DAN EEN Z.B.S. AAN(r6= SILOBOUfe D. VAN DEN B(E SAMBO, DE OLIFANT DINSDAG 6 AUGUSTUS 1940 Een school voor K.L.M.- vliegers De periode van gedwongen rust wordt nuttig besteed Gistermorgen is te Amsterdam een school voor K.L.M.-vliegers geopend. Naar aanleiding daarvan heeft een verslag gever van het A.N.P., een onderhoud gehad met den directeur der K.L.M., den heer Plesman. De vliegtuigbestuurders hebben door hun vele vluchten door het vrije luchtruim zoo zoetjes aan de mentaliteit verworven van den vrijen vogel in de lucht, aldus de heer Plesman. Van zelfsprekend zijn deze menschen dan ook bij het stilleggen van het werk ernstiger getroffen dan diegenen, die normaal hun werkzaamheden in kantoren of werkplaatsen uitvoeren. Dit zelfde geldt natuurlijk voor de boordwerktuig kundigen en marconisten, stewards en stewar dessen en ander vliegend personeel. Heeft men eenmaal een werkkring vervuld welke dage lijks aanleiding gaf tot het reizen en trekken en het ondernemen van groote vluchten, dan is het gebonden zjjn op den grond bijzonder on aangenaam en hebben zy het gevoel van een arend, welke aan een paal gekluisterd ia Een groot deel van het administratieve personeel van de K.L.M. heeft in verschillende crisisdien sten werk gevonden, ook het werkplaatsperso- neel heeft grootendeels werk, maar het is na tuurlijk uitermate moeilijk om voor vliegtuig bestuurders een hun passenden werkkring te vinden. Daarom heeft de directie van de KX.M. be sloten den gedwongen tijd van stilliggen zoo en oudere vliegtuigbestuurders een hun pas senden cursus in te richten. Met het oog op nuttig mogelijk te gebruiken en voor de jongere deze omstandigheden ia zooals te begrijpen valt, de uiterste zuinigheid noodzakelijk. Niet temin is men er in geslaagd om in de Vondel- straat 34 te Amsterdam in een normaal heeren huis een school te vestigen. Aan vijf verschillende groepen wordt hier les gegeven. Er is plaats voor een klein aantal in ternen, daar de omstandigheden het voor som migen onmogelijk maken uit maatschappelijk oogpunt aan den cursus deel te nemen. Beneden in het sousterrain is bij de centrale verwarming een kleine werkplaats ingericht om practisch werk te verrichten. De kern van den cursus bestaat in een oplei ding tot navigator 1ste klasse, waaraan ruim 30 personen deelnemen. Verder is voor lö oudere vliegtuigbestuurders een speciale cur sus ingericht betreffende nieuw luchtvaartmate- rieel en andere vraagstukken, welke den oude ren vliegtuigbestuurder interesseeren, zooals de practische zijde van het navigatiediploma 1ste klasse- De chef van den vliegdienst, de heer Fuchs, is belast met de leiding van den cursus, terwijl een aantal bekwame leeraren daaraan is toege voegd. Overdracht van het K.L.M.-gebouw aan sociale zaken Naar wij vernemen, zal op Zaterdag 24 dezer, des voor middags te 10.30 uur de over dracht geschieden van het nieuwe gebouw van de K.L.M. aan den Raamweg te 's-Gra- venhage aan het departement van sociale taken, dat daarin voorloopig zal worden gevestigd. Hierbij zal namens de KX.M. de directeur, de heer A. Plesman, het woord voeren, waarna het gebouw namens het departement zal worden aanvaard door den secretaris generaal, mr. dr. A. L. Scholtens. BESTRIJDING VAN TEGENNATUURLIJKE ONTUCHT In het Verordeningsblad is een verordening verschenen van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, ter