R U, o AUGUSTUS 1940 PAO. 6 ITADSNIEUWS fficieele publicaties Iributie i koffie en thee. icht, dat de verkoop van koffie en >n 53 stopgezet zou worden, is van i ontbloot. het Distributiekantoor, Breestraat ngen toewijzingen voor deze artïke- a door de belanghebbenden worden ragen het 11161 mogelijk is de distributie- te Rott". toebehoorende aan echtgenooten leel van den Opbouwdienst met hex F? I bcfd" af te stempelen en het ook ijk is den naam van den man bij te leeft! de distributiestamkaart van jong- byvorouwen, is het wenschelijk, dat de mstandigheden verkeerende dames ■^walen van distributiebescheiden haar je meebrengen. 6 Augustus 1940. "h7 IN ZE )ER VAN STRALEN VERHINDERD. idplaa \AG (ouder van Sociale Z^ken, de heer lW„k Stralen, is verhinderd morgen lldsch'to houden. N. V. Verzekeringsmaatschappij Leiden, Korevaarstraat 30. Uittr. Broekhuizen, Leiden. N. Comm.: J. llen. Leiden. LEFCburgerlijke STAND Isaac, zn. v. L. Boot en H. v. d. jraham, zn. v. A. Korenhof en S. M. Johanna Elisabeth, dr. v. D. Ladan gen-burg; Jacoba, dr. v. N. J. elia, dr. v. A. v. Elswijk en N. La- */£lizabeth, dr. v. P. v. d. Veldt en D. - Vtophia. dr. v. J. Mulder en S. v. ■\rk ,j"®endert Marinus, zn. v. M. v. d. 3R II v. Onselen; Gerardus, zn. v. A. v. d. S. Kok; Lenny Eva, dr. v. J. Kramp lerkhout; Anna Christina Maria, dr. os en A. C. M. Mulder; Cornelis, zn. ;us en K. v. Harskamp; Jacoba Jo- v. N. J. A. v. d. Tuin en C. P. I in: G. C. Wernink, wed. van F. C. P. II i de Haan, 81 jr.; A. v. Zijp, wed., 10 rnlelet, zn., 3 jr.: A. C. Th. C. Bonnet, fL. v. d. Blom, 83 j. A. A. Jacobs, jm. en H. A. Mak. jd.; - ia*» L-Tp* c- v. d. Lee, jd.; N. v. u. j Mn G. J. Groenier, jd, i FRaur.11 v'Beek-im-231 e°c- rE u Jphen a/d. Rijn IEIKING TEXTIELKAARTEN BIJ iking der textielkaarten zal plaats het distributiekantoor, Wilhelmina- ^^an des morgens 812 uur en des n 26 uur. volgens onderstaande ■^.dag 7 Augustus voor degenen wier ld «n«nnen met de letters A tot en met B; r««t, lag 8 Augustus voor degenen, wier Innen met de letters C tot en met f: C0.9 Augustus voor degenen, wier na- kabelfen met de letters G tot en met H; .50—l« 10 Augustus (alleen des voormid- per jdegenen. wier namen beginnen met ct.. sbI tot en met K; op Maandag 12 i 18—'oor degenen, wier namen beginnen «rs L tot en met N; op Dinsdag 13 'oor degenen, wier namen beginnen Iers O tot en met R; op Woensdag s voor degenen, wier namen begin- t letters S tot en met U; op Donder- Qffgustus voor degenen, wier namen .et de letter V; op Vrijdag 16 Augus- egenen, wier namen beginnen met STENV tot en met Z. ipy^rlanderveen, Lindenhovestraat 1 ikschii alsmede voor den Groeneweg i waaial de uitreiking afzonderlijk plaats k£n; voor Aarlanderveen in het Ver- op Vrijdag 15 Augustus; voor bij den heer B. Spreij op _£fn Jfatraat >t OnP Augustus van 9—12.: St hetBweg en omgeving ten kantore naar in Ouden en Zonen N.V. op Zaterdag rcen UKE STAND VAN 2 AUGUSTUS. ends- z' van G- Weltevreden h&:Jlll6S Dirk* van W. v. d. Wind rS; EiPeereboom Voller; Cornelis, z. van cóncoen a. Kraan. Saivatttangiften: P. J. Pijpers, 33 jr. en G. ruüf'hr00 38 ïr-: Pieter Marinus Heemrood althasr va" Leeuwen 26 jr.; a. m. Over- n; Ja?6'1 m. J. Rijnsburger 26 jr. KroJ- J- van Loon 27 jr., wonende te "i. Jin, met Catharina Versteeg 26 jr.; rnefidder, 30 jr.. wonende te Leiderdorp, vn'na J- M- c- Hulscher, 26 jr.; B. Velt- tenkmet Dirgje van Rijswijk 22 jr.. ïarneüddi J n mei un-gje van iujswjjk zz jr., wo- sodegraven; Gijsbertus Ooms 25 jr. us verschuur 22 jr. Flost! sg£5 BEVOLKING van: Den Haag, J. A. van den ceClt-, *terj.. Raadhuisstr. 44; Velsen, J. A. tsluls ationsstr. 6; Zwammerdam C. J. Koo- a^: ri1' Lmdenhovestr. 1; Ter Aar C. 18 ,r'den z. ber. Wilhelminastr. 37. Da Costalcade 38, B. Veltman, metse- rmu r",l43: Leeuwarden, Weaden 25 0hTn7JJen\?hauffeur' Raadhuisstr. 21; Me- ?us; sVde Haven 16, Johannes C. Ponein, aegen}?L Vinkebuurt 11, Wassenaar, Raap- Brinlia. J. Hoogeveen, boerenkn., Gnep- Ruffleorburg, v. Heutnstr. 99, W. Scheep- ii %h kn- Toussalntstr. 14: Boskoop t Z? Petronella A. Heijnpman riioncth ■i... ,v< IJl,. 'JUU IVCLUWlJh, Ej. 1V1, i '.edamd. huish.. Achtermiddenweg 10. katwijk aan Zee BOTSING. >ijk; ÏL. uit Leiden kwam in de Anna- DRH^otsing met 12-jarigen wiel- eck; I L. sloeg door den schok achter- ?aulinjp een ernstige hoofdwond op, die ïuardreveringa werd verbonden. Hierna pijaar woning vervoerd. ^JDIGE WERELDREIZIGERS. jey; jjtal jeugdige Rotterdammertjes tschlsi euvelen moed gehad om met een met puin, naar ons dorp te dé öedig vielen zij in handen van de zich over het edele zestal ont- het weer naar de ouderlijke wo- HTElf^bracht. er ks VISCHAFSLAG. rief ;cbe viscb werd door de korders *.