Cyclus „Lezen 1 AVRO-Musette- .Moderne WELKE BONS? Brood: Bons 51 tot en met 60 (broodbonboek- je) geldig tot en met Zondag 14 Juli rechtgevende op totaal 2000 gr. brood. Bons 41 tot en met 50 zijn geldig tot en met 11 Juli. Thee o1 koffie: Bon 85 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 2 Augustus, recht gevende op li pond koffie of M ons thee. Bloem of bakmeel: Bon 75 (algemeen dtstributieboekje) Geldig tot en met 12 Juli, recht gevende op 2li ons tarwebloem of 2M ons zelf rijzend bakmeel. Suiker Bon 80 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 25 Juli, rechtgevende op één kg suiker. Petroleum: Petroleum „Periode 2", voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken, dan met petroleum. Geldig tot en met 14 Juli, recht gevende op 2 liter. WOENSDAG 10 JULI 1940 HET KAREOOL xtsrsiellingsoord voor militairen. Dezer dagen is gemeld, dat het Nederland- sche Roode Kruis de beschikking heeft ge kregen over de buitenplaats Het Kareool, te Aerdenhout, van mej. M. I. H Bunge. In dit oord, met uitgestrekte parken, gelegen in een prachtige en rustige omgeving, zullen herstel lende militairen onder medisch toezicht en deskundige leiding geheel kosteloos een uiterst waardevolle nazorg genieten. De kosten, ver bonden aan de inrichting en instandhouding van dit herstellingsoord gedurende de daar voor gedachte periode, zullen door het Neder- landsche Roode Kruis voor zijn rekening ge nomen worden. De nazorg. Ook treft het Ned. Roode Kruis maatrege len voor de uitvoering van de nazorg voor de militairen, die gedurende den oorlog ziek of gewond geraakt zijn. Dit doet het Roode Kruis, aldus lezen wy in zijn orgaan, op tweeërlei wijze. In de eerste plaats door medewerking te verleenen aan den militairen geneeskundigen dienst met betrek king tot het inrichten van centra, waar de oor logsverminkten door de zorgen van den M.G.D. van kunstledematen worden voorzien en hun physieke en psychische aanpassing daaraan wordt bevorderd, zulks onder voortdurende deskundig-medische leiding en met behulp van al de middelen, welke de arbeidstherapie ver schaft. Na deze heropleiding is de verwachting ge> wettigd, dat zij met goede kans van slagen hun plaats in de maatschappij weer zullen kunnen innemen, met medewerking van de A.V.O. Daar naast heeft het Roode Kruis nog een andere belangrijke taak. n.l. de hulp aan herstellenden. Zooals bekend, ontslaat de militaire genees kundige dienst zijn patiënten niet eerder uit zijn hospitalen of andere inrichtingen, dan na dat zij zooveel mogelijk hersteld zijn. Er blijft echter natuurlijk altijd een categorie van mili- taire gewonden of zieken over, voor wie een herstellingsoord noodzakelijk zou zijn, om weer volledig „de oude" te worden en geheel op krachten te komen. Daarom is het zoo verheugend, dat het Roode Kruis thans over een herstellingsoord beschikt Voor opneming in dit herstellingsoord van het Roode Kruis.komen in aanmerking: le. Herstellende Nederlandsche militairen, die lijden aan de lichamelijke gevolgen van de oorlogsactie voor zoover zij aan de zorgen van den M.G.D. gedurende het tijdperk van 9 Mei 1940 tot 15 Juli 1940 waren toevertrouwd; 2e. In aanmerking komen ook militairen die na de oorlogsdagen hersteld zijn ontsla gen door den M.G.D. of door den corpscom mandant uit den militairen dienst zijn ontsla gen en die na demobilisatie als burger in hun woonplaats zijn teruggekeerd. Aanvragen om opneming in het herstel lingsoord van het Roode Kruis door