Jlimuir geitedCourant WAT DOEN WE MET DAT MILLIOEN A.U.doekholt ass; Ru woliemotoren acmentspriis: met rfr 3 maanden 'n Leiden en in plaatsen en h^ar een agentschap gevestigd is 2.35 daaraf: het week 18 ct. Losse ™et>* bij vooruitbetaling. den? -tentieprijzen: niet tn antwo(V4 ct per regel. Ingezonden Mede- ren* telingen 45 ct per regel. Minimum er veregels. Bewijsnummer 5 ot Bij con- act belangrijke korting Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN. Telefoon 22710. (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Pofrtrek. 58936. No. 6171 VRIJDAG 12 JULI 1940 21e Jaargang ;nie. lejHet vervoer ndhei< brer te htren druk doende het vervoer van en goederen te ordenen. De wet- 'oor dP stuk had een voorloopige heeft» gevonden en de uitvoering was tóüanf genomen om tot een goede ver- lergeljrdinatie' te komen. Ton f*og bracht °Peens een tundamen- arachfandering. Vooral nadat de bezet- hem lands een feit was geworden. geen spoorwegverkeer functionneerde Strijk niet regelmatig. De scheep- ^"jj^ndervond belemmeringen. Het endscteer van personen en goederen !erJ}de d-..or vordering van wagens r? indte beperking van het benzine de hi spoed zijn echter door aeid maatregelen getroffen. e^ioorwegen kwamen betrekkelijk fvveer op gang. Met het waterver- n ^6 het minder voorspoedig, althans kKhtpeote afstanden betreft. Het weg- igewffen slotte bleef grootendeels uit- ^id, tenzij voor het transport van j'rd diddelen en ten behoeve van enkele med< diensten. Het personenvervoer E jar» verdween practisch uit de samen- etu?g|gische consekwentie van een en twijfwas, dat spoorwegen en binnen- ^d^art als met één slag het terrein expeditie van goederen zich weer a oortheel zagen toevallen. LnlgBchten zulk een situatie misschien afscfer als mogelijk, maar de omstan- d wif1 heslisten anders. Het verouderde uiliUterug en het verdwijnende leefde Het kwam er toen op aan een rile verdeeling van het verkeer te zjj het ook met de verwachting, mettertijd nog weer eens anders ID Vden, zoodra aan den nieuw inge- toestand de grondslag zal zijn „De:n en gullen nu nog eens wil kunnen hrijv van onze vele. goede en mooie rt inijke waterwegen en de kostbare d> h, die we de laatste jaren hebben in. 0 jj| binnenschippers, die het zoo lang 'ilijk hebben gehad, krijgen een telliii de lange afstanden. De beurtvaar- len thans de eigen trajecten wel en ën en kunnen intensifeeren. Voor men «voer te water geldt echter: zuinig ^.Jandstoffen: kolen en benzine. De 'sum, moet als 't maar even kan, niet uk I gebruikt. Het Nederlandsche bin- - be-tbureau moet nu op dit gebied ieensvoor een goede en zoo economisch ke organisatie. De faotoren zullen i^^Senst mogen doen, zoodat zeilen en de voornaamste mogelijkheden orden. Particuliere belangen zijn :e niet beslissend, ilannen zijn ontworpen en ten :eds in werking. Een der daarbij ;estelde doeleinden is de schepen ledig mogelijk beladen te doen va- atsen, die te water kunnen wor- •eikt, zullen niet per auto bediend Deze komt alleen in aanmerking srder gelegen plaatsen. ..«vervoer naar natte plaatsen ge- eveneens per auto. Maar verder weer varen. Ook ten aanzien van wordt gestreefd naar het (le benutten van het draagvermo- vrachtauto's. a de verbindingen per rail weer iderd de rivierovergangen kunnen ;en, zal over de lange afstanden spoorwegvervoer een woord gaan ken. it nieuwe hopen we tijdelijke a is een vergunningstelsel onont- lar. Het gaat gepaard met het ver- lidmaatschap van een beroepsorga- Er zijn er twee en daaruit is een |e Commissie gevormd voor' het ""■^goederenvervoer. Zij heeft te oor- over het vervoer langs den weg, wie rijden mag en op welke voor- tn. Deze laatste bevoegdheid stelt X |t om in sterke mate de economie >t vervoer te bevorderen. Een en geschiedt niet zonder adviezen