■£2.10, garnalen Kw 63 3.10, Kw. Kw 90 13 65. 25 JAAR OPZICHTER. Zaterdag 10 Augustus herdenkt de heer L. Guijt, een zeer bekende persoonlijkheid In ons dorp, den dag, dat hij werd aange steld als opziohter annex huurophaler bij de Katwijksche Bouwvereeniging. De heer Guijt werd opgeleid voor de bouwvakken, waarin hij tot op heden als aannemer werk zaam is. Tal van groote berken werden door hem afgebouwd. Wij noemen slechts de L.O. school te Oegstgeest, fabriekscomplexen te Leiden en woningen te Katwijk. Zijn technische adviezen op het gebied van bouwkunde werden steeds op hoogen prijs gesteld. De woningbouw, waarvan hij thans opzichter is, telt in de Noord 231 woningen, in de Zuid 204 woningen, Katwijk a.d. Rijn 32 woningen, terwijl er thans nog 52 in aan bouw zijn. Aanvankelijk werd met 56 wo ningen begonnen. Den heer Guijt, die door zijn opgewekt karakter veel vrienden heeft verworven, zal het op 10 Augustus zeker niet aan belang stelling ontbreken- ZEGEL VERKOOP. De zegelverkoop, welke door de knapen- vereeniging alhier is gehouden, ten bate van de knapenvereeniging te Valkenburg (Z.H.), heeft opgebracht 75. De collecte ten bate van het T.B.C.-fonds van het Chr Nat. Vakverbond heeft in onze gemeente opgebracht 222,70. Sassenheim PLOTSELING ONWEL GEWORDEN De wielrijder S., wonende alhier. werd Zaterdagmiddag op de nieuwe Rijksweg, ge deelte Oude Post, plotseling onwel De ont boden geneesheer dr. Dommisse achtte over brenging naar het Leidsche zaekenhuis nood zakelijk. Na aankomst werd onmiddellijk operatief ingegrepen. Leimuiden Toen de afsluitboom bij de brug te Led- muiden geopend werd, had de 10-jarige F. Br. het ongeluk met zijn vingertoppen tusschen de klapboom te raken. Van een. vinger werd de nagel geheel afgekneld terwijl van de andere vinger een top geheel werd afgerukt. Dr. Stapensea verleende geneeskundige hulp aan den armen knaap. Rijksveldwachter Brig tit. J. de Hart is met ingang van 15 Augustus a.s. naar Aals meer overgeplaatst. De heer de Hart is te Leimuiden ongeveer 6 jaren werkzaam ge weest. Onbekenden hebben zich toegagng ver schaft tot de magazijnen van de fiijna Beu alhier. Zij wisten 80 ons thee en 25 pond koffie mede te nemen. De politie stelt een onderzoek in. Lisse SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERING Maandagavond kwam de gemeenteraad in een spoedeischende vergadering bijeen ten gemeen tehuize. De voorzitter, jhr. mr. F. van Rijckevorsel, opende de zitting, welke door allen werd bij gewoond en door lezing van het raadsgebed werd geopend. De voorzitter zeide, dat deze spoedeischende vergadering was belegd in verband met de verbreeding van den Heereweg van de Bond- straat af tot het Voerkant, een feit waarover reeds in een vorige raadsvergadering een defi nitieve beslissing was genomen, doch door de bijzondere tijdsomstandigheden is het noodza kelijk geworden den stand van zaken nog even te behandelen. De voorzitter wees er op, dat de handels transacties in verband met de aankoop van gronden, enz. juist in de Pinksterweek hadden moeten plaats hebben door den oorlogstoestand niet ten uitvoer konden worden gebracht Het was in die dagen niet zeker of de plannen nog zouden kunnen worden ten uitvoer gebracht doch bü informatie bij de bevoegde instanties bleek, dat door het rijk inderdaad nog 33,000 zou worden beschikbaar gesteld. Daarna kwam de vraag aan de orde, of de nieuwbouw nog zou kunnen doorgaan, waarop eveneens een bevestigend antwoord werd verkregen. Ten slotte rees de vraag, of de bewoners nog in staat zouden zijn om de plannen wat de finan- cieele zijde betreft, nog ten uitvoer zouden kunnen brengen. Hierbij is gebleken, dat de bouwmaterialen met 30 pet. zijn gestegen, re den waarom de voorzitter met het voorstel kwam, om op de bouwkosten een toelage te verstrekken van 30 pet. Dit voorstel heeft ten gevolge, dat het overschot van 1200 komt te vervallen en een toelage van 2750 zal moeten worden verstrekt. De woningen en opstanden zullen per 1 Sept. a.s. opgeruimd moeten zijn. De voorzitter gaf hierop het woord aan den raad. De heer Segers zeide dit enkele krachtige woord: doorgaan! welk woord de voorzitter de kortste rede noemde, die hij in den raad van Lisse gehoord had! De heer Boot vroeg of het wel geheel juist was, dat de bouwmaterialen met 30 pet. geste gen zijn. Hij meende te weten, dat dit percen tage niet zoo