7 AUGUSTUS 1940 PAG. 3 en Zending neer .Jed. Herv. kerk. fgewii en: naar Hillegersberg (vac.- nsterdh Visser te Vorden. van 1 d recrU". G"'f- k«k- vri Vlaardingen W. Heerma te n he«| van Leeuwen te Rijswijk; te te Welema te 's-Gravenzande en is hetin te Dordrecht. Jte Ede cand. H. van Leeuwen ven ^>rachten cand' P' M Jonker te t kapi :je in HEID EN INTREE rechfld Ev- Lut 8Mn«»te te Har deze* Dndag 4 Augiutus de nieuwe sse \w- F. S. S tegenga door zijn eer F- Stegenga bevestigd. Als ioogh«Stegenga gekozen Joh. 1 29: de l3ods, dat de zonde der wereld Abcoidienst sprak ds. Stegenga tot Oudieente naar aanleiding van objejü moet "tassen maar ik moet het d<Poet afnemen, zeide hij, staat droog boven de wereld, boven ieder gemi Maar wat voor de wereld eer gvordt voor hen die Jezus ken- •actielvangelie. Na enkele toespra- wareii nieuwe werk in gebed Gode 'adg^K- WOLFEIfSBERGEB wolol fens berger. Ned. Herv. heeft eervol emeritaat we^ (gen 1 October aanstaande. 7 ha t C. WILLEKES t et^m# in den ouderdom van 64 ds. F. C. Willekes, emerilus- ebestfted- Herv. Kerk. cteurlis Cornelis Willekes werd in de gP aanvaardde 17 Sept. 1908 het werkd de Presb. Church in Noord Ap-beidde eerst in de gemeente de g vervolgens bij de Engelsche Earlham (Iowa) en Edgeley In Juli 1912 vertrok hij naar te [>a gehouden coll. doctum aan- miekes 24 Nov. van dat jaar zijn behofl- Herv. gemeente van Someren verz»3 vertrok hij reeds naar Hen- ïcht waar hij 10 jaar is werk- ,ne (23 Aug. 1923 vertrok hij naar ke standplaast in 1927 met „a- yisseld werd. In 1929 werd ds. te Oosterhoule en 1 Febr. Ei^i aan ziin Iaatste gemeente i?'^ die hii gediend heeft tot aan dat hem verleden jaar om ge ien werd verleend. Tijdens zijn _J te Birdaard als te Drogeham onbpkes bestuurslid van de Chr. riek e Dokkum. Tijdens zijn verblijf ^-jjicht was de overledene praetor Zwijndrecht en in zijn laatste s &«xn den rin2 Delfzijl. In Spijk heeft itig. ook den eersten steen gelegd )men£elisatiegebouw .Elim". a. 20® behoorde in politicis tot de Ni Staatspartij. Hij was daarvoor Gc voor 2e Kcimer en heeft alom Dezren Sroot aantal spreekbeurten geen ™ld' g( zijn "TEN EN LEGATEN di jn sijtenschap van wijlen den heer iud-burgemeester der gemeente in bedrag van f 1000 beschik- n voor de Ned. Herv. diaconie te me,fcCALE ZENDINGSDAG Jicale zendingsdag en evangell- classis Zutphen der Ger. Augustus te Aalten worden ge- ]Jrekers zullen optreden: Prof. Dr. rte jck, van Bilthoven; Ds. Th. 'Geref. predikant te Kralingen, er ze ma, miss. arts te Klaten, S*> er te lande, N. Baas, straat- ïngeifle Geref. Kerk van Amsterdam. vond j.L werd de heer H. s Voorganger van de Evange- irdrecht tot zijn dienstwerk in- r. P. J. Steenbeek van Oude en ïjerw. had tot tekstwoord Zach. predicatie werd de nieuwe d^nprteiijk toegesproken door Ds. "d> hem en zijn gezin 's Heer en ip3 de p en ^S^n op zijn werk toe an veJ den Edelachtb. heer Brand, na n( van Moordrecht het woord, s Gaen heer Ockerse een hartelijk lederh gemeente toeriep en hem toe- Jezegerd en vruchtbaar arbeids- OSTfcgen werd Ps. 134 3, waarna fse allereerst Ds. Steenbeek en steroPur8emeesler dank zegde voor 'oorden, zegenwenschen en be- Hei lomnjen j.l. verbond de heer Ockerse ïentxtrbeid met een woord uit Handel he3 den dienst werd hü hartelijk [en_ namens Bestuur en Evangeli- ter t heer den Hollander, Voorzitter, •alen, f" datGST NOODCOLLECTE bedrag der opbrengst van de >n de Nederlandsche Hervormde foorzoover thans bekend is, VEU_ GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN De nieuwe voorzitter Zooals we nog in een deel onzer vorige oplage konden melden, heeft de Gen. Synode der Geref. Kerken, thans te Utrecht bijeen, bij acclamatie tot voorzitter (in de plaats van wij len ds. J L. Schouten) gekozen ds. F. C. Meyster te Rotterdam. Deze keuze was te voorzien, niet alleen omdat ds. Meyster as sessor was, maar ook uit aard van zijn per soonlijke qualiteiten en beteekenis voor het Kerkelijk leven. Ds. Meyster is 59 jaar en sedert 1912 predi kant te Rotterdam. Reeds vroeg trad hij in de Geref. Jeugdbeweging op den voorgrond. Te Haarlem was hij voorzitter van de Geref. Jongelingsver. Nathanaël en bestuurslid van de afd. Noord-Holland van den Geref. Jonge- lingsbond. Aan het Geref. Jongelingsblad ver leende hij vele jaren zijn medewerking en op meerder bondsdagen trad hij als spreker op. Ook was hij medewerker aan het orgaan van den Geref. Meisjesbond Bouwen en Bewaren. Da. Meyster is gedelegeerde zoowel van den Schoolraad als van Geref. Schoolverband voor de examina. De Part. Synode van Zuid Hol- iland ten Zuiden benoemde hem tot curator van