De verovering van Mojale in Kenya DE CONFERENTIE TE HAVANNA sfe DONDERDAG 25 JULI 1940 JftAG Onophoudelijke acties van de luchtmacht gingen vooraf De correspondent van het agentschap Stefani in Addis Abeba geeft uitvoerig ver slag van de onophoudelijke acties der Itali- aansche weermacht, in het bijzonder het luchtwapea. tegen Mojale in Kenya. In den tijd van 11 tot 16 Juli hebben de Italiaansche bomvliegtuigen de steunpunten in Kenya en in den Engelschen Soedan met bommen bestookt Tegelijkertijd hebben de jagers alle Engelsche luchtaanvallen op de eigen steunpunten afgeslagen. De correspondent van Stefani geeft de volgende bijzonderheden: Op 11 Juli tijdens een bomaanval op Mojale, stieten vijf Engel sche jagers op de Italiaansche vliegtuigen. Het kwam tot een fel luchtgevecht, waarbij een Engelschman brandend werd neerge schoten. Een tweede Britsch vliegtuig stortte met stukgeschoten motor boven vijandelijk gebied neer. De overige Engelsche toestellen zagen van verderen strijd af. De Italiaansche vliegers brachten hun opdracht tot uitvoering en keerden naar hun basis terug. Den volgenden dag trachtten negen Welles vliegtuigen een aanval te ondernemen op Archico. Deze poging werd opgegeven toen twee Engelsche vliegtuigen door de Italiaan sche jagers waren neergeschoten. In de ochtendschemering van 13 Juli be reidde een Italiaansch eskader vliegtuigen den Engelschen een onaangename verrassing onder de moeilijkste weersomstandigheden. De Italiaansche vliegtuigen waren zelfs ge dwongen om op een hoogte van nog geen 400 meter te vliegen. Wajir werd aangevallen. Tot groote verbazing van de Engelschen werd het vliegveld volkomen onverwacht bestookt met een hagel van bommen. Drie Engelsche vliegtuigen werden op den grond vernield. Voor de vijand nog aan een tegen actie kon denken, had het Italiaansche eskader zijn taak uitgevoerd en was terug gekeerd. Een andere schitterende operatie was de bomaanval bij het aanbreken van 14 Juli op het vliegveld van Gabeit. Ook hier hagelde een regen van bommen volkomen onverwacht op het vliegveld neer. Op den grond werden wederom drie vliegtuigen vernield en nog zeven beschadigd. Ook werd een Engelsche colonne auto's aangevallen. Kort daarop vlogen opnieuw Italianen over het vliegveld. Ditmaal trachtten vier Engel sche jagers den bomaanval tegen te houden, het kwam tot een uiterst feilen luchtstrijd, waarbij een Engelschman werd neerge schoten. De andere toestellen trokken zich daarop terug. Na de bezetting van Cassala volgde op 16 Juli de volledige verovering van Mojale, een tweede zware slag voor de Engelschen. Mojale is namelijk een uiterst belangrijke en gevoelige handels- en opslagplaats. Van hier leiden verscheidene karavaanwegen naai Kenya. Voor de Engelschen beteekende Mo jale als het ware een doorn in de flank van het Italiaansche imperium en tevens een uitstralingspunt der anti-Italiaansche pro paganda, die de laatste maanden grooten omvang had aangenomen met het doel de bevolking op te hitsen tegen Italië. Hoe groote beteekenis de Engelschen hechtten aan Mojale, blijkt uit de zorgvuldig op gebouwde Engelsche versterkingen met machinegeweerposten en geschutstellingen en een zeer belangrijk vliegveld. De Engel schen ondernamen een poging om de Italiaan sche inboorlingen-bataljons door den on- gewonen stellingoorlog murw te maken. Daartoe werden ruim een maand lang lucht bombardementen en artillerie-aanvallen onder nomen. Bijna dagelijks werden boven Mojale hevige luchtgevechten tusschen Italiaansche en Engelsche vliegtuigen geleverd, waarbij de Engelschen steeds afgeslagen werden. Weder om hadden de Engelschen zich, aldus de correspondent van Stefani in Addis Abeba, in hun berekeningen, die het winnen van tijd ten doel hadden, volkomen verrekend, aangezien ae Italiaansche inboorlingen-troepen gewend raakten aan den tot dusverre voor hen on bekenden stellingoorlog. De Engelsche radio en het Engelsche hoofdkwartier gaven uit Mojala steeds weer berichten, die telkenmale niet in overeenstemming waren met de waar heid. De Engelsche regeering kende maar al te goed de reacties der verovering van Mojale op de inboorlingen van geheel Kenya en ook op de bevolking van de Abessijnsche hoog vlakte. De correspondent geeft dan een beschrijving van de verschillende phasen, die leidden tot de bezetting van Mojale. Terwijl de Engel schen