hoog was volgens deskundigen. Hij vroeg voorts of de gemeente wel verplicht was om deze toelage te verstrekken, waarop de voorzitter antwoordde, dat de geheele trans actie eigenlijk niet meer geldig is, daar ook de gemeente in sommige opzichten haar verplich tingen niet is nagekomen wat termijnen van opleveren betreft, enz. De heer Tibboel is er voor om toe te stem men. Het enthousiasme van den raad bij het vorige besluit is er steeds nog geweest en zal er ook nu nog zijn. De heer Boot merkte nog op, dat hij een en ander geenszins naar voren bracht om daar mede de zaak te belemmeren, doch het een en het ander kan het overwegen eens waard zijn. De voorzitter zegt, dat het wel veel duurder kan worden en misschien heelemaal niet meer uitvoerbaar wat de materialen betreft. Wanneer door Ged. Staten het besluit van den raad oged- gekeurd wordt, zal hij dan ook onmiddellijk de architecten waarschuwen dat direct beslag wordt gelegd op de materialen en deze naar Lisse vervord worden. De raad keurde het voorstel eenparig goed. Door wethouder Warmerdam werd den burge meester een woord* van lof toegezwaaid vooi de wijze waarop hij in deze zaken het beleid heeft gevoerd, waarin hij een groote activiteit en voortvarendheid aan den dag heeft gelegd. Hij hoopt op dit punt op een andere plaats nog eens een woordje te kunnen spreken! Hierna werd rondvraag gehouden. Door den heer Segers werd gevraagd of het klokgelui al leen in Lisse verstommen moest, daar hem werd medegedeeld, dat in andere plaatsen het luiden doorgaat. De voorzitter zeide, dat er een algemeen verbod is om geen klokken te luiden, aan welk gebod hij zich heeft te houden De heer Van Kesteren deelde nog mede, dat de Boschweg van de Rasters naar Puntenburg weer voor het publiek opengesteld is. Wel zijn de hekken nog aanwezig, doch ieder kan door de kleine hekken den weg betreden en bewan delen. Dit zal door de Lissenaren met vreugde vernomen worden, daar deze mooie wandelweg nu weer vrij is en zeer geliefd voor een rus tige aangename wandeling. Hierna werd de zitting gesloten. NAAR DE OSTMARK. De kinderen uit Lisse die deelnemen aan de vacantiereis naar de Ostmark, zijn per trein van Lisse naar Den Haag vertrokken, bii hun uitgeleide weiv gedaan aai. net station Lisse door den burgemeester van Lisse Jhr. Mr. van Ryckevorsel en den Gemeente secretaris den heer J. C. de Haan. De ouders der kinderen waren voorts vanzelf tegen woordig om hun kinderen een vaarwel en tot weerziens toe te roepen. Door den heer J. A. M. Pinxteren en mej. Oosthoek werden de kinderen naar Den Haag gebracht, waar zij by de „groote trein" zullen aansluiten. GESLAAGD. Voor het examen Lingerie slaagden de dames C. Berbee, M. v. Berkel, N. Clemend, D. Freriks, G. v. d. Lans, N. Sckanenbosch en A. v. d. Vlugt; voor het diploma costu- mière slaagden T. Geerlings, Gr. v. d. Lans, T. v. d. Klaauw, M. Langeveld, A. Langeveld, T. v. d. Vlugt, E. v. d. Vlugt en M. Witsen- burg. WERKLOOSHEID. HOOFDACTE-EXAMEN. Voorhout BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: Wilhelmina van Duin, oud 77 jaar, gehuwd zijnde met P. v. d. Berg; Anna Cornelia Brewe, oud 35 jaar, gehuwd zijnde met J. Burgmeijer; Hendrik Evers, oud 68 jaar, gehuwd zijnde met N. Soet. BEVALLEN: W. A. M. v. d. Hulst, geb. Demen, Dochter; M. P. v. d. Geer, geb. Berbee, Zoon; A. C. Burgmeyer, geb. Brewe, Dochter; D. M. Heemskerk, geb. Kaptein, Dochter; C. A. v. d. Geer, geb. Baars, Dochter; J. Tuyn- man, geb. Wolvers, Dochter; M. Does, geb. van Haastrecht, Zoon; W. v. Schie, geb. Ooijen- dijk, Zoon; M. v. d. Berg, geb. Heerings, Zoon; W. J. Renee, geb. Rip, Zoon. ONDERTROUWD: Christianus Antonius van der Salm, oud 28 j., te Zoeterwoude en Ja coba Johanna Petronella Prins, oud 26 j.; Franciscus Antonius van der Werf, oud 26 j., te Alphen a/d Rijn en Grada Petronella Theodora Lukassen, oud 22 j. OPBRENGST COLLECTE Voorschoten VERDUISTERINGSMAATREGELEN Bij de gehouden contróle op de naleving van de wet op de Luchtbescherming heeft de po litie vele eigenaars van rijwielen en motor rijtuigen gelast ter plaatse hun verduisterings maatregelen in orde te maken. Waar dat niet ging werd proces-verbaal opgemaakt. A.R. KIESVEREENIGING. Advies inzake de Nederlandsche Unie. Het bestuur der A.R. Riesvereeniging al hier heeft bij zijn aangesloten leden doen verspreiden, het advies van dr. H. Colijn, die zich te voren had verstaan met mr. J. A. de Wilde en den heer J. Schouten, omtrent de houding, welke de AR. hebben aan te nemen ten opzichte van de Nederlandsche Unie. Dit advies