MAANDAG 29 J'JLI 1940 =T' TEGEN PRIJSVERHOOGING De prijxen van 9 Mei 1940 als basis Krachtens de Prijzenbeschikking 1940 no. 1 zijn alle tot heden van kracht zijnde beschik kingen betreffende de prijzen van roerende goederen en diensten vervallen met uitzon dering van de beschikkingen van 20 Februari 1940 betreffende den prijs van hooi, van 23 Mei 1940 betreffende den prijs van aard appelen en van 6 Juni 1940 betreffende den prijs van weidegras. lucerne- en roode klaver. De Prijzenbeschikking 1940 no. 1 ver biedt thans goederen te koop aan te bieden, te verkoopen, te huur aan te bieden of te verhuren en ten aanzien van diensten deze te verrichten tegen prijzen, welke hooger zijn dan de op 9 Mei berekende prijzen. Onder den op 9 Mei voor een goed of dienst berekenden prijs dient te worden verstaan de prijs, welke bij het meerendeel van de op dien datum afgesloten transacties werd be rekend. Indien evenwel op 9 Mei geen transactie heeft plaats gevonden of de op dien datum berekende prijs als een uit zonderlijke moet worden beschouwd mag de leverancier ten hoogste een prijs in rekening brengen, welke by het meeren deel van de door hem in de periode van 9 April9 Mei afgesloten transacties be treffende soortgelijke goederen of dien sten in rekening werd gebracht. Voor het geval voormelde transacties betrekking hebben op andere hoeveelheden of kwali teiten, dan die waarop de thans te sluiten transactie betrekking heeft, mag ten hoogste een prijs worden berekend, welke toentertijd in rekening zou zijn ge bracht. In het geval de leverancier ook in laatstgenoemde periode geen enkele transactie heeft afgesloten, zal ten hoog ste de op 9 Mei algemeen gebruikelijke prijs kunnen worden berekend. Volgens deze beschikking moet eveneens als prijsverhooging worden beschouwd iedere directe of indirecte vermindering van de tegenprestatie, bijvoorbeeld de verandering van de hoeveelheid, het gewicht, de kwaliteit of van de betalings- en leveingsvoorwaarden. Uitzonderingen Onder de bepalingen van de Prijzenbe schikking 1940 no. 1 vallen niet: goederen, waarvoor op grond van de Landbouw crisis wet 1933 prijzen zijn of worden vastgesteld, alsook goederen uit het buiten land afkomstig, voorzoover deze nog niet in den eigendom van NederlSndsche afnemers zijn overgegaan. Tevens zijn van de voor schriften uitgezonderd: tarieven of prijzen voor het vervoer van personen of goederen en arbeidsloonen; ten aanzien hiervan, als mede voor alle prijzen gelden voorshands de door den Opperbevelhebber van de Duitsche weermacht terzake vastgestelde bepalingen. In afwijking van bovenstaande regeling is in verband met de huidige vervoersmoeilijk- heden bij de Transportkoste n-b e- echikking bepaald, dat bij franco leve ring de daarmede samenhangende extra transportkosten in rekening mogen worden gebracht. De leverancier zal evenwel duidelijk op de desbetreffende facturen het verschil in vracht moeten vermelden en deze aan de hand van vrachtnota's en dergelijke moeten kunnen staven- Deze uitzonderingsregeling geldt echter niet voor de bezorgkosten van detaillisten bunnen hun normaal afzetgebied. Behoud van winstmarge in den kleinhandel Bjj de Detailpryzenbeschikking is voorts een algemeene dispensatie verleend van het verbod tot prijsverhooging der detail- prijzen met dien verstande, dat de detail handelaar de prijs, welke hij op 9 Mei be rekende, mag verhoogen met ten hoogste het bedrag, waarmede zijn inkoopsprijs als ge volg van een door een bevoegde instantie goedgekeurde verhooging is toegenomen, al thans voor zoover het goederen betreft, welke tegen dezen hoogeren pry's worden inge kocht. Het beginsel der vervangingswaarde wordt dus niet