van jïïl georiënteerde instanties. Mm goederenvervoer per motor is vergund als de aard van bepaalde pn daartoe aanleiding geeft. We pn reeds levensmiddelen. Maar ook vare machinerieën blijft deze moge- bestaan. Een en ander wanneer iroepsvervoer om eenigerlei reden [likt of onvoldoende is. personenvervoer wordt geheel be lt door de benzinedistributie, een en ander is wel duidelijk, dat fvoersoeconomie nauwlettend zal 1 beoordeeld. Dat is thans nood le, maar behoort in beginsel ook te geschieden, als weer andere tijden ken. Dij na ongebreidelde vervoersmoge- en uit het verleden zullen we niet noeten terugzien. Deze luxe, vaak llvernietiging gepaard met ernstige misbruiken, moet niet terugkee- n zooverre kan uit het tijdelijk weer het blijvend goede voort- willen we hopen. Hoe lang dat ijke" kan duren, valt bij benadering zeggep. Wat vye wel weten is, dat ed zal zijn om in deze overgangs- onjch te bezinnen op den toekomsti- L>e inrichting van het nieuwe Leidsche stadhuis is thans zoover gevorderd, dat n een aanvang heeft kunnen maken met de afwerking Schrijnwerkers bezig met het aanbrengen van de eikenhouten bekleeding In de burgemeesterskamer. Onze badplaatsen maken een moeilijken tijd door In Katwijk en Noordwijk is alles rustig Maar. te rustig voor 't seizoen Onze badplaatsen maken een moeilijken tijd door. Zag het er aanvankelijk naar uit, dat deze plaatsen, dbordat een verblijf in het buitenland tot de onmogelijkheden behoorde, een zeer druk seizoen zouden krijgen, door de gebeurtenissen van den laatsten tijd is dit geheel gewijzigd, ja ziet het er zelfs naar dat met een zeer slecht seizoen moet worden gerekend. En waarom eigenlijk? Met deze vraag hebben wij ons gewend tot den heer B. G. L a m m e n s, voorzitter van de V.V.V. te Katwijk aan Zee. Ja, dat is heel moeilijk te zeggen. Ook wij begrijpen niet goed waarom zoovelen hun aanvragen ongedaan hebben gemaakt. Het i: hier in Katwijk bepaald rustig. Wij merken hier van den strijd nagenoeg niets. Er komen wat vliegmachines overmaar waar is niet het geval? Ook van het aanspoelen van mijnen merken wij hier niets; de laatste paar maanden is er hier geen enkele aangespoeld. Het strand geheel vrij Het strand is dan ook geheel vrij. Alle bad inrichtingen zijn in volle exploitatie. En ook onze mooie duinen, „de trots van Katwijk", zijn overal vrij te betreden. „En hoe staat het op 't oogenblik met de aanvragen? Zijn er veel badgasten?" Gelukkig gaat het de laatste paar dagen met de aanvragen iets beter. Velen, die vóór Mei besproken hadden en later weer had den bedankt, komen op hun aanvraag terug. Ook komen er weer dagen voor, waarop ons bureau, dat onafgebroken op volle capaciteit doorwerkt, het druk heeft met de te behande len aanvragen. Gezien den achterstand, die ingehaald moet worden, is dit echter ook wel noodig. Waren er vorig jaar, om maar eens een voorbeeld te noemen, gemiddeld twee honderd aanvragen per week, thans is dit tot twintig terug geloopen, zoodat wij ongpveer het tiende deel aan aanvragen van vorig jaar binnen krijgen. Al onze hoop is thans nog gevestigd op 15 Juli als de vacantie voor de meeste scholen begint. Loopt alles dan een beetje mee, dan kunnen de maanden, die ons nog resten, veel goed maken. Gevraagd naar de prijzen, deelde de heer Lammens ons mede, dat deze in vergelijking met vorige seizoenen, wel iets zijn terugge- loopen, vooral ook, omdat het aanbod momen teel de vraag overtreft. „En hoe staat het thans met het contingent „dagjesmenschen", dat Katwijk bezoekt", was onze volgende vraag. Nu, dat valt wel mee. Het bezoek doet niet veel voor voorgaande jaren onder. Men ziet en dit is gelukkig in Katwijk altijd nog een badplaats waar het gezellige familieleven tot volle ontplooiing kan komen. Tenslotte vroegen wij nog naar de