de Theol. School. Thans is hij secretaris van het curatorium. Van het Prov. comité van Zuid-Holland voor de Vrije universiteit is ds. Meyster bestuurslid en van het locaal-comité in zijn woonplaats voorzitter. Vanwege de classis Rotterdam zoowel als vanwege de Part. Synode van Zuid-Holland-Z. is hij quaestor. Vele jaren was hij ook kerkvisitator en de classis Rotterdam vaardigde hem bij her haling af naar de Part. Synode, waarvan hij ook voorzitter is geweest. Van de Gen. Synode van Amsterdam (1936) en van Sneek (1939' maakte hij eveneens deel uit. Ook benoemde de Part. Synode hem tot deputaat ad atr. 43 K.O. Ook met de pen Jiet ds. Meyster zich niet onbetuigd. Van zijn hand zagen het licht: Ik geloof (een bundel overdenkingen over de 12 artikelen des geloofs); Een nieuw lied en: Veilig geleide (twee bundels meditaties); een serie tijdpreeken en tal van preeken in de serie Menigerlei Genade, ook over Catechis- musstoffen. Ook schreef hij artikelen in het Geref. Theol. Tijdschrift en redigeerde hij de kalender Het Heil des Heeren van dag tot dag. Ook Jonge Kracht, het orgaan van den Geref. Jeugdraad, stond onder zijn redactie. Van zijn hand zag voorts nog het licht een Leidraad Kerkgeschiedenis en verschenen bijdragen in het weekblad De Reformatie, het tijdschrift Op den Uitkijk, de Geref. Kerkbode van Rotterdam en in den Bindengids. De predikanten dr. W. H. Harrenstein, em. predikant van Santpoort en ds. W. H. Ie Cointre te Bergen op Zoom, die verleden jaar doordat zij gemobiliseerd waren geen zitting konden nemen als primi-leden van de Gene rale Synode der Geref. Kerken hebben nu zij zijn gedemobiliseerd dit thans wel gedaan. Daardoor zijn hun secundi ds. D. Hoek, em. predikant te Hilversum en ds. A. Scheele te Kapelle-Biezelinge, thans niet teruggekeerd ter synode van Utrecht. Als secundus van den inmiddels overleden afgevaardigde van Noord-Holland, wijlen ds. J. L. Schouten te Amsterdam, heeft zitting ge nomen dr. G. C. Berkouwer te watergraaf- meer en als secundus van wijlen dr. H. Kaa- jan te Utrecht, afgevaardigde van Utrecht, ds. P. de Jong te Bunschoten-Spakenburg. Ter Synode van Utrecht bleef gisteren maat een plaats open n.l. die van den heer B. D. v. d. Meer te Oude Leije, afgevaardigde van de Part. Synode van Friesland-Noord. Behalve de drie predikanten van de kerk van Sneek hebben ook de vier predikanten van de kerk van Utrecht als prae-adviseeren- de leden zitting genomen. Jaarvergadering „Jachin" Heden te Haarlem gehouden Vandaag heeft te Haarlem de Geref. Zon- dagsschool-Vereeniging „Jachin" haar jaar vergadering gehouden onder leiding van haar voorzitter Prof. Dr. F W. Grosheide van Amsterdam. Deze ging, nadat gezongen was Ps. 118:3, voor in gebed en las voor Ps 118. Vervolgens sprak hij een kort woord, waarin hij wees op de beteekenis van de Zondags school in deze moeilijke dagen en waarin hij voorts in het bijzonder herdacht het over lijden van den heer A. Boot, die als secre taris en penningmeester zoo heel veel voor. Jachin heeft gedaan. Nadat de secretaris, de heer A. R. Koster, van Zwammerdam, enkele mededeelingen had gedaan, kwamen de verschillende jaar verslagen aan de orde. Behalve die van secretaris en penningmeester vonden ook die van den redacteur van het orgaan, ds. A. Dondorp, te Heemstede, en van den redac teur van de Boekbeoordeeling, ds. J. A. Tazelaar te Rotterdam, een plaats in het orgaan. In ons blad van 17 Juli gaven we er bereids uittreksels van. De verslagen werden met. een woord van dank aan de stellers goedgekeurd. De leden van het bestuur, die dit jaar aan de beurt van aftreding waren, de heeren ds. J. D o u m a, em. predikant te Arnhem en ds J. A. Tazelaar te Rotterdam, werden met groote meerderheid herkozen. Prof. Grosheide heeft daarna een referaat gehouden over het onderwerp: Verandering van methode? Het onderwerp is niet aan de orde gesteld door den oorlog en wat daarop volgde, het is sinds lang aan de orde. Achter verandering van methode plaatsen we een vraagteeken. De vraag is, moet het terugloopen van het aantal Zondagsschoolleerlingen ook leiden tot de slotsom, dat we onze methode van werken moeten veranderen. Uitgegaan wordt daarbij van de gedachte, dat de Zondagsschool alleen moet blijven voortbestaan, indien zij blijft een geschikt middel om het Evangelie den kinderen te verkondigen. Dadelijk moet wor den gezegd, dat het van het grootste belang is, dat het kind op Zondag, den dag des Hee ren, dat Evangelie tot zich hoort komen. Dat is van zooveel belang, dat bezwaren tegen andere vormen van Evangelieprediking aan kinderen daar ruimschoots tegen opwegen. Een middel, dat