bestrij ding van de tegennatuurlijke ontucht, waarbij deze handelingen als misdrijven worden aan gewezen, die met gevangenisstraf van ten minste vier jaren worden bestraft. Nederlandsche vluchtelingen uit Zuid-Frankrijk De Duitsch-Nederlandsche vluchtelingen- commissie deelt mede, dat thans ook het terugbrengen van Nederlandsche vluchte lingen, die zich in Zuid-Frankrijk ophouden, op groote schaal is begonnen. Reeds zijn 10 autobussen en een aantal personenauto's onderweg van Bordeaux naar Nederland. De terugbrenging van Nederland sche vluchtelingen uit het onbezette gedeelte van Frankrijk heeft vertraging ondervonden, doordat het aan medewerking van de plaat selijke Fransche overheden haperde. Deze moeilijkheden zijn thans overwonnen en er kan op gerekend worden, dat de vluchte lingen uit dit gedeelte van Frankrijk in een dag of veertien hier te lande terug zullen zijn. DIRECTEUR BUREAU NEDERLANDSCHE UNIE. De heer A. H. van Leeuwen, deelt mede, dat hij de leiding van het bureau van de Neder landsche Unie, welke leiding hij voorloopig op zich had genomen, heeft neergelegd. Als commissaris van beheer van de Neder landsche padvinders heeft hij het gebouw Alexanderstraat 20 tot gisteren aan de Neder landsche Unie verhuurd. Tusschen de Neder landsche Unie en de Nederlandsche padvin ders is geen enkel verband. Het nieuwe adres van de Nederlandsche Unie is Alexanderstraat 11. WELKE KATTEN VALLEN ONDER DE DISTRIBUTIE VAN KATTENBROOD? Men schrijft ons: Voor de distributie worden de katten onderscheiden in raskatten, bedrijfskatten en huiskatten. Tot de raskatten worden gerekend de soorten, die in het algemeen op de katten tentoonstelling verschijnen, dat zijn dus de witte, zwarte, oranje of roode en blauwe of muiskleurige kortharige en langharige katten. Verder de Siameesche katten. De bezitters van 2 van deze raskatten kun nen voor 1 kat een toewijzing krijgen, de be zitters van 3 katten voor 2 enz., dus vooi 1 kat minder dan "men heeft De bedrijfskatten zijn die, welke gehouden worden in winkels, kantoren, fabrieken, pak huizen, opslagplaatsen enz. Zij worden ge houden als het beste middel tegen de muizen, die zoo gaarne alles wat papier is vernielen of in winkels, pakhuizen enz. zich te goed doen aan onze schaarsche levensmiddelen. Voor alle bedrijfskatten kan men een toe wijzing krijgen. Dus ook als men slechts 1 bedrijfskat heeft. Toewijzingskaarten voor raskatten en be drijfskatten moet men aanvragen aan het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in Oor logstijd, 't Spelderholt 22, te Beekbergen. Voor de huiskatten, verreweg het grootste aantal, vindt geen toewijzing van kattenbrood plaats. Zij behooren tot het gezin en moeten met de pot meeëten. NAT. CHRIST. GEH.ONTH. VEREENIGING De 61e algemeene vergadering van de Nat. Christ Geh. Onth. Vereeniging zal, naar wij vernemen. Woensdag 28 Aug. a.s. in het Gebouw voor Christ Soc- Belangen te Utrecht onder presidium van dr. J. R. Slotemaker de Bruine worden gehouden. TWEE MEISJES UIT EEN OPVOEDINGS GESTICHT ONTSNAPT Tijdens een wandeling zijn twee meisjes va: het rijksopvoedingsgesticht te Zeist in ee onbewaakt oogenblik ontvlucht De meisjes J. S. en E. B. zijn tot nu to niet teruggekeerd. Het signalement is aan d politie opgegeven. Nederlandsch Mettray 150 jaar Zondag heeft te Zutpfen de