zich er toe beperkten hun commu nique's de wereld in te zenden, trof het Italiaansche opperbevel in stilte voorberei dingen voor de inneming van de versterkte plaats. In overeenstemming met het ont werpen plan ging een deel der Italiaansche troepen door met frontaanvallen op de Engel schen, die steunden op het fort Harrington. Intusscheh bereikte een snelle troepencolonne der Italianen het knooppunt van wegen van Mandera, en een tweede colonne drong vijandelijk gebied binnen en bereikte Talaba Tercali, terwijl zij op die wijze de andere wegen afsneden, die naar de nabijheid van Mojale leidden. Tegelijkertijd werden het Engelsche fort Iloe en andere stellingen ver- rd,' waarmede alle verbindingswegen der Engelschen werden afgesneden. Hun bleef alleen de vlucht over. Daartoe besloot dan ook het opperbevel, dat de bescherming van het fort Harrington alleen aan de kleurlingen troepen overliet In den nacht van 15 op 16 Juli gaf het Italiaansche opperbevel den troepen bevel tot den lang-gewenschten aanval. De vijs.-.d was niet verdacht op zoo'n stormloop. HIJ verdedigde zich echter hardnekkig. De flinke Italiaansche troepen braken door de ver dediging heen en de Italiaansche vlag wap perde spoedig op de tinnen van het fort Harrington, dat door de Engelsche troepen in ilde vlucht was ontruimd. Daarmede was ook het lot van Mojale bezegeld. Den vol genden dag, aldus eindigt dit verslag, onder- ierp de bevolking zich aan de Italiaansche regeering. Voorgoed! De Engelsche pers critiseert de oorlogsbegrooting De oorlogsbegrooting, die eergisteren door, Kingsley Wood in het Lagerhuis is ingediend, wordt in de Londensche pers scherp gecrlti- seerd. De Daily Telegraph noemt de begroo ting een 'eleurstelling. Zij beantwoordt niet aan de eischen van het oogenblik en aan de verwachtingen van het Engelsche volk. Het is moeilijk, met dezen minister van financiën te vertrouwen, dat men zonder een meer practische belastingheffing aan inflatie kan ontkomen. De News Chronicle spreekt even eens volkomen openlijk van het gevaar van inflatie. Het stelsel der directe belastingen moet gewijzigd worden of men moet gedwon gen leeningen uitgeven. De Times zegt critiek te hebben, ook al toont het Lagerhuis op het oogenblik apathie. De Daily Herald beschouwt het als een gebrek van de begrooting, dat meer dan twee milliard pond geleend moet worden. Het blad stelt voor een vermogensbelasting in te voeren De nieuwe begrooting toont een gebrek niet alleen aan moed, maar ook aan fantasie. Britsch konvooi vernietigd Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde gisteren mede: vanochtend hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch konvooi van vijf koopvaardij schepen, tezamen metende 17,000 ton, vernietigd. Bovendien is een ander vijan delijk koopvaardijschip van 4000 ton in brand gebombardeerd. Britsche oorlogsschepen uit Singapore vertrokken Domei meldt, dat volgens een betrouw baar bericht uit Sjanghai, de Britsche vloot in de wateren van Oost-Azië Singapore heeft verlaten. In ieder geval ontbraken het vhêg- tuigmoederschip Eagle (22,600 ton) en andere bodems in de wateren bij Singapore In het Verre Oosten beschikt de Britsche defensie daardoor, aldus Domei, vrijwel niet over schepen. De Britsche vliegtuigaankoopen in Amerika Nadat, volgens berichten in de bladen, het Amerikaansche oppercommando den natio- nalen verdedigingsraad verzocht had te ver hinderen, dat nieuwe Britsche vliegtuigorders het Amerikaansche bewapeningsprogramma nadeelig influenceeren, is gisteren onder voor zitterschap van den minister van financiën Morgenthau een gemeenschappelijke Britsch- Amerikaansche conferentie gehouden. Hieraan namen van Amerikaansche zijde deel de minister van oorlog Stimson, de minister van marine, Knox en de leider van de wapenproductie Knudsen en aan den anderen kant de Britsche inkoopagent Pruvis en de Noord-Amerikaansche vertegenwoordi ger van Lord Beaverbrook", Wilson. De zit ting was volgens Morgenthau gewijd aan de „synchroniseering" van de Amerikaansche en Britsche vliegtuigbestellingen in de Ver- eenigde Staten. De nieuwe Britsche bestelling omvat 1200 vliegtuigen, waarvan de vervaardiging, naar de Amerikaansche luchtmacht vreest, ernstig Araerika's eigen bestellingen in gevaar brengt. Verlies van de Fransche nationaliteit Ook Slowaaksche staatslieden naar Duitschland