DINSDAG 6 AUGUSTUS 1940 Enqeland's optreden tegen Japansche onderdanen Hat aantal arrestaties tot negen gestegen Domei meldt uit Tokio: Offièieelé hier ontvangen telegrammen too- oen, dat negen Japansche onderdanen, die verblijf hoiiden in het Britsche Rijk, tot dus verre zyn gearresteerd door de Britsche auto riteiten als maatregel van weerwraak voor. de aanhouding van Engelschen, die verdacht worden van spionnage. Te Londen werden vier Japanners gear resteerd, te Rangoon drie, te Singapore één en te Hongkong één. Hoewel de Japansche ambassadeur te Londen in een onderhoud met Lord Halifax gepoogd heeft de onmiddellijke vrijlating van de gearresteerde Japanneezen te verkrijgen om een ernstige wending te vermijden, is de vrijlating afgewezen met de motiveering dat het hier een gewone gerechtelijke aangelegen heid betreft, meldt de Nitsji Nitsji uit Londen. Bovendien zouden er bewijzen tegen andere Japanneezen zijn met wier arrestatie men nog gewacht heeft. Alle voorbereidingen zijn echter getroffen voor verdere arrestaties, ook in de Britsche koloniën. Op de opmerking van den ambassadeur Sjigemitsoe dat alle pogin gen voor een regeling der betrekkingen tus- schen beide landen zouden kunnen mislukken, heeft Lord Halifax niet geantwoord. Het blad meldt voorts, dat Engeland in deze kwestie met de Vereenigde Staten samenwerkt, om gemeenschappelijk de Japansche Politiek in Oost-Azlë te verstoren. Japan zal garanties eischen tegen herhaling De Tókio Nitsji Nitsji meldit verder, dat het departement van buitenlandsche zaken beslo ten heeft de onmiddellijke in vrijheid stel ling te eischen van alle aangehouden Japan ners. Tegelijkertijd eischt Japan garanties tegen een herhaling van het Engelsche optre den. Wordt aan deze eischen geen gevolg gegeven, dan zoo meent de Tokio Nitsji Nitsji zal Japan gedwongen zijn tot het af breken der diplomatieke betrekkingen. De pers gaat voort met haar aanvallen op En geland en eischt van de regeering ook voor dv scherpste maatregelen niet terug te schrik ken. Protestbetoogingen in Japan Bij besluit van het gemeentebestuur van Osaka zullen Woensdag vergaderingen in het industrieele centrum van Japan worden gehouden, om openlijk te protesteeren tegen de Engelsche daden van geweld en om van de regeering energieke tegenmaatregelen te eischen. Een vergadering van alle gemeenteraads leden van Osaka heeft de volgende resolutie aangenomen: „Wij eischen de radicale vernietiging van" den Britschen invloed, teneinde de aaneen sluiting van groot-Azië te beveiligen". Deze resolutie is aangeboden aan den Brit-" achen consul-generaal te Osaka, aan den En gelschen ambassadeur en aan de ministers van buitenlandsche zaken en van defensie. Verder werd besloten anti-Britsche massa- betoogingen te houden van alle organisaties in de zes groote steden van Japan. De kamer van koophandel te Kobe heeft een dergelijke resolutie aangeboden aan de regeering en aan de Britsche ambassade. Het uitvoerend comité van de „liga in Japan voor de onafhankelijkheid van Indië" roept alle Aziaten op Japan te steunen bij zijn strijd. De kwestie van de verantwoordelijkheid voor den oorlog Het A.N.P. meldt uit Vichy: Het bewijs, dat de Fransche regeering den oorlog tegen Duitschland wilde ontketenen en wel in Augustus 1939, is Donderdag geleverd door den hoofdredacteur van de Action Fran- gaise, Charles Maurras. Een hooggeplaatst Fransch ambtenaar van de Quay d'Orsay, die in April 1939 naar zijn post in het buitenland