aanvaard, terwijl ook de win keliersmarge, in geld uitgedrukt, niet mag toenemen. Indiej^ zich ondanks deze dispensatie regelingen groote moeilijkheden mochten voordoen, zullen ten aanzien van bepaalde goederen of wel ten aanzien van bepaalde ondernemingen afzonderlijke regelingen kun nen worden gesteld. Verzoeken daartoe kunnen, mits van een gedocumenteerde toelichting, waaronder een uitgewerkte kost- prijscalculatie, voorzien, door de volgende instanties in behandeling worden genomen: betreffende producenten- en groothandels- prijzen: voor industrieele grondstoffen en producten: de rijksbureaux voor de nijver heid; voor landbouw- veeteelt- en vissche- rijproducten (waaronder alle voedingsmidde len): het rijksbureau voedselvoorziening in oorlogstijd; betreffende de detailprijzen: de afdeeling middenstand van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart. Onvoldoende gedocumenteerde verzoeken kunnen niet in behandeling worden genomen. Ook de controle op de naleving van de prijsvoorschriften is aan bovenvermelde in stanties opgedragen. De controle op de detailprijzen zal voorts bij de politie berusten. In dit verband worden producenten en handelaren nog gewaarschuwd tegen het niet afleveren uit voorraad van goederen in nor male hoeveelheden aan normale afnemers tegen de toegestane prijzen, tenzij ten aanzien van de aflevering krachtens de Distributie- of Hamsterwet beperkingen zijn voorgeschre ven. In dergelijke gevallen zal de burgemees ter der gemeente, waar de voorraad zich bevindt, deze zonder eenige formaliteit in bezit kunnen doen nemen, waarna de goederen ter beschikking van de bevolking, van onder nemingen of personen zullen worden gesteld. Op de niet-nakoming van de hierboven bedoelde bepalingen zijn door de Prijs- opdrijvings- en Hamsterwet zware vrijheids straffen en geldboeten gesteld. Bovendien stelt-men zich in dat geval aan het gevaar bloot, dat toewijzingen of vergunningen, welke op grond van de Distributiewet of Landbouw- crisiswet zijn verleend, zullen worden inge trokken. Aangezien in de afgeloopen weken ondanks het algemeene verbod tot prijs verhooging in sommige gevallen toch prijs- verhóogingen hebben plaats gevonden, wordt den betrokkenen dringend aangeraden deze verhoogingen, voorzoover zij in strijd met de bovenstaande richtlijnen zijn, ongedaan te maken en de uit dien hoofde teveel ontvangen gelden aan hun afnemers te restitueeren. Tenslotte wordt er op gewezen, dat ook de kooper, de huurder of opdracht gever, die opzettelijk bewerkt of mede- bewerkt of aan wiens schuld het ie wijten is, dat de hierbedoelde voorschriften niet worden nagekomen, op gelijke wijze als de verkooper, de verhuurder of als degeen, die de dienst verricht, gestraft zal kunnen worden. Het is dus in het belang van het publiek zelf, indien men niet-toelaatbare verboogingen ter kennis van de bevoegde instanties brengt. Uiteenzetting door dr. Trabold Op de prij zenbeschikkingen heeft de pers referent in den staf van den rijkscommissaris, dr. Trabold, in de persconferentie van Zater dag eenige toelichting gegeven. De Duitsche opperbevelhebber voor de be zette Nederlandsche gebieden heeft, zooals bekend is, met ingang van 9 Mei een alge meen verbod van prijsverhooging uitgevaar digd. Dit verbod is thans door de Prijzenbe schikking 1940 no. 1, die de secretaris-gene raal van de departementen van handel nijver heid en scheepvaart en van landbouw met toestemming van den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft uit gevaardigd in het Nederlandsche récht vast gelegd. De nieuwe verordening koint in plaats van alle prijzenbeschikkingen en laat nog slechts drie bestaande beschikkingen nL de beschikking