luidt: Voorloopige onthouding van sympathie betuigingen, ten .opzichte van bovenge noemde Unie, gezien de vaagheid, waar mede het programma is samengesteld. Het bestuur onzer kiesvereeniging deelt nog mede, dat bij het binnenkomen van mee- dere gegevens of nadere adviezen de leden daaromtrent nader zullen worden ingelicht, zoo mogelijk in een te beleggen vergadering. Het valt te betreuren, dat dit advies nu pas gegeven kon worden, (men zie ook het hoofdartikel in dit nummer, Red.), daar zeer zeker de mogelijkheid bestaat dat, velen van onze menschen hun sympathiebetuigingen al hebben doen toekomen bij bovengenoemde Unie. Een nader advies aan deze menschen is toch zeker noodzakelijk, ja is plicht. De gaande en komende man INGEKOMEN: J. Hajenius, officier M. A. D... Willem de Zwijgerlaan 27, van den Helder, Javastraat6; D. Monfils, metaaldraaier. Haag weg 10, van Katwijk, Duinoordstraat 1; E. M. L. Stoffels, hulp i. d. Huishouding, Gebr. Treubstraat 17, van Leiden, Kapteijn- straat 22; G. de Ruyter, kantoorbediende, van Kempenstraat 24, van Schiebroek, Plaswijk laan 16; T. Beets, zonder beroep, Willem de Zwijgerlaan 11, van Bergen op Zoom, Hoog straat 7a; T. W. Beets, vertegenwoordiger, Burgemeester Treubstraat 9, van Den Haag, De Genestetlaan 239; J. F. Meegdes, aan nemer, Hyacinthstraat 2, van Haarlem mermeer, Dennelaan 21. VERTROKKEN: H. C. Steffelaar, van Leid- scheweg 191, naar Den Haag, Leeuweriklaan3; J. Verhage, van Elslaan 13, naar Leidschen- dam, Veurs chest raat weg 148; J. M. de Jonge, van Leidscheweg 191 naar Goes, We9tersingel 87; W. T. H. van der Reiden, van Leidscheweg 191 naar Den Haag, Fuchsiastraat 16; J. D. Postmq, van Leidscheweg 191 naar Gorsse!, G. 362; H. J. Mulder, van Leidscheweg 191 naar Voorburg, Zwartelaan 23; F. de Boer, van Veurscheweg 350 naar Zoeterwoude, Oud Raadwijk E 134; J. P. M. de Vesier van Veur scheweg 3 naar Voorhout, Jacoba v. Beieren- weg 7; E J. M. Veldhuis, van Veurscheweg 3 naar Rotterdam, Heemraadsingel 60 b; M. G. J. Spoelder van Veursoheweg 3 naar Den Haag, Amalia van Solimstraat 135; M. B. M. Moorsel van Veurscheweg 3 naar Delft, Goe man Borgesiustraat 121; G. P. T. Joosten van Veurscheweg 3 naar Alkmaar, Stationsweg 60e; W. A. P. Gremmee, van Veurscheweg 3 naar den Haag. Miquelstraat 141: M. E. Ge- sink van Veurscheweg 3 naar Halsteren, B 142;; W. J. Bentener, van Veurscheweg 3 naar Tiel, Grootebrugsche Grintweg 42; A. Snijders, van Leidscheweg 191 naar Amsterdam, Singel 207 Bis: F. H. Bloemgarten ven Leidscheweg 191 naar Den Haag, Mojalenlaan 12: C. Huis man. van Leidscheweg 191 naar Slochteren, Siddeburen; „Nieuwe Tivoli"; W. A. Weber, van Leidscheweg 336 naar Leiden, Papegracht 20; H. A. J. Kessler van Leidscheweg 191 naar Huizen, Amersfoortschestraatweg 112; D. A. J. Kessler, van Leidscheweg 191, naar Huizien, Amersfoortschestraatweg 112; D. Reneman, van Leidscheweg 191 naar Gouda, Kattensin- gel 33; H. K. Jacobs, van Leidscheweg 191 naar Den Haag, Goudenregenstraat 7; I. J. van der Have, van Leidscheweg 191 naar Oosterland, Dorpsweg A 99; R. A. Schoute tenen, van Leidscheweg 191 naar Den Haag, Parkstraat 69B; C. Vreedenburgh, van Leid scheweg 191 naar Rotterdam, Rochussenstraat 317b; N. LTssel de Schepper, van Leidscheweg 191 naar Den Haag, Stadhoudersplein 65; C. M. J. Begeer, van Leidscheweg 221 naar Ber lijn (Dlnd), Mecklenb. allee 18; F. Veis, van Leidscheweg 191 naar Leiden Noordeinde 52; A. Rhijnsburger, van Valkenburgschenweg 3 naar Katwijk, Wassenaarscheweg „Shell- Station"; R. Faber, van Burgemeester Treub straat 39 naar Leeuwarden, Nieuwstad 16. boven ;H. E. Gerbracht, van Leidscheweg 191 Den Haag, van Zaakstraat 51. KOSTER DER GEREF. KERK Ingaande 15 September a.s. is tot koster der Geref. Kerk, in de plaats van den heer A. den Graaf, die alszoodanig ontslag heeft gekregen, benoemd de heer J. van den Bosch, alhier. De vertrekkende functionaris heeft 20 jaar de Geref. Kerk alhier als koster gediend. Onder dagteekening van 12 Juli J.l. hebben en W. den raad ter goedkeuring aange boden de rekening van den dienst van open bare werken, dienstjaar 1939. Deze dienst sluit met de navolgende cijfers: lasten 82.706,72; baten 82.696,02; nadeelig slot 10,70. Kapitaalsinkomsten 2.436.73; uitgaven 2.294,42; batig slot 142,31. Vorig jaar sloot deze rekening, wat betreft de gewone dienst met een batig saldo "°r> 101,35 en wat betreft de kapitaalsdienst er een nadeelig slot van 469.17. DE PAARDENSTAPEL IN NEDERLAND In de bestaande behoefte kan op redelijke wijze worden voorzien De vraag hoe