wilde terugkeeren, vroeg toen, verontrust over den internationalen toestand, een lid der Fransche regeering, of hij kon vertrekken. Hem werd tijdens dit onderhoud geantwoord, dat hij dat wel kon doen, maar dat hij op zijn laatst in Augustus weer terug moest zijn, daar de oorlog zou uitbreken. Toen de amb tenaar ontsteld verder vroeg, hoe het moge lijk was, dat de oorlog in Augustus zou uit breken, verklaarde het betrokken lid der re geering hem: „De oorlog zal uitbreken, omdat wij het willen". Charles Maurras schrijft in dit verband, dat deze ambtenaar van de Quai d'Orsay één van zijn vrienden was, wiens naam hij eerst te zijner tijd bekend zou maken. Tenslotte merk te hij. op, dat er dus ondubbelzinnige bewij zen bestaan, die niet geloochend kunnen wor den en volgens welke bepaalde leden der Fransche regeering in volkomen overeenstem ming met Londen besloten hadden, den oor- loc in Augustus 1939 te ontketenen. Dit feit zal een belangrijke rol te vervullen krijgen bii het groote proces tegen hen, die verant woordelijk zijn voor de ramp in Frankrijk. De opdracht aan generaal Koiso voor Ned.-Indië Volledige overeenstemming met Konoje Naar Domei mededeelt, adus een bericht van het D.N.B yit Tokio, is tusschen minister president Konoje en generaal Koiso volledige overeenstemming bereikt over de toepassing van de aan den laatste verleende opdracht voor Ned.-Indië. HET JODENVRAAGSTUK IN ROEMENIË. Reuter meldt uit Boekarest: Naar alle waarschijnlijkheid zullen binnen zeer korten tijd maatregelen worden bekend gemaakt betreffende de nationaliteit en het joden-statuut. Het jodenvraagstuk, alsmede het vraagstuk der minderheden zijn in het ka binet besproken. Verwacht wordt, dat de Jo den, die de Roemeensche nationaliteit reeds voor den laatsten oorlog bezaten, hun Koe- meensche nationaliteit zullen kunnen behou den. Joden zonder de Roemeensche nationali teit zullen, naar mefc aanneemt, belet worden hun beroep verder uit te oefenen. De Joden zullen zeer waarschijnlijk ook geen dienst kunnen doen in het leger. Bovendien ver wacht men beperkende maatregelen voor de Joodsche handelsondernemingen, alsmede extra belastingen op Joodschen eigendom. Joodsche ambtenaren zullen van hun functies worden ontheven. Tevens zullen zij uit het ministerie voor propaganda en uit de pers worden verwijderd. GARANTIE.STANDGROEN GARANTIE-STANDBRUIN GARANTIE-STANDR GOD G AR ANTI E-STANDZ WART GARANTIE STANU WIT ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder b|J alle buitenverf- j werken bovenstaande merken. J Worden 5 jaar gegarandeerd. I Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TEL. 50 De luchtgevechten in Noord-Afrika Italiaansche overwinning aan het front van Cyrenaica Een speciale correspondent van Stefani meldt bijzonderheden over het luchtgevecht aan het front in Cyrenaica, waarover het legerbericht van gisteren spreekt Italiaansche bommenwerpers begonnen gis terochtend met het bombardeeren van een belangrijken Engelschen spoorweg: zij trof fen talrijke treinen met troepten en mate riaal. Vervolgens vielen zij de installaties en het vliegveld van Mersamatroe aan. Vijan delijke jagers bonden den strijd aan, doch trokken zich terug na een Gloster verloren te hebben. De Italiaansche vliegtuigen keer den zonder verliezen op bun bases terug. Intusschen deden jagers en gevechtsvlieg tuigen een aanval op een kolonne Britsche pantserwagens, waarvan er verscheidene werden vernield of onbruikbaar gemaakt Jagers maakten