viering plaats gehad van het 150-jarige bestaan van Neder landsch Mettray Om 11 uur heesch de direc teur, de heer A. H. Hoytink, de vlag, nadat de oudste reünist, de heer J. van Tol. allen welkom had geheeten. Onder de aanwezigen waren het bestuur en de commissarissen. De heer J. de Winter, de organisator van dezen dag, gaf een uiteenzetting over het leven van Mettray Hij wees o.m. op het maandblad De Band. da; een «chten band, vormt tusschen de oud-pupillen. Verder voerden nog het woord de heer J. de Nie uit Rotterdam, inspecteur van Nederl Mettray, en ir. A Vaags, technisch hoofdleider van Mettray. Na den koffiemaaltijd werd een krans gelegd op het graf van den oprichter H. W. Suringar. Vervolgens legden eenige oud-pupillen een krans op het graf van den heer R. Nap. Het slot werd gevormd door een wijdingssamenkomst in de kapel, waar mr. Lindonk sprak over: Wilt gij ook niet heen gaan? Onder de aanwezigen bevonden zich de burgemeester van Zutphen mr. J. Dijck- meester en de wethouder van Gorssel, dr. J. van der Hoeven, alsmede mr. H. de Bie uit Rotterdam. De opbouwdienst" De standplaatsen voor de districten De standplaatsen voor de vier districten van den opbouwdienst zijn, naar wij ver nemen: district 1 Den Haag, district 2 Am sterdam (in de toekomst Groningen), district 3 Utrecht (in de toekomst 's-Hertogenbosch) en district 4 Apeldoorn. Verplicht zwemmen Het Nederlandsche volk is, zooals men weet ondanks het feit, dat het aan en te midden van het water leeft, geen zwemmend volk. Eiken zomer blijkt dit uit een aantal ongelukken, die bij het zwemmen en baden voorkomeij. Voor hen, die bij den opbouwdienst ingedeeld zijn, zal hierin thans in alle geval verandering ko men, want voor het personeel van den opbouw lienst voorzoover beneden de 40 jaar. zal zwem men. resp. leeren zwemmen verplicht worden gesteld. HOUTGASGENERATOREN Naar aanleiding van het stuk uit Emmen over houtgasgeneratoren in het ochtendblad van 3 Augustus wordt ons medegedeeld, dat het niet juisi is, dat turf als brandstof voor generatoren minder geschikt zou zijn dan hout He' tegendeel is gebleken bij proeven, die onder leiding van den Rijksnijverheids- consulent voor het Noorden en Oosten des lands, die ook de leiding heeft van de Turt- centrale, genomen zijn, en die geleid hebben tot de in het artikel vermekle toepassingen. Deze toepassingen bevestigen de reeds be kende feiten, dat turf practisch geen ascb geeft en een rijker gas dan hou» Bovendien wordt voor dit deel geschikte turf reeds in groote hoeveelheden geprodu ceerd. terwijl geschikt bout hiervoor be- Bij beschikking van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij is bepaald, dat, in het belang van de uitoefening der visscherij, de gesloten tijd voor het visschen met hei spie ringdrijfnet in de Brielsche Maas beneden de Ujn, gaande van het benedenhavenhoofd van de Kanaalhaven te Nieuwersluis-Heenvliet naar den aanlegsteiger op den veerdam naar Blankenburg, dit jaar zal eindigen op 11 dezer (St-ct.) Het aantal radioluisteraars, dat blijkens aan gifte een eigen ontvangtoestel bezit, bedroeg einde Juni j.L 1,086,513, het aantal aangeslote nen op radio-distributie-inrichtingen bedroeg op dien datum 326,585, zoodat een totaal aantal van 1,413,098 luisteraars, of pLm. 160 op 1000 geregistreerd Ontploffing te Tilburg Vrouw ernstig gewond In de