het mogelijk is, dat nu, op het oogenblik dat er weer een behoefte aan paar- dentractie bestaat, plotseling weer zooveel paarden beschikbaar zijn, heeft een vertegen woordiger van het AN.P. aanleiding gegeven zich te wenden tot ir. W. F. Gerhardt, wiens publicaties in Het Paard over den paardenstapel in Nederland, de aandacht In deskundige krin gen hebben getrokken. J Aan het verslag van dit onderhoud ontleenen wij dat de z.g. groote-stadspaarden, dus de paarden voor het verkeer, slechts een klein contingent uitmaken van den geheelen stapel, die voor het overgroote deel bestaat uit paar den, die gebruikt worden in den landbouw. De gemechaniseerde tractie is in dep Neder- landschen landbouw lang niet zoo ver doorge voerd als het groote publiek over het algemeen wellicht geneigd is te denken. De oorzaak hier van moet gezocht worden in de landbouwkun dige omstandigheden, welke hier te lande, althans tot nu toe, in het algemeen niet voor mechanische tractie op groote schaal ge schikt zijn. In de laatste laren is het aantal paarden in Nederland zelfs niet onbelangrijk toegenomen, welk proces op het oogenblik nog in vollen gang is. Toen nu door de omstandigheden ook voor de tractie buiten den landbouw in grootere mate een beroep moest worden ge daan op het paard, was het mogelijk om, Nu kunnen de hier gefokte landbouwpaarden worden onderverdeeld in warmbloeds en koud- bloeds. In het kort gezegd beteekent dit het volgende; Koudbloeds zijn de zware inheem- sche paarden, de z.g. Zeeuwen of Belgen, een authochtoon Europeesch ras. Daartegenover zonder al te veel bezwaren, te putten uit de races te gebruiken, paard toegelegd. Een be langrijk aandeel in deze vorming, welke uit eindelijk, en wel in de 18de eeuw, tot het ont staan de warmbloeds, welke omschrijving echter in den ruimsten zin moet worden opgevat. Koud- en warmbloedigen De warmbloeds hebben in meerdere of min dere mate Oostersch bloed in zich, en ver- toonen daardoor een ander temperament en een anderen lichaamsbouw. De wording van de warmbloeds kan op populaire wijze als volgt worden beschreven. Reeds sedert eeuwen heeft men zich in Engeland op de vorming van een bij uitstek snel, in de eerste plaats voor landbouwpaarden. Zonder te zeggen, dat er voldoende paarden beschikbaar zijn, is de toestand toch wei zoodanig te thans op redelijke wijze aan de bestaande be hoefte kan worden tegemoet gekomen. De paardenfokkerij ip Nederland is vrijwel uitsluitend gebaseerd op de productie van paarden voor den landbouw. Daarnaast worden ook we) andere paarden als dravers, renpaar den en zelfs arabieren gefokt, doch het aantal van deze categorieën speelt slechts een zeer ondergeschikte rol in het totale cijfer staan van het Engelsche volbloedras leidde hebben Oostersche paarden gehad. Het Engelsohe volbloed, het paard, de oorspronkelijke koudbloedige Europeesche paarden aangewend, daardoor zijn de z.g. halfbloedrassen ontstaan. Zoowel de Ooster sche rassen als het Engelsch volbloedras en de halfbloed-rassen böhooren tot de groep der warmbloeds. Bij de Nederlandsche warmbloed-landbouw- paarden kunnen weer worden onderscheiden twee types, al. het Gronlngsche en het Geldersdie type. Het Groningsche type, dat zwaarder is dankt zijn onstaan voor een- be langrijk deel aan den import van Oldenburggers en Oostfriezen. Het Geldersche type herinnert meer aan het vroegere koetspaard en is als zoodanig wat luxer In voorkomea De koudbloedfokkerij heeft o.m. in Nederland een groote vlucht genomen, waarbij zeer goede resultaten werden bereikt. In het buitenland hebben deze Nederlandsche koudbloeds dan ook een zeer goeden naam, worden daar thans practisch op een lijn gesteld met de Belgische koudbloeds. De Nederlandsche koudbloed fokkerij is, dit tusschen twee haakjes, voor een aanzienlijk deel opgebouwd op de Belgische koudbloed-paarden. Zoowel de onderscheidene stamboeken voor de warmbloedpaarden als het stamboek voor de koudbloeds nebben hier te lande aanzienlijk bijgedragen tot de verbete ring van onzen Nederlandschen paardenstapel. Indien men de vraag stelt welk type, dus of warmbloed of koudbloed, voor den Nederland schen landbouw het meest geschikt is, dan kan hierop ten antwoord gegeven worden, dat dit zoowel van de grondsoort als van de historie afhankelijk is. Op een zwaren bodem past uiteraard een zwaar paard, op een lichtere grondsoort komt een lichter paard meer tot zijn recht, terwijl het voorts natuurlijk aanbeveling verdient om een fokkerij, welke sedert jaren In een bepaalde streek gedreven werd, Aldaar