DE REDE VAN HITLER ZEEVAARTSCHOOL DELFZIJL INTERNAAT „ABEL TASMAN" Roosevelt aanvaardt zijn candidatuur IVOROL De Nederlandsche Tandpast ZATERDAG 20 JULI 1948 TERUGBLIK VAN DEN FUHREROVER DEN STRIJD IN DE AFGELOOPEN MAANDEN In zijn rede voor den Rijksdag zeide Adolf Hitler gistermiddag o.m.: Wie de factoren van dit historische conflict vergelijkt met omvang, grootte en draag wijdte der militaire gebeurtenissen, zal in zien, dat feiten en offers van dezen stryd in geen verhouding staan tot de beweerde aan leidingen, zy het ook, dat deze aanleidingen zelf slechts voorwendsels voor verborgen be doelingen waren. Het programma der natio- naal-socialistische beweging was, voorzoover het betrekking had op de toekomstige vor ming van de betrekkingen tusschen rijk en buitenwereld, een poging om een herziening van het verdrag van Versailles tot stand te brengen, onder alle omstandigheden, doch, voor zoover maar eenigszins mogelijk was, langs vreedzamen weg. Helaas heeft, in overeenstemming met den ■wil van de mannen, die voor het dictaat van Versailles verantwoordelijk waren, de Geneef- sche instelling zich niet beschouwd als een instituut voor het tot stand brengen van ver standige herzieningen, maar zij heeft zich van het begin af slechts g°zien als garant voor de meedoogenlooze tenuitvoerlegging en handhaving der bepalingen van Versailles, Alle pogingen van het democratische Duitsch land om langs den weg van herziening een gelijkstelling van het Duitsche volk te be reiken, bleven zonder resultaat Het .is in het belang van een overwinnaar, dat hy de be palingen, die voor hem van nut zijn, als voor ieder heilig doet voorkomen. Het ligt echter in het wezen van den drang tot zelfbehoud van den overwonnene, dat hy de algemeene menschelyke rechten herwint Voor hem had het dictaat van een overmoedigen tegenstan der te minder kracht van wet daar deze tegenstander geen eerlijke overwinnaar was. Daarom was de pretentie van de Engelschen en Franschen, die het dictaat van Versailles beschouwd willen zien als een soort inter nationale of zelfs nog hoogere wetgeving, voor iederen eerlijken Duitscher niets anders dan een brutale aanmatiging, en de onder stelling, dat juist Engelsche of Fransche staatslieden de beschermers van het recht of zelfs van de menschelyke beschaving zouden zijn, een domme onbeschaamdheid. Een onbeschaamdheid, die door hun eigen zeer inferieure prestaties op dat gebied voldoende gekenmerkt wordt Na verwezen te hebben naar de maanden lange en bovenmenschelijke zelfbeheersching van Duitschland, ondanks de voortdurende moordaanslagen op volks-Duitschers. zeide de Führer verder: „Nog op 2 September kon de strijd vermeden worden" Nog op 2 September kon de strijd ver meden worden. 'Mussolini stelde voor, alle vijandelijkheden onmiddellijk te staken en tot vreedzame onderhandelingen over te gaan. Ofschoon Duitschland zijn legers zegevie rend zag oprukken, nam ik dit voorstel aan. Doch de Engelsch-Fransche oorlogsophitsers ha dden oorlog noodig en geen vrede. De Führer sprak daarna over de verzame ling documenten op het station te La Charité aangetroffen, die van unieke historische be- teekenis is. Deze documenten, aldus Hitier, bevatten de eigenhandige aanteekeningen van de hee- ren Gamelin, Daladier, Weygand enz. Zij kunnen derhalve op ieder moment door hen bevestigd of geloochend worden. Deze docu menten geven opheldering over het drijven van hen. die bij den oórlog-'en bij de uit breiding van den oorlog belang hebben. Zij toonen aan, hoe voor deze ijskoude politici en militairen alle kleine volken slechts mid del tot het doel waren, hoe zij trachtten Finland voor hun belangen te gebruiken, hoe zij besloten hadden, Noorwegen en Zweden tot het tooneel van den oorlog te maken, hoe zij beraamden den Balkan in brand te zetten, om van daar uit honderd divisies als hulptroepen te krijgen. Hoe zij voorberei dingen troffen voqr het bombardement van Batoem en Bakoe onder even geraffineerde als gewelenlooze uitlegging van de Turksche neutraliteit, die hun niet ongenegen was, hoe zij Nederland en België steeds vaster in hun netten verstrikten en eindelijk vast legden in bindende stafbesprekingen, en vele andere dingen van dezen aard. De documenten gaven echter ook een beeld van de geheele dilettantistische methoden, waarop deze politiceerende oorlogsophitsers den door hen aangestoken brand trachten te beheerschen, van hun militaire democratie, die mede verantwoordelijk is voor het af schuwelijke lot, dat zij honderdduizenden en millioenen soldaten van hun eigen landen beschoren hebben, van hun barbaarsche ge