landbouworganisaties en de drie landarbeidersbonden zijn vertegen woordigd, besloten een regeling te ontwerpen, waarbij een kern van vaste arbeiders in de t drijven, hetzij voor het geheele jaar, hetzij voor een bepaald tijdvak, van overheidswege verplichtend wordt. Is in de bedrijven het voorgeschreven minimum aantal arbeids krachten tewerkgesteld, dan zou den werkge vers In het aannemen en ontslaan van arbei ders de vrije hand kunnen worden gelaten. Om tot een zoodanige regeling te komen, is reeds de medewerkingverkregen van den Centralen dienst van de arbeidsinspectie. Het Centrale secretariaat heeft een önt- werp-regeling opgesteld, waarover thans de meeding wordt gevraagd van de lai.dbouwor- ganisaties, landarbeidersbonaen, werkgevers organisaties in land- en tuinbouw, bedrijfs- raden enz. Voor Groningen en Friesland heb ben reeds besprekingen plaats gehad. Voor Zeeland en Noord-Brabant enz. zullen deze spoedig volgen. Het verbod tot prijs verhooging De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart vestigt er ten overvloede de aandacht van belanghebbenden op, dat naar aanleiding van klachten over prijsopdrijving In den handel in oude auto's, ook voor tweede hands motorrijtuigen het algemeene verbod van prijsverhooging bpven het pijl van 9 Mei van toepassing is. Voorts dienen belangheb benden er rekening mede te houden, dat de Prijzenbeschikking 1940 no. 1 die het alge meene verbod tot prijsverhooging voor alle roerende goederen inhoudt, tevens een verbod inhoudt de huurprijzen voor roerende goede ren, derhalve ook «voor motorrijtuigen, te ver- boogen boven het peil van 9 Mei. 13-jarige jongen verdronken Hij leerde een hond zwemmen Gistermiddag waren èenige jóngens uit Liempde (N.-B.). bij de rivier de Dommel bezig om een hond te leerèn zwemmen. Daartoe hadden zij het beest aan een lang touw gebonden, dat werd vastgehouden door den 13-jarigen A. van Alphen, uit Liempde Plotseling trok het beest den jongen mee, die in het water viel en door den stroom werd meegesleurd. Een voorbijganger sprong onmiddellijk te water, doch hij slaagde er niet meer in den drenkeling, die in eën kolk was terechtgekomen, te rédden. Na eenige uren dreggen is het lijk van den jongen op gehaald. Het slachtoffer was eenig kind. ren, die gistermorgen uit Amsterdam naar Drenthe zijn vertrokken, een voorspoedige reis hebben gehad en zich in goeden' welstand bij hun pleegouders bevinden. Het is nu reeds te zien, dat de heide maar heel matig zal bloeien. Door de strenge win ters hebben de heidestruiken verbazend ge leden. Voor de imkers ziet het er uit, dat het een slecht honingjaar zal worden. ONEERLIJKHEID IN ZWEMINRICHTINGEN De diefstallen in de badinrichtingen te Am sterdam houden aan. Regelmatig worden ont vreemdingen gemeld in een bad in Amsterdam- Zuid. Woensdag zijn, thans in Noord, twee kinderen, 13 en 14 jaar oud. aangehouden, die twee zilveren kettinkjes uit een kleedhokje hadden weggenomen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt en na een stevigen uitbrander kon den zij .naar huis gaan. ONDER EEN RIOLEERINGSBUIS BEKNELD Bij het uitvoeren van rioleeringswerken te Oss, geraakte gistermiddag- de ca. 40-jarige arbeider Schiltman, uit Oss, onder een in elkaarstortende zware rio-leerlngsbuis bekneld. Met ernstige inwendige- kneuzingen en een gecompliceerde beenbreuk is hei slachtoffer naar het St Anna ziekenhuis ter plaatse gebracht DIEFSTAL VAN GOEDEREN De politie te Amsterdam heeft drie jonge mannen betrapt bij een diefstal van goederen, die opgeslagen zijn in een leegstaande school ■in de - 3de Wittenburgerdwarsstraat. In deze school zijn goederen ondergebracht van men schen, die hun huis voor langdurige verpleging hebben verlaten en geen familie