verbin ding met de badplaats, waarop de heer Lam mens ons mededeelde, dat er een goede tram verbinding (halfuurdienst) met de groote plaatsen is. Na nogmaals de verzekering te hebben ontvangen, dat het in Katwijk volkomen rus tig is en dat niets een bezoek behoeft te weerhouden, verlieten wij de mooie Noordzee badplaats, waar een nijvere bevolking nog rekent op een goed seizoen. In Noordwijk Ook over Noordwijk, welke badplaats de heer Lammens geregeld bezoekt, luidden de berichten nog pessimistisch. Vele hotels heb ben slechts weinig gasten, terwijl er zelfs enkele zijn, w.o. één der grootste, die dit Se*V°en nog niet 111 exploitatie zijn gebracht. Maarzooals in Katwijk, hoopt men ook hier nog op een paar goede vacantie-maanden. (Vervolg van de eerste kolom) gen, meer blij venden toestand. Bij wijze van spreken: een regeling personen- en goederenverkeer, die uitvoerbaar is en vlot Werkt, moet dan gereed zijn en den nieuwen toestand kunnen opvangen. En overigens dienen alle persoonlijke en organisatorische krachten te worden geconcentreerd om de periode, waarin het verkeer voorloopig gekomen is, door te komen op een wijze, waardoor ons volks leven van de verandering de minste schade, maar wel een zoo groot mogelijk rendement heeft. Engelsche bommen op Almelo Het A.N.P. meldt: Gisteren was de stad Almelo het slacht offer van het luk raak werpen van Engel sche bommen op ons land. Drie Engelsche vliegtuigen hebben daar vier bommen ge worpen. Er werden vier menschen gedood, nl. een echtpaar, dat een wandeling deed, en twee kinderen. Er zijn verscheidene gewonden. De huizen in de omgeving werden ernstig beschadigd. Militaire objecten zijn er niet in de buurt. Landmijn ontploft Het A.N.P. meldt uit Hulst: Gistermiddag omstreeks vijf uur waren bij de Nederlandsch-Belgische grens in de na bijheid van Philipine Belgische arbeiders en militairen, onder leiding van Duitsche mili tairen, bezig met het opruimen van land mijnen. Gedurende de werkzaamheden is een van deze mijnen ontploft. Drie Belgen, een kor poraal, een gendarme en een arbeider, wer den gedood. Een Duitsche onderofficier en drie Belgische arbeiders werden gekwetst, een van hen levensgevaarlijk. Schifting tusschen hotels en pensions Hot nieuwe Rijksbureau voor het Hotel- en Cafébedrijf za! naar wij vernemen vol gende week beginnen met een circulaire uit te zenden aan alle hotels, restaurants, café's en pensions, waarin o.m. gevraagd wordt naar den aard van het bedrijf, den omzet, enz. Als pension kunnen alleen de erkende bedrijven in aanmerking komen. Wie voor bijinkomsten een of meer kamers verhuurt, al of niet „met pension", valt dus niet onder het bureau. Horecaf meldt dat het bureau zich vooral zal hebben bezig te houden met drie punten: t.w. de liquiditeit der bedrijven, de distribu tie en het personeelsvraagstuk. Het eerste is van deze drie het belangrijkst Dr. W. L. Groeneveld Meyer, administra teur van het departement van oeconomische zakken, denkt zich het bureau als een voor loopig tijdelijke instantie tot behartiging van de belangen van de hotels,-pensions etc., maar met de mogelijkheid, dat het ook na eindiging van de huidige buitengewone omstandigheden gehandhaafd zal kunnen blijven, teneinde zijn taak in anderen vorm voort te zetten. In de door het bureau te nemen maatrege len zal een duidelijk onderscheid wordien gemaakt tusschen hotels en pensions, waar mee dus, zy net langs een weg dien waar schijnlijk niemand bevroed heeft, de be scherming van den naam hotel haar beslag zal kunnen krijgen. NA DE GROOTE COLLECTE Uitdealen met briefjes van honderd Mr. E. Menten is best tevreden Een babbeltje met den directeur van Heldring Pierson 's Gravenhage, 12 Juli. Aan het stukje straat van 't Tournooiveld naar het Plein, daar waar de mooie Hofvijver wordt afgesloten door een rij kapitale huizen, staat het bankiersgebouw van Heldring en Pierson. 