wetenloosheid, waardoor zij m koelen bloede hun volken tot massa-evacuatie aandreven, waarvan de militaire gevolgen voor henzelf slechts nadeelig, doch welker algemeen men- schelijke gevolgen ontstellend wreed waren. Het beroep van 6 October Op 6 October 1939 heb ik van deze plaats uit voor de eerste maal in den oorlog tot het Duitsche volk gesproken. Ik heb toen een beroep gedaan op het inzicht der verant woordelijke mannen in de vijandelijke staten en op de volken zelf. Ik waarschuwde voor een voortzetten van den oorlog waarvan de gevolgen slechts ver woestend konden zijn. Ik waarschuwde in het bijzonder de Franschen ervoor een oorlog te r.o innen, die onvermijdelijk van de grens irder doordringt en die, hoe de afloop ou zijn, vreeselijke gevolgen zou hebben, b dit beroep toen ook tot de rest van de id gericht, zij het ook met de vrees niet z. i niet gehoord te worden, maar waar- ïlijk pas recht de boosheid der belang ende oorlogsophitsers op te wekken, t is precies zoo uitgekomen. De verant- delijke elementen in Engeland en Frank- nebben in mijn oproep een gevaarlijken A op hun oorlogszaak gespeurd. Zij :ten zich dan ook onmiddellijk op om te aren dat iedere gedachte aan een ver- kansloos was, ja, als een misdaad be- nvd werd, en dat.de strijd moest worden ^êzerTBTïasTfi V&rT fe cultuur, de "hien- ijkheid, den vooruitgang en de bescha- en ook nog in naam van 'de heilige ie. dat tot dat doel negers en Boschjes- nen gemobiliseerd moesten worden en dan deze vanzelf moest komen. De Duitsche operatie, die tot in de kleinste onder heden was voorbereid, werd daar- e ontketend. In feite was nu de toestand anders, dan hij zich op 9 April aan ons - :deed. Terwijl wij toen geloofden, enkele t i voor de Engelsche bezetting te hebben grepen, weten wij thans, dat de landing Engelsche troepen reeds voor 8 April tgesteld was, dat de inscheping der Brit- e afdeelingen reeds op 5 en 6 April onnen was, dat echter--op^-het zelfde enblik bij de Britsche admiraliter' de o óte berichten over de Duitsche maatrege len en over het uitloopen der Duitsche vloot ■•nenkwamciNaar aanleiding Hiervan be- r oL-Church ik de afdeelingen, die reeds aan boord gegaan waren, weer te ontschepen, opdat de Britsche vloot eerst de Duitsche schepen zou kunnen opzoeken en aanvallen. Dit plan mislukte. Slechts een enkele Engel sche torpedoboot jager kwam in contact m;t Duitsche vlootkrachten en werd in den grond geboord. Deze jager slaagde er niet in bericht te zenden aan de Britsche admiraliteit of de vloot. Zoo landde op 9 April een Duitsche voor hoede in een gebied, dat zich van Oslo tot Narvik uitstrekte. Toen te Londen het bericht hiervan binnenkwam, loerde de eerste lord der admiraliteit reeds sedert vele uren op de successen van zijn vloot. Deze slag was de vermetelste onderneming uit de Duitsche krijgsgeschiedenis. Na een breede beschouwing over den veld tocht in Noorwegen, vervolgde Hitier zijn rede: Nederland en België De Führer wees er hier op, dat Duitschland tegenover Nederland en België slechts de noodige beveiligingstroepen had opgesteld, terwijl in dezen sector een duidelijke ophoo ping van Fransche formaties, in het bijzonder van bijna alle gepantserde en gemotoriseerde divisies, plaats vond. Beslissend echter, aldus vervolgde de Führer, was de volgende consta teering: terwijl bij een loyale interpretatie der Belgisch-Nederlandsche neutraliteit beide landen gedwongen zouden zijn geweest, juist met het oog op de concentratie van de sterkste Engelsch-Fransche strijdkrachten aan hun grenzen, ook hunnerzijds het oog in de eerste plaats op het Westen gevestigd te houden, begonnen zy daar in gelijke mate steeds r hun troepen te verzwakken om de grenzen tegenover Duitschland te bezetten. Ook de berichten over besprekingen tusschen de generale staven wierpen een eigenaardig licht op dé Belgisch-Nederlandsche neutraliteit. Ik behoef er niet op te wijeen, dat deze besprekingen, wanneer zij werkelijk neutraal geweest zouden zijn, met beide partijen had den moeten worden gevoerd. Overigens ver meerderden de aanwijzingen voor een on treden der Fransch-Engelsche troepen door Nederland en België tegen het Duitsche industriegebied zich zoo zeer, dat men ook aan onzen kant deze bedreiging als een zeer ernstig gevaar in het oog moest houden. De geheele Duitsche opmarsch onderging dien overeenkomstig de noodige wijzigingen. De nauwkeurige waarnemingen, die overal ge daan waren, gaven langzamerhand de zeker heid, dat van begin Mei af elk oogenblik een Engelsch-Fransche aanval verwacht kon worden. Op 6 en 7 Mei nam de vrees toe, dat van oogenblik