soms helpen kan, is het Zon dagsmorgens Zondagsschool houden, een mid del, dat echter slechts met groote behoed zaamheid kan worden gebruikt. Slechts in den uitersten nood vervange men de Zondagsschool door samenkomsten in de week, al hebben zulke samenkomsten op zich zelf veel voor. Beslist afgewezen moet alle verandering van methode, die de Zondags school haar karakter van Evangelieprediking aan kinderen ontneemt. Bedacht moet echter, dat er aan het Zondagsschoolhouden heel -'eel om niet te zeggen alles ontbreekt. Men zoeke de verandering van methode vooral in de verbetering van de wijze, waarop men werkt. Dan is onder Gods zegen nog veel te bereiken. FEDERATIE VAN DIACONIEËN Richtlijnen voor dezen lijd. Dezer dagen is te Utrecht, in plaats der Jaarlijksche Buitenconferentie der Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk, wel ke door de tijdsomstandigheden afgelast moest worden, een kleinere conferentie ge houden van vooraanstaande personen uit de Federatie. Uitvoerig werd e° vraag behan deld, of reeds thans aan de diaconieën richt lijnen moeten worden gegeven over eventu- eele veranderingen van werkmethoden, mede in verband met den arbeid der heroriëntep- rmgscommissie. De vergadering nam tenslotte de volgende conclusies in verband met het werk der diaconieën in dezen tijd aan: De Heroriënteeringscommissie hervat haar arbeid, zoodra dit door het praesidium wen- schelijk wordt geacht. De vragen, over den meest gewenschten vorm van hulpverleening door de diaconieën blijven bestaan. Den diaconieën wordt echter in overweging gegeven in dezen tijd geen in grijpende veranderingen in de door haar ge volgde methode aan te brengen. Er moet nauwlettend op worden toegezien, dat acties van verschillende instanties tot hulpverleening elkaar niet doorkruisen, zoo dat ook van de zijde der Federatie zooveel mogelijk aan pogingen tot centralisatie moet worden meegewerkt. In de richting van aanvullenden steun op hetgeen in het bijzonder in de geteisterde ge bieden door andere instanties wordt ver strekt, zal veelal de oplossing gezocht moe ten worden, waarbij rekening word 3 gehouden dat deze verschillende hulpverleeningen elkaar niet kruisen. Men blijve voorzichtig met steunverleening aan onbekenden, die zich niet voldoende kun nen legitimeeren. In geen geval handele men, noch naar de letter, noch naar den geest, in strijd met ver ordeningen uitgevaardigd, of maatregelen tot nog toe genomen door de Overheid. In het orgaan der Verg. „Het Hoogeland" wordt medegedeeld, dat het bestuur der vereeniging en het in dienst zijnde personeel tijdens of tengevolge van den oorlog geen letsel heeft bekomen. Ook zijn de kolonies, de tehuizen en de verpleegden gespaard ge bleven. De directeur met zijn gezin en de bevolking van de kolonie „Filadelfia" zijn even geëvacueerd geweest, doch konden spoedig weer terugkeeren. Van de evacuatie vertelt de directeur de heer W. Endendijk als volgt: „Op den morgen van den lOden Mei wer den we 's morgens half zes uit bed gebeld: het evacuatiebevel werd ons uitgereikt. Binnen twee uur moesten we met al onze mannen op de aangewezen plaats zijn. Nu kwam het er op aan ons opgemaakt plan stipt uit te kunnen voeren. Terwijl de motoren der vliegtuigen die het vliegveld Eelde over rompelden, ronkten, werden de mannen, die reeds uit bed waren, gekalmeerd en de anderen gewekt- In een minimum van tijd werd een boterham gegeten; daarna kreeg ieder een label met zijn naam er op en een stukje touw. Het hoofdkussen werd in de GENEESKUNDIGE BADINRICHTING EN KUUROORD „LAAG-SOEREN" Chronische inwendige ziekten. Rheurra. nerveuse stoornissen, Rust- en dieet- kuren, Med. baden. Modder-beh. Bestra lingen, Korte golf Röntgen-inrichting, enz. DE GENEESHEER-DIRECTEUR. Telef. Dieren K. 330 4241. dekens gerold, touwtje met label er om heen, en daarna gingen de stroomatrassen naar beneden. Alles werd in den vracht wagen geladen en direct weggebracht. In ijltempo werden fornuis en kookpot opgeno men en weer geplaatst; met planken en schragen werden tafels in elkaar gezet en om negen uur had de algeheele uittocht plaats en konden alle mannen aan de ge- improviseerde tafels zitten om hun boterham te eten. Om half tien hielden we onze ge bruikelijke Bijbellezing na het ontbijt, zoo rustig en kalm als altijd. Er werd gelezen: „Die in de schuilplaats des Allerhoogsten is gezeten, die zal vernachten in de schaduw dps Almachtigen. Ik zal tot den Heere zeg gen: Mijn Toevlucht en mijn Burcht!" Zelden was er zooveel aandacht." In het na de evacuatie aangebroken tijd perk zijn de economische moeilijkheden eerst recht begonnen. „Zullen