Op uitnoodiging van de Duitsche rijksregee- ring zullen de Slowaaksche staatspresident, di-. Joseph Tiso en de Slowaaksche minister president, dr. Tuka, zich in den loop van deze week in gezelschap van den heer Sano Mach naar Duitschland begeven voor een kort be zoek. Op een vraag dienaangaande is van be voegde Duitsche zijde aan de pers medege deeld, dat de aanstaande bezoeken van Roe- meensche, Bulgaarsche en Slowaaksche staatslieden, in het algemeen ten doel heb ben in het Zuid-Oosten den toestand in vredelievenden zin te ordenen en te stabili- eeeren. Oeconomische vraagstukken zullen daarbij van veel beteekenis zijn. Gisterochtend vroeg is de Roemeensche ministerraad onder voorzitterschap van den minister-president Gigurtu bijeengekomen. In een officieele mededeeling wordt gezegd, dat de minister-president de leden van het kabinet op de hoogte heeft gesteld van de uitnoodiging door de rijksregeering en hun tegelijkertijd heeft medegedeeld, dat ook de Italiaansche regeering den Roemeenschen minister-presi dent en den minister van buitenlandsche zaken tot een bezoek heeft uitgenoodigö. Gedurende de afwezigheid van den minister president en den minister van buitenlandsche zaken zullen beiden worden vervangen door den plaatsvervangenden president van den ministerraad, Mihail. CHtfftCHILL BIJ KONING GEORGE. De Koniqg van Engeland heeft, naar de Petit Dauphmois uit Londen meldt, Churchill in Buckingham Paleis ontvangen voor een onderhoud van een half uur. De chef van den generalen staf van het Uichtwapen, lucht- maarschalk Cyril Newall, is «veneens door den Koning ontvangen. (D.N.B.) In den Amerikaanschen Senaat heeft Lundeen een wetsontwerp ingediend, op grond waarvan alle organisaties, die v.oor den verkoop en de overdracht van Ameri- kaansch militair bezit aan Engeland propa ganda maken, onwettig zouden worden ver klaard. Dergelijke organisaties, zoo verklaarde Lundeen, zijn on-Amerikaansch, pro-Euro- peesch en illoyaal. De Roemeensche petroleum Commissaris benoemd De Roemeensche regeering zal binnenkort bij de groote Roemeensche petroleummaat- schappij Astra Romana, die tot het Shell- concern behoort, een commissaris bene.men, wiens taak er in zal bestaan, de door de maatschappij beperkte productie weer tot normale hoogte op te voeren. De van het buitenlandsche kapitaal afhankelijke groote petroleummaatschappyen waren er in de laatste jaren steeds meer en meer toe o gegaan, uit kapitalistische overwegingen ten aanzien van de Roemeensche petroleum politiek van roofbouw toe te passen. De staatscommissaris zal aan dezen toe stand, die het Roemeensche volksinkomen aanzienlijke schade heeft toegebracht, een einde maken en daardoor de aanstaande nationalisatie van de Roemeensche petro leumindustrie voorbereiden. Tot commissaris is benoemd een hoogge plaatst ambtenaar van het ministerie var oeconomische zaken. Het Roemeensche blad Curentul houdt zich bezig met het zesde Duitsche Witboek, dat de Fransche en Engelsche sabotageplannen ir Roemenië onthult. Het blad schrijft, dat dft Westelijke mogendheden na 24 jaar Roemenië hetzelfde lot hebben willen bereiden als in den wereldoorlog, n.l. de verwoesting der ge- heele petroleumindustrie. Het herinnert er aan, dat Wenger, die in document 30 genoemd wordt, reeds eenige jaren geleden namens Frankrijk met Roemenië een overeenkomst voor de levering van wapenmateriaal in ruil voor petroleum heeft gesloten. Toen Roe menië voor 80 pet. geleverd had, was Frank rijk zijn verplichtingen slechts voor 5 pet nagekomen. De Roemeensche inlichtingen dienst staat te goed bekend, dan dat men zou kunnen aannemen, dat de toenmalige Roe meensche regeering niet op de hoogte was van Wengers plannen tot vernieling der petroleum installaties. De vraag moet gesteld worden, wat die regeering heeft ondernomen tegen deze plannen, die met alle belangen van Roemenië in strijd waren. Voor hen, die Frankrijk tusschen 10 Mei en 30 Juni zonder noodzaak verlieten Het D.N.B. meldt uit Genève: De Fransche ministerraad, die Dinsdag in Vichy is bijeengekomen, heeft besloten, dat alle Franschen, die tusschen 10 Mei en 30 Juni zonder speciaal bevel en zonder een voldoende reden naar het buitenland zijn gegaan, van hun nationaliteit vervallen worden verklaard. Het besluit is ook van toepassing op de echtgenooten en kinderen der betrokkenen. De eigendom der van hun nationaliteit ver vallen Franschen kan in beslag genomen worden. De opbrengst wordt in de staatskas gestort. Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft de wet met betrekking tot het verlies van de Fransche nationaliteit slechts betrekking op die personen, die zonder opdracht van de bevoegde autoriteiten of zonder rechtmatige reden het grondgebied hebben verlaten. Deze bepaling zal niet automatisch worden toegepast. De decreten, waarbij personen van hun nationaliteit vervallen worden ver klaard, zullen steeds in ieder geval afzon derlijk worden uitgevaardigd. Bovendien komt bij het verlies van de Fransche natio naliteit voor die personen, die zich aan hun burgerplichten hebben onttrokken, nog een inbeslagneming van het vermogen. Fransche politici in staat van beschuldiging De Fransche radio heeft vandaag, naar het D. N. B. uit Genève meldt, de namen gepubli ceerd van de Fransche ministers en afgevaar digden, die JuAi uit Bordeaux zijn gevlucht en zich aan boord hebben begeven va: Massilia. Bij hen bevonden zich vier Kamerleden, a. de vroegere staatssecretaris van buiten landsche zaken Viénot, die op het oogenblik vertrek in lilitairen dienst waren. zullen nu wegens het verlaten van hun post staat van beschuldiging worden gesteld. Met verwijzing naar de politieke verantwoor delijkheid deelde de radio mee,.dat zich op de Massilia eveneens de vroegere ministers Dala dier, Mandel en Campinchi bevonden, die, uitdrukkelijk wordt opgemerkt, tot de regeering behoorden, welke in 1939 den oor log heeft verklaard. De evacuatie in Egypte Het D.N.B. meldt uit Tripolis: Uit alle Egyptische provinciën komen be richten binnen over een onbeschrijfelijke ellende der weggevoerde bevolking van Kaïro en Alexandrië. Uit de laatste stad hebben de afgeloopen weken 3000 tot 5000 menschen per dag moeten vertrekken. Meer dan 100,000 personen hebben de laatste drie weken Kairo verlaten. Het Engelsche bevel tot evacuatie kwam zoo plotseling, dat men geen tijd meer had om vervoer en onderdak te organisee- ren. Tengevolge van de overbelasting der spoorwegen, vooral voor militaire doelein den, worden duizenden met primitieve buffel- karren vervoerd. De meeste vluchtelingen vinden geen tehuis en trekken van het eene dorp naar het andere. Vele zieken en bejaar den blijven langs den weg liggen. De gezinnen hokken bijeen onder hygiënische omstandig heden, die met iedere beschrijving spotten, zoodat overal besmettelijke ziekten uitbreken. Naar aanleiding van een bericht van United Press over Russische eischen aan Finland, die het karakter van een ultimatum zouden dragen, verklaart het Finsche telegraafagentschap van bevoegde zijde ver nomen te hebben, dat dit bericht iederen grond mist. Het ministerie van buitenland sche zaken heeft voorts medegedeeld, dat het zijn gezantschap te Stockholm onverwijld op dracht heeft gegeven, het bericht daar tegen te spreken. Het was namelijk uft Stockholm afkomstig. LUCHTAANVAL OP TSJENGTOE Voor het eerst in dit jaar hebben Japan- sche vliegtuigen een aanval gedaan op Tsjengtoe, de hoofdstad van Tsetsjwan. Zij hebben ernstige schade toegebracht aan militaire inrichtingen en munitiefabrieken. Twaalf Chineesche vliegtuigen stegen op. twee zijn door de Japanners neergeschoten. Konoje's nieuwe orde De Japansche minister-president Konoje heeft voor de radio verklaard, dat de vast beslotenheid van zijn kabinet om in het bin nenland een nieuwe- orde te vestigen, steunt op de overeenstemming van opvatting tus schen de militairen en het ministerie van buitenlandsche zaken. In dit verband laakte Konoje de politieke partijen. Zy rusten op den grondslag van liberalisme en demo cratie en deze vorm van politiek is onver- eenigbaar met de nationale Japansche poli tiek. Bovendien zyn zy steeds beheerscht door den strijd om de macht. Dit euvel moet door een radicale frontverandering worden verholpen. Ten aanzien van de Japansche buitenlandsche politiek verklaarde Konoje, dat het bestaan van Japan moet rusten op zyn onafhankelijke positie. De Japansche buitenlandsche politiek mag niet- alleen worden beheerscht door den toe stand van het oogenblik, doch moet daar entegen in autonome richting op langen ter mijn worden ontworpen. Het is êen levens belang, dat Japan wordt bevrijd van de oeconomische afhankelijkheid van andere landen. De toestand te Warschau Heeft