daarna een langen kruistocht ter bescherming van Italiaansche troepenbe wegingen, zonder dat zij vijandelijke toestel len zagen. Daar men voorzag, dat de vyand wraak wilde nemen voor de Italiaansche successen, stegen des middags verkenningsvliegtuigen in verscheidene richtingen op. Zy rappor teerden aanzienlijke vijandelijke luchtstrijd krachten aan een zeer groot gedeelte van het front. Onverwijld gingen de Italiaansche jagers tot een bliksemsnellen aanval over. De vijandelijke formatie bestond uit drie zware Blenheim-toestellen en zeven Glosters. De Engelsche bommenwerpers, begonnen op goed geluk him bommen te laten vallen, doch zij troffen geen enkel Italiaansch vliegtuig. De strijd was buitengewoon hevig en eindigde met een volkomen Italiaansche overwinning, daar alle Engelsche vliegtuigen werden neer gehaald. Meester van het luchtruim geble ven, gingen de Italiaansche jagers opnieuw tot den aanval over. Vlak langs den grond vliegend vernietigden zij een pantserwagen, terwijl een auto, waarin, naar het schijnt, hooge Engelsche officieren zaten, in brand raakte. Moeilijke positie van de Engelschen in den Soedan In het gebied van den Noord-Oostelijken Soedan, bij het uitgangspunt van den spoor weg van Port Soedan naar het binnenland van den "Soedan, welke spoorweg over "twee sporen via Kassala naar "het Zuiden loopt en viaAtbara aansluiting heeft met den grooten Kalro—Kaapstad-spoorweg hebben de Engel schen onlangs talrijke forten en vliegvelden aangelegd. Naar de oorlogscorrespondent van het D.N.B. voor de Middellandsche Zee meedeelt, worden deze door eenheden Italiaansche bom menwerpers systematisch gebombardeerd. Het bombardement van Dsjebeit, dat Zondag ge schiedde, is gevolgd door een luchtaanval op Erewit, in de nabijheid van den spoorbaan Port SoedanKassala en door een bombar dement van het nieuwe Engelsche vliegveld van Soemit, dat op 131 km van Port Soedan ligt. Beide plaatsen liggen ongeveer 1000 meter hoog. Van zeer groote be teekenis is de Italiaan sche luchtaanval op Haija. In Haija splitst de spoorbaan, welke deze plaats met Port Soe dan verbindt, zich in een Zuidelijk traject, via Kassala en de lijn naar de marktplaats Atbara, waar aansluiting bestaat op den Khartoem-spoorweg. Haija is door de Engel schen zeer versterkt. Sterk luchtafweerge schut beschermt het vliegveld en vooral het knooppunt van den Soedanspoorweg. Niettemin is het aan Italiaansche vliegtui gen gelukt om de beide spoorbanen achter Haija over vele honderden meters volkomen te verwoesten. In afzonderlijke operaties worden systematisch alle mogelijkheden voor den vijand om zich te ravitailleeren of om terug te trekken afgesneden. Het behoud van den spoorweg naar Port Soedan is voor de Engelschen, die in den Soedan strijden, een levensbelang. Sedert via Alexandrië en over de Middellandsche Zee geen enkele verbin ding meer mogelijk is, zijn de Britsche troe pen in den Soedan op de versterkingen, op de munitie en op de levensmiddelen aange wezen, welke over Port Soedan en over Aden worden aangevoerd. Daarom beteekent zoo besluit dit bericht de jongste Ita liaansche luchtaanval, evenals elke nieuwe aanval op deze steunpunten en versterkingen van den Port Soedan-spoorweg, een gevoe lige verzwakking van de Britsche troepen en een verbetering van de Italiaansche posities bij een later offensief op de hoofdstad van den Soedan. De evacuatie van Hongkong Geen medewerking van de bevolking. De ontevredenheid van de bevolking in