we ons reddings werk kunnen voortzetten of zullen we moe ten zeggen: „Ga heen en word warm". Het verstrekken van voedsel en onderdak aan doortrekkende personen hebben we al moe ten opgeven. De mannen, die bij ons opge nomen zijn, gaan vóór- Hun uiterst sobere verzorging vraagt al groote uitgaven. Het zal een zware dobber worden daartegen op te tornen". ONTVANGEN DRUKWERKEN. Van J- H. Kok, N.V. te Kampen: Onze Geloofsbelijdenis, door Ds. J. G. F eens tra afl. 6. Van H. Veenman Zonen te Wage- ningen: De Vereenigingen voor Ziekenhuis- verpleging met name in Friesland, gezien binnen het kader der geneeskundige verzeke ring door Dr. M. J E1 z i n g a. CORRESPONDENTIE Tot ons leedwezen verscheen gisteren in een deel onzer oplage een verslag van een A.N.W.B.-tocht door een deel van Zuid-Hol land, gehouden op Zondag j.l. Wij hebben al vaak onzen spijt uitgespro ken over zulke tochten van algemeene vereenigingen op Zondag, waardoor leden, die hiervoor den Zondag niet willen gebruiken, worden achtergesteld. Daaruit volgt reeds, dat opname van dit stuk bij vergissing plaats had. REDACTIE. Onderwijs DE KWEEKELING MET ACTE De besturen van de Ver. van Chr. onder wijzers enz.; de Ver. van Chr. Nat school onderwijs; De Unie „Een School met den Bijbel; De Schoolraad voor de scholen mei den Bijbel; de Ver. voor Chr. Volksonderwijs; de Unie van Chr. Onderwijzers(essen); Geref. Schoolverband, de Ver. voor Chr. Geref Schoolonderwijs hebben gezamenlijk een circu laire doen uitgaan aan de besturen der Chr. scholen in ons vaderland waarin zij nog eens de aandacht vestigen op de positie van den kweekeling met acte en deze besturen op wekken de werklooze jonge onderwijzers te helpen in hun strijd om het bestaan. Erkennende de financieele moeilijkheden voor de meeste schoolbesturen durven deze organisaties dan ook niet aandringen deze leerkrachten te sala- rieeren naar het salaris waarop zij aanspraak hebben, maar dringen zij er op aan alle midde len in het werk te stellen om deze jonge werklooze onderwijzers tegen een zoo redelijk mogelijke vergoeding een plaats in de school te geven. De organisaties willen in deze richting gaarne stimuleerend werken en de besturen desgewenscht met raad en daad bijstaan. 's-Gravenhage. Boekhouden m.o K 12. Geslaagd de heeren: E A. de Graaif. Hilversum, J C. Hoy- tirtk en F. Kuggeleyn. beiden Amsterdam. S. S. Kuipers. Groningen. D. van der Meulen. Groningen. S. Middelbeek, Amsterdam. K. van Middelkoop. Driebergen, J. B van Nieuwenhuizen, Amersfoort, J. P. Nouwen. Alkmaar en R. Oostra, Groningen. 's-Gravenhage. Hoogduitsche taal l.o Geslaagd de heeren: J Bakker. Varseveld. M. C. A. Kerkhofs. Eindhoven. W. de Kort. Boxtel. K H. J. Meester. Nijmegen, J. M. Zachariasse. Steenbergen, en de dames: G. v. d. Werff. Winschoten. J. H. Reiring. Winterswijk. T. P. M. Dorsman. Warmenhuizen. J. C. Lange veld, Wapenveld. M H. J Melis. Ouden bosch en R Ch. te Nuijs. Hilversum; de heerent J. Cramer. 's-Gravenhage. H. G. Drrix, Hoensbroek. A Hiemstra en L. Beks, Groningen. Vg. F. Olthof. Amstelveen, G. E. C Voch jr.. Rotterdam en de dames: E. P. S. Veldhuis. Leiden. C C. H. Corbey, Rotterdam, B. A. Beks. Berlikum. A H. Kuijters. Rotterdam en J A. G de Laat. 's-Gravenhage. Utrecht. Engelsoh m.o., A: de dames: P Boot. Rotterdam- L. D Engels Den Haag; F. A. van de Sevp Delft; en de heeren A. H. Limburg. Voor burg; H. van Wierst, Utrecht; G. S. L. van Yzen- doorn. Tiel Fransche m.o. A: mej. H. E. Hillebrand, Den Bosch en de heeren P Schwarzhaupt. Den Haag; K. de Haan, Den Haag; A. A Los. O. w sou burg; P. A. J. van Velzen, Rotterdam. Utrecht. Engelsch l.o Jagt, Haarlem: J. M. C. L 5. Hilversum; G. C Ve~rhoeff, Werkhoven; E. J Sii M. Wisskir Beek (L). de Haarlem; S. de Jong. Zaandam: C Lauterslager, Jutphaas: K. Kuil Leerdam; G. van Loo. Veenendaal; P Piket. Overschie; H. van Riezen. Apeldoorn; W. C. L. Geurts. Sittard; D Hylkema, Gendt (O.-B.); I. de Jonge. Rotterdam; C. H. G. v. d. Linden. Maastricht; J. Veenstra. Jubbega; P. C. M. v. d. Vijver. Eindhoven: J. A de Vries. Groningen. Fransch l.o. de dames: Th. M. C. Brinkhoff. Den Bosch: G. G. B. Rutten. Wanssum M. M. L Rutten, Wanssum; J. J. Rijksen. Wageningen; A Schartinghuis. Rotterdam; J. C. M. Staats. Den Bosch; W. J. van Rooy. Deventer; J. M. Smit. Koudekerke; T. F. Smith. Den Helder; J. C. W Sprangers. Rjjsbergen. en de heeren: G. M Kortenhoeven, Werkendam; W. Kuil. Rotterdam; R. D Leeuman. Rotterdam: J. H Lucas Nljme- HET SPORTCENTRUM VAN DEN OPBOUWDIENST Gistermorgen is men met de werkzaamheden begonnen Gistermorgen is op het terrein aan het ver lengde van de Sportlaan te 