tot oogenblik een binnenruk ken der zoogenaamde geallieerden in Neder land en België tegemoet moest worden gezien. Op 8 Mei gaf ik daarom bevel voor den on- verwylden aanval op 10 Mei, des ochtends te 5.35 uur. De grondgedachte der operaties in het Westen De grondgedachte dezer operaties was, dat, terwijl men afzag van kleine neven successen, de geheele weermacht, vooral leger en luchtwapen, zoo in den strijd werd gebracht, dat bij consequente uit voering der voorgenomen operaties, de totale vernietiging der Fransch-Engelsche strijdkrachten bereikt moest worden. In afwijking van het plan-von Schlieffen van 1914 verplaatste ik het zwaartepunt der operaties op den linkervleugel van het doorbraakfront, maar met schijnbare handhaving van het omgekeerde plan. Deze misleiding is gelukt. Overigens werd de tenuitvoerlegging der operatie in haar geheel vergemakkelijkt door de maat regelen van den tegenstander zelf. Uit de concentratie immers van de geheele Engelsch-Fransche gemotoriseerde strijd macht tegenover België, bleek duidelijk, dat het opperbevel der geallieerde legers besloten had, zoo snel mogelijk dit gebied binnen te rukken. Met het vertrouwen, dat wij hadden op de standvastigheid van alle in het vuur gebrachte Duitsche infan- terie-divisies, moest echter een stoot in den rechtervleugel der Fransch-Engelsche gemotoriseerde troepen leiden tot een volledige vernietiging en ontbinding, ja waarschijnlijk tot insluiting dier troepen. Als tweede operatie had ik de beheer- sching van de Seine tot Havre aangege ven, alsmede het verwerven van een basis aan Sommeren Aisne voor den der den aanval, die met zeer sterke stryd- krachten over de hoogvlakte van Langres tot de Zwitsersche grens moest leiden. Het bereiken van de kust tot het gebied ten Zuiden van Bordeaux was als slot der operatie vastgesteld. Volgens dit plan en in deze volgorde heb ben de operaties zich ook voltrokken. Het gelukken van deze geweldige reeks van veld slagen is in de eerste plaats aan den Duit- schen soldaat zelf te danken. Hij heeft weer op alle plaatsen, waar hij gesteld was, ten volle aan de verwachtingen voldaan. Alle Duitsche stammen deelen in gelijke mate in dezen roem. Ook de soldaten van de jonge, eerst sedert 1938 opgenomen nieuwe rijks gouwen hebben voorbeeldig gestreden en hun bloed gegeven. Vervolgens gaf de Führer een uitvoerig overzicht over den veldtocht in Frankrijk en hel optreden van het Duitsche luchtwapen. Onderscheidingen De Führer deed hierop mededeeling van de onderscheidingen die aan de generaals, die zich het meest verdienstelijk hebben gemaakt verleend worden. Ik moet, zeide hij o.a., in de eerste plaats den man noemen, bij wien het mij zwaar valt den voldoenden dank te vinden voor de verdiensten, die zijn naam verbinden met de beweging, den staat en bovenal het Duitsche luchtwapen Sedert het tijdstip van de op richting der S.A. is partijgenoot Göring met de ontwikkeling en den bloei van de bewe ging verbonden. Sedert den wederopbouw van de Duitsche weermacht werd hij tot schepper van de Duitsche luchtmacht Hij heeft daarmede als eenige de hoog ste bijdrage voor den wederopbouw van de Duitsche weermacht geleverd. Hij heeft als leider van de Duitsche luchtmacht in het achter ons liggende verloop van den oorlog bijgedragen tot het scheppen van de voor waarden voor de overwinning. Zyn verdien sten zyn uniek. Ik benoem hem aerhalve tot Rijksmaars halk van het Groot-Duitsche Rijk en begiftig hem met het grootkruis van het IJzeren Kruis. "oor verdiensten om de overwinning van de puitsche wapens in den strijd voor de vrij «n de toekomst van het Groot-Duit sche Rijk werden verder naar de Führer mededeelde bevorderd: Tot generaal-veldmaarschalk: de opperbevelhebber van het leger, von Brauchitsch; de opperbevelhebber van de legergroep A, von Rundstedt, van de leger groep C, Ritter von Leeb, van de legergroep B, von Bock; de opperbevelhebber van het twaalfde leger, List; van het vierde leger, von Kiuge van het eerste leger, van Witzleben en van het zesde leger, van Reichenau. Een blik op de toekomst Als ik nu, zoo zeide de Führer verder, over de toekomst spreek, dan geschiedt zulks niet om te pochen. Ik wilde graag zonder eenige overdrijving een beeld geven van den toe stand, zooals ik dien zie. Het verloop van de achter ons liggende tien maanden heeft onzen tegenstanders on gelijk gegeven. Als zoogenaamde Engelsche staatslieden verzekeren, dat hun land uit iedere nederlaag en ieder wansucces sterker te voorschijn treedt, dan is het zeker geen overdrijving als ik hierbij verklaar, dat wij uit de successen eveneens