betreffende hooipryzen van 20 Februari 1940, die van de aardappelprijzen van 23 Mei 1940 en die betreffende de prijzen vpor weidegras, lucerne en roode klaver van 6 Juni 1940, van kracht. Het vaststellen der prijzen op die van een bepaalden dag, kan in afzonderlijke gevallen onbillijkheden meebrengen. De beschikking maakt daarom een machtiging van den secre- ris-generaal mogelijk, om in een enkel geval uitzonderingen toe te laten of afwijkende prijzen vast te stellen. Het spreekt vanzelf, dat slechts in zeer bijzondere gevallen van deze machtiging gebruik kan worden gemaakt, als een firma niet in staat is haar maxi mumprijzen te handhaven, zonder in ernstige moeilijkheden te geraken. Voor zoover de firma in haar winstmarge een toereikende reserve voor het dragen der kosten bezit, heeft het indienen van een verzoek om uit zondering geen zin. De verzoeken moeten overigens voorzien van de noodige beschei den en kostprijsberekeningen, op industrieel gebied door de rijksbureaux, op landbouw gebied door het rijksbureau voor voedsel voorziening en voor den kleinhandel bij de afdeeling middenstand van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart wor den ingediend. De prijzenbeschikking 1940 no. 1 omvat in haar regeling alle roerende goederen, het verhuren van goederen en het verrichten van diensten. Voor gevallen dat de prijzenbeschik king niet voorziet, blyft het door den Düitschen opperbevelhebber uitgevaar digde verbod van prijsverhooging van kracht. Dit geldt in het bijzonder voor huur en grondprijzen, voor verkeers- tarieven, voor renten en voor premie tarieven. Nadere regelingen, gebaseerd op het Nederlandsche recht, zyn nog. te verwachten. Ook de loonen mo gen niet worden verhoogd. De beschikking betreffende transportkosten staat toe de door de tegenwoordige transportmoeilijkheden ont stane kostenverhoogingen in rekening te brengen. Deze beschikking zal echtei naar alle waarschijnlijkheid slechts tijdelijk gel den. Ook is voorgeschreven, dat de in reke ning gebrachte prijsverhoogende bedragen op de verkoopsfacturen moeten worden aan- geteekend en te allen tijde aan de hand van vrachttarieven of dergelijke stukken aange toond moeten kunnen worden. Opmerking verdient nog, dat de verorde ning geen toepassing vindt voor de v r ij-a a n- huis-levering van den kleinhandelaar binnen zijn normale afzetgebied. Brooddistributie In de week van 29 Juli tot en met 3 Augus tus zal de uitreiking geschieden van de tweede serie broodbonboekjes. Bij deze uitreiking zullen voor kinderen be neden vier jaar geen heele broodbonboekjes doch halve broodbonboekjes tezamen met toe- slagkaarten voor rijst, havermout e.d. worden afgegeven. De plaatselijke distributiediensten maken datum en plaats van uitreiking van de brood bonboekjes en toeslagkaarten nader bekerd. DOODELIJK VERKEERSONGELUK Zaterdagmiddag omstreeks half twaalf reed een vrachtauto beladen mèf steenen »e Wekerom nabij Ede over dén ryksweg. BU het inhalen van een anderen vrachtwagen slipte de zwaar beladen auto in den berm van den weg. De chauffeur M. verloor hierbij de macht over het stuur, waarna de wagen met een grooten klap tegen een langs den weg staanden paal botste. De 50-jarige A. K. uit Harskamp, die naast den chauffeur in de cabine zat, werd onder de zware steenmassa bedolven. Zwaar gewond werd hij opgeno men en na enkele oogenblikken is hij aan zyti verwondingen overleden. De politie heeft het lijk in beslag genomen. De distributie van boter en vetten De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt mede, dat Maandag 29 Juli een aanvang is gemaakt met de defi nitieve distributie van boter, margarine, spysvet en spijsolie. Gedurende het tijdvak van 