's-Gravenhage, waar het nieuwe sportcentrum van den Op- bouwdienst gevestigd zal worden, de eerste spade gestoken. Daarvoor bestond zeer groote belangstelling, in het bijzonder uit de kringen van den Op- bouwdienst zelf. Op het terrein bevonden zich met den com mandant van den opbouwdienst, majoor J. N. Breunese, de secretaris-generaal van het minis terie van algemeene zaken, jhr. mr. A M. Snouck Hurgronje, de commandant van het le district, majoor L. van Hulst, vele officieren van den staf en majoor H. J. Strootman, com mandant van het 4e korps, van welk korps de manschappen het terrein zullen egaliseeren en bewerken voor den bouw van het nieuwe sportcentrum, terwijl daar ook stonden opge steld de leerlingen van het sportleidersinstituut in hun korenblauwe overalls, onder leiding van hun commandant, len luitenant Serré. Voorafgegaan door het muziekkorps van het le district onder den kapelmeester-adjudant H. van Vessem, marcheerden ongeveer 300 man schappen met geschouderde spaden onder com mando van majoor H. J. Strootman naar het Majoor Breunese inspecteerde den troep en hield een korte toespraak, waarin hij als de taak van het sportcentrum aanwees krachtige, flinke, taaie Nederlanders te vormen. „Het is heerlijk voor u", aldus majoor Breu nese, „met dezen arbeid iets tot stand te brengen voor land en volk. Steekt met die gedachte de eerste schop in den grond. Werkt met elkaar ongeacht rang en positie, met vreugde en op gewektheid en saamhoorigheid en eensgezind heid." Majoor Breunese eindigde zijn toespraak met den uitroep „Leve het vaderland", welke door allen werd o Andere objecten Zooals bekend, zal de taak van den Op- bouwdienst ten deele ook bestaan in de uit voering van cultuurtechnische werken. Dit is nuttige arbeid, welken een ieder, die van aanpakken weet, kan volbrengen. De Op- bouwdienst zal dus ook medewerken aan in grijpende wijziging, die het Nederlandsche landschap, vooral tengevolge van de activi teit van den dienst voor de werkverruiming, in den komenden tijd zal ondergaan. Dit is aanleiding geweest voor de contact-commis sie inzake natuurbescherming overleg te plegen met den commandant van den nieu wen dienst en zijn staf van medewerkers om t» bereiken, dat het „nieuwe" dat zal ont staan, ook mooi zal zijn en bestaand natuur schoon niet onnoodig zal worden geschonden. De Opbouwdienst bleek bereid dit streven zooveel mogelijk te steunen. Majoor Breunese steekt de eerste spade In den grond. De contact-commissie heeft zich van haar kant bereid verklaard mee te werken bij het zoeken van geschikte werkobjecten, welke ook van cultureele beteekenis kunnen zijn voor het Nederlandsche volk. In dit verband is aan de mogelijkheid gedacht van den aan leg van provinciale rijwielpaden, b.v. in Noord-Brabant en Limburg, waar dergelijke paden nog slechts weinig aanwezig zijn, waardoor recreatieterreinen en natuurmonu menten nauwer met bevolkingscentra zouden kunnen worden verbonden. Dit kan tevens een verkeersbelang zijn, omdat deze paden ook dienstbaar kunnen worden gemaakt aan het lokale en doorgaande verkeer, waardoor de groote wegen van wielrijders, die daar dikwijls gevaar opleveren, kunnen worden ontlast. Het denkbeeld werd reeds eerder door den rijkswaterstaat overwogen, doch thans bestaat de kans, dat het spoedig ver wezenlijkt wordt. De mogelijkheden, die de verschillende provincies in dit opzicht bie den, worden reeds ernstig onderzocht. In de tweede plaats is genoemd de restau ratie van oude vestingwerken, die behooreri tot onze belangrijkste historische monumen ten, doch op vele plaatsen sterk in verval zijn geraakt De stichting Menno van Coehoorn heeft reeds nagegaan, welke vestingwerken hier voor in aanmerking komen. Met de restaura tie kan tevens het bestemmen van wallen tot wandelpark gepaard gaan, waardoor dergelijke vestingwerken mede als ontspan ningsterrein 'kunnen dienen voor de .woon kernen, waaromheen of waarbij zij zijn gelegen. rienaveen. H Langerhuizen, Krewerd: H. Lijster, Delfzijl; W. Meilink. Lutten (Ov.); G. Mennlnk. Apeldoorn; C. J. Mes. Nieuw-Lekkerland 's-Gravenhage. Handelskennis 1. o. Geëxamineerd op 5 Augustus 16 candidaten. Geslaagd: N. G. J. Schouten. Rotterdam; A. N. Maris. IJsselmonde, J v. d. Ploeg. Gieten (Dr.). A. A. P. J. van Oef- felt. Spekholzerheide. J. Huisman. Bergum; R. Postma. Stadskanaal (O.); A. van Brakel, Wijk- Maastricht. ^s-Gravenhage. Hoofdacte. Geslaagd voor A en B: mej. N. A. Benschop en mej. C. G Everaars. beiden 's-Gravenhage; voor gedeelte A: J. J. Valstar, 's-Gravenhage. mej. H. M. A Beukeboom, Leid- schendam en M. de Graaff, 's-Gravenhage; voor gedeelte