sterker te voor schijn komen. Wanneer gij bedenkt, dat wij de laatste drie maanden een front gevormd hebben, dat thans van den Noordkaap'tot de Spaansche grens reikt, zijn de verliezen, in het bijzonder wanneer zy met die van den wereldoorlog vergeleken worden, buitengewoon gering. De oorzaak hiervan ligt afgezien van de in doorsnee uitstekende leiding in de schitte rende tactische opleiding van den soldaat individueel, van de eenheden alsmede in de samenwerking der wapens. Niettemin hebben wij natuurlijk voorzorgsmaatregelen genomen voor verliezen, welke veel grooter zijn. De daardoor uitgespaarde mannen van ons volk zullen ten goede komen aan de voortzetting van den vrijheidsoorlog, welke ons is opge drongen. Op het oogenblik worden vele onzer divisies uit Frankrijk teruggetrokken en naar hun vredesstandplaatsen getransporteerd. Vele mannen kunnen met verlof gaan. Wapens en uitrusting worden weder in orde gebracht of met nieuwer materiaal aangevuld. Over het geheel is de weermacht thans sterker dan ooit tevoren. De voorraden in leder opzicht toereikend Ten tweede: De wapens. Het verlies aan wapens in den veldtocht tegen Noorwegen en vooral ook tegen Nederland, België en Frank rijk, is volkomen onbeteekenend. Het staat in geen verhouding tot de productie. Leger en luchtmacht zijn op het oogenblik, dat ik tot u spreek, ook wat hun uitrusting betreft volkomener en sterker, dan zij voor het offen. sief in het Westen waren. Ten derde: De munitievoorziening. De munitievoorziening werd op zulk een schaal voorbereid en de aangelegde voorraden zijn zoo groot, dat op vele gebieden thans moet worden overgegaan tot een beperking, resp. omschakeling der productie, daar de ter be schikking staande depots en opslagruimten, ook bij de grootste uitbreiding, voor een deel niet meer de sterk toegenomen aanvoeren zouden kunnen bergen. Het munitieverbruik was, evenals in Polen, boven alle verwachting gering en over het geheel staat het in geen verhouding tot de voorraden. De gezamen lijke voorraden zyn derhalve bij het leger en de luchtmacht op het oogenblik voor alle wapens aanzienlijk grooter dan voor den aanval in het Westen. Ten vierde: Voor den oorlog belangrijke grondstoffen. Dank zij het werk van den Rijksmaarschalk is de omschakeling van het Duitsche bedrijfsleven tot een autarkisch oorlogsbedrijfsleven reeds in vredestijd vol trokken. Wij bezitten in de eerste plaats de beide belangrijkste grondstoffen, kolen en yzer in ik mag wel zeggen onbegrensde mate. Wat de brandstof voorziening betreft, de voorraden zijn rijkelijk groot en de capaciteit van onze productie stijgt en zal binnenkort zelfs wanneer iedere invoer uitblijft voor onze behoeften volkomen toe reikend zijn. Door onze inzamelingen van me taal is reeds aanstonds onze metaalreserve zoo vergroot, dat wij tegen een oorlog van eiken duur zijn opgewassen en geen enkele ge beurlijkheid behoeven te vreezen. Hierbij komen thans nog de geweldige mogelijkheden, die in het verkrijgen van een onafzienbaren buit, zoowel als in het ontsluiten van de door ons bezette gebieden liggen. Duitschland en Italië bezitten in de door hen gereguleerde en beheerschte oeconomische ruimte rond 200 millioen menschen, waarvan slechts 130 millioen soldaten opleveren, terwijl meer dan 70 millioen uitsluitend in oeconomisch opzicht werkzaam zijn. „Ik kan u thans verzekeren, dat Ik, onver schillig wat ook komen kan, thans in den tijd geen factor meer zie, die ons op de eei andere wijze bedreigt. Ook de voedselvoor ziening is dezen keer, dank zij de tijdig ge troffen maatregelen, voor den duur van den oorlog verzekerd. Ten vijfde: De houding van" het Duitsche volk. Het Duitsche volk is dank zy de natio- naal-socialistische opvoeding, niet in dezen oorlog gegaan met de oppervlakkigheid van een hoera-patriotisme, doch met den fanatie- ken ernst van een ras, dat het lot kent, dat het te wachten staat voor het geval het over wonnen zou worden. De pogingen vai propaganda onzer vijanden, om deze aaneen geslotenheid te verbreken, waren even dom als (nutteloos. Tien maanden oorlog hebben dit fanatisme verdiept Het Duitsche volk heeft zyn innerlijke houding voor alles be wezen door zijn zonen, die op de slagvelden strijden en die in enkele weken den na Duitschland sterksten militairen tegenstander hebben verslagen en vernietigd. Hun geest was en is ook de geest van het Duitsche vaderland. Ten zesde: Het overige deel van de wereld. De laatste hoop eohter schijnt in de oogen der Engelsche politici, behalve op de verbon den en geallieerde volken bestaande uit een aantal van door hen onderhouden