29 Juli tot en met 23 Augustus a.s, geeft elke der met „01" tot en met „04" genum merde bonnen van de boterkaart uitsluitend recht op het koopen van 250 gram boter. Voorts geeft elke der met „01" en „02" nummerde bonnen van de -'etkaart gedurende genoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram margarine, gesmolten vet, voor zoover voorradig, of boter. De met „03" en „04" genummerde bonnen der vetkaart geven gedurende het tijdvak van 29 Juli tot en met 23 Augustus elk recht op het koopen van 250 gram boter, den prijs, waarvan een reductie van 10 cent per 250 gram zal worden verleend door de winkeliers. Deze reductie zal uitsluitend op'deze bonnen „03" en „04" van de vetkaart worden verleend, dus niet op een van de overige hierboven genoemde bonnen. De reductie wordt verleend, wanneer de bonnen bij den detaillist worden inge leverd ter verkrijging van boter. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat, zooals reeds uit het voorgaande blijkt, bonnen, welke recht geven op het koopen van margarine en, voorzoover voor radig gesmolten vet, desgewenscht ook kun nen worden gebruikt voor het koopen van boter. De detaillisten behooren de boinen te plak ken op opplakvellen en ter verkrijging van een toewijzing in te dienen bij den plaatselijken distributiedienst. Op een opplakvel mogen slechts bonnen, welke hetzelfde nummer dragen, voorkomen. Tegen inlevering van die opplakvellen. welke de bonnen waarop reductie is verleend, bevatten, krijgen de betrokken detaillisten behalve toewijzingen bovendien z.g. reductiebonneri, welke verzilverbaar zijn by een der bijkantoren of agentschappen der n.v Middenstandsbank of eenige andere bankinstel ling, waarvan de plaatselijke distributiedienst de adressen verstrekt Personen, die in aanmerking komen zoogenaamde volksmargarine en volksvet, dat verstrekt wordt door het departement van sociale zaken, zullen dit ook nu op de gewone wijze kunnen blijven betrekken. Zij behoorer. daartoe evenwel eerst een met het aantal te verstrekken pakjes volksmargarine of volksvet overeenkomend aantal bonnen van de vet- of boterkaart in te leveren bij de instantie, welke de gebruikelijke bonnen ter verkrijging volksmargarine of volksvet verstrekt De overige regelingen, welke ten aanzien deze distributie zijn getroffen, zijn gelijk die, welke golden met betrekking tot de loopige distributieregeling van boter, margarine en spijsvet. Zij zijn gepubliceerd bij den aan vang van die voorloopige distributieregeling op 15 Juli j.l. Zoogenaamde „zelfkarners" mogen slechts boter vervaardigen met schriftelijke vergun ning van de Nederlandsche zuivelcentrale, afdeeling zuivel. Deze zelfkarners zullen slechts 250 gram boter per week per persoon mogen verbruiken. Bij verkoop van overtollige hoe veelheden boter dienen de geldige bonnen van de afnemers in ontvangst te worden genomen en wel een bon per 250 gram boter. De ont- angen bonnen moeten tezamen met de eigen op opplakvellen, welke de plaatselijke butiedienst verstrekt.Deze distributie-dienst zal hiei-voor toewijzingen verstrekken, welke de zelfkarners zorgvuldig moeten bewaren, teneinde deze te kunnen inleveren bij controle vanwege de Nederlandsche zuivelcentrale. Er zal streng op worden toegezien, dat zelfkarners geen boter afleveren zonder inneming van bonnen, dan wel eigenvervaardigde b»ter consumeeren zonder hun bonhen op te plakten. Verhandeling en aflevering ran boler De secretaris-generaal, waarnemend hcofd van het departement van landbouw en visscherij deelt mede,-dat alle geproduceerde boter, met uitzondering van schapen- en gei- tenboter, van een merk moet worden voor zien en dat de aflevering vat) ongemerkte boter is verboden. Tot 