B: A. de Jong en F. de Gooijer. beiden S Haarlem.agHoofdacte. Geslaagd voor het gehcele examen: K. Fielmich, M. M. A. Becker, mej. J. E. Beurs. A J. Damen, Amsterdam; J. W. Groot, Haarlem; G. Krom. Aerdenhout. Roermond. Hoofdacte. Geëxamineerd 8 candidaten Geslaagd: voor het geheele examen: mej P. G. Brouwers, Maastricht; voor het gedeelte A: mej. H. Derks. Tienray. mej H. F. Frederix. Heyen en mej M. J. E. Hamers, Maastricht: voor het ge deelte B; mej. C. M. Baltussen, Maastricht, mej. M J. Martels, Valkenburg, en de heer H. J. M Q. Bannier. Maastricht. Rotterdam F. J. Hoi, Dordrecht. C. v d. Schoon. Heerjansdam. J. A. Siersema. R'dam. Amsterdam. Apothekersadsistent. Geslaagd mej. J A van Bommel. Amsterdam. 's-Gravenhage. Notarieel. Geslaagd voor deel I: G J Ziedses des Plar*— M. N. de Boer, Amsterdam. Rechtszaken RECHTBANK TE UTRECHT Het drama te Scherpenzee! Men herinnert zich, dat op 24 April van dit jaar Scherpenzeel in opschudding werd ge bracht door een drama, dat zich in een kleine woning aldaar voltrok. De 40-jarige vrouw V.. moeder van acht kinderen, werd vermoord aan getroffen. Zij bleek een schotwond in de borst te hebben gekregen Als dader van den moord werd de 39-jarige H. C. v. R., krantenbezorger te Scherpenzeel gearresteerd. Uit het door de politie ingestelde onderzoek bleek dat de vrouw met den krantenbezorger een ongeoorloofde verhouding had. waarvan de echtgenoot van de vrouw afwist Langen tijd was het goed ge gaan, doch op een gegeven dag kreeg van R. ruzie met de vrouw over een pruimenboompje in den tuin van zijn vroegere woning. De echt genoot van de vrouw had namelijk dit boompje doen weghalen zonder toestemming van den krantenbezorger. Van R. zon op wraak en wist van een soldaat een scherp geladen revolver te ontvreemden, met welk wapen hij in den mid dag van den 24sten April het huis van de vrouw binnenkwam Zij lag op bed en sliep. De man heeft de vrouw a bout portant dood geschoten. Na zijn daad gepleegd te hebben gooide van R. de revolver weg, welk wapen later in een welland is teruggevonden. Aanvan kelijk dacht de te hulp geroepen dokter, dat de vrouw aan hartverlamming was overleden, doch bij de lijkschouwing bleek zich een schot wond in de borst te bevinden. Gistermorgen heeft de krantenbezorger zich voor de rechtbank wegens doodslag te ver antwoorden gehad De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Als getuigen werden een buurman en zijn vrouw gehoord. In zijn requisitoir herinnerde de officier van justitie, mr. Camphuis. aan het psychiatrisch rapport, dat over verdachte is uitgebracht, waaruit bleek, dat hij minder toerekenings vatbaar is. Spr eischte zeven jaar gevangenis straf. Mr. Enthoven, de verdedigster, bepleitte cle mentie en verzocht terbeschikkingstelling van de regeering. Uitspraak over veertien dagen. Land- en Tuinbouw DALENDE KAASPRIJZEN Uitvoer naar België stopgezet De vorige week gaf de kaasmarkt over de geheele linie een beduidende teruggang in de prijzen te zien. Alkmaar had een lagere prijs van 5.50. Bodegraven van 6 7 gulden. In Pur- merend bracht de boere-Edammer het tot 35 gld. en de vorige week tot 38, terwijl de fabriek- Edammer 30 noteerde tegen 39 een weok daarvoor. Ook in Gouda, trad hetzelfde verschijn sel op, de prijzen waren van 5 tot 7 gulden Twee weken geleden schreven we over de stijgende kaasprijzen. Daarna stegen ze nog veel hooger. Maar thans is daarin schijnbaar een keerpunt gekomen. Door de verplichte opleg ging was de aanvoer op verschillende markten vrij wat lager, dan de week daarvoor. Dat b;j deze verminderde aanvoeren de prijzen ook ver minderden en wel in vrij sterke mate, mag zon derling genoemd worden. Maar als men weet, dat de uitvoer naar België tot nader order is stopgezet, dan begrijpt men wel waar de schoen wringt. En vooral als men rekening houdt met het feit, dat de prijsstijging van de kaas in de laatste weken abnormaal genoemd moest worden. Ook de verplichting om 35 pet van de gepro duceerde kaas op te zetten, voor welke kaas waarschijnlijk niet meer dan 28 gld. zal betaald worden, had invloed op den gang van zaken. Sïïkken op den Oceaan Nu wie(P werden opnieuw de visóhlynen in sprefgd, maar de zon ging onder, zonder ook maar beet gehad had. Zoo werd d verre Westen van den hemel in den e en gloed van het scheidend licht ge nt dfonder dat de opvarenden van de dat:an" zich over dit fraaie schouwspel 'aal pen, waarvoor zij ongetwijfeld oog n0lEehebben gehad, zoo zij het van den dat wal hadden mogen gadeslaan. Maar varlelijk was het land nog ver verwijderd, het'ndien heerschte er thans windstilte, zaaHe oceaan er als een