't Is er binnen haast net zoo licht als op den Korten Vijverberg zelf en hel lijkt wel, of de veerkracht van het personeel daardoor boven hel normale uitstijgt. Luchtig en opgewekt bespelen de vin gers der dames en heeren de toetsen van reken- en telmachines, hagelwitte vellen papier flitsen door de typewriters, en ondanks de vaart die er achter zit viert de accuratesse hier hoogtij. Ja dót draait wel, zegt Mr. Menten, de sympathieke directeur van H. en P. Vol lof gewaagt hij van de bergen werk, die zijn staf de laatste dagen heeft verzet. Mr. Sark van den Armenraad stuurde ook nog wat mannetjes en met elkaar heb ben wij in de beste harmonie, steunend op een jarenlange ervaring, gecijferd dat de stukken er af vlogen. 2.826 rijksdaalders. 19.009 guldens. 2.739 halve guldens. 36.010 kwartjes. 105.265 dubbeltjes. 19.500 stuivers. 15 400 halve stuivers. 69.010 centen. 2.100 halve centen. Dat zat met elkaar in de bussen van Den Haag. Samen maakt dit 64.000; op de giro en via andere banken, kwam óók nog zooveel binnen; zoodat we alles te zan teel aan de 130.000 toe zyn. Wal dubbeltje: Merkwaardig dat er zoo geweldig veel dubbeltjes gegeven zijn. Dat wyst toch nog op een zekere welvaart.... Is deze collecte u meegevallen? Ja, antwoordt Mr "enten zonder aar zelen. De grootste collecte, ooit in onze stad gehouden, bracht 55,000 op. En wat zitten er momenteel niet een menschen aan den grond! Dan, na eenig nadenken: 't Heele land is me trouwens meegeval len. Een millioen voor een collecte, die hoofd zakelijk op straat gehouden werd en die met heel weinig voorbereiding werd georgani seerd, dat is nogal wat. Toch gaan we er over heen! Daar ben ik vast van overtuigd. Want met de stortingen op giro 38000, ten name van de Nationale Inzameling 1940, gaat het eiken dag nog door. Wat we doen met dat millioen? zoo her haalt Mr. Menten langzaam onze volgende vraag. Uitsluitend charitatieve hulp bieden. Dus geen huizen metselen, geen bruggen reparee- ren of wat ook op het terrein van den econo- mischen opbouw. Daarvoor zijn andere instan ties aangewezen. Wij helpen de getroffenen aan het allernoodigste dat een mensch in dit leven behoeft en onderscheiden dan nog drie categorieën. Drie soorten slachtoffers. Ten eerste: de man of de vrouw die slechts konden redden wat ze toevallig aan het lichaam hadden. Zij moeten bovenal aan klee ding en schoeisel worden geholpen. Daarnaast is er een groep, die wat dit be treft door familie tegemoet werd gekomen, maar het thans nog zonder tafel en stoelen moet stellen. Tenslotte zijn er een aantal landgenooten. die zich zelf wel zouden kunnen redden, als ze maar wat gereedschap hadden: schilders, schoenmakers e.d. Maar hoe weet u precies wie er steun noodig hebben? Daar hebben we, de volgende opzet voor gekozen: De groote slagen kwamen voorna melijk in drie hoeken terecht t.w. het Grebbe- gebied, Rotterdam en Zeeland. Te Rotterdam is een plaatselijke commissie, terwijl voor het Grebbegebied en Zeeland rayon-commissies zijn gevormd. In de Maasstad is het dan weer zdb, dat bedoelde plaatselijke commissie een on der af deeling is van de Stichting Rotterdam 1940, welke stichting, gelijk in diverse andere gemeenten, in het leven geroepen werd voor den economischen opbouw. Het komt derhalve hierop neer, dat ik voeling houd met die cha ritatieve onderafdeeling, respect, commissie, en in m'n kwaliteit van penningmeester der „Nat Inzameling" beslissingen neem. Echter niet, dan na eerst advies te hebben ingewon nen van de plaatselijke afdeelingen van het Nat. Fonds voor Bijz. Nooden en het Roode Kruis. Met name het Fonds voor Bijz. Nooden, dat zijn vertakkingen welhaast in iedere stad en in ieder dorp