Hong kong over de evacuatiepoiitiek der regeering, welke streeft naar het wegvoeren van alle personen, wier aanwezigheid niet strikt nood zakelijk is, vooral vrouwen en kinderen, naar Australië, heeft naar het D.N.B. uit Sjanghai meldt, geleid tot een openlijk verzet tegen het ontruimingsbevel, toen in het weekeinda een 26,000 ton metend luxe stoomschip, Horig kon g aanliep om verdere vluchtelingen op te nemen. Het schip, aan boord waarvan zich bijna 2000 passagiers bevonden* vertrok uit Hongkong met slechts 53 vluchtelingen in de richting Australië daar het gros van de voor de evacuatie aangewezen personen niet was ver schenen. De onwil van de bevolking van Hong kong is een gevolg van de omstandigheid dat voor de verscheidene duizenden, die reeds weggevoerd zijn, in Australië geen onderko men was voorbereid, terwijl hun evenmin middelen ter beschikking waren gesteld voor de bestrijding van de evacuatiekosten. De autoriteiten van Hongkong hebben der uitvoer van goederen naar alle Balkanlanden, Rusland, Turkije, Finland, Zweden, Spanje, Marokko, de Portugeesche eilanden in den At- lantischen Oceaan en Tanger vérboden. Voor uitzonderingsgevallen kunnen de autoriteiten den schepen een route voorschrijven. DE VERJAARDAG VAN DE VEROVERING VAN GIBRALTAR De Spaansche pers heeft gisteren de verove ring van Gibraltar door de Engelschen in 1704 herdacht. El Noticiero herinnert er aan, dat de Spaansche commandant toen weigerde de ves ting over te geven met de woorden: „Wij zijn zeer klein in aantal, maar voldoende om te sterven". Thans, aldus het blad, zou men deze uitspraak overeenkomstig de tijdsom standigheden als volgt künnen wijzigen: „Wij zijn zeer groot in aantal, voldoende om te overwinnen". Lindbergh pleit voor samenwerking met Europa Accoord tusschen twee sterke centra van beschaving noodzakelijk Het D.N.B. meldt uit Chicago: De bekende vlieger kolonel Lindbergh heeft gisteren in een massale betooging een rede gehouden voor het „Comité van burgers om Amerika uit den oorlog te houden", welke per radio verspreid werd. Er zyn altijd nog krin gen, hier en in het buitenland, verklaarde Lindbergh, die al het mogelijke doen om ons by den oorlog te betrekken. Tegen deze krin gen moeten wij voortdurend op onze hoede zijn. De openbare meening is echter thans definitief en overstelpend tegen onze deel neming aan den Europeeschen oorlog. Ik ben er weliswaar een voorstander van, dat de Vereenigde Staten zich niet in de binnenland- sche aangelegenheden van Europa mengen, maar beschouw het toch van het grootste belang, dat de Vereenigde Staten met Europa samenwerken. Alleen door samenwerking kunnen wij de superioriteit van de Westelijke beschaving handhaven en het recht om on gestoord met de heele wereld handel te drijven. Wy zijn niet sterk genoeg om in weder- zijdsche oppositie het politietoezicht over de wereld uit te oefenen. Tot dusver hadden wQ te doen met een Europa, dat door Engeland en Frankrijk beheerscht werd. Voortaan zullen wij wel moeten rekenen op een Europa, dat door Duitsch land beheerscht wordt De Westelijke be schaving blijft in ieder geval van twee groote centra afhangen, nl. één op elk halfrond. Ondanks alle hulp van de mo derne wetenschap is geen van deze centra in staat het andere centrum met succes aan te vallen, zoolang de kracht tot verzet van beide centra sterk genoeg is. Een accoord tusschen deze centra kan de be schaving en den vrede der geheele wereld voor geruimen tijd beveiligen. Men