1 September 1940 zullen detaillisten, die niet in het "bezit zijn van een (eventueel voor loopige) karn- of sompakvergunning, nog boter mogen „uitspitten". Van dien datum af echter In. het genoemde persbericht is tevens ver meld, dat handelaren in boter, die niet uitslui tend detaillist zijn, zich bij de Nederlandsche zuivelcentrale dienen te organiseeren. Voor zoovér deze handelaren dit nog niet hebben gedaan, dienen zij zich ten spoedigste tot de afdeeling zuivelcontrole der Nede. landsche zuivelcentrale ln hun provincie te wenden tot het verkrijgen van een desbetreffend vraagfórmulier. Intrekking steunuitkeering op kaas en melkproducten Met ingang van 28 Juli komt de steunuit keering op kaas en melkproducten te ver vallen. Voor melkproducten zal ten aanzien van voorraden een overgangsmaatregel gelden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat alle administratieve verplichtingen, welke tot dus ver, wegens de steunuitkeering op deze pro ducten. op producenten en handelaren rustten, gehandhaafd blyven. De Engelsche luchtaanvallen Zaterdagnacht is bij de plotselinge verschijning van een Engelsch vliegtuig boven Rotterdam een bom terecht gekomen op een weg, even over de grens van de gemeente. Een toeval lige voorbijganger is gedood. DÉFILÉ VAN DE SOLDATEN VAN DEN DÜITSCHEN ARBEIDSDIENST Het A. N. P. meldt: Onder groote belangstelling van de zijde an het Utrechtsche publiek hebben Zater- lag om eên uur eenige honderden soldaten an den Düitschen arbeidsdienst, gewapend met de bekende Duitsche schoppen, gedefileerd voor den vertegenwoordiger van den rijkscom missaris in de provincie Utrecht, Landrat Wmterfeld. Het défilé werd afgenomen de perceelen Maliebaan .14 en Maliebaan 10. waar zich resp. de woningen van den Landrat U-* uv grüne Polizei be- DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de be palingen ten aanzien van de verduistering: Zonsondergang 29 Juli 9 u. 37 min. Zonsopgang 30 Juli 5 u. 56 min. De eigenaar ven een ellchtJ'' voor het he.-je verscheen, han' 11 Mei, 25 Mei en 8 Juni .r «a*™ S en K. ontslagen. Zijn 0IV- 81 tot 20 procent en temeer r Februari zijn vennoot had uitf hij in een financieel moeiiil- v M. en K. was hem later ver» Voor het ontslag van v. d. s eischte vergunning thans vangen. Het O.M. vorderde in van v d. S. een voorwaardeliu, et P< van 10 dagen met een proeft' en de bijzondere bepaling, datr dienst moet worden g— I Rechtszaken KANTONGERECHT TE AMSTERDAM De kantonrechter, mr. de Vries Feyens, heeft Zaterdag vier zaken behandeld van werk gevers, die vóór de afkondiging van het verbod van ontslag van arbeiders ontslagen hadden gegeven én dé arbeiders niet meer in diens! hadden genomen. De eerste zaak was tegen den eigenaar van een kofferfabriek. Hij had op 10 Mei een lossen arbeider, die reeds 32 jaar voor de firma go- werkt had, ontslagen, wegens slapte. Het bedrijf had aldus de .werkgever tydens de mobi lisatie reeds sterk geleden, doch was door het uitbreken van den oorlog totaal lam gelegd. De kantonrechter was de overtuiging toegedaan, dat de werkgever althans de situatie ontstaan door den oorlog even had moeten aanzien. Inmiddels had deze van Het districtshoofd van de arbeidsinspectie de. vereischte vergunning tot ontslag gekregen. De ambtenaar van het O.M., mr. Hattink. eischte f 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. Het vonnis was gelijkluidend. De tweede zaak was tegen den eigenaar van •n foto-atelier. Deze had een in zijn" dienst zyriden fotograaf op 11 Mei ontslagen na een oordenwisseling. De werkgever stelde zich op het standpunt, dat de fotograaf ongeschikt voor zijn werk wou. Hij had hem reeds voor den oorlog willen ontslaan, doch