heeft, is mij tot zeer groo- ten steun. „Nou ja. we kunnen het ook anders". Na aldus even achter de jchermen der orga nisatie te hebben laten kijken spint Mr. enten een oogenblik op speciale gevallen. En alsof hij bespeurt, dat wij die regeling nogal ingewikkeld vinden, valt hij zichzelf plotse ling in de rede. Nou ja, we kunnen het ook ónders. En zoo mogelijk nog sneller dan de tel- en reken machines zet hij een geval uiteen dat be trekking heeft op de gemeente Sliedrecht. Men had daar circa 4000 opgehaald, doch nauwelijks was de buit binnen, of ook daar vielen een paar bommen. De burgemeester belt me op en infor meert of 'ik het hem kwalijk neemt dat hij eerst voor zijn eigen inwoners zorgt. Er werd een mille of wat schade aangericht. Natuurlijk had ik daar geen bezwaar tegen, en ik heb hem dan ook gezegd, dat hij maar zien moest wat hij over hield. Dat is toch zakelijk; dat is toch practisch; zoo commentarieert Mr. Menten ten over vloede. En intusschen schuift hij iets dichter naar ons toe, als twijfelde hij aan onze in stemming. Zoodra wij er echter blijk van geven het roerend met hem eens te zijn vestigt hij er nadrukkelijk onze aandacht op, dat we overigens met een millioen geen wonderen kunnen verrichten. Gemiddeld krijgt ieder slachtoffer ongeveer 100, hetgeen uit den aard der zaak meestal veel te weinig is. Doch u moet die Nationale Inzameling beschouwen als een krachtige stoot om de wagen op gang te brengen. Zet u vooral in uw blad dat men nog wat dóórgaat met storten. Niet alleen de parti culieren, maar even goed de vele groote be drijven en lichamen. Ik geef u de verzekering, aldus besloot Mr. Menten, dat de gelden tot de laatste cent hun juiste bestemming zullen vinden. Eerst dan is het woord aan de Overheid. De koersdaling te Londen In regeeringskringen zouden minimum- koersen voor industrieele aandeelen zijn overwogen Het D.N.B. wijst er op, dat de beurs te Londen na de nederlaag van Frankrijk een ongewoon krachtige daling voor industrieele aandeelen heeft ondergaan. In de eerste plaats hadden de aandeelen van de toonaangevende lijden. Imperial Chemical en Dunlop daalden met 5 sh. en meer. Men zou in Britsche regeeringskringen ernstig hebben overwogen, minimumkoersen voor industrieele aandeelen vast te stellen. De koersen van aandeelen in buitenland- sche valuta hebben nog meer te lijden gehad. Omdat toestemming tot het overmaken van buitenlandsche fondsen door de Britsche autoriteiten niet meer wordt verleend, vindt voor de meeste buitenlandsche fondsen in het geheel geen noteering meer plaats, waardoor, zoo voegt het D.N.B. er aan toe, de beurs te Londen het karakter van wereldmarkt geheel heeft verloren. DE VEEVOEDERPOSITIE EN ONZE VEESTAPEL Er zijn geen redenen tot ongerustheid Het A.N.P heeft zich in verband met de vraagstukken van voedselvoorziening en vee stapel gewend tot terzake deskundigen, ten einde een indruk te krijgen van den huidigen toestand op dit gebied, en hoe deze zich waarsohijnlijk in den komenden tijd zal ont wikkelen. Reeds vóór het uitbreken van den oorlog is in dezen een uitgebreid onderzoek ingesteld en er zijn toen speciale maat regelen getroffen om, indien de grenzen even tueel voor den invoer min of meer zouden zijn afgesloten, de beschikking te hebben over een voorraad van deze producten, zoodat de veestapel onder deze omstandigheden zoo weinig mogelijk zou behoeven te worden be perkt. In het afgeloopen seizoen, men rekent hierbij met seizoenen, d.w.z. van oogst tot oogst, dus ongeveer van September tot Sep tember, is dit ook over het algemeen zeer goed gelukt. Onder de huidige omstandigheden is het echter noodzakelijk er rekening mede te houden, dat in den komenden tijd de in voer van krachtvoer uit het buitenland zeer waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn. Men