zich genormaliseerd Aan het station van Warschau gaat thans het verkeer regelmatig zijn gang anders dan in den Poolschen tijd. En de Deutsche All- gemeine Zeitung, die aldus een beschrijving van het huidige Warschau begint, laat er op volgen, dat het groote gebouw nu van alles voorzien is, wat voor de afwikkeling van zoo'n verkeer vereischt wordt. Bij de bezet ting was dit station nog volstrekt niet afge werkt, afgescheiden van de ernstige schade, die het bij de beschieting leed. Tegenwoordig bestaat er een behoorlijke eetzaal. Vroeger gold het als een teeken van bizondere voor spoed, als een kleine glasruit werd ingezet. Op het oogenblik kan men vaststellen, dat de vele honderdduizenden vierkante meter glas, die middelerwijl naar Warschau zijn vervoerd hun bestemming gevonden hebben. Gebroken vensters zijn er nauwelijks meer en ook het aantal dichtgespijkerde gaten is zeer gering geworden. Schuin tegenover het station is in plaats van den puinhoop, die er na het bombarde ment te zien was, een koffiehuis herrezen. De trams volgen elkander snel op en zijn goed bezet De sluiting van de openbare lokalen om 'negen uur heeft bewerkt, dat de nachten er niet meer zoo lang zijn als vroe ger. Sproeiwagens rijden over straat en vegen ze. De Poolsche verkeersagenten laten zich gelden en de koetsiers hebben geleerd waar rechts en Links is. En daar mede licht seinen in de hoofdstraten hun intree hebben gedaan heerscht er een ongekende tucht. Een Duitscher staat aan het hoofd van de stad, die thans ongeveer 1,800,000 inwoners telt tegen 1,400,000 by het begin van den oorlog. Niet meer dan 70 Duitsche ambte naren gaan over de 24,000 Poolsche ambte naren en beambten. De tram is weer in vol len gang en zoowel hiervoor als voor gas, water en electriciteit gelden de tarieven van vóór den oorlog. Dit is des te opmerkelijker, daar met herstel der zwaar gehavende lei dingen reusachtige sommen gemoeid waren. Alleen het gasbuizennet is bij het bombarde ment niet minder dan 380 maal vol-op g Behalve over het verkeer en tegen prijs opdrijving waken de agenten tegen misda digers, van wie de voormalige machthebbers kort voor hun vlucht er volgens dezen cor respondent 7000 uit de gevangenissen lieten. Het leven te Warschau gaat overal zijn normalen gang. Winkels noch café's hebben over gebrek aan bezoek te klagen. In een bekend koffiehuis hebben dagelijks goede concerten plaats. Ook de pryzen hebben zich vrijwel genormaliseerd. Op straat en in de ontspanningslokalen wordt veel Duitsch ge sproken. De courantenkiosken zouden nu met hun uitstallingen even goed in een Duitsche stad kunnen staan. Er is een groote behoefte aan lectuur. Natuurlijk is het politieke nieuws thans erg in tel. Verklaring van Batista De nieuw gekozen Cubaansche president Batista heeft gisteren op een persconferentie eenige verklaringen afgelegd over den toe stand en over de politiek, welke hij beoogt. Hij stelde o.a. vast, dat er voor hem geen aan leiding bestaat om in verband met den inter nationalen toestand zijn verkiezingsbeloften op te geven of te veranderen. Op een vraag over het lot der Europeesche bezittingen ver klaarde Batista, dat de bijzondere belangen van welken staat ook, in geen geval door welke noodmaatregelen ook gediend mogen worden. Naar zijn opvatting moeten de kolo niën in de eerste plaats door het zelfbeschik kingsrecht beslissen. Wat de binnenlandsche politiek betreft, verklaarde Batista in verband met het stakingsprobleem, dat hij bij opstan den, die door arbeidsvraagstukken worden verwekt, zich van inmenging zal onthouaen, doch dat hii bij stakingen van politiek karak ter moet ingrijpen. Er wordt gestreefd naar spoedige besluiten Op het oogenblik worden te Havanna onder leiding van minister van buitenland sche zaken, Huil en zijn medewerser Berle in besloten zittingen met de andere dele gaties de vraagstukken der Europeesche koloniën in Amerika en oeconomische pro blemen besproken. Men dringt er op aan, dat zeer spoedig een besluit zal worden ge nomen en men heeft derhalve bepaald, dat r.a Donderdagmiddag geen nieuwe resolu ties meer kunnen worden Ingediend. Donderdagavond zal het materiaal, dat de conferentie van alle delegaties heeft ontvan gen, geschift en onder de betreffende com missies verdeeld worden. Zaterdagavond zal een nieuwe voltallige vergadering en op 3D Juli de slotzitting