te handhaven. Voor het overige doet de boer verstandig zich bij zijn keuze in de eerste plaats door de eischen van zijn bedrijf te laten leiden. De incidenteel dikwijls zoo sterk wisselende vraag van den handel vormt dienaangaande zeker een minder soliden grondslag. Om nu terug te komen op den stand van den Nederlandschen paardenstapel, kan gezegd worden, dat het „volwassen" landbouwpaard de vaste basis hiervan uitmaakt, en het aantal hiervan, d.w.z. van de paarden van drie jaar en ouder, loopt niet zoo sterk uiteen. Daar om heen komen fluctuaties voor in de fokkerij. Interessant is het hierbij een vergelijking te maken tusschen het aantal paarden in Neder land gedurende eenige tientallen jaren, waarbij wij in ronde cijfers de volgende getallen vinden: jaar tot aant paarden v. 3 paarden jonger paarden jaar en ouder dan 3 jaar 1900 295,000 222,000 73,000 1910 327,000 239,000 88.000 1921 363,000 258,000 105,000 1930 299,000 254,000 45,000 1939 322,000 240,000 82,000 Het kleinste aantal paarden kwam voor in 1934, namelijk totaal 269,000, drie jaar en ouder 221,000, jonger dan drie jaar 48,000. Bij de beschouwing van deze cijfers springt dadelijk in het oog, dat het aantal jonge paar den in 1939, vergeleken bij 1930, bijna verdub beld is Dit werd veroorzaakt door het feit, dat de fokkerij in 1930 het dieptepunt bereikte, toen het aantal dekkingen slechts plm. 29.000 be droeg Na dit jaar gaf dit cijfer een steeds stij gende lijn te zien, zoodat tenslotte in 1938 het aantal dekkingen was gestegen tot plm 61.000, een vermeerdering derhalve van ongeveer 110 procent Als vergelijking kan hierbij dienen, dat het cijfer in de recordjaren 1916, 1917 en 1918 ongeveer 91.000 bedroeg. Daarna vermin derde het aantal dekkingen geregeld, tot het bovenvermelde dieptepunt in 1930. WELKE BONNEN? BROOD: Bons 91 tot en met 100 (brood- bonboekje). Geldig van 5 Aug. t/m. 11 Aug., recht gevende op totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. THEE OF KOFFIE: Bon 53 (algemeen distributieboekje). Geldig van 3 tot en met 30 Augustus, recht gevende op H pond koffie of Vt ons thee. BLOEM OF BAKMEEL: Bon 90 (alge meen distributieboekje). Geldig tot en met 9 Augustus, recht gevende op 2*A ons tarwebloem, tarwemeel, boekweit- meel, roggebloem, roggemeel of zelf rijzend bakmeel. SUIKER: Bon 66 (algemeen distributie boekje). Geldig tot en met 31 Augustus, recht gevende op één kg suiker. PETROLEUM: Petroleum „Periode 3", voor hen, die over geen andere kook gelegenheid beschikken, dan met petro leum. Geldig tot en met 11 Augustus, recht gevende op 2 liter petroleum. Bon „Periode 4" is ongeldig verklaard. BOTER, MARGARINE EN VET: Van 29 Juli tot en met 23 Augustus geeft elke van de met 01 t/m. 04 genummerde bonnen van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram. boter. Elk van de met 01 en 02 genummerde bonnen der vetkaart geeft in die periode recht op het koopen van 250 gram margarine, gesmolten vet, voorzoover voorradig, of boter. De met 03 en 04 genummerde bonnen der vetkaart geven gedurende het ge noemde tijdvak elk recht op het koopen van 250 gram boter, op den prijs waar van een reductie van 10 cent per 250 gram zal worden verleend door de winkeliers. GRUTTERSWAREN: Bon 95 (algemeen distributieboekjeGeldig van 22 Juli tot en met 11 Augustus, elk recht geven de op 250 gram rijst of rijstemeel. Bon 100 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Aug., elk recht gevende op 250 gram haver mout, havervlokken, gort of grutten Bon 105 (algemeen distributieboekje) Geldig van 22 Juli tot en met 11 Sep tember, elk recht gevende op 100 gram maïzena, griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Sep tember, elk recht gevende op 100 gram macaroni, vermicelli of spaghetti. Binnenlandsch Nieuws Naar de Ostmark De laatste kindertrein vertrokken. Gistermorgen is onder een stralende zomer zon de laatste kindertrein naar het gastvrije Salzkammergut van het station D.P. te Rotter dam vertrokken, hoofdzakelijk met kinderen uit het Zuidelijk deel van ons land. Ditmaal gingen zevenhonderd vijftig kinderen mee, die hel totaal van zesduizend vol maken. Op het D.P.