staatshoof den zonder troon, staatslieden zonder volken en generaals zonder legers, op nieuwe ver wikkelingen gevestigd te zijn, die zij hopen te voorschijn te kunnen roepen, dank zij hun in dit opzicht beproefde handigheid De betrekkingen met Rusland Het geloof aan een mogelijke nieuye ver vreemding tusschen Duitschland en Rusland is van deze verwachtingen een werkelijke Ahasverus. De Duitsch-Russlsche verhouding is defini tief bepaald. Het motief hiertoe lag in het feit, dat Engeland en Frankrijk, ondersteund door zekere kleine staten, Duitschland ver overingsplannen in gebieden toedichtten, die buiten alle Duitsche belangen lagen. Eerst werd gezegd, Duitschland wil de Oekraine bezetten, dan weer Duitschland wil Finland binnenrukken. Een andere keer beweerde men, Roemenië wordt bedreigd, ja tenslotte was men zelfs voor Turkije bevreesd. Ik achtte het onder deze omstandigheden juist, voornamelijk met Rusland over te gaan tot een nuchtere vaststelling der belangen, ten einde eens en voor altijd duidelijk te maken, wat Duitschland voor zijn toekomst als be- langengebied meent te moeten beschouwen en wat omgekeerd Rusland voor zijn bestaan belangrijk acht. Op deze duidelijke afbake ning van de wederzydsche belangengebieden rolgde de nieuwe regeling van de Duitsch- Russische verhouding. Alle hoop, dat thans in het kader hiervan een nieuwe Duitsch- Russische spanning zou kunnen intreden, is kinderlijk. Noch Duitschland heeft een stap gedaan, die het buiten zijn belangengebied bracht, noch Rusland heeft zulks gedaan. De hoop van Engeland echter, door het uitlokken van de een of andere nieuwe Europeesche crisis een ontlasting van zijn eigen situatie te kunnen bereiken, is, voerzoover het de verhouding tusschen Duitschland en Rusland betreft, een drogreden. De Britsche staats lieden zien alles iets langzamer in, zij zullen derhalve ook dit nog leeren begrijpen. Ik heb in mijn rede van den zesden October de ver dere ontwikkeling van dezen oorlog wel juist voorspeld. Wanneer men thans niet Juist in de nederlagen de teekenen en waarborgen van de eindoverwinning ziet, dan geloof ik, dat de ontwikkeling mij tot dusver wel in het gelijk heeft gesteld. Niettegenstaande ik van deze ontwikkeling overtuigd was, heb ik destijds Frankrijk en Engeland de hand toegestoken om tot overeenstemming te komen. Het antwoord, dat ik daarop ontving, zult gij u nog herinneren. Al mijn argumenten over het onzinnige van voortzetting van dezen strijd, over de zekerheid, zelfs ln het gunstig- Opleiding lot Stuurmansleerling ,-afd.: M.U.L.O. A: 2 jar. -afd.t M.U.L.O. B: 3 jar. VRAAGT PROSPECTUS voor vice-president De minister van landbouw, Henry Wallace, is door het Democratische par tijcongres met 6.65 van de 1095 stemmen benoemd tot candidaat voor het vice- presidentschap. Naar verluidt had Roosevelt als voor waarde voor de aanvaarding van zijn derde candidatuur den eisch gesteld, dat Wallace candidaat zou worden voor het vice-presidentschap. Onmiddellijk na den benoeming van Wallace heeft Roosevelt een radiorede gehouden waarin hij verklaarde zijn be noeming als candidaat voor het presi dentschap aan te nemen. Roosevelt zeide verder, dat het tempo van de buitenlandsche politiek op beslissende wijze invloed op hem had uitgeoefend, om aan den oproep van de partij te gehoor zamen en met de Amerikaansche traditie te breken. Een overmachtig gevaar had zija plannen om zich terug te trekken in het par ticuliere leven doen vervallen en zijn ge weten dwong hem opnieuw het openbare wel zijn te dienen De Vereenigde Staten staan voor een der gewichtigste beslissingen van hun geschiedenis. Het gaat niet alleen om dwongen buiten het program om te gaan en terstond voor de candidatuur van Roosevelt te stemmen". Andere getuigen laten het licht vallen op het krachtige verzet, dat losge komen is voor de stemming tegen een derde candidatuur van Roosevelt De Washington Post geeft uitdrukking aan zyn voldoening over het feit dat Huil de candidatuur van Roosevelt is blijven afwijzen. Het groote orgaan erkent dat de tactiek van Roosevelt handig kan worden genoemd. Weinigen echter vinden haar bewonderenswaardig. Door zijn schaakzetten heeft Roosevelt de benoeming van andere candidaten onmogelijk gemaakt. De uitslag van den dag stelt hem geenszins in het licht als den besten dienaar van het volk, maar wel als den geslepenste in den strijd tegen de oppositie. Deze karaktertrek zou het beste argument vormen tegen een wederom voor vier jaar toevertrouwen van het presidentschap aan Roosevelt. Verklaring van Huil voor zijn vertrek naar Havana Voor zyn vertrek