belang hebbenden van deze laatste categorie dienen schriftelijk te worden ingediend bij den hoofd commissaris voor het ziekenhuiswezen van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsesse- gracht 27, 's-Gravenhage, onder overlegging van een aanbevelingsbrief van den burge meester van de plaats hunner inwoning en van een medisch attest van een arts uit hun woonplaats. Gistermiddag om ongeveer kwart voor twee speelden drie kinderen op een bakfiets op de Heerengracht bij de Brouwersgracht te Amster dam. Op een gegeven moment geraakte de fiets met de drie kinderen er op te water. Voor de oogen van de verschrikte voorbijgangers ver dwenen zij in de diepte. De chauffeur B. M. Drenth, die liet ongeluk, zag gebeuren, bedacht zich geen oogenblik, sprong gekleed te water en mocht het genoegen smaken de drie kinderen op het droge te brengen. De chauffeur, die door zijn moedige daad drie levens redde, verloor daarbij zijn bril Burentwist te Schijndel Landarbeider ernstig met een schoffel gewond Gisteravond heeft te Schijndel een buren- twist plaats gehad, waarbij de 24-jarige land arbeider J. Hermes zoo ernstig met een schoffel werd gewond, dat men voor zijn leven vreest Van gemeentewege had Hermes opdracht gekregen de sloot, welke de scheiding vormt tusschen zijn erf en dat van den landbouwer M. van Heeswijk uit te baggeren en schoon te maken. Gisteravond om 9 uur was Hermes daarmede bezig toen de 23-jarige zoon van zijn buurman naar hem toe kwam en zeide, dat hij er mede op moest houden. Hermes ging echter rustig met zijn werk voort en hierdoor werd de jonge v Heeswijk zoo woedend, dat hij zijn buurman met een schoffel, welke hij bij zich had. te lijf ging, en hem een hevigen slag in den nek toebracht Aangezien de schoffel zeer scherp was ver oorzaakte zij een levensgevaarlijke wond. Het slachtoffer zakte ineen en bleef bewusteloos liggen. Dokter van Oppenraay, die de eerste hulp verleende, achtte opneming in een ziekenhuis noodzakelijk en Hermes is in het Grootzieken- gasthuis te 's-Hertogenbosch opgenomen. De dader, die als zeer driftig bekend staat, is gearresteerd. MEISJE ONDER WAGEN GEKOMEN EN GEDOOD In de Tweede Naussaustraait te Amsterdam is gisteravond omstreeks kwart over zeven een ongeluk gebeurd, dat een tienjarig meisje het leven heeft gekost Het kind trachtte op een rijdenden wagen, getrokken door twee paarden, te klimmen. Het viel er echter af en wel zoo ongelukkig, dat het met het hoofd onder een der achterwielen kwam. Het kreeg een schedelbasisfractuur en een ingedrukte borstkas, waardoor het vrijwel op slag dood was. Het stoffelijk overschot is per ambulance van den G. G. en G. D. naar de anatomische afdeeling van het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. De voerman van den wagen had niets van het gebeurde gemerkt DE BRANDSTICHTING TE HENGELO Nogmaals wordt er door den officier van Justitie te Almelo, mr E. Overbonk, de aandacht op ge vestigd. dat door hem de opsporing en aanhouding is verzocht van een man. die er van verdacht wordt brand te hebben gesticht in het heerenhuis van den directeur der N.V. Hazemeyers fabriek van signaal apparaten, mr. K. Kroll, te Hengelo. Het signalement luidt: lengte ongeveer 1.75 m, slank postuur, donkere gelaatskleur, glad gescho ren. mist aan een der handen pink en wijs- of ringvinger. De leeftijd is 30 tot 40 jaar. Een bedrag van 1 500 is uitgeloofd voor diegenen, die^aanwijzingen geeft, welke tot 's mans arrestatie In geheel Cambrai (Frankrijk) is geen voedsel te verkrijgen dan alleen aan de Duitsche keukenwaged Ook de deelnemers van het Nederlandsche vluchtelingentransport waren op deze keukenwagen* aangewezen. De soep smaakt uitstekend Een overzicht tijdens de groote jaarlijkscne DijenmarKt, weiKe i/insaag te veenendaal is gehouden onder groote belang stelling uit deskundige kringen Op weg door Frankrijk. De autobus-colonne voor het ophalen der Nederlandsche vluchtelingen op het stationplein te Cambrai op doorreis naar Parijs De spoorbrug bij Delden in de spoorlijn Hengelo -Zutphen, welke gekanteld was, wordt thans gelicht. Daartoe wordt het gevaarte in zijn oorspronkelijken stand gebracht en opgevijzeld, waarna nieuwe betonnen landhoofden zullen worden aangebracht. Provinciale Staten van Zeeland De Provinciale Staten van Zeeland hebben gisteren vergaderd in het gebouw van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg. Rede van den commissaris der Koningin. Na de bijeenkomst te hebben geopend, heeft de voorzitter, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide, dat in dezen ernstigen tijd geen woorden maar daden worden gevraagd. Spr zeide voorts met een enkel woord de nagedachtenis te willen eeren van hen, die in den strijd voor 's lands onafhankelijkheid het leven gelaten hebben Ook in onze provincie, aldus spr., zijn verschillende slachtoffers ge vallen en met groote deernis denkt spr. daarbij ook aan de mannen van den provincialen boot- dienst, die in volle plichtsbetrachting aan hun gezinnen zijn ontrukt. Hun allen brengen wij eerbiedige hulde en danken wij voor de wijze, waarop zij zich van hun taak hebben gekwet ten. Het is onze oprechte bede, dat God hun nabestaanden kracht en troost schenke om hun zoo zware verlies te dragen. Mijne heeren, aldus ging spr. verder, het leven gaat voort, kent geen stilstand; leven moet zijn vooruitgang. Een zware arbeid wacht ons allen, vooral ook in onze provincie, die zoo ernstig door het oorlogsgeweld is geteisterd. Ons aller plicht is het om met volle toewijding, vastbe radenheid, eendrachtelijk en zelfbeheerscht den arbeid, die op onze schouders rust, op te vatten, daarbij het oog gericht op den Almachtigen God. in Wiens hand wij de toekomst van ons land veilig weten. Aan den arbeid dan tot heil van ons gewest en van zijn ingezetenen. DIVERSE VOORSTELLEN De Staten machtigden Ged. staten tot het nemen van maatregelen ter voorziening in. de gevolgen van oorlogshandelingen en voorschrif ten van hooger hand. Besloten werd van de N.V. Mij. tot exploitatie van onroerende goederen Rhoon, Pendrecht en Kortgene, gevestigd te Rotterdam, aan te koopen het veerrecht Kort geneWolphaartsdijk voor de som van 15,000. De Provinciale staten vereenigden zich met het voorstel om het tarief van de brug van Tholen voor een jaar te bestendigen. Bij de vaststelling van de jaarstukken De- treffende de provinciale stoombootdiensten op de Westerschelde werd gevraagd of het niet mogelijk is de bootdiensten beter te doen functioneeren. Het lid van Ged. Staten, de heer van Bommel van Vloten, antwoordde, dat de provincie nog slechts over twee booten be schikt De Koningin Emma vaart tusschen Vlissingen en Breskens en de Koningin Wil- helmina, die weer hersteld is, zal binnenkort den dienst tusschen Hansweert en Walsoorden onderhouden. Het ligt in de bedoeling een ge huurde boot in te leggen op de lijn Hoedekens- kerkeTerneuzen. Spr. acht het niet onmoge lijk, dat door gebrek aan reservemateriaal de bootdiensten op de Westerschelde in de naaste toekomst nog wel eens gestoord zullen Nadat de jaarstukken van de verschillende diensten waren goedgekeurd, sloot de voorzit ter de bijeenkomst. De vergadering, die slechts 20 minuten duurde, werd niet bijgewoond door het N.S.B.