-station was al geruimen tijd voor het tijdstip, dat de trein zou aankomen een groote drukte van kinderen en ouders/die in de allerbeste stemming het oogenblik af wachtten, waarop de kinderen de reis naar het mooie, verre land zou aanvangen. In het vooruitzicht van een extra lange vacantie in een omgeving, waarvan men hun reeds zooveel moois had verteld, was van eenige beklem ming over het naderende afscheid niets te be merken. Bovendien werd al spoedig vriend schap gesloten met verschillende reisleidsters en leiders, waarvan enkele Duitsche dames en heeren in de kleederdracht van het boveu- Donaugebied gekleed waren. De kindertrein was gisteren om haif zes reeds zijn rondrit langs de verschillende sta tions, waar kinderen opgehaald moesten wor den, begonnen. Na Maastricht, Roermond. Helmond, Eindhoven, Tilburg, Breda, Dor drecht en nog enkele andere plaatsen aange daan te hebben, arriveerde de trein om 11.40 uur aan het D.P.-station. Onder leiding van den reisleider Kreisleiter Treml ging het in stappen vrij vlot en om tien voor twaalf stoom de de trein langzaam weg. Kinderen naar Gelderland Na Drenthe en Grorungen is ook Gelderland begonnen om de plaatsing van kinderen uit Rotterdam centraal te regelen. De stichting Gelderland voor maatschap pelijk werk, provinciehuis, Arnhem, heeft in navolging van de verwante Noordelijke zuster organisaties deze zaak zich aangetrokken. Door haar bemiddeling zijn van 25 Juli tot 2 Augustus in 55 gemeenten reeds 2600 kinderen aangekomen. Er zijn nog verschil lende transporten op komst. Daarnaast is van kerkelijke zijde eveneens voor plaatsing ge zorgd. De Geldersche bevolking bevestigt hiermede opnieuw haar goeden naam van hartelijke gastvrijheid. Alle deelen der pro vincie doen gelijkelijk mee in ouderlingen wedijver. gele mosterd als groenbemesting De Zee .kkenz&ad, dat :t buitenland komt, krijgen, zoodat er groenbemestmgsge- wassen. Als zoodanig kan m aanmerking komen de gele mosterd, die voor dit doel wel in het buiten land wordt verbouwd en ook hier te lande wel op enkele plaatsen met succes is geteeld. Voordeelen van mosterd zijn de volgende: De uit gaven voor zaaizaad zijn gering, het zaad ontkiemt gemakkelijk icht - zoodat veel zaaizaad moet bezigen. Wordt op rijen gezaaid, dan is 10 kg per ha zeker voldoende, bij breedwer- pig zaaien wordt meer gebruikt. Terwijl bU wikken vooral moet getracht worden om ze zoo spoedig mogelijk na het oogsten van de voorvrucht te zaaien, is dat bij mosterd niet nood zakelijk Het is mogelhk ook eerste helft V" kruid te reinigen, waarvoor bij wikken de tijd ontbreekt Men kan zelfs ln een vooraf met stalmest be mesten stoppel nog mosterd zaaien. Op schralen grond zal men ook wel een kleine stikstofbemesting kun nen geven bv. 100 150 kg kalkammonsalpeter per ha. De vroeg gezaaide mosterd kan soms voor den winter nog zaad geven. Dit is in verband met op slag in het volgend jaar niet gewenscht, zoodat men in zoo'n geval het gewas bijtijds, moet onder. Een goed geslaagd gewas geeft veel massa, waar door de bodem flink met humus wordt verrijkt. De mosterd neemt de gemakkelijk oplosbare stikstof den grond zit, of daarin gevormd wordt en die ln den winter kan uitspoelen op en legt ze tijdelijk vast, dus voorkomt stikstofverllee. Bh In tegenstelling i mosterd den boder i stlkstofverrijkend »rkt stikstofsparend. I. die dezen herfst gebrek i vóór den bloei, omdat de stengels den dag bog'mt te komen. l de mosterdsmaak Onder een puinauto geraakt Doodelijk ongeluk te Rotterdam. Op Crooswijk alhier is de 2-jarige J- v. d. Velde, gewoond hebbende in een woonschip aan de Linker Rottekade, onder een puinauto geraakt, bestuurd door den 24-jarigen J. H. O. Met inwendige kneuzingen en een verbrijzeld linkerbeen is de kleine naar' het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Noodlottig spel Gistermiddag is in één der loodsen van de n.v. R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam een noodlottig ongeval gebeurd, waarbij een tweejarig jongetje om het leven is gekomen. Het ventje, Ewout Damsteeg was verge zeld van zijn moeder in de loods van Stok- is aan de Pelgrimstraat Terwijl de moeder in gesprek was met den portier liep het ventje spelenderwijs door de loods en bleef staan bij een electrische lorrie. Het ventje ging er vóór staan en haalde toen een handle over, waardoor de lorrie plotseling in beweging kwam en over het kind heenreed. Het ventje werd op slag gedood; het stof felijk overschot werd door den G.G.D. naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht nederlandsche bloemen naar duitschland. Het bericht dat de betalingscontingenten voor de Nederlandsche bloemen door Duitsch- and verviervoudigd zijn, is door de West- landsche en Aalsmeersehe bloemkweekers met groote vreugde ontvangen. Het ging den laatsten tijd minder goed met de Nederlandsche bloemisterijen en daarom was verruiming van den export ook zeer ge wenscht. Op het oogenblik gaan