vertelt ons dikwijls, zoo vervolgde Lindbergh, dat als Duitschland den oorlog wint samenwerking onmogelijk zal zyn en verdragen slechts vodjes papier zullen blijken. Ik antwoord daarop: Samenwerking is nooit onmogelijk, wanneer zij voor beide partijen van voldoende voordeel is, en verdragen wor den zelden verscheurd, wanneer zij niet met zwakke landen gesloten zijn. Ik ben de laat ste om aan te raden de nationale veiligheid van verdragen te laten afhangen. Integendeel ik beveel de volledigste bewapening voor de verdediging aan. Zouden wij echter verdragen met de leidende natie van Europa van de hand wijzen, onverschillig wie dit is, dan nemen wy daarmede elke mogelijkheid tot vrede weg. Wenschen wy,. dat de Vereenigde Staten buiten den oorlog blijven, dan moeten wij ons laten gelden bü het opbouwen van den vrede. Laat Europa ons een vredesplan voorleggen voor vooruitgang en bescherming van de Westelijke beschaving, waaraan Europa en wfj. kunnen deelnemen. Tredende in de oorzaken van den oorlóg citeerde Lindbergh het Chineesche spreek woord: „Wanneer de rijken te rijk en de armen te arm geworden zijn, dan moet er iets gebeuren". Dit, aldus spr., is ook van toepas sing op de landen. Toen ik den rijkdom van het Britsche Rijk zag, voelde ik, dat de rijken te rijk geworden waren, en toen ik "de armoede van Midden-Europa zag, was het mij duidelijk, dat de armen te arm geworden waren. Het secretariaat der bevrachtingscommissie te Amsterdam maakt bekend, dat de door haar afgegeven vergunningen tot verbruik van eigen voorraad motorbrandstof voor plei- ziervaartuigen op last van de bevoegde auto riteiten moeten worden ingetrokken en te haren kantore worden ingeleverd resp inge zonden. Wat al en niet vertoond mag worden Naar wij vernenjen, zijn van de Nederland- 6che speelfilms tot dusverre niet voor openbare vertooning vrijgegeven: Ergens in Nederland, Het Meisje met de blauwe Hoed. er> De Big an het Regimeot. Ten aanzien van de 416 m lange film van den op 22 Juni j.l. gehouden landdag van de N.S.B. te Lunteren, heeft de Rijkscommissaris v vtooning uitsluitend in bijeenkomsten ook openbare van die beweging toegestaan. Overigens is het verbod van openbare ver tooning van deze film gehandhaafd. Lijsten van in Groot-Duitschland voor ver tooning toegelaten films zijn nog niet be schikbaar. MET ONBEKENDE BESTEMMING DOOR ZUID-HOLLAND Fietstocht van den A.N.W.B. Zon, polders en plassen Ruim 800 deelnemers „Als ge den weg vraagt in Amsterdam, zegt een vriendelijk burgerheer: „Ziet U die brug daar?Nou, daar gaat u niet over! Kijk, u gaat hier de gracht langs. of nee, ik zai het u nog veel duidelijker maken: U slaat hier dadelijk links afnee, dat vin u toch nooit. Het beste ken u hier rechtuit gaan en dan verderop schuins oversteken. Dan komt u by een groot huis met zoo'n dinges en daar vraagt u nog maar es". Aan deze ingewikkelde explicatie-wijze, door Leonhard Huizinga in Gestroomlijnde wereld geformuleerd, moesten wij denken toen de heer J. F. E. M. Aghina, pers- en propa- gandachef van den A.N.W.B., ons gisteren, voordat wij per fiets naar onbekende bestem ming vertrokken, met een vriendelijken glim lach eenige papieren overhandigde waarop termen voorkwamen als: Y 1558 recht uit; opkruising bij benzinepomp links af: door twee klaphekken; rechtuit door de Willemsstraat (er: staat een bord „school") enz. Van de deelnemers aan dezen tocht werd nu verwacht, dat zij slechts gewapend met papieren van soortgelijke aanwijzingen