-lid der Staten, J. Dekker. DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de be palingen ten aanzien van de verduistering: Zonsondergang 10 Juli: 10 u. 1 min. Zonsopgang 11 Juli: 5 Juli 30 min. BIJENMARKT TE VEENENDAAL Gisteren is te Veenendaal de jaarlijksche bijenmarkt in het weiland bij café De Bijen korf gehouden. De aanvoer van bijenvolken was in vergelij king tot andere jaren belangrijk kleiner en be droeg dit keer slechts 420 korven en kasten. Gewoonlijk zijn er op deze bijenmarkt ruim 1000 korven en kasten aanwezig. De oorzaak van den teruggang moet gezocht worden in het feit, dat gedurende den strengen winter duizenden bijen om het leven zijn gekomen, terwijl ook de beperkte vervoermiddelen het noodige ten na- deele van den aanvoer hebben bijgedragen. Doordat er minder volken op de markt, aan wezig waren konden de prijzen hooger worden genoteerd dan .andere jaren. Deze prijzen vari eerden van 2.50 tot 4.50 per korf Cv. j. f225— 3.25), de kasten deden dit jaar 812, hetgeen ook meer is dan voorgaande jaren. De handel was levendig. RAG. 10 Onrustige zenuwen Mijnhardl's Zenuwtabletten maken U sp weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 DE NEDERLANDSCHE VLUCHTELINGEN IN FRANKRIJK VERDUISTERING Delft verblijvende Rotterdar vluchteling L. had dezer dagen vanïT Delftenaar het verzoek gekregen voocr her boodschap te doen te Rotterdam. L. deei graag en vertrok op een fiets, hem dooy Delftenaar geleend. Hij had een bedrag* vijftig gulden bij zich, dat hij in de Mas moest afdragen. Te Rotterdam bezocht hij echter oude i den, waarbij de bloemetjes flink buiten w- gezet L. tracteerde en de vijftig gulden v weg. Natuurlijk durfde hij niet naar terug. Hij fietste naar Gouda en verkocb rijwiel, waarna hij verder trok naar Ut d Daar kon hij door de politie, die hind door den wantrouwend geworden eigena:/ de hoogte was gesteld, worden aangehcüjr Hij is naar Delft gebracht en opgesloten- zal ter beschikking van de justitie wr* gesteld. BERUCHTE DIEVEN AANGEHOUDEN KoTvrde centrale recherche van Amster<? in de. i aoofdstad in het midden van de r week de hand leggen op drie beruchte j[e kers en de Haagsche politie op twee ooaf, genooten, de Zaandanische recherche dezer dager» eveneens twee beruchte typ verzekerde bewaring gesteld. Bovendien aog een derde persoon, die te Haarlerr straf voor een soortgelijk misdrijf uitzit, ne olichtig. ijl De te Zaandam gearresteerden zijn eerst zekere L. van der V., die ook reed4 der onder verdenking stond betrokken Un bij de zware inbraken, die in 1936 en li de Zaanstreek werden gepleegd, maar I 0 schuld men wegens gebrek aan bewijs e{e( niet kon vaststellen. De tweede gearresL, is de 49-jarige Amsterdamsche snorder P R. Beiden hebben een volledige bekenteisr gelegd. De laatste verdachte had voornaj^ zijn medewerking verleend om de Amste mers telkens naar bun operatieterrem te ga gen. Naderhand was hij zoo vertrouwd i% mannen, dat hij volledig van de partij va meedeelde in den buit I' Radioprogramma DONDERDAG, 11 JULL SVELD. 414.4 m. AVRO-TJitzendlnlji ANP gramofoonmuziek. 8.30 Org 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding! Gramofoonmuziek. 10.30 Pianovoordracht.j Wenken voor de huishouding. 