spiegel bij lag. peinsden thans bedrukt voorraad gedroogde visch, die zij '®ldiS lossnijden van de fusten verspeeld Zij- hadden daarover niet verder ht, toen zij de vischvangst op de D/n waren begonnen, maar deze waren len, en wanneer zouden zij opnieuw :sstrd>ol visschen tegenkomen? jereoeerslachtigheid vermeerderde toen de g gdel, en gedurende meer dan een uur an tusschen de vier schipbreukelingen oi-^e rd gewIsseld. Hoofdstuk XLIV. kig bleef deze toestand van neerslach- sn werkloosheid niet al te lang duren, k aaichte bries tegon te waaien; de wind :5")ainstant naar het westen, zoodat de vw.Jran" over het w/.ter gleed in de zoo richting. Men vorderde weer! a arif!lc n de arme schipbreukelingen bro^ zij spoecl'g ergens zouden kannen aan land geraken, of aat de wind lang genoeg zou doorstaan, om den vasten wal te be reiken, maar men kwam tenminste wat voor uit, en de hoop keerde daardoor in de harten terug. Er moest nog gegeten worden. Het werd een armelijke maaltijd, zelfs een arme slokop zou er nauwlijks de tanden ingezet hebben, maar toch was hij welkom. Sneeuwbal verschafte wat scheepsbeschuit en wat gedroogde visch. Het vleesch van de albacoren, die men had, was wel verlokkend er, en zou indien men het had kunnen bakken, een heerlijke schotel ge vormd hebben, maar vuur was er nu eenmaal niet en de schipbreukelingen aten liever ge droogde dan geheel rauwe visch. Ook werd er een klein beetje wijn, met heel veel water aangelengd, uitgereikt. Het komt me voor, peinsde Ben hard op, alsof we nu spoedig een schip zullen tegen komen, of land zullen zien. Het is net of iemand me dat in het oor fluistert. Misschien komt het wel, omdat we zoo dicht bij ons eindje zijn geweest.... 't Is precies, of we nu het ergste achter den rug moeten hebben. Je moet nooit over sterven praten, baassie Brace, meikte Sneeuwbal op, dat dient tot niks. Jij hebt misschien vertrouwen in je fetish, kok, vervolgde Ben zijn gedachtengang, maar ik voor mij geloof, dat de Voorzienigheid zich ons lot heeft aangetrokken. Daarom heb ben wij eerst die vliegende visch bemachtigen kunnen, toen kwam de regen zorgen, dat Wil en ik niet van dorst stierven. Daarna zorgde God ervoor, dat wij elkander hebben gevon den, zoodat we er alweer een beetje beter kwamen voor te staan. En na alles wat er vandaag met ons gebeurd is moeten we laten zien, dat we Hem dankbaar zijn, en daarom iets doen. Wat, baassie Brace? We moeten een gebed opleggen. Wil kan dat heel goea, aai. weel ik, en ik zuu willen voorstellen, dat hij het nog weer eens voor ons allemaal deed. Zeg Wil, wat denk je ervan jongen, kan je dat gebed van laatst nog eens doen? De scheepsjongen was willig, om te ver richten wat er van hem gevraagd werd. De gedachte, luidop voor anderen en voor zich zelf met God te spreken was hem immers niet vreemd meer. Eerbiedig knielde hü neer, op de plaats waar hy zooeven nog gezeten had, en Ben Brace, Lily en de neger volgden allen zyn voorbeeld. Toen klonk daar op nieuw, onder den onmetelijken hemelkoepel, de gedempte stem van een jongen, die onder de stilte van maan en van sterren contact met zijn Schepper zocht, ora Hem te danken voor Zyn vaderlyke liefde en voorzienigheid, in de eenvoudige en schoone woorden, die eeuwen geleden voor de eerste maal van de lippen van Jezus Christus zelf werden ver- Nadat dit „Onze Vader, die in de hemelen zijt!" was ten einde gezegd, troffen allen de voorbereidselen, om den nacht in te gaan. Ben Brace ging naar achteren en zette zich op het fust by den roeiriem, die als roer dienst deed, om over aller veiligheid te waken. Hoofdstuk XLV. Ben Brace bleef heel den nacht in touw. De bries bleef doorstaan naar het westen, en de „Catamaran", die aan den dubbelen druk van wind en water gehoorzaamde, liep zoo snel als men van een dergelijk primitief en onbeholpen vaartuig slechts mocht verwachten. Een dichte mist kwam over den Oceaan staan, die dc sterren voor den blik verhulde. Zoo de zeeman zich niet op wind en water had mogen verlaten zou he., hem onder deze omstandigheden schier onmogelijk zijn ge weest, de „Catamaran" in den gewenschten koers te houden. Sneeuwbal kwam eten zeeman nog voor net aanbreken van den dageraad van zijn wacht aflossen. Niet dat Ben Brace hem daarvoor zou zyn komen wekken, maar de nachtkoude had hem in zijn slaap gestoord, en daarom kwam hijzelf naai- achteren, om hem aan het roer te vervangen. Ben gaf hem de noodige aanwijzingen, en lag spoedig daarna op zijn beurt in diepe rust; de kok was toen het eenige wezen aan-boord, dat zich ervan bewust was, op welk een broos samenstel van tonnen en planken zy allen