voor zien het onbekende doel feilloos zouden weten te bereiken en dat zij op de contróle-posten (waaronder een geheime) hun kaarten vak kundig af zouden laten stempelen. Voor het eerste moesten zy zelf zorgen, voor het twee de zorgden vriendelijk met blauw-witte rozet ten getooide dames. Als belooning was een plaquette in het uitzicht gesteld. Hoewel wij zelf niet in de gelegenheid zijn geweest de doeltreffendheid van deze aanwij zingen aan de praktijk te toetsen (den gehee- len tocht hebben wij naast of achter opgemel- den perschef gereden, die op doortastende en snelle wijze leiding gaD zijn ze zeer duidelijk gebleken. Vrijwel ieder van de zeer vele deel nemers, en er waren er 813 een record! is behouden ter bestemder plaatse gearri veerd. Al rijdende kregen deze formules klaar blijkelijk zin en beteekenis. Men kon gisteren uit vier plaatsen starten, uit Gouda, Uithoorn, Breukelen en Alphen a.d. Rijn, alle vier de routes waren pl.m. 55 km la g en leiden door het fraaie polder en plassenlandschap van Zuid-Holland. Uit Gouda waren er 350 deelnemers ver trokken, waaronder 69 Rotterdammers, en toen wij om kwart voor zeven weer naar Rot^ terdam terugkeerden, hadden 327 van hen hun plaquette verdiend. Een tocht met onbekende bestemming is een prettig bedenksel. Zonder nu over onaangename dingen als benzinebeperking te willen spreken kan men toch vaststellen, dat aanmerkelijk meer men- schen dan vroeger v vertier op de fiets zoeken. Wai^.a.. men chter zonder deskundige voorlichting een tocht maakt, loopt men kans juist de mooiste plekjes voorbij te rijden en zwerven op de fiets ontaardt maar al te vaak in draaien en dwalen, hetgeen ver moeiend is. en schadelijk voor het humeur. Dit is ons gisteren eerst recht duidelijk ge worden, want wij hebben gereden langs mooie binnenwegen en langs eenmanspaadjes, die iemand, dia ter plaatse niet goed bekend is, zeker nooit gjvonden zou hebben. Een charme van deze tochten is voorts dat men ze individueel kan rijden. Men kan zelf het tempo bepalen en voor een kermisachtigei. kuddetocht behoeft men allerminst bevreesd te zijn. Immers de A.N.W.B.-er is een bijzon der mensch; niet alleen houdt hij zich in he\ algemeen aan de voorschriften van zijn bond betreffende de schillen en de doozen, ook heeft hij een zoodanigen afkeer van den reis gezelschap- of Hopla-trein-geest, dat hij wan neer hij een tochtgenoot tocb duidelijk her kenbaar aan zijn A.N.W.B.-armband, ontmoet, dezen eenvoudig negeert en hem behandelt als een willekeurig passant. Hoewel toch alle 800 deelnemers voor een deel denzelfden weg moesten afleggen als wij, zijn wij er maar enkelen tegengelfomen en schap niet. Het is wellicht overbodig te ver melden, dat het weer uitermate heeft mede gewerkt om den tocht te doen slagen. De zon gaf wel heel veel warmte, maar tenslotte was er ook nog wat wind. Wij hebben den tocht met het uitgangspunt Gouda gemaakt. Om een uur of elf traden wy aan bij een lunchroom op de markt. Er waren Dog al wat officials, overigens was het er rustig. Onze reis begon met bandenpech. vérder echter werd ons tot troost door onze gastheeren in de Elf hoeve bij Reeuwijk reeds een middagmaal aangeboden. Van Reeuwijk ging de tocht over Bodegraven langs den Rijn naar Zwammerdam, vandaar langs een smal paadje door de Nieuwkoopsche plassen naar Mije (geh. controle), Zegveld, Woerden (con trole), Driebruggen, Goejanverwellësluis en tenslotte "weer naar Gouda. En het was een goéde en geslaagde