11.20 Philharm' kwartet. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Beilg ANP. eventueel gramofoonmuziek. 1.00 4p Amusementsorkest en solist. 2.00 Huishourc wenken. 2.20 Concert (opn.). 3.10 Declamatit AVRO-Dansorkest. 4.00 Disco-causerie. 5.00 Vi ieued 5.30 De Romancers en soliste. 6.30 1e Bijbel". 6.45 Orgelconc&j ible en gramofoonmuzieJ inzichten in de werelge ANP. 8.15 Omroeporkl soïi'st. 9.00 Radlotooneel. 9.20 Omroeporkest en ten. 10.00 Concertgebouworkest (opn.). lO.l^s Berichten ANP. fi rn eest oude lieden of groote gezinnen, die zich in de Charente ophielden. De maatregelen voor de terugreis worden in het nauwste overleg met de Duitsche militaire autoriteiten en de National-Sozia- listische Volkswohlfahrt getroffen. Om mili taire redenen en in het belang van de orde is rondom de stad Parijs een cordon gelegd het zou namelijk zeer ongewenscht zijn in dien een min of meer aanzienlijk deel van de ca. 7.000.000 vluchtelingen, die in Frank rijk nog zwervende zijn, binnen het rayon van de hoofdstad kwam. Buiten dit cordon heeft de N.S.V. op verschillende plaatsen bizondere onderkomens ingericht, waar de vluchtelingen, die moeten wachten tot zij kunnen worden doorgezonden, gehuisvest en zoo goed mogelijk verzorgd worden. Hierbij moet men roeien met de riemen, die men heeft, maar zooveel is wel zeker, dat alle vluchtelingen voedsel en onderdak hebben. Er zijn nog moeilijkheden met de verkeers middelen. Met name ten Zuiden van Parijs zijn de wegen zeer zwaar belast met allerlei transporten en zijn vele spoorwegen, die in het ongereede geraakt waren door opeenhoo- ping van spoorwegmaterieel of door de ver nieling van bruggen enz. nog in staat van herstel. Vanwege de autoriteiten wordt zoo hard mogelijk gewerkt om de normale ver bindingen met spoed te herstellen. De her stelde trajecten komen het eerst in aanmer king voor militaire transporten. De terugkeer van de vluchtelingen moet daar, uit den aard der zaak, op wachten. Degenen, die men echter reeds aanstonds kan wegwerken wor den weggewerkt Onder dezen hen, die met eigen auto's aankomen. Te Chartres heeft men meer dan 4500 auto's met vluchtelingen van verschillende nationaliteit aangetroffen, die successievelijk aan benzine, eventueel ook geld en voelsel worden geholpen en doorge zonden., Uit dit enkele cijfer blijkt reeds welk een omvang het vluchtelingenvraagstuk in Frankrijk heeft Een bizondere door de Duit sche autoriteiten ingestelde instantie is be last met de afwikkeling ervan. Wat de Nederlandsche vluchtelingen be treft kan worden aangenomen, dat hun terug keer in het algemeen nog op zijn minst 14 dagen zal aanloopen. De bezitters van eigen auto's - zullen echter in een bevoorrechte positie zijn, daar zij hun eigen voertuig bij zich hebben en kunnen profiteeren van de hierboven bedoelde faciliteiten ten aanzien van de benzine. Een uitzondering zal er vermoedelijk ook zijn voor de eerder genoemde groep van ouden van dagen en groote gezinnen uit Breda. Hun worden 10 extra-autobussen ter beschikking gesteld. Men rekent er op, dat zy in den loop van deze week, tenminste in de eerstkomende acht dagen, thuis zullen kunnen zijn. Men behoeft zich volgens de bevindin gen van de commissie niet ongerust te maken over hen, die nog langer uitblijven. Want de commissie heeft er zich van overtuigd, dat zij bijna overal goed onder dak gevonden hebben en dat zij, hoewel zij het niet altijd ruim kunnen hebben, toch geen nood lijden. In de omstreken