woning van den heer J. van L., Capu- cijnenstraat 132c te Tilburg, heeft Zondag morgen in de vroegte een ernstige gasont ploffing plaats gehad, waarbij een vrouw ernstig aan het gelaat werd gewond en waar bij nogal aanzienlijke materieele schade werd aangericht. De heer J. van L. was met zijn echtgenoote afwezig. In de woning waren evenwel aan wezig de echtelieden A. van H. uit de Nico- laas Beetsstraat, die op de drie kinderen van het echtpaar van L. pasten. Zondagmorgen tusschen vijf uur en half zes was mej. Van H. opgestaan. Zij begaf zich naar de keuken om het ontbijt gereed te maken. Nauwelijks evenwel had zij het elec- trisch licht ontstoken of er klonk een gewel dige slag. In het keukenvertrek, dat gelukkig pot dicht was afgesloten geweest, had zich na melijk een massa gas verzameld, dat was ge komen uit het gascomfoor, dat bij nader onderzoek is gebleken ondeugdelijk te zijn geweest. Door het aanknippen van het electrisch licht was de daarbij overspringende vonk vol doende om het gas tot ontploffing te brengen. De gevolgen waren ernstig. De vrouw werd tegen den grond geslingerd en liep ernstige brandwonden op aan een der armen en aan het gezicht. Zij moest per ziekenauto naar het St. Elisabethziekenhuis worden over gebracht Door de ontploffing werden het dak, een raam en een deur van den achter- bouw van de woning vernield. Twee auto's en vijf motorrijwielen in beslag genomen De politie te Voorburg ontdekte dat bh een garagehouder een auto was ondergebracht die destijds bij het Nederlandsche leger was ge bruikt By nader onderhoek konden twee auto's, vijf motorrijwielen en verschillende onderdeelen en gereedschappen in beslag wor den genomen. Alles was door vier onder officieren meegenomen en vertegenwoordigde een waarde van circa f 20,000. Als verdacht zijn door de politie aangehouden de 28-jarige v. d. B. uit Voorburg, een 20-jarige jongeman uit Amsterdam, een onderofficier en een kor poraal van den motordienst. Allen zullen zij voor den officier van justitie worden geleid. De Lange Jan te Middelburg wordt gerestaureerd Onze Zeeuwsche correspondent meldt ons, dat thans vaststaat dat ook de Abdijtoren te Middelburg, beter bekend als Lange Jan, die door de ramp op 17 Mei voor het grootste deel werd vernield, zal worden gerestaureerd. Aan architect Jan de Meyer te Amsterdam, die reeds verschillende belangrijke kerk- en gevelrestauraties heeft uitgevoerd, is opgedra gen een plan voor de restauratie te maken en de noodige voorzieningen te treffen opdat de restanten van den toren in de komende win termaanden door storm- en weersinvloeden niet verder zullen worden beschadigd. Over de restauratie van de Koorkerk en de Nieuwe kerk worden nog onderhandelingen gevoerd met de kerkvoogdijen. Onder een «viel van een wagen gekomen Gistermorgen in de vroegte is den zestien jarigen H. Entjes, wonende te Scharmer, een ernstig ongeluk overkomen. De jongeman was in het land aan het werk met paard en wagen. Op een gegeven oogenblik geraakte hij door tot nu toe onbekende oorzaak onder een wiel van den wagen Hij bekwam zware verwon dingen en moest naar het academisch zieken huis te Groningen worden overgebracht, waar hij gisteravond aan zijn kwetsuren is overleden. BLOEIENDE NACHTCACTUS In de tropische en sub-tropische bloemen kassen van jhr. mr. de Jonge op huize de Beek te Voorst heeft