tocht. Wel was de ge heime controle minder geheim dan wij had- dén- vefwacht; wy- hadden gerekend op een net persoon, die plotseling uit een bosschage naar voren zou schieten, en zou zeggen: „Ge heime confcróïe, -uw kaarten alstublieft". Wij hebben op een géheel ongekende wijze kun nen genipten van de schoonhrid van hef Zuid- Hollandsche polder- en plassengebied. Wij hebben gefietst over smalle, eenzame wegen, wij zijl» getrokken over draai- en klapbrug- getjes. Er waren ruime vergezichten ovei rui'gé, voilé zömerwéidén, met zware boom groepen én -hofsteden ver weg, en de plassen lagen licht en helder in de zon. Er waren zeilers erè zwemmers Wij kwamen door kleine stille dorpen, waar de nette huizen als verr styfd stonden in den ^.middag en waar de bewoners op straat zaten voor de deuren. En Wy hebben geen spijt van" de Inspanning, die' wij ón' deswege getroost hebben. Radiorede van generaal Pershing Amerika Generaal Pershing, de opperbevelhebber van het Amerikaansche expeditieleger tijdens den wereldoorlog, heeft Zondag een radio redevoering uitgesproken, waarin hij als zijn meening te kennen gaf, dat het gevaar van een verwikkeling der Vereenigde Staten in den oor.log verminderd zou worden, wanneer de Vereenigde Staten iedere materieele hulp, die m hun vermogen lag. zouden verstrek ken. Naar zyn meening was het echter vol strekte waanzin de zending van een expe ditiecorps in den loop van dezen oorlog te verwachten. (D.N.B.) De Duitsche actie met pamfletten in Engeland Naar te Lissabon bekend wordt zijn Zater dag en Zondag in verscheidene plaatsen in Engeland huiszoekingen verricht naar de strooibiljetten met uittreksels van de jongste rede van Adolf Hitler, welke door Duitsche vliegers zijn neergeworpen. In de landstreken, waar die strooibiljetten zijn neergeworpen heeft de bevolking, ondanks de straffen, waarmede de autoriteiten dreigen, nauwelijks een strooibiljet ingeleverd. Die huiszoekingen bleven vrijwel zonder resultaat en men heeft slechts enkele personen kunnen arresteeren, die men voor leden hield van de legendari sche „vijfde kolonne". De strooibiljetten gaan overal in Engeland, in het verborgene echter, van hand tot hand en zonder het te weten bestellen dé Engelsche posterijen talrijke af schriften van deze strooibiljetten. Het effect, dat deze hebben is des te grooter, daar de ontevredenheid van de politiek van geheim zinnigheid van het Britsche ministerie van propaganda steeds meer toeneemt. (D.N.B.) Het Duitsche legerbericht Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft op den vierden Augustus verkenningsvluchten gemaakt bo ven Engeland, Schotland en het daarvoor gelegen zeegebied. Hierbij werd een koop vaardijschip aan den Uitgang van het St. George kanaal, ongeveer honderd kilometer ten Zuid-Westen van Pambroke, tot zinken gebracht. In den nacht van 4 op 5 Augustus deden onze gevechtsvliegtuigen een aanval op de scheepswerf van Sheerness, alsmede op de benzine-opslagplaatsen en luchtdoel stellingen bij North-Killingholm en lucht doelstellingen bij Thameshaven. Eenige Britsche vliegtuigen zijn des nachts West-Duitschland binnengevlogen en hebben eenige bommen geworpen. Behalve geringe schade aan gebouwen, ontstond er brand in een boerenhoeve in het district Borken. Eén burger kwam óm het leven. DE CRITIEK OP DUFF COOPER De Sunday Pictorial stelt haar lezers de vraag, of zy de politiek van Duff Cooper goedkeuven.. De vraag is als volgt ingekleed: Duff Cooper ontvangt jaarlijks van