dit was om financieele redenen niet mogelijk geweest Overigens had de werk gever den fotograaf een uitstekend getuigschrift gegeven. Op 3 Juli had hij van de arbeids inspectie toestemming voor het ontslag gekre gen. De ambtenaar van het O.M. meende, dat hier van willekeur gespróken kon worden en achtte de bepaling juist'gemaakt voor dergelijke gevallen. Hij vorderde f 50 boete, subs, één maand hechtenis. De kantonrechter veroordeel de den werkgever tot f 50 boete of 10 dagen hechtenis. inst moet worden genonvT<- ei worden gesteld voor b een bedrag van f 264 wegen* i* a1 onrechtmatig ontslag. Voor arbeiders vorderde de ambt^ ---- - vallen f 10 boete. De cliché-fa - 'eenkomstig veroordeeld. De laatste zaak was tegen een handelsonderneming, scheepsleveranties verzorgd magazijnchef op 8 Juni onts] als vertegenwoordiger op pre de eenige employé, die ontsli van het feit, dat de man te hield en dus volgens zijn werl* sten had. De man had als f° niets bereikt en wenschte inpord hersteld te worden. Volgenshr de handelaar den teruggang voorkoihen, zoodat inkrimping geweest. De werkgever had ontslag tot October a.s. gel vorderde f 20 boete, subs. 10c' De kantonrechter veroordeeld h tot f 100 boete. subs. 20 dage*o;. IL deze niet geneigd was den ra"" deloos te stellen voor het niet fit de gedurende den tijd. dat de afgekomen. Op grond van aldus de werkgever dóch slechts van functie was Enkele van deze zaken zulh ln hooger beroep nogmaals yertgtf b ni> /as fcro.v zull«Le b" bet Lichamelijke Of Iop Lawntennif i De Rotterdomsche V; schappen* en l Reg toch A.-lornooi. »p me Heeren-enkelspel, tweede roiJvan ters slaat R. Storm 61 1113 6~e der strijden: H. Went slaat ir. Kan mr. L. Pieters slaat A. v. Reekif Bosschaart slaat B Veltenaar I Penther slaat A. Overeyder 7- Tweede afdeeling: E. den Ho Peters 6—1 6—2: F. v. d. Grafi, hO' schaart 63 26 75; D Tet, H. Penther 6—16—1 Heèren-diibbelspel, tweede ro, naar en J. v. Oort slaan dr. Jj Veltenaar 63 62; E. den Hoj slaan mr. L. Pistereen ir. "W TH J de Haas en E Swarte slaan H F. v. d. Graaff 6—3 4—6 7—5: D. Teschmacher slaan C. Bosscl Groot 6—3 3. Halve eindstrijden: E. den Horror slaan Th. Leyenaar en Jos. v. D. Teschmacher en A. C. Reidt si i E. Swarte 3 6—3. |w V B-Tornooi. c Heeren-enkelspel, kwart eindstr slaat J. Vintges 62 62: A var." A Overejmder 62 75; B Velt1, Kammer 63 86. c Heerèn-dubbelspel, tweede rond! .1 A. van Reekum slaan A. Bok» 46 6—2 61 Kwart-eindstrijd: r A. v. Reekum slaan ir. Kammer er 63 64. Halve eindstrijd: A Ovê- Lugten slaan G. v. Urk en ir. W 6—2 6—4. C©mcnd KqJv» -u, K. Voorwinden en J. Emans wa* Hupkes en mr. Gaarlandt (tv- Eindstrijd mèj. N. .Téllégeii envJ slaan mevr. K. Voorwinden en i e 2^-6 6—2. Ie,.;; Dames-dpbbelspel, eerste roa Jacauot en mej. R. Ouwerkerk K"- Tellegen en mevr. Bosschaart &*Uuid i. Mvv: d. Assen en' mej. L. Im B. Schilling en mej. E. Houtman Halve eindstrijd: mevr.' Voorwi v. Baaren slaan mej. v..d.. Assen berg 6—2 6—4. Uit e eel lig Bieders In actie tijdens de veiling van 35 paarden, welke op Houtrust te 's Gravenhage gehouden werd: Als koopers kwamen zij in aanmerking, die bij de mobilisatie of tijdens den oorlog, paarden of auto's hebben afgestaan. De organisatie der Nederlandsche beeldende kunstenaars hebben de kunstenaars opgeroepen, om atelierbehoeften uit eigen bezit af te staan voor hun collega's, die door den oorlog ge troffen zijn. BIJ „Artl et Amlcitiae" te Amsterdam werd reeds een groote hoeveelheid bezorgd. rvoeters, welke zulk D. Opbouwdranst (r.inl .ieh .00, zij* t..k Op h.t ,por«err.in wn ta- A™ „Sambo" in den regen. De olifar niet ven een net pds

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6