naar Havana heeft- de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken Huil de volgende verklaring afgelegd. „De 21 Amerikaansche republieken zullen thans opnieuw bijeenkomen in een conferen- het genre <-ls te Buenos Aires, Lima de democratie of de dictatuur, maar om de Panama is algesproken. Het hoofddoel de conferentie is een diepgaande, vrijmoedige redding van de beschaving. President Roosevelt heeft in een telegram beraadslaging over de toestanden, vraagstuk- aan senator Byrnes, den voorzitter van het ^en, moeilijkheden en gevaren, waarbij onze Democratische partijcongres, verklaard, dat L»nden betrokken zijn. Daardoor wordt het- hij formeel in kennis was .m» uti», terrein geëffend voor het nemen van prin- van zijn terrein geëffend benoeming tot candidaat voor het president- cipieele en concrete besluiten, die in alle schap. Verwijzende naar zijn voor Donder- Amerikaansche landen instemming vinden en dagavond aangekondigde radiotoespraak tot bun ten volle van nut zijn. de deelnemers aan het Partijcongres ver- De agenda van de conferentie te Havana klaarde Roosevelt verder, dat hij „onder bevat bepaalde punten betreffende de oeco- normale omstandigheden" persoonlijk zou nomische en politieke veiligheid, die als bij zijn gekomen. In deze ernstige dagen echter zonder dringende problemen worden be- mag hij zich in het belang van het volk niet schouwd. De Amerikaansche republieken zul te ver verwijderen van zijn arbeidsterrein. len haar taak vervullen in een geest van op- Alle ooggetuigen oefenen, naar het D.N.B. reohte vriendschap jegens alle andere naties, uit Washington meldt, scherpe critiek uit op die den wil toonen, internationale betrekkin- de methoden, waarmede men de „met alge- gen te onderhouden op den grondslag van meenc stemmen" tot stand gekomen benoe- vriendschap en vrede. De Amerikaansche re- mirj van Roosevelt tot candidaat voor het publieken zullen haar problemen op realis- preiidentschap heeft verkregen. De hoofd redacteur van de Washington Times Herald, Waldrop, schrijft: „de zich meester gemaakt v partijdag. De door burgemeester Kelly ge- ensceneerde „geestdrift" had duizenden tische wijze aanpakken en haar besluiten ne- zoowel met het oog op toestanden, die volksmenigte heeft onmiddellijke maatregelen vereischen als met den democratischen het oog op de toekomst Ik verheug mij, op deze conferentie weder vele oude vrienden en collega's te kunnen begroeten". ste geval geen winst, dooh slechts offers te verkrijgen, werd of wel met spot en hoon be antwoord, of wel doodgezwegen. Ik heb u destijds tegelijkertijd verzekerd, dat ik vi de wegens mijn vredesvoorstel zelfs te 1 den uitgekreten voor bangerd, die niet wil vechten omdat hij niet meer vechten kan. Het is ook precies zoo gebeurd. Ik geloof echter wel, dat reeds thans Frankrijk na tuurlijk minder de schuldige staatslieden als het volk over dezen zesden October anders zal denken. Welk een onnoemelijke ellende sindsdien over dit groote land en volk ge komen. Ik wil het er nog niet eens over heb ben, wat een leed deze oorlog den soldaten heeft gebracht. Want bijna hier bovenuit gaat nog het leed, dat ontstaan is door de geweten- loosheid van hen, die millioenen menschen zonder eenigen grond van him haardsteden hebben verdreven, slechts met de gedachte, hierdoor wellicht de Duitsche oorlogsvoering moeilijkheden te kunnen bereiden. Even wei een onbegrijpelijke veronderstelling. Wat de heeren Churchill en Reynaud met hun advie zen en instructies millioenen menschen aan leed berokkend hebben, kunnen zij noch bij hun leven, noch in het hiernamaals verant woorden. Dit alles had zooals gezegd niet behoeven te gebeuren. Want ik heb nog in October noch van Frankrijk, noch van En geland iets anders* verlangd dan alleen den vrede. Doch de heeren belanghebbenden bij de wapenindustrie wilden de voortzetting van dezen oorlog tot eiken prijs en zij hebben dezen oorlog thans gekregen. Ik hoor thans uit Londen slechts een schreeuwen het is niet het schreeuwen der massa's, doch der politici dat de strijd moet worden voort gezet. Ik weet niet, of deze politici reeds de juiste voorstelling van de komende voortzet ting van dezen strijd hebben. Ik geloof nauwelijks, dat het Engelsche volk naar Canada gaat, doch het zullen toch wel alleen de heeren belanghebbenden bij de wapenindustrie zijn, die zich naar Canada terugtrekken. Het volk zal, naar ik meen, toch wel in Engeland moeten blijven. En hel zal den oorlog in Londen dan ongetwijfeld met andere oogen bezien dan zijn zoogenaam de leiders in Canada. Gelooft mij vrij, ik ge voel een innerlijken