de nachtcactus cereus grandifloris met ongeveer veertig bloemen ge bloeid. Eenige tientallen meters lange stengels van dezen cactus slingeren zich door de kas VERDACHT VAN BRANDSTICHTING De politie te Zeist heeft een schilder ge arresteerd/die verdacht wordt brand te hebben gesticht in de woning van den heer K. aan den Dalweg. Daar was Zaterdagavond plotse ling brand ontstaan, welke begon bij het rieten dak. Door spoedig ingrijpen kon erger worden voorkomen. Bij het onderzoek naar de oorzaak van dit brandje viel ernstige ver zicht gesteld is van den heer K., ontkende met den brand te hebben uit te staan, doch de politie vond voldoende aanwijzingen om hem te arresteeren en naar het huis van be waring te Utrecht over te brengen. STRAATDIEFSTALLEN. Bij de Amsterdamsche politie wordt den laatsten tijd aangifte gedaan van tal van diefstallen, niet alleen van geld en fietsen, doch ook van levensmiddelen en andere goederen. Van een marktkraam is een tasch met distributiebons verdwenen, van een dek schuit werden plotseling twee balen rijst vermist. Een geit, die in een weide aan den Sloterweg liep, was Zondagochtend plotseling spoorloos verdwenen. Zelfs zagen dieven kans uit de garage van een hotel een autoband met velg te stelen. Om van de fietsen maar niet te spreken. Het afgeloopen weekeinde leverde den dieven in twee wijken niet minder dan 20 fietsen op. Land- en Tuinbouw Geen concentratie van korenmijten! De secretaris-generaal, - waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, heeft aan de burgemeesters den vol genden brief gericht: Gelijk tot dusver te doen gebruikelijk is. worden de korenmijten veelal zeer dicht bij elkander geplaatst, omdat zulks voordeel oplevert bij het dorschen. Door de kans op luchtaanvallen met alle gevolgen van dien, is het thans echter niet zonder gevaar al te veel mijten op één zet- plaats bijeen te brengen. Naar uit de prak tijk is gebleken, kunnen, bij gebrek aan genoegzaam brandbluschmateriaal te velde, door één brandbom groote hoeveelheden graan verloren gaan. Daarom is het wenschelijk dit jaar met meer dan ten hoogste 10 mijten op één plaats bij elkaar te zetten Om het overslaan van een eventueel en brand te voorkomen, verdient het bovendien aanbeveling de zetplaatsen op een afstand van tenminste 200 meter van elkaar te be palen. klok komen. 10 stuks 4555 ct. Anjelieren golden per door van 50 stuks als volgtMargaretha I 2.70. Pelargonium 2 JO. Mai Time 140—170. Laddy 150. Peter Fisher 75—105. King Kardinal 120—170 Spectrum 75—95. Salmon 75—95. Betty Low 105 gemengd 125—175. Japansche lelies tot B'i ct pei kelk. Chrysanten, aanvoer beperkt. Goede Rayon- nante 16—18 ct. p. stuk; een enkel koopje 25 ct Pulling 18—25 ct. Gechera 4 ct. Voorts een grool sortiment zomerbloemen. Potplanten: de perkpotplanten worden thans minder in getal gelukkig, want er is weinig vraag naar. Fuchsia doet een beste prijs n.l 30 ct. enkele planten zelfs 5060. Ster v. Bethlehem 30— 40 ct. Ook Begonia's doen een tamelijk goeden President 3555 Optima 50—110, "liver H.H. Veehouders EEN SILO VOOR DEN schitterend! i Q( OUD A L™-™- TELEFOON TELEFOON 28 NA"--' TUINBOUW-GEREEDSCP^ KASSENBOUW I N*ÏÏn VERWARMING WATERldflgei STALEN WAGENS en Bat ei da UW ADRES ;«I Voor de behandelitx^^ boekhouding en belas^e v A. BERGHOUT, Belastingconsulent Lk „r Kerkstraat 3, Telef. -tig w N.V. RAAMLUSTENF/" m v/h. BAK EN DE JQ.h* te H. I. AMBACHT. zijn heeft nog af te geven voor zoovg^jgh raad strekt. „,hte RAAMLIJSTESmer in verschillende houtsoorten £n Prijzen op aanvraag aan bovenigenind'in Radioprogramf Woensdag 7 Aug. JAARSVELD. 