worden gehouden, in dien het de Amerikaansche regeermg gelukt de gewenschte besluitpn aangenomen te krijgen. Met betrekking tot het beschermheer schap over de Europeesche koloniën heeft Huil, naar verluidt, een compromis voorgesteld, tusschen een algemeen man daat en een afzonderlijke controle in den vorm van een drieledige commissie. Deze commissie zal telkens gevormd worden door drie staten, die bij de betreffende kolonie uit geographisch en strategisch oogpunt het meeste belang hebben. In de commissie voor oeconomische vraag stukken worden op het oogenblik technische vraagstukken ter verlichting van het inter- Amerikaansche handelsverkeer besproken, b.v. het verleenen van voorkeurstarieven alsmede het invoeren van uniforme douane bepalingen in alle 21 landen, zoowel wat be treft de goederennamen als de gewichts- maten en de waardeberekeningen. De Mexicaansche delegatie stelde den eisch dat de kapitaalsbeleggingen van „andere" Amerikaansche landen (Vereenigde Staten) zoo belegd moeten zijn, dat zij niet tot een „imperialistische" absorbeering van den be- treffenden tak van industrie in het land, dat deze kapitalen heeft toegelaten, leiden. Persstem tegen het Amerikaansche oeconomische kartel Het Uruguaysche blad El Debate schrijft over de conferentie te Havanna o.a. het vol gende: De stellingen van de conferentie beteeke- nen eenvoudig, dat Amerika als groote mo gendheid en vertegenwoordiger van de En gelsche belangen in Amerika wil probeeren de overheersching over Zuid-Amerika te verkrijgen. Een oeconomisch kartel zou voor Uruguay'het verlies beteekenen van de oeco nomische vrijheid met Europa, dat steeds hei natuurlijke afzetgebied is geweest voor Uru guay. Op ieder gebied voelt Uruguay zich met Europa verbonden, naar lichaam en ziel, geschiedenis en toekomst, belangen en cultuur. De afnemers van Uruguay, die met de zegenrijke uitwisseling van goederen ook hun cultuur cn technische beschaving brachten, behooren eveneens tot de landen van Europa. In een ander artikel schrijft hetzelfde blad, dat Duitschland zyn productiekracht verveel voudigd heeft en dat het als gevolg van het feit, dat het de voornaamste ijzererts- en kolenmijnen van Europa bezit, de grootste industrieele mogendheid ter wereld is. Het is derhalve niet overdreven op te merken, dat Duitschland de grootste kooper van grondstoffen ter wereld zal worden, hetgeen ook voor Zuid-Amerika van de grootste be teekenis is. Duitschland's positie op het Europeesche vasteland is thans reeds over- heerschend en door het systeem van het uit wisselen van goederen zullen voortaan zijn aankoopen van grondstoffen nauw verbon den zijn met den afzet van zijn industrie producten. Deze zullen ongetwijfeld een goed afzetgebied vinden, daar zij niet op de markt worden geworpen om deviezen te verkrijgen, doch om te ruilen tegen grond stoffen. De Duitsche oeconomische kracht en het Duitsche handelssysteem zullen een nieuwen toestand scheppen, waarmede ook m Zuid-Amerika zorgvuldig rekening ge houden zal moeten worden. De positie van Bahia Blanca De Ver. Staten zouden er een vlootstandpunt van willen maken Het te Buenos Aires verschijnende blad Pampero meldt uit Havanna, dat, uit naar gezegd wordt betrouwbare kringen verluidt, de Vereenigde Staten het voornemen hebben om te eischen, dat de Argentijnsche haven Bahia Blanca te hunner beschikking wordt gesteld. Bahia Blanca ligt rond 1400 km Van de Malvinen eilanden. Het zou de bedoeling zijn er een vloot- en luchtsteunpunt aan te leggen. De Pampero wil verder weten, dat Engeland bereid zou zijn de Malvinen voor hetzelfde doel ter beschikking te stellen, ofschoon, zoo als bekend, Argentinië nooit afstand heeft gedaan van de souvereiniteit over deze weder rechtelijk bezette gebieden en zijn aanspraken herhaaldelijk opnieuw heeft doen hooren. In een commentaar op dit bericht geeft het blad uitdrukking aan de hoop, dat deze „ongehoorde" eisch ten scherpste door den leider der Argentijnsche delegatie van de hand zal worden gewezen. Klaarblijkelijk, zoo schrijft het blad, verwarren de Vereenigde Staten het vrije, groote Argentinië, met midden-Amerikaansche kleine republieken, die zich veilig voelen in de schaduw van het dollarimperialisme. Noch Bahia Blanca, noch welke andere haven, eiland of ander Argen- tijnsch gebied ook, zal worden afgestaan. Het Spaansche staatsblad