afkeer van dit soort ge- wetenlooze parlementaire volks- en staten- vernietigers. Het doet my bijna pijn, wanneer het lot mij er toe uitverkoren heeft, datgene te stuiten, wat door deze menschen ten val gebracht wordt, want het was niet mijn oog merk, oorlog te voeren, doch een nieuwen socialen staat van zeer hooge cultuur op te bouwen. Elk jaar van dezen oorlog berooft mij van dezen arbeid. En de oorzaken van dezen roof zijn belachelijke nullen, die men teh hoogste als politieke fabriekswaar der na tuur kan betitelen. De heer Churchill heeft het zoojuist weer verklaard, dat hij den oor log wil. Hij is thans ongeveer zes weken geleden begonnen met den oorlog op het ter rein, waar hij schijnbaar gelooft, wel bijzon der sterk te zijn, namelijk den luchtoorlog tegen de burgerbevolking, zij het ook onder het op den voorgrond geschoven motto tegen zoogenaamde oorlogsdoelen. Deze oorlogsdoe len zijn sinds Freiburg open steden, gehuch ten en boerendorpen, woonhuizen, ziekenhui zen, scholen, kinderbewaarplaatsen en wat er al meer getroffen wordt. Ik heb hierop tol nu toe nauwelijks laten antwoorden. Doch dit moet nu niet b e t e e k e ne n, dat dit het eenige antwoord is of zal blijven. Ik ben mij er thans van bewust, dat ons antwoord, dat eens zal komen, onnoemelijk leed en ongeluk over de menschen zal uitstorten. Natuurlijk niet over den heer Churchill, want hij zal dan immers ongetwijfeld in Canada zitten, daai waar men reeds het vermogen en de kinde ren van de voornaamste belanghebbenden bij den oorlog heen gebracht heeft. Maar voor millioenen andere menschen zal het groot leed veroorzaken. De heer Churchill zal mij ditmaal wel licht bij uitzondering gelooven, wanneer ik als profeet nu het volgende verklaar: Er zal daardoor een groot wereldrijk ver nield worden. Een wereldrijk, dat ik nim mer heb willen vernietigen of zelfs maar heb willen benadeelen. Alleen ben ik het er met mijzelf over eens, dat de voort zetting van dezen strijd slechts met de volkomen vernietiging van een der beide oorlogvoerenden zal eindigen. Mister Churchill moge gelooven, dat het Duitsch land is. Ik weet, dat het Engeland zal zijn. Een laatste beroep In dit uur voel ik mij verplicht ter wille van mijn geweten nog eenmaal een beroep op het gezond verstand ook van Engeland te doen. Ik geloof dit te kunnen doen, omdat ik niet als overwonnene om iets smeek, maar als overwinnaar tot het ge zond verstand spreek. Ik zie geen reden, die tot voortzetting van dezen strijd kan dwingen. Ik betreur de offers, die hij eischen zal. Ook mijn eigen volk zou ik die willen besparen. Ik "weet, dat millioe nen Duitsche mannen en jongelingen vlam vatten by de gedachte, eindelijk zich met den vijand te kunnen meten, die ons zon der eenige reden ten tweeden male den oorlog verklaarde. Alleen weet ik, dat er thuis vele vrouwen en moeders zyn, die in weerwil van de grootste bereidwillig heid om ook het laatste op te offeren, toch met haar hart aan dit laatste gehecht zijn. De heer Churchill moge zich van deze, mijne verklaring wederom afmaken met den kreet, dat dit slechts het voortbreng sel van mijn angst zou zijn en van mijn twijfel aan de eindoverwinning, maar ik heb dan in ieder geval myn geweten ver licht ten aanzien van de dingen, die komen gaan. De Führer besloot: Terugziende op de tien maanden, die achter ons liggen, worden wij wel allen door de genade van de Voorzienig heid overweldigd, die ons in staat stelde in het groote werk te slagen. Zij heeft onze be sluiten gezegend en ons op de moeilijke wegen vergezeld. Ik zelf ben aangegrepen door het bewustzijn van de bestemming, die zij mij heeft gegeven, namelijk aan mijn volk de vrij- heid en de eer te hebben teruggegeven. De schande, die 22 jaar geleden in het bosch van Compiègne begon, is op die zelfde plaats voor altijd uitgewischt. Ik heb nu vandaag voor de geschiedenis de mannen genoemd, die het mij mogelijk maakten het groote werk te vol brengen. Zij allen hebben het hoogste ge presteerd en hun bekwaamheden en ijver aan het Duitsche volk gewijd. Ik wil besluiten met gewag te maken van de niet met name genoemden, die niet minder hun plicht ge daan hebben, die millioenenvoudig lijf en leven op het spel hebben gezet en elk uur bere.d waren voor hun volk het laatste offei te brengen, dat een man brengen kan. Velen van hen rusten nu -iaast de graven, waarin reeds hun vaderen uit den grooten oorlog rusten. Zij zijn de getuigen van een stil heldendom. Zij zijn het symbool voor die honderdduizenden, die zich in den strijd van de Duitsche weermacht hebben begeven vooi de vrijheid en de toekomst van