414.4 m. VARA-Ultzenlisten richten ANP. gramofoonmuziek. jg Morgenwijding. 10.15 Declamatie. 10.» programma (opn.) (11.00—11.15 DeclKuy] VARA-orkest (12.45—1.00 Berichten f>or <j mofoonmuziek) 2,00 Fantasia en solk mofoonimuz «k. 2.50 Arnhemeche rf01» ging en solist (opn.). 3.30 Voor de jaar! Berichten ANP. 5,30 Orgelspel (opn,. ralda en soliste 6.75 Causerie: „MifWOe in Zweden" 6.55 Felicitaties. 7.00 ViJal e dag (ANP) 7,15 Berichten. 7.20 Pit"*.. 7.45 Esmeralda en solist 8.00 Bericht1-' Puzzle-uitzending. 8.30 De Ramblerht v tooneel 9.30 VARA-orkest en solif Berichten ANP. rlor het KOOTWIJK. 1875 m. AVRO-UltzenL,],jn richten (Duitsch). 7.15 Berichten (Ir. Gramofoonmuziek. (8.00—8.15 Beritloos l-xnio C*i?f.l510BeririïtenR Granioföonmuziek 11.45 AVRO-AcolirJ^^ Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten fan foonmuzlek. 1,00 AVRO-Amusemt j soliste. 2.00 Berichten (Duitsch). 2,lfla' uit de opera ..Les Saltimbanques'bjj Berichten (Engelsch). 3,30 Omroepo:,,- solist en gramofoonmuziek 5.00 BoriP"® 5.15 Berichten ANP. 5.30 Gramofodfend' Berich'en (Engelsch). 6.30 Onderw.f u i Taalles en causerie „De vaarwef™ 1 Europa" 7.00 Vragen van den dagfliekl Gramofoonmuziek. 7,20 Da Capo-C- i 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Bericht"1 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoomnin toelichting). 9.15 Berichten (EngelscL mofoonmuziek 10.CO Berichten (DA oc Berichten ANP. 10.30—10.45: 11.15— lleek< en 1.15—1.30 Berichten (Engelsch). Practische arbeid. Mansc In fiet Vondelpark te het 32ste korps Opbouwdienst zijn Amsterdam aan het werk getogen, om een der wegen te verhoogen Kunstzinnige discussie op de Toorop- tentoonslelling te 's Gravenhage, welke deze week door leden van den Opbouw dienst werd bezocht De commandant van het Instituut voor Sportleiders van den Opbouwdienst te Den Haag. 1ste luitenant-wnr J. Serré, heeft groote zorg voor het eten, dat zijn leerlingen wordt voorgezet en persoonlijk keurt hij iederen dag, of het voedsel aan de gestelde eischen voldoet Antwerpen herneemt het dagelijkse Er heerscht weer bedrijvigheid langiyol] •ake Met brandhout naar Stockholm Reus achtige houtvlotten worden thans uit het Noorden van Zweden naar de hoofdstad des lands getransporteerd, om in de behoefte aan brandstof to voorzien Amsterdam bouwt bruggen. De constructie van de nieuwe brug over den Amstei bij de Halvemaansteeg in de hoofdstad nadert haar voltooiing 147. In een kamer van den grenswachter werden ze op gesloten. Angstig piepte de Toekan en de jongens begonnen hard te huilen. Laten we die rare wezens wat eten geven, stelde een der wachters voor. En dat hielp. Nadat ze gegeten hadden, konden ze weer met elkaar overleg plegen en het was prettig, dat niemand hen kon verstaan. 148. In de nacht probeerden ze door het iver klimmen. Maar Jan kon er niet doorkomen en Fïger Laat mij er uit, stelde Toekan voor. Ik ga hulpen, lukte en weg vloog Toekan. De maan lachte nu ro Die jongens weten overal raad op. Ik ben nieuv dat avontuur met die jongens zal aflopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6