publiceert de be noeming van generaal Espinosa de les Mon- teres y Bermejille tot ambassadeur te Berlijn. heeft zich tijdens den burgeroorlog vele verdiensten verworven en was na de be vrijding van Madrid de eerste militaire gou- der Spaansche hoofdstad. Maatregelen in Letland Naar blijkt uit een bericht in het Letland- sche dagblad Trudowsja Gaseta heeft de com munistische partij in Letland een burgerwacht gevormd, die in bataillons is ingedeeld. Het bevel en de contróle over deze burgerwacht wordt uitgeoefend door de communistische partij. Als taak van de burgerwacht wordt genoemd de bescherming en beveiliging van fabrieken, ondernemingen, winkels, demon straties en optochten. De organisatie zal nauw samenwerken met de bevoegde instanties en de Sowjet-orde van Letland beveiligen. De minister van financiën, Karlson, heeft verordend, dat overeenkomstig het besluit van het Letlandsche parlement alle circulatie banken en credietlnstellingen aan den staat worden getrokken. In het Rigasche paleis is de door het Let landsche parlement aangestelde grondwets commissie voor een eerste zitting bijeenge komen. Stormteekenen in hef- Naburige Oosten De correspondent van het Hamburger Fremdenblatt te Ankara somt stormteekenen het Naburige Oosten op. Als zoodanig merkt hij het toenemende verzet van de Egyptenaren tegen de Britten aan evenals een overeenkomstige ontwikkeling in Irak, waar reeds lang een sterke anti-Engelsche groep onder politici en militairen bestond. Men zoekt een nieuwen vorm voor dien staat, met n door aanleuning bij de Turksche buur in het Noorden. Iran tracht zich van Engeland te verwijderen ten einde het Russische wantrou- te niet te doen. Terwijl Turkije zijn positie hoopt te sterken door opnieuw aan sluiting bij de Engelsche diplomatie te zoeken voert de regeering van Iran tegen de Anglo- Iranian Oilcompany een hoogen toon, zelfs ze met onteigening dreigen. In het door de Japanners bezette deel var China hebben zich de laatste dagen anti- Amerikaansche betoogingen voorgedaan, die haar oorzaak heben in het arresteeren er mishandelen van Japansche geheime politie agenten door Amerikaansche marinetroepen te Sjanghai. Te Nanking en Hangtsjau kwa men de betoogers bijeen voor de Amerikaan sche diplomatieke gebouwen en particuliere huizen; zij eischten het vertrek der Amerika nen. De hittegolf in Amerika duurt voort (D.N.B.) De hittegolf in de Vereenigde Staten duurt voort In verschillende streken in het Middenwesten steeg het kwik tot boven de veertig graden Celsius. Het aantal men schen, dat door de warmte werd bevangen en om het leven kwam is in het geheele land tot 52 gestegen, en het aantal personen, dat bij het baden is verdronken is 105- In Nebraska zijn de boeren ernstig bezorgd voor den gran en maisoogst, wanneer ten minste niet spoedig regen begint te vallen. In Illinois zijn byna alle groente-aanplantingen door de droogte en warmte vergaan. Het gras op de weiden is verdord. Ook hier loopt de maisoogst De Nederlandsclyk ei Een oproep tot het Ned^n. G volk tiki-miji I. te Zw De reeds by name bekende l[^eiecht Unie, vertegenwoordigd door j schap bestaande uit de heeren te' v hoven, mr. J. Linthorst Homaq "e Ein J. E. de Quay, heeft zich t£ cand- volgenden oproep tot het Nedei GERSF gewend: Landgenoottn. erdam-( Dordrec Westza Uit den nood der tyden is ee uzenij, geboren. Wy noodigen u uit, met ons te nemen. i HUI Wy roepen u op, met eigen k,H. B e eenkomstig onzen eigen Nederliprde k< gezamenlijk door kordaten arb»lge^fl nieuwe Nederlandsche saamh^gdikeri streven. mogen Allereerst is noodlg: studie- Erkenning van de gewijzigde WESTR Nationale samenwerking oJ, breedsten grondslag. B Meer Harmonische oeconomische s. Beve: samenbinding van alle arbeic Em- 1 ons volk. ela' Sociale rechtvaardigheid opfl. C- F- werk voor allen en arbeidsfü allen, voor jong en oud, voor Ltitl den zwakke. Bezieling van 4 aann vaderlandschen zin. evestig Dit willen wy verwezenlijker^ m landsche wijze, eerbiedigende neele geestelyke vrijheid en verdijsyj^ Wy willen ons werk verricht*edikar met de Nederlandsche autoriteiüam af de bezettingsautoriteiten. maand Nederlanders! Geeft aan ons streven uw all Wie zich afzydig houdt schaad diens] landsche zaak. Kflmj erk d Sluit u aan! s> in S' L. EINTHOVfceen. J. LINTHORS J. E. DE QUL Het voorloopige adres van de sche Unie is: Alexanderstraat 20 hage. iderda m jederl Jc, d ■rd *4 e gewena en nog ue vui»«i.u<= ^an vernomèn. 