van Bordeaux heeft een aantal Nederlandsche vluchtelingen, die uit deze streek afkomstig waren, weer werk ge vonden. Het gedeelte van de commissie, dat nog in Frankrijk (Parijs) is achtergebleven, heeft in middels stappen gedaan om in contact te komen met de Fransche regeering teneinde te bewerkstelligen, dat ook de Nederlandsche vluchtelingen, die zich in het niet-bezette ge deelte van Frankrijk bevinden, verzameld en huiswaarts geleid kunnen worden. Men ziet uit het bovenstaande, dat er reeds veel in het belang van onze gevluchte land- genooten is gedaan, waarover hun nabestaan den de Duitsche autoriteiten vanwege hun ruime medewerking dankbaar zullen zyn. De bevindingen van de derwaarts vertrokken commissie Men herinnert fich de mededeeling vau eenigen tijd geleden, dat ingevolge be sprekingen, die tusschen de Duitsche autoriteiten en mr. Frederiks, den secreta ris-generaal van het departement van bin- nenlandsche zaken, waarnemend hoofd van dit departement, waren gevoerd er een commissie onder aanvoering van een Duitschen officier naar Frankrijk was vertrokken om maatregelen te nemen ten behoeve van Nederlandsche vluchtelin gen in Frankrijk. Medewerking van Duitsche zijde was voor deze missie uit den aard der zaak een eerste vereischte, zij had deze noodig om haar reis te kunnen ondernemen en ook in ander op zicht, bijv. ten aanzien van het vervoer per auto, was zij onontbeerlijk. Deze medewer king is in den ruimsten zin verleend en heeft de commissie in staat gesteld reeds veel vruchtbaar werk te doen. Haar taak is echter nog geenszins ten einde. Intusschen is een gedeelte van de commissie hier te lande teruggekeerd. Van een teruggekeerd lid hebben wij zoo even de volgende mededeeling over de be vindingen van de commissie ontvangen. De groepen Nederlandsche vluchtelingen zijn over geheel Frankrijk, met name het ge deelte ten Zuiden van Parijs verdeeld, maar bevinden zich in hoofdzaak in of in de om geving van Nantes, La Rochelle, Bordeaux, Biarritz, Bayonne, Montauban, Tarbes, Tou louse en de Riviera. Het heeft dit terloops niet weinig moeite gekost hun verblijf plaatsen vast te stellen, daar aanvankelijk veelal de Nederlandsche consuls, vertegen woordigers van Kamers van Koophandel en andere officieele, resp. semi-officieele perso naliteiten, afwezig waren. Te Bordeaux en Nantes heeft men echter de consuls aange troffen en van hen inlichtingen kunnen krij gen. Voor zoover de genoemde steden in het door de Duitsche troepen bezette gebied lig gen worden de vluchtelingen ervan in kennis gesteld, dat er voor hen gelegenheid bestaat huiswaarts te keeren. Dit is op zichzelf een w^rk, dat veel tijd vordert, daar het vanwege het groote aantal vluchtelingen, dat over Frankrijk is verspreid (w. o. uit den aard der zaak ook vele Franschen) niet wel mogelijk is geweest de Nederlandsche vluchtelingen groepsgewijze te huisvesten. Zij zijn over de genoemde plaatsen verdeeld en reeds hur op sporing en registratie vereischt veel arbeid. Voor zoover zij bereikbaar zijn worden zij ervan verwittigd, dat de Duitsche autoritei ten resp. de Nederlandsche consuls bereid zijn zich met hun terugvoering te belasten. Het voornemen is dat aldus in het werk te doen gaan, dat verschillende kleinere groepen samengevoegd worden om het transport zoo snel mogelijk te dóen geschieden. Een derge lijke groep van 300 personen is o.a. reeds samengesteld uit vluchtelingen uit Breda,

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6