ons volk en voor de eeuwige grootheid vau het nationaal- socialistische Groot-Duitsche rijk- Belgische krijgsgevangenen w' vrijgelaten Met uitzondering van off, en onderofficieren f- pI Het D.NJ3. meldt uit Berlijn:^"' De Führer heeft bepaald, d Belgische ljrijgsgevangenen, met dering van officieren en onderofl worden vrijgelaten. De terugka;-r!: vóór de capitulatie naar Duitschl»- -_n brachte krijgsgevangenen zal gesl naar gelang van de beschikbare vj t; middelen. Er is reeds een begin gj [i De Amerikanen willen geoi neming aan den oorUj Uit een door Gallup's instituut., openbare meening gehouden enquj dat het Volk der Vereenigde State. overgroote meerderheid nog stee1 1 rieelen steun aan Engeland wil V, doch beslist gekant is tegen deelnei Amerika aan den oorlog. Drie en vijftig procent der anl wenschte uitbreiding der materiei aan Engeland, 41 procent achtte d woordige hulp voldoende, 6 proef langde een vermindering van den Vijftien procent was voor deelnen' - J** „,NV.1~,T Ut! DUt 11I De Fransche oorlof schepen in Engelse havens Het D.NJ3. verneemt uit Lond< Volgens een officieele medei uilen thans alle Fransche oorlogssc u.ie in Engelsche en Schotsche liggen, in dienst van de Britsche i worden gesteld. Den bemanningen toegestaan, onder Engelsche vl blijven vechten. J. DUYVERM/s ACCOUNTANT Lid N. I. Graaf Florisstraat 80. ROTTER Kievietslaan 27. WASSENAA Belastingzak' Optreden tegen de I.R In Noord-Ierland, zijn een aani1 hangers van het lersche Republi' 1 Leger gearresteerd. Svenska Dagblad'-''- dat het aantal ln uister reeds gelntf. leden der I.R.A. thans gestegen is toin leider der lersche blauwhemden, y O'Duffy, zou ook een der vorige nach) de Engelsche politie zijn aangehoud»'*1' hij trachtte van Ierland naar Ulster té dwangarbeid te zullen laten verricht!" De vorige week is in Belfast eet, h graanopslagplaats afgebrand, weikei hoorde aan de Britsche militaire q Men veronderstelt, dat de brand, leden van de I.R.A. zijn. Het is tot nog niet gelukt de daders te arrestee] DE VERBREKING DER DIPLOM. BETREKKINGEN TUSSCHEN SF EN CHILI Uit Santiago de Chile wordt gemi De Spaansche nota betreffende het ken der betrekkingen met Chili is h* gisteren gepubliceerd tezamen met e, cieele verklaring van het ministerie frgf tenlandsche zaken. 5 p In deze verklaring richt het minister derom felle aanvallen op de Spaanschr nale regeering. De door haar aangevoe»" tieven voor het verbreken der betref worden ongegrond genoemd. Ook de sche pers richt aanvallen op de regeerV Franco. Na het verbreken der diplomatieke kingen is de Spaansche zaakgelaste Santiago met het personeel der ani gisteren uit Chili vertrokken. Het Italiaansche legerber Een van onze luchtformaties "heeft Gibraltar bereikt, na 3200 km ondai gunstige weersomstandigheden afgelfc' hebben en het tuighuis alsmede de1# militaire oogmerken met succes gel^ deerd. Een schip, dat door ons luchtwapKf* rast werd terwijl het 't kanaal van trachtte door te varen, is door twee geraakt, ernstig beschadigd en op dr de bemanning verlaten. Al onze vli<€! zijn teruggekeerd. zinken gebracht. Aanbesteding De aanbesteding van den bouw semi-permanente gebouw der Stichting blaak 1940 vond gistermiddag plaats i zalen van café-restaurant Bellevue Heuvel aan de Parkkade. Er waren 3: vingen. Ingeschreven werd als volgt: Vlaardingen 69.726, Aann. Mij. v. Strijland, Uithoorn 73.700, Bouwbedt Lava leij e en Zn. 73.900 Aann. Bedr. v.c Woudenberg, UtrechtVlaardingen r nemingsbedrijf J. Bakker, Zaandam Aannemingsbedrijf A. G. van Hulften, J1-'- dam 74.980, G. van Eek en W. Hoog Zegveld en Oegstgeest 75.964, Techn. k Aann. Mij v.h. J. H. de Wilde Gouda A. van Rossum's Aannemingsbedrijf 76300, N.V. Bataafsohe Aannemings. schappij v.h. J. v. d. Wal en Zn., Dei 76.400, N.V. Aann. Mij. J. P: v. 76.400, P. Breyer Den Haag 77.J Roodzand, v. d. Vlist en Struyk Aann. Mij. Gebr. v. d. Luitgaarde 79.21 M. Hoogewerth 79.800, D. en H. P. v. d, 79.950, fa. D. Cerlijn en Zn., Haag en l dam 80.480, H. J. G. Hamink, Ei; 81.450. Arbeid. Coöperatie Rotterdam Gebr. Smits Schiedam 82.700, J, tei -- Hilversum 83.000, P. Groeneweg van Leeuwen en zoon, Nieuwerkerk LTssel 83.500, P. de Vos 84.173, J. I tam, Voorburg 86.000, N.V. Aann„., Boele en v. Eesteren. Den Haag 86 80 L. Burgers. Hillegersberg 87.500, F A. Den Haag 89.990, fa. Gesman en Soet^' Alphen a. d. Rijn f 90 390, G. J. Evers mendaal 93.400, Gebr. A. Oegstgeest f 93.700, Aann. en BouW K ub'balk, Haarlem 96.456. Waar de ngam met is vermeld, is de inschr onderneming te Rotterdam gevestigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2