hebben, die in staat zijn den. opslag te bekostigen. Het ge bouw is tamelijk gunstig gelegen voor de die ven, in een nauwe straat, aan de achterzijde grenzend aart het water. De gemeente had echter eèn nachtwaker aangesteld naar aanleiding van de herhaalde ontvreemdingen. Deze nachtwaker heeft een der indringers, een 20-Jarigen Amsterdammer, een ouden be kende van de politie, betrapt. De jongeman heeft reeds eenigen tijd in voorloópige hechte nis gezeten als verdacht van verduistering van Selden en stond bekend als een zwerver, die en kost verdiende met het venten in café's en langs de huizen in en om Amsterdam met briefkaarten en andere artikelen. In zijn gezelschap bevonden zich twee jon gens van 17 jaar, die met hem mee er op uit getrokken waren. Op den hoofddader trof de politie een doosje met halssnoeren, een armband en een penne- doosje aan. afkomstig uit het schoolgebouw. De jongelieden zijn in verzekerde bewaring ge steld. VERDUISTERING COUPONS STOFFEN De Amsterd'amsché politie heeft gisteren twee menschen gearresteerd, die-zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van coupons damesstoffen. Het was een 20-jarige magazijnbediende, van wien gebleken is, dat hy zich reeds gedurende eenige maanden aan verduistering schuldig gemaakt heeft. Bij deze zaak is als heler betrokken een koopman van middelbaren leeftijd, die eveneens is aangehouden. ZEVENJARIG KIND ONDER VRACHTAUTO is het 7-jarig zoontje van den heer A. Schot,., uit Rotterdam, dat te Tholen bij familie gelogeerd is, met zijn autoped ge vallen en terecht gekomen voor het achter wiel van e^n juist passeerende vrachtauto. Het wiel ging dwars over het kind, dat be wusteloos en met gebroken dijbeen van on der de wagen te voorschijn kwam. De puntenwaardeering bij de distributie van textielgoederen In ons lblad van Zaterdag hebben wy melding gemaakt van het systeem, dat zal worden gevolgd bij de distributie van textielgoederen. Terwille van de overzichtelijkheid laten wij hier thans onder elkaar volgen de onder deze distributie vallende goederen met daar achter de erbij behoorende puntenwaardèeringen. (Men zie de toelichting onderaan ALGEMEENE KLEEDING Badmantel - Blouse Borstrok, Singlet, Hémd of Onderhemd Bretelschort Broek (lange broek, Tijbroek, gportbroek, plus four) Camisole, hemd of ortderhemd uit stof ver vaardigd Camisole, hemd of onderhemd: tricot of ge breid Combination of hemdbroek uit stof vervaar digd (vrouwen en meisjes) Combination of hemdbroek tricot of gebreid vrouwen en meisjes) Coinbination of hemdbroek (mannen en jongens) Complet (japon of jurk en mantel) Costuum of Pak (jas, broek en vest) Directoire of onderbroekje uit stof ver vaardigd Directoire of onderbroekje van tricot of ge- bf-èid .Ïii il.il .1 Gebreid Vest ihet mouwen. Gebreid vest zonder mouwen of Slipover Halfschort Halsdoek uit Wol of half wol Hansop Huisjasje (coin de feu e.d.) Japon of jurk Jas (sportjas, blazer, colbert, jacquetjas e.d.) Jasje, spurtjasje van stof (vrouwen en meisjes) Jasje, sportjase van tricot of gebreid (vrou wen en meisjes) Jongens- en meisjesschört Kleedingstoffen in het algemeen voor boven- en onderkleeding p. M2. Kousen (lang en lang) Mantelpak Mouwschort, huishoudschort Nachthemd Net-combinatioi) of nethemdbroek Nethemd Net-onderbroek (lang) Net-onderbroek (kort) Omslagdoek per vierkanten meter Onderbroek (lang) Onderbroek (kort) Onderjurk Onderrok Overhemd of sporthemd Peignoir, ochtendjapon of kimono (gevoerd en/of gewatteerd) Peignoir, ochtendjapon óf kimono (niet ge voerd en/of gewatteerd) Pullover of jumper met mouwen Pullover of jumper zonder mouwen óf met )i-mouwen Pyama Regenjas, regenmantel óf regencape (niet uit gummi of gegummeerde stoffen) Regenjas, regenmantel of