staat voor de situatie dat de huidige voorraden krachtvoeder nog slechts be trekkelijk gering zijn. Aanvoer door de af gesloten grenzen is niet mogelijk. Wij zullen den komenden tijd bijna geheel zijn aangewezen op de voortbrengselen van eigen bodem voor voeding van onzen veestapeL Hoe staat het nu daarmee? In de eerste plaats kan rekening worden gehouden met de nog aanwezige, hoewel uiteraard zeer geslonken, voorraden, terwijl in de tweede plaats een raming kan worden ge maakt ten aanzien van de opbrengst van den oogst in September a.s. Met dezen totalen voorraad moet onze veestapel dus tot Sep tember 1941 worden gevoed, daar, zooals'ge zegd, de mogelijkheid tot verderen invoer, althans van eenigszins belangrijken omvang, gering is. Opgemerkt kan hierbij nog worden dat o.a. voor mais, dat een der grootste inge voerde voedermiddelen was, hoofdzakelijk werd geïmporteerd uit Amerika. Inkrimping van den veestapel Onder deze omstandigheden 'igt het dus voor de hand, dat een inkrimping van den Neder- landschen veestapel noodzakelijk is geworden Bij de beoordeeling van de mate van deze noodzakelijkheid moet rekening worden ge houden met de volgende feiten, ten eerste de voorziening met broodgraan van de bevolking moet veilig gesteld worden, ten tweede: voor paarden moet voldoende krachtvoer ter be schikking worden gesteld, zulks met het oog op het groote belang dat hiermede gemoeid is ten opzichte van de bodemproductie, daar paarden noodzakelijk zijn voor de bewerking van den bodem, temeer nu de machinale tractie is beperkt door toewijzing van brand stof daarvoor, en ook het belang van de paarden ten opzichte van het vervoer. Aan gezien hierbij meer dan ooit de volle capaci - teiten van het paard worden gevraagd, ver eischt de voedervoorziening van deze groep ook speciale aandacht Het overblijvende kan dus worden besteed De rundveestapel Bij de beschouwing van deze kwestie springt in het oog, dat de rundveestapel daarvan niet zooveel zal hebben te lijden als dit het geval zal zijn met andere rubrieken. Het rantsoen voor het rundvee bestaat im mers voor een overwegend deel uit producten van eigen bodem. Ook in den winter is dit het geval, daar het mogelijk is door hooi, kuil- voer en voederbieten, dus alles producten van eigen bodem, grootendeels te voorzien in de voederbehoeften van deze groep. Dat hieraan de volle aandacht wordt besteed, behoeft wel niet speciaal te worden gezegd. Daar echter ook het rundvee in normale omstandigheden gedeeltelijk met krachtvoer werd gevoerd, hetgeen nu natuurlijk ook minder het geval zal zijn, zal de melkproductie wel iets ver minderen, doch dit behoeft geen enkele na- deeligen invloed te hebben op de voedsel voorziening van ons volk, daar de melkstroom in de laatste jaren zeer groot was. Varkens en pluimvee Anders staat het met de varkens en het pluimvee. Hier zal een inkrimping op den duur onvermijdelijk zijn, daar deze groepen in hooge mate voor hun voeding zijn aangewezen op voedergranen. Hoe ver deze inkrimping zal moeten gaan kan thans nog niet met zekerheid worden ge zegd, doch onrustbarend is ook op dit ge bied de toestand niet Als resultaat kan dus worden gezegd, dat hoewel ook op dit gebied zorgen bestaan, er geen reden is voor ongerustheid met het oog op de voedselvoorziening van het Nederland sche volk op dit gebied in den komenden tijd. H0LS0CIETE!T A°1807 Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN TRANSPORTBANDEN DRIJFWERKEN DRAAGROLLEN A I I 6RONINGEN ERHARDT DEKKERS Reeders en Cargadoors ROTTERDAM voor schepen, stationair bedrijf en tractoren BRONSMOTORENFABRIEK. APPINGEDAM OPHEFFING K.M.A. EN KON. INSTITUUT VOOR DE MARINE Een „School Breda van den Opbouwdienst". Naar wij van bevoegde zijde vernemen zijn thans regelingen getroffen