de Britsche regeering 5000 pond sterling als minister van voorlichting. Gelooft ge, dat hij de geschikte man voor dezen post is? Gelieve te antwoorden met ja of neen." Vertegenwoordigers van het blad hebben reeds mondeling dezelfde vraag aan het pu bliek in hun kring gesteld. Een en zestig procent antwoordde ontkennend. Engelsche vloot terug in Gibraltar Het D.N.B. meldt uit Algeciras: Zaterdagavond laat is de Engelsche vloot, die eenige dagen geleden in Ooste lijke richting was uitgeloopen, te Gibral tar teruggekeerd. Bedrijvigheid in de Dr^^ei venen J- dr. Men schrijft ons uit Emmen De Zuid-Oosthoek van Drenthe' ni< beteren tijd dan men er in de la^ie i jaren gekend heeft. Er heerscht I311 derijen een groote bedrijvigheid3»11 deze week het vervoerverbod \*nde vaardigd kon de geproduceerd»^ snel genoeg drogen om aan dpee tegen sterk verhoogde prijzen h 31 Pleegt de eigenlijke veencamtf 20] begin Juli afgesloten te worden* wordt er veel langer doorgewerK persturffabricage vindt men tha g vele veenplaatsen dubbele ploege kracht werkzaam. NFE Nu werkt het weer op zekere om een aantal arbeiders -anger ai te houden De vele regens mak| voi droogmaken bewerkelijker Niett^nhf aanzienlijke vergrooting dar p[wo voornaamste oorzaak van dezesep heid. m c Ook in deti veenkólonialen lat>erk van een aanzienlijke werkverntoeil den gesproken, niet alleen door gn i sche toeneming van de oppervlafend nen grond maar ook door de ziaar mogelijke landbouwproductie enjcht zonder goed gevolg blijven vanre h king vanwege de disricts-a alhier, om zoovéél haogëlijk lof doen verrichten. j p Uitcijfers, die ons werden vetf"" den gemeentelijken dienst der we: verzekering en arbeidsbemtrideli 4 men blijkt, dat er dit ïaar op y schen, die te oud zijn of door ge 1 digheden verhinderd om verder v«— kost te gaan verdienen. Verledi dezen tijd was het aantal geplarfr werkverschaffing ruim 1900. Hl/Ie aanwas en demobilisatie zouden aanzienlijk verhoogd hebben, wan I gelegenheid niet zoozeer toegenorruQI» Ruim 2000 arbeiders meer in l bedrijf geplaatst. Aangenomen mag wel worden, da- man meer geplaatst zyn in het vrij a De uitzending van arbeiders naar Dusörei daarop van bescheiden invloed. verleden jaar ruim 500 z.g. grenslofWa Duitsche veenderijen, terwijl ruiinVe: ders verder Duitschland in met huischo plaatst waren, thans zijn deze cijfer d en 600. grensloopers dus een kleinfle anders een 100 minder dan in 193', da nenland en wel de naaste omgevinien verreweg het grootste aandeel inkvy gunstiger toestand. Er worden dien betere loon en verdiend: in de veeujac de loonen hooger, in den landbouw o- terwijl zij, die in Duitschland werkten vredigend inkomen mee naar hu» fr dat aanzienlijk ligt boven de wemw fingsloonen hier te lande. De verr e zending veroorzaakt dan ook geehur heden, terwijl verscheiden arbeidende zin zoodanig van samenstelling is. I hi verplicht kunnen worden Duitsch weg; vaa-den. zich daarvoor vrijwillig nro Een en ander heeft voor de gemiuri ren en den middenstand uiteraarden, stige gevolgen. Wat den middenstar w; dit ook duidelijk gebleken bij dier week gehouden noodbeurs, uitgaat111 Groninger reizigers, die na de goedé13' „in stad" op enkele plaatsen in dé r een „Gronob" organiseerden. V 1 daarbij te Stadskanaal teleurgesteld" te Emmen werd een succes, dat b verwachting uitging, zoo grof werd r? zeker vooral tengevolge van de a vermeerdering van het volks inkort

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2