voortdreven, wie weet op hoeveel duizenden mylen van de naaste kust. Wil droomde misschien van zyn verre tehuis, en Lily van haar Afrikaansche woning, terwyl Ben vermoedelijk zich voorstelde, dat hy opnieuw diende op een trotschen marine bodem, met een complete bemanning van even kranige en goeie kerels, als hij zelf was. Sneeuwbal liet zijn aandacht niet van zyn taak wegglippen, en die was feitelyk heel eenvoudig; hij had slechts te zorgen, dat de „Catamaran" gestadig aan voor den wind liep. Het zou overigens, verloren moeite zyn ge weest, te pogen om zich heen te blikken; de mist was zoo zwaar, dat het niet mogelyk zou zijn geweest een passeerend schip te ont- Wel luisterde de neger uit alle macht, en zocht hij ieder geluid, dat hij vernam, thuis te brengen, want bij mist komt het wel eens voor, dat twee schepen elkander ongezien voorbij gaan, doch zelden, dat de wederzyd- sche bemanningen elkanders stemmen niet De zon ging op, zonder dat de kok iets anders had gehoord dan het geluid van den wind, die het zeil deed bollen, en het geruisch, waarmee het water langszij de fusten stuwde. Toen het eindelijk licht werd, begon ook de mist uit te dunnen; de zonne;tralen breidden het gezichtsveld meer en meer uit, en de ne ger ondervond de weldaad dei eerste warmte, na de doordringende nachtkoude, waaraan hü ten prooi was geweest. Hü zette met welbe hagen zijn breede borst uit en dronk de zui vere, krachtige ochtendlucht in. Daarop ver hief hij zich op zyn teenen en liet het roer los, om zich eens heerhjk uit te rekken. Maar midden in dit zoo natuurlijke gebaar verslapte hü, als had iets büzonders eensklaps zyn aan dacht in beslag genomen. Snel stapte hü naar stuurboord en onderzocht daar uiterst na keurig den gezichtseinder. Wat trok daar hevig zijn opmerkzaamheid. Land! Er was land in zicht! Hoof dstuk XLVI. Sneeuwbal was door dezen aanblik zoozeer overrompeld, dat hij eenvoudig sprakeloos bleef, en maar stil voor zich uit bleef staren: hü durfde zijn oogen niet gelooven. Toch was wat hij ontwaarde geen zins begoocheling, het was inderdaad zoo! Of schoon de aardrijkskundige kennis van den neger uiteraard zeer beperkt was, kende hü dit gedeelte van den Atlantischen Oceaan zeer goed, omdat hü het vrij dikwüls had bevaren. Nimmer had hy' gehoord over land, dat zioh in de breedten bevond waar hü meende dat zy' thans voeren. Hij kende het eiland As- somption en het rotseilandje St. Paul, doch bij zijn weten bevond noch het eene noch het andere zich ln den koers, die door de „Cata maran" werd gevaren. Maar even zeker als hü ervan was, dat hü zijn oogen wijd open hield, even vast tee- kende zich daarginds een eiland af! Toen zijn overtuiging eenmaal vast stond verbrak hij de stilte met zulk een vervaar lijken schreeuw, dat dp slapers ervan over eind schoten. Land! brulde de neger. Land! liet ook Ben Bja^S bgoffn, fel"wijl j hy opsprong en zich de oogen uitwreef. Wat zeg je Sneeuwbal, land? Maar dat is toch on mogelijk! Land! Land! riepen ook Wil en Lily als om stry'd, zonder zich om iets anders te be kommeren. Ben Brace onderzocht in de richting, door den negerkok aangeduid, nauwlettend den einder. Hü ontdekte een donkere vage massa, die nauwelüks boven het water zichtbaar was. De mist hing er nog ijl overheen, zoodat men niet veel kon gewaarworden. Ja, dat is een eiland, wel geen groot, maar het is er toch een! Er loopen menschen rond, riep de neger na eenigen tüd, zie je wel, baassie Brace? Ik zie ze bewegen, een hoop menschen, ze loopen heen en weer. Je hebt werkelijk gelijk, er zijn mannen en vrouwen, tenminste dat zou je zeggen, om dat ze witte kleeren aan hebben. Toch heb ik nooit over een eiland in deze wateren hoo- ren reppen. Is het alleen een brok rots, die zijn kop uit de golven steekt, of een echt eiland? Nee baassie Brace, neger Sneeuwbal heeft gelijk, het is een eiland, dat zal je wel zien als we nog wat dichter bij komen. Ben nam het roer en hield op het nieuw ontdekte land aan; dat was in ieder geval niet byster groot, misschien een honderd meter breed, maar de mist maakte het ondoenlijk, dat precies te ramen. Het land lag laag; de eene züde verhief zich steil uit het water, de andere liep daar in geleidelijk omlaag. Op het hoogste gedeelte bewogen zich de wezens, die men heen en weer had zien loopen. Het waren groepjes van drie of vier, fi ook wel losse individuen; zy waren van uiteenloopende o-itte en ook op verschillende manieren ge- ^ed. Sommigen waren heel groot, de andere leken wel dwergen zoodat Sneeuwbal al wist te "ertellen, dat het ouders met kinderen «varen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3