ten aan zien van de cadetten en adelborsten. De Koninklijke militaire academie en het Koninklijk instituut voor de marine worden met ingang van 15 dezer als zoo danig opgeheven. Zij worden veranderd in een School Breda van den Opbouwdienst, die een zuiver burgerlijk karakter draagt en tot den opbouwdienst zal komen te behooren. Cadetten voor het leger hier te lande en het leger in Nederlandsch-Irdië en adel borsten van het le en 2e studiejaar, die zulks wenschen, zullen met ingang van 15 dezer van hun dienstverbintenis worden ontslagen naar de bepalingen, die voor niet-beroeps- soldaten zijn vastgesteld. Cadetten van het 3de studiejaar en cadet ten en adelborsten van het le en 2e studie jaar. die niet de middelen bezitten om in een burgerlijk beroep over te gaan, worden als beroepsmilitairen behandeld. Evenals dezen kunnen zij zi:h voor benoeming in bepaalde staatsdiensten aanmelden. Zij die niet worden ontslagen en niet in een ander bcv wenschen over te gaan, zullen in ae rrenheid worden gesteld aan de „School van den opbouwdienst" cursussen te volgen in wiskunde, technische vakken, boekhr ing, accountancy, gemeente administratie tri turnen, gymnastiek, sport, enz., welke hun overgang in een burgerlijke betrekking vergemakkelijken of hen in staat stellen een genieursexamen :f te leggen of elders, bijv. aan de Technische Hoogeschool te Delft of de academie voor lichamelijke opvdeding te Amsterdam, hun studiën met vrucht voort te zetten. In den tijd, dat zij een cursus volgen, zullen zij naar hun rang worden bezoldigd en verzorgd naar de daartoe voor den op bouwdienst geldende bepalingen. De wederopbouw van Wageningen Onmiddellijk na het einde der oorlogshan delingen is te Wageningen een aanvang ge maakt met het lenigen van den ergrien nood en ook werden er reeds dadelijk plannen tot herstel, tot werderopbouw beraamd. Uiter aard heeft het heel wat overleg, heel wat zoeken en tasten vereischt, voor en aleer men kon komen tot een afgerond wederopbouw- plan, immers, tal van nevenvraagstukken kw amen daarbij naar voren. Men is er ten slotte in geslaagd, dank zij de vele mede werking en de snellere procedure, die men kon toepassen, een algemeen plan te ontwer pen, waarin behalve herstel van het verloren gegane ook opbouw in groote lijn kon worden verwerkt Dit plan is goedgekeurd door de Provin ciale Commissie, het heeft de instemming van het gemeentebestuur en thans wacht men op de goedkeuring van den Regeeringscommis- saris voor den Wederopbouw. Onmiddellijk na het verkrijgen daarvan han met het her stel van Wageningen worden begonnen. Ver moedelijk reeds aan het eind van deze week zal-met medewerking der Heide Maatschappij een aanvang worden gemaakt met het weg voeren van het puin en hiermede zal begon nen worden bij de Nederl. Hervormde Kerk op de Markt, opdat zoo spoedig mogelijk de zeven noodwinkels voor getroffen winkeliers, die nog geen andere verkoopgelegenheid ge vonden hebben, gebouwd kunnen worden. De bei-wiste baby Krachtens de voorloopige uitspraak van den president der Haagsche rchtbank mr. A. S. Rueb, in het proces om de baby, die na den bominslag in huize Bethlehem op 10 Mei in veiligheid is. gebracht, heeft gistermiddag weder een getuigen- en deskundigenverhoor plaats gehad. Gehoord werden dr. M. G. A. Tholen, arta van de kliniek, mevr. van der Sude-van Zundert uit Naaldwijk, mevr. W. van der Kool-Hilgersom, mevr. M. E. Hijdra-Kruining en mevr. Vink-Kortekaas, die alle tijdens den bominslag in de kliniek werden verpleegd. De president verklaarde toen het getuigen verhoor gesloten. De nationale collecte Hoogeveen ƒ7730.90; De Lier ƒ1490; Maassluis 1365; M au rik 680 59; Neede ƒ6150; Ulrum 5322.43; Wa geningen 2752.86; Woudrichem 1288.25.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1