groote partijen rozen naar Duitschland, hetgeen aan het prijspeil reeds is te merken. Ook gaan wat kleinere anjers over de Oostgrens. Men verwacht binnenkort ook uitvoer van chrysanthen. Aan het einde van deze maand zal een twee de Nederlandsche heemkunde week worden gehouden, welke zal aanvangen Dinsdag 27 dezer. De bijeenkomst wordt gehouden op de Meihóf, waar het Nederlandsche centraal bu reau voor volksdansen is gevestigd, vandaar Uit zullen talrijke excursies worden gemaakt MINDERJARIG MEISJE VERDWENEN De commissaris van politie, chef van het bureau kinderpolitie, te Amsterdam, verzoekt namens de ouders de opsporing en aanhou- ring van de minderjarige Frederika Nieuwen- huizen, geboren 8 Maart 1923, die sedert 1 Augustus 1.1. wordt vermist. Signalement: lang plm. 1.65 m, flink postuur, donkerblond haar en wenkbrauwen, rond gelaat, draagt bril zonder randen. Kleeding: rood geruite blouse met wit kraagje, donkerblauwe rok. beige kousen, blauwe schoenen, grijs sportjasje, blootshoofd. Zij had een nieuwe damesfiets, merk Sportex en heeft vermoedelijk een klein bruin hondje bij zich. Financieele Berichten Het herstel in Noorwegen Gunstig nieuws uit de industrie. Naar het Noorsche Telegraatagcntschap meldt, werken de meubel- en textielfabrieken te Stavanger weer op volle kracht. Uit and e deelen van het land komen ook dergelijke berichten. Vooral veel kleinere bedrijven, die sedert September van het vorige jaar arbei» ders hadden ontslagen, werken thans wc -r met een voltallig personeel. Beurs te Oslo van 31 October14 November De Vereeniging van Noorsche goederen- en monsterbeurzen heeft besloten, te Oslo v»ri 31 October tot 14 November een beurs te houden. rhein-main-donau De Rhein-Main-Donau A.G. gaat thans over tot conversie van haar 5 pet. leening van 1923 (goudleening in een nieuwe 4 pet. leening van 1940 met een looptijd tot 1960 tegen tot dusverre 1965 voor de oude leening. De rente van 4 pet. werd voor nieuwe emissies tot dusverre slechts door het rijk voor aanvan kelijk vijfjarige en op het oogenblik ook tien jarige schatkistbiljetten en een maal ook door het land Pruisen voor de nieuwe „Konsol"- leening gekozen. Eerst sedert betrekkelijk korten tijd, nl. voor het eerst in Maart 1940 was dit het geval. Intusschen is enkele weken geleden voor de leeningen van het vroegere land Oostenrijk en de gemeenten in de Ost mark van het 4 pet. rentetype gebruik ge maakt. Dit wijst er op dat het type van de 4 pet. rente op den duur niet tot het rijk en de allergrootste publiekrechtelijke lichamen beperkt zal blijven, doch dat ook andere debi teuren dezen weg zullen opgaan. De koers van omwisseling van bovengenoemde leening is 9814 pet. Hongaarsche handelspolitiek Beperkt tarwe-overschol verwacht Te Boedapest slaat men, yolgens het A.N P., et groote belangstelling de oeconomische onderhandelingen met de Sowjetunie gade. Op 30 Juli is een delegatie, onder leiding van linister Nickel, naar Moskou vertrokken. Thans is bekend gemaakt, dat het Hongaarsch- Italiaansche handelsverdrag met een half jaar is verlengd; dezelfde contingenten als in de tweede helft van 1939 blijven van toepas sing. De onderhandelingen met Griekenland zijn tot September uitgesteld. Griekenland wil voornamelijk levensmiddelen en dergelijke landbouwproducten uit Hongarije betrekken, hetgeen slechts op beperkte schaal mogelijk is. vooral omdat Hongarije slechts een beperkt tarwe-overschot zal heb- Engele dagen geleden is een nieuw han delsverdrag tusschen Hongarije en Spanje ge- teekend. Op 27 Juli is nu te Barcelona een SpaanschHongaarsche Kamer van Koophan del opgericht ter bevordering van het handels verkeer tusschen beide landen. Marktberichten ZOETERWOUDE, 5 Aug. Eieren veiling. Aan gevoerd 1800 eieren. Prijs per 100 9tuks: Kip peneieren 4.905.10, eendeneieren 4.30 Kaas 37 ct. per pond. Kippen 0.60, hanen 0.45, konij nen 0.25—1.80. LEIDEN 6 Aug. Coöp. Groenten-, Fruit- en bloemenveiling-vereen. „Leiden en Omstr.". Roode kool 2.505, groene kool 2.505.30, peen 66.90, aardappelen 2.403.10, druiven 2830, snijboonen 1319. stokboonen 1319, pronk- boonen 911, tuinbooncn 710. doperwten 12 17, postelein 38, spinazie 38. tomaten A 12 13, B 12—13 20, C 13—12 20. CC 8 80—10 6C, alles per 100 kg; andijvie 11 40. komkommer» 2.40 510, bloemkoo' 48 40 m«loenen621. salade 1170, v*rz:k«n O.'O3 60 per 100 slufcs kroten 1—1.90, pieterselie 0.40- 0 90, radijs 1—1.10 sel derie 0.50—0.80, uien 1 10—1.90, peen 4.40—10, rabarber 11.20 per 100 bos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5