'ging De Nederlandsche Unie wil een 1928 beweging zijn, die uit eigen kgente. eigen gezag haar actie zal voere p r de onderteekenaars door van alli te Ki ontvangen sympathiebetuigingenBande heid hebben gekregen, dat zij o[25 ja van personen, uit verschillende I Na komstig, zullen kunnen rekenen, te zi zelfstandig, zonder eenig mal 1915 nieuwen weg inslaan. JBe Jor paar Binnenlandsch Nieuws De oorlogsschade-enquête commissies Beginnen 25 dezer met hun werkzaamheden. In aansluiting aan de publicaties omtrent de registratie voor oorlogsgeweldschade en de standplaatsen en rayons der schade-enquête commissies in de verschillende provinciën kan thans worden medegedeeld, dat de bureaux der schade-enquête-commissies Donderdag 25 Juli door het geheele land met hun werk zaamheden zullen beginnen. Alleen in de provincies Zeeland en Groningen nemen de werkzaamheden Vrijdag 26 Juli een aanvang. In Rotterdam is, zooals bekend, reeds eenige weken geleden een schade-enquête-commissie aan het werk gegaan. Alle instanties, b.v. gemeentebesturen, wel ke gegevens omtrent oorlogsgeweldschade on der haar berusting hebben, kunnen deze thans in handen van de schade-enquête-commissie stellen. Particulieren kunnen met ingang vaD de bovengenoemde data zich om inlichtingen inzake oorlogsgeweldschade tot de bureaux der schade-enquête-commissies wenden, Zij zullen daarbij gaarne contal met anderen, die eveneens bezig i gingen tot nationale concentratie. Het driemanschap zal worden ^ugi door een raad van bijstand, waaj can rykè personen, uesKUnaig op «jij j. en sociaal gebied, zitting zullen w jn Naar wy vernemen, zal mr. Jidam Homan de wordingsgeschiedenis va1 landsche Unie vastleggen in e, brochure, welke tegen het einde week zal verschenen. Wat de raad van bystand betref er sprake is in het nadere beriep" A.N.P. over de Nederlandsche UnijTr" (het is niet duidelyk of de desr mededeeling door mr. Linthorst gedaan werd) is er ons van bevi op gewezen, dat een dergelyke ra^zaa gevormd is en wellicht nooit formigjg den opgericht Sc Dat men contact wil houden nu persoonlykheden uit de ambtelKL z spreekt van zelf. Onze zegsmafo e slechts een naam noemen en d,kel, naam van een man, die in a 1 Vn van ons volk het grootste vertrourmv rer 1 Nederlandsche werknemj .J Duitsche weermachtsinrfa;e' De Nederlandsche regelen inzab op verzekering blijven van kraiijn Ne< Het A.N.P- meldt: rt w By de afdeeling sociaal bestuu v< rijkscommissariaat voor het bezeir - landsche gebied is in een onlangsnoo bespreking tusschen vertegenwoorir de Duitsche weermacht het minilstei sociale zaken, de Rijksverzekeringsfcn t Vereeniging van raden van arbeid, der geregeld, welke de werknemers viVer landsche nationaliteit bij de veik t Duitsche weermachtsinstanties teg sc sociale verzekering innemen.. nee Hierby is principieel vastgestelds I werknemers ten opzichte van hfila verzekeringsrecht een geheel gelijiooi deling moeten ondervinden als defrie by particuliere werkgevers in dienfba: zijn daarom evengoed als deze onlief' overeenkomstig de geldende Ned^ei voorschriften der sociale verzekert» de wettelijke ziekte-, ongevallen- d teits- en ouderdomsverzekering. qI Ofschoon uit bestuurstechnisc wegingen in afwijking van de u voorschriften andere wegen vo°k| voering van de verschillende verf moesten worden ingeslagen, blijve) zekerden toch hun aanspraken en hun belang op dit sociaal gebied h behouden. Daarmee is het bewijs v dat de Duitsche weermacht in Nedot sociale plichten als werkgeefster-st opzicht nakomt. Daarom kan teredr verwacht, dat de werknemers voor CV. beeldige sociale houding van detr weermacht van hun zijde het noodn zullen toonen. 'Ie te De berging van neergekds vliegtuigen Men blijve er ver van. r De berging van neergestorte ofg; landing gedaalde vliegtuigen en^ onderdeelen daarvan is uitsluitend v de Duitsche militaire instanties. H;. boden dergelyke vliegtuigresten of onderdeelen ook maar te naderen, dit niet geschiedt om onmiddellif verleening tijdens of terftond na hef' Iedere vernieling of ontvreemdingj" vliegtuigonderdeelen zal als diel Duitsch weermachtsgoed worden gesf zooverre niet nog scherpere straft» t jv. wegens hui verleening aan dk in aanmerking komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2