regencape (transpa rant) ien Rok, rokbroek óf broek van stof (vrouwen en meisjes) Rok, rokbroek of broek van tricot of gebreid vrouwen en meisj es) Skibroek Skijas Skipak Slobbroek Slobpak Sokken, sportsokken (z.g. skisokjes) Speelbroek (3—6 jaar) Speelpakje of aankftooppakje <8—6 Jaar) Trainingsbroek Trainingsjas Trainingspak Turnbroek Turnhemd Turnpak (vrouwen en meisjes) Trui Vest (niet gebreid en zonder mouwen) Windjacke of Windblouse Winterjekker (geen langè overjas) Win terpakje (2-deelig of garnituur voor 3-6 jaar) Zakdoek WERKKLEEDING Buis, kiel of boezeroen Fietsbroelc voor bezorgers Mouwvest BEROEPSKLEEDING Korte Stofjas Laboratoriumjassen Lange Stofjas Overall Sloof Werkbroek van keper of drill Werkjas van keper of drill Werkpak van keper of drill GARENS. Handbreigaren per 100 gram of deel daarvan Maas- en stopgaren per 20 meter (maximum 100 M.) Naaigaren per 100 yards (max. 1000 yards) HUISHOUDGOEDEREN Badhanddoek, baddoek, badmat of stof daar voor per M2 Bad- of waschhandje Beddelakens, kussensloopen, spreien, molton onderlakens of andere bedbenoodigdheden (behalve matrastijken), of stof daarvoor p. M2. Dekens, reisdekens en plaids per M2 Dweilen of stofdaarvoor per M2 Gladgeweven handdoeken, toilet-, stof- en andere huishoudelijke doeken of stof daar voor per M2 Tafellakens, servetten, ontbytlakens, vinger doekjes of stof daarvoor per M2 Mannen Vrouwen Jongens Meisjes 01 9 6 18 6 12 20 36 13 82 18 86 9 18 12 24 5 10 S 10 TOELICHTING In de kolommen: Mannen (lees mannen en jongens van 15 jaar en ouder) Vrouwen vrouwen en meisjes Jóngens jongens van 315 jaar) Meisjes meisjes staat een dubbele rij cijfers. De eerste rij cijfers geeft de puntenwaardeering van het betreffende artikel aan, wanneer het uit kunstzijde vervaardigd is; de tweede rij geeft de waardeering in punten voor hetzelfde artikel, wanneer het uit andere grondstoffen is vervaardigd. De voorzitter van den Raad van arbeid te Nymegen,, dr. J. J. A Bakker, deelt mede, dat dank zij de onderhandelingen met de Duit- sche autoriteiten, de nog verschuldigde rente bedragen thans via de Hauptkasse van bet Postamt te Kleef bij den Raad van Arbeid te Nijmegen zijn binnengekomen. Over de maanden Mei, Juni en Juli 1940 zijn de gelden reeds Dinsdag aan de diverse rente trekkers uitbetaald, terwijl de overmaking der renten voor Augustus 1940 een dezer dagen volgt De verdere maandelijksche betalingen zullen weer op de gebruikelijke wijze geschieden, het geen voor de betrokken rentetrekkers van groot belang is. Radioprogramma ZATERDAG 10 AUGUSTUS i. NCRV-Ultzendlng. 8.00 Berich- 1 meditatie. 8.25 Ge- Pianovoordracht mofoonmuziek. 11.15 Zang met orgelbegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12 15 Gramo- toonmunek 12.45 Berichten ANP. l.OO Cvmbaal- sexfet en gramofoonmuziek. 2.15 Orgelconcert. 3.00 Christelijke leeruur 3.30 Gramofoonmuziek. 4.0Q Christelijke i afhankelijkheid", toespraak. 6.45 Concert (opn.). solisten (opn.). Hierna: 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, gramofoon muziek. 10.15 Esmeralda en solist. 11.00 Gramofoon- (Diritsch) 12.45 Berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Esmeralda. 4.00 Tuin- bouwhalfuurtje. 4.30 Dubbelmannenkwartet ..Pro- ciosa" en graanofoonmuz. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Berich ten (Engelsch) 6.30 VARA-orkest. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Rolterdamsch Pianokwartet. 3.00 Berichten (Duitsch i. 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Ertge'.schi8 45 Gramofoonmuziek 9.13 Beriohten (Engelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP 10.30— 10."5; J1.131130; 0.15-0.30 «n 1.15-1.30 Berichten (Engelsch).

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5